ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 AΠΕΙΡΟ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΙΘΕΡΟΒΑΜΩΝ
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 21:10:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΙΘΕΡΟΒΑΜΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΕΙΡΟ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ?????

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 21:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν υπάρχει άπειρο στο σύμπαν,αλλά ότι το σύμπαν ΕΙΝΑΙ άπειρο!Ακόμα πως το σύμπαν βρίσκεται στο άπειρο αν θες.(Υπάρχει και η θεωρία πολλών συμπάντων)
Το σύμπαν είναι άπειρο.Γιατί ό,τι είναι πεπερασμένο έχει κάποιο άκρο·και ως άκρο νοείται κάτι μόνο σε σχέση με κάτι άλλο.Μη έχοντας άκρο λοιπόν,δεν έχει τέλος .Και μη έχοντας τέλος, είναι άπειρο και όχι πεπερασμένο. Και μάλιστα το σύμπαν είναι άπειρο και ως προς το πλήθος των σωμάτων και ως προς μέγεθος του κενού. Γιατί αν το κενό ήταν άπειρο και ο αριθμός των σωμάτων πεπερασμένος, τότε τα σώματα δεν θα παρέμεναν πουθενά αλλά θα σκορπίζονταν παντού μέσα στο άπειρο κενό, μη βρίσκοντας τίποτα που να τα στηρίζει και να αποτρέπει τη σύγρουσή τους· αν πάλι το κενό ήταν πεπερασμένο, τότε τα άπειρα σώματα δεν θα είχαν πού να χωρέσουν.
Επίκουρος:Επιστολή προς Ηρόδοτο
Νομίζω πάντως πως το επίθετο ''άπειρο'' ταιριάζει και περιγράφει το σύμπαν!
Θα μπορούσες όμως να αναλύσεις λίγο,πως εννοείς εσύ αυτό που έγραψες,να γίνει κατανοητό αυτό που λες:
quote:
ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΕΙΡΟ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ?????


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΙΘΕΡΟΒΑΜΩΝ
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 22:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΙΘΕΡΟΒΑΜΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ! ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΕΣ... ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΟΜΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΟ...ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΟ ΑΦΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΧΩΡΟ ΣΤΟ ΚΕΝΟ... ΤΟ ΚΕΝΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΥΜΠΑΝΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΡΙΣΤΕΙ ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΚΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΟ...ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ..ΚΙ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕΤΡΙΕΤΑΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΟ... ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΥΝΤΟΜΗ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ... WE'LL BURN THE SKY,WHEN IT'S TIME FOR ME TO DIE...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 00:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρουσα η τοποθέτησή σου.
Κατ'εμένα όμως και αυτό το κενό που λες,άπειρο είναι.
Για να πούμε ότι το σύμπαν δεν είναι άπειρο,θα πρέπει να δεχτούμε ότι έχει αρχή και τέλος.
Το ίδιο και ο χωροχρόνος.
Τί μπορεί να υπάρχει πέρα από την αρχή και πέρα από το τέλος?(Αν ισχύει αυτό?)
Μήπως κάπου εκεί τοποθετείς εσύ το άπειρο?
ΥΓ.Μα φίλε μου ακριβώς επειδή δεν μετριέται,δεν έχει τέλος και αρχή το ονόμασαμε έτσι.Αν και αρχίζω να καταλαβαίνω πως το εννοείς αυτό το κενό που λες.Ότι δεν αποτελειται από τίποτα?Άρα δεν μετριέται όπως θα μετρούσαμε πχ.1 κιλό μήλα?

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>

Edited by - Ελευθερία on 28/02/2004 00:32:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 02:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σύμπαν δεν ειναι άπειρο.
Κάποτε στο παρελθόν πριν περίπου 15 δισ. χρόνια (Μεγάλη Έκρηξη) είχε μια αρχή και κάπου στο μέλλον όταν εξαντλήσει όλα τα αποθέματα ενέργειας που διαθέτει θα έχει ένα τέλος.
Σύμφωνα με την θεωρία της Μεγάλης εκρηξης το σύμπαν ειναι πεπερασμένο χωρίς όρια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 16:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα,κατ'αυτήν την έννοια υπήρξε αρχή,άρα θα υπάρξει και τέλος.
Δεν ξέρω όμως αν η ερώτηση του φίλου μας:
quote:
ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΕΙΡΟ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ?????



Αν δηλαδή εννοεί ως άπειρο αυτό που λες κι εσύ,τα χρονικά του περιθώρια.
Έτσι όπως έθεσε την ερώτηση το δικό μου μυαλό πήγε στο μέγεθος.Στο χάος.Στο άπειρο..
Ας μας το ξεκαθαρίσει πως το εννοεί.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΙΘΕΡΟΒΑΜΩΝ
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 19:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΙΘΕΡΟΒΑΜΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελευθερια, εννοω αυτο που σκεφτηκες κι εσυ, το μεγεθος.Και εχει δικιο ο Ωριων σ'αυτα που λεει.Το συμπαν απο τη γενεση σου ως και σημερα και παντα εχει μια συγκεκριμενη ενεργεια...επομενως δεν μπορει να ειναι απειρο.Το κενο δεν ειναι απειρο γιατι οπως ειπα ειναι ενα τιποτα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.078125
Maintained by Digital Alchemy