ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Harry Potter
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
whitewize
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 17:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whitewize  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος whitewize  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος έχει διαβάσει το Harry Potter;
Τί γνώμη έχετε;

VANDAMME
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
222 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 23:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΤΑΙΝΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 08:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Whitewize,

Έχω διαβάσει όλα τα Χάρι Πότερ στα αγγλικά και στα ελληνικά, έχω δει και τις 2 ταινίες κάμποσες φορές. Το βρίσκω ένα από τα ωραιότερα παραμύθια όλων των εποχών, αλλά εκτός από το 1ο βιβλίο δεν πιστεύω ότι είναι κατάλληλο για παιδιά. Βέβαια αυτό το δηλώνει και η συγγραφέας λέγοντας ότι τα βιβλία μεγαλώνουν ηλικιακά μαζί με τον ήρωα. Ειδικά το 4ο και το 5ο βιβλίο είναι αρκετά τρομακτικά για ένα μικρό παιδί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whitewize
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 15:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whitewize  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος whitewize  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν εννοώ πως πρέπει να τα αντιμετωπίσει η κοινωνία. Εγώ εννοώ, αυτή η κοινωνία που περιγράφεται σ' αυτά τα βιβλία, τί πιστεύετε, μπορεί να υπάρχει; Πως μπορεί να συνδυαστεί με την οποιαδήποτε θρησκεία στην οποία πιστεύει ο καθένας μας; Με άλλα λόγια, αν περιγράφει η συγγραφέας μια πραγματική κοινωνία μάγων, τί απόψεις έχει η κάθε θρησκεία για τη μαγεία;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 08:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ whitewize,

Θα ήταν πολύ γοητευτικό να πιστεύουμε ότι υπάρχουν παράλληλοι κόσμοι που είναι πιο "εύκολοι" από τον δικό μας γιατί όλα λύνονται δια μαγείας.
Μην ψάχνεις όμως να βρεις τη θρησκεία στα παραμύθια. Δες τα κλασικά παραμύθια που είναι γεμάτα μάγους, νεράιδες, ξωτικά, δες αν θες και τα έργα του Τόλκιν. Δεν υπάρχει αναφορά σε θρησκείες, μόνο η αέναη πάλη του καλού με το κακό που φυσικά πάντα τελειώνει με την επικράτηση του καλού ώστε να περάσει το μήνυμα. Οι καλοί ήρωες που συνήθως τους δίνεται η επιλογή να επιλέξουν ανάμεσα στο καλό και στο κακό περνάνε τα πάνδεινα μέχρι να νικήσουν. Το Χάρι Πότερ κινείται στο ίδιο μοτίβο, ο κακός Βόλντεμορτ προσπαθεί να διαφθείρει τον καλό Χάρι αλλά στο τέλος νικάει το καλό.
Οι θρησκείες και τα παραμύθια δεν πάνε μαζί γιατί περιγράφουν φανταστικούς κόσμους όπου όλα μπορούν να συμβούν. Είναι φαντασία, εκτός της παραγματικής ζωής.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

billys
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 20:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους billys  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω διαβάσει τα βιβλία κάμποσες φορές και έχω δει τις ταινίες.
Μπορώ να πω ότι είναι πολύ έξυπνη ιστορία γεμάτη περιπέτεια μυστήριο και δράση. Είναι καλογραμμένα και καλομελετημένα.

Τώρα για την θρησκεία και τα λοιπά, στο Harry Potter κολλήσαμε;
Έχω διαβάσει βιβλία (για παιδία και αυτά) με πολύ πιο τρομαχτικό και αντιχριστιανικό περιεχόμενο, όπως η Τριλογία του Κόσμου.
Στο Harry Potter κολλήσαμε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whitewize
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 16:26:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whitewize  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος whitewize  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εμένα μου αρέσει. Σαν αφορμή για κουβέντα σχετικά με τους μάγους το αναφέρω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 20:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, μπορεί να υπάρξει ένας κόσμος αρμονικός γεμάτος μάγους, το κακό πάντα τιμωρείται και το καλό επικρατεί, μα δεν το βλέπετε?

Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 08:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ κάτω παύλα συμφωνώ.

Όπως παντού έτσι και στον κόσμο των μάγων υπάρχουν οι καλοί, οι κακοί και οι συμφεροντολόγοι. Ο διαχωρισμός μεταξύ καλών και κακών είναι εύκολος. Η κατηγορία των συμφεροντολόγων εμφανίζεται ιδιαίτερα στο 5ο βιβλίο. Είναι οι γραφειοκράτες-τυπολάτρες του υπουργείου μαγείας που αρνούνται να πιστέψουν την επιστροφή του κακού για να μην χάσουν τις θεσούλες τους. Σε αυτό το βιβλίο ο Χάρι μαθαίνει ότι όλα δεν είναι άσπρο-μαύρο κι ότι αυτοί που δεν έχουν κακές προθέσεις μπορεί τελικά να κάνουν μεγάλο κακό. Φυσικά στο τέλος οι καλοί δικαιώνονται, ο υπουργός αναγνωρίζει το λάθος του και κερδίζουν μία σημαντική μάχη υπερ του καλού. Οι καλοί μάγοι ενωμένοι ανασυντάσσονται και ετοιμάζονται για πόλεμο με το κακό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nemo
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 15:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nemo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με την narya.Και για να συμπληρώσω λίγο τα γραφόμενα της:στο πέμπτο βιβλίο δεν είναι μόνο ότι εμφανίζεται μια τρίτη τάξη ανθρώπων,επίσης στο βιβλίο αυτό διδάσκεται στο Χάρυ και στους αναγνώστες του βιβλίου ότι δεν υπάρχει νίκη,κατάκτηση,χωρίς θυσίες και απώλειες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 16:29:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποιος έχει διαβάσει το Harry Potter;
Τί γνώμη έχετε;



Γεια σας.Πολυ ομορφο και ενδιαφερον παραμυθι κατα την γνωμη μου.Πολλες φορες μεσα στα παραμυθια μαθαινουμε και καποια πραγματα που ειναι χρησιμα για τον πραγματικο κοσμο,οπως το ότι δεν υπάρχει νίκη,κατάκτηση,χωρίς θυσίες και απώλειες που ανεφερε ο φιλος memo.


"ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 08:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ viking και memo,

Συμφωνώ μαζί σας. Η έννοια της θυσίας για το καλό υπάρχει από την αρχή της ιστορίας αν σκεφτούμε ότι οι γονείς του Χάρι δολοφονήθηκαν από τον κακό και συγκεκριμένα η μητέρα του θυσιάστηκε για να τον σώσει. Σε κάποια φάση της ιστορίας ο Χάρι καλείται να ξεπεράσει το μίσος και την επιθυμία για εκδίκηση γιατί τα αισθήματα αυτά μόνο αρνητικές πράξεις μπορούν να προκαλέσουν. Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι ο Χάρι χαρίζει την ζωή στον προδότη των γονιών του ενώ είχε την ευκαιρία να τον σκοτώσει. Εδώ μας υπενθυμίζει ότι το καλό για να υπάρξει πρέπει να βασίζεται σε πράξεις μεγαλοψυχίας ακόμα και απέναντι στους εχθρούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy