ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΟΥΣ ΑΓΓΕΛΟΥΣ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nefertity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 19:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nefertity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΓΓΕΛΟΙ, ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ...ΤΟ ΝΙΩΘΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.

ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΕΚΚΛΗΣΙΑ,(ΚΑΚΩΣ) ΚΑΝΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΜΟΥ ΠΡΩΙ-ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΜΟΥ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΝΙΩΘΩ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ ΕΤΣΙ.ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΩ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ, ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΣΤΕΙΟ.ΤΟΥ ΖΗΤΩ ΑΓΓΕΛΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΘΗΣΥΧΑΖΩ...

ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΘΕΟ, ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΑΓΓΕΛΩΝ Ή ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΩΣ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΦΥΛΑΚΑ ΑΓΓΕΛΟ ΤΟΥ,ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ, ΕΙΤΕ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ...ΕΠΙΣΗΣ, ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ ΕΝΑΝ ΑΓΓΕΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟΝ ''ΣΤΕΙΛΕΙ''.

ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΑ,ΑΝΑΙΒΑΖΟΝΤΑΣ ΠΥΡΕΤΟ 39,5 ΕΝΤΕΛΩΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΜΗΠΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ,ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΚΛΑΙΩ...ΔΕΝ ΕΝΙΩΘΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ...ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ...ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΜΙΑ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΑΥΡΑ ΝΑ ΠΕΤΑ ΑΡΓΑ ΣΤΟ ΤΑΒΑΝΙ.ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΑ ΣΑΝ ΝΑ ΗΞΕΡΑ...ΤΟΤΕ ΕΦΥΓΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΚΟΙΜΗΘΗΚΑ ΗΡΕΜΑ!ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ 100% ΗΤΑΝ ΑΓΓΕΛΟΣ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΓΝΩΜΕΣ/ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ!

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 22:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν από 9 χρόνια είχα μια μεγάλη ερωτική απογοήτευση. Είμουν ξαπλωμένος στο κρεβάτι σε οικτρή κατάσταση και ζήτησα βοήθεια από την ''άλλη πλευρά'' και τότε ήρθε μια παρουσία στο δωμάτιο (δεν την είδα την αοσθάνθηκα τηλεπαθητικά) και μου έδωσε τόσο ενέργεια που ξαφνικά έγινα τόσο χαρούμενος που χαμογέλαγα επί ώρες και η δόνησή μου είχε αυξηθεί τόσο που ήταν σαν να μετεωριζόμουν, κοίταγα φωτογραφίες της κοπέλας και ήταν σαν να μην την ήξερα. Από τότε ασχολούμαι με την μεταφυσική
Χθές ζήτησα έναν θεραπευτή άγγελο για να με θεραπεύσει. Καταλαβαίνω την παρουσία τους ως κρύα αύρα και ήρθε λοιπόν και μου έδωσε ενέργεια εκεί που ήθελα.... αυτά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 00:03:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσόρισες nefertity
Και βέβαια υπάρχουν άγγελοι.
Αυτό πιστεύω κι εγώ.
Αν αμφισβητήσω την υπαρξή τους,τότε αμφισβητώ το θείο.
Και τον αόρατο κόσμο.
Δες και κάποια θέματα ακόμα που θα σε ενδιαφέρουν:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=720
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=308

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefertity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 14:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nefertity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ,ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ,ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefertity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 14:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nefertity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ YANNAKA,ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΩ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ,ΝΙΩΘΩ ΜΙΑ ΚΡΥΑ ΑΥΡΑ,ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΚΙ ΕΣΥ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ...ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΩΣ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΑΓΓΕΛΟΥ Ή ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ?ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ,ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΩΝ...ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ???

''Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΟΥ''...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 15:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ YANNAKA,ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΩ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ,ΝΙΩΘΩ ΜΙΑ ΚΡΥΑ ΑΥΡΑ,ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΚΙ ΕΣΥ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ...ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΩΣ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΑΓΓΕΛΟΥ Ή ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ?ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ,ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΩΝ...ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ???

''Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΟΥ''...




άρχισα να το παρατηρω μετά την εμπλοκή μου με το ρεικι. Δεν ανατριχιάζω. Το ότι ότι είναι πνεύμα το καταλαβαίνω γιατί επικοινωνω και μου απαντάει με το τρόπο που του προτείνω, πχ να μου στείλει πολύ ενέργεια στα μάτια μου αν είναι δίπλα μου και την καταλαβαίνω σαν να μου φυσάνε τα μάτια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 16:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή η ανατριχιλα που αναφέρεις νομίζω οτι μπορει να παρουσιαστει και οταν αποβάλεις η οταν σου κλεβοθμ ενεργεια. Δε νομιζω οτι κέθε φορά που αισθάνομαι ετσι εχω και ενα Αγγελο διπλα μου.
Μου εχει συνβει και εμενα κατι αναλογο με αυτα που αναφερετε για παροθσια Θείας οντοτιτας ναι για μενα υπάρχοθν Άγγελοι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefertity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 20:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nefertity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτή η ανατριχιλα που αναφέρεις νομίζω οτι μπορει να παρουσιαστει και οταν αποβάλεις η οταν σου κλεβοθμ ενεργεια. Δε νομιζω οτι κέθε φορά που αισθάνομαι ετσι εχω και ενα Αγγελο διπλα μου.
Μου εχει συνβει και εμενα κατι αναλογο με αυτα που αναφερετε για παροθσια Θείας οντοτιτας ναι για μενα υπάρχοθν Άγγελοι!



ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ???ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΕΙΣ Ή ΝΑ ΣΟΥ ΚΛΕΒΟΥΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΓΓΕΛΟΙ/ΠΝΕΥΜΑΤΑ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefertity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 20:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nefertity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ΦΙΛΕ YANNAKA,ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΩ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ,ΝΙΩΘΩ ΜΙΑ ΚΡΥΑ ΑΥΡΑ,ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΚΙ ΕΣΥ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ...ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΩΣ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΑΓΓΕΛΟΥ Ή ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ?ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ,ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΩΝ...ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ???

''Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΟΥ''...




άρχισα να το παρατηρω μετά την εμπλοκή μου με το ρεικι. Δεν ανατριχιάζω. Το ότι ότι είναι πνεύμα το καταλαβαίνω γιατί επικοινωνω και μου απαντάει με το τρόπο που του προτείνω, πχ να μου στείλει πολύ ενέργεια στα μάτια μου αν είναι δίπλα μου και την καταλαβαίνω σαν να μου φυσάνε τα μάτια.



ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΜΠΛΟΚΗ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΡΕΙΚΙ?ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΝΕΥΜΑ???ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ...ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΝΕΥΜΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 00:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητη Nefertity, λες οτι πιστευεις οτι ο καθε ανθρωπος εχει τον φυλακα αγγελο του. Για πες μου λοιπον γιατι ειμαι πολυ περιεργος να μαθω: ο καημενος ο ανθρωπος ο οποιος σκοτωθηκε σε αυτοκινητιστικο και ηταν πολυ θρησκος μηπως ηταν ατυχος και τον ξεχασε ο φυλακας του. Μα ειναι σοβαρα πραγματα αυτα που λετε τωρα. Εγω πιστευω πως ολα αυτα ειναι απολυτως εξηγησιμα απο την επιστημη και οσα δεν μπορουν να εξηγηθουν σημερα θα εξηγηθουν σιγουρα αυριο. Αρα λοιπον ξεχαστε αυτα που ξερετε,, θαυματα δεν γινονται, χαζοαγγελακια δεν υπαρχουν και ο θεος γαμω την τρελα μου πεθανε, το ακουτε πεθανεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 02:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Aγαπητη Nefertity, λες οτι πιστευεις οτι ο καθε ανθρωπος εχει τον φυλακα αγγελο του. Για πες μου λοιπον γιατι ειμαι πολυ περιεργος να μαθω: ο καημενος ο ανθρωπος ο οποιος σκοτωθηκε σε αυτοκινητιστικο και ηταν πολυ θρησκος μηπως ηταν ατυχος και τον ξεχασε ο φυλακας του.

ΔΕΝ ειμαι η Nefertity,αλλα θελω να πιστευω πως δε θα εχει προβλημα η ιδια να απαντησω εγω...
Φιλε μου,σκεφτηκες και την αλλη εκδοχη???Επειδη ηταν πολυ θρησκιος ο ανθρωπος να ολοκληρωσε η ψυχη του τον κυκλο της σε αυτον εδω τον κοσμο?
ΔΕΝ παει να πει πως επειδη υπαρχουν αγγελοι-ΝΑΙ πιστευω και εγω σε αυτους και στην υπαρξη τους-πρεπει να υπαρχει ΑΘΑΝΑΣΙΑ στον καθενα μας....
Ή ότιδηποτε ζητησουμε απο τον αγγελο-φυλακα μας ή απο οποιαςδηποτε μορφης αγγελο ή ακομη και απο το ΘΕΟ θα πρεπει να μας δωθει...
Πρεπει πρωτα να αναρωτηθουμε οι ιδιοι ΑΝ μας αξιζει αυτο που θα ζητησουμε να μας δωθει!
Αν και το ανθρωπινο μυαλο μας δεν μπορει να διαννοηθει οσα και ό,τι αυτή η ΘΕΪΚΗ δυναμη που ειναι τριγυρω μας ΠΑΝΤΟΥ μας-οπως κι αν λεγεται...οι ταμπελες καταρριπτονται στη μεγαλιοτητα του- κρινει και ενεργει!
ΦΙΛΙΚΑ


"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefertity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 02:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nefertity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Ο/Η CLEARTHOUGHT ΜΕ ΚΑΛΥΨΕ...ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΩ ΑΠΟΨΗ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΓΓΕΛΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΩΘΗΚΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΓΙΝΕ ΠΙΟ ΣΑΦΗΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΕΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 12:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος πιστευεις αγαπητε clearthought οτι ειναι τοσο θρησκος στην εποχη μας ωστε ο καλος θεουλης να τον μεταμορφωσει σε αγγελο. Δεν υπαρχει ουτε ενα δειγμα ανθρωπου που να ακολουθει ουτε στο ελαχιστο τη χριστιανικη διδασκαλια.


Μετανοειτε μαζικοι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 15:09:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Aγαπητη Nefertity, λες οτι πιστευεις οτι ο καθε ανθρωπος εχει τον φυλακα αγγελο του. Για πες μου λοιπον γιατι ειμαι πολυ περιεργος να μαθω: ο καημενος ο ανθρωπος ο οποιος σκοτωθηκε σε αυτοκινητιστικο και ηταν πολυ θρησκος μηπως ηταν ατυχος και τον ξεχασε ο φυλακας του. Μα ειναι σοβαρα πραγματα αυτα που λετε τωρα. Εγω πιστευω πως ολα αυτα ειναι απολυτως εξηγησιμα απο την επιστημη και οσα δεν μπορουν να εξηγηθουν σημερα θα εξηγηθουν σιγουρα αυριο. Αρα λοιπον ξεχαστε αυτα που ξερετε,, θαυματα δεν γινονται, χαζοαγγελακια δεν υπαρχουν και ο θεος γαμω την τρελα μου πεθανε, το ακουτε πεθανεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




Θα συμφωνησω απολυτα με τον φιλο dr.doom.
Προφανως ο ανθρωπος εχει την αναγκη να πιστευει οτι
καποιος φυλακας αγγελος τον προστατευει για να μην χασει την ελπιδα του.Τιποτα κακο σε αυτο.Αλλα εχω αλλες αποψεις και φυσικα σεβομαι
τα πιστευω σας.


Δεν πιστευω εγω σε φτερωτους αγγελους φυλακες και σε θεους της αγαπης που κανουν
θαυματα.Τα θαυματα εχουν να κανουν με τις δυναμεις του ανθρωπου και
σχετιζονται με το ανεξερευνητο ανθρωπινο εγκεφαλο.Ας μην ξεχναμε
οτι οι επιστημονες δεν γνωριζουν παρα πολλα πραγματα για τον εγκεφαλο.Οσο για τις παρλαπιπες της εκκλησιας σχετικα με το
οτι οποιος βαπτιζεται αποκταει καποιο αγγελο φυλακα,δεν αξιζει να ασχοληθουμε.Προφανως
οι αλλοθρησκοι δεν εχουν φυλακα,ειναι προνομιο ορισμενων για τους
μουλαδες της εκκλησιας.

Καθε χρονο πεθαινουν χιλιαδες ανθρωποι σε ολον τον κοσμο απο ατυχηματα(σας θυμιζω τα παιδακια που σκοτωθηκαν στα Τεμπη).Μπας και εξαφανιστηκαν οι φυλακες αγγελοι ή μηπως φιλε clearthought δεν αξιζε σε αυτα τα παιδακια να βοηθηθουν απο τους φυλακες αγγελους);

Οταν γινεται κατι καλο(σωζεται ενας ανθρωπος ως "εκ θαυματος") οπως αυτα που προαναφερετε ορισμενοι ακους
διαφορους να λενε τον εσωσε ο αγιος του,μεγας εισαι κυριε.Οταν δεν
σωζεται καποιος εχω ακουσει διαφορους να λενε,πως τον εγκατελειψε
ο αγιος του ή δεν του αξιζε να τον βοηθησει ο φυλακας αγγελος του ή αγνωσται βουλαι κυριου(δηλαδη οταν γινεται κατι καλο ειναι γνωστη η βουληση του Θεου,γινεται λογω της αγαπης του για τον ανθρωπο).

quote:
ΔΕΝ παει να πει πως επειδη υπαρχουν αγγελοι-ΝΑΙ πιστευω και εγω σε αυτους και στην υπαρξη τους-πρεπει να υπαρχει ΑΘΑΝΑΣΙΑ στον καθενα μας....
Ή ότιδηποτε ζητησουμε απο τον αγγελο-φυλακα μας ή απο οποιαςδηποτε μορφης αγγελο ή ακομη και απο το ΘΕΟ θα πρεπει να μας δωθει...

Φιλε εχεις σκεφτει μηπως αυτοι που σωθηκαν οπως λετε απο τους φυλακες
αγγελους δεν αξιζαν να σωθουν;Διοτι εχω ακουσει ανθρωπους εγκληματιες
να σωζονται "ως εκ θαυματος" απο βεβαιο θανατο μετα απο ατυχημα,μηπως
τους εσωσε ο φυλακας αγγελος;Αυτοι οι εγκληματιες αξιζαν να σωθουν
και τα παιδακια στα Τεμπη οχι;

Φιλικα στα λεω αυτα,δεν εχω προθεση να θιξω τα πιστευω σου απλως
διατυπωνω τους προβληματισμους μου και θα ηθελα να ακουσω γνωμες.

Edited by - VIKING on 15/02/2004 15:11:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefertity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 16:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nefertity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ VIKING,ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ.ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΑΥΤΗ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ...

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΥΛΑΚΕΣ ΑΓΓΕΛΟΙ.ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΠΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΑ ΠΩΣ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΦΥΛΑΚΑ ΑΓΓΕΛΟ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΦΤΙΣΤΕΙ,ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ.

ΑΛΛΩΣΤΕ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΙΚΟΥΜΕΝΗ...ΜΗ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΜΙΑ ΘΡΗΣΚΑ ΜΕ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.

ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥ DR.DOOM,ΕΓΩ Η ΙΔΙΑ ΕΙΧΑ ΚΛΑΨΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΘΩΣ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΑΠΛΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΕΓΟΝΟΣ.ΕΙΧΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΙ ΤΟ ΘΕΟ ΓΙ'ΑΥΤΟ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ...ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΤΙΚΡΟΥΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ,ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ...

ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ...NEFERTITY


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matrx
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 18:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matrx  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΥΛΑΚΕΣ ΑΓΓΕΛΟΙ.ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΠΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΑ ΠΩΣ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΦΥΛΑΚΑ ΑΓΓΕΛΟ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΦΤΙΣΤΕΙ,ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ.

ΑΛΛΩΣΤΕ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΙΚΟΥΜΕΝΗ...


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩΝΤΑΣ ΣΤΟΝ ΚΩΣΤΑ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ (ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ,ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΣΠΑΖΟΜΑΙ)ΜΕ ΤΟ ΒΑΠΤΙΣΜΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ.ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΦΥΛΑΚΑ ΑΓΓΕΛΟ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΟΥΝ.ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΤΑ QUOTS.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hacker neo
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 18:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hacker neo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ NEFERTITY,
ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΕ ΕΣΕΝΑ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΕΝΙΕΤΑΙ ΕΝΑΝ ΦΥΛΑΚΑ ΑΓΓΕΛΟ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΝΤΟΛΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΣΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ. ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΤΟΝ ΑΓΑΠΗΤΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ VIKING ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ. Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΩΝ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΩΝ.

Υ.Γ.ΖΗΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ VIKING ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΕΙ ΑΦΟΥ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΛΕΩ ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ.

ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ,HACKER NEO...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 18:27:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποιος πιστευεις αγαπητε clearthought οτι ειναι τοσο θρησκος στην εποχη μας ωστε ο καλος θεουλης να τον μεταμορφωσει σε αγγελο. Δεν υπαρχει ουτε ενα δειγμα ανθρωπου που να ακολουθει ουτε στο ελαχιστο τη χριστιανικη διδασκαλια.

Αγαπητε μου καλησπερα.
Καταρχην,ειμαι η clearthought!!
Τώρα,πιστευω πως θρήσκος δεν ειναι καποιος που πηγαινει στην εκκλησια κανει το σταυρο του κτλ...
Είναι αυτος που ειναι αγνος στην ψυχη και ακολουθει τη χριστιανικη διδασκαλια (αν ειναι χριστιανος), τη μουσουλμανικη(αν ειναι μουσουλμανος )και παει λεγοντας...
Επίσης το κατα ποσο καποιος ειναι "αγιος" για να παει στον "ουρανο" -οπως λες-αυτο δεν το γνωριζω...και δεν ειμαι και η αρμοδια..εξαλλου Αγνωσται αι βουλαι του Κυριου...

Φιλικα,


"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 18:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Δεν πιστευω εγω σε φτερωτους αγγελους φυλακες και σε θεους της αγαπης που κανουν
θαυματα.Τα θαυματα εχουν να κανουν με τις δυναμεις του ανθρωπου και
σχετιζονται με το ανεξερευνητο ανθρωπινο εγκεφαλο.Ας μην ξεχναμε
οτι οι επιστημονες δεν γνωριζουν παρα πολλα πραγματα για τον εγκεφαλο.Οσο για τις παρλαπιπες της εκκλησιας σχετικα με το
οτι οποιος βαπτιζεται αποκταει καποιο αγγελο φυλακα,δεν αξιζει να ασχοληθουμε.Προφανως
οι αλλοθρησκοι δεν εχουν φυλακα,ειναι προνομιο ορισμενων για τους
μουλαδες της εκκλησιας.

Αγαπητε σε χαιρετιζω...
συμφωνω σε ενα μερος μαζι σου στο οτι δλδ ο ανθρωπινος εγκεφαλος εχει ενα ανεξερνευνητο κομματι που ίσως να σχετιζεται με τα "θαυματα".Επίσης σιγουρα οι "αγγελικες" υπαρξεις δεν αφορουν ΜΟΝΟ
το χριστιανικο ποιμνιο...ουτε ειναι "ιδιοκτησια" καμια θρησκειας..εξάλλου απο μονοι μας ως ανθρωπινο γενος γουσταρουμε να βαζουμε "ταμπελες' σε ΟΛΑ!!!


quote:
Καθε χρονο πεθαινουν χιλιαδες ανθρωποι σε ολον τον κοσμο απο ατυχηματα(σας θυμιζω τα παιδακια που σκοτωθηκαν στα Τεμπη).Μπας και εξαφανιστηκαν οι φυλακες αγγελοι ή μηπως φιλε clearthought δεν αξιζε σε αυτα τα παιδακια να βοηθηθουν απο τους φυλακες αγγελους);

Πρωτα απο ολα να σου πω πως το θέμα δεν ειναι οι φυλακες αγγελοι αλλα γενικα η ύπαρξη αγγελικων μορφων...
Σίγουρα καταλαβαινω την αγανακτηση σου! Απλως πιστευω πως υπαρχει λανθασμενη εντυπωση -ειτε εχει εμποτιστει απο τη θρησκεια ειτε απο την ανθρωπινη αγνοια ειτε επειδη καποιους ετσι τους βολευει- για το τι ειναι και αν υπαρχουν αγγελικες μορφες....
Είναι παραλληρημα του ανθρωπινου εγκεφαλου?
Είναι κατασκευασμα για να απαλυνθει ο πονος των "πονεμενων"
Είναι πραγματικότητα???
Ο καθενας αναλογως με τις εμπειριες του "διαλεγει και παιρνει"
Υπαρχει καποια αποψη που να μας λεει οτι ειναι αυτο?και πως καποιος ορθολογιστης μπορει να το πιστεψει αν δεν εξηγειται επιστημονικα??
Η πως ενας θρησκοληπτος να πιστεψει μια "επιστημονικη εληγηση" που παραβαινει τις διδαχες της θρησκειας του???
Μεγαλο μπερδεμα φίλε μου....
Έχω χασει και γω δικους μου ανθρωπους ...και πονεσα περισσοτερο απο ολα οταν επροκειτο για νεα παιδια(ο αγαπημενος μου εξαδερφος εχασε τη ζωη του στα 14 όταν πηρε κρυφα το τρακτερ του πατερα του για μια βολτα...δεν υπολογισε καλα τη στροφη και επεσε στον γκρεμο....φταιει ο φυλακας αγγελος του??)ή(ο αδερφος του φιλου μου εχασε τη ζωη του 5 ετων...ο πατερας του ασχολουνταν με πορτες ασφαλειας..το παιδακι επαιζε στο καταστημα οταν μια πορτα που δεν ηταν καλα στηριγμενη επεσε πανω του και πολτοποιησε το κεφαλακι του...τι αν πουμε???)Δεν ξερω κατα ποσο εμεις θελουμε να δινουν "ταμπελες" και να μοιραζουμε 'μπραβο' και 'αναθεματα' όταν και όποτε μας εξυπηρετει!

quote:
Φιλε εχεις σκεφτει μηπως αυτοι που σωθηκαν οπως λετε απο τους φυλακες
αγγελους δεν αξιζαν να σωθουν;Διοτι εχω ακουσει ανθρωπους εγκληματιες
να σωζονται "ως εκ θαυματος" απο βεβαιο θανατο μετα απο ατυχημα,μηπως
τους εσωσε ο φυλακας αγγελος;Αυτοι οι εγκληματιες αξιζαν να σωθουν
και τα παιδακια στα Τεμπη οχι;

Όπως προανεφερα πιστευω στις "αγγελικες υπαρξεις" καθως εχω αναλογες εμπειριες-επαφες...
Επισης παραπανω σου ειπα την αποψη μου για τις "ταμπελες".
γενικα ο ανθρωπος αρεσκεται στο να μοιραζει ευθυνες...κι οταν δεν υπαρχει ανθρωπινος αρμοδιος τα ριχνουμε στα 'ΘΕΙΑ" και στους 'Αγγελους"...
Όπως σου ειπα ο καθενας με τις εμπειριες του μπορει να κρινει ενα τετοιο θεμα...μεταφυσικο,θεϊκο,αγγελικο..."ταμπελες" πολλες η ουσια ομως ποια ειναι....

quote:
Φιλικα στα λεω αυτα,δεν εχω προθεση να θιξω τα πιστευω σου απλως
διατυπωνω τους προβληματισμους μου και θα ηθελα να ακουσω γνωμες.

Φυσικα φιλε μου...μιλα ελευθερα...για αυτο ειμαστε ολοι εδω για να πουμε τους προβληματισμους μας,να μοιραστουμε ιδεες και εμπειριες και αν τα καταφερουμε (που μπορουμε καθως ειναι μεγαλες οι δυνατοτητες και οι δυναμεις του ανθρωπου) να οδηγηθουμε στο μονοπατι που οδηγει στην ΑΛΗΘΕΙΑ!!

ΦΙΛΙΚΑ και ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Edited by - VIKING on 15/02/2004 15:11:11
[/quote]

"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 21:49:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΤΟΝ ΑΓΑΠΗΤΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ VIKING ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ. Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΩΝ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΩΝ.

Υ.Γ.ΖΗΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ VIKING ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΕΙ ΑΦΟΥ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΛΕΩ ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ.


Oχι φιλε μου προς θεου δεν παρεξηγουμαι.Εδω ανταλλασουμε αποψεις
και κανουμε εναν ωραιο διαλογο.Ειναι ωραιο να υπαρχει αλλωστε ο αντιλογος.Οπως εχω ξαναπει δεν ειμαι ορθολογιστης γιατι ενας ορθολογιστης δεν θα ελεγε ποτε πως πιστευει οτι κατι ρυθμιζει τα παντα
στο συμπαν(θεος,καρμα) κατι που εγω πιστευω.


Εγω απλως δέν πιστευω σε κατι ανωτερο που κανει θαυματα και στελνει
καποιους αγγελους ή υιους και δημουργησε τον ανθρωπο κατα εικονα του(μαλλον οι ανθρωποι δημουργησαν κατα εικονα τους το θεο).Αλλα πιστευω οτι υπαρχει κατι που ρυθμιζει τα παντα
στο συμπαν και απο οπου εκπορευεται η ζωη.Οπως εχω ξαναπει ισως
το συμπαν να ειναι ενας ζωντανος οργανισμος και αυτο που λεμε Θεος
ισως να ειναι η συνειδηση του.


Δεν ειμαι θρησκος αλλα οχι αθεος και θεωρω οτι ολες οι θρησκειες
ειναι ανθρωποκεντρικες.Δεν πιστευω οτι ολα σε αυτο το συμπαν γινονται
για τον ανθρωπο.Ουτε πιστευω σε ομορφους παραδεισους που θα παμε ολοι και θα ζουμε ευτυχισμενοι και κολασεις που θα τιμωρουνται αιωνιως οι κακοι.Ισως η ζωη να επαναλαμβανεται απειρως,ισως τα παντα
ακομη και το συμπαν ή τα συμπαντα (αν υπαρχουν περισσοτερα απο ενα)να ξαναγεννιουνται και να ξαναπεθαινουν και μετα παλι να ξαναγεννιουνται
και παει λεγοντας ακολουθωντας τον κυκλο που τα παντα ακολουθουν.Ισως να εχουμε ξαναζησει προηγουμενες ζωες,ισως
αυτο που ονομαζουμε μετενσαρκωση να ειναι αληθεια.Αρα οπως βλεπεται
δεν ειμαι ορθολογιστης αλλα σε οτι αφορα το θεμα των θαυματων απο καποιο θεο και στην υπαρξη αγγελων φυλακων με πειθει η επιστημη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hacker neo
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 09:27:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hacker neo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ VIKING,
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ,ΤΑ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΑΛΛΑ ΔΙΑΦΩΝΩ ME ΟΣΑ ΕΙΠΕΣ ΓΙΑ ΑΓΓΕΛΟΥΣ-ΕΠΙΣΤΗΜΗ.ΕΜΕΝΑ ΔΕ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Η ΓΝΩΜΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΔΙΟΤΙ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΜΙΟΥΡΓΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΤΟΥ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 10:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σου κλεψουν ενεργεια Άγγελοι οχι, καποιο αλο πνευμα ομως ναι ειναι πολυ πυθανο. Δες αυτο και θα καταλαβεις. http://www.geocities.com/artofwise/IncubiSuccubi.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefertity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 19:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nefertity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ/ΦΙΛΗ ΜΟΥ CRYSTAL_TEAR ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ,ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 22:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητε hacker neo(και εχεις το ψευδωνυμο του αγαπημενου μου ηρωα) θα διαφωνησω παντελως μαζι σου ωσον αφορα την επιστημη. Ειπες πως δε σε καλυπτει; Αληθεια ποιος ηταν αυτος που σου εδωσε το φως να βλεπεις τη νυχτα και τη θερμοτητα να ζεσταινεσαι τις κρυες μερες, ποιος σου εδωσε τη δυνατοτητα να μεταφερεσαι με σχετικη ευκολια σε τεραστιες αποστασεις, ποιος σου εφτιαξε αυτο το χαζοκουτι που κοιτας αυτη τη στιγμη κ.λ.π. Η εκκλησια, ο θεος, οι αγγελοι ή η επιστημη που κατηγορεις; Το οτι επικρατει ασαφεια ακομα για τον εγκεφαλο οφειλεται στην τεραστια περιπλοκοτητα του συγκεκριμενου οργανου και στη προσωρινη αδυναμια των επιστημονων να το κατανοησουν απολυτα. Οι θρησκειες δυστυχως η ευτυχως δεν προκειται να μας δωσουν απαντησεις. Μονο η επιστημη μπορει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

clearthought
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 01:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους clearthought  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπερα σε ολους...
Θα απευθυνθω στον αγαπητο Dr.Doom

quote:
Οι θρησκειες δυστυχως η ευτυχως δεν προκειται να μας δωσουν απαντησεις. Μονο η επιστημη μπορει.

Συνεχως αναφερεσαι στις θρησκειες...πρεπει απαραιτητα μια αγγελικη μορφη να σχετιζεται με καποια συγκεκριμενη θρησκεια???
Καλε μου,δεν εχεις νιωσει ποτε οτι ΚΑΤΙ ειναι πιο πανω απο σενα?πιο πανω κι απο την επιστημη???(απλη περιεργεια )
Και οπως ειπα..ο ανθρωπος αρεσκεται να βαζει "ταμπελες"...δυστυχως...

Με εκτιμηση,

"ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ"
OPEN YOUR MIND AND THINK CLEAR!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 14:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα ειναι σοβαρα πραγματα αυτα που λετε τωρα. Εγω πιστευω πως ολα αυτα ειναι απολυτως εξηγησιμα απο την επιστημη και οσα δεν μπορουν να εξηγηθουν σημερα θα εξηγηθουν σιγουρα αυριο. Αρα λοιπον ξεχαστε αυτα που ξερετε,, θαυματα δεν γινονται, χαζοαγγελακια δεν υπαρχουν και ο θεος γαμω την τρελα μου πεθανε, το ακουτε πεθανεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dr Doom,
Διαβάζω τα μηνύματά σου και μ’ ενόχλησε πολύ ο τρόπος που γράφεις. Είναι επιεικώς απαράδεκτος! Φαντάζομαι ότι η γνώμη κάποιου άγνωστου είναι το τελευταίο που σε ενδιαφέρει (όπως και ‘μενα άλλωστε) όμως επειδή αισθάνθηκα εκνευρισμό, για τον εαυτό μου και μόνο, όφειλα να απαντήσω.

Τι θα πει «ξεχάστε αυτά που ξέρετε» και ποιος θα μας κάνει να ξεχάσουμε? Εσύ?!
Τι θα πει «γαμώ την τρέλα μου», αυτά είναι τα επιχειρήματά σου?!
Τι θα πει «ο θεός πέθανε», πήγες στην κηδεία του?

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 17:28:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γνωριζω τι ειναι αυτο που σε κανει να πιστευεις ολα αυτα που λες Dr Doom θα σε παρακαλεσω ομως να μην ξαναγραψεις με αυτο τον τρόπο ο Θεός δεν πέθανε να εισαι πολυ συγουρος για αυτο που σου λεω.
Μπορεις ομως να μου πεις τι ειναι αυτο που προκαλει αυτη την επιθετική συμπεριφορα προς το Θειο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 21:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα κι απο μενα.

Προσωπικα δεν εχω αμεση εμπειρια με αγγελο ισως ομως ειχα εμεσα μια φορα.
Ειναι δικαιωμα του καθενος να εχει τα πιστευω του και να τα υποστηριζει.
Εγω πιστευω οτι υπαρχουν και οι αγγελοι και ο θεος.
Ο λογος ειναι επειδη εχω διαβασει πολλα βιβλια με εμπειριες ανθρωπων,μικρων και μεγαλων που περασαν στην αλλη οχθη μετα απο ατυχημα,αρωστια για λιγο.
Τοτε ειδαν οτι ειχαν και φυλακα αγγελο και αρκετες ψυχες που προετοιμαζοντουσαν για να γεννηθουν στην γη.
Επισης και απο διαφορες μαρτυριες απο δω και απο κει (φιλους,παπουδες,συγγενεις).

Παραθετω και ενα πολυ ομορφο σαιτ με μαρτυριες και πολλα αλλα.

http://www.ibelieveinangels.com/

Οποιος θελει τα πιστευει.

H zωη ειναι ενα συντομο σχολειο...

Edited by - Κωστας on 19/02/2004 21:32:02

Edited by - Κωστας on 19/02/2004 22:12:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefertity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 12:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nefertity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προσωπικα δεν εχω αμεση εμπειρια με αγγελο ισως ομως ειχα εμεσα μια φορα

KΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!ΕΧΩ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ ΛΟΓΩ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΣΤΟΝ ΑΓΑΠΗΤΟ ΚΩΣΤΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΕ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefertity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 13:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nefertity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς τον αγαπητό Dr.Doom:πιστεύω πως η Ειρήνη όπως και η Clearthought έχουν δίκιο.Νομίζω πως οι αντιλήψεις σου είναι κάπως απόλυτες,αφού θα έπρεπε να ανοίξεις ένα μικρό παράθυρο στο μυαλό σου ώστε να χωρέσει την πιθανή ύπαρξη του Θεού και των αγγέλων.Σέβομαι την άποψή σου και θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι:είσαι Χριστιανός?γιατί οι αντιλήψεις σου προς τα Θεία δεν μου δημιουργούν αυτή την εντύπωση...

Υ.Γ.Προσπαθώ να κατάλήξω σε ένα λογικό συμπέρασμα μέσα από τη συζήτηση αυτή.Όλα τα παραπάνω τα εκφράζω πάντα με φιλική διάθεση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hacker neo
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 12:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hacker neo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ DR. DOOM,
ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΑΓΑΘΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ,Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΑ ΕΦΤΙΑΞΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ Ο ΟΡΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ.ΜΗΠΩΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy