ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ------ΘΕΟΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΩΝ------
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Shroomerious
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 15:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shroomerious  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ; ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ; ΝΑΙ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ. ΑΛΛΑ ΑΣ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ.......


Υπήρξε κανείς σε κάποια κατάσταση στην οποία ο θεός τον βοήθησε; Μερικοί από εσάς θα πείτε ναι, ο θεός με βοήθησε όταν αισθανόμουν άσχημα για κάτι ή όταν κάποιος πού αγαπούσα φλέρταρε με τον θάνατο ή όταν έπεσα από το μπαλκόνι και δεν χτύπησα σοβαρά κλπ κλπ. Πώς μπορείτε να ξέρετε στα σίγουρα όμως ότι Αυτός/Αυτή/Αυτό όντως ήταν αυτό που σας βοήθησε; Απλά δεν μπορείτε. Τον έχετε δει ποτέ; Του έχετε μιλήσει ποτέ; Και ακόμη και αν πιστεύετε πως ναι, πού ξέρετε ότι αυτό που ζήσατε, αυτή η εμπειρία δεν ήταν απλά μία παραίσθηση; Ή ότι εσείς, γεμάτοι με πάθος και επιθυμία μέχρι τα σωθικά σας και το μυαλό σας φισκαρισμένο από όλα αυτά που σας πίεσαν να μάθετε να πιστεύετε, κάνατε μία λάθος κρίση για αυτό το κάτι που νομίσατε σαν δεδομένο; Με όλη αυτήν την υποσυνείδητη δόση παραμυθιού του να γνωρίσετε τον δημιουργό σας, όπως λένε, ξεγελάσατε τον ίδιο σας τον εαυτό τόσο φτηνά για το νοητικό σας επίπεδο; Και πάλι εάν αυτό που είδατε ήταν αληθινό (όπου ¨αληθινό¨ κάτι το οποίο μπορείτε να το θεωρείτε έτσι σύμφωνα με τις περιορισμένες σας αισθήσεις), πού ξέρετε ότι δεν ήταν κάποια δράση ενός εξωγήινου όντος; Οι πιθανότητες είναι άπειρες. Φτάσαμε το σημείο στο οποίο οι περισσότεροι από εσάς έχουν αρχίσει ήδη να γελάνε. Δηλαδή θεωρείτε ότι είναι λιγότερες οι πιθανότητες να έιναι αυτός ο θεός ένα ον από κάποιον ποιό ανεπτυγμένο πολιτισμό από το να είναι απλά, έτσι μαγικά, ο αόρατος δημιουργός σας;

(Εδώ να πω ότι χρησιμοποιώ την λέξη ¨μαγικά¨ και γενικα την ¨μαγεία¨ ως κάτι το οποίο είναι πέρα από τα όρια της αντίληψης του μυαλού μας έτσι ώστε αυτά που γράφω να γίνουν αντιληπτά από την πλειοψηφία των ανθρώπων και φυσικά δεν θέλω να το πάρουν άσχημα όσοι έχουν ως θρησκεία τους την μαγεία, δεν ξέρω την αντίστοιχη λέξη στα ελληνικά, στα αγγλικά λέγεται WICCA και είναι μία υπέροχη πραγματικά θρησκεία η οποία έιναι πολύ παρεξηγημένη ειδικά από τον ελληνικό πλυθησμό και η οποία μιλάει για αγάπη και το να μην κάνεις κακό στον συνάνθρωπό σου, και αυτά τα έχει σαν πολύ βασικούς νόμους. Οι δράσεις από διάφορους ¨σατανιστές¨ δεν έχουν τίποτα να κάνουν με τους μάγους και ειδικά η πεντάλφα, η οποία είναι κάτι το υπέροχο που συμβολίζει ανάλογα με την θρησκεία που το χρησιμοποιεί βέβαια διαφορετικά πράγματα αλλά στην WICCA συμβολίζει το στοιχείο της γης, και βεβαίως σέβομαι την αλχημεία, voodoo, καθαρή μαγεία και αστρικά ταξίδια (κάποιοι άνθρωποι κατηγοριοποιούν και τα αστρικά ταξίδια ως μαγεία επίσης επειδή είναι κάτι το οποίο δεν μπορούν να καταλάβουν ή δεν έχουν ασχοληθεί να καταλάβουν....τέλος πάντων....τί ξέρουν αυτοί....; Βγήκαμε από το θέμα μας................).


Με τον αρχικό ορισμό λοιπόν θέλω να σας πω ότι η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν υπάρχει μαγέια σε αυτόν τον κόσμο. Όλα μπορούν να εξηγηθούν και το πιο σημαντικό απ’όλα......όλα είναι δυνατά. Η επιστήμη θα φτάσει σε ένα σημείο στο οποίο όλα θα είναι σχετικά το ένα με το άλλο σε κάποιον βαθμό (η quantum φυσική είναι μία πολλά υποσχόμενη εξελισσόμενη επιστήμη) και τελικά θα μπορεί να εξηγεί όλα αυτά τα φαινόμενα τα οποία σήμερα τα χαρακτηρίζει υπερφυσικά (και πάλι αν ορίσουμε αυτά που ξέρει και μπορεί να εξηγήσει η επιστήμη σήμερα ως φυσικά). Δυστυχώς ακόμη και η αγάπη, που είναι από τα πιο μαγικά συναισθήματα μπορεί να εξηγηθεί από την επιστήμη ως αποτέλεσμα κάποιων ουσιών που εκρίνει ο εγκέφαλός μας (όλοι ξέρουμε πότε...).


Αυτό που οι άνθρωποι ορίζουν ως θεό τους διαφέρει πολύ από τον έναν λαό στον άλλο, οι Χριστιανοί πιστεύουν στον Χριστό, οι Βουδιστές στον Βούδα (κατά κάποιον τρόπο, κανονικά είναι πολύ πιο πολύπλοκο), οι Πανθεϊστές σε όλο το σύμπαν μαζί συνδυασμένο με την έννοια του απείρου δημιουργώντας μία δύναμη την οποία θέλουν και την ονομάζουν τον Θεό τους, οι μάγοι με την Μητέρα Σελήνη και τον Πατέρα Ήλιο και γενικά οι Παγανιστές, οι Ινδουιστές, οι Ισλαμιστές, οι Ιουδαίοι, οι Αγνωστικιστές και οι Άθεοι (που βέβαια έχουν μεγάλες διαφορές αλλά ακόμη και εκεί μπορεί κάποιος να βρει κοινά στοιχεία), οι Γκουρού, οι Ρασταφόροι, οι Ταοϊστές, οι Κομφουκιανιστές και αυτοί που πιστεύουν στο Feng Shui. Όλοι αυτοί φαίνεται πώς πραγματικά μιλάνε για το ίδιο πράγμα. Παλιά οι άνθρωποι διαφωνούσαν και σ’αυτό αλλά τώρα απ’ότι φαίνεται έχουν αρχίσει να βγάζουν τις παρωπίδες και σιωπηλά όλοι συμφωνούν σε αυτήν την ιδέα. Σε λίγο καιρό πιστεύω πως οι περισσότεροι θα αρχίσουν να κλίνουν και ίσως και να συμφωνήσουν ότι δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι υπάρχει πραγματικά ένας κάποιος συγκεκριμένος θεός που να μας φυλάει και να μας βοηθά. Ότι εμείς έχουμε την δύναμη να κάνουμε ότι θέλουμε ή τουλάχιστον να το προσπαθήσουμε με μεγάλες πιθανότητες να το πετύχουμε. Το σημαντικό είναι να ξέρουμε ότι όλα μπορούν να γίνουν και ότι αν δεν μπορέσαμε να κάνουμε κάτι αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί και να γίνει. Έχουμε την δύναμη στα χέρια μας αλλά απλά δεν το ξέρουμε ακόμη. Εγώ είμαι ο δικός μου θεός, εσείς είσαστε οι δικοί σας θεοί. Εσείς θα το κρίνετε αυτό αλλά εγω εικάζω ότι αυτό είναι ότι πιο κοντά στην πραγματική αλήθεια που μπορώ να βρω και αυτή πιστεύω ότι είναι αντικειμενική άποψη (όσο αντικειμενική μπορεί να είναι.....ζούμε σε έναν υποκειμενικό κόσμο...ή τέλος πάντων αυτό νομίζουμε). Τώρα υπάρχουν δύο θέματα, το να είναι κάποιος ρεαλιστής και να πολεμάει για να βρει την πραγματική αλήθεια ή κάτι που να είναι όσο κοντά στην αλήθεια γίνεται ή το να πιστεύει σε οτιδήποτε θέλει ο καθένας με όλη του την καρδιά χωρίς προβληματσμούς επειδή τον κάνει να νιώθει ευτυχισμένος. Μία από τις μεγαλύτερες ιδέες είναι ο θεός. Μία άλλη είναι η ελευθερία, ελευθερία να πιστεύετε ότι εσείς θέλετε επειδή κάνει εσάς χαρούμενους…Αν θέλει κάποιος να αντικατοπτρίζει τους φόβους και τις επιθυμίες του κάπου, είναι απόλυτο δικαίωμά του, αυτό που λέω εγώ όμως είναι το να ξεχωρίσετε το πόσες πολλές διαφορετικές αλήθειες θα μπορούσαν να υπάρχουν στον κόσμο μαζί με την δική σας και ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες ότι αυτό που πιστεύετε να είναι λάθος, όπως βέβαια και σωστό γιατί προς το παρών δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να ξέρει πραγματικά την ¨μεγάλη¨ (εννοώντας αντικειμενική αλήθεια), από την δική σας υποκειμενική αλήθεια. Μην απορίπτετε τίποτα. (Αν πραγματικά ενδιαφέρεται κάποιος να το ψάξει το θέμα, στο τέλος μάλλον θα καταλήξει κάπου. Επειδή οι απόψεις που διατυπώνω τυχαίνει και είναι λίγο πανθεϊστικές αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνώ πλήρως με τον πανθεϊσμό, ούτε ότι θέλω να προσυλητίσω κανέναν στην μεριά που έχουν δημιουργήσει οι απόψεις μου γιατί θα υπάρχει πιθανότητα, μεγάλη ή μικρή αυτό εσείς θα το κρίνετε, να κάνω λάθος, πραγματικά μου φαίνετε πως είναι άπειρες οι πιθανότητες, αλλά ακόμη και αυτό, το ότι μου φαίνετε ότι είναι άπειρες οι πιθανότητες, είναι προσωπική μου κρίση). Αυτή η ιδέα του θεού μπορεί να μην εμφανίστηκε έτσι από το πουθενά χωρίς κανέναν λόγο. Μπορεί οι άνθρωποι να την χρειαζόντουσαν και γι’αυτό να την δημιούργησαν. Μπορεί όμως και όχι, μπορεί ο θεός που λέμε να ήταν εξωγήινοι ή αθάνατα elfs που λέει ένας φίλος μου. Ερωτήσεις όπως ¨Δεν έχεις την ανάγκη να πιστεύεις ότι κάτι υπάρχει που μπορεί να σε βοηθά σε δύσκολες καταστάσεις είναι παραπάνω από ασήμαντες όταν κάποιος μιλάει για το ψάξιμο της τελικής αλήθειας, αν υπάρχει κάτι τέτοιο, αλλά και παραπάνω από σημαντικές όταν κάποιος μιλάει για την δικιά του, υποκειμενική αλήθεια.


Ας φανταστούμε κάτι άλλο. Προσπαθήστε να σκεφτείτε σαν ποντίκι (αν τα ποντίκια μπορούν να σκεφτούν, ή ίσως να μπορούν αλλά θεωρούν σκόπιμο να μην μας το αποκαλύψουν ακόμη). Τί θα ήταν μία γάτα για εσάς; Ένας θεός. Τί θα ήταν ένας άνθρωπος για εσάς; Ένας παντοδύναμος θεός που θα μπορούσε να ελέγχει πλήρως την μοίρα σας. Με τους δικούς του ανεξήγητους κανόνες. Γιατί λοιπόν πρέπει να υπάρχει ένας σωστός θεός μόνο; Εδώ ταιριάζει απόλυτα η έννοια του απείρου. Ακόμη, ένα άλλο παράδειγμα. Αν μπορούσατε να κινηθείτε σε όλες τις κατευθύνσεις εκτός από το ύψος και κάποιος έβαζε ένα εμπόδιο γύρω σας, δεν θα μπορούσατε να πείτε με σιγουριά ότι δεν μπορείτε να βγείτε από εκεί μέσα; Ειναι όλα θέμα σχετικών αντιλήψεων. Αντιλαμβανόμαστε όσες αισθήσεις αντιλαμβανόμαστε αλλά έχουμε ανακαλύψει ότι υπάρχουν τουλάχιστον 11 διαστάσεις συνολικά, μερικές από αυτές δεν μπορούμε να τις αντιληφθούμε. Όταν λοιπόν δεν ξέρουμε το ίδιο μας το μυαλό, που λέει και ένας άλλος φίλος μου, πώς μπορούμε να απαντήσουμε τόσο δύσκολα, σχετικά βέβαια για μας, ερωτήματα;

Δεν ξέρουμε τίποτα...τουλάχιστον ας μην υποκρινόμαστε πως ξέρουμε. Στο μέλλον μπορεί να μάθουμε κάτι περισσότερο, αλλά προσωπική μου γνώμη είναι ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων αντιλαμβάνεται τις γνωστές αυτές διαστάσεις που όλοι γνωρίζουμε.


Τότε λοιπόν μπορεί να σκεφτείτε...γιατί ζούμε, πού θα πάμε αφού πεθάνουμε; Αυτά τα ερωτήματα, μπορεί να πείτε, δεν μπορεί να μείνουν αναπάντητα και να είμαστε έτσι ξεκρέμαστοι. Ε λοιπόν είναι πολύ εύκολο να υποκρινόμαστε στον ίδιο μας τον εαυτό υποσυνείδητα πως βρήκαμε τις απαντήσεις και να ζούμε σε ένα συναισθηματικό ψέμα και αρκετά δύσκολο να ψάξουμε ο καθένας μόνος του για την πραγματική και αντικειμενική, όσο γίνεται, αλήθεια. Ο καθένας σας κάνει τις επιλογές του. Αλλά απλά σιγουρευτείτε ότι σκεφτήκατε όλες τις πιθανές επιλογές, όλες τις πιθανές θρησκείες και όλα τα πιθανά ιδανικά. Βάζω στοίχημα ότι αν κάπιος από εσάς γνώριζε εις βάθος πραγματικά στοιχεία άλλων κουλτούρων, πολιτισμών και θρησκειών αφού βέβαια πρώτα, απαραίτητα, τις είχε αναλύσει χωρίς προκαταλήψεις θα είχε παρα πολλές πιθανότητες στο να πιστεύει σε κάποια άλλη θρησκεία εκτός του χριστιανισμού. Προσωπικά πιστεύω ότι η πιθανότητα του να υπάρχει μόνο ένας θεός είναι πολύ μικρή όμως αυτή η άποψή μου βασίζεται σε εικασίες χωρίς πολλές αποδείξεις αλλά και πάλι πιστεύω ότι οι σκέψεις μου είναι σε καλό δρόμο.


Λένε ότι συμβαίνουν θαύματα. Ναι, συμβαίνουν θαύματα αλλά υπό ποιές συνθήκες; Για να το εξετάσουμε αυτό, πρέπει να ορίσουμε τί είναι το θαύμα a priori. Έστω θαύμα ότι είναι κάτι τι οποίο έχει υπερβολικά λίγες πιθανότητες να συμβεί. Μίας μητέρας το παιδί αρρωσταίνει πάρα πολύ βαριά και είναι ετοιμοθάνατο, η μητέρα πηγαίνει κάθε μέρα και κάθε νύχτα στην εκκλησία και προσεύχεται στον θεό που πιστεύει ή που την μάθανε να πιστεύει να γίνει καλά το παιδί της. Τελικά ως θαύμα επανέρχεται. Η μητέρα σίγουρα θα πεί ότι ο θεός έσωσε το παιδί της από βέβαιο θάνατο. Έχει σκεφτεί ποτέ ότι ίσως να ήταν μόνο εκείνη η οποία με το πάθος της και την ενέργεια που έβγαζε όντως μόνη της έκανε αυτό το θαύμα; (Αυτή είναι μία μορφή μαγείας όπως την ορίζει η θρησκεία που λέγαμε πριν. Αυτήν την μαγεία που όταν την ακούν κάποιοι απλά να αναφέρεται, κατευθείαν σκέφτονται σατανάδες, διαβόλους και τριβόλους. Άπλα στην μαγεία έχουν πάρει αυτήν την ικανότητα του να πιστεύει κάποιος στον εαυτό του και τις δυνάμεις του και την έχουν ενισχύσει με διάφορα πρακτικά ερεθίσματα όπως είναι ο μανδύας και το ραβδί και η χύτρα επειδή σε κάνουν να νιώθεις πιο δυνατός και να πιστεύεις περισσότερο σε αυτό που κάνεις και την εφαρμόζουν κάθε μέρα. Βέβαια έχουν βάλει και κάποια άλλα πράγματα τα οποία δεν μπορούν να εξηγηθούν την παρούσα στιγμή από επιστήμονες αλλά το πιθανότερο είναι ότι θα εξηγηθούν στο μέλλον. Εδώ πριν από 100 χρόνια βλέπανε τους μαγνήτες που τους χρησιμοποιούσαν οι μάγοι και οι μάγισσες και δεν μπορούσαν να το εξηγήσουν. Αν πηγαίνατε πίσω 500 χρόνια και τους πηγαίνατε τον ηλεκτρισμό ή ένα μαγνητοφωνάκι το πιθανότερο έιναι ότι θα σας έιχαν για τρελούς, το λιγότερο δηλαδή, και μπορεί και να σας ψήνανε κιόλας. Έτσι τρελούς και κακούς λένε σήμερα όσους ασχολούνται με την μαγεία για παράδειγμα... Το ρητό της είναι ¨Αν δεν πειράξεις κανέναν, κάνε ότι θέλεις¨.) ‘Η φοβάται να δεχτεί και να κουβαλήσει στους ώμους της αυτήν την ευθύνη; Ή φοβάται τί θα πει αυτή η κοινωνία που έχει καταλήξει να είναι μέσα στην κριτική χωρίς ουσιαστική γνώση; Παντογνώστες με καμμένο φωτάκι. Όλα είναι σωστά. Χα! (Θα μπορούσε να είχε τεράστια δύναμη την οπία δεν αντιλαμβάνεται γιατί μπορεί να βρίσκεται στο υποσυνείδητο. Πολλές πιθανότητες... Ένας Σκωτσέζος γιατρός, τον 19το αιώνα, χειρουργούσε ναρκώνοντας τους ασθενείς του με ύπνωση, επεμβαίνοντας ουσιαστικά στο υποσεινείδητο και είχε πολύ λίγες αποτυχημένες επεμβάσεις όπως θα μπορούσε άλλωστε να είχε και οποιοσδήποτε γιατρός.) Επίσης έχει αποδειχτεί επιστημονικά ότι αν παίξεις κορώνα ή γράμματα πολλές φορές και σκέφτεσαι και ελπίζεις πολύ να έρθει ένα από τα δύο, ότι έχεις παραπάνω από 50% πιθανότητες να έρθει αυτό πού θέλεις. Φανταστείτε σε άλλα 100 χρόνια τί θα έχουμε ανακαλύψει...


Σκεφτείτε τα όλα αύτα και στην τελική προσπαθήστε να είστε ρεαλιστές. Αλλά όχι σε όλες τις περιπτώσεις γιατί απλά θα χάσετε την μαγεία της ζωής και του άγνωστου, της αγάπης και του έρωτα, ακόμη και αν νομίζετε αυτήν την μαγεία αληθινή ή φανταστική. Να μην συμβιβάζεστε με τίποτα και να κυνηγάτε πάντα το καλύτερο. Επεκτείνετε τους ορίζοντές σας. Να περνάτε καλά. Να γουστάρετε την ζωή σας. Πηγαίντε κάντε ελεύθερη πτώση από ένα αεροπλάνο, ότι σας αρέσει, εκμεταλευτείτε κάθε λεπτό της ημέρας, κάντε και πιστέψτε ότι σας κάνει ευτυχισμένο.

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 16:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά έθεσες τον προβληματισμό...
Αν και για να σου πω την αλήθεια,προσωπικά μου φαίνεται ανούσιο.
Και θα εξηγήσω το γιατί.
Δέχομαι κάθε στιγμή στη ζωή μου,ακόμα και τις ανεξήγητα για τον θνητό εγκεφαλό μου,απλά.Έπαψα από χρόνια να θέτω ερωτήσεις τέτοιες,που δεν θα απαντηθούν ποτέ.Θεός πιθανοτήτων,εξωγήινοι πιθανοτήτων κλπ.
Όταν μου συμβαίνει κάτι μαγευτικό και παράξενο,δεν μπαίνω στον΄κόπο να αναλύσω πούθε έρχεται.
Ξέρω ότι ήρθε.Ήρθε για να μου δείξει κάτι.Να με κάνει καλύτερη.Σοφότερη.
Παίρνω λοιπόν το μήνυμα και δεν με ενδιαφέρει ο αποστολέας.
Μπορεί να είναι θεόσταλτο,μπορεί από εξωγήινες δυνάμεις και ούτο καθεξής.Ένα μπορεί...
Το μπορεί όμως και το πιθανόν,συντελεί στο να χαθεί η ουσία.
Λέω ευχαριστώ για ακόμη μια μέρα που ζω,και περιμένω ΄γαλήνια τα επόμενα μηνύματα.
Αυτό μου δίνει δύναμη.Και δύναμη είναι ο αποστολέας...
Πες το Θεό, πες το όπως σ'αρέσει.Για μένα δεν έχει σημασία.
Όσο για τον έρωτα...απολαμβάνω κάθε στιγμή του,χωρίς να σκέφτομαι την λειτουργία του εκγεφάλου μου,και τι εκκρίνει.
Και βέβαια είναι υποκειμενική η αλήθεια μου.Για τους άλλους όμως.
Για μένα είναι μια αλήθεια χειροπιαστή.
Κατάφερε να με κάνει ευτυχισμένη.Να ζω τη στιγμή.Και αυτό δεν το αφήνω να χαθεί ξανά ,μέσα στον λαβύρινθο του γιατί και του πως.
Σ'ενα σημείο θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.
Η δύναμη είναι μέσα μας.
Αφού κατόρθωσα να νιώθω και να είμαι δυνατή,τίποτε δεν μπορεί να με αγγίξει.Οι γύρω μου είναι ευτυχισμένοι,διότι αυτή η θετική ενέργεια,είναι μεταδοτική.Το παράδειγμα με την μητέρα και το άρρωστο παιδάκι που έδωσες.Αν αυτή η μητέρα είναι δυνατή,γεμάτη με θετικά συναισθήματα,ναι κάνει θαύματα.Μόνο που δεν έχει συνειδητοποιήσει την δική της δύναμη,χρειάζεται να βρει να πιαστεί από κάπου.Μια προσευχή πχ.Τότε νιώθει τη σιγουριά και λέει, μου την έδωσε ο θεός.Χωρίς να ξέρει ότι υπήρχε και θα υπάρχει μέσα της.
Για μένα δεν είναι κακό αυτό.Το αποτέλεσμα μετράει.Αφού έτσι μπορεί να τα καταφέρει,ας το κάνει.Μου θυμίζει λίγο ανθρώπους με ιδιαίτερα χαρίσματα,όπως αυτό της τηλεπάθειας,που ενώ είναι επίκτητο,πρέπει να συγκεντρωθούν σε ένα φλυτζάνι ή σε μια τράπουλα για να λειτουργήσει.


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shroomerious
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 16:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shroomerious  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ότι έγινε κάτι δεν πάει να πει όμως ότι ήταν κάποιο μύνημα από κάπου...μπορεί απλά να έγινε...και για το αν θα σε κάνει σοφότερη Ελευθερία μου....εμ, μπορεί να σε κάνει είναι αρκετές οι πιθανότητες αλλά μπορεί από την άλλη ο πόνος που να σου δώσει να είναι ισχυρότερος απο την σοφία.

Το άλλο που είπες ότι βρίσκεσαι σε αυτό το σημείο που απλά δέχεσαι ότι σου έρθει και δεν ψάχνεις να αναλύσεις, για μένα...ανάλογα και τον άνθρωπο βέβαια είναι....πως να πω...ευλογία. Είσαι πραγματικά ευτυχισμένη και χαίρομαι πάρα πολύ που το ακούω όπως και τ'ότι γενικά συμφωνείς μαζί μου.... με την άποψή μου δηλαδή αυτή. Δείχνεις ανοιχτόμυαλη αλλά και κατασταλαγμένη σε κάτι, γνωρίζεις τι γίνεται αλλά προτιμάς και δέχεσαι το να μην το πολυαναλύσεις.

Και πάλι, χαίρομαι πολύ για σένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 17:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως φίλε μου,μέσα από τον πόνο έγινα καλύτερη-σοφότερη.
Εεε και ...δεν το λέω μαζοχιστικά
Μέσα από τις δύσκολες στιγμές,που σίγουρα έχουν και πόνο.
Και ναι, είναι μεγάλος ενίοτε, αυτός ο πόνος.Αν και διαπιστώνω,πως κάθε φορά πονώ λιγότερο.Σκέφτομαι:<Θα περάσει,όπως και όλα τα άλλα>

quote:
Το ότι έγινε κάτι δεν πάει να πει όμως ότι ήταν κάποιο μύνημα από κάπου...μπορεί απλά να έγινε...

Χαχαχαχα! Κι εγώ όπως είδες έπεσα στην παγίδα.Για να πάρω δύναμη...
Η ανθρώπινη φύση μου αγαπητέ,αλλάζει άραγε αυτό?

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>

Edited by - Ελευθερία on 14/02/2004 17:28:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shroomerious
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 18:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shroomerious  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χεχεχεχε. Δεν ξέρω αν αλλάζει....φαντάζομαι πως στην κοινωνία που ζούμε αυτήν την στιγμή δύσκολα αλλάζει.....ειναι και τόσα τα στερεότυπα που όταν τελικά καταφέρνεις να τα αποβάλλεις, μερικά σου έχουν μείνει στο μυαλό χαραγμένα. Και ναι όντως με την δοκιμασία στον πόνο γίνεσαι σοφότερη αλλά αυτό που εννοούσα ήταν αν αξίζει τελικά αυτός ο πόνος, αν δηλαδή θα προτιμούσε κάποιος άνθρωπος να μην πονά παρά να έχει μεγαλύτερη σοφία. Για κάποιους, σίγουρα δεν αξίζει, ούτος ή άλλως αυτό είναι υποκειμενικό.....για σένα άξιζε π.χ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 20:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν εκατοντάδες διαφορετικές θρησκείες, ή θρησκευτικές αιρέσεις, με εκατομμύρια φανατικούς πιστούς η κάθε μια. Πολλοί απ' αυτούς μαρτυρούν και προσωπικές επαφές ή εμπειρίες με τις θεότητες που υποστηρίζουν απορρίπτοντας όμως με μίσος όλους τους άλλους.

Για τα ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ «θαύματα» που επαίρεται π.χ. ο εβραιοχριστιανισμός, επαίρονται και άλλες πολλές κοσμοθεωρίες.

Ποίου το σενάριο ("Αγία Γραφή") είναι η....έκφραση "Του" λοιπόν??

Με την εξέλιξη της ιστορίας ο ρόλος των θεών μειώνεται. Αυτό γίνεται γιατί η ανθρώπινη γνώση και αντίληψη αντικαθιστά σιγά-σιγά τις θρησκευτικές τερατολογίες απλών φυσικών φαινομένων. Στο επίπεδο που έφτασε η επιστήμη οι θεϊκές δραστηριότητες περιορίζονται μόνο στα πράγματα που σήμερα δεν αντιλαμβανόμαστε ακόμη πολύ καλά.

Δηλαδή, το υπόλοιπο που έμεινε από τους θεούς θα ελαττώνεται ακόμη περισσότερο καθώς η άγνοια θα αντικαθίσταται από τη γνώση που θα παρέχει η επιστήμη.

Θα ήταν παράλογο αν μπροστά στο ερώτημα ποιος δημιούργησε το σύμπαν δεχόμασταν τη θρησκευτική άποψη περί δημιουργού θεού. Και όμως, οι εκφραστές αυτού του σκοταδισμού θέλουνε να «διαπαιδαγωγούνε» τα ελληνόπουλα σε προσηλυτιστικές συγκεντρώσεις του δόγματος τους («κατηχητικά»).

Εάν ήτανε τα πράγματα σύμφωνα με τις "εξ αποκαλύψεως" τερατουργίες τους τότε Θα είχαμε μεγαλύτερα και ατέλειωτα ερωτήματα όπως ποιος είναι ο δημιουργός του δημιουργού θεού κλπ. Η απάντηση (ΑΝΕΥ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΠΑΝΤΟΤΕ) ότι τάχα ο θεός υπήρχε πάντα δε λέει τίποτε. Γιατί να μην είναι το σύμπαν που υπήρχε πάντα; Διαπρεπείς επιστήμονες με πολύχρονες και πολύπλευρες μελέτες δηλώνουν ότι το σύμπαν λειτουργεί από μόνο του και δεν εντοπίζεται πουθενά ανάγκη θεϊκής βοήθειας γι' αυτή τη λειτουργία.
Μέσα σ' αυτό από την αλληλεπίδραση γνωστών και μετρήσιμων φυσικών δυνάμεων κάθε μέρα καταρρέουν παλιοί κόσμοι και από την ύλη τους σχηματίζονται νέοι.
Είναι δε σίγουρο ότι και ο δικός μας κόσμος θα κλείσει τον κύκλο του κάποτε για να δώσει κάτι νεότερο.

Η αρχαιοελληνική αρχή που λέει ότι: Τίποτε δε χάνεται τίποτε δε δημιουργείται απλώς όλα μεταβάλλονται φαίνεται να μας απαντά πολύ καλά στο περί δημιουργίας ερώτημα. Αν υπήρχε θεός δε θα έπρεπε οι πιο πειστικές απαντήσεις να προέρχονται απ' αυτόν;

Όμως συμβαίνει ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ......

Μόνο ένα μικρό μέρος των λεγομένων "θεϊκών γραφών" αποτελεί προϊόν σοβαρής φιλοσοφικής αναζήτησης.
Συνήθως οι γραφές αυτές περιέχουν αντιφάσεις, αερολογίες, αχρείαστες προτροπές, ανόητες απαγορεύσεις, αποτρόπαιες καταδίκες και απάνθρωπες απειλές. Εάν κανείς ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ την "Αγία Γραφή" τότε θα... απολαύσει αρκετά "ωραία"!

Η "γνώση" τους (μιλάμε πάντοτε για την ίδια "γνώση" που δίνουνε ΚΑΙ στα διάφορα κατηχητικά...) εξαντλείται σε ανεκπλήρωτες προφητείες, ημιμάθεια και δεισιδαιμονίες. Το σχήμα και η ηλικία της γης, η εξέλιξη των ειδών και του ανθρώπου, οι δυνάμεις και οι διεργασίες της φύσης, η ύλη και η ενέργεια, οι πνευματικές και άλλες ασθένειες κλπ, είτε αγνοούνται εντελώς, ή ερμηνεύονται διαφορετικά από θρησκεία σε θρησκεία.

Το κυριότερο όμως είναι το ότι οι ερμηνείες αυτές, ούτε καν υποψιάζονται την πραγματικότητα, που αποδεικνύεται από τα ευρήματα της αρχαιολογίας, της γεωλογίας, της ιατρικής και τόσων άλλων επιστημών.

Όλοι οι θρησκευτικοί ηγέτες και οι κήρυκες προπαγανδιστές τους, αμείβονται πλουσιοπάροχα και ζουν εις βάρος των πιστών τους. Σε μονολόγους και σε εύκολες συζητήσεις ομονοούντων και ομοφρονούντων, παρουσιάζονται ειρηνικοί, γαλήνιοι και πνευματώδεις, και σαν άνθρωποι σοφοί και εμπνευσμένοι.

Όταν όμως παρουσιαστεί απέναντι τους σοβαρή και επιστημονικά τεκμηριωμένη αντίθετη άποψη, ή και ολοφάνερη αποκάλυψη των πραγματικών επιδιώξεών τους, οι περισσότεροι απ' αυτούς αντί επιχειρημάτων, εκτοξεύουν με φανατισμό και μισαλλοδοξία, φοβερές απειλές για τιμωρία από το θεό τους, που στην πραγματικότητα, αυτός ο θεός δεν είναι τίποτε άλλο από τους πειθαναγκαστικούς τους μηχανισμούς, και απαιτούν μετάνοια και υποταγή στην πίστη, δηλαδή στους ίδιους και στα προνόμια τους.

Μία ματιά στην ιστορία 17 αιώνων....ΑΡΚΕΙ!

Όταν πάλι αυτοί οι δήθεν ταγοί, που θέλουν να ονομάζονται και «άγιοι πατέρες» μάχονται μεταξύ τους για την πρωτοκαθεδρία ή την οριοθέτηση των εξουσιών και των προνομίων τους, με προθυμία βγάζουν ο ένας το μάτι του άλλου!

Ξεχνούν τότε τους βαρύγδουπους τίτλους τους και την θεϊκή τους αποστολή και ρεζιλεύονται, βγάζοντας στη φόρα τις ακατανόμαστες κρυφές τους δραστηριότητες. Οικονομικές καταχρήσεις, δωροδοκίες, εκβιασμοί, συνομωσίες, συκοφαντίες, ομοφυλοφιλία, ερωτικά συμπλέγματα κλπ, συγκαταλέγονται καθημερινά στο θεάρεστο έργο τους.

Κάποιοι δε απ' αυτούς βρίσκονται ήδη στη φυλακή, αφού έχουν καταδικαστεί από πολιτικά δικαστήρια για πολλές παρανομίες, αλλά ακόμη και για παιδεραστία!!!

Αν υπήρχε "θεός" ΣΙΓΟΥΡΑ θα διάλεγε καλύτερα τους αντιπροσώπους του. Και μάλιστα, εδώ και 2004 χρόνια ιδιαίτερα!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 02:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαζί σου δεν νομίζω ότι συμφωνώ, αλλά συμφωνώ απολύτως με κάποια από τα λογάκια σου.

quote:
ότι η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν υπάρχει μαγέια σε αυτόν τον κόσμο.

Για εμένα, δεν υπάρχει τίποτα πέρα από το ορατό, και δεν πιστεύω τίποτα από ότι ακούω, τα μισά από αυτά που βλέπω, τώρα όσοι έχουν γράψει για θεούς και μαγείες εμένα ποιο πολύ για σεναριογράφοι καλλιτέχνες, λογοτεχνίας μου φαίνονται παρά σαν άτομα που θελαν απλά να διατυπώσουν κάτι, εξάλλου είναι η φυσική ανάγκη του ανθρώπου να ονειρεύεται για να χρωματίζει λίγο την ζωούλα του και να ξεφεύγει από την σκληρή καθημερινότητα, και το πανηγύρι του σπίτι – δουλειά - δουλειά, σπίτι, η να έχει κάπου να στηριχτεί και να ζητήσει βοήθεια όταν τα πρόβλημα τα του δεν λύνονται από τον ίδιο, επίσης θέλει να νοιώθει ότι δεν γίνεται να αδικηθεί και ότι κακό παθαίνει τιμωρείται από κάποιον θεό κάρμα κόλαση η ότι άλλο θες.

Τώρα νομίζω ότι ζούμε στο 2004 στον 21ο αιώνα, είμαστε σοβαροί άνθρωποι και μπορούμε να αντιληφτούμε κάποια απλά πραγματάκια.


Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shroomerious
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 11:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shroomerious  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τώρα όσοι έχουν γράψει για θεούς και μαγείες εμένα ποιο πολύ για σεναριογράφοι καλλιτέχνες, λογοτεχνίας μου φαίνονται

Αυτό που έλεγα πριν για τους παντογνώστες...τέτοιος μου φαίνεσαι. Ζούμε λέει στον 21 αιώνα. Αφού δεν έχεις ιδέα το τί είναι η μαγεία τί μιλάς...Ξέρεις όσα έχεις ακούσει από κολλημένους επίσης ανθρώπους. Κάτσε και διάβασε κανά βιβλίο να καταλάβεις για τι μιλάω εδώ πέρα. Αυτή η σκατοπαραπληροφόρηση είναι που φταίει. Είμαστε σοβαροί άνθρωποι ε.....δηάδή οι μάγοι δεν είναι...Αφού και το ξαναλέω δεν ξέρεις για τι μιλάς, απλά άστα αυτά τα στερεότυπα που σου έχουν πιέσει στο μυαλό και κάτσε μόνος εσύ και ο εαυτός σου να ψάξεις τι πραγματικά συμβαίνει με αυτές τις θρησκείες.

Αν θες πάρε και ένα βιβλίο...

Αυτά είναι τα ISBN :

0-87542-118-0
ή κάτι πολύ φτηνό....0-87542-357-4


ή μήπως ντρέπεσαι να το ζητήσεις από το βιβλιοπωλείο μην σε πούνε ασόβαρο....

Όσο για τα λογάκια αυτά που λες ότι συμφωνείς, καλή κοπτοραπτική έχεις κάνει αλά εγώ έχω εξηγήσει πολύ καλά τι εννοώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shroomerious
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 11:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shroomerious  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, από την στιγμή που είπες αυτό¨

quote:
Η απάντηση (ΑΝΕΥ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΠΑΝΤΟΤΕ)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 15:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe,TO ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑ Η ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ?

ΚΑΤ'ΕΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ Η ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ,ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΠΛΑ ΕΝΙΣΧΥΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΜΑΣ Η ΤΗΝ ΒΕΛΤΙΩΝΟΥΝ ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 22:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.Φιλε shroomerious πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα που παρεθεσες
και ωραιο θεμα.Αλλα δεν χρειαζεται να εισαι επιθετικος με τον φιλο-
(παυλα).Nομιζω οτι εχει δικαιωμα να εκφραζει τις αποψεις του ελευθερα
και αλλωστε δεν σε προσεβαλλε, απλως εξεφρασε αυτα που νιωθει.

ΦΙΛΙΚΑ VIKING!


Θα συμφωνησω στα περισσοτερα με τον φιλο schwabe.

Προσωπικη μου αποψη ειναι πως πολλα πραγματα τα οποια δεν μπορουμε να εξηγησουμε με την λογικη και δεν εχει δοθει μια εξηγηση απο την επιστημη τα αποδιδουμε
συνηθως σε αορατες δυναμεις και Θεους.Ισως καποτε η επιστημη που τους προηγουμενες αιωνες πολεμησαν τα διαφορα ιερατεια και οι θρησκευτικοι ηγετες να
φτασει στο επιπεδο να εξηγησει ολα αυτα τα οποια αποκαλουμε υπερφυσικα φαινομενα.Ενας απο τους βασικους λογους που δημιουργήθηκαν οι θρησκειες κατά την προσωπικη μου γνώμη ειναι η έμφυτη ανάγκη των ανθρώπων να αισθάνεται πως πάνω από αυτόν υπάρχει μια ανώτερη δύναμη, η οποία δικαιολογεί τα όσα συμβαίνουν στη ζωή του.

Σε οτι αφορα ορισμενα απο αυτα τα συμβαντα που αποκαλουμε θαυματα και συνηθως αποδιδονται σε καποιο Θεο(ασυνηθιστες θεραπειες κ.λ.π) οπως εχω ξαναπει πιστευω
οτι σχετιζονται με το ανεξερευνητο πολυπλοκο οργανο του εγκεφαλου.
Η ισχυρη πιστη και θεληση πολλες φορες κανει θαυματα.
Θαυμα εχει γενικα οριστει οτιδηποτε υπερβαινει την φυσικη ροη των πραγματων και αντιτιθεται στους φυσικους νομους.Ακομη και η τηλεκινηση μπορει να θεωρηθει θαυμα.


Edited by - VIKING on 17/02/2004 22:29:06

Edited by - VIKING on 17/02/2004 22:30:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 22:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη αλλά αυτό που είπες:
"Προσωπικη μου αποψη ειναι πως πολλα πραγματα τα οποια δεν μπορουμε να εξηγησουμε με την λογικη και δεν εχει δοθει μια εξηγηση απο την επιστημη τα αποδιδουμε
συνηθως σε αορατες δυναμεις και Θεους.Ισως καποτε η επιστημη που τους προηγουμενες αιωνες πολεμησαν τα διαφορα ιερατεια και οι θρησκευτικοι ηγετες να
φτασει στο επιπεδο να εξηγησει ολα αυτα τα οποια αποκαλουμε υπερφυσικα φαινομενα.... υπάρχει μια ανώτερη δύναμη, η οποία δικαιολογεί τα όσα συμβαίνουν στη ζωή του."

Δεν είναι προσωπική σου άποψη...Είναι η αλήθεια.

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 10:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe,TO ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑ Η ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ?

Από την ανθρώπινη φύση ξεκινά το όλο πρόβλημα.
Διότι από αυτήν πιάνονται οι <επιτήδιοι>για να περάσουν κάθε θεωρία:
quote:
Όλοι οι θρησκευτικοί ηγέτες και οι κήρυκες προπαγανδιστές τους, αμείβονται πλουσιοπάροχα και ζουν εις βάρος των πιστών τους. Σε μονολόγους και σε εύκολες συζητήσεις ομονοούντων και ομοφρονούντων, παρουσιάζονται ειρηνικοί, γαλήνιοι και πνευματώδεις, και σαν άνθρωποι σοφοί και εμπνευσμένοι.


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shroomerious
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 12:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shroomerious  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Viking, συμφωνώ μαζί σου απλά πρέπει πάντα να αφήνουμε και ένα ενδεχόμενο ανοιχτό, του να κάνουμε λάθος και οι δύο και τελικά κάποιος άλλος να είναι σωστός. Εμείς απλά λέμε αυτό που πιστεύουμε ότι έχει τισ μεγαλύτερες πιθανότητες να συμβεί, έτσι δεν είναι.., Όσο για τον παύλα....δεν προσβάλομαι τόσο εύκολα, για να προσβληθώ πρώτ'απ'όλα από κάποιον πρέπει να τον εκτιμώ και να του έχω κάποιο σεβασμό πρώτα. Ο παύλας είχε ένα κατά την γνώμη μου πολύ κυνικό ύφος και απλά εκνευρίστηκα και του πρότεινα 2 ωραία βιβλιαράκια. Είναι το πάθος για αυτά που λέω και υποστηρίζω που με οδήγησε σε αυτήν την απάντηση μαζί με την δικιά του απάντηση. Ε και στο κάτω κάτω δεν του είπα και τίποτα τρομερό...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shroomerious
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 12:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shroomerious  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Izaura, δεν υπάρχουν τρανταχτές αποδείξεις για το αν είναι αλήθεια αυτό που είπε ο Viking και εγώ με άλλα λόγια, αλλά απλά υπάρχουν κατά την γνώμη μας πολλές περισότερες πιθανότητες από κάτι άλλο να ισχύει. Ο κόσμος μας είναι υποκειμενικός. Απλά έτσι μια επισήμανση. Πες μου αν συμφωνείς...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shroomerious
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 12:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shroomerious  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελευθερία, αν δεν κάνω λάθος, ο Χριστόδουλος είχε κάποιο αξίωμα επί χούντας. Αυτά είναι λοιπόν τα ιδανικά του... Άσε τους όλους έχουν βγεί οι περισσότεροι από τον δρόμο τους και είναι χειρότεροι από τους απλούσ ανθρώπους γιατί αυτοί κοροϊδέυουν τον κόσμο, ενώ είναι σε μία τόσο σεβαστή από τον πολύ θρήσκο ελληνικό λαό θέση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 22:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ξέρεις όσα έχεις ακούσει από κολλημένους επίσης ανθρώπους. Κάτσε και διάβασε κανά βιβλίο να καταλάβεις για τι μιλάω εδώ πέρα.



Τι είναι? Η σιμπατική δύναμη της αγάπης που ενώνεται και εξαερώνεται με έναν σύνδεσμο προς το θειο και υποβάλει δράση και αντίδραση καθώς αυξάνεται και διενονεται προς το παν και διασταυρώνεται με τις συναρτήσεις της OR μέσα από ένα φασματικό πεδίο όπου δέχεται ενέργεια 12Volt? Άσε φίλε, μας τα πανε και άλλοι σεναριογράφοι, έχω διαβάσει.

Θεό λέγανε και τον ήλιο πριν μάθουν τι είναι, μαγεία νομίζανε ότι ήταν η φωτιά, οι κεραυνοί, και οι εκλείψεις ηλίου. Τι άλλο θέλεις? Η ιστορία επαναλαμβάνεται χάρη της αδυναμίας η της δύναμης που έχουν μερικοί να ζούνε στην κοσμάρα τους, αυτό το λέω γιατί ίσως να περνάνε καλύτερα ζώντας σε έναν κόσμο ο οποίος έχει λίγο χροματάκι έστω και αν το βλέπουν μόνο αυτοί.

quote:

Αφού και το ξαναλέω δεν ξέρεις για τι μιλάς

Άσε φίλε, μπορεί να είμαι στενόμυαλος και να φταίω εγώ, κάτσε εκεί που είσαι εσύ, μόνο κοιτά να κάτσεις μέχρι το τέλος γιατί αν ξαφνικά προσγειωθείς απότομα μπορεί να το πάρεις και κατάκαρδα, ίσως να το πάρω εγώ εάν ποτέ καταφέρω να σκεφτώ με τον τρόπο που σκέφτεσαι εσύ και οι άλλοι 2-3 Η πάλι μπορεί να είναι όλα σχετικά, δεν ξέρω πως είναι η ζωή σου, αλλά εάν ποτέ αναγκαστείς να δουλεύεις ολόκληρα 12ωρα, να τρέχεις για υποχρεώσεις και να μην φτάνεις, ίσως τότε να το δεις διαφορετικά, χμμ η καλύτερα σοβαρά.

quote:

ή μήπως ντρέπεσαι να το ζητήσεις από το βιβλιοπωλείο μην σε πούνε ασόβαρο....
[/quote]

Για αυτό υπάρχει και το internet και τα ebooks.


Κάτω Πάυλας

Edited by - _ on 19/02/2004 22:49:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shroomerious
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 01:56:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shroomerious  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι είναι? Η σιμπατική δύναμη της αγάπης που ενώνεται και εξαερώνεται με έναν σύνδεσμο προς το θειο και υποβάλει δράση και αντίδραση καθώς αυξάνεται και διενονεται προς το παν και διασταυρώνεται με τις συναρτήσεις της OR μέσα από ένα φασματικό πεδίο όπου δέχεται ενέργεια 12Volt? Άσε φίλε, μας τα πανε και άλλοι σεναριογράφοι, έχω διαβάσει.

Από αυτά που λες φαίνεται πραγματικά πως δεν ξέρεις για τι μιλάς. Δεν θα κάτσω να σου εξηγήσω, αν κάποτε βγάλεις τις παροπίδες κάτσε να το σκεφτείς μόνος σου.

quote:
Θεό λέγανε και τον ήλιο πριν μάθουν τι είναι, μαγεία νομίζανε ότι ήταν η φωτιά, οι κεραυνοί, και οι εκλείψεις ηλίου. Τι άλλο θέλεις? Η ιστορία επαναλαμβάνεται χάρη της αδυναμίας η της δύναμης που έχουν μερικοί να ζούνε στην κοσμάρα τους, αυτό το λέω γιατί ίσως να περνάνε καλύτερα ζώντας σε έναν κόσμο ο οποίος έχει λίγο χροματάκι έστω και αν το βλέπουν μόνο αυτοί.

Δεν καταλαβαίνω που διαφωνούμε εδώ...Διάβασες προσεκτικά αυτά που έγραψα.....δεν νομίζω.

quote:
εάν ποτέ αναγκαστείς να δουλεύεις ολόκληρα 12ωρα, να τρέχεις για υποχρεώσεις και να μην φτάνεις, ίσως τότε να το δεις διαφορετικά, χμμ η καλύτερα σοβαρά.

Θεωρείς τον προβληματισμό μου αυτόν λοιπόν ασόβαρο ε...Αυτά τα 12ωρα μου εξηγείς τί σχέση έχουν με την συζήτησή μας...Έχω δουλέψει και εγώ 12ωρα νύχτα και ξέρω πόσο σκληρό είναι. Δεν δούλευα γιατί το είχα ανάγκη για να ζήσω αλλά για προσωπικούς λόγους, οπότε καταλαβαίνω ότι θα είναι 1000 φορές πιο σκληρό για κάποιον που είναι βιασμένος να δουλέψει έτσι και να μην μπορεί να το σταματήσει. Αλλά δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει αυτό με την συζήτησή μας. Και άλλοι δουλέψαν 12ωρα και δεν κάναν έτσι. Το φέρνεις αυτό στην συζήτηση λοιπόν για πιό λόγο....νομίζεις ότι είσαι σε κάποιο βαθμό πιο σοβαρός από εμένα επειδή δούλευες 12ωρα...Ξεκαβάλα το.-


Αν περνάς καλά έτσι όπως ζεις και με αυτόν τον τρόπο σκέψης, δεν πρόκειται να σου αλλάξω γνώμη και μετά να σκέφτεσαι άλλα και να σου πω την αλήθεια δεν σε ξέρω κιόλας και ούτε κι ενδιαφέρομαι. Από τον τρόπο με τον οποίο μιλάς όμως νιώθω ότι είσαι ένας άνθρωπος που σε έχει φάει η καθημερινότητα αυτής της 12ωρης εργασίας που λες, στην θέση σου, στον ελεύθερο σου χρόνο διάβασε για τι πράγματα μιλάω και από κει και πέρα αν αλλάξεις γνώμη ή όχι δεν έχει σημασία το θέμα είναι να δεις πόσες πολλές πιθανότητες υπάρχουν. Δεν ξέρω τι άλλο να πω, διάβασε πάλι αν θες αυτό που έγραψα στην αρχή το κατεβατό γιατί νομίζω ότι με παρεξήγησες ειδικά στην βάση αυτών που των πραγμάτων που ήθελα να τονίσω.Αυτά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 02:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά άστο, διάβασε και το βιβλίο * επικοινωνώντας με τους γύρο * πρώτα και μετά θα τα ξανά πούμε, γιατί βλέπω αλλα λέω και άλλα καταλαβαίνεις, άστο φίλε, ξέχνα το.

Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 02:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, και αν κατάλαβα καλά μάλλον διαφωνούμε στο εξής, εγώ λέω ότι μαγεία είναι πι**ες εσύ θέλεις να το βαπτίσεις επιστήμη, τώρα κατάλαβες που διαφωνούμε στο παραπάνω???

Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shroomerious
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 14:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shroomerious  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ έχω καταλάβει πολύ καλά και τι λέω αλλά και το κόλλημα του μυαλού σου που δεν καταλαβαίνεις συνέχεια τι γράφω. Δεν έχεις καταλάβει τίποτα. Η όλη προσπάθεια που κάνω και ο προβληματισμός δεν είναι στο να δείξω ότι η μαγεία είναι κάτι αληθινό. Ναι θα μπορούσε να είναι και αληθινό και επιστήμη και εσύ αν μπορείς απόδειξε μου το αντίθετο. Αυτό που λέω 1000 φορές σε αυτό που έγραψα είναι ότι είναι όλα υποκειμενικά και όλα θέμα πιθανοτήτων. Γι'αυτό λέω ότι δεν το έχεις προσέξει καλά. Αυτό λοιπόν που θέλω να πω είναι το ότι ούτε εσύ μπορείς να μου αποδείξεις ότι δεν υπάρχει ούτε όμως και εγω ότι υπάρχει.

(Αν υπήρχε η αντίστιχη λέξη στα ελληνικά για αυτήν την θρησκεία θα ακουγόταν τελείως διαφορετικά.)

Και εγώ πιστεύω τα μισά απ'όσα βλέπω και η αλήθεια έιναι ότι δεν πιστεύω σχεδόν τίποτα αν δεν αποδειχτεί πρώτα και μετά το σκέφτομαι πάλι. Η όλη συζήτηση ήταν για την πιθανότητα του να συμβαίνει και αυτό. Απλά και μόνο για την πιθανότητα. Απλά όπως είπα δεν ήθελα να αν κάποιος έχει ως θρησκεία την Wicca να προσβληθεί. Πραγματικά νομίζω ότι σε αυτό που έγραψα εξηγούμαι πολύ καλά τι εννοώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

N0sf3ratu
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 19:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους N0sf3ratu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαιρετε, τι κανετε?

Ενδιαφερον το θεματακι φιλε Shroomerious.

Κατ'αρχην να σας θυμισω, δεν υπαρχει λογος να τσακωνεστε αφου στην ουσια συμφωνητε. Απλα ο ενας δεχεται την πιθανοτητα υπαρξης μαγειας και ο αλλος οχι. Δικαιωμα σας...:)

Εμενα μου αρεσει να τα θεωρω ολα δυνατα, και ολα αδυνατα. Εξαρταται τον ανθρωπο...

Μπορει να υπαρχει μαγεια, μπορει και να μην υπαρχει...

Μα αυτο το μπορει ειναι στην ουσια η αιτια που φιλοσοφουμε και που μαθαινουμε καθε μερα. Αν ειμασταν απολυτοι ακομα θα πιστευαμε στο 12θεο, το Βουδα η τον eur(ε)o-χριστιανο Θεο.

Αν ξεραμε τα παντα, πιστευω πως θα ειχαμε διαφορετικη αποψη για πολλα και διαφορα. Βεβαια δεν μπορω να το αποδειξω, μπορω ομος να υποθετω και να το πιστευω. Δικαιωμα μου...:P

Δεν με ενδιαφερει αν συμφωνητε... με ενδιαφερει αν διαφωνητε, για να το φιλοσοφισουμε και να ανταλαξουμε αποψεις.

Φιλε Νικο ξερω τι ανθρωπος εισαι και ξερω πως εξαπτεσαι χεχεχε, τον αλλο φιλο που διαφωνητε δεν τον γνωριζω προσωπικα, αλλα σιγουρα θα ειναι αξιολογο ατομο απο τη στιγμη που σκεπτεται και φιλοσοφει.

Ο καθενας βαζει ενα οριο στο τι θελει και μπορει να πιστευει και τι οχι, ας το σεβαστουμε και ας ανταλαξουμε αποψεις ωραια και πολιτισμενα.

Ελληνες ειμαστε μα το ΔΙΑ χεχεχε, ας ασκησουμε το δικαιωμα της ελευθεριας εκφρασης τις αποψης μας και ας κανουμε διαλογο οπως κανανε οι αληθινοι και γνησιοι Ελληνες. Ας διαλογιστουμε μαζι δηλαδη. Ειναι το λιγοτερο που μπορουμε να κανουμε, και ομος τοσο δυσκολο...

Οσο για το ποσο σημασια εχει η υπαρξη θεου θα ελεγα οτι ειναι εξισου αν οχι ποιο σημαντικο το κατα ποσο ο ανθρωπος θελει να πιστευει η οχι...τι λετε και σεις?


Χαιρετω σας ολους. Γνωστους, αγνωστους και γνωστους-αγνωστους...

Edited by - N0sf3ratu on 20/02/2004 19:35:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shroomerious
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 19:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shroomerious  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nosferatu, θα πω κάτι που δεν θέλεις ν'ακούσεις....

ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

N0sf3ratu
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 19:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους N0sf3ratu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καταρααααααα...ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 00:27:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Shroomerious Είσαι καλός εσύ, φάσκεις και αντιφάσκεις με τέτοιο τρόπο ώστε να περάσεις αυτό που θέλεις, που ούτε ο Παπανδρέου δεν τα έχει καταφέρει έτσι.

quote:
Κάτσε και διάβασε κανά βιβλίο να καταλάβεις για τι μιλάω εδώ πέρα. Αυτή η σκατοπαραπληροφόρηση είναι που φταίει.

Εχχχμμμ… που είχαμε μείνει??? Ααα ναι!

quote:

απλά άστα αυτά τα στερεότυπα που σου έχουν πιέσει στο μυαλό

Σε επιβεβαιώνω ότι δεν είμαι εγώ αυτός που του έδωσαν στερεότυπα, κανένας ποτέ δεν κέρδισε τίποτα με το να σε πείσει να «ψηφίσεις λευκό», αντιθέτως κερδίζουν όταν σε κάνουν να τους ψηφίσεις, άρα? Μήπως μου δίνεις ρόλους που δεν μου ανήκουν?


Τέλος πάντων, καλό το θεματάκι σου αλλά επειδή δεν είναι δουλειά μου να λέω στους άλλους τι να πιστέψουν και τι να κάνουν, αλλά δουλειά μου είναι να τους λέω τι πιστεύω εγώ, αποχωρώ επειδή απαξιώ να συνεχίσω αυτή την συζήτηση, ότι είχα να πω το είπα.

καλή επιτυχία.

Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shroomerious
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 02:25:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shroomerious  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως έγραψα και στο θέμα λοιπόν αυτό, δεν προσπαθώ να προσυλητίσω κανέναν. Δεν ξέρω πως πήρες αυτήν την εντύπωση και δεν με ενδιαφέρει. Άντε , τα μελέ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 12:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
beyond,

Λες:
«Schwabe,TO ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑ Η ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ?
ΚΑΤ'ΕΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ Η ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ,ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΠΛΑ ΕΝΙΣΧΥΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΜΑΣ Η ΤΗΝ ΒΕΛΤΙΩΝΟΥΝ ..»


Σαφέστατα είναι ΚΑΙ η ίδια η φύση του ανθρώπου. Το θέμα είναι σε ποια σχέση βρίσκεται αυτή «μοιρασιά»…

Για μένα προσωπικά το ΜΕΓΑ πρόβλημα εντοπίζεται στην συγκεκριμένη μισαλλόδοξη κοσμοθεωρία η οποία ΕΜΠΟΡΕΥΕΤΑΙ την θρησκευτικότητα και τις ελπίδες των άμοιρων πιστών.

Η κοσμοθεωρία που πρεσβεύουμε όμως στιγματίζει συνάμα ΚΑΙ την βιοθεωρία. Άρα η θέση και ο ρόλος του ανθρώπου στην κοινωνία και οι σχέσεις του με τους συνανθρώπους του. Επομένως, η κοσμοθεωρία έχει ΕΥΡΥΤΕΡΕΣ προεκτάσεις…

Η επήρεια αυτής της σκοταδιστικής κοσμοθεωρίας αφαιρεί από τον «πιστό» την δική του λογική κρίση. Εάν αυτός θελήσει να έχει κρίση, και άρα λογική, τότε θα καταστεί «αμαρτωλός» και «ετερόδοξος» ή «αιρετικός».
Εάν λοιπόν δεν υπήρχανε τέτοιοι «αμαρτωλοί» τότε δεν θα υπήρχε ούτε η φιλοσοφία, ούτε η Δημοκρατία, ούτε ένας Κοπέρνικος αλλά ούτε και ένας Αϊνστάιν.

Ουσιαστικά θα έλειπαν ΠΑΝΤΕΛΩΣ οι αναμορφωτές του σκοταδιστικού κατεστημένου…..

Η ιουδαιοχριστιανική κοσμοθεωρία οδηγεί τον άνθρωπο, μέσω μίας επιπόλαιης και επιφανειακής μελέτης των φυσικών και θρησκευτικών πραγμάτων, στον παραδοσιακό «προσωπικό Θεό» της εβραϊκής πατρώας θρησκείας.
Η αδογμάτιστη και «άναρχη» έρευνα και σκέψη απομακρύνει από αυτόν.

Θέλει "κουπί"....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Shroomerious
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 15:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shroomerious  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η επήρεια αυτής της σκοταδιστικής κοσμοθεωρίας αφαιρεί από τον «πιστό» την δική του λογική κρίση. Εάν αυτός θελήσει να έχει κρίση, και άρα λογική, τότε θα καταστεί «αμαρτωλός» και «ετερόδοξος» ή «αιρετικός».
Εάν λοιπόν δεν υπήρχανε τέτοιοι «αμαρτωλοί» τότε δεν θα υπήρχε ούτε η φιλοσοφία, ούτε η Δημοκρατία, ούτε ένας Κοπέρνικος αλλά ούτε και ένας Αϊνστάιν.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σ'αυτό και χαίρομαι που υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι που βλέπουν τα πράγματα όπως κι εγώ. Νιώθω λιγότερο μόνος αν θες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy