ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Σκέψεις πάνω στην Ιεραρχία των Κλήρων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 22:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Περιμενω να τεκμηριωσειs την γνωμη σου για την συκοφαντια που παραθετειs παραπανω.
Ελπιζω τουλαχιστον να ζητησειs συγγνωμη, γιατι και η υπομονη εχει τα ορια τηs.
Αυτα ειχα να πω για τωρα, και ο καθεναs να αναλαβει τιs ευθυνεs του αν δεν παψουν οι επιθεσειs παντωs ειδουs"

Εντάξει
:)

Αν εσύ δεν ήσουν ελληνίδα και γεννιούσουν στο Ιράν θα μου έλεγες
"Να τεκμηριώσεις το γεγονός ότι οι αυτοπυρπολούμενοι μουσουλμάνοι
δεν πήγαν στον παράδεισο..."
Δεν επιτέθηκα σε κανένα...
Η εκκλησία είναι αυτή που ΕΥΛΟΓΑ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...
(Ελπίζω να ξέρεις ιστορία...)

Ένώ ο Χριστός είπε "ΑΓΑΠΑΤΕ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΣΑΣ"

ΠΟΥΛΑ ΣΤΑΥΡΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ Ο ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ
ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ,ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΕΜΜΑ ΤΟΥ...
(Ελπίζω να ξέρεις ότι οι εβραίοι παράγουν τα καλύτερα διαμάντια)
Ο Χριστός είπε "Δύο χιτώνες δώσε ένα στον συνάνθρωπό σου"

Ο Χριστός είπε αυτά για να πάμε μπροστά και όχι για να Σταυρώνουμε
επιστήμονες(Γαλιλαίος) και για να πολεμούμε...

Αν αυτά δεν σου είναι αρκετά για να καταλάβεις ότι ο Χριστός δεν είναι
μέσα στην εκκλησία τότε θα έπρεπε να γεννηθείς 600 -700 χρόνια πριν...

Αν εγκέφαλός σου θεωρεί το τι λέω Βρισιές τότε κρίμα που κατασκευαστήκαμε με εγκέφαλο, ως άνθρωποι!!!
Μας αξίζει ένας κατακλυσμός Νώε...Έχει δίκαιο ο Σατανάς...

Να πεις του Αντί******* Αρχιεπίσκοπού σου να φιλήσει τον **** του
εβραίου Bill Gates,που όταν πεθάνει τα 43 δις δολλάρια που έχει
-και απόκτησε μόνος του -(όχι από γάμους και γη αφελών πιστών)
θα τα δώσει για φιλανθρωπικούς σκοπούς!!!!

Admin:
Αν νομίζεις ότι βρίζω βγάλε με έξω...
Και ο αδελφός μου Χριστός θεωρήθηκε Βλάσφημος...
Τιμή μου να θεωρούμε και εγώ...Αλλά μην μου κάνεις αυτή την τιμή
Ακόμα δεν την αξίζω...

-Επειδή μια Λαθόδοξη μου είπε να βρω στοιχεία για το ότι
κατηγορώ τον Αρχιεπίσκοπο της "Ορθό"δοξης ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ...
και όταν της Απάντησα δεν μου απάντησε τίποτα αποφάσισα να κάνω αυτό το θέμα με τον ΑΡΧΗΓΟ ΤΗΣ ΚΛΕΨΙΑΣ ΑΡΧΗΓΟ ΣΑΣ "ΧΡΙΣΤ"ΙΑΝΟΙ ΛΑΘΟΔΟΞΟΙ.


"Ελπιζω τουλαχιστον να ζητησειs συγγνωμη"

A ναι ξέχασα να ζητήσω συγνώμη...
Συγνώμη που τρώω κρέας τις νηστείες σας
Συγνώμη που γ**** πριν από το γάμο και μετά από το γάμο
Συγνώμη που δεν θα πολεμήσω για κανένα
Συγνώμη που είμαι άνθρωπος
Συγνώμη που μου αρέσουν οι λεσβείες
Συγνώμη που όταν πήγα εκκλησία το μόνο που ήθελα ήταν να βγω έξω
Συγνώμη που λέω την αλήθεια
Συγνώμη που προσβάλλω τις ιδέες του εγκεφάλου σου
Συγνώμη που βαφτίστηκα παρά τη θέλησή μου
Συγνώμη που δε δίνω λεφτά για να κτιστούν εκκλησίες
Συγνώμη που αγαπώ το δημιούργημα,τον άνθρωπο
Συγνώμη που σέβομαι τα ατομικά δικαιώματα του καθενός.
Συγνώμη που πιστεύω στο Χριστό
Συγνώμη που δεν πιστεύω στο "Μηδέν εστί ο άνθρωπος
Μηδέν η δύναμής του"
Συγνώμη που δεν είμαι μισάνθρωπος!

Γ. ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗΣ: Είπε ο Αρχιεπίσκοπος "προτιμώ τον πόλεμο από μια ατιμωτική ειρήνη". Δηλαδή δεν τον βλέπω και αυτόν διατιθέμενο να κάνει ένα βήμα πίσω.
κ. ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΣ: Εγώ προτιμώ την ειρήνη αλλά εάν προκληθώ εις πόλεμον, η φαρέτρα μου είναι γεμάτη.
ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΏΝΩ:
Χριστός: ΑΓΑΠΑΤΕ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΣΑΣ...

Οσοι έχουν μάτια ας ΔΟΥΝ
Όσοι έχουν μάτια ας ακούσουν...

Σας το είπα ότι είμαι ο χειρότερος σας εχθρός.
Είμαι η ΑΛΗΘΕΙΑ.

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"

-------------------------------------
Τροποποίηση του μηνύματος
λόγω εμπρηστικών λέξεων/φράσεων
Admin
-------------------------------------

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 23:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....δεν ζητανε συγνωμη ποτε..απλα πολεμαμανε με διαστευλωση των λογων ..σου..μεχρι να παψεις να υποστηριζεις οτι ειναι δικα σου....
ετσι εγκαθυδρυουν το καθεστος τους/με την υποκριτικη σταση οτι δε βριζουν....αλλα σοδομουν επανω σε καθε αληθεια σου...και οταν τελιωνουν..κανουν το σταυρο τους...
κανενας χριστιανος δεν καταλαβε(αναλογικα μιλωντας ) οτι η μονη διαφορα του απο εναν μαρτυρα του ιεχωβα..εκεινος διαβαζει τα κειμενα και ερμηνευει...αρα ισως να ειναι οντως ευτυχισμενος οπως το λεει!!
μα ο χριστιανος δεν καταλαβαινει τα κειμενα που απλα ακουει/μαθαινει ως εχουν/σπανια αποκωδικοποιει και δεχεται τις ερμηνειες του παπα του..ως την μονη αληθεια....

τελικα θα φυγω για ινδια..τουλαχιστον εκει βρωμιζεις το σωμα με σταχτη..αλλα η ψυχη σου εχει το δικαιωμα να πιστευει στο δικο της θεο...χωρις να παρερμηνευονται τα κειμενα απο τους διδασκαλους που μεταφερουν την αναλοιωτη γνωση...μονοι μας βρισκουμε την αληθεια μας...αν βεβαια ειμαστε ανοιχτοι σε αυτο..


γραφω πρωτη εδω επειδη δεν μπορω να γραψω ελευθερα στο διπλανο θεμα που μαλιστα η ιδια ξεκινησα...ο "διαβολος"συνεχιζει να παριστανει τον αθωο....κι εγω βαρεθηκα την υποκρισια του...

...σε σχεση τον χριστοδουλο...να πω οτι ειχα παρατηρησει την υποκριτικη στο λογο του....απο την εκεινη πρωτη φορα που τον ακουσα να μιλαει...
πριν απο την εποχη του ρουσοπουλου στην πολιτικη.(αλλα και στο φορουμ:)
τι εκανε δηλαδη...;

πριν του καταλογισουν..το καταλογιζει! προλαινει σαν το φαντη μπαστουνι...σαν τον τσιλιαδορο της ελευθεριας στο λογο..σαν τσιρακι του διαβολου....και κερδιζει εδαφος ως την επομενη επιθεση....
χμ...ενδιαφερον ναι ! εντελως πονηρο και ετσι εγκαθιδρυσε την εξουσια του...ετσι το ποιμνιο ειναι κοιμωμενο....και αυτος παντα αγαπητος..αφου μπορει να γελαει οπως εμας να μας αφηνει να ντυθουμε καπως πιο ελευθερα...και να ακουμε απο αυτον ανεραστα η αγελαστα ανεκδοτα...
στελνει και μερικα junk mail... και πρεπει να τον θεωρησεις και φιλο....

ετσι αν προσεξατε μετα απο τον χριστοδουλο το εκαναν κι αλλοι..τελευταια υπαρχουν και τετοιοι υποκριτες και εσω..
αν κανεις την κινηση τη μοιραια να τους αποκαλυψεις...γινονται φιδια +σε πνιγουν ...μα πως να κρυψεις την αληθεια;;;


ο χριστος ηταν βλαστημος λοιπον!επειδη ετσι ηταν οντως η επειδη εβαλε στη θεση τους οσους το αξιζαν;
αλλο τοσο ειμαι !επειδη καποιος κακοβουλος θεωρησε πως εβρισα το σταυρο...ενω απλα εδωσα μια διττη προταση....
εισαι ομως και συ...αφου ειπες τη γνωμη σου για εναν χοντρο ρασοφορο...


νους υγειης....αλλα και σωμα....υγιες...
φανταζομαι ο ασκητης χριστοδουλος το τηρει..

δεν ανηκω στους κολπους της εκκλησιας...ουτε θα ηθελα απλα πιστευω πως τ'αρχετυπα απο μονα τους δεν ειναι καλα η κακα!(πως θα μπορουσαν αλλωστε;) απλα υπαρχουν....
το ζητημα ειναι να δεις αυτο ακριβως.
Δεν ανεχομαι ομως ν' ακουω να βριζουν τ'αρχετυπα.....ο χριστοδουλος δεν ειναι αρχετυπο απο τη φυση του....αλλα ανελαβε να ενσαρκωσει ενα....
τον ιεροφαντη... επι ματαιω..
(θυμαμαι τον παντελεημωνα ..και κατι συκοφαντιες μετα απο το θανατο του....ενοιωθα πως εβριζαν τα θεια οταν ακουσα να μιλουν τοσο ασχημα γι'αυτον....ηταν ο μερλιν της ελλαδος και εφυγε..σκεφτηκα πως τον βριζουν ετσι αυτες οι "αδερφες";...)
αν θελουμε να βρουμε την αληθεια...και τι ακριβως κανει το προσωπο που εγκατασταθηκε στον θρονο αυτο, της ορθοδοξης εκκλησιαςκαι μαλιστα στην δικη μας εποχη ..τοτε μαλλον θα καταλαβουμε περισσοτερα αν λαβουμε υποψιν την αποκωδικοποιηση της αρκανας του...


Ειρηνη


...the soul of the rose...

ΠΑΝΤΑ Ο ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ ΔΕΝ Μ'ΕΠΕΙΘΕ...ΚΑΙ Ο ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ..

ΑΝ ΔΩ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΑΣΧΕΤΟ ΤΟΠΙΚ ΜΙΑ ΣΧΕΤΗ ΑΦΟΡΜΗ...ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΣΧΕΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΘΕΜΑ...ΤΟΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΑΧΗ..ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟ....

ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΕΙΝΩ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑΡΜΟΝΗΣΗ....

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ


Edited by - ΑΤΜΑ on 18/02/2004 23:27:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 11:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς δύο παρατηρήσεις σχετικά με την σκοπιμότητα της παρούσας "Συζήτησης" και τον τίτλο της:

- Έχουμε ξαναπεί ότι θα πρέπει να αποφεύγονται στα Forums του ESOTERICA Θέματα που έχουν να κάνουν με προσωπικές αντεγκλίσεις μεταξύ Μελών ή κατευθείαν αναφορές σε συγκεκριμένα Μέλη ή άτομα μη-Μέλη καθώς και αναφορές σε ομάδες ανθρώπων, ιδεολογίες, συστήματα πίστης, φιλοσοφίας, πολιτικής κ.λπ. που έχουν ως μοναδικό σκοπό την κατακραυγή, την υποτίμηση, την προσβολή...

Ο παραπάνω "κανόνας" πάντως υπόκειται σε δυναμικές μεταβλητές και δεν θα μπορούσε με κανέναν τρόπο να είναι άτεγκτος. Θέλω να πω, ότι ακόμη και θέματα που εμπίπτουν στα παραπάνω(αλλά συμβαδίζουν με τους κανόνες της ευγένειας) είναι αποδεκτά εάν έχουν σαν στόχο να κερδίσουμε όλοι μας από την πιθανότητα δημιουργικών συμπερασμάτων που θα αναφέρονται στη γενική θεματολογία του Τόπου ή τουλάχιστον από μία Φιλοσοφικού τύπου Συζήτηση που θα περιέχει στοιχεία, αντικειμενική πληροφόρηση χρήσιμα για μεγάλη μερίδα Μελών.
Βλέπουμε λοιπόν και κρίνουμε κατά περίπτωση...

Σίγουρα πάντως Θέματα που σχετίζονται με αυστηρά δια-προσωπικές αντεγκλίσεις δεν επιτρέπονται!

- Παρομοίως συμβαίνει και με τους τίτλους των Θεμάτων. Θα πρέπει αυτοί να μην παραπέμπουν στα παραπάνω και επιπλέον θα πρέπει οι τίτλοι να είναι όσο σαφέστεροι γίνεται για να καταλαβαίνουν τα Μέλη αλλά και όλοι οι Αναγνώστες μας περί τίνος πρόκειται.

Αλλάζουμε λοιπόν καταρχάς τον τίτλο:
Από "Απάντηση σε μια "Ορθό"δοξη..." σε "Σκέψεις πάνω στην Ιεραρχία των Κλήρων"

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 12:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχίζω:
Izaura, οι αναγνώστες του Θέματος που άνοιξες θα παρανοήσουν.
Σίγουρα δεν θα μπορέσουν να καταλάβουν, εκτός εάν έχουν διαβάσει την συζήτηση που ήταν το έναυσμα και θυμούνται το συγκεκριμένο σημείο, που αναφέρεσαι...

Για να αποκαταστήσουμε την "πλοκή" :
Η παράγραφος που παραθέτει ο Izaura προέρχεται από τη Συζήτηση http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=5&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=3311

Εκεί είχε γράψει αναφερόμενος στη συγκεκριμένη παράγραφο από τους κανονισμούς των Forums:

"Κατά τη διάρκεια συμμετοχής σας στις Ομάδες Συζήτησης(Forums) του ESOTERICA.gr συμφωνείτε οικειοθελώς στο ότι δεν θα αποστείλετε πληροφορίες που να είναι αγενείς, υποτιμητικές, μισαλλόδοξες, προσβλητικές για άλλα πρόσωπα ή ιδεολογίες, απειλητικές, παραβιάζουσες την ιδιωτικότητα των άλλων, χυδαίες ή παράνομες"

το εξής:

"Θα μπορούσες να γράψεις με συντομία κύριε Κανονιστή(αυτός είμαι εγώ... ε, θα σε "κανονίσω" λοιπόν! ):

Δεν δεχόμαστε τον Αρχιεπίσκοπο της Ελλάδος να γράψει στο
FORUM μας και θα ήτανε όλα μέσα!
Θα καταλαβαίναμε με παραδείγματα...

!!!Δεν ειρωνεύομαι κανένα ...Αυτή είναι η γνώμη μου
και την τεκμηριώνω αν θέλεις..."

Ακολούθησε η απάντηση του Μέλους Xaraugh με την οποία και ξεκίνησε ο Izaura το παρόν Θέμα.


Η προσωπική μου άποψη:
Ακόμη και αν έχεις δίκιο Izaura δεν θα καταφέρεις τίποτα... Για τον απλό λόγο ότι έχεις ως αφετηρία ανάλογους δογματισμούς με αυτούς που καταγγέλεις(αν είναι έτσι όπως εσύ βέβαια τα ερμηνεύεις τα πράγματα).
Επίσης γιατί καταφεύγεις συχνά(και όχι πάντα) σε αφορισμούς οι οποίοι εάν δεν συνοδεύονται από στέρεη επιχειρηματολογία, δεν προσθέτουν στην υποστήριξη καμίας Ιδέας.
Επίσης γιατί και εσύ υβρίζεις ανθρώπους και Συστήματα Ιδεών.
Επίσης γιατί και εσύ υποστηρίζεις αποσπασματικά και με αφορισμούς και πάλι(π.χ. "οι Εβραίοι είναι οι πιο έξυπνοι άνθρωποι" - αυτό περίπου έχεις πει σε άλλη Συζήτηση) κάποια "αλήθεια", χωρίς να αποδέχεσαι ότι τμήματα των αληθειών των άλλων μπορεί να είναι μέρος μίας μεγαλύτερης, όπως πιθανώς να συμβαίνει και με τη δική σου.
Επίσης, γιατί παραδειγματίζεσαι μιμούμενος από συμπεριφορές και δράσεις άλλων Όντων όπως ο Χριστός και θεωρείς ότι δικαιούσαι να συμπεριφερθείς ανάλογα, εξισώνοντας τον εαυτό σου με Αυτά(τα Όντα). Το να παραδειγματίζεσαι από τα "Άνθη της Ανθρωπότητας" δεν είναι σίγουρα κακό, το να θεωρείς ότι εσύ μπορείς επίσης να "γκρεμίσεις και να ξαναχτίσεις τον Ναό σε 3 ημέρες"... ε, πως να το κάνουμε, μάλλον δεν ταιριάζει με τις παρούσες συνθήκες, και των περιστάσεων και του Εαυτού σου(εικάζοντας φυσικά το λέω... αλλά μάλλον έχω κάποιο δίκιο
).

Λες:
"Admin:
Αν νομίζεις ότι βρίζω βγάλε με έξω...
Και ο αδελφός μου Χριστός θεωρήθηκε Βλάσφημος...
Τιμή μου να θεωρούμε και εγώ...Αλλά μην μου κάνεις αυτή την τιμή
Ακόμα δεν την αξίζω..."

Ναι, νομίζω ότι βρίζεις! Γι'αυτό και τροποποίησα σημεία του αρχικού σου μηνύματος. Όμως δεν νομίζω ότι θα πρέπει να σε "βγάλω έξω".
Για 3 λόγους:
- Μπορείς να "ξαναμπείς". (όπως έχει γίνει δηλαδή! )
- Μάλιστα μπορείς να "ξαναμπείς" και να "δηλώσεις" ότι δεν θα ξαναγράψεις(μετά από παρατηρήσεις) και να μην τηρήσεις την υπόσχεσή σου...
- Έχω διαπιστώσει ότι υποχωρείς σε αρκετές περιπτώσεις όπου διαισθάνεσαι τη Δικαιοσύνη μέσα στα πράγματα. Πιστεύω ότι είσαι καλός άνθρωπος στην ουσία - πλην, λίγο "μπλεγμένος" πιθανώς... όπως όλοι μας εξάλλου. Βελτιώνεσαι...

Πάντως δεν θα διστάσω να απενεργοποιήσω και πάλι τον λογαριασμό σου, να είσαι σίγουρος γι'αυτό.
Εάν όμως μπορέσεις να βαδίσεις πάνω στον δρόμο της αλληλοκατανόησης και να λειάνεις λίγο τις αιχμές σου, τουλάχιστον εδώ μέσα, μπορείς να συνεχίσεις πιστεύω.

Είδωμεν...


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 15:34:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΓεια σου Αρχηγέ.
1.Καταρχήν να τονίσω το ότι είμαι Ραελιανός, αλλά δεν είμαι σωστός Ραελιανός και δεν αντιπροσωπεύω τη Ραελιανή κίνηση, γιατί προσπαθώ να πείσω.
2.Φαίνεται αλαζονικός ο τρόπος μου, αλλά από τη στιγμή που όλοι είμαστε μέρος του απείρου, θεωρώ τους πάντες αδέλφια μου και τους αγαπώ όλους το ίδιο επειδή τους κατανοώ και επειδή είμαστε όλοι φτιαγμένοι από τους ίδιους κατασκευαστές και είμαστε όλοι αδέλφια και με την αγάπη,θα προοδεύσουμε.
2.Οι εβραίοι,οι έλληνες,οι Αιγύπτιοι είναι οι πιο έξυπνοι λαοί που κατασκευάστηκαν.Αλλά όλοι οι άνθρωποι πρέπει να έχουν τα ίδια δικαιώματα και να αγαπιούνται μεταξύ τους.Aπλά λέω την αλήθεια,που είναι γραμμένη και στην Βίβλο.


Η προσωπική μου άποψη:
>Ακόμη και αν έχεις δίκιο Izaura δεν θα καταφέρεις τίποτα... Για τον >απλό λόγο ότι έχεις ως αφετηρία ανάλογους δογματισμούς με αυτούς που >καταγγέλεις(αν είναι έτσι όπως εσύ βέβαια τα ερμηνεύεις τα πράγματα).

Καταφέρνω πολλά πράγματα.
1.Εσωτερική ικανοποίηση(Χημική αντίδραση στον εγκέφαλό μου που προκαλεί ευφορία).
2. Πολλοί άνθρωποι προβληματίζονται από το τι λέω και μου στέλνουν E-mail.
3. Οι δογματισμοί μου δεν είναι οι ίδιοι με κανένα.
Απλά ξέρω την αλήθεια.

>Επίσης γιατί καταφεύγεις συχνά(και όχι πάντα) σε αφορισμούς οι >οποίοι εάν δεν συνοδεύονται από στέρεη επιχειρηματολογία, δεν >προσθέτουν στην υποστήριξη καμίας Ιδέας.
Δισεκατομμύρια άνθρωποι πέθαναν,υπόφεραν πριν εμείς να φτάσουμε σε αυτό το στάδιο της ανθρωπότητας.Αυτό οφείλεται στις μονοθειστικές θρησκείες που θα εξαλειφτούν και θα επικρατήσει παγκόσμια ειρήνη ή θα
καταστραφεί ο κόσμος όπως προφήτεψε ο δημιουργός μας Γιαχβέ.

>Επίσης γιατί και εσύ υβρίζεις ανθρώπους και Συστήματα Ιδεών.
>Επίσης γιατί και εσύ υποστηρίζεις αποσπασματικά και με αφορισμούς >και πάλι(π.χ. "οι Εβραίοι είναι οι πιο έξυπνοι άνθρωποι" - αυτό >περίπου έχεις πει σε άλλη Συζήτηση) κάποια "αλήθεια", χωρίς να >αποδέχεσαι ότι τμήματα των αληθειών των άλλων μπορεί να είναι μέρος >μίας μεγαλύτερης, όπως πιθανώς να συμβαίνει και με τη δική σου.
>Επίσης, γιατί παραδειγματίζεσαι μιμούμενος από συμπεριφορές και >δράσεις άλλων Όντων όπως ο Χριστός και θεωρείς ότι δικαιούσαι να >συμπεριφερθείς ανάλογα, εξισώνοντας τον εαυτό σου με Αυτά(τα Όντα). >Το να παραδειγματίζεσαι από τα "Άνθη της Ανθρωπότητας" δεν είναι >σίγουρα κακό, το να θεωρείς ότι εσύ μπορείς επίσης να "γκρεμίσεις >και να ξαναχτίσεις τον Ναό σε 3 ημέρες"... ε, πως να το κάνουμε, >μάλλον δεν ταιριάζει με τις παρούσες συνθήκες, και των περιστάσεων >και του Εαυτού σου(εικάζοντας φυσικά το λέω... αλλά μάλλον έχω >κάποιο δίκιο

Η άγνοια ήταν για μένα η αρχή της Σοφίας
Τώρα η γνώση που έχω μου δίνει τη δύναμη να κατανοώ πράγματα
που πρώτα ήταν ακατανόητα.
Ξέρω όλες τις σημαντικές θρησκείες και το τι εννοούν.
Ξέρω το μέλλον της ανθρωπότητας.
Ξέρω το παρελθόν.
Ξέρω ποιος με δημιούργησε και πως να επικοινωνώ μαζί του.
Ξέρω όλες σου τις ερωτήσεις και απορίες και τις απαντήσεις.
Ξέρω τι και ποιος είμαι.

Λες:
"Admin:
Αν νομίζεις ότι βρίζω βγάλε με έξω...
Και ο αδελφός μου Χριστός θεωρήθηκε Βλάσφημος...
Τιμή μου να θεωρούμε και εγώ...Αλλά μην μου κάνεις αυτή την τιμή
Ακόμα δεν την αξίζω..."

>Ναι, νομίζω ότι βρίζεις! Γι'αυτό και τροποποίησα σημεία του αρχικού >σου μηνύματος. Όμως δεν νομίζω ότι θα πρέπει να σε "βγάλω έξω".

Ο λόγος που νομίζεις ότι βρίζω είναι ότι δεν ξέρεις το τι ξέρω.

...
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΥΠΟΦΕΡΑΝ ΚΑΙ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΟΝΟΘΕΙΣΤΙΚΕΣ
ΕΙΝΑΙ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ,ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΩ ΤΙΣ ΜΟΝΟΘΕΙΣΤΙΚΕΣ
ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΑΠΕΙ "Ο ΚΟΣΜΟΣ ΣΕ ΚΗΠΟ ΤΗΣ ΕΔΕΜ"
ΔΗΛΑΔΗ ΓΗΙΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ...ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ "ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΤΩΝ ΕΛΟΧΕΙΜ
(ΘΕΟΥ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ) ΣΤΗ ΓΗ"
Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ.
ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΗΔΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ.
Ο ΝΑΟΣ ΤΟΥ ΣΟΛΟΜΩΝΤΑ ΘΑ ΞΑΝΑΚΤΙΣΤΕΙ.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ: Δεν Ξέρεις τι Ξέρω !!!
Δε λέω μ******

>Για 3 λόγους:
>- Μπορείς να "ξαναμπείς". (όπως έχει γίνει δηλαδή! )
:)

>- Μάλιστα μπορείς να "ξαναμπείς" και να "δηλώσεις" ότι δεν θα ξαναγράψεις(μετά από παρατηρήσεις) και να μην τηρήσεις την υπόσχεσή σου...

:)

- Έχω διαπιστώσει ότι υποχωρείς σε αρκετές περιπτώσεις όπου διαισθάνεσαι τη Δικαιοσύνη μέσα στα πράγματα. Πιστεύω ότι είσαι καλός άνθρωπος στην ουσία - πλην, λίγο "μπλεγμένος" πιθανώς... όπως όλοι μας εξάλλου. Βελτιώνεσαι...

:)

>Πάντως δεν θα διστάσω να απενεργοποιήσω και πάλι τον λογαριασμό σου, >να είσαι σίγουρος γι'αυτό.
>Εάν όμως μπορέσεις να βαδίσεις πάνω στον δρόμο της αλληλοκατανόησης >και να λειάνεις λίγο τις αιχμές σου, τουλάχιστον εδώ μέσα, μπορείς >να συνεχίσεις πιστεύω.

>Είδωμεν...

...

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 15:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΤΜΑ:
Ο Βουδισμός είναι η πιο κοντινή θρησκεία στην αλήθεια.
Διδάσκει ότι δεν υπάρχει άυλος θεός.
Και εγώ αυτό ξέρω,είμαι αθειστής.
Δεν καταδικάζει την επιστήμη,να γιατί οι Ιάπωνες έχουν τρομερή οικονομία και ανάπτυξη.

Διδάσκει...-με πολλά λάθη-...τον Αισθησιακό Διαλογισμό.

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 15:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"...σε σχεση τον χριστοδουλο...να πω οτι ειχα παρατηρησει την υποκριτικη στο λογο του....απο την εκεινη πρωτη φορα που τον ακουσα να μιλαει..."

Αυτή είναι η μυστική λέξη...Υποκρισία.

Η εκκλησία *υποκρίνεται* ότι αγαπά κάτι που δεν κατανοεί!
Αυτό είναι αδύνατο για ένα άνθρωπο.
"Οι Αρχηγοί της εκκλησίας έχουν δώσει περισσότερο βάρος στην ύπαρξή της, παρά στο σκοπό της"
RAEL Ο τελευταίος Προφήτης!


"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy