ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Χριστιανισμός φταίει για ΟΛΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2002, 20:02:50  Εμφάνιση Προφίλ
FILOI MOU GEIA SAS.

XERWMAI POLY GEIA AYTHN THN SYZHTHSH.

Se kapio apo ta dokimanter pou dysthxws dixnoun to metamesonyxtio elege gia thn epithesi sthn IAPWNIA.

O 1os logos eitan gia na dokimasoun thn bomba panw apo to edafos alla o kyrioteros eitan pws eithelan na tous DIALISOUN TO HTHIKO TELEIWS ..

DYSTHXWS EGW PISTEYW PWS AYTOS EITAN KAI O KYRIWS LOGOS.
ALLA AYTO DEN EINAI TIPOTA ALLO APO MIA APOFASH ENOS IERATEIOU
(POLITIKOU BEBAIWS ).

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2002, 22:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλησπέρα σε όλους

Ναι έτσι είναι συμφωνώ μαζί σας

Η Ουσία όμως για τον καθένα μας είναι το τι κάνουμε εμείς!

Καλό βράδυ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2002, 00:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78
Καλησπέρα φίλοι μου!
Αγαπητέ μου Φώτιε,οι καλές προθέσεις μετράνε πάντα.ΟΜΩΣ χρειάζεται και μαζικότητα.

quote:
Ποιοί είναι σήμερα οι "Κύριοί" μας, και ποιοί προσπαθούν να ελέγξουν τα συναισθήματα και τον τρόπο σκέψης μας;

Και γω αναρωτιέμαι.Πάντως οι ίδιοι είναι υπεύθυνοι για μοντέλο (κοινωνικο- πολιτικο-οικονομικό) ζωής που ισχύει στις "πολιτισμένες" δυτικές χώρες.Αυτό το μοντέλο που μετατρέπει την καθημερινότητα σε ανελέητο κυνήγι χρήματος,ανάγοντάς το σε αυτοσκοπό παρά σε μέσο.Το ίδιο μοντέλο που καθιερώνει τον ωχαδερφ-ΙΣΜΟ σε τρόπο σκέψης και αποτρέπει το μυαλό από σκέψεις εσωτερικές και ελεύθερες.
Θα με ρωτήσετε με το δίκιο σας: ΕΣΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?? Προσπαθώ να διατηρήσω το ανυπόταχτο (και πολλές φορές μαχητικό) πνεύμα μου ΕΛΕΥΘΕΡΟ.
Φυσικά και έχω το μερίδιο της ευθύνης μου...Ενίοτε αφήνομαι στην υποταγή γιατί είναι πιο εύκολος δρόμος,το ομολογώ.Ευτυχώς αυτό συμβαίνει λίγες φορές...
Χαιρετώ,ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2002, 12:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλημέρα Αρχαγγελέ, Καλημέρα Άβαταρ (αλήθεια ποιού Ελληνικού θεού;)
Καλημέρα σε όλους.

Η ως τώρα Ιστορία μας έχει αποδείξει πως κάθε μαζικό κίνημα που ξεκίνησε ως Επανάσταση κατέληξε, αργά ή γρήγορα, σε Κατεστημένο.
Με την προϋπόθεση βέβαια ότι υπερίσχυσε του προηγούμενου Κατεστημένου!
Κάθε κίνημα, κάθε προσπάθεια, ασχέτως των ιδεών και των ιδανικών της υπέπεσε σε "αμαρτήματα" μέχρι και εγκλήματα προς τους άλλους συνανθρωπούς, στην διαδρομή και τον αγώνα της Αλλαγής του Κατεστημένου.
Εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις (βέλπε Γκάντι!)

ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΟΠΕΡΙΕΡΓΟ!!!

Σίγουρα μετράει το ύψος των και η ποιότητα των Ιδεών!
Άλλο πράγμα είναι ένα κίνημα για αλλαγή φύλαρχου σε μια νομαδική φυλή και άλλο η Γαλλική Επανάσταση.
Σε κάθε επαναστατική δράση υπάρχουν δύο (ας πούμε) συντελεστές.
Ο 1ος είναι το Κατεστημένο που επικρατεί.
Πόσο ικανοποιεί τους ανθρώπους μέσα σε αυτό;
Τους εφυσηχάζει και τους καρατάει σε "ηδονικό" ύπνο;
Τους "απομυζά" ζωτική ενέργεια & χρόνο ώστε να μην έχουν την δυνατότητα αντίδρασης;
Ελέγχει τα κύρια μονοπάτια σκέψης, δημιουργώντας κατάλληλες δικλείδες ασφαλείας για την σταδική εκτόνωση των όποιων αντιδράσεων;
Δημιουργεί "ψευδοεπαναστάτες" ώστε να διαστρεβλώνει τον πραγματικό για αυτό κίνδυνο και για να μπορεί να παγίδεύει & να εξουδετερώνει πιθανούς ηγέτες;
Θέτει με διάφορους τρόπους προπαγάνδας πρόσγειους, υλικούς και φθαρτούς στόχους για να αναλώνεται καθημερινά το ανθρώπινο ψυχικό δυναμικό;
Είναι ΒΕΒΑΙΟ πώς είναι τέχνη & επιστήμη η διαχείρηση και ο έλεγχος του πλήθους, της μάζας (όχι του λαού, κανένας δεν τον δέχεται) ώστε να υπηρετεί το κάθε Κατεστημένο!
Αν πολλές, ή κάποιες, από τις παραπάνω προϋποθέσεις δεν ικανοποιούνται τότε το πλήθος, η μάζα, δυσανασχετεί και αντιδράει με διάφορους τρόπους!

Ο 2ος συντελεστής είναι ο Άνθρωπος
Ακόμα και όταν ικανοποιούνται όλες οι "καλές" προυποθέσεις για υποτέλεια, υπάρχει ένας Καταλύτης που δεν μπορεί να δεσμευθεί!
Είναι γνωστός σε όλους τους δυνάστες και τυρράνους της Γης και ονομάζεται Ανθρώπινο Πνεύμα!
Είναι αυτό που έλκεται από Υψηλές Ιδέες, Αγάπης, Ελευθερίας, Δικαιοσύνης και Ενότητας και φουντώνει την Ανθρωπινη Ψυχή για την ανατροπή αυτού που αναγνωρίζει ως Λάθος.
Όλοι μας γνωρίζουμε αυτή την ΦΩΝΗ στην Ψυχή μας. Υπάρχει μέσα μας "κάποιος" που πονάει και υποφέρει, κάποιος που αφυκτιά γαι τα δεσμά της Ψυχής μας στην καθημερινότητα.
Αυτός είναι Ο Θείος Εαυτός του κάθε ανθρώπου, που ενεργοποιεί, έλκει, καθοδηγεί, ως σπινθήρας, παλμός, φως τον Εαυτό του Άνθρωπο.
Είναι ο "ξεχασμένος" μας Αρχαίος Εαυτός "φυλακισμένος", στα άδυτα της ψυχής μας, που περιμένει υπομονετικά την Ελεύθερη Βούλησή μας.

Συνήθως σε κάθε Επανάσταση υπάρχει ένα σύστημα ιδεών που αποτελεί και το υπόβαθρό της. Όσο Υψηλότερο το Επίπεδο Ιδέων, (κοντύτερα δηλαδή σε Πανσυμπαντικές Αρχές & Θείους Νόμους) τόσο ισχυρότερο το μακροβιώτερο είναι το κίνημα που ενεεργοποιήται (με τις ανάλογες βέβαια "συνθήκες περιβάλλοντος")!

Δεν αρκούν όμως μόνο οι Ιδέες. Το αποδυκνύει η Ιστορία!
Βέβαια οι Ιδέες παραμένουν συνήθως διαχρονικά και αποτελούν την εξελικτική μαγιά για τα επόμενα κινήματα (χε, χε, εδώ έχει μεγάλη αξία για κάθε κατέστημενο η σύγχυση αξιών και ιδέων).

Είναι απαραίτητη η ΑΡΕΤΗ για όσους συμμετέχουν σε Επανάσταση!

Υπάρχει μια σημαντική διαφορά για κάθε επαναστάτη. Αυτή είναι ο τρόπος που θέτει ο ίδιος τον ευατό του μέσα στην όποια επανάσταση.
Είναι Οπαδός, Συμμέτοχος, ή Συνεργάτης;
Ακολουθεί ένα πρότυπο, έναν ηγέτη, ή γίνεται ο ίδιος Προτύπο και Ηγέτης πρώτα του εαυτού του.

Εδώ, κατ' εμένα, είναι η εκπληκτική αξία του Χριστιανισμού!
Το είπε ο Χριστός "ότι κάνω εγώ μπορείτε και εσείς και ακόμη περισσότερα!" και σίγουρα δεν αναφερόταν μόνο στα θαύματα!

Πιστεύω πως κάθε "Επανάσταση" είναι καταδικασμένη να υποκύψει στην φθορά όσο ΟΛΟΙ της οι επαναστάτες δεν μπορούν να ανταποκριθούν στην Πράξη (και όχι στα λόγια) στο ΥΨΟΣ ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ που αποτελεί την βάση της Επανάστασης.

Εδώ φτάνουμε λοιπόν στην ΑΞΙΑ του ΚΑΘΕ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ!!!!!!!

Περίεργο, είναι σήμερα και εκλογές, αλλά έχει αξία η κάθε ψήφος.
ΠΡΟΣΟΧΗ!!! όχι το ποσοστό που μας μοιράζουν, αλλά η ΚΑΘΕ ψήφος!
Η Πράξη, Ενέργεια του κάθε Ενός μας καθορίζει το Σύνολο!
Είναι γνωστό αλλά και πόσο παρεξηγήσιμο!!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΟΛΟ ΔΙΧΩΣ ΤΙΣ ΜΟΔΑΔΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απλά ΜΑθηματικά

Έτσι ξαναγυρίζω στο απλό ερώτημα!

ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ;

Σας χαιρετώ με Σεβασμό & Αγάπη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2002, 12:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Διόρθωση!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΟΛΟ ΔΙΧΩΣ ΜΟΝΑΔΕΣ!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2002, 13:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual
Kαλημέρα σας.
Αγαπητέ Φώτιε συμφωνώ με όσα γράφεις αλλά γράφω από την ανάγκη να ΤΟΝΙΣΩ κάποια ζητήματα που έθιξες.
η ΑΡΕΤΗ είναι απαραίτητο γνώρισμα των επαναστατών!!
θα ΤΟΝΙΣΩ και την ΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΨΕΥΔΟΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ που αναφέρεις οι οποίοι υποκινούνται από το υπάρχον κατεστημένο.
Και τελικά οι επαναστάτες υπηρετούν το ίδιο κατεστημένο.
Συγχαρητήρια γιά την ανάλυση.
Και μία ερώτηση:
Πιστεύεις οτι οι εκλογές μπορούν να αλλάξουν τίποτα;(οχι θεωρητικά αλλά πρακτικά).
Μήπως και αυτές έχουν καταντήσει τέχνασμα επιβίωσης του υπάρχοντος κατεστημένου;
Μήπως εφησυχάζεται ο άνθρωπος ότι έχει ένα όπλο στα χέρια του και αυτό δεν είναι παρά ένα νεροπίστολο;
Θα ήθελα να προσθέσω και ένα 3ο συντελεστή στους 2 που αναφέρεις:
το ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟ που δεν μπορεί να συλλάβει ο τεράστιος εγκέφαλος μας και εγώ θα το ονόμαζα ΘΕΙΑ ΒΟΥΛΗΣΗ-ΘΕΙΟ ΣΧΕΔΙΟ.
Κάπου υπάρχει ένα topic-το μέλλον ήδη έχει γίνει-.
ΧΑΙΡΕΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2002, 12:42:34  Εμφάνιση Προφίλ
FILOI MOU GEIA SAS.

EXOUME BROSTA MAS MIA APANDISH APO MIA FILH THN Darkangel_78

quote:
: ΕΣΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?? Προσπαθώ να διατηρήσω το ανυπόταχτο (και πολλές φορές μαχητικό) πνεύμα μου ΕΛΕΥΘΕΡΟ.

AS GINOUME LOIPON ANYPOTAXTOI KAI ELEYTHROI ....
ENAS DYNATOS SYNDIASMOS.
KANENAS DEN MAS EKANE DOULOUS.
MONOI MAS GINAME.....

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2002, 14:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Φίλοι Nagual & AvatarGR

Συμφωνώ και με τους δυο σας!

Βέβαια, ή πολλές φορές, άλλο νομίζουμε για τον εαυτό μας και άλλο πράττουμε!

Συμφωνώ και επαυξάνω για τον 3ο Συντελεστή εξάλλου το Ανθρώπινο Πνεύμα υπόκεινται σε Αυτόν καθώς είναι Εικόνα (έστω λίγο μουτζουρωμένη) και Ομοίωση Αυτού!

Όσο για το θέμα των εκλογών.
Δεν θεωρώ τίποτε ως «όπλο», στην δικά μου τουλάχιστον, Εσωτερική Πορεία.
<Το Μαστίγιο (για μένα) και το Σπαθί (για τους άλλους) τα έχω κρεμάσει, πριν καιρό, στον τοίχο του σπιτιού μου!>

Είμαι της γνώμης να αξιοποιώ, όσο μπορώ, «θετικά» το περιβάλλον μου.
Καθετί γύρω μας αποκτά ανάλογη αξία, από το «ύψος» που το εξετάζουμε.
Πχ. «άνθρωπος» είτε είναι Άνω-Θρώσκων, είτε ανθρωπάκι!
Έτσι και στις εκλογές ο λαός, ο καθένας μας δηλαδή, έχει κάποιες επιλογές.

Αν πιστεύουμε πως είμαστε ώριμοι, αξίζει να ακολουθήσουμε την συμβουλή-πρόταση του Πλάτωνα και να αναζητήσουμε ανθρώπους τίμιους, «πνευματοκινούμενους», έτοιμους να αντισταθούν στο σάπιο κατεστημένο και να κινηθούν δημιουργικά και ΑΥΤΟΥΣ να τους ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ!

Όχι δεν κάνω προεκλογικό αγώνα!

Κάπως έτσι φαντάζομαι την ψήφο μας να παίρνει αξία, καθώς «άξιοι», κατά το δυνατόν, ηγέτες θα διαχειρίζονται εξουσίες που σήμερα κακοποιούνται!

Εξάλλου ή λέξη-έννοια ΕΞΟΥΣΙΑ μπορεί και να σημαίνει ΕΚ της ΟΥΣΙΑΣ!
Μια διαφορετική πρόταση-ματιά για το θέμα.

Σας χαιρετώ με Αγάπη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2002, 15:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Καλησπερίζω άπαντες από τα πάτρια εδάφη και πάλι ...

Φίλε Φώτιε έγραψες:

Αν πιστεύουμε πως είμαστε ώριμοι, αξίζει να ακολουθήσουμε την συμβουλή-πρόταση του Πλάτωνα και να αναζητήσουμε ανθρώπους τίμιους, «πνευματοκινούμενους», έτοιμους να αντισταθούν στο σάπιο κατεστημένο και να κινηθούν δημιουργικά και ΑΥΤΟΥΣ να τους ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ!

Αν έχεις βρεί κάποιον δεν μου τον λες και εμένα να το γνωρίζω γιατί έχω βαρεθεί να ρίχνω λευκά !!!
Κάθε πέρισυ και καλύτερα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2002, 17:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλώς τον ,
(αναρωτιόμουν που χάθηκες!)

Δυστυχώς δεν έχω συγκεκριμένη πρόταση

Και εγώ λευκό συνήθως ψηφήζω! (το χρώμα της Αγνότητας !)

Πάντως χρειάζονται πρώτα ιδέες για να μπορέσουν να υπολποιηθούν!

Χαίρομαι που είσαι πάλι πίσω καθώς αφήσαμε συζήτηση στην...μέση!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2002, 18:12:00  Εμφάνιση Προφίλ
Filoi mou geia sas.

Mia kai thesate ena thema pou einai h pshfos....
tolmw na pw pw
to mh xirotero einai to veltistw

OSO FILOI MOU GIA TO NA RIXNOUME LEYKO DEN EINAI LYSH....
KAI AS MHN TO ANAGAGOUME LEYKO ME AGNOTHTA
NOMIZW PWS LEYKO EINAI NA GYRNAME TA MATIA MAS APO TA PROBLHMATA
STA KATHE EIDOUS PROBLHMATA.
OI LYSEIS ERXONDAI ME THN SHMETOXH OLWN MAS EITE SE FYSIKO EPIPEDO EITE SE YPER--FYSIKO.

OXI LEYKO DEN EINAI LYSH.

KAI GIA NA GYRISOUME STA KAT' YMAS PISTEYW MOU EINAI
GIA NA GINEI KAPIOS LEYKOS ISWS LEW ISWS NA EITAN MAYROS.
EAN EISAI MONO STO LEYKO KAI DEN PERASES POTE SE ALLO XRWMA PWS BOREIS NA PEIS PWS SE AYTO POU BRISKESAI EINAI TO LEYKO ??????
TO KATHE EPIPEDO TO KATAKTAS.

DEN FIAXNEIS OMELETTA XWRIS NA SPASEIS AYGA.

EYXARISTW FILOI MOU


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2002, 18:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Αμάν βρε Άβαταρ

Ένα αστείο έκανες ..."Διδασκαλία"!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2002, 18:28:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Εξάλλου το Λευκό δεν είναι ...Λύση

αλλά Επίλογή !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2002, 19:44:45  Εμφάνιση Προφίλ
FILE FWTH

MALLON DEN KATALABA TO XIOUMOR SOU....
EXEIS DIKIO...
ALLA PWS THA GNORISEIS TO LEYKO EAN DEN GNWRISEIS TO MAYRO????????

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2002, 22:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual
Καλησπέρα και εδώ.
Φίλε Φώτιε ελπίζω,λόγω της λέξης «όπλα», να μη με παιρνάς γιά τον «ΡΑΜΠΟ Νο 25».
Αν σ‘ενοχλεί η λέξη(και μένα δεν μ‘αρέσει) μπορώ να χρησιμοποιήσω τη λέξη «εργαλεία».
«Πνευματοκινούμενοι» άνθρωποι στην εκλογική αναμέτρηση!!!!
Θέλω κι εγώ να μου δείξεις.
Πρακτικά είπαμε φίλε μου.
ΧΑΙΡΕΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2002, 10:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλημέρα!

Φίλε Ναγουάλ και εγώ τους ψάχνω!

Κοίτα άν ήδη υπήρχαν στην πολιτική σκηνή, ο κόσμος μας θα ήταν ήδη καλύτερος!!

Πάντως υπάρχουν. Και αυτή την σιγμή που μιλάμε.

Συμφωνώ, όταν ανακαλύψουμε κάποιον αρχίζουμε τα...σήματα καπνού

Η Θεωρία παύει να είναι θεωρία, όταν κάποιοι προσπαθούν να την "Υλοποιήσουν"!!!

Με Αγάπη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2002, 10:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Φίλε Άβαταρ

Δηλαδή προτείνεις Μαύρο Δακγωτό στους πολιτικούς!!!

Είναι και αυτό ένα είδος "Επανάστασης" (χαοτικής λίγο )!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2002, 14:11:49  Εμφάνιση Προφίλ
FILE FWTH.

KAI TO XAOS MEROS THS DHMIOURGIAS EINAI...
AS DEXTOUME LOIPON KAI TO XAOS ..


EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΑΚΙΝΘΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2002, 20:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΑΚΙΝΘΟΣ
Καλησπερίζω όλα τα νέα μέλη(τα οποία είναι και πολλά!!!),αλλά ιδιώς τα παλιά όπως ο φίλος Nagual
Μπορείτε να μου εξηγήσετε πώς ένα από τα αγάπημένα μου topic κατάντησε σε εκλογολογία???
Θα μου πείτε ότι είναι σημεία των καιρών και δυστυχώς αυτή η τηλεόραση δεν έδειχνε και τίποτε άλλο,ακόμα και τώρα!!!
Αλήθεια εσείς πήρατε κάποιο μήνυμα,γιατί το μόνο που πήρα εγώ ήταν από το Υπουργείο Μεταφορών(το γνωστό περί ζώνης και κράνους...)!!!
Καλή συνέχεια σε όλους...
Υ.Γ. Θα ήθελα να ευχηθώ βίον ανθόσπαρτον και καλούς απογόνους στον μέλος Πλωτίνο,μιάς και την τελευταία φορά τον είχα αφήσει στα "μέλια"!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2002, 13:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS

XΡONOΣ ΚΑΙ ΘΕΟΣ...


Η ΥΠΑΡΞΗ ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ ΘΕΟΥ,ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ, ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ
ΑΙΝΙΓΜΑ ΧΩΡΙΣ ΛΥΣΗ.(ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΕΝΟΣ ΑΝΙΓΜΑΤΟΣ ΧΩΡΙΣ ΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ ΤΟΥ;;;)... ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΤΩΧΗ ΜΟΥ ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ,ΔΩΡΟ ΤΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΩΣ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ...ΠΡΙΝ ΑΠ'ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ "ΜΟΝΟΘΕ'Ι'ΣΤΗ" ΟΡΦΕΑ...ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟΝ "ΜΟΝΟΘΕ'Ι'ΣΜΟ" ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ.

ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΑΝ ΠΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ(!),ΣΑΝ ΜΟΝΟΘΕ'Ι'ΣΤΕΣ Κ.Λ.Π...


Ο Ρ Φ Ι Κ Ο Ι: MΥΣΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΙ ΠΟΙΗΤΕΣ ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΠΑΡΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΜΥΣΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ Ο ΟΡΦΕΥΣ. Κ Υ Ρ Ι Α Μ Ο Ρ Φ Η ΤΩΝ ΟΡΦΙΚΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΟΝΥΣΟΣ-ΖΑΓΡΕΥΣ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΜΑΘΕ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΤΗΝ ΚΑΛΙΕΡΓΕΙΑ ΤΗΣ ΑΜΠΕΛΟΥ.ΕΠΙΣΗΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑΚΤΗΤΗΣ ΠΟΛΛΩΝ ΛΑΩΝ,ΧΩΡΩΝ ΚΑΙ ΕΘΝΩΝ...

(ΟΤΑΝ Ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΤΟ ΠΑΚΙΣΤΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΝΔΙΑ ΟΙ ΙΝΔΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ Ο 3ος ΕΛΛΗΝ ΠΟΥ ΚΑΤΑΚΤΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ
ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΔΙΟΝΥΣΟ(!) ΚΑΙ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ...ΑΡΑ(!;) Ο ΔΙΟΝΥΣΟΣ ΗΤΑΝ ΥΠΑΡΚΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ).
Ο ΔΙΟΝΥΣΟΣ ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ,ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ(!) ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΑΘΑΝΑΤΟΣ...
ΚΑΤΑ ΤΟΝ 5ο ΑΙΩΝΑ π.Χ. Η ΟΡΦΙΚΗ ΛΑΤΡΕΙΑ ΕΝΣΩΜΑΤΩΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟΥΣ Π Υ Θ Α Γ Ο Ρ Ε Ι Ο Υ Σ ΚΑΙ ΤΑ ΕΛΕΥΣΙΝΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ...

ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΓΟΝΑΥΤΗ ΟΡΦΕΑ,ΠΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΑΣΟΝΑ ΤΟΝ
ΗΡΑΚΛΗ (ΟΧΙ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ ΚΑΤΑΚΤΗΤΗ ΤΩΝ ΙΝΔΙΩΝ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΤΡΕΙΣ
ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ), ΤΟΝ Θ Ε Ο ΑΣΚΛΗΠΙΟ,ΤΟΥΣ ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΥΣ Κ.Λ.Π , ΕΦΕΡΕ ΕΙΣ ΠΕΡΑΣ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΑΘΛΟΥΣ...
Η ΑΡΓΩ ΕΙΧΕ ΝΑΥΠΗΓΗΘΕΙ ΜΕ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΗΣ ΗΡΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ
(πάνω στον αριθμό 72).

Ο ΠΟΛΥΘΕ'Ι'ΣΜΟΣ ΕΚΔΗΛΟΣ ΠΑΝΤΟΥ...

ΠΗΓΗ: ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΕΣ ΚΑΙ ΛΕΞΙΚΑ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑΣ(ΕΚ ΤΟΥ ΜΥ-ΘΕΩ, ΔΙΗΓΟΥΜΑΙ ΚΑΤΙ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ...)

Φ Α Ν Η Σ: EΡΜΑΦΡΟΔΙΤΟΣ ΘΕΟΣ ΤΩΝ [ΟΡΦΙΚΩΝ] ΘΕΩΡΟΥΜΕΝΟΣ ΩΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. Ο ΦΑΝΗΣ ΕΚΠΗΔΗΣΕΝ ΕΚ ΤΟΥ ΑΡΓΥΡΟΥ ΩΟΥ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ,ΓΕΝΝΗΣΑΣ ΔΕ ΤΗΝ ΝΥΚΤΑΝ ΚΑΙ [ΑΛΛΑΣ ΘΕΟΤΗΤΑΣ].ΕΙΧΕ ΔΕ ΧΡΥΣΑΣ ΠΤΕΡΥΓΑΣ(ΦΤΕΡΑ) ΚΑΙ ΠΟΛΛΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ...

ΠΗΓΗ:ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΚΟΝ ΚΑΙ ΓΛΩΣΣΙΚΟΝ ΛΕΞΙΚΟΝ ΕΚΔ. ΠΑΠΥΡΟΣ 1961


A)OI MYHMENOI MΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΟΡΦΕΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΠΟΛΥΘΕ'Ι'ΣΤΕΣ... Μ'ΟΠΟΙΟΝ ΔΑΣΚΑΛΟ ΚΑΘΗΣΕΙΣ ,ΤΕΤΟΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ. ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΝΗΡΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ.ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ΑΡΧΑΙΟ ΚΕΙΜΕΝΟ,ΚΑΝΟΥΜΕ ΙΣΩΣ ΛΑΘΟΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΜΑΣ.

(Π.Χ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΙΣΟΚΡΑΤΗ "ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟΙ ΜΕΤΕΧΟΥΝ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ".Ο ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ ΟΜΩΣ ΕΙΠΕ ΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.ΔΙΑΒΑΣΤΕ Ο Λ Ο Ν ΤΟΝ ΠΑΝΥΓΗΡΙΚΟ.)

Ο ΦΑΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑΣ.ΚΑΘΑΡΗ ΠΟΛΥΘΕ'Ι'ΣΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Ο ΦΑΝΗΣ ΕΓΕΝΝΗΣΕ ΤΗΝ ΝΥΚΤΑ...ΑΝ ΣΥΝΔΥΑΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΗΣΙΟΔΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΡΦΙΚΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑ:
TO XAOΣ ΚΑΙ Ο ΕΡΟΣ (Ο ΗΣΙΟΔΟΣ ΤΟ ΕΓΡΑΦΕ ΜΕ 'Ομικρον),ΕΓΕΝΝΗΣΑΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΩΣ ΕΝΑ ΑΡΓΥΡΟΥΝ Ω-ΟΝ (Ο-ΩΝ) ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΞΕΠΗΔΗΣΕ Ο ΦΑΝΗΣ.Ο ΦΑΝΗΣ ΕΓΕΝΝΗΣΕ ΤΗΝ ΝΥΚΤΑ,ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΟΣ ΕΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟΝ ΕΡΕΒΟΝ...Η ΝΥΚΤΑ ΚΑΙ Ο ΕΡΕΒΟΣ ΕΓΕΝΝΗΣΑΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΙΘΕΡΑ...

Ο ΦΑΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Α Ρ Χ Α Ι Ο Τ Α Τ ΟΣ...


Β)ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΕΝΑ ΛΕΞΙΚΟ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΤΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ "Θεός" ΚΑΙ ΤΟ ΡΗΜΑ "Θέω" AΛΛΑ ΚΑΙ "Θεώ" ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ ΤΟΥΣ, ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΗΜΩΝ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ.

1)Θεός: (ΠΑΡ'ΑΡΧΑΙΟΙΣ) ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΟΝ,ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ,ΚΥΡΙΑΡΧΟΝ
ΤΗΣ ΦΥΣΕΩΣ...
(ΠΑΡΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙΣ) Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ,ΤΟ ΥΠΕΡΤΑΤΟΝ ΟΝ,ΤΟ ΑΙΩΝΙΟΝ ΚΑΙ ΑΝΑΡΧΟΝ ΠΝΕΥΜΑ...

2)Θέω: ΠΡΟΧΩΡΩ ΓΟΡΓΩΣ,ΤΡΕΧΩ // ΜΑΧΟΜΑΙ,ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΙ ΠΕΡΙ ΤΙΝΟΣ //
ΕΚΤΕΙΝΟΜΑΙ,ΔΙΑΚΛΑΔΙΖΟΜΑΙ,ΑΠΛΟΥΜΑΙ,ΠΕΡΙΤΡΕΧΩ,ΠΕΡΙΒΑΛΛΩ //
Λ Α Μ Π Ω , Α Σ Τ Ρ Α Π Τ Ω...

3)Θεώ: ΘΕΟΠΟΙΩ ΤΙΝΑ...

4)Θεούμαι: ΓΙΝΟΜΑΙ ΘΕΟΣ...

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ;Η ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ Η ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΔΟΣΗ ΜΟΝΤΕΡΝΑΣ ΘΕΟΣΟΦΙΑΣ;;;

Η ΣΤΡΑΒΟΣ ΕΙΝ'Ο ΓΥΑΛΟΣ Η ΣΤΡΑΒΑ ΑΡΜΕΝΙΖΟΥΜΕ...

ΠΟΛΛΟΙ ΘΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟΘΕ'Ι'ΣΤΗΣ,ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΕ ΑΝΑΓΡΑΨΕΙ "ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ". ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟΝ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΜΕΓΑ. ΔΟΞΑ ΤΟΙΣ ΘΕΟΙΣ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΛΟΥΣΙΩΤΑΤΗ. ΑΝ ΗΘΕΛΕ Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ "ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ" ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΠΙΘΕΤΗΣΕ "ΜΕΓΙΣΤΟ" Η ΥΠΕΡΒΑΙΝΟΝΤΑΣ "ΠΑΜΜΕΓΙΣΤΟ";

ΕΔΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΡΜΗ ΟΝΟΜΑΣΑΝ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟ(!;).

Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ;;;
ΑΛΛΩΣΤΕ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΑ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΚΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ,ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΕΙ Ο ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΕΟ;;;
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ΜΙΛΟΥΣΕ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΜΕΓΑ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟ ΝΟΜΟΘΕΤΗ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ [ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟΝ ΜΟΝΑΔΙΚΟ]...
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑ ΤΙ ΜΙΛΟΥΣΕ...
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ...ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΟΣ.


ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ "ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙ" ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ,ΤΟΝ ΣΩΚΡΑΤΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΥΣ "ΜΟΝΟΘΕ'Ι'ΣΤΕΣ"...

Ο ΠΛΑΤΩΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΑΝ "ΠΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΣ"(!!!).

ΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΤΙΜΑΙΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ
ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΑ ΑΘΗΝΑ...ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ Ο ΤΙΤΑΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΣ ΧΑΡΙΣΕ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΤΟΥ ΔΙΑ-ΛΕΓΕΣΘΑΙ...

Ο ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ ΛΕΓΕΤΑΙ "ΜΟΝΟΘΕ'Ι'ΣΤΗΣ"...

ΑΛΛΑ Δ Ε Ν ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ...ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ
"ΟΥΔΕΝ ΕΚ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ"...

ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΑΜΙΓΝΥΟΥΝ ΑΛΕΥΡΙ ΚΑΙ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΡΑΔΙΚΙΑ...


ΤΩΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ.


ΕΑΝ Ο (XΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΣ) ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ΤΟΤΕ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ
ΧΡΟΝΟ...ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΧΕΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ "ΘΕΟΛΟΓΟΥΣ" ΩΣ [ΑΧΡΟΝΟΣ].
ΕΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ,ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΠΑΡΕΛΘΟΝ...
Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ Ε Ξ Ω ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΑΡΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ

...Ο Λ Ο Κ Λ Η Ρ Ο Ν...

ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ...

ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΙ ΟΣΑ ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ
ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ...

ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΗΜΑΝΤΟ(ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ "ΑΠΕΙΡΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ" ΤΟΥ) ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΑΣ...

ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΣΕΩΣ ΤΟΥ,ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΒΙΩΝΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2.000 ΧΡΟΝΙΑ...

"ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΡΑΕΙ"...

ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥΣ,ΤΙΣ ΚΟΛΑΣΕΙΣ,ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΙΕΣ ΤΩΝ
ΠΡΩΗΝ "ΚΑΛΩΝ" ΑΓΓΕΛΩΝ,ΤΗΝ "ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ"...ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ...

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ "ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ" ΝΑ ΔΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΤΟΥΣ "ΚΑΛΟΥΣ" ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΤΑΞΕΙ ΤΟΥΣ "ΚΑΚΟΥΣ"...

ΣΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ...

ΚΑΙ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ...

ΑΥΤΟΣ ΟΜΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΟΙΟΙ ΘΑ ΣΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΟΧΙ...

ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΙΣ ΣΩΤΗΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΟΛΑΣΕΙΣ...

ΠΟΛΥ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ "ΚΑΤ'ΕΙΚΟΝΑΝ ΚΑΙ ΚΑΘ'ΟΜΟΙΩΣΙΝ"...

ΟΠΩΣ ΗΞΕΡΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ Ο "ΚΑΛΟΣ" ΤΟΥ ΑΓΓΕΛΟΣ ΘΑ ΑΠΟΣΤΑΤΗΣΕΙ...

ΑΥΤΟΣ ΤΟΝ ΕΠΛΑΣΕ (ΕΚ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ!;) ,ΑΥΤΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΤΗΝ "ΙΔΕΑ" ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΙΑΣ...


ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΙ ΦΙΔΙ ΕΞΕΤΡΕΦΕ ΣΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΤΟΥ;;;

ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΙ ΕΦΤΙΑΧΝΕ;;;


ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΜΟΥ ΗΛΙΚΙΑ:


-ΜΠΟΡΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΤΡΑ;

--ΝΑΙ.

-ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ
ΣΗΚΩΣΕΙ;;;;;;;;;!!!

Ο ΚΟΣΜΟΣ-ΣΥΜΠΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΕΚΑΘΕΝ...ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...

ΑΝΑΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ...

ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΚΡΥΒΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΔΙΑΝΟΙΕΣ-ΟΝΤΑ ΚΑΘΕ ΔΥΝΑΤΟΥ ΤΥΠΟΥ...

Ο ΦΤΩΧΟΣ (ΝΟΗΤΙΚΑ) ΚΑΙ ΦΟΒΙΣΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΑΚΟΣ ΘΕΛΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΧΑΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ ΤΟΥ...


ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ --ΙΕΡΑΡΧΙΑ--...

ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Ο ΖΑΡΑΤΟΥΣΤΡΑ ΤΟΥ ΝΙΤΣΕ, "ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ, Η ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ"...

ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΑ ΚΟΡΟΝ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ...
ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ Η ΨΥΧΗ ΜΑΣ ΔΟΛΟΦΟΝΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΨΕΥΤΟΔΙΛΛΗΜΑΤΑ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ...


ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ "Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΑΠΟ Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΟΥΜΕ"...

ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΟΤΙ "ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ,
ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ"...

ΕΛΛΗΝΙΚΑ:

O ANΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ ΘΝΗΤΟΣ,ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΘΑΝΑΤΟΣ...

ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙΝ ΘΕΟΙΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΟΣ...

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ:

O ΕΛΛΗΝ ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΥΝΑ ΠΟΤΕ,ΕΙΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΙΤΕ ΘΕΟ...
ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΛΕΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ,ΚΑΤΑ ΒΟΥΛΗΣΙΝ...

...ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ...



Edited by - ATLAS on 30/10/2002 19:59:45

Edited by - ATLAS on 01/11/2002 02:13:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2002, 21:43:32  Εμφάνιση Προφίλ
FILOI MOU KALHSPERA.

KAI ENA LENE KAPION DHMHTRH XRONIA TOU POLLA (APO XRISTIANIKHS PLEYRAS).

FILE ATLA.
Poly mou aresan ayta pou egrapses...
APANTHISMA APO ARXAIOUS FILOSOFOUS ORFIKA... KAI BEBAIA NITSE.
ALLA FILOI MOU THA MOU EPITREPSETAI NA GINW KAI KAPWS KAKOS.
TO THEMA MAS EINAI O XRISTIANISMOS EAN FTAIEI GIA OLA ?????????
LOXODROMISAME (GNWMH MOU BEBAIA).
BALAME NA METRAME TON THEO TON OPOINDIPOTE THEO ME TA DIKA MAS METRA KAI STATHMA.

Kai exoume merika kala paradigmata h Darkangel_78 anaferh kati poly kalo as to doume as to prosexoume AXIZEI

quote:
1. Υπάρχουν τόσοι θεοί όσοι και άνθρωποι, AKΡΙΒΩΣ γιατί η θρησκεία είναι εμπειρία βιωματική,δεν μπορείς να τη μάθεις από τα βιβλία αλλά πρέπει να τη ΖΗΣΕΙΣ.

2. Αν ο θεός σε βοηθά στην εσωτερική σου αναζήτηση και την προσωπική σου ανέλιξη,λίγο με νοιάζει αν λέγεται Βούδας,Δίας,Θεός, Αλλάχ,Τζεσουάχ,Ιησούς κλπ κλπ...Η ΠΙΣΤΗ είναι έμφυτη,η ΘΡΗΣΚΕΙΑ επίκτητη...


APLA KAI KATHARIA PRGMATA.....

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2002, 01:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πολύ καλό το κείμενο σου ΑΤΛΑ. Οι δύο έννοιες που πραγματεύεσαι μονοθεισμός/πολυθεισμός-χωρος/χρόνος είναι εξ ορισμού πολύ δύσκολες.
Ας δούμε λοιπόν για άλλη μία φορά πως μπορεί να προσεγγίσει κάποιος άλλος τα ίδια θέματα με τα οποία καταπιάνεσαι, και να βγούν ελαφρώς τροποποιημένα συμπεράσματα.

Ας αρχίσουμε με τον χωροχρόνο όπως καταγράφεται απο τους Ορφικούς στούς οποίους αναφέρεσαι.

Σύμφωνα λοιπόν με την Ορφική κοσμογονία, όλα τα πράγματα προέρχονται από μία αρχή που δεν μπορεί να γίνει αντιληπτή από τον ανθρώπινο νου, αλλά της δίνεται ένα όνομα από εμάς τους ανθρώπους έτσι ώστε να μπορούμε να μιλάμε για αυτή. Πριν από όλα υπήρχε ο Χρόνος- η εκδήλωση του χρόνου - που είναι ταυτόσημη με την πρώτη κίνηση προς δημιουργία. Από την στιγμή που υπήρξε κίνηση υπήρξε και ο χρόνος, διότι δεν μπορεί να νοηθεί η δημιουργία αν δεν κινούταν το αιώνιο ουσιαστικό αίτιο. Ο χρόνος φανερώνει την έννοια της δημιουργίας σε σχέση με το άλλο συστατικό της δημιουργίας του χώρου που οι Ορφικοί ονόμαζαν Χάος. Έχουμε δηλαδή την κίνηση στον χωροχρόνο. Τα αίτια της δημιουργίας λοιπόν είναι αφενός μεν η μονάδα το ΕΝΑ που περικλείει τα πάντα στην μήτρα του, και η πολλαπλότητα που εκπορεύεται από αυτό. Με την κίνηση των στοιχείων δημιουργείται μία περιδίνηση που σχηματίζει το κοσμογονικό αυγό, το πρώτο μορφικό φανέρωμα της δημιουργίας, από το οποίο δημιουργήθηκαν οι κόσμοι με την επέμβαση του Φάνη , του Έρωτα που ενώνει τα στοιχεία μεταξύ τους. Με το σχίσιμο λοιπόν του αβγού, έχουμε την πρώτη δύναμη του Αιθέρα-Δία στην τρισυπόστατη μορφή του Φάνητα που δονήθηκε σε αιθερινή δύνη, που είναι ο Νούς-μήτις. (Αξιοσημείωτο είναι ότι η λέξη αβγό–ΩΟΝ αναγραμματιζώμενο μας δίνει την λέξη Ο-ΩΝ -αλλά και ΝΩΟ-, γράμματα που υπάρχουν και στο φωτοστέφανο του Ιησού.). Στον καθοδικό στροβίλισμα του σε αυξάνουσα συνεχώς ταχύτητα συνακολούθησε η γονιμοποιός δύναμη-Έρως. Μετά από αυτόν ακολούθησε με επιταχυνόμενο ρυθμό δίνης, το φως ο δεύτερος δηλαδή Φάνης των ορφικών. Το φως όμως όχι το υλικό αλλά εκείνο το αίτιο των νοητικών όντων, που στην αριθμητική δυναμική του εξέλιξη του στις ζώσες μορφές ονομάζεται από τους φιλοσόφους και τους Αλχημιστές οντογονικό ζωντανό φώς-φιλοσοφική λίθος ή «πεμτουσία».

Ας πάμε τώρα άλλο μέγιστο τώρα τον Πυθαγόρα. Οι βασικές γραμμές διδασκαλίας του για τους αριθμούς είναι:

Η Μονάδα αντιστοιχούσε με το πνεύμα, τον αιθέρα, την ενέργεια, τη δύναμη από τη οποία γίνεται το παν.

Η δυάδα είναι η ύλη που αποτελείται από νερό και γη. Η τριάδα είναι ο Χρόνος σαν θεότητα, δηλαδή το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον.

Η τετράδα είναι ο Χώρος, η τάξη του Κόσμου. Εδώ βρίσκεται η περίφημη Τετρακτύς, πάνω στην οποία δομήθηκε το καμπαλιστικό Δέντρο της Ζωής.

Ο έτερος μέγιστος της αρχαιότητας ο Πλάτωνας έχει σαφώς επηρεαστεί από την κοσμοθεώρηση του Πυθαγόρα. Το έργο του Τίμαιος ξεκινά με το ερώτημα:

«Τι είναι εκείνο το οποίον υπάρχει πάντοτε, αλλά δεν γεννάται ποτέ, και τι είναι εκείνο το οποίον πάντοτε γεννάται αλλά ποτέ δεν υπάρχει;».

Πρωταγωνιστής λοιπόν στο έργο της πλάσης είναι Ο Δημιουργός, τον οποίο ο Πλάτωνας άλλοτε τον αναφέρει με αυτό το όνομα , άλλοτε τον αποκαλεί Θεό , και Αγαθόν. Δεν γίνεται αναφορά στους Δώδεκα Θεούς, παρά μόνο αναφέρεται σε κατώτερους Θεούς όπου ο Θεός σύμφωνα με τον Πλάτωνα τους λέει :

«αφού γεννηθήκατε δεν είστε βέβαια αθάνατοι ούτε τελείως άφθαρτοι..».

Και συνεχίζει γαι το σύμπαν και τον δημιουργό:

" Το εφιλοτέχνησε (Ο Δημιουργός) κυκλικόν και σφαιρικόν, που το κέντρον του απέχει εξίσου απο όλα τα σημεία της περιφέρειας του, σχήμα δηλαδήπου είναι το τελεότερο απο όλα τα σχήματα. Επίσης το έκαμε λείο γύρω-γύρω, διότι τίποτα ούτε θα έβγαινε έξω ούτε ε΄πρόκειτο να δεχθεί. Τα πάντα θα γίνονταν μέσα του και εξ αιτίας του. Διότι Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ του ενόμισεν ότι αν ο κόσμος είναι αυτάρκης θα είναι καλύτερος , παρά εάν είχε ανάγκη άλλων πραγμάτων."
.." Ο κόσμος έχει δημιουργηθεί απο ΤΟΝ ΤΕΧΝΙΤΗΝ του τετοιος ώστε να δίδει ο ΙΔΙΟΣ ΤΟΝ ΕΥΤΟΝ ΤΟΥ ως τροφ'ή εκείνο που καταστρέφεταιι απο τον ευτό του.


Ό Σαλλούστιος αναφέρει :

«Οι δευτερεύουσες Ουσίες δημιουργήθηκαν από την πρώτη. Ό,τι έχει γίνει έγινε είτε με τέχνη, είτε με φυσική διαδικασία, είτε σύμφωνα με κάποια δύναμη. Στην τέχνη και τη φύση ο δημιουργός πρέπει να προηγείται της δημιουργίας: αλλά ο δημιουργός κατά δύναμη, συγκροτεί τα δημιουργήματα μαζί με τον εαυτό του, εφόσον η δύναμή τους είναι αδιαχώριστη από αυτά. Όπως ο ήλιος δημιουργεί το φως,η φωτιά τη θερμότητα, το χιόνι το ψύχος. Αν οι Θεοί έκαναν τον κόσμο με τέχνη, δεν τον έκαναν να είναι, τον έκαναν να είναι τέτοιος. Διότι κάθε τέχνη δημιουργεί τη μορφή του αντικειμένου. Επομένως, τι είναι εκείνο που τον έφερε σε ύπαρξη; Αν έγινε με φυσική διαδικασία, τότε ο δημιουργός πρέπει να έδωσε κομμάτι από τον εαυτό του στο δημιούργημα. Καθώς οι Θεοί είναι ασώματοι, πρέπει και ο Κόσμος να είναι ασώματος. Αν υποθέσουμε ότι οι Θεοί είναι σώματα, τότε από πού προέρχεται η δύναμη των ασωμάτων; Και αν παραδεχόμαστε αυτή την άποψη, συνεπάγεται ότι όταν φθαρεί ο κόσμος, πρέπει ,και ο δημιουργός του να φθαρεί, αν είναι δημιουργός από φυσική διαδικασία. Αν οι Θεοί δεν δημιούργησαν τον κόσμο ούτε με τέχνη ούτε με φυσική διαδικασία, μας μένει μόνο ότι ον δημιούργησαν με κάποια δύναμη. Κάθε τι που γίνεται κατ' αυτόν τον τρόπο υφίσται με αυτό που κατέχει τη δύναμη. Και ό,τι γίνεται κατά αυτό τον τρόπο δεν μπορεί να καταστραφεί, εκτός εάν η δύναμη τους δημιουργού αφαιρεθεί: επομένως όσοι πιστεύουν ότι ο κόσμος θα καταστραφεί, είτε αρνούνται την ύπαρξη των θεών, είτε, ενώ την αποδέχονται, αρνούνται τη δύναμη του Θεού. Άρα εκείνος που δημιουργεί τα πάντα με την δική του δύναμη, συνιστά τα πάντα. Και εφ όσον η δύναμή του είναι η μεγαλύτερη δύναμη, πρέπει να είναι ο δημιουργός όχι μόνο ζώων και ανθρώπων αλλά και Θεών, ανθρώπων και πνευμάτων. Και όσο πιό πολύ απομακρυσμένος από τη φύση μας είναι ο Πρώτος Θεός, τόσο περισσότερες δυνάμεις πρέπει να υπάρχουν ανάμεσα σε εμάς και σε εκείνον. Διότι όσα πράγματα απέχουν πολύ μεταξύ τους έχουν πολλά ενδιάμεσα σημεία ανάμεσά τους».

Για παραπάνω παραδείγματα αναφοράς αρχαίων στον ΕΝΑΝ Θεο ,σε παραπέμπω σε παλαιότερα μυνήματα μου. Πίστεψε με δεν βρίσκομαι μακρυά απο εσένα, ο πνευματικός μου "πατέρας" εξάλου έλεγε «Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν». Έλεγε επίσης ότι Ο Θεός δεν έχει καμία νοητή ιδιότητα. Είναι πέραν του νοητού, αδιανόητος και αδιάγνωστος. Μπορούμε να πούμε μόνον, τι δεν είναι, κι όχι τι είναι Όλες οι αμέτρητες θεϊκές δυνάμεις, που γεμίζουν τον κόσμο, δεν είναι βέβαια ανεξάρτητες μεταξύ τους. Τα πάντα λειτουργούν αρμονικά, διότι μία είναι η θεία ουσία του κόσμου. Γι' αυτό, δεν υπάρχει επίσης αντίφαση μεταξύ Θεϊσμού και Πανθεϊσμού, αφού, όπως επισημαίνει ο Πλωτίνος, ο Θεός υπέρκειται των πάντων (Θεϊσμός), αλλά ταυτοχρόνως περιλαμβάνει και τα πάντα (Πανθεϊσμός). Οι μυριάδες θεϊκές δυνάμεις, που γεμίζουν τον κόσμο μας, μολονότι συμβαίνει συχνά και να ανταγωνίζονται μεταξύ τους, είναι εκφάνσεις και βουλήσεις του Ενός.

Ο Χριστιανισμός με την σημερινή του μορφή λίγο έχει να κάνει με τον εσωτερικό Χριστιανιμό που δίδαξε ο Χριστός. Ένα μύνημα αγάπης, το πηραν οι άνθρωποι και το έκοψαν και το έραψαν στα μέτρα τους αντλώντας εξουσία και πουλόντας σωτηρία ψυχών.... Α και κάτι τεελυταίο , ο Χριστιανισμός σαφώς προυπήρξε του ΧΡΙΣΤΟΎ, αλλά αυτό είναι έναν άλλο παρατράγουδο..

Όλες οι θρησκείες είναι τα κλαδιά ΕΝΟΣ μόνο δένδρου. Ο προσωπικός Θεός του κάθενός είναι κανάλι που τον βοηθά στην Θέωση. Τί σημασία εχει ο αριθμός ή το όνομα...Δεν υπάρχει καμμία θρησκέια ανώτερη της αλήθειας..όσης μπορεί να φτάσει βέβαια κανέις.

Δεν αμφισβητώ τις Δέκα Εντολές . Δεν αμφισβητώ το Λόγο του Χριστού το Λόγο του Βούδδα ή όποιου άλλου «μεγάλου» που μίλησε για αγάπη. Μα υπάρχει ένας Κανόνας ή Αρχή αν θέλετε , που έτσι και την ακολουθούσαν οι άνθρωποι , η κοινωνία μας θα ήταν ακόμη καλύτερη.

΄ Μην Κάνεις Ό,τι Δεν Θα΄θελες Να Σου Κάνουν ΄

Αυτά τα ..ολίγα, φίλε ΑΒΑΤΑΡ θα με συγχωράσεις.. για το μέγεθος, αλλά και εγώ σε συγχωρώ για τα greeklish..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2002, 14:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
ΣΥΝΕΛΛΗΝΑ ΠΛΩΤΙΝΕ...

ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΦΙΛΟΙ..

ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ,ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΟΠΤΙΚΗ....

ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ ΕΝΑΝ ΕΚ ΤΩΝ ΜΕΓΙΣΤΩΝ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ,
ΣΤΟ ΟΤΙ Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΝΗΣΗ,ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΗΘΙΚΟΥ ΑΓΑΘΟΥ,ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΑ (ΠΛΑΤΩΝΙΚΗ-ΣΩΚΡΑΤΙΚΗ)...

(ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ-ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ: OI KATΗΓΟΡΟΙ-ΔΗΜΙΟΙ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΟΥΣ, ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΑΝ ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΝΗ ΤΟΥ Θ Α Ν Α Τ Ο Υ ΓΙΑ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟΥ...)

ΑΛΛΑ Ο ΠΛΑΤΩΝ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΘΕΟ,ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΤΗΣ (ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ) ΨΥΧΗΣ...
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΜΩΣ,ΟΣΟ ΑΣΥΛΛΗΠΤΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΕΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ,ΕΑΝ:

A) ΔΕΝ ΠΡΟ'Υ'ΠΗΡΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΩΤΗ ΥΛΗ-ΙΔΕΑ-ΝΟΜΟΣ,ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΚΟΥΣΕΙ-ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ...ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ "ΘΕΟΠΟΙΩ" ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΟΛΟΥ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ "ΣΤΙΓΜΙΑΙΕΣ" (ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΩΤΗΤΑ) ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΕΚΛΑΜΒΑΝΩ ΩΣ ΤΟΝ "ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ"...

Β) ΑΥΤΟΣ Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΚΡΙΘΕΙ,ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΑΝΩΤΕΡΟ,ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ...

Γ) ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ...


Η ΓΝΩΣΗ (Α-ΛΗΘΕΙΑ,ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ) ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΕΝΑ ΠΟΛΥΔΙΑΣΤΑΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ...ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ, ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ (ΟΣΟ ΚΙ'ΑΝ ΕΥΡΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΟΥΝ) ...Ο ΠΛΑΤΩΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΔΑΣΚΑΛΟ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ,ΑΛΛΑ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ...ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΑΘΗΤΗ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ...Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΘΕΩΡΕΙ ΤΟΥΣ ΑΣΤΕΡΕΣ (ΑΥΤΟΦΩΤΟΥΣ), ΩΣ ΘΕΟΥΣ...Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ΓΝΩΡΙΖΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΛΑΝΗΤΩΝ ΚΑΙ ΑΣΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΕ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΩΝ ΣΦΑΙΡΩΝ...

Ο ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ Ο ΗΛΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΜΗΡΟΥ(!!!)...ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΠΕΡΝΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΡΦΩΣΗ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ...

ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΝ ΚΟΙΝΑ ΣΗΜΕΙΑ...

1)ΤΟΝ ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟ.

2)ΤΟΝ ΛΟΓΟ-ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗ ΩΣ ΕΝΑΝ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΠΑΤΗΣΕΙΣ.

3)ΤΗΝ ΑΝΥΨΩΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ-ΣΩΜΑΤΟΣ.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ Ο Λ Ω Ν ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΠΝΕΥΜΑΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΚΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ.(ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΤΗΣΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ...)

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΙΗΣΟΥ...


Δ Ε Ν ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΘΩ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΣΑΝ ΤΗΝ ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΑΡΧΗ...
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΜΙΛΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ...

ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΙΛΗΣΕ (ΚΑΙ ΕΠΡΑΞΕ) ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΕΧΘΡΩΝ ΣΟΥ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ, ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ, ΤΗΝ ΟΛΙΓΑΡΚΕΙΑ...

ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ:


ΜΗ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΗΛΘΑ ΝΑ ΦΕΡΩ ΕΙΡΗΝΗ ΣΤΗΝ ΓΗ.ΔΕΝ ΗΛΘΑ ΝΑ ΦΕΡΩ ΕΙΡΗΝΗ,
ΑΛΛΑ ΜΑΧΑΙΡΑ.ΗΛΘΑ ΝΑ ΔΙΧΑΣΩ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΘΥΓΑΤΕΡΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΤΗΣ...(ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΟΝ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ-ΓΥΝΑΙΚΑ...) ΚΑΙ ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΟΥ... *(ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ Ι 34-37)*

ΗΛΘΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΦΩΤΙΑ ΣΤΗΝ ΓΗ ΚΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΩ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΑΝΑΨΕΙ;
ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΡΧΟΜΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΙΡΗΝΗ ΣΤΗ ΓΗ; ΟΧΙ ΣΑΣ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΔΙΑΙΡΕΣΗ... *(ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ ΙΒ 49-51)*

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΟΥ...(!!!) *(ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ ΙΒ 30)*

ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΜΟΥ(;) ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΑΣΙΛΕΥΣΩ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ, ΦΕΡΤΕ ΤΟΥΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΦΑΞΤΕ ΤΟΥΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ... *(ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ ΙΘ 27)*


ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΟΥΓΓΙ ΑΣ ΤΟ ΠΑΡΗ ΚΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΑΚΚΟΥΛΙ ΝΑ ΚΑΝΗ ΤΟ ΙΔΙΟ.ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΣ ΠΟΥΛΗΣΕΙ(;) ΤΟ ΙΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΑΧΑΙΡΙ... *(ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ ΚΒ 36)*

ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΦΑΓΟΥΝ ΟΛΕΣ(;) ΟΙ ΦΥΛΕΣ ΤΗΣ ΓΗΣ... *(ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ ΚΔ 30)*

ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ "ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΟΙ ΘΕΟΛΟΓΟΙ" ΤΙΣ "ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙΣ":
ΝΑΙ, ΑΥΤΟ ΕΙΠΕ ΑΛΛΑ ΕΝΝΟΟΥΣΕ ΑΛΛΟ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΣΦΑΙΡΙΚΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΣΤΙΓΜΗ...HTAN KAI AΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΜΙΛΟΥΣΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ...ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΑΠΕΥΘΥΝΟΤΑΝ...ΜΠΛΑ,ΜΠΛΑ,ΜΠΛΑ-ΜΠΛΑ

ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΚΑΜΜΙΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ...ΑΥΤΟΑΝΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟΧΡΙΖΟΝΤΑΙ "ΕΠΕΞΗΓΗΤΕΣ", ΤΟΥ (ΚΑΤ'ΑΥΤΟΥΣ) ΥΨΙΣΤΟΥ
ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ...


Ν Α Ι, ΑΥΤΗ Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΣΑΛΤΙΜΠΑΓΚΩΝ "ΕΠΕΞΗΓΗΤΩΝ"
ΚΑΙ "ΕΦΑΡΜΟΣΤΩΝ" ΥΠΗΡΞΕ ΑΝ ΟΧΙ Η ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Η ΜΕΓΑΛΗ ΤΡΟΧΟΠΕΔΗ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ (ΚΑΙ ΚΑΤ'ΕΠΕΚΑΤΑΣΙΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ)
ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ... (ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΩ...ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΙ ΜΙΛΑΝΕ,ΕΙΤΕ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ "ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΕΣ" ,ΕΙΤΕ ΕΧΟΥΝ ΥΠΕΡΜΕΤΡΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΑ ΦΤΩΧΑ, ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ, ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΑΙΣΘΗΤΗΡΙΑ).

Ο ΑΡΘΟΥΡ ΚΛΑΡΚ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΑΝ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΠΡΟΝΟΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΤΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ ΤΟ 800 μ.Χ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΝΟΙΞΕΙ ΠΑΝΙΑ ΓΙ ΑΛΛΑ ΑΣΤΡΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ,ΑΛΛΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ...

(ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΑΦΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΟΥΣΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΠΡΟΣ ΕΝΑ ΑΝΩΤΕΡΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ Κ Α Ι ΥΛΙΚΟ ΜΕΛΛΟΝ...ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ "ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ", ΤΟΥ "ΤΟ ΚΑΤ'ΑΡΕΤΗΝ ΖΕΙΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑ ΦΥΣΙΝ ΖΕΙΝ", ΤΟΥ "Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΧΩΡΙΣ ΑΡΕΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ"...).


ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΚΛΑΒΟΣ ΚΑΝΕΝΟΣ...ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΒΓΑΛΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΤΩΝ "ΔΟΥΛΩΝ"...

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΤΕ "ΚΑΚΟΣ" ΕΙΤΕ "ΚΑΛΟΣ"...

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΠΟΙΜΕΝΑΣ, ΟΥΤΕ ΠΡΟΒΑΤΟ...

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ...

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ, ΘΕΛΩ ΝΑ Ε Ι Μ Α Ι...

ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΡΙΘΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΜΟΥ...

ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΥΠΕΡΤΑΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ, (ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΝΕΜΕΣΕΩΣ),
ΘΑ ΚΑΘΑΡΘΩ ΜΕ ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ...ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΘΩ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΟΥ...


......ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ.....


Edited by - ATLAS on 27/10/2002 23:24:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2002, 00:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Χαίρε ΑΤΛΑ.
Συμφωνώ ως προς το πρώτο μέρος των γραφώμενων σου. Διαφωνώ ως προς το δεύτερο. Και αυτό όχι διότι θεωρώ τον Χριστιανισμό ως οργανωμένη θρησκεία ανώτερη οποιασδήποτε άλλης, αλλά διότι μου αρέσει η α-λήθεια.(Α-λήθεια πόσο εφικτό είναι στο επίπεδο μας να μην ξεχνάμε τις εμπειρείες της ψυχής μας, όπως λέει ο μέγας Πλάτων?). Όσον αφορά τον Θεό σε παραπέμπω σε λίγο παλαιότερο μύνημα μου (13/10)

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=334&whichpage=8&ARCHIVE=

Φαντάζωμαι ότι γνωρίζεις ότι απομονώνοντας φράσεις και προτάσεις απο ένα κείμενο αλλιώνεται όλο το νόημα. Κάποια απο τα αποσπάσματα που αναφέρεις προσδίδονται στον Χριστός, (εάν τα είπε ακριβως έτσι, διότι ότι ξέρουμε για αυτόν, όπως και για όλους τους μεγάλους γράφτηκαν αργότερα απο οπαδούς και μαθητές) όπως για παράδειγμα ότι ήρθε να διχάσει και να στρέψει τον πατέρα ενάντια στο υιό κ.λ.π.
Που το παράξενο ή το κακό σε αυτά τα λόγια? όταν κάποιος ανατρέπει το κατεστημένο αναπόφευκτα δημιουργεί ανατροπές. Εδώ έχουν διαλυθεί οικογένειες για τα πολιτικά...

Όσο αναφορά απο κάποια άλλα αποσπάσματα που αναφέρεις δεν τα είπε ο Χριστός, αλλά αφορούν την παλαιά διαθήκη, που έχει πλήθος απο τέτοιες ανοησίες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2002, 09:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλημέρα σε όλους.

Καλημέρα φίλε Άτλαντα.

Σε χαιρετώ σαν Άνθρωπος πρώτα και σαν Έλληνας & Χριστιανός ταυτό-χρονα. (και ως συνέχεια της Αρχής)

Κάθε άνθρωπος, έχοντας ολοκληρώσει έναν κύκλο εμπειρών στη ζωή του, έχει κατασταλάξει σε κάποιες θέσεις και απόψεις και για τις περισσότερες από αυτές έχει "ξεκάθαρη" στάση.

Για πολλούς έχει περάσει, ίσως, ανεπιστρεπτί η "εποχή της εφηβείας", της διαρκής αμφισβήτησης των κατεστημένων γύρω του.

Προσωπική μου γνώμη είναι πως κάθε "Αλήθεια" που συλλαμβάνουμε, που χωράμε, που κατανοούμε, κινδυνεύει να οδηγηθεί στη "Λήθη" και στο "Θάνατο" έχοντας πρώτα παγιωθεί ως "Κατεστημένο".

ΑΝ θέλουμε προχωράμε! ΑΝ θέλουμε αλλάζουμε! Πρώτα όμως εσωτερικά καταρίπτοντας την "Εδρα" του Εγωισμού μας και την "βεβαιότητα" της Αλήθειας που "κατέχουμε".
Εξάλλου ότι κατέχουμε μας κατέχει!

Άλλο είναι να αναζητούμε διαρκώς την Αλήθεια και άλλο να προσπαθούμε με καθε τρόπο να "φέρουμε" την Αλήθεια στα μέτρα μας.

Είναι βέβαια σεβαστή η Πίστη σου και κατανοητές οι θέσεις σου για τον Πολυθεϊσμό.
Αλλά είναι κάπως "δογματικό" στην εποχή μας να προσπαθούμε να χωρίσουμε τον ΟΛΟΝ σε ΜΕΡΗ!
Ίσως είναι ωφελιμότερο το να εργαστούμε συνθέτοντας και ενώνοντας τον κόσμο γύρω μας, ώστε να συμβάλλουμε και εμείς ως "Δημιουργοί"!

Όπως ανάφερες προηγουμένως ο καθένας μας κρίνεται ΚΥΡΙΩΣ από τα ΕΡΓΑ του.
Αν λοιπόν επιθυμείς την Ελληνική Αρετή, ίσως "πρέπει" να έχεις και Δίκαια Κρίση. (ή έστω να προσπαθείς για αυτήν)
Μπορεί να μην "συμπαθείς" τον Ιησού, είτε για όσα σου είπαν για Αυτόν, είτε για όσα νομίζεις ως "Αλήθεια".
Αν όμως επιθυμείς να είσαι Τίμιος & Δίκαιος αξίζει να σταθείς με Δικαιοσύνη απέναντί Του.
Ανάφερες πολλά για μάχαιρες, (ανέλυσε ο Πλωτίνος για αυτό), αλλά έχουμε και ένα γεγονός σχετικό. Αν θυμάσαι (Ά-Λήθη) όταν ο Πέτρος έκοψε το αυτί του "δούλου" με μάχαιρα, ο Ιησούς το επανακόλλησε αποκαθστώντας την Νομοτέλεια και διδάσκοντας για Αυτήν.

Σίγουρα υπάρχουν πολλές "Αλήθειες" και αυτές σύμφωνες με τις θέσεις μας!
Δεν προσπαθώ λοιπόν να σε πείσω για την δικιά μου...Αλήθεια, (μικρή και περιορίσμένη και αυτή) αλλά θα σταθώ σε κάτι.

Υπάρχει ΔΟΥΛΕΙΑ που ξεκινάει από μέσα μας και είναι και η "χειρότερη" Δουλεία!

Η "Τυραννία" της βεβαιότητας ότι ΗΔΗ κατέχουμε την ΑΛΗΘΕΙΑ!


Με Σεβασμό και Αγάπη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2002, 16:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS

ΦΙΛΟΙ...


α) ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΑ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗΝ Α-ΛΗΘΕΙΑ...

ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΕΙΠΑ:


***Η ΓΝΩΣΗ (Α-ΛΗΘΕΙΑ,ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ) ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΕΝΑ ΠΟΛΥΔΙΑΣΤΑΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ...ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ, ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ (ΟΣΟ ΚΙ'ΑΝ ΕΥΡΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΟΥΝ) ...***

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ --ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ-- ΟΠΤΙΚΗΣ ΓΩΝΙΑΣ...

ΟΜΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΡΗΣΗ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΟΣ:

EAN ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΥΠΗΡΞΑΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ ΩΣ ΔΑΣΚΑΛΟ, ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ...


β) ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ...

ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΚΥΡΗΞΕΙ ΠΟΛΕΜΟ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΤΣΟΠΑΝΗΔΩΝ, ΤΩΝ ΜΑΝΤΡΙΩΝ ΤΟΥΣ,
ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΕΣΩΝ ΤΟΥΣ, Ο Π Ο Υ ΚΑΙ ΑΝ ΑΝΗΚΟΥΝ...


γ) ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ Δ Ε Ν ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΩ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΡΙΝΩ
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ...


Ο ΠΛΩΤΙΝΟΣ ΓΡΑΦΕΙ

***Κάποια απο τα αποσπάσματα που αναφέρεις προσδίδονται στον Χριστό, (εάν τα είπε ακριβως έτσι, διότι ότι ξέρουμε για αυτόν, όπως και για όλους τους μεγάλους γράφτηκαν αργότερα απο οπαδούς και μαθητές)...***

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ..

ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ Δ Ε Ν ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΑ ΕΙΠΕ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΩ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ, ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ...

ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΡΙΝΩ ΤΑ -- Γ Ρ Α Φ Ο Μ Ε Ν Α-- ΓΙ'ΑΥΤΟΝ...

ΟΛΑ ΤΑ ΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ --Κ Α Ι Ν Η--ΔΙΑΘΗΚΗ...

ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΚΡΙΒΕΣ ΣΗΜΕΙΟ, ΩΣΤΕ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ, ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ...

ΥΠΑΡΧΕΙ (ΠΛΗΝ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ ΑΝΤΙΦΑΣΕΩΝ) ΦΑΝΕΡΗ ΑΝΤΙΦΑΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ
[ΦΕΡΕΤΑΙ] ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΙ ΤΩΝ [ΦΕΡΟΜΕΝΩΝ] ΩΣ ΠΡΑΧΘΕΝΤΩΝ ΤΟΥ...

ΚΑΙ ΟΜΩΣ, ΟΙ "ΘΕΟΛΟΓΟΙ" (ΠΟΙΜΕΝΕΣ) ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ Η ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ
ΕΙΝΑΙ ΒΙΒΛΙΟ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΟ...

ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ, (ΜΕ ΕΠΙΦΟΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ), Ο ΛΟΓΟΣ
ΤΟΥ --ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ--.

ΘΑ ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΩ:

Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΔΗΛΩΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ -υιός του Ανθρώπου-.

ΕΠΙΣΗΣ ΔΗΛΩΝΕ:

--ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ. ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΕΓΩ, ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ...

ΑΡΑ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΜΑΣ ΘΕΩΡΕΙ (ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΑΥΤΟΝ) ΙΣΟΥΣ...

ΑΥΤΟΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ "ΔΟΥΛΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ"

ΔΗΛΑΔΗ Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΥΠΟΔΟΥΛΩΘΕΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ...


ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΙΑ...

ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΣΜΟ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΔΥΟ ΦΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΖΑΡΑΤΟΥΣΤΡΑ:


"Ο ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΟΡΥΦΗ ΣΕ ΚΟΡΥΦΗ...ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΠΟΔΑΡΙΑ..."


"ΚΑΠΟΤΕ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΗΤΑΝΕ ΘΕΟΣ, ΥΣΤΕΡΑ ΓΙΝΗΚΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΧΛΟΣ..."


Edited by - ATLAS on 29/10/2002 16:48:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2002, 19:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Χαιρετώ σας,

φίλε Φώτιε ελπίζω να μην σου έχω λέιψει μια κι ο φίλος Άτλαντας τα λέει όμορφα και συμφωνώ απόλυτα μαζί του, εκτός από ένα μικρό κομματάκι
ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΚΥΡΗΞΕΙ ΠΟΛΕΜΟ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΤΣΟΠΑΝΗΔΩΝ, ΤΩΝ ΜΑΝΤΡΙΩΝ ΤΟΥΣ, ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΕΣΩΝ ΤΟΥΣ, Ο Π Ο Υ ΚΑΙ ΑΝ ΑΝΗΚΟΥΝ...
εγώ θα το διατύπωνα «όμως έχω κηρύξει πόλεμο εναντίον των τσομπάνηδων, των μαντριών τους και των μέσων τους, ΟΠΟΥ κι αν ανήκουν, όταν προσπαθούν ΠΙΕΣΤΙΚΑ να με κάνουν μέλος του μαντριού ή να με απεμπολίσουν κοινωνικά όταν δεν ενδίδω ...», διότι ο καθείς μπορεί να διαλαλεί ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ και να πιστεύει ή να λατρεύει ότι κι όποιον θέλει εφ'όσον βέβαια τα λεγόμενα ή οι πράξεις του δεν παρενοχλούν άλλους.

Φώτιε για το άλλο θέμα (βλέπε Έλλην ή Ρωμηός) δεν σε βλέπω ζεστό, όταν θάχεις χρόνο και όρεξη το link το έχω βάλει στο αντίστοιχο θέμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2002, 00:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
ΦΙΛΕ DIX

ENNOEITAI OTI MIΛΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ "ΠΟΙΜΕΝΕΣ" ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ...

Σ'ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ...

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ "ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΘΩ":

EAN ΔΙΑΛΕΓΑ ΣΥΜΜΑΧΟ, Ο ΠΙΟ ΚΟΝΤΙΝΟΣ ΜΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΕΛΛΑΔΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ...

ΑΝ ΚΑΙ ΑΠΕΧΟΥΜΕ ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ (ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΚΑΙ ΚΟΣΜΟΓΟΝΙΚΑ), ΜΑΣ ΕΝΩΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΙ ΚΟΙΝΟΙ ΣΤΟΧΟΙ...(ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ, ΑΝΤΙΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ, ΣΥΝΟΧΗ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ,
ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΛΛΟΙ...)

ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΦΩΤΙΟ

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ "Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΙ ΕΝΩΣΕΙ"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2002, 10:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ
Οι ενέργειες που διακατέχουν τον Πλανήτη ΓΗ είναι συμπυκνωμένες. Πρέπει οι άνθρωποι με την Αγάπη τους να τις διαχωρίζουν. Όμως επειδή οι άνθρωποι δεν έχουν σήμερα αγάπη μέσα τους φροντίζουν με διάφορα αισχρά λόγια να σπείρουν την ασέβεια και την διαπόμπευση των ιερών και θεϊκών προσώπων.
Εσύ Πλωτίνε άνοιξες τον ΚΥΚΛΟ με διάσπαση των ενεργειών προς τον Χριστιανισμό σαν ψευτοδιανοούμενος χάριν της ρητορείας.
Εσύ Άτλαντα που νομίζεις ότι κρατάς τον ουρανό στους ώμους σου, δεν αντέχεις το βάρος του διότι είσαι μικρός και αδύνατος να χωρέσης τόση ΑΓΑΠΗ που έχει μέσα του και γύρω του. Βρίζεις ΑΚΑΤΑΠΑΥΣΤΑ τον ΚΥΡΙΟ ΙΗΜΩΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ και έχεις την εντύπωση ότι τον εκαθήλωσες και τον εσταύρωσες. Η Ταπείνωση Του, η Σταύρωση Του και η Ανάσταση Του δεν σημαίνει τίποτε πλέον για σας. Εμάθετε λίγα λόγια για την Μεταφυσική και ενομίσετε ότι έχετε γίνει ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ ΚΑΙ ΚΡΙΤΕΣ. Έχετε την εντύπωση ότι έχετε γίνει ΘΕΟΙ και νομίζετε ότι έχετε την δύναμη να ξεπεράσετε και τον ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΟΡΑ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ. Έχετε γίνει βλάσφημοι και άθεοι. Με αυτό τον τρόπο νομίζετε ότι εξερευνάτε. Το μόνο που κατορθώνετε είναι να δημιουργείτε κάρμα. ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΡΜΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΣΤΟΝ ΔΟΤΗ ΤΟΥ. Παίρνετε στο στόμα σας ιερές φυσιογνωμίες τάχα να τις αναλύσετε, όχι μόνο της ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ αλλά και των άλλων θρησκειών. Δεν σέβεστε ούτε τους συνανθρώπους σας και την ηρεμία της ψυχής τους. Δεν σέβεστε ούτε την ίδια την ΕΛΛΑΔΑ που έχει ξεφύγει από τα είδωλα και ασπάστηκε τον Χριστιανισμό. Συνεχώς σας ενοχλεί το όνομα του ΚΥΡΙΟΥ ΙΗΜΩΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ και όμως το προφέρετε νομιζόμενοι ότι παίρνετε ενέργεια και τροφή.
Εσύ dIX είσαι μιμητικό όργανο του κάθε ενός και μάλιστα συμφωνείς απόλυτα. Έχεις χάσει στην πορεία σου την βούληση και προσωπικότητα σου. Το ελεύθερο και αυτεξούσιο σου. Τα πιο ιερά και αναφαίρετα δικαιώματα του ανθρώπου.
Το ΣΥΜΠΑΝ έχει ΝΟΜΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ για διατήρηση της αρμονίας όλων των ψυχών και πρέπει να γίνονται σεβαστοί από όλους.

ΙΩΑΝΝΑ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ
ΘΕΟΚΙΝΗΤΗ
30/10/2002


Η ΑΣΠΙΔΑ ΤΗΣ ΘΕΑΣ ΑΘΗΝΑΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2002, 11:44:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Φίλε Άτλαντα τι εννοείς με τα γραφόμενα ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ "ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΘΩ": EAN ΔΙΑΛΕΓΑ ΣΥΜΜΑΧΟ, Ο ΠΙΟ ΚΟΝΤΙΝΟΣ ΜΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΕΛΛΑΔΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ... διότι αν θεωρείς την ορθόδοξη αίρεση του χριστιανισμού πιο κοντά στον Ελληνισμό από τις άλλες αιρέσεις το συζητάμε διότι προσωπικά δεν μπορώ να το δω.

Όπως είπες οι κοσμοθεωρίες των Ελλήνων και των χριστιανών δεν απέχουν
έτη φωτός αλλά είναι ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ!

Οι κοινοί στόχοι που θεωρείς ότι μας ενώνουν δεν υπάρχουν! και εξηγούμαι:

1. Γλώσσα, μπορεί να λέει ότι μάχεται η εκκλησία για την γλώσσα αλλά για δικό της και μόνο συμφέρον, διότι ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ (λόγω της παγκοσμίου ακτινοβολίας της Ελληνικής παιδείας) κάποια κείμενα γράφτηκαν στην έλληνική ώστε να είναι ευκολότερη κι η διάδοσή τους, η χρήση της γλώσσας όμως από τους Έλληνες είναι Ιερή. Η πολυπλοκότητα της Ελληνικής γλώσσης έγκειται στην κοσμοθεωρία των Ελλήνων και την σχέση ανθρώπων και θεών, με αυτό το εργαλείο προσπαθούν να καταλάβουν το θείο και να εξηγήσουν τα τεκταινόμενα στον Κόσμο, και το μέγιστο πανανθρώπινο αγαθό αυτής της εξέλιξης είναι η ΦιλοΣοφία που όλα αυτά είναι αντίθετα με την δουλικότητα και τον φόβο σαν μέσο επιβολής.
Η χρήση της ελληνικής γλώσσης είναι τελείως διαφορετική από τους χριστιανούς από αυτή των Ελλήνων.

2. Αντιπαγκοσμιοποίηση. Είναι μεγάλο ανέκδοτο το ότι η σημερινή εκκλησία μάχεται ενάντια σε αυτήν, γιατί ? μα διότι απλά ο χριστιανισμός ήταν η πρώτη μορφή παγκοσμιοποίησης (κι η χειρότερη διότι έχει να κάνει με την ελευθερία του πνεύματος και του θρησκεύειν) που EΠΙΒΛΗΘΗΚΕ στην ανθρωπότητα ισοπεδώνοντας ΚΑΘΕ ΕΘΝΙΚΟ χρώμα και συνείδηση. Ο Μ.ΑΛέξανδρος αλλά ακόμη κι οι Ρωμαίοι έδιναν θρησκευτική και πνευματική ελευθερία στα υπόδουλα Έθνη.
Αντιμάχονται την σημερινή παγκοσμιοποίηση μόνο και μόνο επειδή η ορθόδοξη αίρεση είναι μειονότητα στην ευρωπαική και παγκόσμια κοινότητα και ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ την σύγκριση και το ότι θα χάσουν κάποια από τα 'προνόμοιά΄τους.

3. Συνοχή του Έθνους. Δεν νομίζω ότι τους ενδιαφέρει η συνοχή του Έθνους παρά το μέγεθος του μαντριού, όπως κι ο Παρασκευαίδης είχε δηλώσει με στόμφο ότι "η θρησκεία μας είναι υπεράνω της πατρίδος ..." το οποίο σημαίνει ότι σε περίπτωση σύγκρουσης "συμφερόντων" Έθνους και εκκλησίας αυτή θα μειοδοτήσει όπως έχει κάνει και στο παρελθόν.
Ήδη από το βυζάντιο δούλεψαν υπόγεια για την άλωση της Ινσταμπούλ και διαλαλούσαν ότι ήταν θέλημα θεού η πόλη να τουρκέψει και προτίμησαν την υποδούλωση και εξαθλίωση του λαού από το να χάσουν την περιουσία και τα δικαιώματά τους. Εϊναι γνωστό ότι η εκκλησιαστική περιουσία δεν αγγίχτηκε από τους οθωμανούς κι όχι μόνο αυτό αλλά προέτρεπαν τον λαό να μεταβιβάσει την περιουσία του στην εκκλησία για να μην την πάρουν οι οθωμανοί (!!!) κι έτσι αποκτήθηκε ένα μεγάλο μέρος της εκκλησιαστικής περιουσίας !!!!
Το 1821 πάλι δεν αφόρισαν την επανάσταση ? το 1945 πάλι δεν έκαναν συμφωνία με τον Χίτλερ να μην τους πειράξουν, με άγνωστα ανταλάγματα ...

κλπ

κλπ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy