ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 **** Π Ε Ν Τ Ε Λ Η ****
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 23:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας αγαπητοί φίλοι,

Ευχαρίστως να απαντήσω στις προσωπικού επιπέδου ερωτήσεις σας.
Δεν έχω διδάξει σε Πανεπιστήμειο,αλλά σε Τεχνική Σχολή Ραδιοτεχνιτών.
Μάλιστα έχω συγγράψει 10 τεχνικά βιβλία ΜΟΝΟ για τις ανάγκες της Σχο-
λής.Δυστυχώς μετά τον θάνατο του ιδιοκτήτη της Σχολής και την εμφάνιση
των ΙΙΕΚ,η εν λόγω Σχολή έκλεισε,λόγω έλειψης ενδιαφέροντος εκ μέρους
των κληρονόμων.Κάτω από την δική μου διεύθυνση η Σχολή λειτούργησε
ένα ακόμα χρόνο προκειμένου να εκπληρωθούν οι υποχρεώσεις μας προς
τους σπουδαστές.Η Σχολή έκλεισε τον Δεκέμβριο του 1993 μετά από σαρά-
ντα σχεδόν χρόνια ευδοκίμου και απρόσκοπτης λειτουργίας.
Η ομάδα που είχαμε την 10ετία του ΄70 ονομάζετο "Βιοηλεκτρονικής και
Παραψυχολογίας".Από τον τίτλο της πιστεύω είναι κατανοητό το αντικεί-
μενο έρευνας της.Αντικείμενο μας εκτός του Ανθρώπου και των Παραξένων
Φαινομένων ήταν και ο έμβιος άλογος γενικά πληθυσμός (έντομα,φυτά κλπ)
Πιστεύω να απάντησα στις ερωτήσεις σας.Όταν θα ολοκληρωθεί η κατασκευ-
ή της προσωπικής μου σελίδας θα σας την γνωστοποιήσω για να ενημερωθή-
τε και για τις διάφορες ιδιοκατασκευασθείσες και μη,συσκευές που χρη-
σιμοποιώ και χρησιμοποιήσαμε για τις έρευνές μας.
Πάντοτε καλοπροαίρετα και στην διάθεσή σας.


Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 14:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ

Θα ξεκινήσω μια ανάλυση του μικρού κειμένου του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΟΥ.
Κατά αρχήν έχει μεγάλη σημασία για μένα ότι όλα αυτά ειπωνονται από τον Δ.ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΟΥ έναν άνθρωπο που είναι γνωστό στους περισσότερους που έχουν ασχοληθεί μαζί του και έχουν διαβάσει έργα του ότι ήταν ένας άνθρωπος με μεγάλη μόρφωση (ακαδημαϊκός) αλλά και υπήρξε και γνώστης ¨ειδικών ¨ θεμάτων που ξέφευγαν από τα συνηθισμένα .
Αυτό φαίνεται ολοκάθαρα από τις περιγραφές που δίνει για τα διάφορα μέρη που επισκέπτεται και έχει επισκεφθεί πολλά!!.
Ο ΑΝΑΔΡΟΜΑΡΗΣ εκδόθηκε το 1920 αλλά φυσικά όλα αυτά που γράφει μέσα εκεί είναι έρευνες που είχε κάνει χρόνια πριν.

Ας πάρουμε την περιγραφή του όμως με την σειρά για να δούμε τα σημαντικότερα σημεία της.

¨Εις το βάθος υπάρχει μια τοξοειδής οπή και μερικά μαρμάρινα σκαλοπάτια¨.
Εδώ λογικά πρέπει να μιλάει για το γνωστό λαγούμι στο αριστερό τοίχωμα της σπηλιάς όπως κατεβαίνουμε.
Την εποχή εκείνη βεβαίως το σημερινό λαγούμι που πρέπει να συρθείς για να μπεις μέσα πρέπει να είχε μεγαλύτερο ύψος έτσι που να μπορείς να εισέλθεις σε αυτό τουλάχιστον σκυφτός.
Τα μαρμάρινα σκαλοπάτια υπάρχουν ακόμα και σήμερα ( ότι βεβαίως έχει απομείνει) και με λίγη προσοχή μπορεί να τα δει κάποιος μετά τα πρώτα μέτρα του λαγουμιού στο σημείο που αρχίζει το κατηφορικό κομμάτι του .
Μοιάζουν περισσότερο με τυχαία κομμάτια πέτρας σήμερα αλλά δεν είναι (θα ανεβάσω και μια φωτογραφία τους όπου φαίνεται καθαρά ότι είναι τοποθετημένα).

¨Τα μάτια σου έχουν συνηθίσει πλέον και τώρα θα ιδης εις το βάθος το πρόσωπον σου ξάστερα μέσα εις την στερνιτσα με το ΑΘΑΝΑΤΟ ΝΕΡΟ¨.

Εδώ παρότι δεν περιγράφει το γνωστό τριγωνικό τουνελακι η φράση ¨στερνιτσα¨ μας παραπέμπει στο γνωστό σημείο.
Και αυτό γιατί αν είχε κατεβεί στην άλλη λαξευτή δεξαμενή που περιγράφει ο ΚΟΡΡΕΣ στο βιβλίο του δεν θα μίλαγε για στερνιτσα αλλά για δεξαμενή και μάλιστα κυκλική .
Εξ άλλου στην κυκλική δεξαμενή κατέβαινες μέσω βαράθρου που τώρα σκεπάστηκε από τα έργα και όχι μέσω ¨τοξοειδούς οπής¨.

Εδώ στην φράση ΑΘΑΝΑΤΟ ΝΕΡΟ αρχίζουν τα ¨δύσκολα¨.
Ο ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΟΥ δεν πετάει τυχαία φράσεις για ¨εντυπωσιασμό¨ ασφαλώς δεν μπορώ να ισχυριστώ εγώ ότι το νερό αυτό έχει μαγικές η θαυματουργές η ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΕΣ ιδιότητες αλλά δεν το απορρίπτω γιατί γνωρίζω ότι το νερό κρύβει δυνάμεις που ακόμα δεν έχουμε κατανοήσει .
Έχουμε πολλές φορές αναφορές από την αρχαιότητα σχετικά με τις ΘΑΥΜΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ σε μερικά μέρη της ΕΛΛΑΔΑΣ αλλά είναι άλλο θέμα συζήτησης.
Παρακάτω συνεχίζει με την ΚΩΔΙΚΗ φράση ¨ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΗΤΑΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΕΠΙΝΑΝ ΑΙ ΩΡΑΙΑΙ ΝΥΜΦΑΙ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ ΤΟΥ ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΥ¨.
Πολύ θα ήθελα να ξέρω από πού άντλησε αυτές τις πληροφορίες κάτι μου λέει ότι δεν έγραφε πράγματα της φαντασίας του ο άνθρωπος αυτός εκείνη την στιγμή.
Εδώ φαίνεται η πίστη του ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΟΥ ( αλλά και η δική μου) ότι η υποτιθέμενη ¨μυθολογία¨ είναι πραγματική ΙΣΤΟΡΙΑ .
Κωδικοποιημένη αν θέλετε αλλά είναι ΙΣΤΟΡΙΑ και έτσι πρέπει να την εξετάζουμε.
Και εδώ θα συμφωνήσω με την πεποίθηση του ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΟΥ ότι ΝΥΜΦΕΣ υπήρξαν στο σπήλαιο των ΑΜΩΜΩΝ αλλά και σε αλλά ¨ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ¨ σπήλαια της ΕΛΛΑΔΑΣ και είχα την τύχη να έχω κάποιες ¨ενδείξεις¨ για αυτό που λέω αλλά δεν θα ήθελα να μπω σε λεπτομέρειες γιατί δεν πρέπει.

Θα συνεχίσω την ανάλυση μου αυτή σε επόμενο μήνυμα με τα υπόλοιπα που αναφέρονται.

Θα ήθελα να πω επίσης ότι νοιώθω μερικές φορές ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον σχετικά με αυτά που γράφονται εδώ εκτός από τις λίγες εξαιρέσεις συμμετοχής.
Δεν θέλω να πιστέψω ότι υφίσταμαι ένα είδος ¨αποκλεισμού¨ θα ήταν άδικο και λάθος.
Δεν είμαι ο υπεύθυνος για ότι άσχημο συνέβη μέσα εδώ .
Μια συμμετοχή μια αντίρρηση μια αντιπαράθεση μέσα σε κόσμια επίπεδα πάντα, είναι και για μένα μια παρότρυνση να συνεχίσω να μοιράζομαι μαζί σας πράγματα που πιστεύω σας ενδιαφέρουν.
Αν είναι έτσι να σταματήσω, εγώ ζητώ διάλογο με όσους ενδιαφέρονται για αυτά τα όμορφα πράγματα αν όμως δεν υπάρχει η διάθεση δεν έχει νόημα
Πέτρο περιμένω να δω με ενδιαφέρον την σελίδα σου μόλις την ετοιμάσεις.
Θα έχει και αποτελέσματα των ερευνών που είχατε κάνει τότε;
Και κάτι που με ενδιαφέρει είναι να ακούσω από σένα, τι γνώμη έχεις για τα γραφομενα του ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΟΥ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 22:57:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε ΦΩΤΟΓΡΑΦΕ,

Δυστυχώς ΔΕΝ γνωρίζω τα γραφόμενα του Καμπούρογλου,παρ'όλου που τον έχω ακούσει πάρα πολλές φορές.Ειδικά τα τελευταία χρόνια λόγω επαγγελ-
ματικών υποχρεώσεων και ενημερώσεων δεν είχα την δυνατότητα να στραφώ
προς ιστορικά και λαογραφικά δημοσιεύματα.
Πιστεύω πάντως ότι εάν κάποιος στην αναζήτησή του θέλει να χρησιμοποι-
ήσει στοιχεία ιστορικά και λαογραφικά πρέπει προτού ξεκινήσει την έ-
ρευνά του να "σκύψει" πολύ προσεκτικά και να ερευνήσει τις πηγές των
αναγραφομένων ή φημολογουμένων.
Συνήθως όταν θέλω να χρησιμοποιήσω κάποιο λαογραφικό ή ιστορικό στοι-
χείο προσπαθώ να ανατρέξω όσο το δυνατόν σε παλαιές αναφορές καθ'όσον
τις θεωρώ πιό "παρθένες" από επιρρεασμούς αντιγραφών και φημολογιών.
Πιθανώς να σφάλω σοβαρά,αλλά στους σύγχρονους συγγραφείς συναντά κανείς τον "αντιγραφέα του αντιγράψαντος".
Πάντως ξανατονίζω ΔΕΝ γνωρίζω το έργο του Καμπούρογλου και συνεπώς
οτιδήποτε των ως άνω αναφερομένων,παρακαλώ μην εκληφθεί σαν μομφή προς
το πρόσωπο του εν λόγω συγγραφέα.


Φιλικώτατα
Πέτρος.

Υ.Γ.Η υπό κατασκευή σελίδα δεν περιέχει αναφορές σε έρευνες και αποτε-
λέσματα αυτών,αποτελεί κατά κάποιον τρόπο ένα profil των δραστηριο
τήτων μου γενικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 23:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι στο σημείο αυτό θα άξιζε να πούμε δυο πράγματα σχετικά με τις Νύμφες και τι ακριβώς πίστευαν οι αρχαίοι Έλληνες για αυτές.
Οι Νύμφες αν και είναι θεϊκής καταγωγής δεν είναι ακριβώς θεές.
Βρίσκονται σε μια ενδιάμεση κατάσταση ανάμεσα στις θεές και τις θνητές..
Είναι πνεύματα των νερών και τις συναντούμε στα ποτάμια και στα βουνά.
Θεωρούνται οι κυριότερες θεότητες των γλυκών νερών.
Ο Όμηρος τις αναφέρει ως κόρες του ΔΙΑ ενώ κατά των Ησίοδο μερικές από αυτές ( ΜΕΛΙΕΣ) προέρχονται από τις σταγόνες του αίματος που έτρεξαν από την πληγή του Ουρανού μετά τον ακρωτηριασμό του από τον Κρόνο.
Χωρίζονταν σε τρεις κατηγορίες τις ΟΡΕΣΤΙΑΔΕΣ (Νύμφες των δασών ) , τις ΝΑΪΑΔΕΣ (Νύμφες των ποταμών και των βουνών ) και τις ΑΜΑΔΡΥΑΔΕΣ (Νύμφες των δέντρων).
Κυρίως οι Ναϊάδες ήταν οι νύμφες των πηγών και των ποταμών.
Το πολύ γνωστό Κωρυκειο Άντρο στον Παρνασσό ήταν κατοικία τέτοιων Νυμφών όπως επίσης και το Σφραγιδιον Άντρο στον ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ όπου στις Νύμφες που κατοικούσαν εκεί απέδιδαν και μαντικές ικανότητες για αυτό είναι και γνωστό ως μαντείο και σπήλαιο ΣΦΡΑΓΙΤΙΔΩΝ ΝΥΜΦΩΝ .
Οι αρχαίοι είχαν προσέξει ότι ορισμένα νερά είχαν ιαματικές ιδιότητες και είχαν αποδώσει αυτήν την ευεργετική τους επίδραση στις ΝΑΪΑΔΕΣ ΝΥΜΦΕΣ.
Στις ΝΥΜΦΕΣ απέδιδαν και προφητικές ικανότητες και λεγόταν πως ερμήνευαν την θέληση κάποιας ΑΝΩΤΕΡΗΣ θεότητας.
Έτσι η νύμφη ΕΡΑΤΩ ερμήνευε τους χρησμούς του θεού ΠΑΝΑ και η ΔΑΦΝΗ της ΓΑΙΑΣ στους Δελφούς.
Πολλές φορές οι ΝΥΜΦΕΣ έφερναν σύγχυση στο νου των ανθρώπων και μπορούσαν να τους μεταφέρουν αθεράπευτη τρέλα.
Έλεγαν ότι οποίος είχε δει μια Νύμφη μέσα σε μια πηγή έχανε αμέσως τα λογικά του.
Δεν είχαν δικούς τους ναούς αλλά τους πρόσφεραν θυσίες σε ΣΠΗΛΑΙΑ σε ΠΗΓΕΣ και πολλές φορές είχαν βωμούς δίπλα σε ιερά άλλων θεών.
Συχνά θεωρούνταν κόρες του ποταμίσιου θεού της περιοχής όπου φιλοξενούνταν για αυτό και έχουμε πχ. Τις ΑΧΕΛΩΙΔΕΣ . ΑΜΝΙΣΙΔΕΣ, ΑΝΙΓΡΙΔΕΣ, ΑΣΩΠΙΑΔΕΣ, ΕΧΕΔΩΡΙΔΕΣ, ΙΣΜΙΝΙΔΕΣ, ΚΗΦΙΣΙΔΕΣ, ΙΛΙΣΙΑΔΕΣ, ΛΟΥΣΙΑΔΕΣ, ΠΑΚΤΩΛΙΔΕΣ κα.
Οι ΙΛΙΣΙΑΔΕΣ ήταν νύμφες του ποταμού ΙΛΙΣΣΟΥ και λατρεύονταν κοντά στο λεγόμενο βατραχονησι απέναντι από τον λόφο ΑΡΔΗΤΤΟΥ και οι ΚΗΦΙΣΙΔΕΣ λατρεύονταν στο γνωστό σπήλαιο των ΕΥΜΕΝΙΔΩΝ στο ρέμα της Πυρνας στην Κηφισιά.
Για το σπήλαιο αυτό των ΕΥΜΕΝΙΔΩΝ θα επανέλθω .
Και βεβαίως λατρεία Νυμφών στην Πεντέλη γινόταν και στο περίφημο ΝΥΜΦΑΙΟ πάνω από το σπήλαιο ΑΜΩΜΩΝ όπου και είχαν βρεθεί το 1952 ανάγλυφα που απεικόνιζαν τον θεό ΠΑΝΑ τον θεό ΕΡΜΗ και τις ΝΥΜΦΕΣ.
Και για αυτό το σπήλαιο θα πούμε δυο πράγματα αργότερα.
ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NHLEAS
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 02:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NHLEAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε ΝΗΛΕΑ που βρίσκεσαι;

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΕ! ΜΕ ΤΙΜΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΜΕ ΘΥΜΗΘΗΚΕΣ! ΝΑ'ΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ! ΕΛΕΙΨΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΤΑ ΤΕΚΤΑΙΝΟΜΕΝΑ ΣΤΟ FORUM KAI TO TOPIC. ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥ8Ω -ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΑ- ΤΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΕΔΩ. ΑΥΤΟ ΤΟ TOPIC ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ, ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΩΝ. ΔΕΝ ΕΠΕΜΒΑΙΝΩ ΟΜΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΝΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ.
ΣΤΟ ΠΡΟΧΤΕΣΙΝΟ ΣΟΥ ΜΗΝΥΜΑ ΣΕ ΕΙΔΑ ΛΙΓΟ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΕΔΩ (ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ...ΚΑΤΑΣΚΟΠΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΝΟΜΩΤΩΝ)
ΕΞ ΟΥ ΚΑΙ Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΑΞΙΟΛΟΓΩΝ ΜΕΛΩΝ ΟΠΩΣ π.χ. OSTRIA, ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ,κ.α. KAΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ 3500 ΑΝΑΓΝΩΣΕΙΣ. ΑΠΛΑ ΙΣΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ, ΟΠΩΣ ΚΙ ΕΓΩ, ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΑΝΩ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ. ΟΜΩΣ, ΧΑΡΙΣ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΟΠΩΣ ΕΣΥ, Ο ΝΤΑΒΕΛΗΣ666 ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΕΝΑΥΣΜΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ ΤΟΥΣ ΚΑΙ Ν'ΑΝΕΒΟΥΝ ΤΟ ΒΟΥΝΟ, ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ, ΝΑ ΤΟ ΣΕΒΑΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΓΑΠΗΣΟΥΝ.
ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ, ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ, ΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ.

ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΜΕ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΕ ΚΑΙ ΜΕ ΕΞΑΨΕ, ΗΤΑΝ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ZAGREA ΓΙΑ ΤΑ ΙΕΡΟΓΛΥΦΙΚΑ ΣΤΟ ΑΠΟΚΡΥΦΟ ΜΕΡΟΣ ΣΤΑ ΣΠΛΑΧΝΑ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ!!! ΑΓΑΠΗΤΕ ΖΑΓΡΕΑ, ΜΕ 'ΕΣΤΕΙΛΕΣ'! ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΤΣΕΛΕΜΠΗ, ΚΑΘΟΤΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΣΗΜΕΙΟ ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΑΝΑΦΟΡΑΣ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΓΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ ΓΝΩΣΤΩΝ ΑΝΑΦΟΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΑΘΗΝΑΣ-ΑΙΓΥΠΤΟΥ-ΑΤΛΑΝΤΙΔΑΣ ΣΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ, Η ΑΤΤΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ (Η ΟΠΟΙΑ ΘΕΩΡΕΙΤΟ ΩΣ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΑΘΗΝΑΙΟΥΣ), ΑΦΗΓΕΙΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΜΥΘΙΚΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΑΙΩΝ ΚΕΚΡΟΠΑΣ, ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ! ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΘΗΝΑΙΟ ΒΑΣΙΛΙΑ, ΤΟΝ ΕΡΕΧΘΕΑ! ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ? ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ? ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ? (ΠΑΕΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΤΗΝ ΨΩΝΙΣΑ ΚΙ ΕΓΩ, ΕΓΙΝΑ ΣΥΝΩΜΟΣΙΟΛΟΓΟΣ ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ!!)
ΑΣ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΕ, ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ, ΘΑ ΧΑΙΡΟΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΝ ΤΑ ΛΕΓΑΜΕ ΚΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ESOTERICA, ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΑΝΑΔΑΣΩΣΗ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΤΑΒΕΛΗ666 ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ?
ΦΙΛΙΚΑ, ΝΗΛΕΑΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 23:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΝΗΛΕΑ χαίρομαι που είσαι καλά .
Δεν γνωρίζω τίποτα για αυτό που είπες δεν έχω προσωπικές επαφές με κάποιο από τα υπόλοιπα άτομα του φόρουμ.
Θα σου στείλω email για να τα πούμε κάποια στιγμή και από κοντά.
ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ και μην χάνεσαι.
Τελειώνοντας με το κείμενο του ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΟΥ θα σου απαντήσω σχετικά με τον ΤΣΕΛΕΜΠΗ γιατί με έχει απασχολήσει και μένα πολύ αυτή η αναφορά .

Μετά από αυτήν την απαραίτητη παρένθεση για να μάθουμε λίγα πράγματα σχετικά με τις Νύμφες και τις ικανότητες και ιδιότητες που προσέδιδαν σε αυτές οι αρχαίοι Έλληνες θα συνεχίσω την ανάλυση στο κείμενο του ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΟΥ.

Φτάνει η στιγμή της έλευσης του πρώτου χριστιανού Ασκητού στο σπήλαιο των ΑΜΩΜΩΝ αλλά στην ουσία εδώ ο ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΟΥ αναφέρεται στην έλευση του χριστιανισμού γενικότερα και την κατάληψη που αυτός έκανε σε όλους τους ιερούς χώρους της αρχαιότητας είτε αυτά ήταν λατρευτικά ΣΠΗΛΑΙΑ είτε ΙΕΡΟΙ ΝΑΟΙ είτε οτιδήποτε άλλο .
Η φράση ¨ετράπησαν σε φυγή ¨ υποδηλώνει στο βάθος της την όχι και τόσο ¨ομαλή ¨ μετάβαση από την παλαιά ΕΛΛΗΝΙΚΗ πατρώα θρησκεία στον Χριστιανισμό.
Ο ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΟΥ γίνεται όσο πιο σαφής μπορεί να γίνει πάνω σε αυτό το θέμα μην ξεχνάμε ότι όντας Ακαδημαϊκός διακινδύνευε πολλά πράγματα αν έπαιρνε μια πιο ξεκάθαρη θέση πάνω στο θέμα της θρησκείας .
Όποιοι έχουν μελετήσει τα έργα του θα διαπιστώσουν σε πολλά σημεία τον θαυμασμό του για την ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ αλλά και την αγάπη του για το παράξενο το μυστηριώδες τις παραδόσεις τις δοξασίες του λαού και ποτέ όταν αναφέρεται σε αυτά δεν μιλά με ειρωνικό τρόπο αλλά θα έλεγα ότι προσπαθεί να ανακαλύψει και αυτός τι κρύβεται πίσω από ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΗΤΑΝ ΙΣΤΟΡΙΑ.
Αναφερόμενος στον πρώτο Ασκητή του σπηλαίου λοιπόν μας λέει ότι εν αγνοία του συνέχιζε να πίνει από το ΑΘΑΝΑΤΟ ΝΕΡΟ της μικρής στερνιτσας .
Του σημείου που οι ΝΥΜΦΕΣ του σπηλαίου είχαν ως ΙΕΡΟ ΤΟΥΣ !
Για αυτό ίσως θα πρέπει να δούμε όλο το υπόγειο μέρος που βρίσκεται η στερνιτσα ως ένα πολύ ιδιαίτερο σημείο του σπηλαίου και όχι μόνο το νερό .
Θα τολμήσω εδώ να πω ότι θεωρώ το σημείο αυτό ως το ΑΔΥΤΟ του σπηλαίου των ΑΜΩΜΩΝ κάτι αντίστοιχο δηλαδή με το ΑΔΥΤΟ στο ΚΩΡΥΚΕΙΟ ΑΝΤΡΟ του ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ η του σπηλαίου ΑΡΧΕΔΗΜΟΥ η ΝΥΜΦΟΛΗΠΤΟΥ στον ΥΜΗΤΤΟ .
Όσοι έχουμε ασχοληθεί με τα λατρευτικά σπήλαια γνωρίζουμε ότι το ΙΕΡΟΤΕΡΟ μέρος σε ένα τέτοιο σπηλαίο θεωρείτε το ΑΔΥΤΟ του .
Αυτό είναι ένας μικρός συνήθως θάλαμος που μάλιστα έχει στενή είσοδο τις πιο πολλές φορές είναι στο βάθος του σπηλαίου και πάντα σκοτεινός (ποτέ στα ΑΔΥΤΑ των σπηλαίων δεν εισχωρεί φως ) και εκεί μέσα είχε δικαίωμα να εισέρχεται μόνο ο ΙΕΡΕΑΣ όταν γινόταν κάποια τελετουργία.
Ο Ασκητής επηρεασμένος από την ΔΥΝΑΜΗ που έκρυβε αυτό το ΙΕΡΟ σημείο του σπηλαίου άρχισε να βλέπει ΩΡΑΙΕΣ ΟΠΤΑΣΙΕΣ!! Όπως χαρακτηριστικά αναφέρει ο ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΟΥ.
Μάταια αναζητούσε ο ανυποψίαστος Ασκητής την αιτία αυτών των ΟΠΤΑΣΙΩΝ δεν ήταν ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ όπως ήθελε να πιστέψει αλλά η επίδραση ΤΟΥ ΜΑΓΕΜΕΝΟΥ ΝΕΡΟΥ μας λέει ο συγγραφέας αλλά δεν συνέβη μονο αυτό στον Ασκητη.
Κάτι άλλο πιο θαυμαστό έγινε με την πολύχρονη παραμονή του μέσα στο σπήλαιο και συνεχίζει λέγοντας ότι οι άλλοι Ασκητές παρατήρησαν ότι ο ΝΥΜΦΟΛΗΠΤΟΣ πλέον ασκητής του σπηλαίου των ΑΜΩΜΩΝ δεν γερνούσε!! Αλλά αντίθετα ξανάνιωνε.
Είναι πράγματι δύσκολο να πάρεις στα σοβαρά μια τέτοια διήγηση αλλά πριν την πετάξουμε στα ¨σκουπίδια¨ μήπως πρέπει να σκεφτούμε ότι ο καταπληκτικός ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΟΥ φτιάχνοντας ίσως μια φανταστική ιστορία στην ουσία ¨συγκάλυψε¨ αλλά και ¨αποκάλυψε¨ ταυτόχρονα ένα ΜΥΣΤΙΚΟ που κρύβεται στο σπήλαιο των ΑΜΩΜΩΝ;


ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ¨ΠΑΡΑΜΥΘΙ¨ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ;

Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 03/04/2004 23:51:34

Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 04/04/2004 22:25:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 10:47:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπιτοι φιλοι για σας.
Εχω παρατηρηση οτι τα τοπικ που αφορουν την Πεντελη ειναι απο τα πιο δημοφιλη μεσα στο εσοτερικα.
Και παρα τις κατα καιρους αντιπαραθεσεις θεωρω οτι η αγαπη των μελων για το βουνο ειναι κοινη.
Εχω λοιπον να κανω μια προταση για την συσταση μιας ομαδας , που θα εξεταση το φαινομενο λιγο πιο ..επιστημονικα.
Και για να γινω πιο ξεκαθαρος,επειδη θεωρω οτι η ενταση του φαινομενου δεν ειναι σταθερη, στη αρχη οι ερευνες
πρεπει να στραφουν στη καθημερινη μετριση της ραδιενεργειας καθως και στο κοματι του δρομου με τη αντιβαρυτικη δραση.
Τις μερες που οι τιμες των μετρισεων θα ειναι αυξημενες να ειδοποιουνται τα μελη που ενδιαφερονται να πηγενουν
και να διασκορπιζονται κατα ομαδες σε διαφορα σημεια του βουνου για την καταγραφη ..εμπειριων.

Εχω αναφερει και παραπανω οτι οι εμπειριες αυτες ειναι ψυχικες, δηλαδη τα <αρχετυπα οντα> που τυχων να εμφανιστουν
ειναι δημιουργιματα της ανθρωπινης ψυχης, αυτο ομως δεν σημενη οτι ειναι απλες φαντασιωσεις, να ξερετε οτι τα αρχετυπα
κυριαρχουν πανω στο κοσμο της υλης, και καλα αν εχετε μια επαφη με ενα αρχετυπο του φωτος θα ειναι μια εμπειρια που
δεν θα την ξεχασετε ποτε, αλλα αν σας παρουσιαστη κανενα σκιερο αρχετυπο τοτε το πραγμα θελει προσοχη κα ψυχραιμια.

Σας χαιρετω


999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 22:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα με αφορμή το μήνυμα του zagrea θα ήθελα να αναφερθώ στην πασίγνωστη , εντυπωσιακή και πολύ παράξενη περιγραφή του Τούρκου περιηγητή ΕΒΛΙΑ ΤΣΕΛΕΜΠΗ που με έχει απασχολήσει χρόνια τώρα.
Η απορία που είχα πάντα και την έχω διατυπώσει σε παλαιότερο μήνυμα που είχα γράψει είναι γιατί οι μοναχοί της μονής ΠΕΝΤΕΛΗΣ έδειξαν ένα τέτοιο μυστικό σε έναν Τούρκο.
Με συγχωρείτε αλλά από την μια ¨ΚΡΥΦΟ ΣΧΟΛΕΙΟ¨ και από την άλλη παίρνουμε τον τούρκο ΤΣΕΛΕΜΠΗ από το χεράκι και του δείχνουμε τον τόπο ΜΥΗΣΗΣ ΤΩΝ ΣΟΦΩΝ της αρχαιότητας¨ μου έρχεται ¨κάπως¨ αταίριαστο και ατυχές .Ένα λοιπόν το κρατούμενο.
Το δεύτερο που θα πρέπει να πούμε εδώ είναι ότι ο ΤΣΕΛΕΜΠΗ δεν ήταν απλά ένας περιηγητής αλλά ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ και είχε διατεταγμένη ¨αναγνωριστική¨ αποστολή.
Παρότι λέγεται ότι ήταν ολίγον φαντασιόπληκτος και υπερβολικός οπωσδήποτε όλα αυτά που περιγράφει σχετικά με την περιήγηση του σε αυτό το σπήλαιο της ΠΕΝΤΕΛΗΣ δεν μπορεί να είναι δημιούργημα της φαντασίας του.
Κάπου τον πήγαν οι καλόγεροι αυτό είναι σίγουρο.
Το που τον πήγαν δεν είναι σίγουρο μια και σκοπίμως; η κατόπιν δέσμευσης του απέναντι στους καλόγερους, ο Τσελεμπή δεν δίνει καμία περιγραφή της διαδρομής του μέχρι την είσοδο του μυστηριώδους αυτού σπηλαίου (τουλάχιστον δεν την δίνουν οι μεταφράσεις που διαβάζουμε γιατί ο Τσελεμπή τις περιηγήσεις του τις εξέδωσε στην Τουρκική γλώσσα) οπότε εδώ παίζει και το ενδεχόμενο να μην διαβάζουμε όλα όσα έγραψε (δεν είναι η πρώτη φορά που έχει συμβεί αυτό το έχουμε ξαναδεί το ¨έργο¨!!).
Είναι βέβαια γνωστό ότι η μονή ΠΕΝΤΕΛΗΣ διατηρούσε άριστες σχέσεις με τον Σουλτάνο και μάλιστα τελούσε υπό την προστασία της ¨μητρός¨ αυτού!!
Και δωστου τα μέλια και τα καλούδια στην ¨ΠΥΛΗ¨.
Που θα μπορούσε να είχε πάει ο Τσελεμπή λοιπόν;
ΙΔΟΥ Η ΑΠΟΡΙΑ.
Θα καταθέσω την δική μου ταπεινή άποψη.
Υπάρχουν τρία ενδεχόμενα κατά την γνώμη μου.
1) Να τον οδήγησαν στο γνωστό σπήλαιο των ΑΜΩΜΩΝ που είναι και η πιο δημοφιλής άποψη .
2) Να τον οδήγησαν σε άλλο σπήλαιο εκεί κοντά που σήμερα όμως δεν γνωρίζουμε την θέση του η είναι ΚΑΛΑ ΚΡΥΜΜΕΝΟ.
3) Να τον οδήγησαν κάτω από την μονή ΠΕΝΤΕΛΗΣ!!!. Μα υπάρχει ¨κάτω¨ από την μονή Πεντέλης ακούω να φωνάζει ένας φίλος πίσω από το μόνιτορ του.
Χμμμ… μάλλον υπάρχει και μεγάλο ¨κάτω¨ μάλιστα , αλλά όχι βέβαια το ¨γιαλανζτι ¨ Κρυφό σχολειό που βλέπουν σήμερα οι επισκέπτες της μονής.
Αυτό είναι το τουριστικό κομμάτι της διαδρομής!!
Ξέρετε είναι σαν τα ¨αξιοποιημένα¨ τουριστικά σπήλαια πχ. του ΔΥΡΟΥ όπου ο επισκέπτης βλέπει 500 μέτρα από τα 10000!!! που είναι γνωστά μέχρι τώρα .
Μια σαφή αναφορά για το ¨κάτω ¨ της Μονής Πεντέλης μας δίνει και ο Διονύσιος Αλβανακης στο έργο του Η ΜΟΝΗ ΠΕΝΤΕΛΗΣ έργο του 1905.
Εκεί μπορεί να διαβάσει κάποιος ότι η πρώτη Μονή είχε κατασκευαστεί ¨υπόγεια¨ από τον άγιο Τιμόθεο το 1578.
Πιστεύω ότι ο ιδρυτής της δεν έσκαψε ούτε ένα μέτρο κάτω από την γη όλα ¨προϋπήρχαν¨ όπως προϋπήρχε σε εκείνο ακριβώς το σημείο αρχαίο ιερό της ΑΘΗΝΑΣ.
Ξεκίνησα ανάποδα από την τρίτη εκδοχή ας πάμε λοιπόν στην δεύτερη ¨σε άλλο σπηλαίο εκεί κοντά που δεν γνωρίζουμε που ακριβώς μπορεί να βρίσκεται¨.
Εδώ θα επικαλεστώ τον αρχιμανδρίτη Τιμόθεο Κιλιφη που οι ίδιος στο βιβλίο του ΠΕΝΤΕΛΗ (όσοι ενδιαφέρεστε πωλείτε στο ¨Κρυφό σχολείο της Μονής¨) αναφέρει μια πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία που για μένα είναι όλα τα ¨λεφτά ¨ του βιβλίου
Λέει λοιπόν στην σελίδα 162
Θρυλείτε και κάποια σχέση του ΝΤΑΒΕΛΗ με την δούκισσα της Πλακεντίας .
Όλα είναι πιθανά γιατί ο Νταβέλης κάποιο διάστημα δρούσε ίσως και στάθμευε στο Πεντελικό βουνό λίγο πιο πέρα από τη λεγόμενη σπηλιά του Νταβέλη!!.
Λέμε ¨λίγο πιο πέρα¨ όπως δείχνουν παλαιοί τσοπάνηδες της Πεντέλης και φύλακες των κτημάτων της Μονής όπως ο Π. ΜΑΝΤΕΛΑΣ που από παράδοση ξέρουν καλύτερα τα πράγματα ισχυριζόμενοι πολύ ορθά ότι η ¨σπηλιά Νταβέλη ¨ είναι ολάνοιχτη και μπορούσαν οι διώκτες του να τον συλλάβουν εύκολα.
Ενώ πιο πέρα είναι μια ¨κρυψώνα¨ που όντως δεν φαινόταν. Εκεί κρυβόταν…...

Κάτι παραπάνω θα ήξεραν οι παλιοί τσοπάνηδες και οι Φύλακες των κτημάτων της Μονής συμπληρώνω εγώ.
Λέτε η πραγματική σπηλιά Νταβέλη να έχει σχέση με το σπήλαιο που είδε ο ΤΣΕΛΕΜΠΗ;
Πάντως αφού το ξέρανε οι ΦΥΛΑΚΕΣ της Μονής θα το ξέρανε και οι Καλόγεροι απλά τα πράγματα.
Που να βρίσκεται αυτό το σπήλαιο ; είχε άραγε σχέση και με τα περίφημα έργα που έγιναν το 76 ;
Κάποια στιγμή θα μιλήσω περισσότερο για αυτό το ενδεχόμενο αλλά όχι τώρα.
Με την πρώτη εκδοχή ότι το σπήλαιο ΑΜΩΜΩΝ είναι αυτό που είδε ο ΤΣΕΛΕΜΠΗ θα επανέλθω στο επόμενο μήνυμα μου για να δούμε κάποια στοιχεία.

Τώρα για τον φίλο zagrea θα ήθελα να μας αναλύσεις λίγο τις σκέψεις σου σχετικά με τις εμφανίσεις ¨οντοτήτων¨ ακούγεται ενδιαφέρουσα η άποψη σου.

Φίλε Νταβέλη 666 είσαι πάντα καλοδεχούμενος (όσον αφορά εμένα προσωπικά) εδώ αν θέλεις να εκφράσεις τις απόψεις σου και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Δεν υπάρχουν νικητές και ηττημένοι ξέρουμε τόσα λίγα όλοι μας και είναι χρήσιμο να καταθέτει ο καθένας μας ότι μπορεί ακόμα και αν συναντά αντιδράσεις όποτε περιμένω με ενδιαφέρον τις απόψεις σου .
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ




Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 04/04/2004 22:24:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 00:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να ξεφύγουμε λιγάκι απο την σπηλιά και να ηρεμήσουμε λίγο ας δουμε ενα απο τα πιο ομορφα σημεια της ΠΕΝΤΕΛΗΣ.
Το ρέμα ΒΡΑΝΑ σχηματιζεται απο την συμβολή τριων αλλων μεγάλων ρεμάτων της ΠΕΝΤΕΛΗΣ.
Αυτά ειναι η Βαθιά Χούνη το ρέμα Ραπεντώσας και το ρέμα της Βάγιας.
Το ρέμα Βρανά ειναι πανέμορφο και σχηματίζει σε κάποιο σήμειο ενα πραγματικό φαράγγι που ξεπερνά τα 100 μέτρα βάθος.
Αν μάλιστα το περπατήσει κάποιος την άνοιξη που σχηματίζεται ενα πανέμορφο ποτάμι η εμπειρία ειναι καταπληκτική.
Οι φωτογραφίες αυτές ειναι προ 2 ετών μήνα Απρίλιο καλή ώρα σαν και τώρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 12:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δουμε αλλες 3 ομορφες φωτο απο την ευρυτερη περιοχη της ΠΕΝΤΕΛΗΣ.

2 φωτο απο το ομορφο ρεμα της ΝΤΑΡΔΙΖΑΣ οπως το αποκαλει ο χαρτης της ΓΥΣ η βαθια ΧΟΥΝΗ οπως το ξερουμε οι πιο πολλοι.


http://homepages.pathfinder.gr/fotografosgrecce/penteli/ntardiza2.jpg

http://homepages.pathfinder.gr/fotografosgrecce/penteli/ntardiza1.jpg

ΕΔΩ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΕΚΚΛΗΣΑΚΙ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΒΡΑΝΑ.
Η ηγουμενη δεν ξεκλειδωνη ποτε το παλιο εκκλησακι που ειναι χτισμενο συριζα στον βραχο οσες φορες κι αν το ζητησα παντα ειχε μια καλη δικαιολογια... δεν βαριεσαι θα το δουμε καποια στιγμη που θα παει.


http://homepages.pathfinder.gr/fotografosgrecce/penteli/branas.jpg

Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 07/04/2004 13:14:54

Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 07/04/2004 13:25:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dolixopodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 14:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dolixopodos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To εκκλησάκι του αγίου Γεωργίου στο εσωτερικό έχει μια εντοιχισμένη εικόνα της παναγίας αν θυμάμαι καλά, η οποία μέχρι και λίγα χρόνια πρίν έβγαζε μύρο σύμφωνα με τα λεγόμενα της καλόγριας (μόνο γριά δεν ήταν..) που μου είχε ανοίξει το εκκλησάκι.Aυτό που με εντυπωσίασε αλλά το περίμενα με σιγουριά ήταν τα διάφορα εντοιχισμένα μάρμαρα μέσα σε αυτή ,από αρχαίο ναό που πιθανόν προυπήρχε σε εκείνη τη θέση..η καλόγρια σε σχετική μου ερώτηση, απάντησε ότι δε γνώριζε κάτι τέτοιο..

Φίλε φωτογράφε,έχουν πολύ ενδιαφέρον οι φωτογραφίες σου, αλλά το πρόβλημα είναι ότι κατεβαίνουν πάρα πολύ αργά.Παλαιότερα είχα περάσει μέσα από το φαράγγι που βγαίνει στη μονή, είχα τραβήξει και αρκετές φωτό, παρόλο που ήταν ο ήλιος ντάλα ,όλες η φωτό εκτός μιας στην αρχή, βγήκαν λές και τις είχα τραβήξει βράδυ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 21:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δολιχοποδε γεια
Δυστυχως το βλεπω και εγω οτι οι φωτογραφιες ¨σερνονται¨ στην κυριολεξια δεν εχω ομως αλλη δυνατοτητα.
Εισαι λοιπον απο τους τυχερους που ειδαν το εσωτερικο απο το εκκλησακι μαλλον θα σε ¨συμπαθησε¨ η καλογρια.....(χαχα).
Παντως εμενα μου φανηκε πολυ καχυποπτη.
Εχεις φωτογραφιες απο το εσωτερικο της εκκλησιας που θα μπορουσαμε να δουμε εδω;
Και κατι ακομα επειδη απο καποια μηνυματα σου παλαιοτερα εχω υποθεσει οτι εισαι σπηλαιολογος εχω κανει λαθος η σωστα υπεθεσα;
Αλλωστε το ΔΟΛΙΧΟΠΟΔΟΣ κατι μου λεει για αυτο ρωτω.
Θελω να μαθω αν εισαι ¨συναδελφος¨.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2004, 01:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα θα συνεχίσω την ανάλυση που είχα ξεκινήσει πριν λίγες μέρες σχετικά με το σπήλαιο που είχε επισκεφθεί ο τούρκος περιηγητής ΕΒΛΙΑ ΤΣΕΛΕΜΠΗ μαζί με τους μοναχούς της μονής ΠΕΝΤΕΛΗΣ.
Είχα αναφέρει ότι υπάρχουν 3 ενδεχόμενα για το πιο ήταν το σπήλαιο αυτό.
Άφησα τελευταίο ενδεχόμενο το σπήλαιο να ήταν η γνωστή σπηλιά ΝΤΑΒΕΛΗ (η πιο σωστά ΑΜΩΜΩΝ).
Αυτή είναι και η πιο δημοφιλής άποψη και υποστηρίζεται από τους περισσότερους που ασχολούνται με το θέμα.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΕΔΩ ΟΤΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΤΑ ΤΡΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ .
Εξ άλλου πολλοί είναι αυτοί που ισχυρίζονται (και μέσα σε αυτούς και ο αρχιμανδρίτης Τ.ΚΙΛΙΦΗΣ) ότι η μονή ΠΕΝΤΕΛΗΣ συνδεόταν μέσω μιας στοάς (που τώρα πια είναι κλειστή) με το σπήλαιο ΑΜΩΜΩΝ αλλά όχι μόνο με αυτό.
Ίσως λοιπόν και αυτό είναι απλά εικασία (αποδείξεις δεν υπάρχουν) τα τρία σημεία μαζί και με το άγνωστο ακόμα πραγματικό σπηλαίο ΝΤΑΒΕΛΗ να ήταν ένα με την έννοια ότι μπορεί να επικοινωνούσαν μεταξύ τους.
Η αποστάσεις είναι μικρές μεταξύ της μονής , του σπηλαίου ΑΜΩΜΩΝ και του ¨λίγο πιο πέρα¨ πραγματικού σπηλαίου ΝΤΑΒΕΛΗ.
Ας πάρουμε την ορθολογιστική άποψη ότι οι στοές αυτές μπορεί να αφορούσαν αρχαία ορυχεία η στοές υδραγωγείου και για τους τεχνίτες εκείνης της εποχής αυτό θα ήταν ένα παιχνιδάκι να τις κατασκευάσουν .
Όποιος έχει επισκεφθεί το αρχαίο ΛΑΥΡΙΟ με τα 300 χιλιόμετρα στοών συνολικά καταλαβαίνει τι λέω.
Ας μη ξεχνάμε και το υδραγωγείο του ΑΔΡΙΑΝΟΥ που είναι 19 χιλιόμετρα και αυτά μόνο ο κεντρικός κλάδος ΠΑΡΝΗΘΑΣ – ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ ΚΟΛΩΝΑΚΙ άμα βάλουμε και τις διακλαδώσεις ξεπερνούν κατά πολύ τον αριθμό αυτό.
Σε πολλές περιπτώσεις οι αρχαίοι ΕΛΛΗΝΕΣ είχαν τόπους λατρείας μέσα στα ορυχεία – μεταλλεία όπου εργάζονταν.
Θα μπορούσε λοιπόν να ειναι ετσι.
Θα μπορουσε εξισου όμως αυτό το υπόγειο δίκτυο που ξεκινούσε από μια φυσική σπηλιά και μετά επεκτάθηκε τεχνητά να ήταν εξαρχής ένας τόπος λατρείας μιας υποχθόνιας θεότητας αλλά ταυτόχρονα και τόπος άσκησης και μύησης.
Να φτιάχτηκε από την αρχή δηλαδή για να φιλοξενήσει ένα υπόγειο ΙΕΡΟ.
Ο ΤΣΕΛΕΜΠΗ ήταν πιο τυχερός από εμάς
Αυτόν τον ΙΕΡΟ τόπο τον είδε η μάλλον του τον ΕΔΕΙΞΑΝ!! .
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ Η ΜΟΝΗ ΠΕΝΤΕΛΗΣ ΗΤΑΝ ΙΕΡΟ ΤΗΣ ΘΕΑΣ ΑΘΗΝΑΣ. ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟ ΙΕΡΟ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΥΝΔΕΟΤΑΝ ΥΠΟΓΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΙΕΡΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΤΣΕΛΕΜΠΗ.
Ένα σημαντικό στοιχείο στην περιγραφή του ΤΣΕΛΕΜΠΗ που μαρτυρά ότι μάλλον εκεί που τον πήγαν δεν ήταν απλά ένα φυσικό σπήλαιο είναι η φράση όπου αναφέρει ότι ¨ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΒΡΑΧΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!!¨
Ο άνθρωπος μιλά για ¨φρέατα – οπές εξαερισμού¨ είναι ολοφάνερο.
Σε πολλές στοές του αρχαίου ΛΑΥΡΙΟΥ θα βρει κάποιος τέτοια φρέατα όπου φυσικά μπαίνει και φως .
Ποια άραγε θεότητα όμως να λατρευόταν σε εκείνον τον τόπο;
Αν και σπήλαιο δεν είναι απαραίτητο να λατρευόταν ο θεός ΠΑΝΑΣ.
Άλλωστε η ύπαρξη σε μικρή απόσταση ( 100 μόλις μέτρα ψηλότερα ) του άλλου λατρευτικού σπηλαίου του ΝΥΜΦΑΙΟΥ με κάνει να πιστεύω ότι μάλλον θα ήταν υπερβολικό να ήταν αφιερωμένα δυο σπήλαια τόσο κοντά το ένα στο άλλο στον θεό ΠΑΝΑ.
ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΣΕ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ…
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!!



Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 10/04/2004 01:26:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2004, 10:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Φωτογράφε αν υπάρχουν διαμορφωμένες στοές θα πρέπει να υπάρχουν διάφορα ίχνη αυτής της διαμόρφωσης που να φαίνονται ακόμα και σήμερα.
Η λαξευτή στέρνα με το "αθάνατο νερό" αλλά και τα σκαλοπάτια δείχνουν ότι σίγουρα είχαν γίνει κάποιες υπόγειες εργασίες.


Για την Υδρευση στην προϊστορική Αθήνα θα σου θυμίσω τις πληροφορίες που είχα βάλει παλιότερα στο αντίστοιχο θέμα.

"
Το αρχαιότερο υδραγωγείο της πόλης (το Πελασγικό) κατασκευάστηκε γύρω στο 1250 π.Χ. ( at the end of the LH IIIB period)και μοιάζει με το συστήμα που υπήρχε στην Τύρινθα και τις Μυκήνες.
Το νερό το έπαιρναν από τον Ιλισό ο οποίος πήγαζε από τον Υμηττό, διέσχιζε την Αθήνα και χυνόταν στο Φάληρο.

Το δεύτερο αρχαιότερο σύστημα, κατασκευάστηκε από τον Θησέα. Αυτο το υδραγωγείο που φέρει το όνομα του έφερνε νερό από την Πεντέλη μέσα στην Αθήνα.
Αργότερα (μεταξύ του 540-530 πΧ) ο Πεισίστρατος κατασκεύασε ένα υπόγειο υδραγωγείο (περίπου 2,800μ μήκος) που μάζευε νερό από τον Υμηττό.
Ο Πεισίστρατος κατασκεύασε το πρώτο σύστημα διανομής νερού μέσα στην πόλη, δίνοντας νερό στην περίφημη πηγή Καλλιρρόη (εννιάκουρνη στολισμένη με 9 κεφάλια λεόντων μέσα από το στόμα των οποίων έβγαινε το νερό).
Χάρη στον Πεισίστρατο για πρώτη φορά υπήρχε αρκετό νερό στην πόλη για τις ανάγκες των πολιτών. Αλλα υδραγωγεία που λειτούργησαν εκείνη την εποχή ήταν της Πνίκας, του Θησέα και των Λουτρών."

Τέτοιες εργασίες στην Πεντέλη, φαίνεται ότι υπάρχουν από την εποχή του Θησέα, λοιπόν!

Καλή Ανάσταση και από μένα!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 14:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε φωτογραφε γραφεις.
<Τώρα για τον φίλο zagrea θα ήθελα να μας αναλύσεις λίγο τις σκέψεις σου σχετικά με τις εμφανίσεις ¨οντοτήτων¨ ακούγεται ενδιαφέρουσα η άποψη σου.>


Τα οσα αφορουν την ..φυση αυτων των <αρχετυπων οντων> τα περιγραφω με ορους Γιουνγκιανης ψυχολογιας
και θα αναφερθω σε αυτα και αργοτερα.

Θα ηθελα ομως να σταθω στη προταση που εκανα για μια ποιο προσεκτικη εξεταση του Πεντελικου φαινομενου.
Κατα την γνωμη μου ωφειλετε σε διεργασιες που γινονται βαθια στο εσωτερικο της Γης.
Οι διεργασιες αυτες δεν ειναι συνεχεις.Για αυτο το λογο και η ενταση του φαινομενου δεν ειναι σταθερη.

Για αυτο θεωρω οτι πρεπει να συσταθει μια ομαδα απο εθελωντες, που δουλεια της θανε η συστηματικη
καταγραφη των μετρησεων της ραδιενεργειας,καθως και την ενταση της αντιβαρυτητας στο γνωστο κοματι του δρομου.

Με τα πρωτα δεδομενα που θαχουμε στα χερια μας θα μπορουσαμε να βγαλουμε πολλα συμπερασματα.

Σε χαιρετω

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 01:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οστρια οπωσδηποτε υπαρχουν ιχνη απο τεχνητες υπογειες εργασιες οπως ανεφερες.
Παλαιοτερα υπηρχαν ακομη περισσοτερες αλλα σημερα δεν φαινονται πια.
Θα επαναλαβω κατι που ειχα αναφερει παλαιοτερα οτι δεν υπαρχει σαφης και ξεκαθαρη ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ του σπηλαιου των ΑΜΩΜΩΝ απο αυτους που το ειχαν επισκεφθει παλαιοτερα πριν αυτο δεχθει τις γνωστες επεμβασεις.
Δεν υπαρχουν εστω δημοσιευμενες φωτογραφιες παλιες που να δειχνουν ξεκαθαρα την κατασταση του σπηλαιου πριν το 1976.
Κι αυτες που υπαρχουν σε ενα δυο βιβλια ειναι πολυ φτωχες για να δειξουν κατι..
Ζαγρεα τι ακριβως εννοεις οταν λες υπογειες διεργασιες ;
Μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος;
Τωρα για την δημιουργια ομαδων ερευνης σχετικα με την ΠΕΝΤΕΛΗ θα μου επιτρεψεις να ειμαι λιγο επιφυλακτικος εως και αρνητικος (για τους δικους μου λογους).
Θα ηθελα παντως να μας αναλυσεις αυτο που εγραψες.

Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 14/04/2004 01:07:01

Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 14/04/2004 01:08:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 02:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Κατα την γνωμη μου ωφειλετε σε διεργασιες που γινονται βαθια στο εσωτερικο της Γης.
Οι διεργασιες αυτες δεν ειναι συνεχεις.Για αυτο το λογο και η ενταση του φαινομενου δεν ειναι σταθερη.

Για αυτο θεωρω οτι πρεπει να συσταθει μια ομαδα απο εθελωντες, που δουλεια της θανε η συστηματικη
καταγραφη των μετρησεων της ραδιενεργειας,καθως και την ενταση της αντιβαρυτητας στο γνωστο κοματι του δρομου.




φιλε ζαργεα, εχεις δικιο στο οτι η ενταση των φαινομενων δεν ειναι σταθερη, αλλα αυξομειωνεται

τεινω να συμφωνησω και με το οτι οι διεργασιες που την προκαλλουν προερχονται απο το εσωτερικο της γης

διαφωνω ωστοσο με την μετρηση της ραδιενεργειας - ειναι σιγουρο πως καποιας μορφης ενεργεια προκαλλει τα φαινομενα, αλλα ειναι αγνωστης μεχρι στιγμης φυσης

νασαι καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 03:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομίζω ότι στο σημείο αυτό θα άξιζε να πούμε δυο πράγματα σχετικά με τις Νύμφες και τι ακριβώς πίστευαν οι αρχαίοι Έλληνες για αυτές.
Οι Νύμφες αν και είναι θεϊκής καταγωγής δεν είναι ακριβώς θεές.
Βρίσκονται σε μια ενδιάμεση κατάσταση ανάμεσα στις θεές και τις θνητές..
Είναι πνεύματα των νερών και τις συναντούμε στα ποτάμια και στα βουνά.
Θεωρούνται οι κυριότερες θεότητες των γλυκών νερών.
Ο Όμηρος τις αναφέρει ως κόρες του ΔΙΑ ενώ κατά των Ησίοδο μερικές από αυτές ( ΜΕΛΙΕΣ) προέρχονται από τις σταγόνες του αίματος που έτρεξαν από την πληγή του Ουρανού μετά τον ακρωτηριασμό του από τον Κρόνο.
Χωρίζονταν σε τρεις κατηγορίες τις ΟΡΕΣΤΙΑΔΕΣ (Νύμφες των δασών ) , τις ΝΑΪΑΔΕΣ (Νύμφες των ποταμών και των βουνών ) και τις ΑΜΑΔΡΥΑΔΕΣ (Νύμφες των δέντρων).
Κυρίως οι Ναϊάδες ήταν οι νύμφες των πηγών και των ποταμών.
Το πολύ γνωστό Κωρυκειο Άντρο στον Παρνασσό ήταν κατοικία τέτοιων Νυμφών όπως επίσης και το Σφραγιδιον Άντρο στον ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ όπου στις Νύμφες που κατοικούσαν εκεί απέδιδαν και μαντικές ικανότητες για αυτό είναι και γνωστό ως μαντείο και σπήλαιο ΣΦΡΑΓΙΤΙΔΩΝ ΝΥΜΦΩΝ .
Οι αρχαίοι είχαν προσέξει ότι ορισμένα νερά είχαν ιαματικές ιδιότητες και είχαν αποδώσει αυτήν την ευεργετική τους επίδραση στις ΝΑΪΑΔΕΣ ΝΥΜΦΕΣ.
Στις ΝΥΜΦΕΣ απέδιδαν και προφητικές ικανότητες και λεγόταν πως ερμήνευαν την θέληση κάποιας ΑΝΩΤΕΡΗΣ θεότητας.
Έτσι η νύμφη ΕΡΑΤΩ ερμήνευε τους χρησμούς του θεού ΠΑΝΑ και η ΔΑΦΝΗ της ΓΑΙΑΣ στους Δελφούς.
Πολλές φορές οι ΝΥΜΦΕΣ έφερναν σύγχυση στο νου των ανθρώπων και μπορούσαν να τους μεταφέρουν αθεράπευτη τρέλα.
Έλεγαν ότι οποίος είχε δει μια Νύμφη μέσα σε μια πηγή έχανε αμέσως τα λογικά του.
Δεν είχαν δικούς τους ναούς αλλά τους πρόσφεραν θυσίες σε ΣΠΗΛΑΙΑ σε ΠΗΓΕΣ και πολλές φορές είχαν βωμούς δίπλα σε ιερά άλλων θεών.
Συχνά θεωρούνταν κόρες του ποταμίσιου θεού της περιοχής όπου φιλοξενούνταν για αυτό και έχουμε πχ. Τις ΑΧΕΛΩΙΔΕΣ . ΑΜΝΙΣΙΔΕΣ, ΑΝΙΓΡΙΔΕΣ, ΑΣΩΠΙΑΔΕΣ, ΕΧΕΔΩΡΙΔΕΣ, ΙΣΜΙΝΙΔΕΣ, ΚΗΦΙΣΙΔΕΣ, ΙΛΙΣΙΑΔΕΣ, ΛΟΥΣΙΑΔΕΣ, ΠΑΚΤΩΛΙΔΕΣ κα.
Οι ΙΛΙΣΙΑΔΕΣ ήταν νύμφες του ποταμού ΙΛΙΣΣΟΥ και λατρεύονταν κοντά στο λεγόμενο βατραχονησι απέναντι από τον λόφο ΑΡΔΗΤΤΟΥ και οι ΚΗΦΙΣΙΔΕΣ λατρεύονταν στο γνωστό σπήλαιο των ΕΥΜΕΝΙΔΩΝ στο ρέμα της Πυρνας στην Κηφισιά.
Για το σπήλαιο αυτό των ΕΥΜΕΝΙΔΩΝ θα επανέλθω .
Και βεβαίως λατρεία Νυμφών στην Πεντέλη γινόταν και στο περίφημο ΝΥΜΦΑΙΟ πάνω από το σπήλαιο ΑΜΩΜΩΝ όπου και είχαν βρεθεί το 1952 ανάγλυφα που απεικόνιζαν τον θεό ΠΑΝΑ τον θεό ΕΡΜΗ και τις ΝΥΜΦΕΣ.
Και για αυτό το σπήλαιο θα πούμε δυο πράγματα αργότερα.
ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ.





φιλε φωτογραφε, πολυ ενημερωτικο το κειμενο σου

για τους ανιμιστες, το να υπαρχουν πνευματικες οντοτητες στη φυση ειναι κατι το αναμενομενο (αναλογες αντιληψεις ειχαν και οι Ινδιανοι, ως ανιμιστες κι αυτοι)


δεν μπορω να αποδειξω τιποτα, αλλα η καρδια μου απο παιδι, μου λεει πως ολα ειναι "ζωντανα", ολα εχουν την πνευματικη (ενεργειακη) τους υποσταση


και μου γεννιεται το ευλογο ερωτημα: αν εξακολουθουσαν οι ανθρωποι να ειναι ανιμιστες μεχρι σημερα, θα ειχαμε το ιδιο προβλημα με τη μολυνση του περιβαλλοντος?

θα μολυναν ανενδοιαστα τα ποταμια, τον αερα, τη γη και τη θαλασσα, αν εξακολουθουσαν να πιστευουν στην θεϊκη τους φυση?


νασαι καλα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dolixopodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 11:58:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dolixopodos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H επίσκεψη μου εκείνη φίλε και "συνάδελφε" φωτογράφε έγινε εντελώς ξώφαλτσα και έτσι δεν είχα πάει προετοιμασμένος με φωτογραφική μηχανή,δυστυχώς..από την άλλη είμουν τυχερός που δεν έπεσα πάνω στην ηγουμένη αλλά σε μια καλόγρια όπως είχα γράψει και παραπάνω που μου άνοιξε το εκκλησάκι.
Kάτι που πήρε το μάτι μου πρόσφατα είναι ότι στο εικονοστάσι του αγιου Nικήτα γίνονται εργασίες, απο ότι συμπέρανα υπάρχει σκοπός να γίνει κανονικό ξωκλήσση..έχουν μαζέψει μεγάλο σωρό από πέτρες εκεί δίπλα και στον αγιο λουκά υπάρχουν σακιά με άμμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 00:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φωτογραφε λες
Μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος;
Τωρα για την δημιουργια ομαδων ερευνης σχετικα με την ΠΕΝΤΕΛΗ θα μου επιτρεψεις να ειμαι λιγο επιφυλακτικος εως και αρνητικος (για τους δικους μου λογους).
Θα ηθελα παντως να μας αναλυσεις αυτο που εγραψες.>

Δεν αναφαιρομε σε υπογειες διεργασιες, μα σε διεργασιες που συμβαινουν πολυ βαθια στα εγκατα της Γης.
Και συγκεκριμενα στη δημιουργια των καταληλων συνθηκων για την γενεση οπως αναφαιρει και η Ostria

Αγαπητη Ostria κατα αρχη θαθελα να σε συνχαρω για την παρουσια και τις αποψεις σου που τιμουν αυτο το φορουμ,
αλλα και να σου τονισω οτι οι συνθηκες στο εσωτερικο της Γης ξεπερνουν τις συνθηκες οποιοδηποτε εργαστηριακου επιταχυντη,
επιπλεον η ποσοτητα της ενεργειας ειναι τεραστια οποτε δεν μηλαμε μονο για το στοιχειο 115 αλλα και για πολυ ποιο βαρια στοιχεια.
Μην ξεχνας οτι το φαινομενο δεν εστιαζετε μονο στη περιοχη της Πεντελης αλλα σε ολοκληρη την γυρω περιοχη.
Πρωσοπικα πιστευω οτι το θαυμα και η συμβολη της Αρχαιοαθηναικης σκεψης στο πανκοσμιο πολιτισμο δεν ειναι ασχετη με το φαινομενο
που ερευνουμε.

Υ.Γ Φιλε φωτογραφε αν δεν γινομε αδιακριτος θαθελα να μου εξηγησεις τους λογους για τους οποιους εισαι αντιθετος στη
δημιουργια ομαδας ερευνας.

Σας χαιρετω


999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 01:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
¨H επίσκεψη μου εκείνη φίλε και "συνάδελφε" φωτογράφε έγινε εντελώς ξώφαλτσα και έτσι δεν είχα πάει προετοιμασμένος με φωτογραφική μηχανή,δυστυχώς..από την άλλη είμουν τυχερός που δεν έπεσα πάνω στην ηγουμένη αλλά σε μια καλόγρια όπως είχα γράψει και παραπάνω που μου άνοιξε το εκκλησάκι.
Kάτι που πήρε το μάτι μου πρόσφατα είναι ότι στο εικονοστάσι του αγιου Nικήτα γίνονται εργασίες, απο ότι συμπέρανα υπάρχει σκοπός να γίνει κανονικό ξωκλήσση..έχουν μαζέψει μεγάλο σωρό από πέτρες εκεί δίπλα και στον αγιο λουκά υπάρχουν σακιά με άμμο.¨

Λοιπόν δεν έπεσα έξω !! ¨συνάδελφε¨
Έχει γούστο να χεις αρματώσει εσύ το 35αρι στο ΑΓΡΙΛΙΚΙ γιατί είδα καινούργιο σπιντ πριν λίγες μέρες για πέστα όλα εδώ εσύ ήσουν;
Εμ καλά είπα εγώ ότι έπεσες σε καλή κοπέλα!!! (καλογριά) η ηγουμένη δεν ανοίγει με τίποτα.
Τις πέτρες στο εικονοστάσι τις είδα και εγώ μάλλον για αυτό που είπες ετοιμάζονται.
Εκείνος ο ΜΟΝΟΛΙΘΟΣ πίσω από το εικονοστάσι παράξενος δεν είναι δολιχοποδε; Τι λες ;
Κάποια στιγμή θα μιλήσουμε για τους ΜΟΝΟΛΙΘΟΥΣ (ΜΕΝΙΡ) που βρίσκονται και σε αλλά βουνά (και της ΑΤΤΙΚΗΣ) που δεν βρισκονται βεβαίως σε τυχαία σημεια).
Τώρα μια και μου έδωσες καλή πάσα να πω κάτι για τον ΑΓΙΟ ΛΟΥΚΑ.
Στο εκκλησάκι μέσα υπάρχει η ιστορία του μπάρμπα ΑΝΤΩΝΗ ΠΟΥΛΙΟΥ από το ΤΣΙΠΙΔΟ της ΠΑΡΟΥ το 1879 και πέθανε το 1962 .
Είναι ο άνθρωπος που έχτισε τον ΑΓΙΟ ΛΟΥΚΑ ΤΟ 1925 πάνω σε ΕΡΕΙΠΙΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΥ ΝΑΟΥ.
Η διήγηση έχει ένα σημείο αρκετά ενδιαφέρον όπου αναφέρει ο μπάρμπα Αντώνης ότι στην θέση που σήμερα είναι το εκκλησάκι υπήρχε μια κολώνα κοντά 2 μέτρα ύψος .
Πάνω σε αυτήν την ¨κολώνα¨ έβαζαν το καντηλάκι δίπλα σε ένα εικόνισμα του αγίου.
Ο αέρας έσβηνε το καντηλάκι και έτσι αποφάσισαν να χτίσουν την εκκλησούλα.
Η ΔΙΜΕΤΡΗ ΚΟΛΩΝΑ λέει πολλά από μόνη της τι υπήρχε εκεί πριν.
Αξίζει να πάτε μέχρι εκεί να διαβάσετε την ιστορία του μπάρμπα ΑΝΤΩΝΗ.
Επίσης θα ήθελα να στείλω τα συγχαρητήρια μου σε έναν άγνωστο σε μένα άνθρωπο τον κύριο ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗ ( υπάρχουν και τα τηλεφωνά του στο εκκλησάκι για όποιον θέλει να μάθει πληροφορίες σχετικές με το μέρος αυτό ) που περιποιείται τον ΑΓΙΟ ΛΟΥΚΑ (μέχρι και φαρμακείο έχουν βάλει μέσα στο εκκλησάκι) και έναν άνθρωπο πασίγνωστο στον ΕΡΥΘΡΟ ΣΤΑΥΡΟ τον κύριο ΛΕΝΑ ΑΝΔΡΕΑ που έχει φτιάξει με έξοδα δικά του οδηγό για πρώτες βοήθειες και τον διανέμει ΔΩΡΕΑΝ στους επισκέπτες των δυο ξωκλησιών του ΑΓ.ΛΟΥΚΑ και του ΠΡ.ΗΛΙΑ (υπάρχουν αντίτυπα μέσα στα εκκλησάκια).

Φίλε J.B.G δεν κρύβω ότι την λέξη / έννοια ανιμιστες δεν την γνωρίζω θα ήθελα να μου πεις δυο πράγματα αν δεν σου κάνει κόπο.
Στην ερώτηση σου
¨θα μόλυναν ανενδοίαστα τα ποτάμια, τον αέρα, τη γη και τη θάλασσα, αν εξακολουθούσαν να πιστεύουν στην θεϊκή τους φύση?¨
Θα απαντήσω ότι όχι μόνο δεν θα μόλυναν αλλά είναι γνωστό πόσο σκληρή ήταν η τιμωρία κάποιου που θα κατέστρεφε ένα ιερό άλσος πχ.
Αλήθεια πόσο στήριξε την προστασία της φύσης και του περιβάλλοντος ο χριστιανισμός;


Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 15/04/2004 01:32:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 01:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
¨Υ.Γ Φιλε φωτογραφε αν δεν γινομε αδιακριτος θαθελα να μου εξηγησεις τους λογους για τους οποιους εισαι αντιθετος στη
δημιουργια ομαδας ερευνας.¨
Φιλε μου αυτο που μπορω να σου απο εδω ειναι οτι 2 φορες που εγινε αποπειρα να κανουμε αυτο που λες το αποτελεσμα ηταν απογοητευτικο.
Οχι λογω αποτελεσματων η ευρηματων αλλα λογω ατομων!!
Ειναι πολυ δυσκολη η συνεργασια πανω σε τετοια θεματα για πολλους και διαφορους λογους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dolixopodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 12:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dolixopodos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε φωτογράφε, το βάραθρο στο οποίο αναφέρεσε δεν το εχω αρματώσει..

O μονόλιθος είναι όντος αρκετά περίεργος,λες και έχει πέσει απο τον ουρανό και το εικονοστάσι μπροστά δε ξέρω πώς, αλλά δένει με την όλη εικόνα και εμένα προσωπικά μου δημιουργει περίεργα συναισθήματα.

Tον κύριο τριανταφυλλίδη είχα τη τύχη να τον γνωρίσω από κοντά, είναι άνθρωπος με πολλές γνώσεις γενικότερα, αγαπάει πολύ το τόπο και έχει βαθειά πίστη στο θεό.Tην ημέρα που τον γνώρισα, του αγίου Nικολάου πρωί, ανέβαινα προς το εκκλησάκι του προφήτη ηλία από το δυόνισο, καμιά εκατοστή μέτρα πιό πριν και αφού μόλις είχα μπεί στο δάσος ,άκουσα κάτι σαν ύμνους, ψαλμωδίες και πραγματικά μου περάσανε πολλές σκέψεις από το μυαλό, μου φάνηκε περίεργο να ήταν κάποιος εκεί αυτή την ώρα και να έψελνε.H αποροία μου βέβαια λύθηκε μόλις έφτασα έξω από το εκκλησάκι, εκεί βρισκόταν ο κύριος Tριανταφυλλίδης με τρείς ακόμη νοματέους,μόλις με είδαν χάρηκαν πολύ και με φίλησαν όλοι τους, μπήκαμε όλοι μέσα και αρχισαν τη λειτουργεία (χωρίς παπά).Mετά το πέρας, πιάσαμε συζήτηση για την παλαιότητα αυτών των δυο ξωκκλησιών, για τον προφήτη Hλία δεν υπάρχει κάτι γνωστό, για τον άγιο λουκά όπως ανέφερα εγώ και συμφώνησε και ο κύριος Tριανταφυλλίδης γίνετε αναφορά απο τον Kαμπούρογλου , όταν αναφέρει ότι στο καιρό της ίδρυσης της μονής πεντέλης, υπήρχαν πολλοί ερημίτες σκόρπιοι στα διάφορα ναίδρια και ένα από αυτά ήταν και του αγίου Λουκά , άρα το ερείπιο που βρήκε ο Aντώνης ο Πούλιος από τη Πάρο , υπήρχε εκεί τουλάχιστον απο το 1570.Bέβαια το γεγονός της ύπαρξης του αρχαίου κίονα σημαίνει πολλά για το τι μπορεί να ήταν πρώτερα όπως λές και εσύ φίλε φωτογράφε.
Φεύγοντας τους ανέφερα τις ψαλμωδίες τους που άκουγα καθώς ανέβαινα..αυτοί σωπάσανε κοιταχτήκανε μεταξύ τους και μου είπαν πολύ απλά " μα δε ψάλαμε καθόλου πρωτού μπούμε όλοι μαζί μέσα και αρχίσουμε τη λειτουργεία"..περιττό να σας πώ ότι μου ήρθε μια ανατριχίλα..Oι άνθρωποι αυτοί ήταν σίγουροι μετά από αυτό που τους είπα ότι επρόκειτο για θαύμα..¶γγελοι; άγιοι; νύμφες; δε ξέρω, πάντως όχι η φαντασία μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 14:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
¨O μονόλιθος είναι όντος αρκετά περίεργος,λες και έχει πέσει απο τον ουρανό και το εικονοστάσι μπροστά δε ξέρω πώς, αλλά δένει με την όλη εικόνα και εμένα προσωπικά μου δημιουργει περίεργα συναισθήματα.¨
Φιλε μου ΔΟΛΙΧΟΠΟΔΕ θα συμφωνησω μαζι σου αυτος ο ΜΟΝΟΛΙΘΟΣ ειναι εντελως μονος του σε εκεινο το σημειο σαν καποιοι να τον τοποθετησαν οσο για τα συναισθηματα το ιδιο ενοιωσα και εγω !!!
Η ιστορια σου με τις ψαλμωδιες ειναι πολυ ενδιαφερουσα.
Δεν πρπει να ηταν τις φαντασιας σου το μερος εκει ειναι πολυ ΔΥΝΑΤΟ αν θα εχεις προσεξει και τα μικρα ξεφωτα που υπαρχουν διπλα θα καταλαβαινεις τι εννοω.


Ας δουμε και το σπηλαιο του ΠΡ. ΗΛΙΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ

ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΑΥΤΟ ΣΠΗΛΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΚΟΔΩΝΑ/ ΚΑΜΠΑΝΑΣ.
ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΞΕΜΕΝΟ ΕΧΕΙ ΣΧΗΜΑ ΤΕΛΕΙΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΤΡΟΥΛΟΥ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ!!!
ΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΝΑΙΔΡΙΟ / ΑΣΚΗΤΑΡΙΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΒΡΑΧΟ

Ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ


Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 15/04/2004 14:22:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 15:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ζagrea σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

λες
"Δεν αναφαιρομε σε υπογειες διεργασιες, μα σε διεργασιες που συμβαινουν πολυ βαθια στα εγκατα της Γης."

Εννοείς γεωλογικές;
Εχω ψάξει λίγο για τις μαγνητικές και βαρυτικές ανωμαλίες στην Ελλάδα και έχω βρει κάποια αποτελέσματα ερευνών που όμως δεν έχουν σχέση ειδικά με την περιοχή της Πεντέλης ή της Αττικής.

Εχουν καταγράψει μία σημαντική ανωμαλία στα βουνά της Ροπόδης (και στις δύο χώρες), μία στην Λεπτοκαρυά (συνδέεται με τον γρανίτη που υπάρχει στην περιοχή), και την σημαντικότερη όλων στο Αιγαίο Πέλαγος.

"Χάρτης που παρουσιάζει τη διαφορά μεταξύ της παρατηρηθείσας
βαρύτητας και των ισοστατικών ανωμαλιών βαρύτητας. Η μόνη περιοχή με μια σημαντική ισοστατική συνεχιζόμενη ανωμαλία είναι στην αιγαίο πέλαγος και την γύρω περιοχή." (Δυστυχώς δεν έχει τον χάρτη)

******
Για τον μονόλιθο.
Δεν τον έχω δει, αλλά από όσα λέτε μπορεί να έχει σχέση με την αρχαία λατρεία των Βαίτυλων (λιθολατρεία) που ανάγεται στην προϊστορική εποχή και κυρίως στην Κρήτη όπου έχουν βρεθεί πολλοί τέτοιοι λίθοι στις ανασκαφές.
Είναι πιθανόν να πρόκειται για αερόλιθους και πολλές λατρείες οφείλονται σε αυτούς (όπως της Κυβέλης, όπου έχουμε αφιέρωση παρόμοιου λίθου ο οποίος "έπεσε εξ ουρανού εν μέσω φλογών και θορύβου" από τον Πίνδαρο στην Κυβέλη).

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 15:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για τον μονόλιθο.
Δεν τον έχω δει, αλλά από όσα λέτε μπορεί να έχει σχέση με την αρχαία λατρεία των Βαίτυλων (λιθολατρεία) που ανάγεται στην προϊστορική εποχή και κυρίως στην Κρήτη όπου έχουν βρεθεί πολλοί τέτοιοι λίθοι στις ανασκαφές.
Είναι πιθανόν να πρόκειται για αερόλιθους και πολλές λατρείες οφείλονται σε αυτούς (όπως της Κυβέλης, όπου έχουμε αφιέρωση παρόμοιου λίθου ο οποίος "έπεσε εξ ουρανού εν μέσω φλογών και θορύβου" από τον Πίνδαρο στην Κυβέλη).


Οστρια σε προηγουμενο μηνυμα μου εχω φωτογραφια απο το εικονοστασι του αγιου Νικητα και του ΜΟΝΟΛΙΘΟΥ που υπαρχει πισω του πρεπει να ειναι στην δευτερη σελιδα αν θυμαμαι καλα ψαξε λιγο και θα το βρεις.
Θα ηθελα να μας πεις λιγα πραγματα για τους αερολιθους!!!
ΓΕΙΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 19:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη Οστρια για σου.
Το αντιβαρυτικο στη Λεπτοκαρυα μου ειναι γνωστο.
Το αλλο που αναφερεις οτι υπαρχει στα βουνα της Ροδοπης, ξερεις να μου πεις περισοτερες πληροφοριες για την ακριβη τοποθεσια.
Σε χαιρετω

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 20:13:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Φωτογράφε την είδα την φωτογραφία.

Η λατρεία των Βαιτύλων είναι πανάρχαιη και υπάρχει σε όλους τους λαούς. (Δες ότι οι μουσουλμάνοι ακόμα και σήμερα επισκέπτονται τουλάχιστον μία φορά στην ζωή τους την Μέκκα για να προσκυνήσουν την Κάαμπα, που μάλλον πρόκειται για αερόλιθο).
Στην Ελλάδα, έχουμε τον μύθο του Κρόνου που τρώει τα παιδιά του και η Ρέα τον ξεγελάει για να γλυτώσει τον Δία και αντ'αυτού του δίνει να καταπιεί έναν λίθο τυλιγμένο σε ύφασμα (εξ ου και το όνομα βαίτυλος σύμφωνα με μία ερμηνεία).
Εχω στα χέρια μου το περιοδικό Ελλήνων Ιστορία που έχει αφιέρωμα στους προϊστορικούς έλληνες αστρονόμους (τεύχος ιανουαρίου-φεβρουαρίου 2004).
Εδώ λοιπόν υπάρχουν πολλές πληροφορίες για την αερολιθολατρεία.
Ο συγγραφέας λέει ότι κατά τις τελετές οι πιστοί τύλιγαν τους ουράνιους λίθους (τους ιερούς "έμψυχους λίθους" που είχε επινοήσει ο Ουρανός-όπως λέει) μέσα σε υφάσματα και τους άλοιφαν με έλαια και αρωματικά φυτά. Ουσιαστικά-λέει- επρόκειτο για κωνικούς ή σφηνοειδής μετεωρόλιθους, οι οποίοι κατά καιρούς έπεφταν φλεγόμενοι στην γη και οι αρχαίοι λαοί τους απέδιδαν θεϊκές ιδιότητες.
Είναι πιθανόν όπως λέει, ο ομφαλός στους Δελφούς να ήταν ένας τέτοιος αερόλιθος (σκεπασμένος με διχτυωτό πλεύγμα).
Ο Παυσανίας αναφέρει ότι εκεί υπήρχε ένας ιερός, αργός (ακατέργαστος) λίθος, κοντά στον ναό του Απόλλωνα, οποίος πρέπει να είχε ουράνια προέλευση. Ο Ησίοδος στην Θεογονία του αναφέρει ότι όταν ο Κρόνος
"ξέρασε" τον λίθο, ο Δίας τον πήρε και τον έστησε στους Δελφούς ώστε να μείνει κειμήλιο για το μέλλον.

Πάντως δεν ήταν όλοι οι αερόλιθοι αργοί αλλά αρκετοί λαξεύτηκαν και "στολίστηκαν", όπως λένε άλλες πηγές. Σε μερικούς αποδίδουν και θεραπευτικές ιδιότητες, όπως ο Ζευς Καππώτας, ένας άμορφος λίθος στο Γύθειο πάνω στον οποίο κάθησε ο Ορέστης και θεραπεύτηκε από την μανία που τον κατείχε κατά τον Παυσανία.

Αυτά προς το παρόν.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2004, 14:26:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Οστρια διαβαζοντας αυτα που εγραψες θυμηθηκα αλλες δυο χαρακτηριστικες περιπτωσεις ΜΟΝΟΛΙΘΩΝ στην ΑΤΤΙΚΗ.
Ο ενας βρισκεται στον ΥΜΗΤΤΟ στον ΤΣΑΚΟ και εκει πραγματι ειναι σαν εχει ¨πεσει¨ η να εχει τοποθετηθει και ενας ακομη τεραστιος ΜΟΝΟΛΙΘΟΣ υπαρχει μεσα στο ρεμα της αρχαιας ΟΙΝΟΗΣ κοντα στο σπηλαιο του ΠΑΝΟΣ του ΜΑΡΑΘΩΝΑ αυτον τον εχω σε φωτογραφια και θα τον βαλω στο τοπικ για την ΑΤΤΙΚΗ οπου μπορουμε και να σχολιασουμε περισσοτερα οσον αφορα το θεμα αυτο.
Τα σημεια που βρισκονται αυτοι οι ΜΟΝΟΛΙΘΟΙ πιστευεται οτι αποτελουν ας πουμε ΚΟΜΒΙΚΑ σημεια; η σημεια εμφανισης παραξενων φαινομενων;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 22:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ζαγρέα, υπάρχουν αρκετές επιστημονικές μελέτες για την οροσειρά της Ροδόπης και τα φαινόμενα που παρατηρούνται εκεί.
Φαίνεται ότι εντοπίζονται κυρίως στην μεριά της Βουλγαρίας (βρήκα μερικά μέρη που αναφέρονται από τους βούλγαρους επιστήμονες όπως Borovitza, Topolovo, Mouldava, Borovitza, Dragoinovo, Briastovo και Tatarevo.

Η περιοχή όλη ονομάζεται Philippi basin (λεκάνη) και βρίσκεται στο δυτικό μέρος της οροσειράς της Ροδόπης, η οποία αποτελείται κυρίως από μεσοζωικούς έως παλαιοζωικούς μέσου και υψηλού βαθμού μεταμορφικούς βράχους και εκτείνεται κατά μήκος των ελληνικο-βουλγαρικών συνόρων και επίσης καταλαμβάνοντας ένα μικρό μέρος της Βορειο-δυτικής Τουρκίας.

Φαίνεται ότι σε αυτό το σημείο (στα σύνορα απ' ότι κατάλαβα και στον άξονα Rila-Western Rhodope) υπάρχει μια μεγάλη παρείσφρυση που ερμηνεύεται ως η πηγή της μαγνητικής ανωμαλίας στην περιοχή Philippi. Το κατώτατο σημείο του πολύεδρου σώματος είναι σε 5,5 χλμ, ενώ σταματά κοντά στην επιφάνεια. Η ιζηματώδης κάλυψη της λεκάνης Philippi προκαλεί μία μεγάλη αρνητική ανωμαλία στο χάρτη Bouguer. Το κατώτατο σημείο της λεκάνης έχει ένα μέγιστο βάθος περίπου 5,36 χλμ.

Κάποιες έρευνα την ονομάζουν "θερμική" ανωμαλία.

Απ ότι διάβασα γενικά υπάρχει μία μάζα κρυσταλλικής κυρίως μορφής που κάποιοι λένε ότι έχει σχέση και με το μάρμαρο που βρίσκεται εκεί και σχηματίζει μία αρτεσιανή λεκάνη.

Δεν καταλαβαίνω τις λεπτομέρειες βέβαια... σου δίνω μερικά links να τα δεις και μόνος σου.

annual.mgu.bg/2003/en/svityk1/ dokladi_pdf/Tzvetkov_en.pdf
www.cg.nrcan.gc.ca/mtnet/workshops/ 1998_Sinaia/session10.txt
http://www.geocities.com/CapeCanaveral/Launchpad/8098/AEGEAN-REGION-2.html

Φίλε Φωτογράφε, ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου! Οι μονόλιθοι κατά την αρχαιότητα και την προϊστορία ειδικότερα, χρησιμοποιήθηκαν για να σηματοδοτούν διάφορα "ιερά" σημεία στον χώρο. Θα το ψάξω περισσότερο και θα σου πω λεπτομέρειες. Πάντως σίγουρα χρησιμοποιήθηκαν για να σηματοδοτήσουν τις λεγόμενες "lay lines" τις ενεργειακές γραμμές που αναφέρονται στην Ιερή Γεωγραφία.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy