ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΚΑΒΕΙΡΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΞΙΕΡΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2002, 02:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΞΙΕΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους! Θα ήθελα να πληροφορηθώ σχετικά με τα Καβείρια Μυστήρια που τελούνταν κατά την αρχαιότητα στη Σαμοθράκη (και άλλα μέρη). Θα με ενδιέφερε να διαβασώ διάφορες απόψεις για να ρίξω περισσότερο φώς σ'αυτό το θέμα. Για παράδειγμα, τι ακριβώς περιελάμβανε η μύηση τότε; Ποιες οι δοκιμασίες και ποιός ο σκοπός τους;
Ευχαριστώ για την προσοχή σας.

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2002, 08:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε καλώς ήρθες στην παρέα μας. Για τα Καβείρια μυστήρια υπάρχουν ελάχιστες πληροφορίες. Τα Καβείρια μυστήρια όπως ίσως γνωρίζεις, τελούνταν στην Σαμοθράκη, την Λήμνο την Ίμβρο και την Θράκη. Σύμφωνα με τον μύθο ο Δίας δίδαξε τις τελετές των Καβειρίων στον Ιάσονα. Κατά τον Ηρόδοτο όμως οι Πελασγοί οι πρώτοι κάτοικοι της Σαμοθράκης ήταν οι ιδρυτές των μυστηρίων, ενώ κατά τον Διόδωρο τον Σικελιώτη ο Ορφέας ήταν ο πρώτος που δίδαξε τις τελετές και τα μυστήρια. Το σίγουρο είναι ότι όταν οι πρώτοι Αχαιοί το 2200 π.χ κατέγραψαν στον κατάλογο των θεοτήτων τα ονόματα του Δία, της Εκάτης, του Απόλλωνα και των Καβείρων. Οι Έλληνες Κάβειροι ήταν τέσσερις ο Αξίερος, η Αξιοκέρσα, Ο Αξιόκερσος και ο Κάσμιλος,( στους Φοίνικες ήταν επτά που μάλλον αντιστοιχούσαν στους επτά πλανήτες) ,και κατά τον ρήτορα Αριστείδη ήταν πρεσβύτεροι δαίμoνες και θεωρούνταν όπως οι Τιτάνες ως τέκνα του Ουρανού. Στην λατρεία των Καβείριων μυστηρίων πρωτεύοντα ρόλο έπαιζε το Πυρ, από όπου φαίνεται ότι πήραν και το όνομα τους από την ρίζα της λέξης κάειν-καίω ΚάFειροι. Η λατρεία των Καβείρων σχετίζονταν με τον Ήφαιστο τον Θεό της φωτιάς, αλλά και των τεχνών από τον οποίο ο Προμηθέας έκλεψε το πυρ για να το παραδώσει στους ανθρώπους. Ό Διόδωρος ο Σικελιώτης μας αναφέρει ότι οι επιφανέστεροι των αρχαίων ηρώων είχαν μυηθεί στα Καβείρια όπως ο Ιάσονας, οι Διόσκουροι, ο Ηρακλής , ο Ορφέας. Σύμφωνα με τον Φιλόστρατο κάθε χρόνο και σε ορισμένο χρόνο στην Λήμνο (που κατά την αρχαιότητα ονομαζόταν Αιθαλιά) κατά την διάρκεια των εορτών των τελετών, έσβηναν όλα τα Φώτα στο νησί επί εννέα ημέρες, μέχρι να έρθει με πλοίο από την Δήλο το νέο πυρ.
Γι αυτό τον λόγο και η λαμπάδα ήταν το σύμβολο των Καβείρων. Συνήθως η γιορτή γινόταν από τον Μάιο έως τον Σεπτέμβριο και δεν είχαν τον αυστηρό χαρακτήρα του απόρρητου όπως συνέβαινε στα Ελευσίνια, αλλά υπήρχε υποχρεωτική εξομολόγηση από ειδικό ιερέα που ονομαζόταν Κόης. Κατά την μύηση ο μυούμενος καθόταν σε θρόνο, για αυτό και η μύηση λεγόταν και θρονισμός. Στο κεφάλι του μυημένου τοποθετούσαν στεφάνι ελιάς, ενώ στην κοιλία του περνούσαν πορφυρή ταινία και κατόπιν ακολουθούσε χορός γύρω από τον μυούμενο. Εκτός του ιερέα εξομολογητή υπήρχε και το δικαστήριο των Ανακτοτελεστών ή κατηχητών ιερέων, οι οποίοι έκριναν ένα ο υποψήφιος άξιζε να μυηθεί ή να μυηθεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DRIFTER
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2002, 12:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DRIFTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια και αναφέρθηκαν τα Καβείρια μυστήρια, πρόσφατα αγόρασα ένα σπάνιο EP του metal συγκροτήματος ΚΑΒΕΙΡΟΣ. Το album τους έχει τίτλο "Προς Καβείρους" και περιέχει τα εξής τραγούδια:
- ΠΡΟΣ ΚΑΒΕΙΡΟΥΣ
- ΥΜΝΟΣ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ
- ΝΥΚΤΕΡΙΑΙ ΚΟΡΑΙ
- ΕΚΑΤΗΣ ΚΑΙ ΙΑΝΟΥ
- ΥΜΝΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑ
Η μουσική είναι πάρα πολύ καλή με γυναικεία φωνητικά σε κάποια σημεία. Η μόνη ένστασή μου είναι τα άγρια φωνητικά του Αρχέμορου τα οποία σηκώνουν κάποια βελτίωση αλλά γενικά το άλμπουμ δίνει μια καλή εικόνα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DRIFTER
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2002, 13:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DRIFTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέχασα να αναφέρω ότι όλοι οι στίχοι των τραγουδιών είναι στην αρχαία ελληνική γλώσσα, κάτι που προσθέτει επιπλέον αξία στο δίσκο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2002, 10:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πού ξετρύπωσα το θέμα θα αναρωτιούνται κάποιοι!
Λοιπόν, επειδή ίσως είναι πολύ κάτω στη λίστα θεμάτων και πιθανόν δεν του δίνουμε ιδιαίτερη σημασία, θέλησα να το επαναφέρω μιας και μ' ενδιαφέρει κι εμένα ό,τι σχετικό με τα Καβείρια μυστήρια.
Σημειωτέον ότι πολλοί ντόπιοι (Σαμοθρακίτες) και ο τοπικός τύπος (αναφορές κατά διαστήματα), πιστεύουν πως τελούνται ακόμα υπό κάποια μορφή, κάθε χρόνο...
Την μεγάλη Πανσέληνο του Αυγούστου, λένε, μαζεύονται κάποιοι περίεργοι "τύποι" στο νησί και με άκρα μυστικότητα, "κάπου", "κάτι" κάνουν... Δεν ξέρω αν ευσταθεί αυτό, πάντως ως "κοντοχωριανός" κι εγω, έχω ακούσει αρκετές φορές (σχεδόν κάθε χρόνο τον Αύγουστο) ότι κάτι περίεργο συμβαίνει στο Ιερό των Μεγάλων Θεών στη Σαμοθράκη...
Καλό θα ήταν όποιος γνωρίζει κάτι, να το συζητήσουμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2002, 16:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΕΙΜΑΙ Η ΑΤΜΑ,
ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΠΛΑΣΜΑ ΣΥΝΕΠΑΡΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΗ ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΣΑΜΟΘΡΑΚΗΣ...

ΘΑ'ΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΛΙΓΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟΥ ΓΚΡΟΥΠ "ΚΑΒΕΙΡΟΣ".ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ,ΠΟΤΕ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ?
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΒΕΙΡΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ,ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΚΕΙ ,ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ...

ΦΩΣ,ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2002, 21:08:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλη ΑΤΜΑ,
μπορείς να περιγράψεις τι έχεις καταλάβει από την επίσκεψή σου εκεί? Έχω πάει κι εγώ (αρκετές φορές...) και πραγματικά το νησί έχει μια μαγεία απερίγραπτη... Ειδικά στο Ιερό των Μεγάλων Θεών γοητεύται η ψυχή από την τόση ομορφιά κι αρμονία... Οι δικές σου εμπειρίες ποιες είναι? Για τα Καβείρια γνωρίζεις κάτι?

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Edited by - ananasss on 05/12/2002 21:09:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2002, 22:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ,ΕΙΜΑΙ Η ΑΤΜΑ,
ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΕΚΕΙ,ΣΤΗΝ ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ...
ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΗΜΟΥΝ ΣΑ " ΜΑΓΕΜΕΝΗ",ΕΒΛΕΠΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΝΑ ΞΕΦΥΤΡΩΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ,ΟΙ ΚΟΡΜΟΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΖΑΝ ΠΛΑΘΩΝΤΑΣ ΜΟΡΦΕΣ ..ΜΟΡΦΕΣ ΑΠΟ ΕΡΠΕΤΑ,ΠΟΛΛΑ ΕΡΠΕΤΑ,ΙΣΩΣ ΦΙΔΙΑ,ΙΣΩΣ ΣΑΥΡΕΣ ,ΙΣΩΣ ΔΡΑΚΟΥΣ...ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΝΑ ΚΟΥΦΙΟ ΚΟΡΜΟ ΜΕ ΜΙΑ ΑΓΡΙΑ ΔΑΙΜΟΝΙΚΗ ΜΟΡΦΗ,ΣΑΝ "ΚΑΤΣΙΚΙ"...

ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΜΕ ΓΟΗΤΕΥΣΑΝ,ΑΛΛΑ +ΜΕ ΠΑΡΑΞΕΝΕΨΑΝ ,ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΑΝΗ ΕΠΙΔΕΡΜΙΔΑ, ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΜΑΓΟΥΛΑ ,ΤΑ ΑΝΟΙΧΤΟΧΡΩΜΑ ΜΑΤΙΑ+ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ , ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕΛΑΜΨΟΙ ΜΕ ΕΝΤΟΝΑ ,ΧΟΝΤΡΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΣΑΝ "ΗΦΑΙΣΤΟΙ" ...ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΩΝ ΚΑΒΕΙΡΩΝ ?ΗΤΑΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΑ ΞΩΤΙΚΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΕΚΕΙ?
ΤΟ ΝΗΣΙ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΑΔΕΙΟ,ΗΣΥΧΟ,ΣΚΙΑΖΟΣΟΥΝ ,ΗΣΟΥΝ ΜΟΝΟ ΕΣΥ+Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ..-ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΠΡΟΣΩΠΑ,ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΞΕΧΑΣΕΙ...

ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΞΑΝΑΒΡΕΘΗΚΑ ΕΚΕΙ...ΑΦΟΡΜΗ ΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ...ΠΑΛΙ ΟΜΩΣ ΕΙΔΑ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ .ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΥΤΗ ΦΟΡΑ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ ΕΚΕΙ.
ΕΚΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΟΥ ΜΥΘΟΥ ΜΟΥ ,ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ .ΣΑΝ ΝΑ'ΤΑΝ ΓΡΑΦΤΟ ΝΑ ΒΡΕΘΩ ΕΚΕΙ,ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΩ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ +ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΙΑ...
ΣΑΝ ΜΙΑ ΚΑΘΟΔΟΣ ΣΤΑ ΕΣΩΨΥΧΑ ΜΟΥ,ΜΙΑ ΒΟΥΤΙΑ ΣΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΜΟΥ-ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΥΚΝΗ ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ...ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΑ...
...ΤΑ ΝΕΡΑ ΣΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΟΥ,ΗΤΑΝ ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΑ ΕΚΕΙ....
ΠΗΓΑ+ΦΕΤΟΣ -ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΠΑΛΙ ΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ,ΠΙΣΤΕΥΑ, ΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΑΛΙ ΕΤΣΙ-ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ..ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ ΠΟΥ ΚΥΡΙΕΥΣΕ ΤΟ ΤΟΠΙΟ,ΗΤΑΝ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ,ΗΤΑΝ Η ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΕΝΗ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΑΠΟ ΤΟΣΕΣ ΑΝΑΣΕΣ ,ΤΟΣΑ ΒΛΕΜΜΑΤΑ,ΤΟΣΟΥΣ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ...
ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΛΛΑ+ΦΕΤΟΣ .ΘΑ ΑΡΓΗΣΩ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΕΚΕΙ.ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΤΗΝ "ΝΙΚΗ".
ΚΑΙ ΘΕΣ ΜΙΑΝ ΑΛΗΘΕΙΑ?ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ,ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ,ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ...
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ,ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ,ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ...
ΕΥΧΕΣ, ΑΤΜΑ

Edited by - ΑΤΜΑ on 05/12/2002 22:51:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2002, 11:10:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκπληκτική περιγραφή και βαθιά προσωπική...
Νά'σαι καλά...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Niphrentil
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2002, 20:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Niphrentil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγραφα πεντε ωρες και ξαφνικα...πτσαφ!εσβησαν ολα...
δεν ηταν γραφτο να μοιραστω μια εμπειρια...κριμα

Δικη σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 23:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πού ξετρύπωσα το θέμα θα αναρωτιούνται κάποιοι!
Λοιπόν, επειδή ίσως είναι πολύ κάτω στη λίστα θεμάτων και πιθανόν δεν του δίνουμε ιδιαίτερη σημασία, θέλησα να το επαναφέρω μιας και μ' ενδιαφέρει κι εμένα ό,τι σχετικό με τα Καβείρια μυστήρια.
Σημειωτέον ότι πολλοί ντόπιοι (Σαμοθρακίτες) και ο τοπικός τύπος (αναφορές κατά διαστήματα), πιστεύουν πως τελούνται ακόμα υπό κάποια μορφή, κάθε χρόνο...
Την μεγάλη Πανσέληνο του Αυγούστου, λένε, μαζεύονται κάποιοι περίεργοι "τύποι" στο νησί και με άκρα μυστικότητα, "κάπου", "κάτι" κάνουν... Δεν ξέρω αν ευσταθεί αυτό, πάντως ως "κοντοχωριανός" κι εγω, έχω ακούσει αρκετές φορές (σχεδόν κάθε χρόνο τον Αύγουστο) ότι κάτι περίεργο συμβαίνει στο Ιερό των Μεγάλων Θεών στη Σαμοθράκη...
Καλό θα ήταν όποιος γνωρίζει κάτι, να το συζητήσουμε...



θαυμασιο θεμα...μα ακομη δεν ξεκινησε σταματησε...

...ας του δωσω μια πνοουλα...


'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 13:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΙΣΩΣ ΕΤΟΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΧΑΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΟΣΗ

[ΠΑΡΑΜΥΘΟΛΟΓΙΑ]ΤΟΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟΥ.....


"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 14:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μίας και ανακινείς το θέμα φίλη ΑΤΜΑ, παραθέτω τμήμα απο ένα άρθο
με θέμα τα Καβέιρια που έγραψα για ένα γνωστό περιοδικό.Δεν γνωρίζω εάν τελικά θα δημοσιευτεί, για αυτό και δεν αναφέρω το όνομα του περιοδικού ...
Ενα είναι σίγουρο το esoterica, παντα έχει την πρωτιά, όπως συνέβη και στην μελέτη μου Η ΧΑΜΕΝΗ ΚΙΒΩΤΟΣ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ & ΤΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ, που υπάρχει στα άρθρα μας εδώ και δύο χρόνια, και σύντομα θα κυκλοφορήσει ολοκληρωμένο πλέον ως βιβλίο απο τις εκδόσεις Γεωργιάδη.

....
..Είναι κοινά αποδεκτό ότι στους αρχαίους πολιτισμούς οι μυστηριακές τελετές, ήταν πολύ σημαντικές τόσο για την τόνωση του θρησκευτικό συναισθήματος, όσο και για την διεύρυνση των πνευματικού ορίζοντα των υποψηφίων προς μύηση σε αυτά , όπως η μαρτυρία του Πίνδαρου μας αποκαλύπτει:

«Ευτυχής εκείνος ο οποίος αφού είδε αυτό το θέαμα, κατέρχεται στα βάθη της Γης. Γνωρίζει το τέλος της ζωής, γνωρίζει την Θεία πηγή».

Στο παρόν άρθρο θα προσπαθήσουμε να ρίξουμε φως στα Καβείρεια μυστήρια, για τα οποία σώζονται πολύ λίγες μόνο πληροφορίες, ήδη από τα παλαιά ακόμη χρόνια. Ο Στράβων, γράφει σχετικά με τις λίγες πληροφορίες που γνώριζαν την εποχή του :

«Διά τους εν Σαμοθράκη τιμωμένους Θεούς πολλοί έχουν είπει ότι είναι οι Κάβειροι οι ίδιοι, αλλ’ ούτε αυτοί οι ειπόντες τούτο, ημπορούν να μας είπουν οποίοι τινές είναι οι Κάβειροι».


Η αρχή τέλεσης των Καβειρίων μυστηρίων χάνεται στα βάθη της Ελληνικής προϊστορίας. Οι γνώμες των αρχαίων πηγών διίστανται. Άλλοι όπως ο Ηρόδοτος, υποστηρίζουν ότι η λατρεία των Καβείρων ήταν αυτόχθων μυστηριακή λατρεία των Πελασγών, ενώ άλλοι όπως ο Στησίμβροτος που καταγόταν από την Θάσο, υποστηρίζουν η λατρεία τους εισήχθη στον Ελλαδικό χώρο από την Ανατολή. Συγκεκριμένα ο Ηρόδοτος γράφει για την προέλευση των μυστηρίων:

«Αυτά και πολλά άλλα τα οποία εγώ θα υπομνήσω παρέλαβαν οι Έλληνες παρά των Αιγυπτίων, ότι Δε τα αγάλματα του Ερμού έχουν τα αιδοία ορθά, τούτο δεν το έμαθον παρά των Αιγυπτίων, αλλά παρά των Πελασγών μεν το έμαθον πρώτοι εξ όλων των Ελλήνων οι Αθηναίοι, παρά τούτων Δε οι άλλοι Έλληνες. Κατά την εποχήν Δε, καθ' ην ήδη οι Αθηναίοι ελογίζοντο μεταξύ των Ελλήνων, μετώκησαν εις την Αττικήν ως σύνοικοι οι Πελασγοί, και έκτοτε ήρχισαν να θεωρούνται ως Έλληνες. Εκείνος Δε, ο οποίος έχει μυηθή εις τα μυστήρια των Καβείρων, τα οποία επιτελούν οι Σαμοθράκες παραλαβόντες παρά των Πελασγών, αυτός θα καταλάβει τι θέλω να είπω με τα λόγια μου. Διότι την Σαμοθράκην κατώκουν προηγουμένως αυτοί οι Πελασγοί, οι οποίοι έγιναν σύνοικοι με τους Αθηναίους, παρ' αυτών Δε παρέλαβον τα μυστήρια οι Σαμοθράκες. Των οποίων τα αγάλματα του Ερμού, του να έχουν ορθά τα αιδοία έμαθον εκ των Ελλήνων παρά των Πελασγών πρώτοι οι Αθηναίοι. Περί τούτου παραδίδεται κάποιος Ιερός Λόγος, ο οποίος αποκαλύπτεται εις τα εν Σαμοθράκη μυστήρια.»


Μια σημαντική πληροφορία μας έχει διασώσει ο Χριστιανός συγγραφέας Ιππόλυτος (2ος μ.χ αιώνα).

«Διότι οι Σαμοθράκες σαφώς ονομάζουν τον τιμώμενο παρ' αυτών εις τα μυστήρια, τα οποία επιτελούν, τον Αδάμα τον αρχικόν άνθρωπον. Υπάρχουν Δε εις το ιερόν της Σαμοθράκης δυο αγάλματα γυμνών ανθρώπων, εχόντων και τας χείρας τεταμένας άνω προς τον ουρανόν και τους φαλλούς εστραμένους προς τα άνω, όπως έχει και το εν Κυλλήνη άγαλμα του Ερμού, τα προειρημένα αγάλματα είναι εικόνες του αρχανθρώπου και του αναγενωμένου πνευματικού ανθρώπου, ο οποίος είναι κατά πάντα ομοούσιος προς εκείνον τον άνθρωπον..» (Ιππόλυτος, κατά πασών των αιρέσεων έλεγχος. V 8, σελ. 90, 24).

Το σίγουρο είναι ότι όταν οι πρώτοι Αχαιοί το 2200 π.χ κατέγραψαν στον κατάλογο των θεοτήτων τα ονόματα του Δία, της Εκάτης, του Απόλλωνα και των Καβείρων. Στην λατρεία των Καβείριων μυστηρίων πρωτεύοντα ρόλο έπαιζε το Πυρ, από όπου φαίνεται ότι πήραν και το όνομα τους από την ρίζα της λέξης κάειν-καίω ΚάFειροι. Η λατρεία των Καβείρων σχετίζονταν με τον Ήφαιστο τον Θεό της φωτιάς, αλλά και των τεχνών από τον οποίο ο Προμηθέας έκλεψε το πυρ για να το παραδώσει στους ανθρώπους. Τα Καβείρεια τελούνταν κυρίως στην Σαμοθράκη την Λήμνο την Ίμβρο, αλλά και στην Θράκη, στην Μακεδονία, καθώς και στην Βοιωτία. Το πιο γνωστό κέντρο λατρείας ήταν το Καβείριο στη Σαμοθράκη, που χτίστηκε τον 7ο αι. π.Χ. στο οποίο τα μυστήρια τελούνταν συνεχώς έως τον 4ο αι. μ.Χ. Ο Όμηρος, ονομάζει την Σαμοθρακη «ιερά χώρα».

«Ζαθέη Σαμοθράκη ένθα και όργια φρικτά Θεών άρρητα βροτοΐσιν». (Σεπτή και αγιωτάτη Σαμοθράκη όπου τελετές που προκαλούν ρίγος φόβου γίνονται για χάρη των θεών, οι όποιες είναι απόρρητες στους κοινούς θνητούς).

Η λατρεία τους στη Λήμνο σχετίζεται με την προστασία των τεχνιτών και της τεχνολογίας γενικότερα, ενώ στη Θήβα έχει ένα γεωργικό και μυητικό χαρακτήρα για τους εφήβους. Στην Ανθηδώνα πόλη που βρισκόταν βόρεια των Θηβών υπήρχε μεγάλο Ιερό των Καβείρων, όπως επίσης και σε απόσταση έξι χλμ. δυτικά των Θηβών υπήρχε μεγάλο λατρευτικό κέντρο. Μάλιστα ο Παυσανίας, αναφερόμενος στο ιερό των Καβείρων στη Θήβα, λέει ότι ήταν ανέκαθεν «άγιον» και «θαυματουργόν».
Μετά την ίδρυση της Θεσσαλονίκης από τον Κάσσανδρο το 315 π. Χ. οι Κάβειροι λατρευόταν στον Ναό του Ηφαίστου, που ήταν χτισμένος στον χώρο, που σήμερα βρίσκεται ο Ναός της Παναγίας Χαλκέων. Λατρεία όμως των Καβείρων υπήρχε και στην Μέμφιδα της Αιγύπτου, στην Φρυγία της Μικράς Ασίας. Οι επιφανέστεροι των Ελλήνων λέγεται ότι είχαν μυηθεί στα Καβείρεια μυστήρια . Κάποιοι εξ αυτών ήταν ο Αγαμέμνων, ο Οδυσσέας αλλά και άλλοι Έλληνες που έλαβαν μέρος στον Τρωικό πόλεμο, επίσης σύμφωνα με την μυθολογία ο Ορφέας, ο Ηρακλής ο Ιάσων, οι Διόσκουροι Κάστορας και Πολυδεύκης και οι αρχηγοί της Αργοναυτικής εκστρατείας είχαν μυηθεί στα μυστήρια των Καβείρων στην Σαμοθράκη. Ο Βασιλιάς Φίλιππος ήταν μυημένος στα μυστήρια της Σαμοθράκης, όπου και γνώρισε την Ολυμπιάδα την μητέρα του Μεγάλου Αλεξάνδρου, που ήταν και ιέρεια των Καβείρων. Φυσικά και ο Μέγας Αλέξανδρος μυήθηκε στα στα Καβείρια Μυστήρια, όπως και ο Ηρόδοτος αλλά και ο Πυθαγόρας. Στα μυστήρια γίνονταν δεκτοί όλοι οι άνθρωποι ανεξαρτήτως φυλής, φύλου και κοινωνικής τάξεως, ακόμη και οι δούλοι, αρκεί να μην επιβαρύνονταν με ανόσιες πράξεις. Σκοπός των μυστηρίων ήταν να απομακρύνει το φόβο του θανάτου και να αποκαλύψει αιώνιες αλήθειες που σχετίζονται με την τύχη της ψυχής μετά το θάνατο. Η αποκάλυψη των τεκταινομένων κατά τη διάρκεια τέλεσης των μυστηρίων επέφερε την ποινή του θανάτου. Μπροστά στο άβατο του Ιερού υπήρχε επιγραφή, που αποκάλυψε η αρχαιολογική σκαπάνη και που απαγόρευε με λιτό αλλά απόλυτο τρόπο, την είσοδο

«Αμύητον μη εισιέναι».

Ο Πλούταρχος γράφει για τις απόρρητες πληροφορίες που γνώριζε αλλά δεν μπορούσε να αποκαλύψει;

«Οποίοι τινές είναι οι Κάβειροι και όποια τινά μυστήρια τελούν εις την Μητέρα Ρέαν θα ζητήσω συγγνώμη από τους φιλομαθείς διά την σιωπήν μου αυτήν. Οποία δε η παρακαταθήκη και τα εις αυτήν τελούμενα δεν μοι επιτρέπεται να γράψω».


Σε αντίθεση με τα Ελευσίνια μυστήρια, στα Καβείρια μυστήρια, επιτρεπόταν η συμμετοχή ατόμων αδιαφόρως εθνότητας, ηλικίας, κοινωνικού αξιώματος και φύλου. Με τη μύηση τους αναλάμβαναν ηθικές και κοινωνικές υποχρεώσεις κι' ο Διόδωρος ο Σικελιώτης λέει ότι

«οι μυούμενοι εγίνοντο ευσεβέστεροι, δικαιότεροι και κατά πάντα καλλίτεροι».


Ποιοι και πόσοι ήταν όμως οι Κάβειροι, τι συμβόλιζαν και τι λάμβανε μέρος στις μυστηριακές αυτές τελετές; Όσν αναφορά τον συμβολισμό τους, ο Διόδωρος ο Σικελιώτης 1ος αι. μ. Χ. αναφέρει ότι οι Κάβειροι θεωρούνταν η προσωποποίηση της αθανασίας της ψυχής. Φαίνεται επίσης ότι συμφωνούν οι αρχαίες πηγές στο ότι ότι γεννήθηκαν στην Λήμνο. Ο Πίνδαρος αναφέρει σχετικά

«... τον εκ Αγίας Λήμνου γεννηθέντα Κάβειρον »,

ενώ και ο Ησύχιος στο λεξικό του αναφέρει:

« Κάβειροι, καρκίνοι Πάνυ Δε τιμώνται ούτοι εν Λήμνω ως Θεοί. Λέγονται Δε είναι Ηφαίστου παίδες».

Στη Λήμνο πίστευαν ότι ο πρώτος άνθρωπος της γης υπήρξε ο Κάβειρος, τον οποίο γέννησε η Λήμνος με απόρρητες ιερές τελετές. Γενικά αποφεύγονταν η χρήση των ονομάτων των Καβείρων, ονομάζονταν γενικά Μεγάλοι Θεοί. Στις επιγραφές που έχουν βρεθεί στις ανασκαφές πάντοτε ονομάζονται Μεγάλοι Θεοί ή Άνακτες και ποτέ με το όνομα τους Στη Λήμνο τους ονόμαζαν επίσης και Καρκίνους.
Όσον αναφορά τον αριθμό τους και το ποιοι ήταν δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση. Οι αρχαίοι συγγραφείς αναφέρουν ότι οι Κάβειροι ήσαν ένας ή τρεις ή τέσσερις ή επτά ή και περισσότεροι.. Το πιο πιθανό είναι ως Πελασγικής προέλευσης ο πρώτος τους χαρακτήρας κατά την απώτατη αυτή εποχή να ήταν χθόνιος και συνδέονται με τη λατρεία της μεγάλης Μητέρας Φύσης και τη γονιμότητα της γης, όπως και στα Κρητικά μυστήρια. Η Μεγάλη Μητέρα, η μητέρα γη, λεγόταν Αξίερος. Αργότερα ταυτίστηκε με την Δήμητρα . Η μορφή της, εικονίζονταν στα νομίσματα της Σαμοθράκης ανάμεσα σε δυο λιοντάρια. Μαζί με την Μεγάλη Μητέρα λατρεύονταν ο σύζυγός της, ένας ιθυφαλλικός θεός της γονιμότητας με το όνομά Καδμίλος,ι που πολλές φορές ταυτίζονταν με τον Ερμή γιατί τα σύμβολα αυτού του Θεού, δηλαδή το ιερό του ζώο, ο κριός, που συμβόλιζε κατ' άλλους τη γονιμοποιό δύναμη, κατ' άλλους τον αρχηγό ποιμένα, καθώς και το φιδοκέφαλο κηρύκειο του, βρέθηκαν χαραγμένα σε νομίσματα και σε επιγραφές.
Ο Φερεκύδης καθώς και ο Ηρόδοτος τους αναφέρουν τους Καβειρους, ως γιους του Ηφαίστου. Σύμφωνα με τον Φερεκύδη μητέρα των Καβείρων ήταν η θυγατέρα του Πρωτέως και της Αγχινόης Καβείρη ή Καβειρώ και απόκτησε από τον Ήφαιστο τρία αγόρια και τρία κορίτσια, τους Καβείρους και τις Καβειρίδες. Ο Αθηνίωνας (συγγραφέας του 1ου αι. μ. Χ.) αναφέρει ότι οι Κάβειροι ήταν δυο, ο Ιασίων και ο Δάρδανος γιοι του Δια και της θυγατέρας του Άτλαντα Ηλέκτρας. Ο Διονυσόδωρος, (συγγραφέας του 3ου αι. π. Χ.) αναφέρει ότι υπήρχαν δυο ζεύγη Καβείρων ο Αξιόκερσος, η Αξίερος, ο Καδμίλος ή Κασμίλος και η Αξιόκερσα, οι οποίοι αργότερα ταυτίστηκαν με τον Πλούτωνα, την Δήμητρα, τον Ερμή και την Περσεφόνη. Σύμφωνα με τους αρχαίους μύθους ήσαν παιδιά ή εγγόνια του Ηφαίστου. Ο Ήφαιστος με την Καβειρώ, κόρη του Πρωτέα, έκανε τρεις γιους, τους Καβείρους και τρεις κόρες, τις νύμφες Καβειρίδες ή σύμφωνα με άλλους μύθους ο Ήφαιστος με την Καβειρώ γέννησαν τον Καδμίλο, από τον οποίο προήλθαν οι τρεις αρσενικοί και οι τρεις θηλυκοί Κάβειροι Κατά μια άλλη εκδοχή της μυθολογίας ο Ήφαιστος από την Καβείρη απόκτησε μόνο τον Καδμίλο και ότι οι Κάβειροι και οι Καβειρίδες είναι παιδιά του. Ακόμα μια εκδοχή υπάρχει σύμφωνα με την οποία καταγόταν από την Θράκη η μητέρα των Καβείρων Άλκωνα και Ευρυμέδοντα.
Σύμφωνα με τον Φιλόστρατο κάθε χρόνο και σε ορισμένο χρόνο στην Λήμνο (που κατά την αρχαιότητα ονομαζόταν Αιθαλιά) κατά την διάρκεια των εορτών των τελετών, έσβηναν όλα τα Φώτα στο νησί επί εννέα ημέρες, μέχρι να έρθει με πλοίο από την Δήλο το νέο πυρ. Γι αυτό τον λόγο και η λαμπάδα ήταν το σύμβολο των Καβείρων. Συνήθως η γιορτή γινόταν από τον Μάιο έως τον Σεπτέμβριο. Η τελετή μύησης γινόταν νύχτα υπό το φως των δαυλών. Το αξίωμα των ιερέων ήταν κληρονομικό, και ονομάζονταν Καδμίλοι από τον παίδα Καδμίλο. Πριν την μύηση γινόταν εξομολόγηση του υποψήφιου μύστη από τον ειδικός ιερέας που ονομάζονταν «Κόης» «που άκουγε τον εξομολογούμενο κι' είχε το αξίωμα να εξαγνίζει ακόμα και τον φονιά που μετάνιωνε για την πράξη του. Μας σώζεται μία ενδιαφέρουσα ιστορία μάλιστα από την διαδικασία της εξομολόγησης. Ο Λύσανδρος είχε πάει στην Σαμοθράκη για να πάρει μέρος στα Καβείρεια μυστήρια. Ο ιερέας που εξομολογούσε τους πιστούς, του ζήτησε να μαρτυρήσει το μεγαλύτερο αμάρτημα του. Ο Λύσανδρος τότε τον ρώτησε

«εσύ ή οι Θεοί θέλουν να το μάθουν»;,

και ο ιερέας του απάντησε οι Θεοί, και τότε ο Λακεδαιμόνιος του απάντησε:

«εσύ φύγε από εδώ, και εάν με ρωτήσουν οι Θεοί θα τους το πω..»

Οι υποψήφιοι μύστες προχωρούσαν κρατώντας δαυλούς που συμβόλιζαν το εσωτερικό φως που διώχνει το σκοτάδι της άγνοιας και της ύλης. Σε ανασκαφές βρέθηκαν πολλές θέσεις για τοποθέτηση των δαδιών ι στους τοίχους του Ιερού, αλλά και το γράμμα Θ δηλωτικό των Μεγάλων Θεών Ο μυούμενος οδηγούνταν να καθίσει σε έναν θρόνο, όπου πραγματοποιούνταν σε αυτόν η δοκιμασία και η διδασκαλία. Η τελετή αυτή ονομαζόταν «θρονισμός». Ο Πλούταρχος αναφέρει σχετικά για αυτή την φάση της τελετής.

«Καθάπερ ειώθασιν εν τω καλουμένω θρονισμώ καθίσαντες τους μυουμένους οι τελούντες κύκλω περιχορεύειν».

Του φορούσαν στο κεφάλι στεφάνι από κλαδί ελιάς και μια κόκκινη ταινία στην μέση του, την οποία θα έφερε μαζί του στην υπόλοιπη ζωή του, ενδεικτική της μυήσεώς του.
Μπροστά στον θρόνο έκαιγε πυρά γύρω από την οποία οι ιερείς έψελναν με ακατανόητες λέξεις για τον μυούμενο τους Ιερούς ύμνους, μετά χόρευαν χορούς υπό τους ήχους μουσικής και μυστηριακών τραγουδιών. Ύστερα από τον θρονισμό, ο ιερέας οδηγούσε τον μύστη στο άβατο του Ιερού κι' εκεί, το νέο μέλος, παρακολουθούσε, είχε δηλαδή την εποπτεία, κάποιας ιερής αναπαράστασης με πιθανό αντικείμενο την έκφραση κοσμογονικών ιδεών στις όποιες πρώτευε η μυστηριώδης τους γενεαλογία. Έτσι, έφθανε στον βαθμό της εποπτείας....

......


ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

Ηροδότου, Ιστορίαι.
Πλουτάρχου, Βίοι Παράλληλοι.
Γεώργιος Σιέττος: «Τα Καβείρια Μυστήρια», Πύρινος Κόσμος
Περικλής Ροδάκης: «Τα Καβείρια Μυστήρια», ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ
C. Kerenyi: «Τα μυστήρια των Καβείρων ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ, Αθήνα, 1992
Η χαμένη κιβωτός της αρχαίας Ελληνικής φιλοσοφίας και των μυστηρίων Β. Χλέτσος υπό έκδοση, εκδόσεις Γεωργιάδης
Αρχαία Ελληνικά μυστήρια, Κ ΚΟΥΡΤΙΔΟΥ εκδόσεις Ιδεοθεατρον
Διαδύκτιο


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 19/02/2003 14:20:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 15:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2003, 21:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω ακούσει ότι σε τέτοια μυστήρια γινόντουσαν και όργια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2003, 22:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρεπιπτόντως, ΑΤΜΑ, στη Σαμοθράκη "συνέλαβε" η Ολυμπιάδα τον Αλέξανδρο... τον Ω-Μέγα...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2003, 01:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχω ακούσει ότι σε τέτοια μυστήρια γινόντουσαν και όργια.


ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και γίνονταν... ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ...
Τι είναι όμως τα ΟΡΓΙΑ;;; ΤΑ ΑΡΧΑΙΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΡΓΙΑ;;;
Ποιός ΕΨΑΞΕ για να κατανοήσει ΤΙ ΔΡΩΜΕΝΑ υπήρχαν ΜΕΣΑ στα ΜΥΣΤΗΡΙΑ;;;
Μετα λύπης μου μεγάλης, ΚΑΝΕΝΑΣ...

Τι σκοπό είχε αυτή σου η ερώτηση Λυκοπρόσωπε;;; ΤΙ ΣΚΟΠΟ;;;;

Λοιπόν...
ΟΡΓΙΑ Μυστικές θρησκευτικές τελετές, ΜΥΣΤΗΡΙΑ, μυστήρια επί της λατρείας της Δήμητρος, ΤΑ ΕΛΕΥΣΙΝΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ.
Η τελετή αυτή ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ και ΜΟΝΟΝ απο τους ΜΥΗΜΕΝΟΥΣ εις τα Μυστήρια μπορούσε να εφαρμοστή.
Το ΙΔΙΟ ίσχυε και για τα Μυστήρια του Βάκχου.

Η Λέξη ΟΡΓΙΑ προέρχεται απο του ΕΟΡΓΑ, ΕΡΔΩ, ΕΡΓΟ που σημαίνει ποιώ, πράττω, κάμνω, διαπράττομαι, εργάζομαι, εκτελώ έργο, συμπληρώ.
Ιερά 'Ερδω, προσφαίρω θυσία, θυσιάζω στα Θεία (στα χριστιανικά τυπικά αυτό έμεινε κρυμμένο στο ΠΡΟΣΦΟΡΟ που πηγαίνουμε στο ναό).
Απο την λέξη ΟΡΓΙΟ, έχουμε την ΓΝΩΣΤΗ σε όλους μας διαδικασία του ΟΡΓΩΜΑΤΟΣ της Γής...
Της ΣΠΟΡΑΣ της...
Της ΚΑΛΙΕΡΓΙΑ της...
Της ΣΥΓΚΟΜΙΔΗΣ των ΚΑΡΠΩΝ ΤΗΣ...

Και "εκ των καρπών του Δέντρου", θα ΚΡΙΝΕΙΣ την αξία του είπε ο Μεγάλος Ραβί...

Φιλικά,
Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ 'Οπως βλέπεις φίλε μου Λυκοπρόσωπε, ΟΛΑ ΗΤΑΝ (και είναι) ΧΩΡΙΣ ΣΕΞ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φοίνιξ
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2003, 02:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φοίνιξ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έκανε στα Ιερό των Μεγάλων Θεών η Ολυμπιάδα;
Πότε πήγε εκεί ο Αλέξανδρος; Τι είδε;
Γιατί έφυγε στην Ανατολή ο Αλέξανδρος; Έλξη ή απώθηση; Λογική ή πάθος; Τι του συνέβη στην Αίγυπτο; Τι είδε στην έρημο; Πως έφτιαξε τον όρκο του;

Ο Πλούταρχος ήταν μεμυημένος και ως τέτοιος σιωπούσε. Ο Αριστοτέλης όμως;

Παρά την ιστορική τους αξία και τη διαφοροποίηση στην αρχετυπική αλλά και μυητική διαδικασία (π.χ. δημόσια εξομολόγηση) με άλλες μυστηριακές τελετές της εποχής, η φρυγικής προέλευσης λατρεία των Καβείρων, μάλλον έθετε τη σημασία της επίκλησης της γονιμότητας πάνω από την αξία της ανθρώπινης ύπαρξης.

Φοίνιξ

Μη δώτε το άγιον τοις κυσί μηδέ βάλητε τους μαργαρίτας υμών έμπροσθεν των χοίρων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2003, 14:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι εννοείς αγαπητέ Φοίνικα όταν ρωτάς τι έκανε η ΙΕΡΕΙΑ Ολυμπιάδα στο Ιερό?
Οσον αναφορά τον Αριστοτέλη, επίσης τι εννοείς με το ερωτημα σου, ότι σιωπούσε? Είνια γνωστό ότι ο Αλέξανδρος του έστειλε
επιστολή όταν βρισκόταν στην ανατολή, διαμαρτυρώμενος διότι ο Αριστοτέλης έκανε δημόσια γνωστές κάποιες γνώσεις που ΔΕΝ έπρεπε να αποκαλύπτωνται σε όλους.....

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2003, 16:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν θέλεις να δώσεις θρησκευτικό ή υπερφυσικό χαρακτήρα στα όργια, αν θέλεις δικαίωμα σου. Θέλω να ρωτήσω όμως την ΑΤΜΑ που λέει ότι τόσο δέος νοιώθει για αυτά τα μυστήρια, θα ήθελε να γίνει το σεξουαλικό αντικείμενο του κάθε τυχάρπαστου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2003, 17:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε ΟΛΟΥΣ...
Φίλε Λυκοπρόσωπε, την απάντηση που ΘΕΩΡΕΙΣ ότι μου δίνεις, ΕΥΚΟΛΑ την αντιστρέφω και σου την επιστρέφω...
Αυτό όμως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΕΠΟΝ απο μεριάς μου...

Ο λόγος ΑΠΛΟΣ φίλε μου...
Αυτό που σου ΠΑΡΑΘΕΣΑ είναι Η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ (όσο γίνεται) ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ...
Καλό λοιπόν θα ήταν, ο ΚΑΘΕ Λυκοπρόσωπος, ΠΡΙΝ ανοίξει το στόμα του για να εκφράσει μια ΑΠΟΡΙΑ, θα έπρεπε να ανοίξει ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΛΕΞΙΚΑ που θα του δώσουν τις απαντήσεις...

Φυσικά το ΑΡΡΩΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ, δεν μπορεί να προσεγγίσει την ΟΥΣΙΑ...
Ανέφερα άλλωστε πώς ΜΟΝΟ οι Μυημένοι μπορούσαν και μετείχαν...

Και απορώ λοιπόν, ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ που θεωρούν ότι τα ΑΡΧΑΙΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΡΓΙΑ ήταν ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ, ήταν ΚΑΙ ΜΥΗΜΕΝΟΙ και τα λένε...

'Η μήπως πολύ απλά ΞΑΝΑΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ η ΜΑΥΡΗ (στην ιστορία της Ελληνικής Φιλοσοφίας) ΣΕΛΙΔΑ του Κύλωνα του Κροτωνιάτη που ΚΑΤΕΚΑΨΕ ΚΑΙ ΚΑΤΕΣΦΑΞΕ τους Πυθαγόριους επειδή ΔΕΝ τον εδέχθηκαν στο ΟΜΑΚΟΕΪΟ ΤΟΥΣ;;;
'Η μήπως ΞΑΝΑΔΙΚΑΖΟΥΜΕ τον Μέγα Σωκράτη με το ΗΛΙΘΙΟ ΚΑΙ ΦΑΙΔΡΟ κατηγορητήριο ότι "ΔΙΕΥΘΗΡΕ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ" επείδή ΔΕΝ τον κατανόησαν;;;

Πρίν λοιπόν Λυκοπρόσωπε ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ την ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ μέσα απο καμουφλαρισμένη ΕΡΩΤΗΣΗ, ΟΦΕΙΛΗΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ να την έχεις ΠΡΩΤΑ ΕΡΕΥΝΗΣΕΙ ο ίδιος...

Ξαναλέω λοιπόν για να ΜΗΝ υπάρξει παρεξήγηση...
Η ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΟΡΓΙΟ, δεν είναι μια υποκειμενική αντίληψη ΔΙΚΗ ΜΟΥ, αλλά η ΑΚΡΙΒΗΣ έννοια απο ΔΥΟ λεξικά της Αρχαίας Ελληνικής, του Σταματάκου και του Πανταζίδη...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2003, 19:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι δεν μιλάμε για την ετυμολογία της λέξης όργιο αλλά για την ουσία των οργίων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2003, 19:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1-[Έχω ακούσει ότι σε τέτοια μυστήρια γινόντουσαν και όργια.]

2-[Δεν ξέρω αν θέλεις να δώσεις θρησκευτικό ή υπερφυσικό χαρακτήρα στα όργια, αν θέλεις δικαίωμα σου. Θέλω να ρωτήσω όμως την ΑΤΜΑ που λέει ότι τόσο δέος νοιώθει για αυτά τα μυστήρια, θα ήθελε να γίνει το σεξουαλικό αντικείμενο του κάθε τυχάρπαστου;]

3-[Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι δεν μιλάμε για την ετυμολογία της λέξης όργιο αλλά για την ουσία των οργίων.]

ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΩ ΜΙΑΝ ΕΞΗΓΗΣΗ..ΑΝ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΙΑ ΜΑΤΑΙΗ ΛΟΓΟΜΑΧΙΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ..ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΩΡΑ...
ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ Η ΕΜΜΟΝΗ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ..ΣΤΑ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΑ ΟΡΓΙΑ?
ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΗΡΩΙΔΑ ΤΗΝ ΑΤΜΑ!!!
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ..ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΩ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΟΥ...
"ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΣΑΙ!!!"
ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΟΣΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΣΩ ΑΝΑΛΥΣΗ..ΚΑΙ ΕΡΧΕΣΑΙ..ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ...
ΜΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ..ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ ΜΙΛΑΜΕ...!
ΕΣΥ ΜΟΝΟΣ..ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥ ΤΥΠΟΥ ΟΡΓΙΑ..ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ.... ΚΑΝΤΟ ΜΑ ... ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ..ΙΣΩΣ ΤΩΝ "ΣΑΤΑΝΙΣΤΙΚΩΝ ΤΕΛΕΤΩΝ"...ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ..ΤΗΝ ΜΥΣΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ...
ΘΑ'ΛΕΓΑ "ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ"..ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΗ ΑΚΟΜΑ...
...ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ...ΕΧΩ +ΜΕΙΛ...!

ΦΩΣ+ΑΓΑΠΗ
DIANATMA


'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2003, 20:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα για τα όργια που γινόντουσαν στα Καβείρια Μυστήρια ανέφερα, γιατί να το βάλω σε άλλο θέμα; Όσον αφορά για εσένα την άποψη σου ζήτησα επειδή ήσουν η μοναδική γυναίκα που είχε γράψει στο forum και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θίχτηκες. Εμμονές έχουν αυτοί που και καλά χρησομοποιούν θρησκευτικές ιδεολογίες για να δικαιολογήσουν τα όργια.

Edited by - Wolffaced on 08/03/2003 20:46:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2003, 03:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως για να πάρεις μιά ιδεά στο τι ηταν τα Καβείρια μυστήρια ...θα ηταν καλό να διαβάσεις την ζωή της Ολυμπιάδας(βιβλίο του De Calvo)

Μέσα υπάρχει μακροσκελής αναφορά σε αυτά ...οπως και στα βαγχικά ----

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2003, 08:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι δεν μιλάμε για την ετυμολογία της λέξης όργιο αλλά για την ουσία των οργίων.

Ας ΑΦΗΣΟΥΜΕ τι έχω εγώ καταλάβει ας δούμε ΕΣΥ ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ...

Αν αφήσω τη ροή του λόγου μου να σου ΕΞΗΓΗΣΕΙ τι ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΤΟΠΗ και ΑΣΚΟΠΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΟΥ (είναι ΟΛΟΦΑΝΕΡΟ ότι αυτή είναι η τοποθέτησή σου για τα ΜΥΣΤΗΡΙΑΚΑ ΟΡΓΙΑ), φίλε μου δεν θα σου φτάσουν 100 γιγαντοοθώνες για να κρυφτής...

Ξεκόλα και λίγο απο το ΧΑΖΟΚΟΥΤΙ...

Λέω λοιπόν ΚΑΙ ΠΑΛΙ ότι ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΕΝ ΓΕΝΗ...

Τι διαδραματιζόντουσαν ΕΚΕΙ, στις ΜΥΗΤΙΚΕΣ ΤΕΛΕΤΕΣ που σκοπό είχαν να κάνουν τον ΑΝΘΡΩΠΟ ΘΕΟ ενώ με το ΣΤΕΙΡΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΣΟΥ θεωρής και πιστεύεις ότι οι ΜΥΗΤΙΚΕΣ ΤΕΛΕΤΕΣ είχαν σκοπό να ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ στο επίπεδο του ΖΩΟΥ μέσο της ΖΩΟΔΟΥΣ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗΣ ΠΡΑΞΕΙΣ που τόσο βέβαιος είσαι ότι εκεί τελούσαν...

ΑΝΟΙΞΕ και κανά βιβλίο....
ΔΙΑΒΑΣΕ... ΜΕΛΕΤΗΣΕ... ΕΡΕΥΝΗΣΕ...

Λοιπόν μη το πολυζορίζουμε το θέμα, ΑΝ έχεις κάτι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΝΑ ΠΕΙΣ, πές το...
Αν ΟΧΙ, μην ανοίγεις επι ματαίο το στόμα σου και άφησέ μας να ερευνούμε σε βάθος τα πράγματα και όχι ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ που εσύ τα πλησιάζεις, λόγο ΑΓΝΟΙΑΣ και ΨΥΧΙΚΗΣ ΑΔΥΝΑΜΙΑΣ να παραδεχθής το ΟΛΟΦΑΝΕΡΟ...

quote:
Όσον αφορά για εσένα (ΑΤΜΑ) την άποψη σου ζήτησα επειδή ήσουν η μοναδική γυναίκα που είχε γράψει στο forum και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θίχτηκες.

Μάθε λοιπόν φίλε μου Λυκοπρόσωπε, ότι ΔΕΝ ΘΙΓΕΙΣ μόνο την 'Ατμα, ΑΛΛΑ ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ...

-Κάθε γυνάικα που έχει καταφέρει ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ...

-Κάθε γυναίκα που είναι μια ΙΕΡΕΙΑ ΤΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ...

-Κάθε γυναίκα που η φαλοκρατική ηλιθιότητα του κάθε ένα αρσσενικού, την θεωρεί ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΩΝΕΤΑΙ ως ΥΠΟΧΕΙΡΙΟ ΤΟΥ και μόνο στα ΖΩΟΔΗ ΕΝΣΤΙΚΤΑ ΤΟΥ...

Σκέψου ΚΑΙ ΛΙΓΟ γιατί μειώνεις τον κόσμο γύρο σου;;;
Σκέψου ΤΙ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ απο αυτή τη τακτική;;;

Αλήθεια ΤΙΙΙΙ;;;;;;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ Λυκοπρόσωπε, θα σου ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ το παραΜΥΘΟ της ΚΟΚΚΙΝΟΣΚΟΥΦΙΤΣΑΣ...
Θυμίσου το ΤΕΛΟΣ του "Κακού Λύκου"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2003, 09:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δευτερολογώ γιατί από τα νεύρα μου ξέχασα ….
ΠΛΩΤΙΝΟ , ΑΤΜΑ , ΚΕΛΣΟ , ananasss κλπ
Μέσα από τα βάθη της ψυχής μου ένα τεράστιο και αληθινό ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!
Σας παρακαλώ συνεχίστε αυτό το τόσο ωραίο θέμα , παραθέστε και άλλη γνώση το ψάχνω δύο χρόνια τώρα και διψάω πολύ .


Ο Αναζητών

ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2003, 13:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kelso ηρέμησε. Δεν είπα ότι ξέρω ότι γινόντουσαν όργια. Είπα ότι απλά το έχω ακούσει, και πιστεύω ότι δεν είμαι ο μόνος. Αν εσύ είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν γίνονταν θα μπορούσες να απαντήσεις σε ποιο ευγενικό ύφος.

Edited by - Wolffaced on 09/03/2003 18:31:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2003, 18:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
την καλησπέρα μου...
Φίλε Λυκοπρόσωπε, μας είπες:
quote:
Έχω ακούσει ότι σε τέτοια μυστήρια γινόντουσαν και όργια.


Σου απάντησα:
quote:

ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και γίνονταν... ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ...
Τι είναι όμως τα ΟΡΓΙΑ;;; ΤΑ ΑΡΧΑΙΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΡΓΙΑ;;;
Ποιός ΕΨΑΞΕ για να κατανοήσει ΤΙ ΔΡΩΜΕΝΑ υπήρχαν ΜΕΣΑ στα ΜΥΣΤΗΡΙΑ;;;
Μετα λύπης μου μεγάλης, ΚΑΝΕΝΑΣ...

Τι σκοπό είχε αυτή σου η ερώτηση Λυκοπρόσωπε;;; ΤΙ ΣΚΟΠΟ;;;;

Λοιπόν...
ΟΡΓΙΑ Μυστικές θρησκευτικές τελετές, ΜΥΣΤΗΡΙΑ, μυστήρια επί της λατρείας της Δήμητρος, ΤΑ ΕΛΕΥΣΙΝΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ.
Η τελετή αυτή ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ και ΜΟΝΟΝ απο τους ΜΥΗΜΕΝΟΥΣ εις τα Μυστήρια μπορούσε να εφαρμοστή.
Το ΙΔΙΟ ίσχυε και για τα Μυστήρια του Βάκχου.

Η Λέξη ΟΡΓΙΑ προέρχεται απο του ΕΟΡΓΑ, ΕΡΔΩ, ΕΡΓΟ που σημαίνει ποιώ, πράττω, κάμνω, διαπράττομαι, εργάζομαι, εκτελώ έργο, συμπληρώ.
Ιερά 'Ερδω, προσφαίρω θυσία, θυσιάζω στα Θεία (στα χριστιανικά τυπικά αυτό έμεινε κρυμμένο στο ΠΡΟΣΦΟΡΟ που πηγαίνουμε στο ναό).
Απο την λέξη ΟΡΓΙΟ, έχουμε την ΓΝΩΣΤΗ σε όλους μας διαδικασία του ΟΡΓΩΜΑΤΟΣ της Γής...
Της ΣΠΟΡΑΣ της...
Της ΚΑΛΙΕΡΓΙΑ της...
Της ΣΥΓΚΟΜΙΔΗΣ των ΚΑΡΠΩΝ ΤΗΣ...

Και "εκ των καρπών του Δέντρου", θα ΚΡΙΝΕΙΣ την αξία του είπε ο Μεγάλος Ραβί...

Φιλικά,
Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ 'Οπως βλέπεις φίλε μου Λυκοπρόσωπε, ΟΛΑ ΗΤΑΝ (και είναι) ΧΩΡΙΣ ΣΕΞ...


Μου απυεθήνης ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ το λόγο λέγοντας:

quote:
Αν εσύ είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν γίνονταν θα μπορούσες να απαντήσεις σε ποιο ευγενικό ύφος.

Τι ΠΙΟ ευγενικό θα μπορούσα να απαντήσω;;;
Αν σε πρόσβαλα να σου ζητήσω συγγνώμη, αλλά ΠΙΟ ΕΥΓΕΝΙΚΑ, δεν μπορώ να πώ τα πράγματα...

Σκέψου, ΞΑΝΑΛΕΩ, τι σκοπό είχε η ερώτησή σου- ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΟΥ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2003, 18:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σκέψου, ΞΑΝΑΛΕΩ, τι σκοπό είχε η ερώτησή σου- ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΟΥ...

Δεν είχε κανέναν σκοπό, σκέφθηκα να γράψω κάτι που έχω ακούσει πάνω σε αυτό το θέμα. Δεν το έβγαλα από το μυαλό μου. Υπάρχουν διάφοροι που το υποστηρίζουν. Πρόσθεσα μια αιρετική-αρνητική άποψη για τα Καβείρια για χάρη της συζήτησης και όχι γιατί αυτή η άποψη με εξέφραζε. Εάν ήξερα ότι θα εξοργιζόσασταν τόσο εσύ και η Άτμα μπορεί και να μην την έγραφα καν.

Edited by - Wolffaced on 09/03/2003 18:15:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2003, 18:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά.

Σας παρακαλώ, ας συζητήσουμε πιο ήρεμα. Δεν ωφελούν τα σεξουαλικά υπονοούμενα και ο αδικαιολόγητος εκνευρισμός. Κι εγώ διαφωνώ με τις απόψεις του Wolffaced και τον τρόπο που προσεγγίζει το θέμα αλλά δεν βγήκα εκτός εαυτού.

Σεκφτείτε ότι μέσα σε κάποιες ημέρες από τώρα, θα μπουν 70-100 επισκέπτες στο forum, και θα διαβάσουν τα πιο πρόσφατα θέματα. Μερικοί θα δουν το τίτλο "ΚΑΒΕΙΡΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ" και με δίψα για γνώση θα μπουν να διαβάσουν τι έχουμε πει. Τι λέτε; Να βάλουμε δίπλα σε κάθε τίτλο topic κι ένα εικονίδιο όπως στις ταινίες της τηλεόρασης; Ε, σε αυτό, τι περιγραφή θα βάζαμε;

Θα παρακαλούσα επίσης φίλε Ramoglou, να σβήσεις το link (ξέρεις για ποιο μιλάω) γιατί με τα κλικαρίσματα θα του δώσουμε περισσότερη επισκεψιμότητα και με αυτόν τον τρόπο είναι σα να το επιβραβεύουμε.

Ας συνεχίσουμε με μεγαλύτερη προσοχή και ας σκεφτούμε ότι δεν είμαστε μόνοι μας.

Ευχαριστώ και συγνώμη αν φαίνομαι ο "κακός".

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy