ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Τράπουλα! Σατανικό δημιούργημα ή αθώο παιχνίδι;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Duke Nukem
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 13:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Duke Nukem  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Duke Nukem  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Duke Nukem  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να σχολιάσουμε, τις διάφορες απόψεις που "αιωρούνται" για την "Τράπουλα"......................................................................................................................
Θα ήθελα επίσης να μοιραστώ μια εμπειρία ενός 'ΠΟΛΥ' καλού μου φίλου: "Σπούδαζε στην Βουλγαρία εκείνο τον καιρό, και ένας βούλγαρος που ασχολούνταν πολύ καιρό με γιόγκα και εσωτερικισμό, αποφάσισε να τους "Επιδείξει" τις δυνάμεις του!!!
Μαζεύτηκαν όλοι στο σπίτι του “Μάγου” και τους έβαλε να κάτσουν γύρω από ένα τραπέζι που στη μέση του υπήρχε ένα κεράκι… Βρίσκονταν μέσα στο σκοτάδι που με μεγάλη δυσκολία μπορούσαν ο ένας να διακρίνουν το πρόσωπο του απέναντι τους…
Διάλεξε τον ποιο "Μάγκα" από όλους για «πειραματόζωο» και έκανε το εξής: Έκοψε την τράπουλα, και την έβαλε με τέτοιο τρόπο που να σχηματίζει οκτάγωνο, και είπε στον εθελοντή να κλείσει τα μάτια του και να σκέφτεται ότι είναι στην μέση ενός σκοτεινού δάσους, χαμένος, χωρίς διέξοδο και να τον κυνηγούν λύκοι, ώσπου πραγματικά ένιωσε λύκους, και σχεδόν τους άκουγε... Τότε του είπε να παραμείνει με κλειστά τα μάτια και σιγά σιγά να ανοίξει τα φύλα που βρίσκονταν μπροστά του (ένα από τα οκτώ μέρη της τράπουλας)... μόλις έφτασε στα τέσσερα τελευταία του είπε να πει έναν αριθμό και εντελώς ασυναίσθητα είπε το 6, τα επόμενα 3 τραπουλόχαρτα ήταν εξάρια... και το τελευταίο ήταν ο Ρίγας, ο οποίος ήταν γυρισμένος και φαινόταν το πρόσωπο του, είχε 2 κέρατα και το στόμα του ήταν ανοιχτό από το οποίο φαινόταν ένα απόλυτο σκοτάδι σαν να ήταν το "χάος"... Ο "Μάγκας" έπαθε ψυχολογικό σοκ, μεταφέρθηκε σε νοσοκομείο και ακόμα και σήμερα ζει με φάρμακα....
Αυτά κατάφερα να μάθω...
Μπορείτε να μοιρασθείτε μαζί μου οτιδήποτε παρόμοιο; Κάποια εξήγηση στο τι έγινε (εκτός του προφανούς παραφυσικού)... Έχετε ακούσει τίποτα παρόμοιο;

I'm The Lord Of The Strings

bajanacker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 16:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bajanacker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος bajanacker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου DN ,
πραγματικά φοβερή η ιστορία που περιέγραψες , αλλά εδώ "μέσα" έχω διαβάσει πολλές παρόμοιες ιστορίες και δεν ξέρω αν πρέπει να τις πιστέψω όλες ή ... καμία απ' αυτές .

* Τώρα , όσον αφορά την τράπουλα , τά χρώματα που έχουν τα τραπουλόχαρτα (κόκκινο και μαύρο) παραπέμπουν σε πολύ γνώριμη φιγούρα .
* Το άθροισμα των χαρτιών 1+2+3+...+52 =1378 ? (Σημαίνει κάτι?)
αν το πολλαπλασιάσουμε Χ 4 είναι 1378*4= 5512 ?

Οι κρίσεις δικές σας...


bajanacker
### ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ # ####Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Α Ι Α Ν Τ Α Σ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 18:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Α Ι Α Ν Τ Α Σ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό με τα νούμερα δεν το κατάλαβα. Σημαίνει κάτι ή για πλάκα το ανέφερες;

Φίλε Duke Nuke εγώ θα συμφωνούσα με την άποψη του bajanacker ότι πολλές παράξενες ιστορίες ακούγονται και δεν πρέπει να τις πιστεύουμε όλες.

quote:
Κάποια εξήγηση στο τι έγινε (εκτός του προφανούς παραφυσικού)...

Μην είσαι και τόσο σίγουρος. Αφού δεν ήσουνα εσύ εκεί να δεις με τα μάτια σου μη πιστεύεις τίποτα. Πολλά μπορεί να έγιναν. Δεν μπορώ πάντως να πιστέψω ότι από ένα τέτοιο γεγονός κάποιος κατέληξε με τα ψυχοφάρμακα. Κάτι θα προυπήρχε από πριν, και το απέδωσε εκεί ο φίλος σου. Δηλαδή μπορεί να έφτιαξε αυτήν την ιστορία για να μην εκτεθεί. Υποθέσεις κάνω…εσύ θα βρεις την άκρη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Girtos
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
617 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 17:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Girtos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΑΝ ΠΑΙΞΕΙΣ ΤΕΣΣΕΡΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΞΕΡΗ ΣΤΙΣ 12 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗ Ο ΕΞΩ ΑΠΟ ΔΩ.ΕΠΙΣΕΙΣ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΑΒΛΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΤΑΝΙΚΟ.ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΝΗ ΛΟΥΚΑ;

VIVA LA REVOLUTION!!!


gKΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bajanacker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 20:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bajanacker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος bajanacker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΙΡΕΤΑΙ !

Φίλε Α Ι Α Ν Τ Α , τα νούμερα δεν σημαίνουν τίποτα απολύτως !
Κάποτε , παλιά , είχα διαβάσει για τη "σατανικότητα" των αριθμών της ρουλέτας στα καζίνο .
Εκεί μπορώ να σου πω με σιγουριά οτι το άθροισμα των 36 αριθμών (τόσοι είναι οι αριθμοί της ρουλέτας) , δηλαδή 1+2+3+ ... +36=666 !

Τώρα , να μου πεις , αν αρχίσεις και προσθέτεις και αφαιρείς και πολλαπλασιάζεις αριθμούς και ψηφία και 666 και 999 κτλ κτλ ....
ΧΑΘΗΚΕΣ !

Υ.Γ : Πάντως και στη Ρουλέτα τα χρώματα των αριθμών είναι
κόκκινα και μαύρα

### ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ # ####Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Duke Nukem
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 22:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Duke Nukem  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Duke Nukem  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Duke Nukem  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά λέτε τελικά το κόκκινο και το μαύρο να παίζουν κάποιο «ζωτικής» σημασίας ρόλο; Εγώ αυτό με την σατανικότητα των αριθμών δεν το πιστεύω… Βέβαια δεν μπορώ να είμαι και απόλυτος σε κάτι που δεν ξέρω!!... Εσείς έχετε ακούσει τίποτα παρόμοιο; Ποια η προσωπική σας άποψη για την τράπουλα; Καμία εμπειρία σας;

I'm The Lord Of The StringsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 23:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΔΙΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΑΣ.
ΤΩΡΑ ΑΝ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΛΥΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΒΓΕΙ.ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΖΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΛΟΤΤΟ,ΑΦΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 3 ΣΤΗΛΕΣ 6 ΝΟΥΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΙΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 00:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμα σκεφτήτε ποσα σπίτια εχουν κλεισει και ποσοι εχουν φουνταρει απο ταρατσες για τα χαρτια..........

........ αλλα απο την αλλη μαλλον παλι το μυαλο του ανθρωπου πρεπει να φταιει.............


ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ.(ΠΛΑΤΩΝ)
DIMSOTΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 04:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί σημαίνει σατανικό;

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bajanacker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 07:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bajanacker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος bajanacker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΚΡΙΒΩΣ !
φιλαράκια μου dimsot και telksinas !
Αν ρωτούσαμε αυτούς που καταστράφηκαν από την τράπουλα τότε θα μας έλεγαν με σιγουριά " Η ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ !" Αν , πάλι ρωτούσαμε τους συγγενείς των θυμάτων που "φουντάρισαν" από τις ταράτσες , θα σού ' λεγαν με σιγουριά "Ο ΣΑΤΑΝΑΣ ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΕ ΝΑ ΠΗΔΗΞΟΥΝ !" ...

Αυτά


### ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ # ####Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Duke Nukem
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 15:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Duke Nukem  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Duke Nukem  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Duke Nukem  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά ας μην τα βλέπουμε όλα τόσο επιφανειακά και ας ασχοληθούμε λίγο με την ουσία της υπόθεσης... Άλλωστε υπάρχουν πολλές μαρτυρίες που επιβεβαιώνουν την σατανική πλευρά της τράπουλας!!!!!

I'm The Lord Of The StringsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 15:30:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω την εντύπωση, πως η τράπουλα αρχικά δημιουργήθηκε για άλλους σκοπούς και όχι για διασκέδαση. Κυρίως για μαντευτικούς.

Ας δώσει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα, λίγο φως.

(Καλό θα ήταν να σταματήσει η πλάκα, μιας και το θέμα έχει ενδιαφέρον. Όποιος δεν το θεωρεί ενδιαφέρον η σοβαρό θέμα, απλά να μην το διαβάζει και να μην γράφει. Τόσο δύσκολο είναι;)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 16:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ θα συμφωνήσω με τον φίλο ΕΧΕΜΒΡΟΤΟ.

Όπως έχω γράψει ξανά σε άλλο θέμα, μου είχε δοθεί η δυνατότητα της μαντείας μέσα από την τράπουλα (ξεκαθαρίζω: την απλή τράπουλα).

Αν και το «δώρο» αυτό δεν το ήθελα, πρέπει να ομολογήσω ότι πιστεύω στη «δύναμή» των χαρτιών που ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ όμως από τον χρήστη και ΜΟΝΟ.

Όσο για την ιστορία που γράφει ο φίλος duke μου φαίνεται λιγάκι «υπερβολικό» το να πάθει κάποιος άνθρωπος ψυχολογικό σοκ και ακόμα να ζει με φάρμακα εξαιτίας αυτού του γεγονότος.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 17:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω την εντύπωση, πως η τράπουλα αρχικά δημιουργήθηκε για άλλους σκοπούς και όχι για διασκέδαση. Κυρίως για μαντευτικούς.
ουφ! Δύσκολα πράγματα ψάχνεις..
Έχω την εντύπωση πως δεν είναι εντελώς ξεκαθαρισμένο ούτε καν το πότε άρχισε να χρησιμοποιείται η τράπουλα//πόσο μάλλον για ποιούς ακριβώς σκοπούς...
Nομίζω ότι --αλλά η αλήθεια είναι πως δεν θυμάμαι πια καλά-- η πρώτη τράπουλα εμφανίζεται στην Kίνα γύρω στα 1100, αλλά υπήρχαν αναφορές για ένα παρόμοιο "παιχνίδι" στο σημερινό Iράκ πολύ πιο πριν...
Kάποιος που να γνωρίζει πιο σίγουρα πράγματα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 17:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Valnta, δεν αναφερόμουν στην τράπουλα στης διάφορες μορφές της, που θα είναι πολλές και θα χάνονται στους αιώνες (και φυσικά θα προέρχονται και από διαφορετικούς λαούς)
Αναφέρθηκα στην συγκεκριμένη τράπουλα που γνωρίζουμε όλοι μας. Με τα συγκεκριμένα σύμβολα και σχέδια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bajanacker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 17:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bajanacker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος bajanacker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας !
quote:
Καλό θα ήταν να σταματήσει η πλάκα, μιας και το θέμα έχει ενδιαφέρον. Όποιος δεν το θεωρεί ενδιαφέρον η σοβαρό θέμα, απλά να μην το διαβάζει και να μην γράφει. Τόσο δύσκολο είναι;)

Σχετικά με τη μομφή του ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΥ ...
Ποιος σου είπε , φίλε ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ οτι οι απαντήσεις μου ή άλλων μελών (δεν ξέρω ποιους εννοείς ) δεν είναι σοβαρές ?

Οταν κάποιος απλός άνθρωπος λέει , για μια κακιά πράξη που έκανε κάποιος : "Ο διάβολος τον έβαλε να το κάνει αυτό" αυτομάτως προσδίδει μια μεταφυσική διάσταση στην πράξη αυτή .(...Και δεν είναι καθόλου αστείο ).

Πού είναι φίλε duke nukem η επιφανειακότητα του θέματος ?

Προφανώς δεν κατανοείτε τα γραφόμενά μου , ή τα γραφόμενα των άλλων .
Βεβαίως και πιστεύω οτι η "σατανική" ή "διαβολική" ενέργεια της τράπουλας επιρρεάζει τόσους και τόσους ανθρώπους. Αλλά την εμπειρία του ΠΟΛΥ καλού σου φίλου , φίλε μου DN , δεν είμαι υποχρεωμένος να την πιστέψω.

### ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ # ####Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 17:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bajanacker, όντως παρεξήγησα. Ζητώ συγγνώμη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 17:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω την εντύπωση, πως η τράπουλα αρχικά δημιουργήθηκε για άλλους σκοπούς και όχι για διασκέδαση. Κυρίως για μαντευτικούς.
quote:
Valnta, δεν αναφερόμουν στην τράπουλα στης διάφορες μορφές της, που θα είναι πολλές και θα χάνονται στους αιώνες (και φυσικά θα προέρχονται και από διαφορετικούς λαούς) Αναφέρθηκα στην συγκεκριμένη τράπουλα που γνωρίζουμε όλοι μας. Με τα συγκεκριμένα σύμβολα και σχέδια.

Aαα, με το μπαρδόν μουσιού σας παρεξήγησα!! Ίσως βέβαια γιατί αναφέρεις "η τράπουλα αρχικά"...χμ...H σημερινή τράπουλα με τα συγκεκριμένα σύμβολα κ σχέδια δημιουργήθηκε σταδιακά!Eμφανίστηκε αρχικά στην Iταλία τον 12ο αιώνα κ προοριζόταν για αποκλειστική χρήση της αριστοκρατίας (βλ.Kings, Queens κτλ.)
Tα σύμβολα εμφανίστηκαν γύρω στα μέσα του 14ου αιώνα κ ήταν απεικονίσεις των κοινωνικών στρωμάτων πχ. τα σπαθιά νομίζω ήταν ο στρατός κτλ.
Aυτά...

*K γιατί επιμένεις μ'αυτό το "μαντευτικές" κ μου σπας τα νεύρα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 18:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
*K γιατί επιμένεις μ'αυτό το "μαντευτικές" κ μου σπας τα νεύρα;

Αν δεν απατώμαι, μια φορά το έγραψα. Που είδες να επιμένω;
Αρκετά εύκολα εκνευρίζεσαι valnta.


Χμ.. τα στοιχεία που παρουσιάζεις είναι ενδιαφέροντα. Όμως, δεν αποδεικνύουν πως δημιουργήθηκε με σκοπό την διασκέδαση.
Ούτε και αποκλείουν το ενδεχόμενο της ‘μαντικής’ χρίσης της, εξαρχής.
(κατανοώ πως δεν τα παρουσίασες ως απόδειξη, απλά συλλογίζομαι…)


Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 16/03/2004 18:24:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 18:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Αρκετά εύκολα εκνευρίζεσαι valnta. ] Aρκετά γρήγορα το κατάλαβες Eχέμβροτε!
Aυτό είναι κάτι που το έχει πάρει χαμπάρι κ το Nέο Mέλος με το 1 μήνυμα...

[Όμως, δεν αποδεικνύουν πως δημιουργήθηκε με σκοπό την διασκέδαση.
Ούτε και αποκλείουν το ενδεχόμενο της ‘μαντικής’ χρίσης της, εξαρχής.
(κατανοώ πως δεν τα παρουσίασες ως απόδειξη, απλά συλλογίζομαι…)] το πρόλαβες το edit...

Στο συμπλήρωμά σου κατανοείς ότι τα παραπάνω δεν είναι απόδειξη//
Στο πρώτο μήνυμα που έγραψα λέω:
Έχω την εντύπωση πως δεν είναι εντελώς ξεκαθαρισμένο ούτε καν το πότε άρχισε να χρησιμοποιείται η τράπουλα//πόσο μάλλον για ποιούς ακριβώς σκοπούς.
Tο αν στην Iταλία τη χρησιμοποιούσαν για διασκέδαση ή για να προβλέψουν.. δεν το ξέρω//
Aκόμα όμως κ να τη χρησιμοποιούσαν για προβλέψεις//η μεταφυσική ήταν πάντα μια
από τις αγαπημένες "διασκεδάσεις" της αριστοκρατίας...

Aπό την άλλη... δεν καταλαβαίνω γιατί το ερώτημά σου είναι μόνο για τη σημερινή
μορφή της τράπουλας... Έχει σημασία; Σε κάθε χώρα η τράπουλα παρουσιάζει κ διαφορές/
σε κάθε παιχνίδι, κάποια χαρτιά παίζουν ρόλο + κάποια όχι.
Tο ίδιο κ όταν "διαβάζεις" την τράπουλα//κάποιοι τα χρησιμοποιούν όλα τα χαρτιά//
άλλοι ελάχιστα...

Έχω "κολλήσει" λίγο σ'αυτό,ξέρω... αλλά.. δεν θα'πρεπε ν'αναρωτιέσαι για την APXIKH χρήση
της τράπουλας (για ποιό λόγο δημιουργήθηκε δηλ.) κ όχι ντε κ καλά για τη σημερινή; H σημερινή είναι εξέλιξη της παλιάς//η παλιά.. τι ακριβώς ήταν;

Eγώ πχ. έχω μια τράπουλα κ χρησιμοποιώ τα χαρτιά για σελιδοδείκτες//λες να "λέει" κάτι
αυτό για την τράπουλα;

(Σου βάζω κ μερικούς "γελαστούληδες" για να μην παρεξηγηθούμε απογευματιάτικα...
Kάτι μου λέει ότι δεν είμαι το μόνο μέλος που εκνευρίζεται εύκολα..)


**κ επειδή ξεμάκρυνα λίγο... H γνώμη μου για την παραπάνω ιστορία..
Θα συμφωνήσω με την Eιρήνη πως είναι εντελώς υπερβολικό κάποιος
να μπει στο νοσοκομείο επειδή είπε 6 κ τα επόμενα χαρτιά ήταν εξάρια//
Yπάρχουν ένα σωρό "τρικ" (κ το βάζω μέσα σε "" γιατί στην ουσία είναι απλά
μαθηματικά)/για να εμφανιστούν κάποια χαρτιά σε κάποιες θέσεις...

Edited by - Valnta on 16/03/2004 19:00:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 18:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Aκόμα όμως κ να τη χρησιμοποιούσαν για προβλέψεις//η μεταφυσική ήταν πάντα μια
από τις αγαπημένες "διασκεδάσεις" της αριστοκρατίας...

Συμφωνώ

Aπό την άλλη... δεν καταλαβαίνω γιατί το ερώτημά σου είναι μόνο για τη σημερινή
μορφή της τράπουλας... Έχει σημασία;

Αν δεν κατάλαβα λάθος, για την σημερινή και συγκεκριμένη τράπουλα αναφέρετε το θέμα. Άσε που θα είχε και περισσότερο ενδιαφέρον να αναπτυχθεί το θέμα σε ευρύτερο πεδίο. (όσον αφορά την τράπουλα βέβαια)

Eγώ πχ. έχω μια τράπουλα κ χρησιμοποιώ τα χαρτιά για σελιδοδείκτες//λες να "λέει" κάτι αυτό για την τράπουλα;

Θα με συγχωρέσεις, αλλά αυτό που λες το βρίσκω κάπως.. μη σχετικό με την κουβέντα μας.

(Σου βάζω κ μερικούς "γελαστούληδες" για να μην παρεξηγηθούμε απογευματιάτικα...
Kάτι μου λέει ότι δεν είμαι το μόνο μέλος που εκνευρίζεται εύκολα..)

Βλέπεις λόγο για παρεξήγηση; διότι εγώ δεν βλέπω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 19:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ..ok, ok, άνθρωπε με τα bold γράμματα!!

*όσο για τους σελιδοδείκτες//έχω μια τάση να ξεφεύγω από το θέμα, το ξέρω..

K κάτι που ξέχασα...

[Αν και το «δώρο» αυτό δεν το ήθελα, πρέπει να ομολογήσω ότι πιστεύω στη «δύναμή» των χαρτιών που ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ όμως από τον χρήστη και ΜΟΝΟ.]

Θα συμφωνήσω κ πάλι με την Eιρήνη.. K όχι μόνο για τα χαρτιά//
κανένα αντικείμενο δεν είναι "σατανικό" από τη φύση του
//Tα αντικείμενα φορτίζονται με ενέργεια από τους ανθρώπους..
Kαλή ή κακή...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 20:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα ξαναρωτήσω: Τί σημαίνει σατανικό; Τί είναι αυτό που δίνει σε κάθετι, σατανική ουσία;

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 14:01:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Σπούδαζε στην Βουλγαρία εκείνο τον καιρό, και ένας βούλγαρος που ασχολούνταν πολύ καιρό με γιόγκα και εσωτερικισμό, αποφάσισε να τους "Επιδείξει" τις δυνάμεις του!!!
Μαζεύτηκαν όλοι στο σπίτι του “Μάγου” και τους έβαλε να κάτσουν γύρω από ένα τραπέζι που στη μέση του υπήρχε ένα κεράκι… Βρίσκονταν μέσα στο σκοτάδι που με μεγάλη δυσκολία μπορούσαν ο ένας να διακρίνουν το πρόσωπο του απέναντι τους…
Διάλεξε τον ποιο "Μάγκα" από όλους για «πειραματόζωο» και έκανε το εξής: Έκοψε την τράπουλα, και την έβαλε με τέτοιο τρόπο που να σχηματίζει οκτάγωνο, και είπε στον εθελοντή να κλείσει τα μάτια του και να σκέφτεται ότι είναι στην μέση ενός σκοτεινού δάσους, χαμένος, χωρίς διέξοδο και να τον κυνηγούν λύκοι, ώσπου πραγματικά ένιωσε λύκους, και σχεδόν τους άκουγε... Τότε του είπε να παραμείνει με κλειστά τα μάτια και σιγά σιγά να ανοίξει τα φύλα που βρίσκονταν μπροστά του (ένα από τα οκτώ μέρη της τράπουλας)... μόλις έφτασε στα τέσσερα τελευταία του είπε να πει έναν αριθμό και εντελώς ασυναίσθητα είπε το 6, τα επόμενα 3 τραπουλόχαρτα ήταν εξάρια... και το τελευταίο ήταν ο Ρίγας, ο οποίος ήταν γυρισμένος και φαινόταν το πρόσωπο του, είχε 2 κέρατα και το στόμα του ήταν ανοιχτό από το οποίο φαινόταν ένα απόλυτο σκοτάδι σαν να ήταν το "χάος"...

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΗ ΔΟΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ. ΞΕΧΩΡΙΖΩ 2 ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ:

1) ΕΛΑΒΕ ΧΩΡΑ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΤΡΙΚ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΑΠΟΥΛΑ, ΣΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ

2) Ο ΟΝΟΜΑΖΟΜΕΝΟΣ "ΜΑΓΟΣ" ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΛΟ ΑΡΙΘΜΙΤΙΚΟ ΤΡΙΚ, ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΕΙΧΕ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΙΑΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΣΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΤΟΥ.

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, ΟΠΟΙΑ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ, Ο ΤΥΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ, ΔΙΟΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥ, ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΘΑΥΜΑΣΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΙΔΙΟΤΕΛΕΙΣ ΣΚΟΠΟΥΣ.
ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ :

Τράπουλα! Σατανικό δημιούργημα ή αθώο παιχνίδι;

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΚΑΛΗ Η ΚΑΚΗ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bajanacker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 17:32:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bajanacker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος bajanacker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΙΡΕΤΕ

Θα προσπαθήσω ,παρακάτω , να δώσω ενα παράδειγμα υποβολής και αποπροσανατολισμού της συνείδησης (αν και είναι λιγάκι δύσκολο μέσα στο φόρουμ).

Θα προσπαθήσω λοιπόν να "μαντέψω" το ζώδιο της φίλης mariha ...
Κλείνω λοιπόν τα μάτια μου , αυτοσυγκεντρώνομαι @αχ ΩΜκουΦΑL μ 1a $ ...
(Αυτά είναι οι μαγικές λέξεις που τραβούν την προσοχή!)
Νατο! Νάτο ! ΝΑΤΟ!
ΤΟ ΒΡΗΚΑ , ΕΙΣΑΙ ΑΙΓΟΚΕΡΩΣ !.

Φυσικά μπορεί και να έκανα λάθος , αλλά ... τα λάθη είναι για τους ανθρώπους.
Πιστεύω οτι όλοι καταλάβατε από πού "πιάστηκα" για να κάνω την πρόβλεψη. Δεν υπήρχε τίποτα το μεταφυσικό (παρα μόνο οι μαγικές λέξεις ) . Την απάντηση μου την έδωσε η ίδια η mariha2912.

Κάτι τέτοια "κόλπα" έκανα στο παρελθόν και πιστέψτε με "τρέλαινα" πολύ κόσμο . Φυσικά δεν μπορούσα να ξεγελάσω φίλους μου που με γνώριζαν ως "κάλπικη λίρα".

Καλό απόγευμα.

### ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ # ####Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 13:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΑΣΕΣ! ΕΙΜΑΙ ΖΥΓΟΣ ! ΧΕΧΕ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bajanacker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 14:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bajanacker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος bajanacker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φυσικά μπορεί και να έκανα λάθος , αλλά ... τα λάθη είναι για τους ανθρώπους.

Τότε τι (στο καλό) είναι το 29/12 .
Μάλλον είναι η ημερομηνία που γέννησες την κόρη σου , ή που τα έφτιαξες με το αγόρι σου ή ή ή ...
.

Αν είχα μια τράπουλα μαζί μου θα μπορούσα να σου πω με σιγουριά

### ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ # ####Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Duke Nukem
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 00:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Duke Nukem  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Duke Nukem  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Duke Nukem  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά καλά όλα αυτά αλλά δεν νομίζω να ήταν όλοι δέκτες υποβολής... Η να κατάφερε ένα τοσο μεγάλο σοκ από ένα απλό τρυκ!!!

I'm The Lord Of The StringsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bajanacker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 10:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bajanacker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος bajanacker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
είπε στον εθελοντή να κλείσει τα μάτια του και να σκέφτεται ότι είναι στην μέση ενός σκοτεινού δάσους, χαμένος, χωρίς διέξοδο και να τον κυνηγούν λύκοι, ώσπου πραγματικά ένιωσε λύκους, και σχεδόν τους άκουγε...

Αφού εσύ ο ίδιος το γράφεις οτι με κλειστά μάτια "έβλεπε" αυτά που έβλεπε.
Οσον αφορά τα εξάρια που τράβηξε ο φίλος σου ακούστε το παρακάτω:

Ημουν με συμφοιτητές μου στο δωμάτιο που νοικιάζαμε και κάναμε κάτι παρόμοιο με την τράπουλα . Ο φίλος και συγκάτοικός μου μου ζήτησε να τραβήξω από την τράπουλα ένα 7άρι.Εγώ τράβηξα ,πραγματικά στην τύχη και ήταν 7άρι . Τότε πειραχτικά με παρακίνησε , αφού ανακάτεψε ο ίδιος την τράπουλα , να τραβήξω και το δεύτερο 7αρι ... και το τράβηξα! . Τη συνέχεια τη γνωρίζετε , μου ζήτησε να τραβήξω και τρίτο 7αρι και το τέτερτο κι εγώ (τυχαία?) τα τράβηξα . Εκέινος έκπληκτος ζητούσε να του πω το κόλπο που έκανα , αλλά φυσικά κόλπο δεν υπήρχε . Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που κάτι μου συνέβει με την τράπουλα .
Μοιάζουν λιγάκι οι δύο ιστορίες , ως προς το δευτερο μέρος , και μια άλλη σύμπτωση οτι το σπίτι που μέναμε ήταν σε γειτωνικό κράτος . Στη Σερβία !

### ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ # ####Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 14:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜ, ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟ 2912. ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΚΙ ΟΧΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ... (ΑΣΧΕΤΟ!)

ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ ΙΔΙΩΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΗ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ (Π.Χ. ΣΚΟΤΑΔΙ, ΚΕΡΙΑ, ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΝΤΥΣΙΜΑΤΑ, ΤΟΝΟ ΦΩΝΗΣ ΚΤΛ), ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΕΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΓΙΝΕΙ ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΙΑΣ ΕΙΚΟΝΑΣ.
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΔΩ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΥ ΕΞΑΣΚΗΣΗ Ο ΦΙΛΟΣ bajanacker ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΡΙΚ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ, ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΟ ΚΙ ΕΧΕΙ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΣΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΟΥ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ

quote:
Ο ΤΥΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ, ΔΙΟΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥ, ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΘΑΥΜΑΣΜΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΙΔΙΟΤΕΛΕΙΣ ΣΚΟΠΟΥΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 08:10:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ λοιπόν 52 τραπουλόχαρτα άρα 5+2 μας κάνει τον περίφημο αριθμό 7 (ενδιαφέρουσα παρατήρηση ως έναν βαθμό ~μπορεί να λέει πολλά μπορεί και τίποτα).

Από εκεί και πέρα έχω ακούσει αρκετές ιστορίες για το «παράξενο» όπου σχεδόν πάντα υπάρχει ένας «μάγκας» ή δύσπιστος ή φοβητσιάρης που την κρίσιμη στιγμή της sιance παθαίνει πάντα κάτι «κακό» (νευρικό κλονισμό, σοκ) καταλήγοντας με ανήκεστη βλάβη στο «ψυχιατρείο», οπότε δίχως να αποκλείω τίποτε … μου φαίνεται αρκετά κλισέ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy