ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ανεξηγητες εμπειριες στην Πεντελη
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 59
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 00:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος
quote:
Ίσως ήταν δώρο...

Και εγω αυτο νομιζω τελικα Νταβελη.. ελπιζω να ξανασυμβει για να αντιδρασω σωστα αυτην την φορα..

quote:
εγω ως ανιμιστης διακρινω καποιο μηνυμα, αλλα εσυ πρεπει να το αποκωδικοποιησεις!


;;;;; αν βρεις χρονο γραψε ενα email και πες μου την γνωμη σου θα ηθελα να την μαθω.

Καληνυχτα και να ειστε καλα

¨η αθεατη πλευρα αυτου του κοσμου ειναι το αλλο μας μισο...ευχομαι ο καθενας απο εμας να ερθει η στιγμη που θα το ανταμωσει και τοτε τιποτα δεν θα ειναι πια ιδιο¨
ΠΑΝΕΙΟΣ

Edited by - πάνειος on 24/03/2005 00:33:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zero g
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 01:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zero g
re paidia leei oti mou exoun apantisi sthn erotisi pou ekana alla de to blepo pouthena kserei kaneis ti paizei?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 12:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

ΕΚΤΑΚΤΟΣ ANAKOINΩΣΙΣ

βρηκα στην κατηγορια Προτασεις-Αποψεις αυτην την ανακοινωση και πιστευω πως πρεπει να μπει σε ολα τα τοπκ περι Πεντελης.


ετσι την παραθετω εγω και εδω:


Καλησπέρα σας Αγαπητοί Φίλοι.

Την Κυριακή, 3 Απριλίου, εκατό νέες ψυχούλες θα βρουν τη μόνιμη κατοικία τους στο βουνό της Πεντέλης.

Θα πραγματοποιηθεί η πέμπτη αναδάσωση στην οποία όσοι απο εσάς θέλετε και μπορείτε, είστε ευπρόσδεκτοι για να βοηθήσετε στην ανάσταση ενός βουνού που τόσο πολύ την έχει ανάγκη.

Δεν σας ζητώ να συνεισφέρετε οικονομικά, τα χέρια σας και η διάθεσή σας, αρκούν.

Οι πιθανοί ενδιαφερόμενοι ας μου στείλουν ένα mail για να τους πώ ακριβή τοποθεσία και ώρα.

Να είστε όλοι καλά!

Νταβελης666


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 12:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

re paidia leei oti mou exoun apantisi sthn erotisi pou ekana alla de to blepo pouthena kserei kaneis ti paizei?


εγω βλεπω οτι ειναι το πρωτο σου μηνυμα!


ποτε και πως μας ρωτησες κατι???


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2005, 01:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

παραθετω παλι τα οσα ειπα πριν μερικες σελιδες:


"την Τριτη το βραδυ με επιασε μια ταση να ανεβω στην σπηλια την αλλη μερα.

η λογικη εψαξε για λογους και αφορμες και την Τεταρτη ξεκινησα μονος για να φωτογραφησω το δεξιο τουνελ.


οντως πηγα πρωτα στο τουνελ και τραβηξα καμια τριανταρια φωτογραφιες, και μετα πηγα στην σπηλια.

εριξα μια ματια και μπηκα στο εκκλησακι.

οση ωρα βρισκομουν μεσα ακουγα γδουπους απο πετρες να πεφτουν.

οχι να κατρακυλανε, αλλα μια (αρκετα βαρια) πετρα καθε φορα.

στην αρχη ειχα την εντυπωση πως προερχονταν απο πισω απο τα ιερα ή απο το ταβανι, ετσι πηγα με τον φακο και ελεγξα αν υπαρχει καποιος σε καποιο ανοιγμα της σπηλιας.


δεν ηταν κανεις.


ξαναπηγα στο εκκλησακι και οι γδουποι ξαναρχισαν.


καποια στιγμη ακουστηκε ενας πιο δυνατος, και ξεκαθαρα προερχοταν απο την σκεπη της εκκλησιας.


βγαινω λοιπον να δω τι συμβαινει, και φυσικα δεν υπηρχε τιποτα στην σκεπη.

κοιταω ψηλοτερα τα βραχια και ωπ!

κατι ελειπε!


τραβαω αμεσως δυο φωτογραφιες για να σιγουρευτω οτι δεν φταιει η οραση μου και γυριζοντας αντικρυζω αυτο που ελειπε, και βρισκοταν μπροστα μου απο την ωρα που πηγα αλλα δεν το εβλεπα!


αν δεν γινοταν το σκηνικο οπως εγινε, δεν θα επεφτε το βλεμα μου επανω του.


περιττο να αναφερω οτι οι γδουποι δεν ξανακουστηκαν, και οτι οι φωτογραφιες απο το τουνελ ειναι ολες μαπα!

αντιθετως οι φωτογραφιες του αντικειμενου ειναι ευκρινεστατες..."


οριστε δυο απο τις φωτογραφιες του αντικειμενου!

η κουκλα που τοσα χρονια κρεμοταν απο τον γκρεμο πανω απο την σπηλια και εγινε αφορμη και αιτια για τον μυθο περι δρασης "μαγων" και "σατανιστων".


ετσι την πρωτοαντικρυσα γυριζοντας...

βρισκοταν μπροστα στα ματια μου και δεν την εβλεπα!

αν δεν με παρεσυραν οι γδουποι απο τις "πετρες", δεν θα την προσεχα!


ευτυχως δεν χρειαστηκε να μου ριξει καμια πετρα στο κεφαλι, για να ξυπνησω, η σπηλια!!!


αυτη η φωτογραφια δειχνει την εμπρος πλευρα της κουκλας, αλλα και την αρρωστια αυτου που την κρεμασε!


προφανως το μισος του προοριζοταν για εγκυο γυναικα, αφου τοποθετησε το κεφαλι απο ενα μικροτερο κουκλακι αναμεσα στα ποδια της κουκλας.


και ειναι φανερο οτι ηταν γνωστος(η) της, αφου μπορεσε να της κλεψει τα κλειδια!


μιας και μιλαμε για ανεξηγητα φαινομενα σε αυτο το τοπικ, εμενα μου φαινεται ανεξηγητο το τοσο μισος, η τοση κακια, η τοση ψυχικη μαυριλα του ανθρωπου αυτου, αλλα και η βλακεια του...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DERTAROTH
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2005, 17:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DERTAROTH
quote:

προφανως το μισος του προοριζοταν για εγκυο γυναικα, αφου τοποθετησε το κεφαλι απο ενα μικροτερο κουκλακι αναμεσα στα ποδια της κουκλας.


και ειναι φανερο οτι ηταν γνωστος(η) της, αφου μπορεσε να της κλεψει τα κλειδια!


μιας και μιλαμε για ανεξηγητα φαινομενα σε αυτο το τοπικ, εμενα μου φαινεται ανεξηγητο το τοσο μισος, η τοση κακια, η τοση ψυχικη μαυριλα του ανθρωπου αυτου, αλλα και η βλακεια του...



ΔΥΣΤΗΧΟΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΑΝ ΑΥΤΟΝ ΜΙΛΑΩ ΑΠΟ ΠΡΩΣΟΠΙΚΗΣ ΠΕΙΡΑΣ ΕΙΧΕ ΤΗΧΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΩ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΑΤΟΜΟ
ΚΑΙ ΝΩΜΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΜΕ ΕΝΑ ΜΑΓΙΚΟ ΣΤΟΥ ΝΤΑΒΕΛΗ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΝΑΡΟΤΙΟΥΝΤΑΙ "ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕ"

ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΕΙΣ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ

7Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2005, 01:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Διαβάζοντας το καινούριο τεύχος του ΔΑΥΛΟΥ, ομολογώ ότι συγκλονίστηκα έως και ανατρίχιασα με μια αναφορά σχετικά με τη Μονή Πεντέλης και τα μαυροντυμένα ανώμαλα καθάρματα που την κατοικούσαν/κατοικούν. Ο Βασίλειος Μαυρομάτης, στο άρθρο του «ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΑ»: ΕΝΑ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ «ΠΑΙΔΩΜΑΖΩΜΑ» ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΩΝ εξιστορεί στο τέλος του εκπληκτικού άρθρου του μια προσωπική εμπειρία, η οποία δεν μπορεί παρά να σοκάρει:

«Ο γράφων έχω βιώσει τραγική προσωπική εμπειρία φιλικής οικογένειας (καταγεγραμμένη στο αστυνομικό τμήμα Πεντέλης προ εικοσαετίας) που έπεσε θύμα απαγωγής του ανήλικου κοριτσιού της, ηλικίας 15 ετών (που ήταν παιδική μου φίλη) με βία απ’τους καλογήρους της Μονής Πεντέλης. Η Σοφία, που μετονομάσθη σε Χριστονύμφη, ήταν μαθήτρια του κατηχητικού από τα 11 έτη της. Στα 18 της η κοπέλα απέδρασε από το μοναστήρι και επέστρεψε στο σπίτι της μητέρας της στα Μελίσσια, άκρως κακοποιημένη σωματικώς και ψυχονοητικώς. Το ξύλο, οι βιασμοί, η πόσις ξυδιού αντί για νερό, η εξαντλητική νηστεία, η απομόνωσις αποτελούσαν καθημερινό μάθημα για την όμορφη και τρυφερή Χριστονύμφη-Σοφία, όπως τα διηγήθηκε στην μητέρα της. (Ο πατέρας της Ευστράτιος είχε πεθάνει προ ενός έτους από καρδιακή προσβολή.) Δύο ημέρες αργότερα τέσσερις σωματώδεις καλόγεροι πήγαν στο σπίτι του θύματος. Η Χριστονύμφη ΒΙΑΣΘΗΚΕ ΟΜΑΔΙΚΩΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΤΗΣ ΑΠ’ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΓΗΡΟΥΣ, που την απήγαγαν ξανά και την γύρισαν στη Μονή. Έκτοται, αγνοείται η τύχη της. Η μητέρα της κοπέλας Ελένη, καθηλωμένη στο κρεβάτι με αποκόλλησι ματιού απ’το ατελείωτο κλάμα της, πέθανε 5 μήνες αργότερα βαριά άρρωστη από βαθιά κατάθλιψη. Το δράμα της κατεστραμμένης οικογένειας εκκρεμεί (όπως και χιλιάδες άλλες περιπτώσεις διαλυμένων από την Εκκλησία οικογενειών) στο ράφι του τοπικού αστυνομικού τμήματος.»

Τα σχόλια δικά σας.


ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2005, 01:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Μόλις άκουσα ότι η αστυνομία έκανε έφοδο στην μονή Πεντέλης για να βρει τον Βαβύλη!
Βέβαια δεν τον βρήκε εκεί... λέτε να τον φυγάδευσαν από τίποτα μυστικά τούνελ;!

Οσοι πάτε συχνά προς την σπηλιά... να έχετε τον νου σας -για καλό και για κακό- μπας και πάρει το μάτι σας κανένα "μαυροντυμένο κάθαρμα" εκεί γύρω!!! (εδώ ταιριάζει σίγουρα Νταβέλη μου )

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2005, 02:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz
βρε γαμοτο

Edited by - wolfowitz on 30/03/2005 02:10:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2005, 02:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1

Πάντως joohny πολλά έχουν ακουστεί εκεί για άτομα που κυκλοφοράνε

στην περιοχή και κάνουν τελετές άλλοι έχουν δεί και φαντάσματα!

η αγαπη είναι παντοτινή

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2005, 09:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Πάντως joohny πολλά έχουν ακουστεί εκεί για άτομα που κυκλοφοράνε

στην περιοχή και κάνουν τελετές άλλοι έχουν δεί και φαντάσματα!

η αγαπη είναι παντοτινή



βασικα κυκλοφορανε κατι περιεργοι τυποι που κλεβουν σκουπιδια απ το βουνο, φυτευουν πευκα και αναβουν τα καντηλια στο εκκλησακι!

τους εχω δει με τα ματια μου!!!

οσο για τα φαντασματα, ο,τι θελει ο καθενας βλεπει!

δημοκρατια εχουμε!!!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2005, 09:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

οσο για τα φαντασματα, ο,τι θελει ο καθενας βλεπει!

δημοκρατια εχουμε!!!


Ξέχασες να πείς γι αυτούς που

... φοράνε μαυρα ρούχα με επένδυση Goretex το καταχείμωνο...

... πάνε με σκύλους....

.... πάνε με μωρά στην πλάτη ...

... με φακούς !!!

... με φωτογραφικές μηχανές ....

... με τηλεσκόπια, με λέηζερ, με θερμόμετρα, λάμπες UV ...

κάθε λογής παράλογα, παράξενα και αλλόκοτα πλάσματα δηλαδής !


ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ, ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΚΑΤΙΣΕΙ ΤΟΥΣ ΑΡΟΥΡΑΙΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΧΝΕΣ ΤΕΛΕΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΘΥΣΙΕΣ !!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 02:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

οντως εξαντλουνται οι αρουραιοι!


να το γυρισουμε στις νυχτεριδες?


αυτην την συνελαβα προσπαθωντας να ξαναπετυχω το προσωπο που παρουσιασα παραπανω.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hoplite
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 03:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hoplite
Γεια σε όλους,

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ή ερωτηθεί/απαντηθεί κάπου αλλού και συγνώμη αν είναι εκνευριστική η ερώτησή μου, αλλά μπορεί κάποιος (αν δε βαριέται φυσικά) να περιγραψεί πώς μπορεί κάποιος να φτάσει στη σπήλια του Νταβέλη; Ξεκινάς από Παλαιά ή Νέα Πεντέλη;

Παρακολουθώ πάντως εδώ και καιρό όλες τις συζητήσεις, προς το παρών όμως κρατώ στάση αναγνώστη - παρατηρητή, μιάς και δεν έχω πάει ποτέ στο συγκεκριμένο σημείο.

Ακούω πολλά για την τοποποθεσία και γενικότερα για την περιοχή της Πεντέλης, πολλά περίεργα συμβάντα περιγράφονται που για να τα πιστεψεις πρέπει να τα ζήσεις, σέβομαι όμως όλων τις εμπειρίες. Ομολογώ ότι δεν μπορώ να εκφέρω άποψη μιας και όπως είπα δεν έχω καν πατήσει στην τοποθεσία.

Ελπίζω πως κάποια στιγμή θα καταφέρω να πάω για μια επίσκεψη (αν βρω το δρόμο).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 04:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz
ασε, δεν θα σου πουνε: κρατικο μυστικο

Edited by - wolfowitz on 01/04/2005 04:13:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peter Gore
Νέο Μέλος

Argentina
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 04:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Peter Gore
Απο τον καιρο που παρακολουθουσα και μονο το Esoterica.gr παντα ηθελα να γραψω στα topic των βουνων Πεντελης και Παρνηθας και Υμηττου.

Ειμαι αρκετα μεγαλος πια για να τα περπαταω οπως καποτε, αλλα θεωρω τυχερο τον εαυτο μου που τα ειδα, τα ακουσα, τα γευτηκα, τα ακουμπησα, τα μυρισα και οχι μονο, σε μια εποχη που καποια σημεια τους δεν ειχαν εντονη την ανθρωπινη παρουσια.

Την τελευταια φορα που περπατησα ενοιωσα απογοητευση. Η αιτια ειναι οτι εχω βιωματα απο τα 3 βουνα της Αττικης μεσα στη δεκατια του 50 και του 60, πριν αρχισει δηλαδη η πληρης και συστηματικη αποψιλωση που επιχειρειται εδω και 2-3 δεκαετιες, και η συγκριση ηταν τραγικη.

Εμεις οι ανθρωποι ειμαστε εκπληκτικα οντα. Νομιζουμε οτι ολα μας ανηκουν ακομη κι οταν ολα δειχνουν οτι εμεις ανηκουμε στο συμπαν.

Συστηνω σε ολους να κυνηγατε οτι εχει σχεση με τον μεγαλο ερευνητη ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΟΥ. Οχι μονο γι αυτα που περιγραφει (ειδικα για την Πεντελη) αλλα και για τον εμπλουτισμο της παραπαιουσας γλωσσας μας με σαφη και σωστα ελληνικα.
Πως ειναι οι σημερινοι τυποις ερευνητες, καμια σχεση.

Θα τα λεμε.


Η δικη μου εμπειρια στην Πεντελη, ανεξηγητη, ειναι οτι το 1952, κανοντας διακοπες με τους γονεις μου, εχασα για 3 μερες τη φωνη μου, ενω οι γιατροι δεν μπορουσαν να δωσουν μια επιστημονικη εξηγηση. Ειναι κατι που δεν θα ξεχασω ποτε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hoplite
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 04:27:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hoplite
Ε, τότε να στείλουμε τον Βαβύλη, μήπως και "ψαρέψει" το μυστικό της διαδρομής Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 08:27:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Κάντε κλίκ και μπείτε σε αυτήν την υπόγεια στοά.


Μην ξεχάσετε να πάρετε σαντουιτσάκια και καμιά φυσαρμόνικα για τη διαδρομή !

Φακούς δε χρειάζεστε, -ευτυχώς- έχει τις ... πράσινες λάμψεις !


Edited by - Vril on 01/04/2005 08:36:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 08:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

Την Κυριακή, 3 Απριλίου, εκατό νέες ψυχούλες θα βρουν τη μόνιμη κατοικία τους στο βουνό της Πεντέλης.

Νταβελης666


Καλά, για μακελειό πάει ο Λήσταρχος ???



Edited by - Vril on 01/04/2005 08:40:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 13:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ή ερωτηθεί/απαντηθεί κάπου αλλού και συγνώμη αν είναι εκνευριστική η ερώτησή μου, αλλά μπορεί κάποιος (αν δε βαριέται φυσικά) να περιγραψεί πώς μπορεί κάποιος να φτάσει στη σπήλια του Νταβέλη; Ξεκινάς από Παλαιά ή Νέα Πεντέλη;


και απο τις δυο μπορεις να πας.

δεν θα σου δωσω περιγραφη γιατι θα σε στειλω στην σπηλια του Τζαβαλλα κατα λαθος.


δυο τροποι υπαρχουν πιστευω για να την βρεις:


ή ξεκινας μονος σου και ρωτωντας ψαχνεις. (εχω δει ανθρωπους να την βρισκουν με την πρωτη, ανθρωπους να χανονται στους χωματοδρομους και ανθρωπους να φτανουν στο πλατωμα αλλα να μην βλεπουν την σπηλια)


ή πας με καποιον αλλο την πρωτη φορα. (αν μαλιστα αυτος ο αλλος σε ανεβασει με τα ποδια απο το αρχαιο μονοπατι θα ειναι πολυ καλυτερα!)


εγω ηθελα επι 13 χρονια να παω, και αν και ειχα φιλους και γνωστους που την γνωριζαν, δεν κολλησε ποτε.


με πηγαν οταν ηρθε η ωρα τελικα οι καταλληλοι ανθρωποι (πρωτος ο Θ. Βεμπος και δευτερος ο Νταβελης - αξιολογοι ανθρωποι και οι δυο, που τους εκτιμω!)

αυτο που καταλαβα ειναι οτι η περιοχη θελει κοσμο, και δεν αρνουμαι σε κανεναν να τον πρωτοπαω.


επισης με ενδιαφερει πολυ η συμπεριφορα, τα συναισθηματα, αλλα και οι παρατηρησεις των νεων επισκεπτων που τους κανει δωρο η σπηλια.

τρανταχτο παραδειγμα η ασχετη με τετοια θεματα φιλη που ΠΡΩΤΗ παρατηρησε οτι οι αγγελοι στο εκκλησακι εχουν φυλο!

αν λοιπον θελεις, εγω σε παω στην σπηλια.

με βολευουν και οι καθημερινες αρκει να το ξερω μια δυο μερες πριν.

quote:

Ακούω πολλά για την τοποποθεσία και γενικότερα για την περιοχή της Πεντέλης, πολλά περίεργα συμβάντα περιγράφονται που για να τα πιστεψεις πρέπει να τα ζήσεις, σέβομαι όμως όλων τις εμπειρίες.


δεν υπαρχει τιποτα για να πιστεψεις!

ή θα νιωσεις ή δεν θα νιωσεις!


quote:

Ομολογώ ότι δεν μπορώ να εκφέρω άποψη μιας και όπως είπα δεν έχω καν πατήσει στην τοποθεσία.


θα περιμενω την αποψη σου αφου πας.


νασαι καλα και καλως ηρθες στο φορουμ!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 13:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

ασε, δεν θα σου πουνε: κρατικο μυστικο



δεν ειναι αυτο.


ειναι που πρεπει πρωτα να παρει μερος σε θυσια αρουραιου ή νυχτεριδας στην αναγκη!

δεν ειναι τοσο ζουμερες οσο οι αρουραιοι αλλα ειναι τραγανες και σηκωνουν κρασι!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 13:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Απο τον καιρο που παρακολουθουσα και μονο το Esoterica.gr παντα ηθελα να γραψω στα topic των βουνων Πεντελης και Παρνηθας και Υμηττου.



χαιρομαι που το εκανες τελικα φιλε μου!


καλως ηρθες!

quote:

Ειμαι αρκετα μεγαλος πια για να τα περπαταω οπως καποτε, αλλα θεωρω τυχερο τον εαυτο μου που τα ειδα, τα ακουσα, τα γευτηκα, τα ακουμπησα, τα μυρισα και οχι μονο, σε μια εποχη που καποια σημεια τους δεν ειχαν εντονη την ανθρωπινη παρουσια.


και ολα αυτα σε κανουν πολυτιμο για τα οσα μπορεις να μας πεις, ειτε γραφοντας, ειτε απο κοντα.


αν και περπαταω οσο μπορω, οσο ακομη μπορω, ειναι φορες που παω και λιαζομαι σαν την γατα, οποτε μπορουμε να τα πουμε μια μερα αραχτοι!


quote:

Την τελευταια φορα που περπατησα ενοιωσα απογοητευση. Η αιτια ειναι οτι εχω βιωματα απο τα 3 βουνα της Αττικης μεσα στη δεκατια του 50 και του 60, πριν αρχισει δηλαδη η πληρης και συστηματικη αποψιλωση που επιχειρειται εδω και 2-3 δεκαετιες, και η συγκριση ηταν τραγικη.



γι αυτο και πρεπει οσο καο οπως μπορουμε να βοηθησουμε ο καθενας απο το ποστο του να αφεθουν ησυχα τα βουνα να αναρωσουν.


γιατι αναρωνουν αδελφε!

βλεπω την Φυση να κανει εκπληκτικα πραγματα για να επουλωσει τις πληγες που της ανοιξαμε.


με εξαιρεση φυσικα τις βιλες...


quote:

Εμεις οι ανθρωποι ειμαστε εκπληκτικα οντα. Νομιζουμε οτι ολα μας ανηκουν ακομη κι οταν ολα δειχνουν οτι εμεις ανηκουμε στο συμπαν.



αυτο ξαναπεστο, και μαλιστα φωναχτα, γιατι σε αλλο τοπικ που τολμησα να πω οτι δεν ειμαστε ντε και καλα η κορωνιδα της δημιουργιας, δεν μας ανηκει ο πλανητης, πεσανε να με φανε...


quote:

Η δικη μου εμπειρια στην Πεντελη, ανεξηγητη, ειναι οτι το 1952, κανοντας διακοπες με τους γονεις μου, εχασα για 3 μερες τη φωνη μου, ενω οι γιατροι δεν μπορουσαν να δωσουν μια επιστημονικη εξηγηση. Ειναι κατι που δεν θα ξεχασω ποτε.


σε ευχαριστω που την μοιραζεσαι μαζι μας!

οι περισσοτεροι δισταζουν να το κανουν.

εχουν επικοινωνησει μαζι μου αρκετοι ανθρωποι με μεϊλ και μου περιεγραψαν εμπειριες τους, πολυ ενδιαφερουσες.

αλλα δεν θελουν να τις πουν δημοσια (και φυσικα το σεβομαι).


εσυ εχεις αναμνησεις απο το γεγονος?

νασαι καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 13:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

αυτο ξαναπεστο, και μαλιστα φωναχτα, γιατι σε αλλο τοπικ που τολμησα να πω οτι δεν ειμαστε ντε και καλα η κορωνιδα της δημιουργιας, δεν μας ανηκει ο πλανητης, πεσανε να με φανε...

Αυτοί που πέσανε να σε φάνε, είναι οι έχοντες και κατέχοντες*, φίλε Τζώννη

ο σοσιαΛΗΣΤΗΣ Βρίλ


*βίλες, κότερα, εξοχικά, το μερσεντέ


Edited by - Vril on 01/04/2005 13:58:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 15:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

ανακαλυψα το αγνωστο ανοιγμα στην σπηλια που οδηγει στην Ομορφοκκλησια.

τρεις φωτογραφιες για αρχη:

το ανοιγμα...

η συνεχεια του...


και λιγο παραμεσα...



ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 19:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Johnny, συγχαρητήρια για τις φωτογραφίες...παιδιά μη με πάρετε στο ψιλό please, ή έχω πάθει μεταφυσική παράκρουση ή νομίζω πως βλέπω κάτι που φέρνει σε πρόσωπο και σε αυτές (στην πρώτη φωτογραφία του ανοίγματος συγκεκριμένα) Το βλέπει κανείς άλλος ή να τηλεφωνήσω στον ψυχολόγο μου?? (Γιατρέ μου βλέπω παντού πρόσωπα ανθρώπων!) Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 00:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Johnny, συγχαρητήρια για τις φωτογραφίες...παιδιά μη με πάρετε στο ψιλό please, ή έχω πάθει μεταφυσική παράκρουση ή νομίζω πως βλέπω κάτι που φέρνει σε πρόσωπο και σε αυτές (στην πρώτη φωτογραφία του ανοίγματος συγκεκριμένα)



οι φωτογραφιες ηταν πρωταπριλιατικη παγιδα για καποιες ερευνητικες ομαδες...


το ανοιγμα υπαρχει μεν, αλλα εχει πλατος 10 εκατοστα.


οσο για "προσωπα" εγω συνηθως δεν βλεπω τιποτα.

γι αυτο παρεθεσα τις φωτογραφιες που ειδα κατι.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 01:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1

Τώρα φίλε μου boy δεν νομίζω να σε παρεξήγησε ο joonhy

εε βλέπεις πρόσωπα είπες ...να το κοιτάξεις γιατί μπορεί να έχεις

επιπτώσεις στην υγεία σου.....?

ο εξωγήινος vril .......(+)

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 07:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

ο εξωγήινος vril .......(+)

gh



Αμπελο-Φιλόσοφε,

μαζέψου.... !



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 16:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1




ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 16:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1
VRILLAKO ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΘΥΜΩΣΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ

ΔΕΝ ΒΟΣΚΩ ΟΜΩΣ ΑΜΠΕΛΙΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ!!

ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΚΙΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΛΕΓΟΜΑΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΣ

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 59 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56 57 58 59
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy