ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Παράξενες θεραπείες... (Joao de Deus)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 00:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι.
Ένα θέμα που με απασχολεί όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με το παράξενο και το παραφυσικό, είναι οι χιλιάδες ιστορίες που έχω ακούσει κατά καιρούς για ανθρώπους που υπέφεραν απο κάποια ασθένεια στην οποία οι γιατροί είχαν σηκώσει τα χέρια και ενω είχαν απελπιστεί και δεν είχαν καμιά ελπίδα πια, βρισκόταν ο απο μηχανής Θεός και τους έκανε καλά. Πάντα αναρωτιόμουν αν τελικά αυτές οι ιστορίες είχαν βάση ή ήταν απλά περιπτώσεις αυθυποβολής.
Με τις σκέψεις αυτές πάντα κρυμένες στο βάθος του μυαλού μου, όταν άκουσα ότι θα έρθει στην Ελλάδα ο Βραζιλιάνος θεραπευτής Ζοάο, φρόντισα να εξασφαλίσω την παρουσία μου σε μια απο τις δύο συγκεντρώσεις που έκανε. Εϊχα λοιπόν την αγαθή τύχη να παρευρεθώ την Κυριακή 15.02.2004 στο στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και να παρακολουθήσω απο κοντά αυτό που κάνει αυτός ο θαυμαστός άνθρωπος. Δεν πήγα ούτε με θετικές αλλά ούτε και με αρνητικές διαθέσεις. Πήγα απλά να δω. Αν θυμάμαι καλά είχα πρωτοδιαβάσει για την περίπτωση αυτή απο το περιοδικό Τρίτο Μάτι όπου είχε δημοσιεύσει τις εμπειρίες κάποιων ανθρώπων που είχαν πάει στην πατρίδα του την Βραζιλία.
Είδα λοιπόν μπροστά μου και μίλησα με ανθρώπους απο το κοινό που είχαν και παλαιότερα πάει στην Βραζιλία με διάφορα προβλήματα και θεραπεύτηκαν. Άλλοι απόλυτα, άλλοι μερικώς και φυσικά και άλλοι όχι. Όμως το σημαντικό για μένα είναι ότι κάποιοι άνθρωποι σε μεγάλο ποσόστό βοηθήθηκαν απο αυτόν τον άνθρωπο. Υπήρχε μάλιστα στον φιλικό μου κύκλο μέσω του οποίου βρήκα την πρόσκληση, μια κοπέλα η οποία ήταν σε πολύ προχωρημένο στάδιο τύφλωσης. Μετά απο την "επέμβαση" του Ζοάο η κοπέλα έγινε καλά. Και μόνο αυτή να είχε θεραπευτεί αυτό για μένα θα αρκούσε για να νοιώθω ευγνωμοσύνη για το ότι υπάρχει αυτός ο άνθρωπος.
Αντί όμως γι αυτό τι είδαμε; Είδαμε μια απίστευτη επίθεση απο το γνωστό βρωμερό και τρισάθλιο "επιστημονικό" κατεστημένο που οτιδήποτε ξεφεύγει απο τις δαγκάνες τους κοιτούν να το εξορίσουν και να το κατασυκοφαντήσουν. Μιλούσαν για εκμετάλλευση, για αγυρτία και χίλια δυο άλλα. Και ρωτώ... δικαιούται αυτό το ιατρικό κατεστημένο να ομιλεί για εκμετάλλευση του ανθρώπινου πόνου; Που όλοι ξέρουμε πολύ καλά τι γίνεται όταν περάσουμε το κατώφλι των νοσοκομείων; (Τουλάχιστον εγω έχω ιδία πείρα και το έχω νοιώσει πολύ καλα΄στο πετσί μου). Θέλω λοιπόν να πω ότι αυτό που είδα εγω προσωπικά και δεν μπορεί κανένας να μου το καταρρίψει, είναι ότι ο άνθρωπος αυτός έκανε καλά ανθρώπους και δεν παίρνει χρήματα για αυτό.
Έτσι λοιπόν είδα ότι αυτό το φαινόμενο είναι υπαρκτό και συμβαίνει. Δεν ξέρω αν είναι ο Θεός ή αν είναι οντότητες απο αλλού όπως λέει ο Ζοάο, πάντως συμβαίνει. Και είναι γεγονός ότι η πίστη βοηθάει και μάλιστα πολύ. Συμβαίνουν παράξενες θεραπείες και αναλόγως του πως θα εξελιχθεί η συζήτηση θα σας αναφέρω και μια πολύ χαρακτηριστική προσωπική μου εμπειρία θεραπείας που μου συνέβει όταν ήμουν στην ηλικία των δώδεκα ετών. Θα ήθελα και άλλοι φίλοι να αναφέρουν περιστατικά και να τα δούμε και ίσως έτσι μπορέσουν να βοηθηθούν και άλλοι άνθρωποι μέσω των πληροφοριών που θα πάρουν...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...

Edited by - Απέριττος on 21/02/2004 01:45:42

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 00:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου αυτό το θέμα τις τελευταίες μέρες συζητήθηκε πάρα πολύ.
Έχεις δίκιο βέβαια σε όσα λες:
quote:
Και μόνο αυτή να είχε θεραπευτεί αυτό για μένα θα αρκούσε για να νοιώθω ευγνωμοσύνη για το ότι υπάρχει αυτός ο άνθρωπος.
Αντί όμως γι αυτό τι είδαμε;

Παρακολούθησα και τα ΜΜΕ
Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά υπάρχει ένα θέμα ανοικτό στο οποίο γίνονται συζητήσεις:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1310

<ο βραζιλιανος θεραπευτης joao de deus >

quote:
Εϊχα λοιπόν την αγαθή τύχη να παρευρεθώ την Κυριακή 15.02.2004 στο στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και να παρακολουθήσω απο κοντά αυτό που κάνει αυτός ο θαυμαστός άνθρωπος

Θα ήθελα να μας πεις κι άλλα πάνω σε αυτό.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 01:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απεριττε γεια χαρα
Εγω εχω να πω το εξης οποτεδηποτε φανηκε κατι στον οριζοντα που η κλασικη ιατρικη το ειδε ως απειλη για τα μαγαζακια που εχει στησει και εκμεταλευεται τον ασθενη κινητοποιησε οτι μηχανισμους διεθετε για το εξαφανισει.
Δυστυχως μαζι με αξιολογους θεραπευτες εμφανιζονται και τσαρλατανοι που τα μεσα ενημερωσης τους κανουν σημαια εναντιον ολων των εναλακτικων θεραπειων.
Αληθεια ποσοι και ποσοι ασθενεις δεν εχασαν την ζωη τους απο την κλασικη ιατρικη και τους αλανθαστους ιατρους της;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lone_thinker
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 12:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lone_thinker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωσον αφορά το θέμα της μη απορρίψης της διαφορετικής προσέγγισης έχετε δίκιο, αλλά εγώ αν αρρωστήσω, θα νίωθω πιο σίγουρος εάν μου πούν ότι η τάδε ουσία, επιδρώντας με τον τάδε τρόπο θα σε κάνει καλά.Παρά θα σε βοηθήσει ο μεγάλος θεός,το φωτεινό πνεύμα, ο γκουρού,το άγιο καθιστό βουβάλι κτλ.
Η περίπτωση της αυθυποβολής φαίνετε η πιο σοβαρή απο όλες,για να εξηγήσει τις θεραπείες πέρα τηε κλασσικής ιατρικής,καθώς και σε ανάλογα πειράματα που έγιναν(με placebo) έδειξαν αποτελέσματα απο ότι έχω διαβάσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 22:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε αυτό που αναφέρεις είναι πράγματι πάρα πολύ πιθανό. Κλασσικό παράδειγμα ειναι ο ίδιος ο Ιησούς ο οποίος σε κάθε θεραπευτικό θαύμα που έκανε έλεγε: "Η πίστη σου σε έσωσε". Αν αυτοί οι άνθρωποι είναι ο τρόπος ή το μέσον για να μπορέσουμε να εκμεταλλευτούμε τις δυνάμεις που κρύβουμε μέσα μας και οι οποίες μπορεί να έχουν αποτέλεσμα σε μια ευρεία γκάμα πραγμάτων, γιατί θα πρέπει να βγαίνουν κάποιοι και να τους κατηγορούν ή να τους αμφισβητούν. Παρ' όλα αυτά όμως πρέπει να σου πω ότι υπάρχουν και περιπτώσεις ανθρώπων οι οποίοι προσεγγίζουν αυτούς τους θεραπευτές χωρίς καμία ιδιαίτερη προσδοκία και έχουν θεαματικά αποτελέσματα. Εκεί άραγε τι θα μπορούσαμε να πούμε;
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 11:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηταν ενδιαφερον Απεριττε να καταθεσουν εδω οσοι γνωριζουν περιπτωσεις θεραπειων που ξεφευγουν απο την κλασσικη ιατρικη.
Περιμενουμε και την δικη σου εμπειρια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 22:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,


Το θέμα που έθεσε προς συζήτηση ο αγαπητότατός μου φίλος,Απέριττος είναι
σημαντικότατο.Αποτελεί δε ένα από τα πλέον αμφιλεγόμενα σε αποδοχή ζητή-
ματα αιώνες τώρα.Η σύγχρονη ιατρική,θα ηταν μάταιο να το αναφέρω δεν το
παραδέχεται σαν μέθοδο θεραπείας.Πλην όμως τουλάχιστον εργαστηριακά και
εμπειρικά,αποδεικνύεται ότι κάτι τέτοιο είναι δυνατόν να συμβαίνει.
Στην ουσία μιλάμε για την μέθοδο της Ψυχουργίας.Έχει αποδειχτεί ότι πολλές
περιπτώσεις ασθενειών που οφείλονται σε ψυχοπαθολογικά αίτια,μπορούν να
θεραπευτούν με την μέθοδο αυτή.Σαν ψυχοπαθολογικές καταστάσεις μπορούμε
να δεχτούμε ανεξήγητους πόνους στα οστά,την βασκανία,άλλες καταστάσεις νο-
σηρής αυθυποβολής κλπ.
Το θέμα δυστυχώς λόγω της σοβαρότητάς του δεν είναι δυνατόν να καλυφθεί σε
μία δημοσίευση.Εάν υπάρχει ενδιαφέρον ευχαρίστως να καταθέσω ιστορικά
στοιχεία καθώς και στοιχεία μεθοδολογίας της δράσης της Ψυχουργίας.
Οι Βραζιλιάνοι ψυχουργοί άρχισαν να γίνονται γνωστοί στις αρχές της 10ετίας
του 1970.Φυσικά κανείς πρέπει να είναι φοβερά προσεκτικός για τέτοιου είδους
περιπτώσεις ψυχουργών,ειδικώτερα όταν θέλει να καταφύγει σ’αυτούς για κά-
ποιον συγκεκριμένο λόγο.
Το θέμα της Ψυχουργίας είναι πολύ σοβαρό και δεν είναι δυνατόν να εξετάζεται
«επί ποδός».Πάντως για πολλοστή φορά αποδείχτηκε η άγνοια ορισμένων δημο-
σιογραφίσκων οι οποίοι για ίδιον όφελος «ανακατεύονται εκεί που δεν τους παίρ-
νει».Η όλη παρουσίαση του θέματος από τηλεοπτικής πλευράς ήταν λίαν επιει-
κώς κακίστη.(Άσχετον αλλά ίσως σχετικό με το ανάλογο γέλιο που «έπεσε» σε
σχετική μεταμεσονύκτια εκπομπή,κάποιου άλλου καναλιού, με θέμα τα UFO και
τους εξωγήϊνους,λόγω συμετοχής των γνωστών γραφικών «συνήθων υπόπτων».
Ο δε παρουσιαστής παντελώς απροετοίμαστος για κάτι τέτοιο «πέρα έβοσκε»).


Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 23:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχει αποδειχτεί ότι πολλές
περιπτώσεις ασθενειών που οφείλονται σε ψυχοπαθολογικά αίτια,μπορούν να
θεραπευτούν με την μέθοδο αυτή.Σαν ψυχοπαθολογικές καταστάσεις μπορούμε
να δεχτούμε ανεξήγητους πόνους στα οστά,την βασκανία,άλλες καταστάσεις νο-
σηρής αυθυποβολής κλπ.


Αγαπητέ Πέτρο,σωστά ως εδώ!
Άκουσα όμως και για άλλες περιπτώσεις που δεν άνηκαν στις ψυχοσωματικές.
Πάνω σε αυτό έχεις ακούσει κάτι?


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 00:05:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Ελευθερία,

Ευχαριστώ για το σχετικό ερώτημα.Φυσικά έχω ακούσει και για αλλες
περιπτώσεις.(Σοβαρότερες).Πλην όμως επειδή δεν έχω ελέγξει ή δεν
μπορώ να ελέγξω τις περιπτώσεις αυτές,δεν επεκτείνομαι για να μη
παρεξηγηθώ.....και εγώ.Για της ψυχοπαθογενείς όμως καταστάσεις
όμως γνωρίζω πολύ καλά τι ακριβώς μπορεί να συμβεί ή γιατί συμβαίνει.
Στις περιπτώσεις εκείνες που γίνεται "εγχείρηση",είχα δει θυμάμαι,
σε κάποιο documenter τον τρόπο με τον οποίο οι ψυχουργοί και οι
βοηθοί τους επεμβαίνουν προκειμένουν να αφαιρέσουν το παθολογικό
τμήμα.Αγαπητή μου φίλη δυστυχώς και σε αυτόν το τομέα υπάρχουν απα-
τεώνες,όπως υπάρχουν και θαυματοποιοί ( με την καλή έννοια).Απλά
στις περιπτώσεις αυτές χρειάζεται προσοχή,καλή ψυχολογική κατάσταση
και πρωτίστως Γνώση.


Φιλικώτατα
Πέτρος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 09:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε Πέτρο.
Κι εγώ πιστεύω πως οι περισσότερες θεραπείες έχουν να κάνουν με ίαση σε ψυχογενείς καταστάσεις.
Όσο για τα άλλα περιστατικά,αυτά τα ξεκάθαρα παθολογικά ίσως να χρειάζονται περισσότερο χρόνο.
Κάποιοι ταξίδευσαν στη Βραζιλία 3-4 φορές γι'αυτό το λόγο.
quote:
Αγαπητή μου φίλη δυστυχώς και σε αυτόν το τομέα υπάρχουν απα-
τεώνες,όπως υπάρχουν και θαυματοποιοί ( με την καλή έννοια).Απλά
στις περιπτώσεις αυτές χρειάζεται προσοχή,καλή ψυχολογική κατάσταση
και πρωτίστως Γνώση.


Σίγουρα πάντα πρέπει να ΄χουμε στο νού μας κι αυτό..

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 22:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι. Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να αναφέρω για την προσωπική μου περίπτωση αφού ισχυρίζεστε ότι όλες οι περιπτώσεις οφείλονται σε αυθυποβολή. Θα σας αποδείξω λοιπόν ότι δεν είναι έτσι. Όταν ήμουν στην ηλικία των δώδεκα ετών ξαφνικά εμφάνισα στα χέρια μου μυρμηγκιές. Νομίζω ότι οι περισσότεροι ξέρετε τι είναι. Για όσους δεν ξέρουν να πληροφορήσω ότι οι μυρμηγκιές είναι ένα δερματικό νόσημα κατά την εμφάνιση του οποίου στο δέρμα του προσβαλλόμενου παρουσιάζονται κάτι πράγματα σαν μικρές ή μεγάλες ελιές ανάλογα με το είδος τους. Οι μηρμηγκιές χωρίζονται σε αρσενικές και θηλυκές. Αν βγάλεις αρσενική μυρμηγκιά μπορεί να εμφανιστεί μια και μεγάλη και η ιστορία σταματά εκεί. Αν βγάλεις θηλυκιά τότε συνήθως είναι μικρές και αρχίζουν και εξαπλώνονται σιγά-σιγά σε όλο το σώμα. Στην αρσενική μυρμηγκιά συνήθως με κάποιες εναποθέσεις του φαρμάκου Verruka Hermal, η μυρμηγκιά καίγεται και σιγά σιγά χάνεται. Στις θηλυκιές όμως επειδή αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο δυστυχώς το φάρμακο αυτό δεν βοηθά καθόλου. Άλλωστε είναι πολύ ψιλές και επειδή το φάρμακο πρέπει να χρησιμοποιείται με μεγάλη προσοχή και να μην έρχεται σε επαφή με υγιή περιοχή του δέρματος, η χρήση του είναι απαγορευτική.
Για να επανέλθω λοιπόν στην ιστορία, ξαφνικά ένα πρωί στα δώδεκά μου χρόνια σηκώθηκα και παρατήρησα στο αριστερό μου χέρι να έχω βγάλει μυρμηγκιές. Το έδειξα στην μητέρα μου η οποία κατάλαβε περί τίνος επρόκειτο και αφού με παρακολούθησε για μια εβδομάδα περίπου και είδε ότι αυτές εξαπλώνονταν άρχισε να με κάνει βόλτα στους δερματολόγους. Πρέπει να γυρίσαμε όλους τους δερματολόγους του ΙΚΑ και αρκετούς σε ιδιωτικά ιατρεία. Κανένας δεν μπόρεσε να με βοηθήσει. Κάποια στιγμή καταλήξαμε να πάμε στο νοσοκομείο Συγγρού το οποίο είναι το πιο γνωστό γύρω απο παθήσεις του δέρματος. Πρέπει να σας πω ότι στο μεταξύ διάστημα οι μυρμηγκιές είχαν αρχίσει να απλώνονται σε όλο το μήκος του αριστερού χεριού μέχρι που άρχισαν να εμφανίζονται και στο πρόσωπο. Καταλαβαίνετε και την στενοχώρια την δικιά μου αλλα΄και των γονιών μου που έβλεπαν ότι δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτε. Όταν καταλήξαμε στο νοσοκομείο Συγγρού άρχισαν να με πασαλείβουν με ένα καυστικο υγρό το οποίο είχε την ιδιότητα να καίει το δέρμα μέχρι του σημείου να δημιουργεί "κάπαλο" όπως όταν επουλώνεται μια πληγή μας μετά απο ένα χτύπημα.
Σας πληροφορώ ότι ήταν μια πολύ επώδυνη διαδικασία και τελικά παρ' όλη την ταλαιπωρία μου με το που έπεφτε αυτό το πράγμα και ξαναεμφανιζόταν το δέρμα οι μυρμηγκιές εξακολουθούσαν να είναι ακόμα εκεί.
Είχαμε απελπιστεί και οι γονείς μου κι εγω. Τότε για καλή μας τύχη ήρθε επίσκεψη στο σπίτι της νονάς μου ένας ξάδελφός της απο την Τρίπολη και με είδε που ήμουν έτσι. Κατάλαβε ότι ήταν μυρμηγκιές, του είπε η μητέρα μου όλο το ιστορικό και της είπε. "Μην στενοχωριέσαι κουμπάρα αυτά εμείς στην Τρίπολη τα γητεύουμε και φεύγουν". Η μητέρα μου μπροστά στην απελπισία της ρώτησε τι πρέπει να κάνει. Τότε της είπε ότι μόλις γυρίσει στην πατρίδα του θα μας στείλει ένα βότανο (να σκεφτείτε ότι κομμάτια αυτού του βοτάνου έχω ακόμα στο σπίτι απο τότε!!!) και το οποίο θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω ως εξής. θα έπρεπε για όσο διάστημα χρειαστεί κάθε Πέμπτη πριν το νέο Φεγγάρι να φτιάχνω ρόφημα απο το βότανο να ανεβαίνω στην ταράτσα του σπιτιού μου και κοιτώντας στο σημείο που ανατέλλει συνήθως η Σελήνη να απαγγέλω την γητειά που μου ειπε (την οποία θυμάμαι ακόμα αλλά μην περιμένετε βέβαια να την γράψω εδω) και αφού αλειφτώ στα σημεία που είχα τις μυρμηγκιές με το βότανο, το υπόλοιπο να το πίνω σε τρεις γουλιές. Επίσης αφού έκανα όλη αυτήν την διαδικασία έπρεπε να κατέβω στο σπίτι και να μην ξαναβγώ για κανένα λόγο έξω μέχρι να ανατείλλει ο ήλιος. Για να πω την αλήθεια εγω επειδή ήμουν και παιδάκι δεν είχα και καμιά ιδιαίτερη προσδοκία. Απλά ότι μου έλεγε η μητέρα μου το έκανα. Κι εκείνη μπροστά στην απελπισία της δεν δίσταζε να ακολουθήσει την συμβουλή του γνωστού μας.
Πράγματι λοιπόν όταν έφυγε ο ξάδελφος της νονάς μου μετά απο μερικές μέρες μας έστειλε ένα πακετάκι με το βότανο. Το εκπληκτικο ήταν ότι το άνθος του βοτάνου είχε το ίδιο ακριβώς σχήμα με την μυρμηγκιά!!! Ακολουθήσαμε την διαδικασία το κάναμε την πρώτη φορά, την δεύτερη και δεν είχε γίνει τίποτα. Η μητέρα μου άρχισε να απελπίζεται αλλά θυμήθηκε που της είχε πει ότι να το κάνει όσο και αν χρειαστεί. Όταν λοιπόν το κάναμε την τρίτη φορά εγω με το που ξύπνησα το πρωί είχα την συνήθεια να πηγαίνω αμέσως στον καθρέφτη να κοιταχτώ αν είχε γίνει κάτι. Τότε λοιπόν με έκπληξη είδα κατ' αρχήν το χέρι μου ότι δεν είχε ούτε μια μηρμυγκιά και μετά στον καθρέφτη παρατήρησα το πρόσωπό μου που και αυτό είχε καθαρίσει μέσα σε κείνο το βράδυ. Φώναξα γεμάτος χαρά την μητέρα μου και είδα αυτό που συνέβαινε.
Αυτή λοιπόν την θεωρώ μια "μαγική", παράξενη ή ότι άλλο θέλετε θεραπεία και η οποία συνέβει χωρίς εγω και λόγω της ηλικίας μου να μην καταλαβαίνω και πολλά απο προσδοκίες αυθυποβολές κλπ. Αυτό που θα έλεγα είναι ότι δεν είχα την άρνηση και τον φραγμό της "λογικής" για να εμποδίσω αυτό το πράγμα να λειτουργήσει.
Θα είχε όμως μεγάλο ενδιαφέρον αν υπάρχουν και άλλοι φίλοι με παρόμοιες ιστορίες να τις αναφέρουν...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 22:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε απέριττε,έχω να διηγηθώ κάτι που συζητήσαμε κι εδώ στο forums πριν από κάνα μήνα.Για τις μυρμηγκιές(μυρμήγκια το είπε ο δερματολόγος)
Είχε βγάλει η κόρη μου.Πήγαμε κι εμείς σε διάφορους δερματολόγους,μας είπαν ότι προέρχεται από κάποιον ιό,ίσως να συντέλεσε η πεσμένη άμυνα του οργανισμού και τα γνωστά.
Της έδωσε αυτό το υγρό που τις καίει,αλλά μας τόνισε πως στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν θεραπευεται έτσι.Σήμερα βέβαια υπάρχουν κι άλλοι τρόποι,αλλά επώδυνοι.
Ένας από αυτούς είναι με τοπική ένεση παυσίπονη και κάψιμο με λέιζερ.
΄΄Αρχισε η μικρή τη θεραπέια με το υγρό και απλά περιμέναμε να δούμε.Κανένα αποτέλεσμα.
Κάποια στιγμή,σε ένα θέμα εδώ στο forums ανέφεραν κάποιοι φίλοι για ένα ξόρκι.Ζήτησα να μου το δώσουν αλλά δυστυχώς δεν το ήξερε κανείς.
Κάποια στιγμή μου πέρασε από το μυαλό να το δοκιμάσω αλλιώς.
Άκουσε προσεκτικά:
Λέω λοιπόν στην κόρη μου,ότι ψάχνοντας στο ίντερνετ έμαθα πως θεραπεύεται λέγοντας κάποια λόγια κάθε βράδυ επί τρεις μέρες.
Κατάφερα να την κάνω να το πιστέψει.
Εν τω μεταξύ εγώ λόγια δεν ήξερα!!
Έτσι άρχισα κάθε βράδυ να μουρμουρίζω ότι μου ερχόταν στο μυαλό.
Μου έλεγε:Μαμά πιο δυνατά,δεν ακούω τι λες.Απαντούσα:δεν πρέπει να ακούς(Αφού ούτε κι εγώ ξέρω τι έλεγα).
Περνούν οι 3 μέρες.Τίποτα.Σκέφτομαι,τι χαζομάρες πάω και κάνω!
Ώσπου την πέμπτη μέρα το πρωί οι μυρμηγκιές είχαν εξαφανιστεί δια μαγείας!
Όλα αυτά είναι γραμμένα επίσης στο θέμα:Οι σκιές των δέντρων
Βέβαια προσωπικά πιστεύω ότι ο joao,δεν θεραπεύει μόνο με τη πίστη και την αυθυποβολή.Σίγουρα είναι πολύ σημαντική η πίστη.
Στο δικό μου περιστατικό εγώ δεν πίστευα πως θα πιάσει.Βασιζόμουν όμως στο ότι θα επηρρεάσω την κόρη μου.Και είπα,τί έχω να χάσω?
Ούτε βέβαια έχω τέτοιες ικανότητες αυτό το υπογράφω!
O joao όμως έχει!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 00:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαφέστατα αγαπητοί μου φίλοι (Απέριττε και Ελευθερία),

Δεν θα διαφωνίσω καθόλου με τις εμπειρίες-καταθέσεις σας.Σαφέστατα τα λεγό
μενά σας τα αποδέχομαι πλήρως καθόσον ένα πράμα που με γοήτευσε,στο παρελ-
θόν ασχολούμενος με τα Παραψυχικά φαινόμενα,ήταν η απροσδιόριστη,άγνωστη
και τεράστια δύναμη του ανθρωπίνου πνεύματος και της ψυχής.
Ακόμα ίσως και το ρηθέν από το Χριστό "Η πίστη σου σεσωκέ σε" να κρίβει την
εξήγηση της άγνωστης ικανότητας της ανθρώπινης ψυχής,γενικά.

Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 22:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση ενω ξέρω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν παρόμοιες εμπειρίες να αναφέρουν ότι δεν το κάνουν σαν να φοβούνται, σαν να μην θέλουν να θυμούνται σαν να πιστεύουν ότι οι άλλοι θα τους κοροιδέψουν... ξέρω γω δεν μπορώ να καταλάβω. Λες και κάποια θέματα είναι ταμπού. Και όμως απο το να καθόμαστε να λέμε παραμύθια θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για κάτι πραγματικά σημαντικό. Όμως τελικά οι άνθρωποι θέλουμε το παραμύθι και το φούμαρο και αφού το θέλουμε καλώς υπάρχουν όλοι αυτοί οι έμποροι της παραφιλολογίας και μας ταίζουν κουτόχορτο και εμείς τους κάνουμε πλούσιους. Οκ φίλοι μου που θα πάει... λίγη υπομονή και οι έψιλον οι ωμέγα και δεν ξέρω ποιοι άλλοι θα δώσουν νόημα στην χωρίς νεύρο και ουσία ζωή μας... Πολύ ωραία όμως το είχε πει κάποιος. Θέλεις να κρύψεις την αλήθεια απο τους ανθρώπους; Βάλε την μπροστά τους και αυτοί δεν θα την βλέπουν με τίποτα. Θα ψάχνουν στα πιο απίθανα μέρη για να την βρούν... Καληνύχτα Τζον Μπόι... Καληνύχτα γιαγιά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 22:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Απέριττε,νομίζω πως φοβούνται μήπως τους κοροιδέψουν.Μήπως τους περιγελάσουν.Φοβούνται ακόμα την αντιπαράθεση.
Νομίζω πως ξέρεις γιατί...
Γιατί δεν μπορούν να σταθούν σε σωστό διάλογο,με επιχειρήματα.
Ακόμη,γιατί δεν πιστεύουν τόσο στον εαυτό τους!
έρχονται στιγμές που και οι ίδιοι αναρωτιούνται αν αυτές οι εμπειρίες τους ήταν αληθινές...
Όμως μην το βλεπεις μόνο αρνητικά αυτό!
Διότι πρέπει να περάσουμε από αυτό το στάδιο για να κερδίσουμε το αμέσως επόμενο.Σκαλί-σκαλί(Αυτό δεν κάνουμε όλοι μας?)
Ευχαριστώ!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 02:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλοι μου καλησπερα και απο εμενα

μολις σημερα ειδα το συγκεκριμενο topic και χαιρομαι για το ενδιαφερον που υπαρχει για τον ιοαννη του θεου.χαιρομαι επισης για το οτι υπαρχουν διαφορες αποψεις και εξηγησεις για τον συγκεκριμενο θεραπευτη αλλα και γιατι δεν εχει μπει και αυτος στην μαυρη λιστα ως απατεωνας οπως πολλοι θεραπευτες της εποχης μας.δεν θα μπορουσε εξαλλου να συμβει κατι τετοιο απο ατομα λογικα σκεπτομενα,απο ατομα που τους αρεσει να ψαχνουν και να ερευνουν ,μακρυα απο φανατισμους.οι μοναδικοι που προσπαθησαν να τον ονομασουν απατεωνα για να κερδισουν τηλεθεαση ξερετε ποιοι ειναι και δεν χρειαζεται να τους ονομασω.

στο σημειο αυτο λοιπον και περνωντας αφορμη απο καποιες αποψεις που μιλουν για αυθυποβολη ως εξηγηση των θεραπειων του joao θα ηθελα να αναφερω και την δικη μου εμπειρια.ειναι κατι που δεν το εχω γραψει εδω ποτε.ισως γιατι μου φενεται τοσο απιστευτο που θελω να το επιβεβαιωσω ξανα και ξανα για να το πιστεψω και να βεβαιωθω.

οπως εχω αναφερει στο topic 'o βραζιλιανος θεραπευτης joao de deus'εχω επισκεφτει τον joao στην βραζιλια.πηγα εκει με τον φιλο μου που ειχε καποιο προβλημα υγειας σαν συνοδος του θα ελεγα.εχω περιγραψει το τι ειδα εκει και το πως ακριβως ενιωσα καθωντας με κλεισμενα ματια σε εναν απο τους παγκους ,στο δωματιο της ενεργειας,στην αλυσιδα του joao.

αναμεικτα συναισθηματα....απο την μια πολλη ομορφη κατασταση,με βαθεια χαλαρωση και γεματη ζεστασια και αγαπη και απο την αλλη αποριες και ερωτηματικα για το πως και γιατι μπορει να συμβαινουν ολα αυτα...

υστερα ακολουθει η επιστροφη στην ελλαδα και η αναγκη να θελω να συζητησω με καποιον την εμπειρια μου αλλα και να μπορεσω να βρω και να δωσω τις εξηγησεις για το μυστηριο του joao de deus.με ποιον ομως θα μπορουσα να συζητησω κατι τετοιο;δεν ειχα γνωστους και φιλους που να ασχολουνται με τετοια θεματα.και ξερεται οτι ειναι και πολυ ευκολο να παρεξηγηθεις μιλωντας σε καποιον για εγχειρησεις με νυστερια,για ψαλιδια που μπαινουν σε ανθρωπινες μυτες και για οντοτητες αλλων διαστασεων.ευτυχως ανακαλυψα το esoterica...και θελω να ευχαριστησω και τους δημιουργους και συντονιστες του site που δημιουργησαν αυτον τον χωρο για να μπορουμε ολοι ελευθερα να εκφραζομαστε ,να ερευνουμε και να ανακαλυπτουμε αλλα και ολους εσας που συμμετειχατε στο topic για τον joao αλλα και στα υπολοιπα και με βοηθησατε να βγαλω τα συμπερασματα και να βρω τις εξηγησεις που εψαχνα.

επιστρεφωντας λοιπον στην ελλαδα αρχισε η διαδικασια της ερευνας.ηρθα σε επικοινωνια με αλλους ελληνες που ειχαν ταξιδευσει στην βραζιλια,μιλησα με γιατρους ,με ιερεις και μοναχους και γενικα με οποιον πιστευα οτι θα μπορουσε να μου δωσει εξηγησεις.θα ελεγα οτι τελικα οι απαντησεις δεν ηρθαν απο κανεναν απο αυτους.δεν ξερω πως ηρθαν.ειναι κατι που ο καθενας το ανακαλυπτει μονος του τελικα με εναν δικο του τροπο.


πριν ενα μηνα περιπου ετοιμαζομουν να κανω ιατρικες εξετασεις.τις γενικες που λεμε.ειχα αρκετο καιρο να κανω.ενω λοιπον ειμουν σε εναν γιατρο ο οποιος μου εγραφε στο βιβλιαριο τις εξετασεις που πρεπει να γινουν ηρθε στο μυαλο μου καποιο προβληματακι υγειας που υπαρχει στον οργανισμο μου απο οταν γεννηθηκα.προκειται για παθολογικο προβλημα και το τονιζω αυτο.το εχω κληρονομησει απο τον πατερα μου.δεν ειναι κατι το σοβαρο απλα υπαρχει στον οργανισμο και δεν θεραπευεται.καποιος ειδικος γιατρος μου ειχε πει οτι θα το εχω εφορου ζωης.δεν προκειτε να μου δημιουργησει προβληματα απλα θα υπαρχει.το μονο που χρειαζεται ειναι ισως λιγο καλη διατροφη και περισσοτερο νερο.

κανωντας λοιπον ειδικες εξετασεις στο παρελθον για το συγκεκριμενο προβλημα φαινονταν παντα οτι αυτο υπαρχει στο σωμα μου.εχω εξεταστει συνολικα 4-5 φορες.οι εξετασεις αυτες και τωρα που σας μιλαω ειναι στα χερια μου.
την στιγμη που βρισκομουν στον γιατρο και μου εγραφε τις γενικες εξετασεις,ηρθε στο μυαλο μου το συγκεκριμενο προβλημα αλλα και μια κουβεντα που ακουσα στην βραζιλια.οτι δηλαδη πολλες φορες στον εκει χωρο θεραπευονται και ανθρωποι απο μικροπροβληματα χωρις να το γνωριζουν.γενικα οι οντοτητες καθαριζουν τους ανθρωπινους οργανισμους απο οτιδηποτε σοβαρο η μη σοβαρο.
τωρα ηταν η στιγμη να δω αν ηταν αληθεια η οχι και λεω στο γιατρο να γραψει επιπλεον και την ειδικη εξεταση για το προβλημα μου.

η εξεταση εγινε την αλλη μερα.το αποτελεσμα ηταν αρνητικο.πρωτη φορα μετα απο 4-5 εξετασεις στο παρελθον που παντα εβγαινε θετικο.ομολογω οτι ξαφνιαστηκα. στο μυαλο μου ηρθε η κατασταση που βρεθηκα στην βραζιλια.η βαθεια χαλαρωση,αυτο που ενιωθα να μπαινει στο σωμα μου,οι συσπασεις στο στομαχι,ολα....
πηγαινω τις εξετασεις στον ειδικο γιατρο για το συγκεκριμενο προβλημα.ηταν ο ιδιος που ειχα κανει ολες τις προηγουμενες.τον ρωταω γιατι αυτην την φορα βγηκαν αρνητικες.αυτος ριχνωντας μια ματια στο αρχειο μου μου ειπε οτι πρεπει να εγινε λαθος στις εξετασεις λεγωντας μου οτι για την συγκεκριμενη παθηση δεν υπαρχει περιπτωση ιασης του προβληματος.υφεση ισως, ποτε ομως ιαση.μου γραφει λοιπον ξανα εξετασεις και ακομα πιο ειδικες για την παθηση μου.συγκεκριμενα την επομενη μερα μου εδωσαν να πιω 500γρ γλυκοζης και μου πηραν 4 φορες ανα μια ωρα αιμα και ουρα.

τα αποτελεσματα βγηκαν την επομενη.ηταν και παλι αρνητικες.τα αποτελεσματα των εξετασεων ειναι αποτελεσματα ενος φυσιολογικου ανθρωπου.εφυγα απο το ιατρειο με τις απαντησεις που εψαχνα τοσο καιρο και αφηνωντας τον γιατρο σκεφτικο ,να κοιταζει τα αρχεια του,λεγωντας του οτι οσες φορες και να κανω εξετασεις δεν προκειτε να ξαναβγουν θετικες,το προβλημα εχει θεραπευτει....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 15:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλωσήρθες φίλε Άρη και από εδώ!
Μαζί με τις τόσο σημαντικές πληροφορίες που έχεις να μας πεις,
από πρώτο χέρι μάλιστα!
Παρακολουθούσα και το δικό σου θέμα.
Και πραγματικά οι εμπειρίες σου για τον Joao είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ!
Όπως αυτό που λες τώρα.
Ενώ δεν επισκέφτηκες τον ίδιο τον Joao,παρόλα αυτά θεραπεύθηκες!
Ίσως παίζει ρόλο ο χώρος που λες,αλλά και η πίστη σου!
Νομίζω αυτά τα δυο πρέπει να συνυπάρχουν για να γίνει το <θαύμα>!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FALIRO
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 22:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FALIRO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ari είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που αναφέρεις.

Εγώ , θα ήθελα πάρα πολύ , τώρα που έχει περάσει κάποιο διάστημα να μας αναφέρεις πως είναι η ψυχική υγεία του φίλου σου. Είχες γράψει ότι είχε μεν βελτιωθεί αλλά περίμενες να δεις αν θα μπορούσε να σταματήσει τελείως τα χάπια.

Επίσης, θέλω να σε ρωτήσω, αν ξέρεις, αν μελλοντικά θα ξαναέρθει στην Ελλάδα, και αν μπορείς να αναφέρεις το πρακτορείο που διοργανώνει τα ταξίδια.
Ευχαριστώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 00:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητη φιλη(FALIRO) καλησπερα

οσον αφορα τον φιλο μου που ανεφερα στα πρωτα μου μηνυματα και που ταξιδεψαμε μαζι στην βραζιλια πρεπει να σου πω το εξης.αισθανθηκε και αυτος καποια πραγματα στην casa του joao.ο joao μολις τον ειδε του ειχε πει οτι πρεπει να εγχειρηστει.εγχειρηστηκε αορατα.αισθανθηκε απο τις πρωτες μερες μετα την επιστροφη στην ελλαδα καποια βελτιωση.οπως μου ειπε ενιωσε να απελευθερωνεται απο καποια ψυχολογικα βαρη και 'πλακωματα' που ενιωθε.αυτη την στιγμη βρισκεται στο σταδιο μειωσης της ποσοτητας των φαρμακων.αυτη η διαδικασια συμφωνα και με την ψυχιατρικη ειναι πολυ σημαντικη και θελει πολλη προσοχη.πρεπει η μειωση να γινει σε πολυ αργο ρυθμο,σταδιακα και οχι αποτομα.εξαλλου και ο joao δεν προτρεπει κανεναν να σταματησει φαρμακα και θεραπειες της κλασσικης ιατρικης.αλλα τα δικα του ενεργοποιημενα βοτανα και η θεραπευτικη ενεργεια των οντοτητων μπορουν να ενεργησουν παραλληλα με καποια αλλα κλασικα φαρμακα και θεραπειες.ο φιλος μου λοιπον αυτη την στιγμη εχει μειωσει αρκετα την ποσοτητα των ψυχοφαρμακων και απο οτι μου λεει θα παρει το ρισκο να τα σταματησει τελειως.ειναι πραγματι πολυ μεγαλο ρισκο γιατι υπαρχει ο κυνδινος της υποτροπης.αν συμβει κατι τετοιο θα διαλυθουν ολα και θα πρεπει να ξεκινησει παλι απο την αρχη.επισης θα πρεπει να παει ακομα μια φορα στην βραζιλια για να θεραπευτει εντελως.ειναι καλα παντως μεχρι τωρα,αισιοδοξος και με μεγαλη πιστη και θεληση για να τα καταφερει...

οσον αφορα το πρακτορειο που διργανωνε τα ταξιδια στον joao και που ειχαμε παει και εμεις πρεπει να σου πω οτι εχει σταματησει.ισως να πηγαινουν βραζιλια αλλα οχι πλεον αποκλειστικα στο θεραπευτηριο του joao.εχω ακουσει οτι υπαρχει καποιο ειδος οργανωσης ταξιδιου εκει απο καποιους ανθρωπους.απλα μαζευονται καθε τοσο ατομα που θελουν να επισκεφτουν τον joao ,αγοραζουν τα εισητηρια και πηγαινουν ολοι μαζι.νομιζω οτι υπαρχει καποιος αναμεσα τους που γνωριζει πορτογαλικα και ατομο το οποιο γνωριζει την ολη διαδικασια ετσι ωστε να κατατοπισει και τους υπολοιπους που πηγαινουν για πρωτη φορα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 01:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ελευθερια απο οσα εχεις γραψει στο συγκεκριμενο θεμα ,μου δινεις την εντυπωση οτι εχεις πιστεψει στην δυναμη αυτου του ανθρωπου.δεν ξερω αν συμφωνουμε στο πως ακριβως και γιατι συμβαινουν ολα αυτα ,αλλα θα ηθελα να σε ρωτησω αν θα προετρεπες καποιον δικο σου ανθρωπο να αναζητησει την θεραπεια στον joao η ακομα αν θα πηγαινες και εσυ ι ιδια καποτε εκει;

απερριτε μηπως εχεις ακομα το τευχος απο το τριτο ματι που πρωτοδιαβασες για τον joao de deus.θα ηθελα να μου πεις ποιος ειναι ο αριθμος του τευχους για να δω μηπως μπορεσω να το βρω.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 01:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι,πιστεύω στη δύναμη αυτού του ανθρώπου.
Είμαι της άποψης πως η πίστη σώζει.
Αν πάω απλά για να δω τι τρέχει,έτσι χωρίς να πιστεύω πως θα έχω κάποιο αποτέλεσμα,τότε ούτε ο Joao μπορεί να με βοηθήσει.
Θα παρότρυνα δικούς μου ανθρώπους να πάνε.
Κι εγώ θα πήγαινα.
Έχω σχηματίσει την άποψη,πως στις περιπτώσεις που δεν υπήρξε ίαση,δεν έβλαψε κιόλας!Μάλιστα θα πίεζα τον εαυτό μου,το μυαλό μου,την ψυχή μου,να πιστέψει ακόμη περισσότερο πριν φτάσω εκεί.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 17:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Άρη. Σε ευχαριστώ ειλικρινα για την παρέμβασή σου. Ήταν συγκλονιστική. Χαίρομαι όταν γνωρίζω ανθρώπους οι οποίοι έχουν βοηθηθεί. Ξέρεις στην επίσκεψη του Ζοάο στην Ελλάδα έκανα και εγω πνευματικό χειρουργείο. Δεν ξέρω αν έγινε κάτι που δεν το έχω αντιληφθεί ακόμα πάντως και τίποτα να μην γίνει εγω χαίρομαι που βοηθήθηκαν κάποιοι άλλοι άνθρωποι και χαίρομαι που αποδεικνύεται ότι αυτά τα πράγματα υπάρχουν και λειτουργούν. Θέλω να σου πω ότι για το τεύχος που ζητάς θα ψάξω και όταν το βρω (γιατί μου το έχουν ζητήσει και άλλοι φίλοι) δεν χρειάζεται να πας να το αγοράσεις. Θα σου σκανάρω τις σελίδες και θα στις στείλω με μειλ. Να είσαι πάντα καλά και εύχομαι ποτέ ξανά να μην ξαναπαρουσιάσεις πρόβλημα...
Φιλικά...


Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elanor
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 22:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elanor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Το περιοδικό ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ έχει ένα αφιέρωμα στον Ζοάο ντε Ντέους, αρκετά εμπεριστατωμένο, και σωστά παρουσιασμένο. Θα εξηγούσε διάφορα πράγματα σε όσους έχουν απορίες σχετικά με τον Ζοάο, υπάρχουν επίσης και φωτογραφίες. Επίσης καλός τόπος για ενημέρωση είναι η εξής σελίδα : http://www.friendsofthecasa.org η οποία περιέχει σχεδόν όλα όσα θα ήθελε κανείς να μάθει και να ρωτήσει.
Δυστυχώς δεν τα κατάφερα να δω τον Ζοάο όταν είχε έρθει στην Ελλάδα…και να σκεφτείτε πως είχα την δυνατότητα. Απλώς αδιαφόρησα. Μου το πρότεινε μια φίλη, εκείνη την ώρα όμως ήμουν πνιγμένη στην δουλειά και στο άγχος και δεν έδωσα την απαιτούμενη σημασία. Δεν είχα καν γνώση για το ποιος ήταν ο Ζοάο ντε Ντέους και τι έκανε. Κι έτσι αρνήθηκα την πρόσκλησή της. Από κείνη τη στιγμή και μετά, λες και συμβαίνει επίτηδες, όπου στραφώ κι όπου βρεθώ, πέφτω επάνω σε πληροφορίες για τον Ζοάο…Άρθρα, σελίδες, φόρουμς, εδώ στο Εσωτερικά…. Φυσικά και χτυπάω το κεφάλι μου για την ανοησία μου και για την ελαφρότητα με την οποία αντιμετώπισα τότε το θέμα… Όμως ίσως ήταν καλύτερα έτσι. Δεν πήγα εγώ στον Ζοάο, κι ήρθε εκείνος σε μένα (οι πληροφορίες για το άτομό του εννοώ!). Κι έτσι έχω βρεθεί τελευταία να ψάχνω μανιωδώς για το θέμα.
Φίλε ΆΡΗ, διάβασα και το παλιότερο ποστ σου στο θέμα, και διάβασα κι αυτά που γράφεις τώρα. Είσαι πραγματικά τυχερός. Γράφεις πως το γραφείο που διοργάνωνε ταξίδια στην Βραζιλία δεν το κάνει πια. Μπορείς παρόλα αυτά να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες για το ζήτημα; Εννοώ το χρηματικό κόστος, την μετακίνηση, κλπ; Οτιδήποτε κι αν ξέρεις, θα με βοηθούσε σημαντικά. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων…Βλέπεις, μπορεί να μην μπόρεσα να τον δω εδώ, ξέρω όμως πως κάποια στιγμή τα βήματά μου θα με οδηγήσουν σε κείνον, θα παω στην Βραζιλία, κι αυτό το νιώθω με μια σιγουριά εντελώς αλλόκοτη.
Τέλος πάντων, ελπίζω να μην σας κούρασα…
May the light be with you,
so mote it be!
Elanor/Giteana.
Υ.Γ. Αρη, αν δεν μπορείς να μου απαντήσεις εδώ, πες μου να σου δώσω το μέιλ μου. Σ' ευχαριστώ και πάλι.

Πίστευε και μή, ΕΡΕΥΝΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 18:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για τις μυρμηγκιες, θυμαμαι η γιαγια μου εβαζε ζαχαρονερο και μετα ακουμπουσε πανω τους ενα σπιρτο. μια χαρα φευγανε.

θα ρωτησω τον πατερα μου σχετικα και θα σας πω λεπτομερειες.

για τα υπολοιπα θαυματα κλπες θεραπειες, εχουν γινει αρκετα και σε πιστους της δικης μας θρησκειας, οποτε γιατι να τραβιομαστε μπραζιλ?

------------------------

Όσοι έκτισαν κάτω από τα αστέρια, έκτισαν πολύ χαμηλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 18:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητη elanor

εχω ακουσει πολλες περιπτωσεις ανθρωπων που κατι τους οδηγει ανεξηγητα στον joao de deus.τους τραβαει θα ελεγα προς τα εκει.πιστευεται μαλιστα οτι οι οντοτητες του θεραπευτηριου γνωριζουν οταν καποιο ατομο προκειτε να βρεθει κοντα τους και το προετοιμαζουν πριν ακομα ξεκινησει το ταξιδι.πριν το αποφασισει καν.
η περιπτωση σου μου θυμιζει την περιπτωση της συγγραφεας josie ravenwing.εμαθε τυχαια για τον joao απο ενα περιοδικο που επεσε στα χερια της.συνεχως τυχαινε να βλεπει αρθρα για αυτον.εψαξε να βρει την abadiania,το μερος οπου ειναι το θεραπευτηριο αλλα δεν υπηρχε σε κανεναν χαρτη.τελικα μεσα σε μια βιβλιοθηκη βρηκε ενα παλιο σκονισμενο βιβλιο χωρις χαρτες.εκει αναφερονταν ποσες μοιρες βορεια και ποσες μοιρες δυτικα απο την πρωτευουσα της βραζιλιας βρισκονταν και ποσα χιλιομετρα μακρυα.απο την στιγμη που αποφασισε να παει μεχρι την ημερα που εφτασε εκει ειχε ασυνιθιστα συναισθηματα.ενιωθε ενα κυμα ενεργειας να την διαπερνα χωρις να ξερει απο που προερχονταν.τελικα ταξιδευσε ως εκει και αυτο το ταξιδι αλλαξε την ζωη της για παντα.
ισως και για σενα λοιπον ειναι γραμμενο καποια στιγμη να βρεθεις εκει.εγω θα σου προτεινα να διαβασεις το βιβλιο της συγγραφεα που ανεφερα πριν γιατι θα σε βοηθησει και θα σε προετοιμασει αρκετα.λεγεται 'τελικα υπαρχει θεος' απο τις εκδοσεις power publishing
οσον αφορα τις περισοτερες πληροφοριες που θελεις μπορω να στις στηλω με ενα εμαιλ.
απλα θελω να επιβαιβεωσω αν το email σου ειναι το elanor lady@yahoo.gr
το αφιερωμα για τον joao στο ανεξηγητο ειναι του απριλιου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 20:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!

Ο αγαπητός aris24 είχε ανοίξει το τόπικ: ο βραζιλιανος θεραπευτης joao de deus πριν λίγο καιρό και εκεί αναπτύχθηκε εκτεταμένη συζήτηση σχετικά.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elanor
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 22:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elanor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Άρη,
Σ’ ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντησή σου. Αν μπορείς, σε παρακαλώ, γράψε μου περισσότερες πληροφορίες στο εξής email: giteana@yahoo.gr. Το προηγούμενο, για έναν μυστήριο λόγο δεν μου ανοίγει πια.
Αλήθεια, το βιβλίο που μου αναφέρεις, μήπως γνωρίζεις αν κυκλοφορεί και μεταφρασμένο στα ελληνικά; Η power publishing δηλαδή είναι ελληνική η αγγλική εκδοτική εταιρεία; Γιατί δεν την έχω ακουστά.
Αν ξέρεις κάτι να με διαφωτίσεις θα ήμουν ευγνώμων.
Λοιπόν, περιμένω email σου, και πάλι σε ευχαριστώ πολύ…
Τελικά δεν είναι τυχαίο αυτό που λένε, πως όποιος ψάχνει βρίσκει…
May the light be with you,
so mote it be!
Elanor/Giteana.


Πίστευε και μή, ΕΡΕΥΝΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elanor
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 22:29:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elanor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υ.Γ.
Άρη, ναι είναι το Ανεξήγητο του Απριλίου που έχει το άρθρο.
May the light be with you,
so mote it be!
Elanor/Giteana.


Πίστευε και μή, ΕΡΕΥΝΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 02:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε απεριττε που εχεις χαθει?η elanor αναφεροντας το αφιερωμα gia ton joao στο ανεξηγητο μου θυμισε και αυτο που ειχες αναφερει εσυ.στο τριτο ματι αν δεν κανω λαθος αλλα πρεπει να ηταν πολυ πιο παλια.μηπως εχεις βρει κατι πανω σε αυτο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KOI
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2006, 17:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KOI  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ......
ΕΧΩ ΜΥΡΜΗΓΚΙΕΣ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΑΡΚΕΤΕΣ.ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΠΑΝ ΟΜΑΛΟΙ ΜΥΡΜΗΓΚΙΑΣΗ.
ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΧΟΡΤΟ-ΒΟΤΑΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΟΜΑΖΟΜΕΝΟ ΣΑΝ "ΜΥΡΜΗΓΚΟΧΟΡΤΟ"...Η ΚΑΠΟΙΟ ΓΗΤΕΜΑ..
ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.....
ΔΕΣ.

DEPPYS TOUCHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KOI
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 23:50:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KOI  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΠΕΡΙΤΤΕ...............
ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΘΕΡΜΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ......
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΙΟ ΒΟΤΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΥΡΜΗΓΚΙΕΣ(ΚΑΡΝΑΒΙΤΣΕΣ) ΚΑΙ ΤΟ ΓΗΤΕΜΑ...
ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΟΠΟΥ ΕΧΩ ΦΡΙΚΑΡΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΙΟΤΙ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΒΓΑΖΑ ΠΟΤΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΣΠΥΡΑΚΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΥ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΧΩ ΓΕΜΙΣΕΙ ΜΕ ΜΙΚΡΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ "ΣΠΥΡΑΚΙΑ".ΟΙ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΑΛΗ ΜΥΡΜΗΓΚΙΑΣΗ.
ΑΣ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.....
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

DEPPYS TOUCHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy