ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΖΩΕΣ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Rebecca
Νέο Μέλος


39 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 21:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rebecca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΙΝ 5 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΝΩ ΒΛΕΠΑΝΕ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΝΤΕΟΚΑΣΕΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΒΥΘΟ
Ο ΑΝΙΨΙΟΣ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΕΝΑΝ ΕΡΕΥΝΗΤΗ ΤΟΥ ΒΥΘΟΥ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΑΛΙΑ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΑΥΤΟΝ (Ο ΑΝΙΨΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 1/2 ΕΤΩΝ)ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΗΤΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΠΡΙΝ 14 ΧΡΟΝΙΑ.

ΕΣΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΠΟΙΟΙ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΖΩΗ?

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2004, 00:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα παιδάκια,ειδικά σε μικρές ηλικίες,σίγουρα έχουν κάποιες δυνατότητες-χαρίσματα.

Παιδάκια που ξαφνικά μιλούν ξένες γλώσσες.Που βλεπουν μέσα από τοίχους.Που μαντεύουν τη σκέψη!
Τα παιδάκια,αυτά τα φωτεινά,αγνά αγγελάκια,είναι περισσότερο κοντά στο θείο.
Απαλλάγμενα ακόμα,από τον τρόπο σκέψης που σιγά σιγά θα τους μάθουμε,έξω από κάθε καλούπι,έχουν ανεπτυγμένες ικανότητες.
Καθάριο πνεύμα!
Αθώα ματιά,που βλέπει και γκρεμίζει τοίχους.
Που εισχωρεί στο στενό-χωρο νου των ενηλίκων.
Θυμούνται τη γνώση που είχαν πριν γεννηθούν.
Ξανα-θυμούνται....


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 00:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό!

Δηλ. είναι βέβαιο ότι υπάρχει προηγούμενη ζωή, είναι επίσης βέβαιο ότι οι μεγάλοι θυμούνται και επομένως τίθεται το ερώτημα!!! Θυμούνται και τα παιδιά?

Κάπως προχωρημένη η σκέψη ... !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 02:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
athakandr,καταρχήν καλωσόρισες!
quote:
Δηλ. είναι βέβαιο ότι υπάρχει προηγούμενη ζωή, είναι επίσης βέβαιο ότι οι μεγάλοι θυμούνται και επομένως τίθεται το ερώτημα!!! Θυμούνται και τα παιδιά?

Κάπως προχωρημένη η σκέψη ... !



Είδες να γράψω κάπου πως υπάρχει προηγούμενη ζωή?
Είπα μήπως πως οι μεγάλοι θυμούνται?
Απλά είπα πως πριν γεννηθούμε είμασταν κάπου.
Εκεί που είμασταν λοιπόν,είχαμε τη γνώση.
Με τη γέννησή μας δυστυχώς μπήκαμε στη λήθη.
Τα μικρά αθώα παιδάκια είναι όμως περισσότερο κοντά στην α-λήθη ή αλλιώς αλήθεια.
Η γνώση ως ανάμνηση.
Γνωρίζω=ξαναθυμάμαι
Κάτι που βέβαια δεν είπα εγώ η μικρή και αφελής αν θες γυναίκα,αλλά ο Πλάτωνας.
Καλωσόρισες και πάλι φίλε ή φίλη μας


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 10:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑ ΒΡΕΘΕΙ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.
ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ Η ΜΗΤΕΡΑ ΕΝΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΟΥ 2-3 ΕΤΩΝ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ****ΣΥΜΠΤΩΣΗ?****

Η ΑΔΕΛΦΗ ΤΗΣ ΔΕ ΣΚΟΤΩΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΣΕΙΣΜΟ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΤΟ 1978 ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 14-15 ΕΤΩΝ.
Η ΚΟΡΗ ΤΗΣ ΤΩΡΑ 2-3 ΕΤΩΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΗΣ ΑΝΕΦΕΡΕ ΜΑΜΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ?????

Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΡΩΤΗΣΗ ΗΤΑΝ ΜΗΠΩΣ ΤΥΧΟΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ.
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ.

ΑΥΤΟ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΣΑΝ ΕΝΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΖΩΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 12:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Στους ασιατικούς πολιτισμούς (όπου η ιδέα της μετενσάρκωσης είναι αναπόσπαστο μέρος της πίστης των ανθρώπων) υπάρχουν πολυάριθμες αναφορές στις "αναμνήσεις" μικρών παιδιών από προηγούμενες ζωές τους. Ορισμένες φορές, μάλιστα, συνοδεύονται από εκ γενετής σημάδια στο σώμα τους, που φέρονται να σχετίζονται άμεσα με τον τρόπο θανάτου στην προηγούμενη ενσάρκωση.
Το αν υπάρχει ή όχι μετενσάρκωση, θεωρώ ότι είναι κάτι που κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει με βεβαιότητα, εκ των πραγμάτων. Είναι όμως λογικό να υποθέσουμε ότι -εάν κάτι τέτοιο πράγματι υφίσταται- τα παιδιά, ως πιο αγνά και καθ΄ότι δεν έχουν ακόμα αναπτύξει τις αντιστάσεις των μεγάλων, είναι πιο καλοί δέκτες της οιασδήποτε ανάμνησης ή προαποκτηθείσας γνώσης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sparverius
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 13:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sparverius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας μην ξεχνάμε και το γεγονός ότι τα μικρά παιδιά έχουν σωματικές ικανότητες που με την πάροδο του χρόνου χάνονται. Π.χ. τα μωρά ηλικίας μέχρι 6 μηνών μπορούν να καταπίνουν και να αναπνέουν ταυτόχρονα. Θέλω να πω ότι τελικά ένα μικρό παιδί είναι πιο πολύπλοκος και "κρυμμένος" οργανισμός από ότι ένας ενήλικας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 20:05:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά δεν μπορώ να είμαι σίγουρη για τις μεταμψυχώσεις.Δεν τις αποκλείω όμως,ακριβώς γιατί δεν είμαι σίγουρη.
Μέσα από τον Χριστιανισμό δεν βγαίνει τέτοιο συμπέρασμα.Το αντίθετο θα έλεγα.
Η δική μου άποψη,και παρατηρώντας τέτοια φαινόμενα(κυρίως παιδιών) από πολύ κοντά,τίνει προς άλλες ικανότητες ή χαρίσματα.
Ψυχοκινητικά,τηλεπάθεια.
Όταν ένα παιδί βλέπει πίσω από τοίχους,όταν μαντεύει τη σκέψη,το μέλλον..αυτα με παραπέμπουν εκεί.
Σαφώς υπάρχουν κι άλλα περιστατικά,σαν αυτό που ανέφερε ο Avatar,αλλά και η Rebecca.
Ακόμη συχνά ακούμε για παιδάκια που ξαφνικά μιλούν μια ξένη γλώσσα.
Στα περιστατικά αυτά των δυο φίλων μας,ίσως να ισχύει η γεννετική,γονιδιακή μνήμη.
Για τις ξένες γλώσσες,και ότι άλλο έχει να κάνει με γνώση,δεν ξέρω το μυαλό μου πάει πάλι σε αυτό το :<Η γνώση ως ανάμνηση> Που έγραψα παραπάνω.
Σε αυτό κατέληξα όταν μια μέρα διαπίστωσα έκπληκτη πως ο γιος μου μπορεί να κάνει μαθηματικές πράξεις,ενώ ήταν μόλις 2 ετών.
Και χωρίς μέχρι εκείνη τη στιγμή να του τις δείξει κανείς.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 00:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είδες να γράψω κάπου πως υπάρχει προηγούμενη ζωή?
Είπα μήπως πως οι μεγάλοι θυμούνται?

Ελευθερία δεν απαντούσα σε σένα αλλά στην Rebecca!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rathamanthes
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 08:27:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rathamanthes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Η μικρή κόρη της οικογένειας παρακαλούσε συνεχώς να την αφήσουν για λίγο μόνη της με το νεογέννητο αδερφάκι της. Οι γονείς φοβούμενοι ότι μπορεί να του έκανε κάτι λόγο ζήλιας δεν της το επέτρεπαν. Τελικά υπέκηψαν στα παρακάλια της και την άφησαν αλλά την παρακολουθούσαν από τη γερμένη πόρτα. Το κοριτσάκι πλησίασε στην κούνια του βρέφους, έσκυψε από πάνω του και το ρώτησε " Μωράκι, πες μου πως είναι να μιλάς με το θεό γιατί έχω αρχίσει να το ξεχνάω"...

Από το "Μυστικό ταξίδι του ειρηνικού πολεμιστή" του Νταν Μίλμαν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 13:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Rathamanthes,το απόσπασμα που μας χάρισες, λέει πολλά.
Αυτή περίπου είναι και η δική μου άποψη.
Αναρωτιέμαι..αν αυτά τα μικρά αγγελούδια που ακούνε μέσα τους αυτή τη Θεία φωνή,τα αφήναμε ελεύθερα,χωρίς κλισέ και καλούπια,χωρίς όλες αυτές τις δικές μας σκέψεις και φόβους,εντελώς ανεπηρέαστα,πώς θα ήταν ο κόσμος των ενηλίκων.Όταν αυτά, θα έμπαιναν σε αυτόν τον κόσμο.
Αγαπητέ/ή athakandr,ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.
Να'σαι καλά

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 13:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...Η μικρή κόρη της οικογένειας παρακαλούσε συνεχώς να την αφήσουν για λίγο μόνη της με το νεογέννητο αδερφάκι της. Οι γονείς φοβούμενοι ότι μπορεί να του έκανε κάτι λόγο ζήλιας δεν της το επέτρεπαν. Τελικά υπέκηψαν στα παρακάλια της και την άφησαν αλλά την παρακολουθούσαν από τη γερμένη πόρτα. Το κοριτσάκι πλησίασε στην κούνια του βρέφους, έσκυψε από πάνω του και το ρώτησε " Μωράκι, πες μου πως είναι να μιλάς με το θεό γιατί έχω αρχίσει να το ξεχνάω"...

Διαβάζοντας αυτό το απόσπασμα... ένιωσα μια γλυκιά ζεστή αίσθηση να μου γλυκαίνει την ψυχή!

Σ’ ευχαριστώ πολύ!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mindtrap
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2004, 14:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mindtrap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους. Το θεμα το οποιο ανοιξατε ειναι πραγματι πολυ ενδιαφερον. Κι εγω πιστευω οτι τα μικρα παιδια μπορουν και βλεπουν κατι περισσοτερο απο τους μεγαλους. Λοιπον ενα απο τα περιστατικα που θα πω εγινε στην εκκλησια του Αγιου Ιωαννη του Ρωσου.
Μια οικογενεια με το μικρο γιο τους πηγαν στον Αγιο για να προσκυνησουν. Συγκεκριμενα ερχονταν απο μακρυα. Τοτε το παιδακι ρωτησε τους γονεις του πως λεγοταν ο παπουλης που κοιμοταν στο φερετρο. Τοτε τους πλησιασε ο παπας της εκκλησιας και ειπε στο παιδακι να ρωτησει μονο του τον Αγιο. Ο μικρος πλησιασε και ρωτησε. Μετα απο λιγο τον ρωτησε ο παπας αν του ΑΠΑΝΤΗΣΕ Ο Αγιος και το παιδι ειπε πως του απαντησε και του ειπε πως τον ελεγαν Ιβαν. Το Ιβαν ειναι το ονομα του Αγιου στα ρωσικα και κανεις δεν τον λεει ετσι στην Ελλαδα. (Το παιδι ηταν 2 χρονων.
Επεισης εχω δει γνωστο μου κοριτσακι σε μικρη ηλικια, (μολις που ελεγε συλλαβες) να κοιταζει προς μια κατευθηνση που εμεις δεν βλεπαμε τιποτα και να χαμογελα και να λεει -παπους-. Αργοτερα το ρωτησε η αδελφη του να της δειξει ποιον εβλεπε και η μικρη εδειξε εναν Αγιο που της ειχαν σε μια εικονα στην κουνια της.
Και τωρα το συγκεκριμενο γεγονος ισως φανει καπως ασχετο με την συζητηση, αλλα επειδη αφορα μικρο παιδι θα το αναφερω. Πριν αρκετα χρονια η μητερα μου με την θεια της ενα μεσημερι εβλεπαν καποιες παλιες φωτογραφιες. Ηταν μονες στο σπιτι και δεν υπηρχαν παιδια μεσα σε αυτο. Βρηκαν λοιπον μια φωτο που ηταν ενα παιδακι που ειχε πεθανει σε πολυ μικρη ηλικια απο καποια αρρωστια της εποχης (δεκαετια 50). Αυτες, επειδη το παιδι ηταν ασχημο, αρχισαν να γελουν και να λενε - βρε τον Αποστολακι πως ειναι ετσι;- κλπ. Μεσα σε λιγα λεπτα ακουσαν ακριβως διπλα τους, χωρις να βλεπουν τιποτα, ενα μωρο να κλαιει πολυ δυνατα. Και οσο περνουσαν τα λεπτα το κλαμα του παιδιου γινοταν ολο και πιο δυνατο. Το γεγονος αυτο δεν μας το ειχαν πει μεχρι προσφατα που αναφερθηκαμε στο συγκεκριμενο παιδακι και τις ειδαμε οτι ειχαν μια παραξενη αντιδραση.
Η γνωμη μου ειναι οτι σε γενικες γραμμες πρεπει να σεβομαστε τους νεκρους, οτι και αν ηταν αυτοι οταν ηταν ζωντανοι.
Ευχαριστω για την υπομονη σας αν διαβασατε ολο το μηνυμα.

strange things are reflections of our dreams into reality.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 00:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσήρθες στην παρέα μας mindtrap.
Σωστή η θέση σου για τους νεκρούς.
Χωρίς άλλα σχόλια
Σήμερα ΄με επισκέφθηκε μια παλιά μου συμμαθήτρια από το λύκειο,που σήμερα είναι φυσικός.
Μου εξήγησε κάπως την μετατόπιση στον χρόνο-σε άλλη διάσταση,παρελθόν,μέλλον..
Και εξήγησε κάπως έτσι παρόμοια περιστατικά που συζητάμε εδώ.
Μου είπε για μια χρονική μεταφορά σε άλλη διάσταση του χρόνου.
Στιγμιαία.Που κατά την επαναφορά μας,έχουμε την αίσθηση -αφού ότι βιώσαμε δεν δύναται να το θυμηθούμε-της προαίσθησης,της πρόγνωσης.Ίσως αυτή η χρονική μετατόπιση να είναι πιο εύκολη στα παιδιά.Και ισχυρότερη.Εδώ ταιριάζει αυτό που έγραψε και ο φίλος μας sparverius:
quote:
Θέλω να πω ότι τελικά ένα μικρό παιδί είναι πιο πολύπλοκος και "κρυμμένος" οργανισμός από ότι ένας ενήλικας

Ένα αντίστοιχο θέμα που μπορείτε να δείτε είναι:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3152

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 14:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και η μετανσάρκωση ήταν αποδεχτή από τον Χριστιανισμό μέχρι κάποια σύνοδο!!!
Ακόμα βέβαια δεν έχει επιστημονικά αποδειχθεί περί προηγούμενων ζωών αν και πιστεύετε πως με την ύπνωση μπορείς να δεις όχι μία προηγούμενη ζωή αλλά και παραπάνω..
Είχα διαβάσει κάποτε ένα βιβλίο σχετικά με αυτό, ήταν πολύ ενδιαφέρον.. και είχε και διάφορους τρόπους για ύπνωση και αυτούπνωση και αναφερόταν στα διάφορα στάδια που μπορεί να φτάσει κάποιος μέσα από την ύπνωση.. υποτίθεται πως υπάρχουν διάφορα στάδια που μπορείς να φτάσεις κατά την διάρκεια της ύπνωσης και πως όλοι οι άνθρωποι δεν είναι εύκολο να υπνοτιστούν σωστά και μάλιστα κάποιοι σχεδόν καθόλου..
Αναφερόταν και σε διάφορες εμπειρίες που φαινόντουσαν πραγματικές.. Αλλά το βιβλίο δεν προσπαθουσε να αποδείξει την ύπαρξη των προηγούμενων ζωών αλλά το πόσο οι προηγούμενες εμπειρίες έχουν στιγματίσει καθοριστικά τις ζωές μας και πόσο θα μπορούσαμε να βοηθηθούμε από την γνώση αυτών!!
Αν λοιπόν δεχτούμε ως δεδομένο την ύπαρξη προηγούμενων ζωών μου φαίνεται πολύ φυσικό τα παιδιά να εμφανίζουν τέτοια σημάδια πιο εύκολα από τους μεγαλύτερους..
Εξάλου τα παιδιά έχουν πολλές ικανότητες που αργότερα αυτές χάνονται..
Όμως τα παιδιά λένε και ασυναρτησίες πολλές φορές.. αλλά ας τα παρουμε στα σοβαρά, γιατί μπορεί κάτι να προσπαθούν να μας πούνε..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 15:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εξάλου τα παιδιά έχουν πολλές ικανότητες που αργότερα αυτές χάνονται..
Όμως τα παιδιά λένε και ασυναρτησίες πολλές φορές.. αλλά ας τα παρουμε στα σοβαρά, γιατί μπορεί κάτι να προσπαθούν να μας πούνε..

Έτσι είναι.Υπάρχουν οι ικανότητες στα παιδιά,που μετά ως ενήλικες συνεχίσουν να υπάρχουν, αλλά σε κάποια πιο..λανθάνουσα μορφή.
Και σ'αυτό βάζουμε κι εμείς το χεράκι μας λίγο ε?
Οι γονείς.
Τα παιδάκια ποτέ δεν λένε ασυναρτησίες.
Πάντα κάτι θέλουν να μας πουν,κάτι να μας δώσουν να καταλάβουμε.
Πολλές φορές χρησιμοποιούν την φαντασία τους,αλλά και πάλι για κάποιον σκοπό.
Η κόρη μου στα δύο της χρόνια είχε πλάσει με την φαντασία της ένα φαντασματάκι,το Κρο.(Η ιδέα εμπνεύστηκε από το παιδικό στην TV τον Κάσπερ)
Ο Κρο λοιπόν καθόταν μαζί μας στο τραπέζι,τον τάιζε,του μίλαγε,του έστρωνε μια πολυθρόνα κάθε βράδυ με σεντόνια για να κοιμάται.
Θύμωνε επειδή εμείς δεν του δίναμε την ανάλογη σημασία.
Κάποτε ο Κρο βρήκε την Κουφονιά(΄δείτε όνομα) και παντρεύτηκαν.Μάλιστα έφεραν στον κόσμο και τρισχαριτωμένα φαντασματάκια!
Τί άλλο θα μπορούσε να κάνει ένα παιδί κλεισμένο στο σπίτι,χωρίς αδελφάκι εκείνη την εποχή,και με γονεις πολυάσχολους?
Πάντα λοιπόν κάτι θέλουν να μας πουν.Έστω και μέσα από ασυναρτησίες!


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 16:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑΙ....!!!

Ο ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ ΦΙΛΟΣ

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......

Edited by - simori on 04/03/2004 16:16:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 16:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε mindtrap σ’ ευχαριστούμε για τις ενδιαφέρουσες ιστορίες.

Φίλη Ελευθερία συμφωνώ! Είναι φυσικό το κάθε παιδάκι να «πλάσει» και έναν φανταστικό φίλο με τον οποίο θα μπορεί να μιλάει / παίζει / ασχολείται κλπ., με τα απίστευτα ωράρια των μεγάλων...Είναι μία κακή πραγματικότητα.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mandragoras
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 16:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mandragoras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Πράγματι, τα παιδάκια είναι εκπληκτικά. Είναι σοφά κατά μία έννοια, λόγω της απλότητας τους. Είναι σαν να λέμε πιο κοντά στο Θείο.
Επίσης έχω διαβάσει πως τα παιδάκια βλέπουν την αύρα. Αλλη μια ικανότητα που χάνουμε με το που μεγαλώσουμε.
Πάντως ας μη ξεχνάμε, πως ΕΜΕΙΣ είμαστε τα παιδάκια αυτά, που μεγαλώσανε. Μπορεί να μας "ισοπεδώσανε" οι γονείς (άθελα τους), τα σχολία, το όλο σύστημα, αλλά ίσως κάπου βαθιά μέσα μας κρύβονται όλα αυτά τα μαγικά που κάποτε θεωρούσαμε δεδομένα (και ας μη το θυμόμαστε πια).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 19:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Quote: "Επίσης έχω διαβάσει πως τα παιδάκια βλέπουν την αύρα. Αλλη μια ικανότητα που χάνουμε με το που μεγαλώσουμε."

Θα συμφωνήσω μαζί σου Mandragoras. Είναι απολύτως αληθές..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rebecca
Νέο Μέλος


39 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 21:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rebecca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ Η ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΓΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο AVATARGR

Rathamanthes ΠΟΛΥ ΤΡΥΦΕΡΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ

ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΓΕΝΝΕΤΙΚΗ ΓΟΝΙΔΙΑΚΗ ΜΝΗΜΗ Η ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΕΞΙΓΗΣΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

Rebecca


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

savel
Μέλος 1ης Βαθμίδας


76 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 19:45:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους savel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

DUSKOLI I ERWTISI SOU REBECCA

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mistirios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 09:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mistirios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ

ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΚΥΠΡΟ ΟΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΙΜΙΑ ΠΟΘ ΛΕΊ: "ΑΠΟ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΡΕΛΛΟ ΜΑΘΕΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ". ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΙ ΠΑΡΟΙΜΙΕΣ ΕΧΟΘΝΕ ΜΕΓΑΛΟ ΝΟΗΜΑ .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lavelle
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 10:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lavelle  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To κακό με αυτού του είδους τις συζητήσεις είναι ότι εξαντλούνται στην περιπτωσιολογία.
Του ενός ο ανιψιός θυμήθηκε πως ήταν βατραχάνθρωπος, του αλλουνού η γιαγιά ήταν η Μαρία Αντουανέτα, ο άλλος ήταν με φίλους του στο γήπεδο και μόλις μπήκε το γκολ του φάνηκε ότι σαν κάπου να το είχε ξαναδεί κοκ.

Λείπει νομίζω, η διάχυση της γνώσης και της γνώμης που βασίζεται σε μελέτη (ή έστω ανάγνωση) και οι εμπειρίες που αυτός ο οποίος τις αναφέρει έχει προβληματιστεί σχετικώς.

Αυτό το στυλ "ο ανιψιός θυμήθηκε ... λέτε να υπάρχει προηγούμενη ζωή ?" θυμίζει περισσότερο επίσκεψη αφελούς πελάτη σε τσαρλατάνο εσωτεριστή ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy