ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΑΤΙΑ;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
RMCCTR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2002, 19:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tι ειναι αυτο που τραβηξα στις 13/07 εξω απο την Παρο;
Μηπως ειναι ενα απλο σκουπιδακι;
Οποιος γνωριζει απο φωτο μπορει να εστιαζει η μηχανη μακρια το τοπιο και κοντα ενα σκουπιδακι;
Περιμενω αποψεις και σχολια


"ΡΕΕΙ Ο ΙΧΩΡ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΛΕΒΑ ΜΟΥ"

Edited by - Arzuna on 26/07/2002 14:37:59

RMCCTR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2002, 20:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΗΝ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟΝ ΣΚΛΗΡΟ ΜΟΥ Η'ΟΧΙ;
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΝ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΦΩΤΟ

"ΡΕΕΙ Ο ΙΧΩΡ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΛΕΒΑ ΜΟΥ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RMCCTR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2002, 20:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτελους τα καταφερα!!!

"ΡΕΕΙ Ο ΙΧΩΡ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΛΕΒΑ ΜΟΥ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Triton
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2002, 09:23:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Triton  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεγαλε τι ειναι τουτο...? μαλλον δεν ειναι σκουπιδι...
και απο οτ ξερω τα σκουπιδια δεν εχουν σχημα δισκου και ουτε πετανε τοσο μακρια στη θαλασσα...
Μηπως μπορεις να μου στειλεις την photo με καλυτερη αναλυση στο e-mail μου... για να δω με ακριβεια περι τινος προκειται...

tritonas@hotmail.com

" Όταν αποριφθούν όλες οι λογικές ερμηνείες , τότε
αυτή που μένει , όσο απίθανη και αν είναι , πρέπει
να είναι η λύση του προβλήματος "
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RMCCTR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2002, 11:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Τριτωνα θα στειλω την φωτο σε εσενα και σε οποιον αλλο ενδιαφερεται.η φωτο ειναι μεγαλυτερη και το παραξενο αντικειμενο δεν εχει τοσο σαφες σχημα οπως φαινεται εδω.
Αλλα αναρωτιεμαι:τοσην ωρα κοιταζα μεσα απο τον φακο, πως δεν το παρατηρησα οταν τραβηξα την φωτο;
Μηπως ειναι ενα λαθος εκτυπωσης;
Πραγματικα ενδιαφερομαι να διαλευκανω το θεμα γιατι οποτε εβλεπα παρομοιες φωτο ημουν δυσπιστος.

"ΡΕΕΙ Ο ΙΧΩΡ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΛΕΒΑ ΜΟΥ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2002, 21:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε RMCCTR, με μια πρώτη ματιά φαίνεται πως πέτυχες κάτι ενδιαφέρον. Καλά κάνεις και είσαι δύσπιστος, γιατί πολλές τέτοιες φωτογραφίες αποδείχθηκαν ψεύτικες. Δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν είδες το αντικείμενο όταν τράβηξες τη φωτογραφία, η αν είναι λάθος στην εκτύπωση, μα φαίνεται πως έχει "ζουμί". Θα σου πρότεινα να πας τη φωτογραφία σε κάποιον ειδικό για ανάλυση. Περιμένω νεότερα και ελπίζω αυτό που μας έδειξες να είναι ακόμη μια απόδειξη ότι δεν εόμαστε μόνοι μας.

HIGHLANDER

"ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ"

Edited by - ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ on 20/07/2002 21:33:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2002, 11:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλε RMCCTR.

Αν όντως η φωτογραφία αυτή είναι αυθεντική είναι πολύ σημαντική. Η μεγάλη σύμπτωση είναι ότι ερευνούμε ως Esoterica.gr μια αρκετά σοβαρή μαρτυρία για εμφάνιση πιθανώς εξωγήινων οντοτήτων στις Κυκλαδες πριν λίγες εβδομάδες.

Ήδη είμαστε στο στάδιο των συνεντεύξεων και κάποια στιγμή θα παρουσιάσουμε το θέμα στην κεντρική σελίδα μας. Πρόκειται για μια σοβαρή μαρτυρία και κάνουμε την έρευνα με προσοχή και συνέπεια.

Αν η φωτογραφία έχει τραβηχτεί από εσένα και είναι αυθεντική, σε παρακαλώ στείλε μήνυμα στο esoterica@esoterica.gr γιατί αν αυτή η φωτογραφία τραβήχτηκε στην Πάρο, αυτό το καλοκαίρι, το θέμα παίρνει πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις από ότι φαινόταν αρχικά.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Arzuna
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2002, 14:58:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arzuna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε RMCCTR,

Η φωτογραφία σου φαίνεται εκ πρώτης όψεως άκρως ενδιαφέρουσα! Προσωπικά, ελπίζω να μην είναι "σκουπιδάκι" τελικά. Δεν υπάρχει κάποιο στοιχείο από την εικόνα που παραθέτεις στο μήνυμά σου που να δείχνει ότι δεν είναι πραγματικό το αντικείμενο αλλά χρειάζεται μία προσεχτική ανάλυση της φωτογραφίας σε όσο το δυνατόν καλύτερη ανάλυση. Τα απαραίτητα εργαλεία για κάτι τέτοιο τα διαθέτουμε.
Όπως σου γράφει και ο thot, σχετικά με το περιστατικό που ερευνούμε αυτήν την περίοδο, η συμβολή σου μπορεί να αποδειχτεί πραγματικά πολύτιμη.

Ελπίζω να μπορέσουμε να συνεργαστούμε πάνω σ'αυτό.
Θα ήθελα να ενημερώσω τους υπόλοιπους φίλους ότι θα είναι φυσικά οι πρώτοι που θα ενημερωθούν για τα αποτελέσματα των ερευνών μας στις οποίες, ούτως ή άλλως, τους θεωρούμε ώς άμεσους συνεργάτες όπως έχει αποδειχθεί με πολλούς τρόπους μέσα από τις ομάδες συζήτησης και τα υπόλοιπα τμήματα του εγκυρότερου δικτυακού τόπου έρευνας του Μεταφυσικού στην Ελλάδα!

"Η Θυσία της Γνώσης είναι πιο μεγάλη από κάθε υλική θυσία. Η Γνώση είναι αυτό που μέσα του, κάθε πράξη φτάνει στο ανώτατο σημείο της"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2002, 15:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ RMCCTR ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΜΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ.
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.


DREAMWALKER
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dottore
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Mexico
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2002, 14:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dottore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
File rmccr sou proteinw na anaeris to gegonos sto adistixo elliniko kedro anaforas U.F.O.
Tha to vris stin parakatw diefthinsi....http://users.forthnet.gr/ath/hwebs1/index.htm


ΤΗΣ ΑΡΕΤΗΣ ΟΥΔΕΝ ΚΤΗΜΑ ΣΕΜΝΟΤΕΡΟΝ, ΟΥΔΕ ΒΕΒΑΙΟΤΕΡΟΝ ΕΣΤΙΝ
Κανένα κτήμα δεν είναι σεμνότερο και πιό βέβαιο από την αρετή (ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Triton
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2002, 10:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Triton  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε RMCCTR περιμενω ακομα τη photo σου...
ελπιζώ να μου τη στειλεις....
Α.... και κατι ακομα μπορει καποιοw να μου πει πως βαζουμε photo στα μηνυματα μας, γιατι δεν το εχω καταφερει ακομα...
ή να μου στειλει e-mail

tritonas@hotmail.com

Thanks....

" Όταν αποριφθούν όλες οι λογικές ερμηνείες , τότε
αυτή που μένει , όσο απίθανη και αν είναι , πρέπει
να είναι η λύση του προβλήματος "
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RMCCTR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2002, 11:43:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Τρίτωνα σου έχω στείλει την φωτο 3 φορές και τις τρεις γύρισε πίσω.Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα ο λογαριασμός σου;
Οι υπόλοιποι που μου ζήτησαν την φωτο την έλαβαν κανονικά

"ΡΕΕΙ Ο ΙΧΩΡ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΛΕΒΑ ΜΟΥ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Triton
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2002, 13:17:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Triton  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειχα προδπαθησει και εγω να σου στειλω μια photo αλλα και εμενα μου την γυρισε πισω και δεν ξερω το γιατι...
τελοσπαντων... Σε ευχαριστω...
Και εαν δεν σου ειναι κοπος προσπαθησε μια ακομη φορα...
Και παλι σε Ευχαριστω..
Και μια τελευταια ερωτηση... μπορεις
να μου πεις πως να βαλω photo στα μηνυματα μου.....

" Όταν αποριφθούν όλες οι λογικές ερμηνείες , τότε
αυτή που μένει , όσο απίθανη και αν είναι , πρέπει
να είναι η λύση του προβλήματος "
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2002, 08:02:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΗ.
ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΚΙΑ,ΚΑΙ
ΑΝ ΤΟ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΟΝΤΙΝΟΥΣ ΒΡΑΧΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟΙ(ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΚΤΥΠΗΣΕ ΤΟ ΣΑΜΑΙΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ?) ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ,ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΚΙΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RMCCTR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2002, 08:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου beyond η φωτογραφία ειναι αληθινή και την έχουν πάρει τα παιδιά του esoterica για να την μελετήσουν.
Φίλε Τρίτωνα η ερώτηση σου απαντάται στις FAQ
RMCCTR

"ΡΕΕΙ Ο ΙΧΩΡ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΛΕΒΑ ΜΟΥ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2002, 13:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Triton,

(Σου έχω στείλει την απάντησή στο σχετικό e-mail σου αλλά αφού δεν είναι σίγουρο ότι θα την λάβεις με αυτόν τον τρόπο - βλέπω ότι κάποια μηνύματα που σου έστειλε και ο RMCCTR δεν τα έλαβες - σου γράφω και μέσα στις Ομάδες Συζήτητησης. Το πρόβλημα με τα mail σου πιθανώς οφείλεται στο ότι ο χώρος στον λογαριασμό Hotmail σου είναι στα όρια μεγέθους του οπότε κάνει απόρριψη μηνυμάτων που ξεπερνούν αυτό το όριο. Το έχω πάθει και ο ίδιος στο παρελθόν, ιδιαίτερα με μηνύματα που περιείχαν attachments, οπότε θα σε συμβούλευα να ελέγξεις τον λογαριασμό σου αυτό και να σβήσεις όσο το δυνατόν περισσότερα από τα παλιά σου μηνύματα)

Λοιπόν στο θέμα μας τώρα:
Αυτήν τη στιγμή η εφαρμογή των Forums δέχεται μόνον εικόνες που φιλοξενούνται σε κάποιο χώρο στο Internet και δεν έχουμε ενσωματώσει κάποιον τρόπο για να μπορούν τα μέλη να "ανεβάζουν" τις εικόνες τους στο site του ESOTERICA. Πρόκειται πάντως να προσθέσουμε αυτήν τη δυνατότητα στο προσεχές μέλλον.

Αν θέλεις τώρα μπορείς να στείλεις την φωτογραφία ή φωτογραφίες που θέλεις μέσω e-mail (στη διεύθυνση forums@esoterica.gr) και εμείς θα την/τις τοποθετήσουμε στον φυσικό χώρο του site. Μετά θα σου δώσουμε το Link για να το εισάγεις στο μήνυμά σου και στο/στα σημεία που εσύ θέλεις για να φαίνεται η εικόνα που επιθυμείς στο/στα μηνύματά σου. Είναι ένας έμμεσος τρόπος βέβαια, αλλά το αποτέλεσμα είναι ακριβώς το ίδιο σαν να "ανέβαζες" εσύ την φωτό στο site.

Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σου (και περιμένουμε την/τις εικόνες σου)!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arzuna
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2002, 15:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arzuna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι των δικτυακών Ομάδων Συζήτησης του ESOTERICA.gr,

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για τη συμβολή σας στο να κάνουμε μαζί αυτόν το χώρο έναν αξιόπιστο και έγκυρο τόπο έρευνας και ουσιαστικής αναζήτησης (προς τα μέσα και πρός τα έξω, δεν έχει διαφορά).

Θα ήθελα να ευχαριστήσω ιδιαιτέρως τον RMCCTR που εμπιστεύθηκε το αναπάντεχο εύρημά του στην ερευνητική ομάδα του ESOTERICA.gr.

Η μελέτη της φωτογραφίας που έχουμε στα χέρια μας θα συνεχιστεί πιθανώς για αρκετές ημέρες καθώς είναι πολλές, χρονοβόρες και επίπονες οι μετρήσεις που χρειάζεται να γίνουν με το εξειδικευμένο λογισμικό και τα οπτικά μέσα που διαθέτουμε. Σημειώστε ότι ορισμένα από αυτά χρησιμοποιούνται για επιστημονικές και εγκλητολογικές αναλύσεις και απαιτούν έναν μεγάλο βαθμό εμβάθυνσης στις διάφορες παραμέτρους που χαρακτηρίζουν τις απεικονίσεις και στις επιστημονικές θεωρήσεις που τις περιγράφουν. Επίσης έχουμε στη διάθεσή μας λογισμικό ειδικής κατασκευής που ευγενικά μας έχουν παραχωρήσει συνεργάτες μας προγραμματιστές τέτοιου επιστημονικού προσανατολισμού software.

Για τους επίδοξους "αναλυτές" παρόμοιων στοιχείων θα μπορούσα αρχικά να συστήσω πάντως την χρήση του πολύ καλού προγράμματος επεξεργασιας εικονας Gimp (http://www.gimp.org) από τον χώρο του Ελεύθερου Λογισμικού/Λογισμικού Ανοικτού Κώδικα.

Θα θέλαμε πάντως να έχουμε τη συνεργασία σας σε αυτήν την έρευνα!!
Αυτός είναι και ο λόγος που εισάγαμε λεπτομέρεια της περιοχής της φωτογραφίας που περιέχει το υπό μελέτη "αντικείμενο" στο αρχικό μήνυμα του φίλου RMCCTTR (στην κορυφή αυτού του θέματος). Η εικόνα προέρχεται από ψηφιοποίηση της φωτογραφίας στα 600 dpi. Έχουμε τοποθετήσει το Υδατογράφημα για τον μόνο λόγο του ότι θα θέλαμε να αποφύγουμε τη διαρροή των εικόνων από αυτή την έρευνα και την ανορθόδοξη - πιθανώς και όπως συνηθίζεται - χρήση τους από φορείς καθαρά κερδοσκοπικού χαρακτήρα ή με "θολωμένη" και άλογη κρίση. Θα παρακαλούσα λοιπόν απλώς να το παραβλέψετε, άλλωστε δεν παρεμβάλλεται σε χρήσιμες λεπτομέρειες.

Θα θέλαμε λοιπόν από εσάς (ή και από φίλους σας που θα προσκαλέσετε) να μελετήσετε πολύ καλά (με απλή επισκόπηση, δεν χρειάζεται software) την εικόνα αυτή και να πείτε σε αυτή την συζήτηση αν παρατηρείτε κάτι ιδιαίτερο ή περίεργο σε αυτήν (εκτός του ίδιου του αντικειμένου φυσικά).

Δεν θέλουμε να σας προκαταβάλουμε περισσότερο(βασικό στοιχείο κάθε ορθής έρευνας) γι'αυτό και δεν αποκαλύπτω περισσότερα, ούτε την περιοχή της εικόνας στην οποία κάποια μέλη μας παρατήρησαν τέτοιου είδους στοιχεία. Η συμβολή σας σε αυτό το σημείο είναι πολύ σημαντική.

Θα ήθελα να πληροφορήσω πάντως το μέλος beyond ότι το "αντικείμενο" φαίνεται να ρίχνει σκιά στην επιφάνεια της θάλασσας (ελάχιστα προς τα δεξιά) αλλά για να αποφανθούμε τελικά πρέπει να έχουμε στα χέρια μας λεπτομερείς θαλασσογραφικούς χάρτες της περιοχής (για να αποκλείσουμε ότι αυτό που φαίνεται είναι κάποια ξέρα) πράγμα που πιστεύω ότι θα γίνει σύντομα.

Ορισμένα στοιχεία τώρα από τις προκαταρκτικές αναλύσεις:
- Δεν υπάρχει (μέχρι τώρα) κάποιο στοιχείο που να αποδεικνύει ότι το "αντικείμενο" είναι κάποιο σκουπιδάκι πάνω ή μπροστά από τον φακό
- Το φιλμ έχει δυστυχώς αρκετό κόκκο όπως είναι φανερό και από το κομμάτι της φωτογραφίας που παραθέτουμε, στοιχείο που δυσχαιρένει την ανάλυση και την ανέρευση λεπτομερειών
- Μία μεγάλη πιθανότητα είναι να πρόκειται για μία ατέλεια (κηλίδα) του ίδιου του φιλμ γι'αυτό και σε τελικό στάδιο και για την πλήρη στοιχειοθέτηση της υπόθεσης μία μελέτη του φιλμ σε σκοτεινό θάλαμο θεωρείται απαραίτητη. Φίλε RMCCTR "το φιλμ και τα μάτια σου λοιπόν"
- Υπάρχουν αρκετά στοιχεία συμμετρίας και ομαλότητας σχήματος(πέρα από την αντίθετη εντύπωση που δημιουργείται έκ πρώτης όψεως) στο "αντικείμενο".

Σχετικά με την άλλη περίπτωση του ευρύτερου χώρου των "απαγωγών", που ερευνούμε επίσης αυτήν την περίοδο μπορώ να πω εδώ πως προέρχεται από αξιόπιστους μάρτυρες και ότι τα στοιχεία που έχουμε έως τώρα είναι εκπληκτικά. Τοποθετείται και αυτό το περιστατικό στην περιοχή των Κυκλάδων - στο χρονικό διάστημα του ίδιου πενθημέρου που τραβήχτηκε η φωτογραφία από τον RMCCTR και είμαστε σε άμεση επικοινωνία και συνεργασία με τους αυτόπτες μάρτυρες.

Αυτά για την ώρα λοιπόν και αναμένετε "συνταρακτικά" νέα σύντομα.
Αστειεύομαι εν μέρει, το πραγματικά συνταρακτικό είναι ο κοσμος στον οποίο ζούμε και τον οποίο κρύβουμε μέσα μας...


"Η Θυσία της Γνώσης είναι πιο μεγάλη από κάθε υλική θυσία. Η Γνώση είναι αυτό που μέσα του, κάθε πράξη φτάνει στο ανώτατο σημείο της"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arzuna
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2002, 15:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arzuna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μία ακόμη λεπτομέρεια της φωτογραφίας έχοντας αφαιρέσει αρκετά μεγάλο ποσοστό από τον κόκκο του φιλμ...

"Η Θυσία της Γνώσης είναι πιο μεγάλη από κάθε υλική θυσία. Η Γνώση είναι αυτό που μέσα του, κάθε πράξη φτάνει στο ανώτατο σημείο της"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GY
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2002, 19:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι η πρώτη μου επαφή μαζί σας και ειλικρινά το χαίρομαι ιδιαίτερα. Ελπίζω σε μια δημιουργική συνεργασία και χωρίς πολλά εισαγωγικά, επιθυμώ να κάνω κάποιες παρατηρήσεις σχετικά με την φωτο του φίλου RMCCTR, έχοντας γνώσεις φωτογραφίας αφού ασχολούμαι με το θέμα επι σειρά ετών.
Η θέση του αντικειμένου σε σχέση με τον ήλιο επιτρέπει την αποτύπωση της σκιάς του στην επιφάνεια της θάλασσας, στα δεξιά της φωτο πάνω από του δύο βράχους. Όπως παρατήρησα, η θέση του αντικειμένου δεν είναι παράλληλη με την επιφάνεια του νερού, αλλά έχει μια κλίση προς την μεριά του ήλιου (πάνω αριστερά). Αυτός είναι και ο λόγος που η σκιά του φαντάζει αρκετά μεγάλη σε σχέση με το μέγεθός του. Όπως εύκολα κάποιος μπορεί να παρατηρήσει, αν και η ποιότητα της φωτο δεν βοηθά ιδιαίτερα, ο ήσκιος των δύο βράχων θεωρώ πως αποτυπώνεται προς την ίδια κατεύθυνση με αυτή του αντικειμένου.
Θα μπορούσα να πω με την πρώτη ματιά, ειδικά της πρώτης φωτο, πως η συγκεκριμένη αποτύπωση πρόκειται για κάποιο σκουπιδάκι από αυτά που συχνά εμφανίζονται στους φακούς των φωτογραφικών μηχανών και που φυσικά αποτυπώνονται στη συνέχεια και στις φωτογραφίες. Όμως τα όσα αναφέρω παραπάνω μάλλον έχουν να προσφέρουν στη συζήτηση. Καλό πάντως είναι να στεκόμαστε πάντα με ιδιαίτερη προσοχή απέναντι σε κάθε τι που αφορά εμφανίσεις ΑΤΙΑ, αφού τα αβασάνιστα και ατεκμηρίωτα συμπεράσματα έχουν γελοιοποιήσει το συγκεκριμένο θέμα όχι λίγες φορές στο παρελθόν.

GYAGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2002, 22:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!!
Φίλε GY καλώς μας όρισες!!
Έχεις δίκιο στην επισήμανσή σου να είμαστε προσεκτικοί με τέτοια θέματα.Και εγώ παρατήρησα προσεκτικά τη φωτό που παρουσιάζεται εδώ (αν και χωρίε γνώσεις φωτογραφίας όπως εσύ) και έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για ένα αντικείμενο που ίπταται πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας.Κάλλιστα θα μπορούσε να είναι ένα σκουπιδάκι πάνω στο φακό.ΟΜΩΣ όσα σκουπιδάκια έχω δει εγώ δεν έχουν τόσο συμμετρικό σχήμα (όπως σωστά αναφέρθηκε πιο πάνω) και φυσικά ούτε αφήνουν σκιά μέσα στο "πλάνο".Φυσικά μπορεί να κάνω λάθος.Ας περιμένουμε και θα δούμε.Και πάλι καλώς μας όρισες!
Ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΑΚΙΝΘΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2002, 22:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΑΚΙΝΘΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλες τις ανήσυχες ψυχες!
Ομολογώ πως δεν είχα δώσει βάση σ'αυτό το TOPIC πριν,όχι πως δεν με ενδιαφέρει το αντικείμενο - με καίει και με τσουρουφλάει - αλλά τέλος πάντων δεν είχα "μπεί".Σας παρακαλώ όλους εσάς που εξετάζεται την φωτογραφία του φίλου,να επισπεύσετε την απάντηση σας,γιατί όπως είπε και η Σκοτεινός Άγγελος,η συμμετρικότητα του σχήματος που διακρίνεται ούτε εμένα με οδηγεί στο να θεωρήσω ότι είναι κάποιο σκουπίδι.

Με εκτίμηση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2002, 09:14:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ τους "παλιόφιλους" και καλοσορίζω και τα νέα μας μέλη...
Το εν λόγο Α-γνώστης Τ-αυτότητας Ι-πτάμενο Α-ντικείμενο, κατα τη δική μου εντύπωση όπως βλέπω τη Φώτο πάντα, ΔΕΝ ίπταται απλά της θάλασσας, ΑΛΛΑ (μάλλον) έχει εκτιναχθεί ΜΕΣΑ απο τη θάλασσα...
Στην τελευταία φώτο που ΔΕΝ έχει αφαιρεθεί ο "κόκος", αυτό φαίνεται "αρκετά καλά"....
Μάλιστα, οι "γραμμές προόθησης" γίνονται εμφανής, λόγο του ότι (κατα τη δική μου γνώμη πάντα) έχουν "μαζί τους" ΚΑΙ νερό απο τη θάλασσα.

Αν βάλουμε κάποιο αντικείμενο ΜΕΣΑ στο νερό, μόλις το βγάλουμε, βγαίνει μαζί του ΚΑΙ νερό. 'Οσο πιό γρήγορα, με πολύ ταχύτητα βγεί το αντικείμενο, τόσο πιό "λεπτοφυεί" είναι οι γραμμές που αφήνει.

Στο Α.Τ.Ι.Α της φώτο, αυτές οι γραμμές είναι ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ως πρός τον άξονα του αντικειμένου....

Τώρα για όσους αναρωτιούντε "γιατί αυτό ΔΕΝ φαίνεται στη φωτο που έχουμε αφαιρέσει τον κόκο", η απάντηση είναι ότι ο κόκος στη φωτογραφία, προσδίδει ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ....
Γι'αυτό και εμείς παραθέτουμε την επεξεργασίας μας ΚΑΙ με κόκο αλλά και ΧΩΡΙΣ κόκο....

Τα συμπεράσματα... δικά σας.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RMCCTR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2002, 13:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Kelso
δεν γνώρίζω αν μελετάς και εσύ την φωτο μαζί με τον Αrzura αλλά αν είχε εκτιναχθεί απο την θάλασσα δεν θα το παρατηρούσα;
Αλλά ακόμα και αν στεκόταν πάνω απο την θάλασσα θα έπρεπε να το έχω παρατηρήσει
Η αλήθεια είναι οτί εκείνη την στιγμή παρατηρούσα τις "πόρτες"-τα βράχια που έπεσε το Σαμίνα-, αλλά μπορεί να είχα τόσο επικεντρωθεί που να μην "έπεσε στο μάτι μου" ένα τόσο περίεργο αντικείμενο;
Περιμένω τα πορίσματά σας με μεγάλη αγωνία

"ΡΕΕΙ Ο ΙΧΩΡ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΛΕΒΑ ΜΟΥ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fmo
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2002, 22:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fmo  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος fmo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
RMCCTR ισως να ειναι ενδιαφέρον αυτο που εβγαλες,αλλα επειδη ασχολουμαι με τη φωτογραφια με παραξενευει το γεγονος οτι ο χωρος που αφησες στα αριστερα σου ειναι τοσο τεραστιος οσο να χωρεσει το μικρο αντικειμενο που φαινεται στη photo.Δηλαδη δεν καταλαβα τι τελικα ηθελες να βγαλεις με αυτη τη φωτογραφια, τα βραχια στο 1/4 και το υπολοιπο απλωσ τη θαλασσα...καταλαβαινεις τι υποννοω?Τελοσπαντων, παντως για σκοθπιδακι μπροστα απο το φακο δεν πρεπει να ειναι,γιατι φαινονται στη μεγενθυση εσοχες απο το αντικειμενο που σημαινει οτι ειναι στο περιπου εστιασμενο.Μπροστα στο φακο αν ηταν θα φαινοτανε απλως μια θολουρα,ενα μικρο σκοτεινιασμα σε εκεινο το σημειο.Επισης δε βλεπω μεγαλη ενταση φωτος,φαινεται σα να εχει δυση ο ηλιος.Αν ειναι ετσι φυσικα η σκια δε δικαιολογειται εκει,ειναι πολυ εντονη επισης.Τα βραχια επισης δεν εχουν σκια το οποιο διχνει ελλειψη του ηλιου...Με τον προσανατολιμο της σκιας του,σημαινει οτι το μερος του αντικειμενου επρεπε να γυαλιζει καπως.Αλλα φυσικα... αν ειναι ενα εξωγηινο σκαφος (λεμε) κλπ κλπ...τοτε ολα μπορουν να εχουν συμβει και να μην το ειδες με τα ματια αλλα το film να το κατεγραψε και δεν εχει τελειωμο.Με τη μηχανη το εβγαλες αυτο?

UFO-TISΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RMCCTR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2002, 07:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου fmo
σε χαιρετώ και σε καλοσορίζω στην συζήτηση
θέλω να σου επισημάνω οτι η ωρα που τραβήχτηκε η φωτο ηταν μεταξύ 15.00-15.00
Επίσης θα πρεπει να ξέρεις οτι φωτογραφία δεν εμφανίζεται ολοκληρη γιατί ηταν πανοραμική απο φιλμ kodak advantix(σίγουρα τα ξέρεις αφου ασχολείσαι με το αντικειμενο)
Ελπίζω να βοηθήσεις και εσυ στο να βγούνε χρήσιμα συμπεράσματα

"ΡΕΕΙ Ο ΙΧΩΡ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΛΕΒΑ ΜΟΥ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arzuna
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2002, 12:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arzuna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,

Θα ήθελα να ευχαριστήσω αρχικά όλους όσους έχουν συμμετέχει στη συζήτηση αυτή έως τώρα. Για μία ακόμη φορά αποδεικνύεται ότι τα Μέλη αυτών των Forums είναι πραγματικά δραστήρια. Θα ήθελα να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τα Μέλη εκείνα που έκαναν ήδη κάποια ανάλυση ή μελέτη των εικόνων που παρατίθενται εδώ, όπως η Darkangel_78 που μας έστειλε και κάποιες εικόνες από την επεξεργασία που έκανε στην αρχική εικόνα που απέστειλε στο forum ο RMCCTR. Δυστυχώς όμως αυτή η αρχική εικόνα έχει υποστεί μεγάλο βαθμό, απωλεστικού τύπου, συμπίεση με αποτέλεσμα οι επεξεργασμένες εικόνες της Darkangel_78 να έχουν μεγενθύνει τα διάφορα "τεχνουργήματα" που οφείλονται στη συμπίεση. Πάντως έστω κι έτσι κάποια από τα συμπεράσματά της είναι όντως εύστοχα και συμφωνούν με τα δικά μας. Δεν θα τα εκθέσω όμως ακόμα και θα εξηγήσω το λόγο γι'αυτό παρακάτω.

Όπως φαίνεται έχει δημιουργηθεί ένα θέμα με τη "σκιά" του "αντικειμένου" και κατά δεύτερο λόγο με τον φωτισμό της σκηνής.
Θα πρέπει να πούμε ότι αποδεχόμαστε την ώρα λήψης της φωτογραφίας που μας αναφέρει ο RMCCTR. Τοποθετείται στο χρονικό διάστημα
από 15:00 έως 16:00 (πιθανότερα 15:15-15:30). Δεν έχουμε κάποιον λόγο να μην εμπιστευτούμε τον RMCCTR καθώς
έχει συνεργαστεί άψογα μαζί μας μέχρι τώρα και μας έχει δώσει γενναιόδωρα τη βοήθειά του και το υλικό που διαθέτει, είτε είναι
εκτυπώσεις της φωτογραφίας είτε το ίδιο το FILM!

Μάλιστα φίλοι μου, πήραμε στα χέρια μας το ίδιο το film το οποίο και αναλύσαμε, εκτυπώσαμε, ψηφιοποιήσαμε και μελετήσαμε σε Επαγγελματικό Studio ηλεκτρονικής Επεξεργασίας Φωτογραφίας.Μελετήσαμε το FILM και την επιφάνειά του με ειδικές φωτογραφικές λούπες (ειδικοί μεγενθυντικοί φακοί) υψηλής ποιότητας και ψηφιακά και το συμπέρασμα από αυτήν την μελέτη είναι ότι το αντικείμενο όντως έχει αποτυπωθεί κανονικά στη φωτογραφία,
δηλαδή υπήρχε όντως στη σκηνή που τράβηξε ο RMCCTR, δεν πρόκειται για αποτέλεσμα ατέλειας του film ή παραπροϊόν της χημικής του επεξεργασίας και το σημαντικότερο, το πιθανότερο είναι να μην πρόκειται για "σκουπιδάκι" (για την ακρίβεια είναι απειροελάχιστες οι πιθανότητες να είναι "σκουπιδάκι" στον φακό).
Σε αυτό το σημείο να πούμε ότι ένας λόγος γι'αυτό είναι και αυτό που, πολύ εύστοχα , παρατηρεί και το μέλος fmo περί εστίασης. Έχουμε μάλιστα υπογεγραμμένα αυτά τα συμπεράσματα για το film από τους επαγγελματίες τεχνικούς του Studio οι οποίοι διαβεβαιώνουν τα παραπάνω με πλήρη επίγνωση της επαγγελματικής τους ιδιότητας. Προσωπικά είχα την επίβλεψη όλης αυτής της διαδικασίας στο συγκεκριμένο Studio και εξέτασα ο ίδιος την επιφάνεια του film, οπότε είμαι πεποισμένος ότι τα πράγματα είναι όπως εκθέτονται παραπάνω. Θα μου συγχωρέσετε εδώ, ελπίζω, την έλλειψη έκθεσης αυτής της πιστοποίησης που αναφέρω (πιθανώς και άλλων στοιχείων) αλλά βρίσκομαι σε "υποτιθέμενες" ολιγοήμερες διακοπές και δυστυχώς δεν έχω μαζί μου ούτε όλο το υλικό ούτε, και φυσικά, ολόκληρο τον εξοπλισμό που απαιτείται. Το film έχει, όπως ήταν αναμενόμενο βέβαια, και άλλες πόζες τραβηγμένες καθώς, και αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό και χρήσιμο για την έρευνά μας, και δύο στάσεις μετά την επίμαχη φωτογραφία που απεικονίζουν την ίδια περιοχή της θάλασσας καθώς το πλοίο συνεχίζει να αποχωρεί από την Πάρο με μικρή χρονική διαφορά μεταξύ τους (της τάξης του λεπτού). Σε αυτές τις δύο φωτογραφίες το αντικείμενο δεν φαίνεται πλέον αλλά η σχετικές θέσεις των βραχονησίδων, ξερών, νησίδων και άλλων βράχων έχουν αλλάξει σύμφωνα με τα αναμενόμενα λόγω της μετακίνησης.
Δεν γίνεται ζήτημα για την παραποίηση του film, εκτός εάν ο RMCCTR ανήκει στη ΣΙΑ ή άλλη μυστική υπηρεσία με εξοπλισμό
εκατοντάδων εκατομμυρίων (αστειεύομαι φυσικά)! Εάν είναι τεχνολογικό κατασκεύασμα έχει πετάξει μακριά ή έχει βυθιστεί στη θάλασσα, εάν είναι έμβιο ιπτάμενο ον έχει επίσης φύγει από την σκηνή με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Υπάρχουν πλείστες άλλες περιπτώσειςβέβαια και υποθέσεις που μπορούμε να κάνουμε για την φύση του "αντικειμένου", ακόμη και αυτές που ανήκουν στις περιπτώσεις εκείνες που κάτι, από άλλα πιο λεπτοφυή επίπεδα ύλης, έστω και στιγμιαία αποτυπώνονται για διάφορους λόγους στα φωτογραφικά film.

Από την πλευρά της Ερευνητικής Ομάδας του ESOTERICA.gr λοιπόν θα ήθελα εδώ να σας ζητήσω να αποβάλετε, όσο αυτό είναι εφικτό,
όσες περισσότερες από τις προκαταλήψεις σας, είτε προς την πλευρά του "επιστημονικώς αποδεκτού", είτε προς αυτήν του "υπερφυσικού"
ή του "ανεξήγητου".

Όσον αφορά τη σκιά και τον φωτισμό λοιπόν (και συγχωρέστε με για τη μεγάλη παραπάνω παρένθεση):
Η φωτογραφία όντως δίνει την εντύπωση ότι είναι υποφωτισμένη και ότι η ώρα λήψης είναι διαφορετική από αυτή που αναφέρει ο RMCCTR.
Κι εμείς είχαμε την ίδια απορία, και εύλογη αμφιβολία, αρχικά, αλλά κοιτάζοντας προσεχτικά την φωτογραφία, που σε καμία από τις εικόνες που συμπέριλαμβάνονται στη συζήτηση έως τώρα δεν φαίνεται ολόκληρη, είδαμε πως υπάρχουν σκιές που δικαιολογούν απόλυτα την ώρα λήψης. Παραθέτω παρακάτω λεπτομέρειες από την κουπαστή της πρύμνης του πλοίου (καταλαμβάνει την κάτω δεξιά γωνία της ολόκληρης σκηνής) για του λόγου το αληθές καθώς και λεπτομέρεια των παρυφών των δύο βράχων, γνωστών ως Βραχονησίδες "Πόρτες".
Οι σκιάσεις που αποτυπώνονται καταρρίπτουν,θεωρώ, όλες τις αμφιβολίες. (Μήπως αλήθεια κάποιος γνωρίζει το ύψος αυτών των βράχων, στοιχείο που δεν μπορέσαμε να βρούμε ακόμηκαι στους λεπτομερείς χάρτες της περιοχής - το μόνο που "έχουμε στα χέρια μας" σχετικά είναι μία προσεγγιστική πληροφορία που λάβαμε από έναν γνώστη της περιοχής ότι οι βράχοι εξέχουν γύρω στα 5 μέτρα από την επιφάνεια της θάλασσας, στοιχείο όμως που δεν είναι απόλυτα βέβαιο).
Κάναμε μία περαιτέρω μελέτη πάνω στη σκίαση των αντικειμένων για το συγκεκριμένο ακριβές γεωγραφικό στίγμα και το χρονικό πλαίσιο
που τοποθετείται η σκηνή με άκρως εξειδικευμένο και ακριβές λογισμικό και τα αποτελέσματα συμφωνούν με τις αρχικές εκτιμήσεις (δεσμευόμαστε να παραθέσουμε τα στοιχεία αυτά στη συνέχεια της έρευνας).
Τώρα, όσον αφορά τον φαινόμενο υποφωτισμό της φωτογραφίας ίσως ευθύνεται η γωνία λήψης (σε σχέση με τον ήλιο), ίσως η ποιότητα του
film (ως γνωστό, και μπορούν να το διαβεβαιώσουν πιστεύω και οι ειδήμονες της φωτογραφιας που συμμετέχουν σε αυτή τη συζήτηση,
το film αυτού του τύπου δεν έχει και ιδιαίτερα υψηλή ποιότητα ή ανάλυση - κάθε άλλο), ίσως και η αρχική επεξεργασία-εμφάνιση του film.
Η σκιά που φαίνεται να ρίχνει το "αντικείμενο" (εάν πρόκειται για σκιά τελικά, αλλά η μέχρι τώρα έρευνα προς αυτό το συμπέρασμα προσανατολίζεται)είναι πολύ ελαφρώς δεξιά του κάθετου άξονα που περνάει από το κέντρο του "αντικειμένου" και όχι πιο δεξία οπου αυτό που φαίνεται είναι μία ξέρα, το πιθανότερο. Θεωρούμε λοιπόν ότι η διαπίστωση του μέλους GY(τον οποίο και ευχαριστούμε για την χρησιμότατη συμβολή του) περί σκιάς "πάνω από του δύο βράχους" δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και αυτό δικαιολογείται και από τη σειρά των δύο φωτογραφιών (θα παρατεθούν και αυτές φυσικά στη συνέχεια της έρευνας) όπου η ξέρα φαίνεται να έχει τη φυσιολογική σχετική μετακίνηση στη σκηνή σε σχέση με τα υπόλοιπα στοιχεία της σκηνής και σε σχέση με την κίνηση του πλοίου. Η "σκιά" όμως, όπως και το ίδιο το "αντικείμενο" πλέον δεν φαίνονται (όσον αφορά τη "σκιά" κρατάμε κάποιες επιφυλάξεις, θα μπορέσουμε να πούμε περισσότερα στη συνέχεια).

Αυτό όμως που θέλουμε να ζητήσουμε σε αυτό το σημείο από όσους συμμετέχουν ή παρακολουθούν αυτή τη συζήτηση είναι να περιγράψουν αυτό
που βλέπουν στις εικόνες (και κυρίως σε αυτή που βρίσκεται στο πρώτο μήνυμα αυτού του θέματος, καθώς φέρει τη μεγαλύτερη λεπτομερεια,
έχει ιδιαίτερα μικρή συμπίεση - σχεδόν μηδενική - οπότε και ελάχιστα έως καθόλου τεχνουργήματα και μεταφέρει ως συνέπεια τις
περισσότερες πληροφορίες για το "αντικείμενο"). Θα θέλαμε να υπάρχουν όσο το δυνατόν περισσότερες περιγραφές του αντικειμένου, και με έμφαση στις περιοχές που περιβάλουν το αντικειμένο, πάνω από το άνω χείλος του και ανάμεσα στο κάτω χείλος και την επιφάνεια της θάλασσας, πριν παραθέσουμε περισσότερα στοιχεία από τις αναλύσεις που έχουν γίνει μέσω τεχνολογίας πάνω στη φωτογραφία.

Είναι κάτι που ζητήσαμε και προηγούμενα σε αυτή τη συζήτηση αλλά δυστυχώς δεν είχαμε την ανταπόκριση που περιμέναμε...

Υπενθυμίζουμε εδώ ότι το πρώτο και σημαντικότερο στοιχείο μίας τέτοιου τύπου έρευνας, εφόσον έχουν αποκλειστεί παράγοντες όπως
παραποίηση του φιλμ και άλλα συναφή, είναι η παρατήρηση και η χωρίς προκαταλήψεις προσεκτική περιγραφή. Οι οποιεσδήποτε τεχνικές
αναλύσεις, ειδικά στην περίπτωσή μας όπου η ποιότητα του film και η ανάλυση της φωτογραφίας δεν επιτρέπουν ιδιαίτερα πολλούς χειρισμούς τέτοιου τύπου, έρχονται να συμπληρώσουν και να επιβεβαιώσουν τις παρατηρήσεις.
Θα ήθελα εδώ να αναφέρω μία σχετικά αστεία συζήτηση που είχα πρόσφατα με κάποιον φίλο που είχε δημιουργησεί την άποψη ότι τα διάφορα εξελιγμένα και εξειδικευμένα προγράμματα ψηφιακής επεξεργασίας θα μπορούσαν να αποκαλύψουν το πραγματικό περίγραμμα του "αντικειμένου" ακόμη και την υφή της επιφάνειάς του. Λοιπόν φίλοι μου η απάντηση που δίνω σε τέτοιου είδους διατυπώσεις είναι ότι κάτι τέτοιο είναι δυνατόν μόνο στις κινηματογραφικές ταινίες για τις ανάγκες των σεναρίων τους. Δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο, τα προγράμματα και οι τεχνικές μεθόδοι μπορούν να κάνουν πολλά άλλα και ιδιαίτερα χρήσιμα βέβαια, να κάνουν προσωμοιώσεις ίσως του αντικειμένου - εξαιρετικά απίθανο για την περίπτωση, αλλά δεν μπορούν να δημιουργήσουν πληροφορία εκεί που δεν υπάρχει (δηλαδή εάν δεν υπάρχει στο αρχικό υλικό).

Πάντως τα αποτελέσματα των έως τώρα μελετών είναι αξιόλογα, προσανατολίζονται στην ανάδειξη κάποιων λεπτομερειών και έρχονται
να επιβεβαιώσουν κάποιες από τις αρχικές μας παρατηρήσεις!

Χρειαζόμαστε όμως εδώ τις δικές σας παρατηρήσεις πάνω απ'όλα, αλλά δεν θέλουμε να κατευθύνουμε την δική σας κρίση, εκτός από έναν μικρό προσανατολισμόόσον αφορά τις περιοχές που κρύβουν αξιοπρόσεκτες λεπτομέρειες - ο οποίος γίνεται παραπάνω.

Σας ευχαριστώ λοιπόν για άλλη μία φορά για τη συμμετοχή σας και εύχομαι σε ακόμη μεγαλύτερη.

Βραχονησίδες "Πόρτες"

με τεχνητή όξυνση της εικόνας για να φαίνονται καλύτερα οι σκιάσεις των βράχων

Κουπαστή του πλοίου (κάτω δεξιά γωνία της λήψης)

Λεπτομέρεια της κουπαστής

Λεπτομέρεια της κουπαστής


"Η Θυσία της Γνώσης είναι πιο μεγάλη από κάθε υλική θυσία. Η Γνώση είναι αυτό που μέσα του, κάθε πράξη φτάνει στο ανώτατο σημείο της"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2002, 18:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ,ΜΑΛΛΟΝ Η ΣΥΜΠΤΩΣΗ ΠΑΡΑΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΕ ??
ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΤΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ SITE:http://www.abcnews.go.com/sections/world/DailyNews/turkey010808_ufo.html
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ,ΤΙ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ?


Eyes to the Skies
Aegean Airspace Challengers ... From Outer Space?

By John K. Cooley

A T H E N S, Aug. 8 — Greek and Turkish air force pilots, sharing contested Aegean airspace, are used to seeing a fighter or two of their usually friendly adversary looping around them, or diving to intercept their patrol or training flights.

But for two Turkish trainee pilots, the aerobatics were different this time.
While on a routine training flight in a U.S.-made T-37 off the Turkish Aegean coastal town of Candarli, they suddenly had reason to call their home base control tower.

A bright object had approached their plane at high speed and reportedly gyrated around them for about a half hour.

The Turkish newspaper Hurriyet quoted their call: "Object approaching the wings. Now it's behind the plane ... now it's in front of us." They told their controller and the regional war alert center of the Turkish army that the apparent Unidentified Flying Object had an unusual shape that looked like a cross between a cone and a disc.

A Widely Curious Incident

Turkish air force sources said they were investigating. So were the neighboring Greeks.

The Turks were planning to report the encounter to international bodies — especially the U.S. National Aeronautics and Space Administration .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2002, 18:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως "beyond" νομίζω ότι είναι πολύ πιθανό να είναι το αντικείμενο που φωτογράφισε ο φίλος μας ο RMCCTR.

Αν και η περιγραφή μοιάζει κάπως γενική, ταιριάζουν α) ο τόπος που παρουσιάστηκε το ΑΤΙΑ (Αιγαίο) καθώς και β)ο συνδυασμός κώνου και δίσκου που θυμίζει πολύ το αντικείμενο της φωτογραφίας.

Καταπληκτικό!!!

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2002, 00:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κατεπέκταση φίλοι μου, δεν είμαστε οι ΜΟΝΟΙ που βλέπουν ότι βλέπουν....

Πραγματικά ο συδιασμός ΟΛΩΝ των στοιχείων δείχνει ότι δεν πράξαμε "άδικα" να εμβαθύνουμε τόσο σε αναλύσεις μιας φώτο που έχει "απλά ένα σκουπιδάκι στο φακό"!!!!!

Και φυσικά, ακόμα δεν έχουμε σταματήσει να ερευνούμε, έχω την αμυδρά εντύπωση ότι θα επακολουθήσουν ακόμα πιό "εκπληκτικά" στοιχεία....

Εν αναμομή λοιπόν...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RMCCTR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2002, 10:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλό το άρθρο που "ξετρύπωσες" φίλε beyond. Αυτό το γεγονός μαζί με την φωτο και την άλλη μαρτυρία κάτι δείχνουν.
Και που ξέρετε;Ισως μετά απο αυτό οι τούρκοι να το ξανασκεφτούν πολύ καλά πριν ξαναπαραβιάσουν τον εναέριο χώρο μας(όνειρα θερινής νυκτός!)
Φίλε Kelso και Arzura περιμένω καποια ενημέρωση σχετικά με τις αναλύσεις σας.
Πιστεύω οτι το δικαιούμαι

"ΡΕΕΙ Ο ΙΧΩΡ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΛΕΒΑ ΜΟΥ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2002, 11:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΕΤΕ ΟΙ ..ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ ? :)
ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΕΥΚΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΑΣ Η ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΧΑΜΠΑΡΙ..
ΦΑΝΑΤΑΣΤΕΙΤΕ ΕΝΑ ΙΘΑΓΕΝΗ (ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ..),ΓΥΡΩ ΤΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΛΑΕΙ ΜΕ ΚΙΝΗΤΟ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΑ ΡΑΔΙΟΚΥΜΑΤΑ.ΔΟΡΥΦΟΡΟΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΙΔΕΑ.ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ ΚΟΣΜΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΔΙΟΡΑΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ.ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΤΑΜΟ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ ΤΗΣ BINATIONAL,ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ Ο
ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy