ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 ΤΟ ΓΕΡΑΚΙ ΚΑΙ Ο ΛΥΚΟΣ / LADYHAWK
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2002, 23:18:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!! Θα ήθελα να συζητήσουμε γι'αυτή την ταινία!
Προσωπικά με άγγιξε βαθύτατα και όχι μόνο γιατί είναι ρομαντική ιστορία (με τη μελό έννοια) αλλά γιατί υμνεί ένα από τα ύψιστα αγαθά:
ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ

Τί σας "είπε" αυτή η ταινία? Είναι τυχαία η επιλογή των ζώων?Περιμένω ανυπόμονα τις απόψεις σας!
Ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2002, 00:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι!!!
Μάλλον αυτή η ταινία δεν είναι και από τις πιο δημοφιλείς,ε?
Να σας θυμίσω λοιπόν...Προβλήθηκε πρώτη φορά το 1985.Πρωταγωνιστές η Michelle Pfeiffer (Isabeau d'Anjou) και ο Rutger Hauer (Captain Etienne Navarre)
Ο επίσκοπος της Acquila όπου ζούσαν αγάπησε την Ιζαμπό,εκείνη με τη σειρά της ερωτεύτηκε τον Etienne.Τότε ο πρώτος τους έριξε μια βαριά κατάρα: την ημέρα εκείνη μεταμορφώνεται σε γεράκι,τη νύχτα εκείνος σε λύκο.Μόνες στιγμές που είναι και οι δυο με ανθρώπινες μορφές,το ηλιοβασίλεμα και την ανατολή.Τελικά τα μάγια λύνονται αλλά η εξέλιξη της ιστορίας και τα πρόσωπα που την πλαισιώνουν είναι καταπληκτικά!!
Σας χαιρετώ,ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2002, 21:42:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα κι από μένα.
Μπορεί αγαπητή Darkangel_78 η ταινία να μην είναι από τις πιο δημοφιλείς μα μπορώ να πω (μια και την είδα χθες) πως ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ.
Αυτό που μου "είπε" η ταινία είναι πως η αγάπη, η αληθινή και δυνατή αγάπη δεν χάνεται ΠΟΤΕ, δεν μπορεί να νικηθεί από κανέναν και τίποτα.Ούτε κι ο θάνατος δεν μπορεί να την αγγίξει.Όσες δυσκολίες, όσα στραβά κι αν έρθουν, ΠΑΝΤΑ θα επιζεί και θα περιμένει να ανθίσει, να ολοκληρωθεί και να χαρίσει τη "μαγεία" της, νο ομορφύνει τη ζωή.
Το γεράκι κι λύκος αποκτούν έναν σύντροφο για όλη τους τη ζωή
Ευτυχώς που οι άνθρωποι έχουν την ευκαιρία να ζήσουν την αγάπη περισσότερες φορές , όσο απίθανο κι αν φαίνεται αυτό ώρες -ώρες.

HIGHLANDER

"ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ"

Edited by - ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ on 19/08/2002 21:54:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2002, 02:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΑΧΕΡΟΝΤΑ.
ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΑΧΕΡΟΝΤΕΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ "ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΘΑΝΟ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ " ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΩ ΦΕΝΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΟΝΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ

DREAMWALKER
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2002, 23:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ τους καλούς φίλους και την ακόμα "καλύτερη" φίλη, το Σκοτεινό μας 'Αγγελο
Την ταινία την έχω δεί πάνω απο 5 φορές...
Κάθε φορά "έβλεπα" και κάτι άλλο....
Εγώ δε θα τη σχολιάσω ώς αισθηματική ταινία, αλλά ώς μια ΚΑΘΑΡΑ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ταινία....

Κατραχάς, έχουμε όχι 2 ήρωες όπως μας είπες Σκοτεινέ 'Αγγελέ μας, ΑΛΛΑ 3 ήρωες...
Ξέχασες τον μικρό κλεφτάκο, που είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ στην εξέλιξη της ιστορίας...

Αυτοί οι 3 ήρωες δεν είναι άλλοι παρά:

ΛΥΚΟΣ = ΠΝΕΥΜΑ
ΓΕΡΑΚΙ = ΨΥΧΗ
ΚΛΕΦΤΑΚΟΣ = ΣΩΜΑ

Αυτοί οι ΤΡΕΙΣ συναποτελούν τον ΑΝΘΡΩΠΟ ή την ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ αν θέλετε ακόμα καλύτερα....

Ο κακός παπάς δεν είναι άλλος απο το ΚΟΣΜΙΚΟ ΚΑΚΟ που φυσικά αυτό που "θέλει" δεν είναι άλλο απο το να αποκτήσει την ΑΓΝΗ ΨΥΧΗ, να την σπιλώσει να την βρωμίσει με το μίασμα που κουβαλά...

Ο ΚΛΕΦΤΑΚΟΣ που συμβολίζει το ΣΩΜΑ, αυτό που χρησιμοποιεί κατα κόρον είναι το ΜΥΑΛΟ του. Αυτό το "μυαλό" είναι που τους βάζει σε μπελάδες συνέχεια, ΑΛΛΑ μετά που την συνεχή "εκπαίδευση" απο την ανώτερη διάνια, το ΠΝΕΥΜΑ (τον ήρωα λοχαγό) είναι αυτός που βοηθά στην ΕΝΩΣΗ - ΜΕΘΕΞΗ του ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ & της ΨΥΧΗΣ (του λοχαγού και της πανέμορφης κοπέλας).....

Η μοναδικές ΣΤΙΓΜΕΣ (που πραγματικά ήταν η ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ για τους ερωτευμένους ήρωες μας), που μπορούσαν να είναι ΜΑΖΙ με την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΜΟΡΦΗ (αλληγορικά το θείο σώμα τους και ΟΧΙ το ανθρώπινο), ήταν το ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑ και το ΧΑΡΑΜΑ.......

Ο συμβολισμός ΚΑΙ εδώ ΜΕΓΑΣ!!!!

Αν στρέψουμε το βλέμα στον ουρανό κατα τη διάρκεια που ο 'Ηλιος δίνει τη θέση του στο βασίλειο της Νύχτας, τότε θα δούμε ότι στη Δύση έχει ΗΔΗ και φέξει ο Πλανήτης ΑΦΡΟΔΙΤΗ.
'Ομως ΚΑΙ το πρωί, ΠΡΙΝ ακόμα ανατήλει ο 'Ηλιος, ο ΙΔΙΟΣ πλανήτης, η ΑΦΡΟΔΙΤΗ, είναι που κάνει τη εμφάνησή του....
Ο πλανήτης αυτός, είναι ο ΕΩΣΦΟΡΟΣ, ο LUCIFER. Για τον εντελώς ΠΑΡΕΞΗΓΗΜΕΝΟ πλανήτη, το "τελευταίο" βιβλίο της Αγίας Γραφής λέει τα εξής: "...Είμαι το ΛΑΜΠΡΟ πρωινό αστέρι..." (Αποκάλυψη ΙΣΤ 22γ)!!!!

Μάλισταααα, εδώ είμαστε... Να γιατί η "κατάρα" του ΚΟΣΜΙΚΠΟΥ ΚΑΚΟΥ εκείνη την ώρα ΔΕΝ ΕΠΙΑΝΕ!!! (Παράδοξα όλα αυτά;;; χμμμμ ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ)

'Οντως λοιπόν καλε μας Σκοτεινέ 'Αγγελε, τα ζώα που χρησημοποιεί η ταινία, είναι ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ και όπως προσπάθησα απλά να θίξω, ΟΛΟΚΛΗΡΗ η ταινία είναι ΓΕΜΑΤΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΕΣ ΑΛΛΗΓΟΡΙΕΣ...

Περιμένω τη συνέχεια απο τους καλούς μου φίλους...

Πάντα φίλος σας,

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2002, 21:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά.

Νομίζω ότι ο φίλος μας ο "Κέλσος" έκανε έναν πολύ βαθύ αποσυμβολισμό των ζώων και των χαρακτήρων της ταινίας.

Είναι σημαντικό να μπορούμε να δούμε τέτοιες ταινίες σε τόσα ταυτόχρονα επίπεδα.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2002, 21:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και απο μενα αγαπητοί φίλοι
Φίλε Κέλσο έδωσες μια διάσταση στο θέμα που ούτε υποψιαζόμουν ότι υπάρχει.
Εχω όμως μια απορία,αν μου επιτρέπεις:
Γιατί το ζευγάρι γεράκι-λύκος και όχι κάποια άλλα ζώα?
Σίγουρα κάθε ένα απο αυτά έχει ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό και μια ξεχωριστή θέση στη κουλτούρα κάθε λαού.Πέραν αυτού όμως,τι?
Θα ήθελα τη γνώμη σου φίλε Κέλσο!
Σας χαιρετώ όλους,
Ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2002, 01:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πώς θα μπορούσα να μην απαντήσω (ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΠΑΝΤΑ), στον Σκοτεινό μας 'Αγγελο, που μας φωτίζει τον ΕΣΩ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ
Και λέω ΦΩΤΙΖΕΙ, μιάς και ΠΡΙΝ ακόμα ο "Θεός" πεί: "...γενηθήτω ΦΩΣ..." Αυτός, ο "Θεός" (που ΟΥΤΟΣ ή ΑΛΛΟΣ είναι ο ΙΔΙΟΣ ΦΩΣ...), "κατοικούσε"... "βρισκόταν" στο.... Σκότος....

Λοιπόν φίλοι μου, ας ξεκινήσω απο το ΓΕΡΑΚΙ, την κυριολεκτικά πανέμορφη και λαμπερή Μισέλ Πφάϊφερ ....

Το ΓΕΡΑΚΙ, στα αιγυπτιακά ιερογλυφικά είναι αυτό που συμβολίζει την ΨΥΧΗ. Ο ιερογραμματέας, ανάλογα με την στάση που το σχεδίαζε, σκάλιζε, του έδινε και κάποιο "άλλο" νόημα...
'Οταν λοιπόν το σχεδίαζε ΞΑΠΛΩΜΕΝΟ, σα νεκρό, συμβόλιζε την διέλευση απο τη μία ζωή στην άλλη, απο τη μία κατάσταση στην άλλη. Θυμηθήτε όσοι φίλοι έχετε δεί το έργο, ότι όταν το γεράκι ΑΛΛΑΖΕ ΜΟΡΦΗ, είτε απο ΓΕΡΑΚΙ σε ΑΝΘΡΩΠΟ είτε και το αντίστροφο, αυτό κίτονταν σα νεκρό!!!
'Οταν ο ιερογραμματέας το σχεδίαζε με τα φτερά του ΑΝΟΙΧΤΑ, συμβόλιζε ότι ο "νεκρός ανασταίνεται", ότι δηλαδή επιτέλους είχε την ίδια αντίληψη της ΨΥΧΗΣ του, δηλαδή της ΟΥΣΙΑΣ του....

-Στην Ελληνορωμαϊκή "κουλτούρα" συμβόλιζε τον "ταχύτατο αγγελιοφόρο του Απόλλωνα"
-Στους Αζτέκους επίσεις συμβόλιζε τον "αγγελιοφόρο των Θεών" ( )
-Στους Αιγύπτιους (μαζί με τον Αετό) συμβόλιζε το πνεύμα, την ΨΥΧΗ, την έμπνευση. (Γερακόμορφοι ήταν πολλοί Θεοί στην Αίγυπτο, όπως ο 'Ωρος, ο Σόκαρης, αλλά και άλλοι πολλοί...)
-Στους Ινδουιστές, το ΓΕΡΑΚΙ συμβόλιζε την την "κάθοδο" του Σόμα απο τον ουρανό...
Αυτά τα "ολίγα" για το ΓΕΡΑΚΙ....

Τώρα το έτερο συμβολικό ζώο, ο ΛΥΚΟΣ που κατά ένα "παράξενο" τρόπο ΚΑΙ αυτός έχει να κάνει με το ΦΩΣ...

Στην αρχαία ελληνική γλώσσα έχουμε τη λέξη ΛΥΚΑΒΑΣ εκ του Λύκη + βαίνω που σημαίνει "η οδός του φωτός" (!!!), η τροχιά του Ηλίου (!!!), το έτος (!!!)
Η λέξη Λύκη σημαίνει το ΦΩΣ και απο αυτή τη λέξη προέρχονται οι λέξεις, ΛΥΚΟΦΩΣ, ΛΥΧΝΟΣ, ΛΕΥΚΟΣ (!!!)
Η λέξη ΛΥΚΟΣ ίσως να προέρχεται εκ του λευκός (ΛεΥΚΟΣ) και το λευκό ως γνωστόν είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ χρώμα (αν μπορώ να το πώ έτσι)...
Και επιδή το λευκό είναι η "ΑΝΤΙΘΕΣΗ" ή το ΖΕΥΓΑΡΙ θα έλεγα καλύτερα του ΜΑΥΡΟΥ,
και επιδή το ΜΑΥΡΟ έχει να κάνει με τη νύχτα,
και επιδή η νύχτα είναι η ΑΠΟΥΣΙΑ του φωτός,
ΑΡΑ...
Το φώς είναι το λευκό και έτσι κατα τη γνώμη μου πάντα, έχουμε αυτή τη περίεργη σχέση του ΦΩΤΟΣ με τον Λ(ε)ΥΚΟ...

Αλλά επιδή αυτό "μπορεί" να ΜΗΝ φτάνει σαν επιχειρηματολογία, ας το προχωρίσουμε λίγο ακόμα...

Ανέφερα τη λέξη Λύκη. 'Ενα παράγωγό της είναι και η προσωνυμία του Θεού του ΦΩΤΟΣ Απόλλωνα, "ΛΥΚΗΓΕΝΗΣ", ο γεννηθής Απόλλων στη Λυκία.
Ο Θεός του ΦΩΤΟΣ, Απόλλωνας καλείται και Λύκειος.
Λύκειο όμως ΗΤΑΝ και το Γυμνάσιο που βρισκόταν ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ των Αθηνών και που έλαβε το όνομά του απο τον παραπλήσιο ναού του Λύκειου Απόλλωνα...
Να προσθέσω τώρα, ότι στην Αρκαδία υπάρχει όρος με το όνομα Λύκαιον ή Λυκαίον και ότι Λυκαίος έλεγαν τον Δία της Αρκαδίας;;;
Να πώ ότι προς τιμή του Λύκαιου Διός, ετελούταν γιορτές οι οποίες έφτασαν μέχρι τη Ρώμη με το όνομα ΛΟΥΠΕΡΚΑΛΙΑ (Loupercalia);;;

Και στην Μυθολογία όμως έχουμε "Λύκους"...
Ο γιός του Προμηθέως και της Πλειάδος Κελαινούς (η σκοτεινή) ήταν ο Λύκος ("Παράξενο" πάντως ο ΦΕΡΩΝ ΤΟ ΦΩΣ στους ανθρώπους, να παντρεύεται την Σκοτεινή και απο την ένωση αυτών των ΔΥΟ ΑΝΤΙΘΕΤΩΝ ή ορθότερα αυτού του ΖΕΥΓΟΥΣ, αποτέλεσμα να είναι ο ΛΥΚΟΣ )
Επίσης ΛΥΚΟ έχουμε έναν γιό του Αιγύπτου, σύζηγο (πάααααλι ζευγάρι!!!) της Δαναϊδος Αγαύης (η Αγαύη είναι η Αυγή αναγραμματισμένη...)

Το νεογνό του Λύκου λέγεται Λυκόπουλο που στην αρχαία Ελληνική (αν δε κάνω λάθος) λέγεται ΛΥΚΙΔΕΥΣ
Λυκιδεύς όμως αποκαλείται και το ανήλικο τέκνο του Μυημένου στον Τεκτονισμό. Λυκιδεύς σημαίνει "το τέκνο του φέροντα το φώς, του πεφωτισμένου, εκείνου που έχει δεί το φώς της μυήσεως"

-Στους Αιγύπτιους ο Λύκος, ήταν το σύμβολο του Θεού Ρά, του Θεού 'Ηλιου...
-Στην Αλχημεία ο Λύκος ΜΑΖΙ με τον Σκύλο, είναι η δυαδική φύση του Ερμή, του Φιλοσοφικού Υδραργύρου...
-Στους Σκανδιναυούς ο Οντίν καβαλά έναν Λύκο...

Αυτά τα επίσης "ολίγα" και για το έτερο ζώο της ταινίας "Το Γεράκι και ο Λύκος"...
Παρατηρώντας καλά τα όσα παρέθεσα, θα διαπιστώσουμε ότι τελικά ΟΝΤΩΣ το Γεράκι συμβολίζει την ΨΥΧΗ και ο Λύκος το ΠΝΕΥΜΑ και που ΜΑΖΙ με τον μικρό ΚΛΕΦΤΑΚΟ της ταινίας ΣΥΝΑΠΟΤΕΛΟΥΝ και οι ΤΡΕΙΣ μαζί τον ΑΝΘΡΩΠΟ.....

Ελπίζω να μή σας κούρασα με την πολυλογία μου
Περιμένω και τα δικά σας σχόλια...

Ο πάντα φίλος και εραστής της Αλήθειας,

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2002, 09:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να συμπληρώσω στην πολύ καλή ανάλυση του "Κέλσου" ότι οι αγγλικές λέξεις lucid (φωτεινός), lucifer (εωσφόρος), lux (φωτεινός, λαμπερός) look (βλέπω, κοιτάζω), που φανερώνουν "φως", έχουν την ρίζα τους σε αυτό το ελληνικό πρόθεμα "ΛΥΚ-" που σημαίνει κάτα μία έννοια το φως.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2002, 10:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ αχ θα σε "μαλώσω" Τρισμέγιστε Ερμή
Καλά δεν ντρέπεσαι να χρησημοποιείς τέτοιες κακές λέξεις όπως Εωσφόρος

Χμμμ φίλε μου, είχα προαναφέρει για τον Εωσφόρο, ΤΟΝ ΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟ ΦΩΣ, στο αρχικό μου post, αλλά και να τα πείς όλα δεν γίνεται
Σκοπός μας, άρα και δικός μου (όπως σε κάποιο προσωπικό μύνημα, μου ελέχθει απο κάποιο ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ και ΕΞΑΙΡΕΤΟ μέλος του Esoterica.gr), είναι το "...να βλέπει κάποιος πιο βαθιά και να δίνει ώθηση για σκέψη και στους άλλους..."

Νομίζω φίλε μου Τρισμέγιστε Ερμή, ότι το καταφέρνουμε αυτό σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό και έτσι μπορούμε ΟΛΟΙ να έχουμε ΝΕΑ ερεθίσματα για έρευνα ΚΑΙ σε άλλους τομείς που ίσως να μην είχαμε πρίν πλησιάσει...

Πάντα φίλος με όλους,

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2002, 20:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα κι από μένα.
Θα ήθελα να πω ευχαριστώ στην αγαπητή Darkangel_78 που μου έδωσε το ερέθισμα να δω αυτή την πολύ καλή ταινία και στον φίλο Κέλσο ο οποίος με έκανε να τη δω και από μια διαφορετική πλευρά .

HIGHLANDER

"ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2002, 04:10:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να πω ένα(τι? μόνο ένα! άπειρα) ευχαριστώ στον Kelso! Την ταινία την είχα δει και με έκανε να σκεφτώ πολλά πράγματα για το τι πραγματικα είναι ή δεν είναι αγάπη... Αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι δεν ήξερα τη συμβολική διάσταση της ταινίας.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2002, 22:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και από <<εδώ>> στους αγαπητούς φίλους!Καλώς μας όρισες Secondborn!

Σ'αυτό το σημείο να ευχαριστήσω και γω όλους όσους συμμετείχαν ή και απλά διάβασαν αυτό το topic,αλλά ιδιαίτερα τον φίλτατο Κέλσο,ο οποίος δίνει <<την άλλη διάσταση>> σε ΟΛΑ τα θέματα και όχι μόνο στα κινηματογραφικά!!!!
Σας χαιρετώ όλους,ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2002, 13:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Darkangel_78
SXETIKA ME THN TAINIA POU ANAFEREIS YPARXEI KAI MIA PALIA EKDWSH PRIN APO 10 XRONIA PERIPOU.
O SYMVOLISMOS PRAGMATI MEGALOS.
APLA THA EITHELA NA PROSTHESW ENA MIKRO LITHO SE AYTO TON WRAIO
OIKO POU PROSPATHEI TO ESWTERICA NA KTISI PWS ISWS O SYMBOLISMOS TOU
NA EINAI KAI KATI ALLO ....
TA PANW TA ENDIAMESA TA KATW ..
PANW = GERAKI
ENDIAMESO = KLEFTHS,*AGAPH* H KALITERA ERWTAS ME THN
ARXEGONI EXIGISH TOU.
(KAI ISWS DEN THA PREPEI NA XEHNAME PWS SE POLLA
POIHMATA O ERWTAS ANAFERETAI KAI WS ERWTAS KLEFTHS
KLEFTHS THS PSYXHS THS KARDIAS)

KATW = LYKOS

EYXARISTW GIA THN FILOXENIA Darkangel_78

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2002, 22:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα παιδιά (πάλι)!!
Φίλε μου Avatar μην ευχαριστείς ΕΜΕΝΑ για τη φιλοξενία,αλλά το Esoterica!!

Εγώ οφείλω να σ'ευχαριστήσω για τη συμμετοχή.Αν και καθυστερημένα είδα το μήνυμά σου αλλά με μπέρδεψες λίγο...
Τί σημαίνει πάνω-ενδιάμεσα-κάτω? Μπορείς να το αναλύσεις λιγάκι?

Χαιρετώ,ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2002, 12:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALO MESHMERH SE OLOUS SAS.

FILH Darkangel_78 H EXIGHSH POU DINW SE AYTO POU ANEFERA EINAI APO TON ERMH TON TRISMEGISTO POU ANAFERH TA PANW EINAI OPWS KAI KATW.
KAI BEBAIA MAS ERXONDAI STON NOU O PNEYMATIKOS KAI O YLIKOS KOSMOS OPWS POLY SWSTA ANEFEROUN KAI O FILOI KELSOS KAI THOTH.

ALLA GIA TO ENDIAMESW TON KLEFTAKO MOU ERXETAI STON NOU H ALCHIMIA.
POU GIA THN ENWSH 2 DIAFORETIKWN EIDWN PREPEI NA YPARXEI KAI O KATALYTHS.
DILADI
...............PNEYMA.......AORATOS KOSMOS
...............KLEYTAKOS..KATALYTHS (ALCHIMIA)(ERWTAS)
...............LYKOS........ORATOS KOSMOS

BEBAIA ISWS FANEI LIGO PARAXENO POU ANAFERW TON ERWTA ALLA KAI OPOU ANAFERETAI O ERWTAS (BEBAIA NA MHN TON BERDEPSOUME ME THN AGAPH)
THEWRHTAI H KATALYTIKH PAROUSIA GIA EPILISH POLLWN YPOTHESEWN.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 12:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΠΕΙ Η ΑΤΜΑ...
ΦΩΣ !!!!!!!

ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΤΕΛΕΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Η ΑΤΡΑΠΟΣ ΤΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ...
ΣΑΝ Ο-ΔΙΚΟΣ-ΜΟΥ ΣΦΙΓΜΟΣ... ΝΑ ΣΚΙΡΤΗΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...


'manava seva, madhava seva'


Edited by - ΑΤΜΑ on 03/03/2003 12:24:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 15:17:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ καλή μου ΑΤΜΑ...
Πάντα έχεις κάτι όμορφο να μας δώσεις!!!
Αν μπορούσες να βρεις μια φωτογραφία και με τους ΤΡΕΙΣ πρωταγωνιστές, θα σου ήμουν ευγνώμων!!!!

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 16:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πώς θα μπορούσα να ΜΗΝ τρέξω και να προσφέρω στην φίλη ΜΑΣ DarkAngele που σε ΕΚΕΙΝΗ ΧΡΩΣΤΑΜΕ το τόσο όμορφο θέμα, ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ, εκείνο που ζήτησε;;;
Λοιπόν...
Νομίζω πώς είναι ΑΥΤΟ που ζητάς... ΤΟ ΤΡΙΣΥΠΟΣΤΑΤΟ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΙ...

Ελπίζω να σε ικανοποιεί...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 16:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πώς και γω με τη σειρά μου να ΜΗΝ έχω για homepage το Esoterica.gr?
Ευχαριστώ θερμά τον φίλτατο Κέλσο αλλά και όλους τους φίλους που βοήθησαν την ανανέωση του θέματος!!!

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Edited by - Darkangel_78 on 03/03/2003 16:13:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 16:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου χαρίζω όμως και μία ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΑΦΙΣΣΑ απο την Ισπανική έκδοση της ταινίας...
Ελπίζω να σου αρέσει ΚΑΙ αυτή...

Για ΟΤΙ άλλο χρειαστής, εδώ ΕΙΜΑΣΤΕ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 16:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΩΩΩΩ..ΤΕΛΕΙΑ...ΜΕΤΑΔΙΔΩ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΟΛΑΤΡΕΙΑ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΑΚΟΜΗ!!!!ΧΜΜΜ...
ΚΕΛΣΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕ...ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΙΣΥΠΟΣΤΑΤΟ....ΚΑΘΥΛΩΤΙΚΟ ΘΑ'ΛΕΓΑ...

ΣΚΟΤΕΙΝΕ ΑΓΓΕΛΕ! ΜΗΝ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΤΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΕΙΚΟΝΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΞΑ ΥΠΟ Τ'ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ(Α! ΠΑΕΙ ΚΑΙΡΟΣ ΤΩΡΑ...)

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 16:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμμ λές καλή μου 'Ατμα, να ΜΗΝ σε κατάλαβα;;;
Το ΛΕΣ ΠΑΡΑΓΜΑΤΙΚΑ;;; ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 16:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΑ..ΚΑΛΕ ΜΟΥ...?

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 16:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΑ..ΚΑΛΕ ΜΟΥ...?


Μαααα ΚΑΙ τα ΤΡΙΑ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΙ είναι καλή μου 'Ατμα;;;
Τι πάει να πεί "ποιό απο τα τρία;;;"
Και τα ΤΡΙΑ που είναι ΕΝΑ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 18:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[1...Χμμμμ λές καλή μου 'Ατμα, να ΜΗΝ σε κατάλαβα;;;
2....Το ΛΕΣ ΠΑΡΑΓΜΑΤΙΚΑ;;;
3....ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ;;;]MAAAA..AYTO ENNΟOYΣA...
(...ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ + ΝΑ ΣΕ ΜΠΕΡΔΕΨΩ ΛΙΓΑΚΙ....)

ΑΝ ΘΕΣ ΟΜΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΛΛΗ...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ..ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ....ΞΕΡΕΙΣ...ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ 3ΥΠΟΣΤΑΣΤΑΤΟ...

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 22:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!Πνοη στο λατρεμενο θεμα...!
αφορμη μια ζεστη κουβεντα που με ταξιδεψε για λιγο πισω-
στην αρχη..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 00:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙ ένα θέμα ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ και σε πολλούς αλλά προπαντώς για ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ...

Καλησπέρα Ατμα...
Χαίρομε που μιά συζήτηση, κατάφερε να ΞΥΠΝΗΣΕΙ ένα τόσο όμορφο θέμα...
Πόσο μου έχει λήψει το πέταγμα του Γερακιού και το ουρλιαχτό του Λύκου!!!!!

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 01:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περιμένω και εγώ να ακούσω ένα ουρλιαχτό-κάλεσμα από τον λυκαρχηγό της αγέλης.


"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy