ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Μαθετε τι τρωμε
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
SAUDi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2004, 19:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SAUDi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Αν νομίζεις ότι αυτό που τρως στα McDonald's είναι «κιμάς σόγια» ή κρέας
αλόγου, αφού διαβάσεις αυτά που ακολουθούν, θα ευχόσουν να είχες φάει τον
υγιεινό «κιμά σόγιας» και το μη τοξικό κρέας αλόγου.

Σύμφωνα με πηγές εξουσιοδοτημένες από το πανεπιστήμιο του Μίτσιγκαν, προέκυψε πρόσφατα, ότι
το κρέας που χρησιμοποιούν τα McDonald's για τα Χάμπουργκερ, προέρχεται από
τεράστια «ζώα», χωρίς πόδια και κέρατα , τα οποία τρέφονται μέσω
συνδεδεμένων σωλήνων στα στομάχια τους και που στην πραγματικότητα δεν έχουν κόκαλα, αλλά μικρούς χόνδρους που δεν αναπτύσσονται ποτέ. Όποιοι τα έχουν δει, διαβεβαιώνουν ότι είναι πολύ αντιπαθή πράγματα, διότι πέρα από το ότι
παραμένουν ακίνητα για όλη τους τη «ζωή», δεν έχουν μάτια, ούτε ουρά και
σχεδόν δεν έχουν τρίχωμα (!), στην πραγματικότητα τα κεφάλια τους έχουν το
μέγεθος της μπάλας του τένις και το μόνο που διαφαίνεται είναι αυτό που τους
έχει μείνει για «στόμα». Η γενετική παραποίηση την οποία έχουν υποστεί, τα
έχει μετατρέψει σε άψυχα αντικείμενα με τρομακτική ζελατινώδη εμφάνιση.

Όταν η κυβέρνηση προσπάθησε να τους αναγκάσει να αποσύρουν τις
ανακοινώσεις τους που λένε ότι τα χάμπουργκερ τους έχουν βάση βοδινό κρέας,
δικαιολογήθηκαν λέγοντας ότι στα λατινικά «βάση βοοειδών» σημαίνει ΠΡΑΓΜΑ,
και ότι παράγουν κρέας ΠΡΑΓΜΑ, οπότε ναι, μπορούν να λένε ότι το κρέας που
χρησιμοποιούν έχει ΒΑΣΗ ΒΟΟΕΙΔΩΝ. Παρόλο που το επιχείρημά τους δεν στέκει
και είναι αρκετά δόλιο, η Οικονομική δύναμη είπε ότι το προσυπογράφει, αφού
δωροδοκήθηκαν πολλοί άνθρωποι, σε διαφορετικές θέσεις, σε πολύ υψηλά
κυβερνητικά κλιμάκια. Για αυτό το λόγο, η McDonalds έχει την πολυτέλεια να
ανακοινώνει ότι αυτό που βάζουν στα χάμπουργκερ είναι 100% κρέας που έχει
ΒΑΣΗ ΒΟΟΕΙΔΗ, δηλαδή κρέας «ΠΡΑΓΜΑ», εκείνων των πραγμάτων που ξέρουν ότι αφήνουν να μεγαλώνουν σε ψευδό-στάβλους και με Διαδικασίες αμφιβόλου ηθικής.
Αλλά ΠΟΤΕ δε θα δείτε να υπάρχει καμία επεξήγηση ή ανακοίνωση όπου τα
McDonald's να λένε ότι το κρέας που χρησιμοποιούν είναι «Βοοειδών», που
είναι η κατάλληλη ονομασία για τον γενικό καθορισμό των ταύρων και των
αγελάδων.

Το χειρότερο από όλα αυτά, δεν είναι ότι τα McDonalds χρησιμοποιούν τη
γενετική παραποίηση για να διατηρήσουν μεγαλύτερη την παραγωγή, αλλά ότι
αυτό το κρέας, έχει έμμεσες επιπτώσεις στην υγεία. Οι ουσίες και οι τοξίνες
που αναπτύσσουν τα «ΠΡΑΓΜΑΤΑ» που εκτρέφουν τα McDonald's, προκαλούν με το
πέρασμα του χρόνου μη αναστρέψιμες ζημιές στην υγεία.

Αν νομίζατε ότι αυτό το κάνουν μόνο τα McDonalds, πρέπει να ξέρετε ότι τα
χάμπουργκερ των McNuggets και των McPollo, γίνονται από τα περισσεύματα της
παραγωγής των KFC (παρακάτω θα διαβάσετε το σημείωμα σχετικά με τα KFC, και
θα μάθετε την ποιότητα «φαγητού» που μας πουλάνε).

Τα πρώτα αποτελέσματα λοιπόν, φαίνονται την επομένη που έχετε φάει
χάμπουργκερ των McDonald's. Μεγάλο ποσοστό ανθρώπων, υφίστανται δυσπεψία και
κολίτιδα. Αρχικά φαινόταν ότι αυτά τα συμπτώματα δεν ήταν ύποπτα αλλά με το
πέρασμα του χρόνου, η ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ των έμμεσων επιπτώσεων είναι ευδιάκριτη. Είναι ένα φαινόμενο παρεμφερές με αυτό του AIDS, εφόσον επωάζεται και παραμένει κρυμμένο για πολλά χρόνια, μέχρι τη στιγμή που λίγο λίγο φανερώνει τις κακοήθεις επιπτώσεις του.

Παρόλο που δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις, σε μέρη όπως τον Καναδά, την Αυστραλία και φυσικά τις ΗΠΑ, έχει γνωστοποιηθεί από επιστήμονες ειδικευμένους στο αντικείμενο, ότι η νόσος του Αλτσχαϊμερ σχετίζεται με την κατανάλωση χάμπουργκερ των McDonald's, όπως και άλλες ασθένειες των οποίων η προέλευση δε σχετίζεται με άλλες αιτίες.

Όπως διαπιστώνετε, όλα αυτά είναι εξαιρετικά δυσάρεστα, και για αυτό το
λόγο, είναι πολύ σημαντικό όλοι να μάθουν, τι ποιότητα «φαγητού» μας
προσφέρουν σε αυτά τα μέρη. Δεν θα επιτρέψουμε να μας πουλάνε κάτι που δεν
είναι αυτό που λένε. Μόνο με την πίεση θα μπορέσουμε να προκαλέσουμε να
χρησιμοποιούν τα McDonald's αληθινό κρέας βοδινού και όχι κρέας «ΠΡΑΓΜΑ».

Και το KENTUCKY; Τα KFC έχουν εδώ και χρόνια ξεφύγει από την παράδοση.
Πολλοί είναι οι άνθρωποι που τρώνε στα KFC με θρησκευτική ευλάβεια. Δεν
ξέρουν όμως τι πραγματικά τρώνε. Κατά τη διάρκεια μιας πρόσφατης έρευνας για
τα KFC που έγινε στο πανεπιστήμιο του Νέου Χαμσαϊρ, ανακαλύφθηκαν ορισμένα
ενοχλητικά γεγονότα. Πρώτα από όλα παρατηρήθηκε ότι η εταιρεία άλλαξε το
όνομά της. Από Kentucky Fried Chicken (Τηγανιτά Κοτόπουλα Κεντάκι) έγινε
KFC. Μπορεί κάποιοι να πουν, Ε και;

Αρχικά θεωρήθηκε ότι ήταν λόγω του τρόπου παρασκευής «FRIED» (τηγανιτά).
Δεν είναι όμως αυτό. Ο λόγος που μετονομάστηκε σε KFC είναι γιατί δεν
μπορούν να χρησιμοποιήσουν τη λέξη «CHICKEN». Γιατί; Τα KFC δε χρησιμοποιούν
«αληθινά κοτόπουλα». Χρησιμοποιούν γενετικά παραποιημένους οργανισμούς.

Αυτά που αποκαλούν «κοτόπουλα» διατηρούνται ζωντανά μέσω διασωληνώσεων στο σώμα τους που διοχετεύουν αίμα και θρεπτικές ουσίες στη δομή τους. Δεν έχουν ράμφη, φτερά ούτε πόδια. Η δομή τους έχει περιοριστεί δραματικά ώστε να
περιέχει μόνο κρέας. Αυτό είναι πολύ καλό για τα KFC εφόσον δεν έχουν μεγάλο
κόστος παραγωγής. Δεν χρειάζεται να τα ξεπουπουλιάζουν, ή να αφαιρούν ράμφος ούτε πόδια.

Η κυβέρνηση τους υπέδειξε να αλλάξουν όλα τα μενού τους έτσι ώστε να μην αναφέρεται πουθενά η λέξη «κοτόπουλο». Αν προσέξετε θα το
παρατηρήσετε. Ακούστε και τις διαφημίσεις τους. Εγγυώμαι ότι δε θα δείτε ή
θα ακούσετε τη λέξη «κοτόπουλο». Είναι ένα θέμα αρκετά ενοχλητικό. Ελπίζω οι
άνθρωποι να αρχίσουν να το συνειδητοποιούν και να το μεταφέρουν και σε
άλλους."

-Το κειμενο δεν ειναι δικο μου, το μετεφερα ακριβως οπως μου το στειλανε.
-Η αληθεια ειναι οτι γνωριζα λιγο πολυ οπως ολοι μας,πως αυτα που τρωμε στα μακ-ντοναλντς ειναι πλαστικα φαγητα αλλα οι λεπτομερειες του κειμενου με αφησαν αφωνο..


-=Rabigh , D4 lost C1ty in Da D3sert o Ar4bia=-

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2004, 22:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αρχικά θεωρήθηκε ότι ήταν λόγω του τρόπου παρασκευής «FRIED» (τηγανιτά).
Δεν είναι όμως αυτό. Ο λόγος που μετονομάστηκε σε KFC είναι γιατί δεν
μπορούν να χρησιμοποιήσουν τη λέξη «CHICKEN». Γιατί; Τα KFC δε χρησιμοποιούν
«αληθινά κοτόπουλα». Χρησιμοποιούν γενετικά παραποιημένους οργανισμούς.

θα ήθελα να συμπληρώσω σε αυτά που μεταφέρει ο Saudi, ότι όχι μόνο το KFC, αλλά και άλλα παρόμοια καταστήματα εμπίπτουν στην ίδια κατηγορία της χρησιμοποίησης "κοτοειδών" και μάλιστα σε πολλές αλυσίδες καταστημάτων -τουλαχιστον στην Αγγλία- θα δεις επιγραφές όπως "chick-bits", "chickies" κ.α. αλλά ποτέ τη λέξη "chicken" γιά τον ίδιο λόγο.

επίσης πολύ πιό κοντά στα μέρη μας, θα βρείς τυποποιημένα chicken-nuggets από γνωστή μάρκα κοτόπουλων -νομίζω "Μιμίκος"- που με μεγάλα γράμματα γράφουν κρέας κότας και με πολύ μικρά γράφουν από. δηλαδή "από ΚΡΕΑΣ ΚΟΤΑΣ". όταν ο πατέρας μου -70+ ετών και με φυσικά ελατωμένη όραση πήγε να ψωνίσει λοιπόν "φιλετάκια κοτόπουλο" -γιά το ευαίσθητο διαιτολόγιό του- νόμιζε ότι θα έτρωγε κοτόπουλο...

τα carefour παρομοίως έχουν πλήθος παρόμοιων προιόντων χείριστης ποιότητας, όπου ούτε καν αναφέρεται ότι δεν είναι πραγματικά κρέας.

βέβαια, κατά τη γνώμη μου η χρησιμοποίηση απαράδεκτων γιά την υγειινή μας τροφίμων συστατικών δε σταματά εδώ.

αν έχετε δει την παλιά -πλιν όμως κλασσική- μαύρη κωμωδία με τη σοκολατοβιομηχανία που έβγαζε τα ανάρπαστα σοκολατάκια passion νομίζω, με βασικό συστατικό επιτυχίας έναν νεκρό άνθρωπο, θα καταλαβαίνετε τι ακριβώς εννοώ...

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 00:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Saudi,υπάρχει και συνέχεια.
Η εταιρεία Μακ Ντόναλντς,είναι η πρώτη που
απηύθηνε το μάρκετινγκ,στην πιο προσοδοφόρα αγορά πελατών.
Τα παιδιά.
Φιλσοσφία της Μακ Ντόναλντ,είναι να κάνουν τα παιδιά,
ΑΠΟ ΤΗ ΒΡΕΦΙΚΗ ΤΟΥΣ ΚΙΟΛΑΣ ΗΛΙΚΙΑ,να νιώθουν "εμπιστοσύνη"
μέσα στο περιβάλλον των παιδότοπων Μακ Ντόναλντ.
Το παιδί,το κάθε παιδί,νιώθει το Ρόναλντ Μακ Ντόναλντ(τη μασκώτ
της χυδαίας αυτής εταιρείας,ένας κλόουν που μιλάει σα δάσκαλος)
ως φίλο του.
Αναπόφευκτα,το παιδί θα φέρει μαζί του
και ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ένα ακόμη πελάτη(κάποιον ενήλικο).
Άρα αποτελούν την πιο "αποδοτική" ράτσα πελατών,
την οποία αναλαμβάνουν να γαλουχήσουν
με τα υψηλά ιδανικά τους.
Πρέπει να ξέρεις ότι τα βρέφη στην Αμερική
πίνουν πλέον διπλάσια ποσότητα σόδας
από την ποσότητα γάλακτος που παίρνουν καθημερινά.
Πριν δύο δεκαετίες ακριβώς,η ίδια σχέση ήταν
ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΩΣ ΑΝΑΛΟΓΗ.
Φανταστείτε τη φρίκη, μικρά παιδιά να καταναλώνουν σόδα και αεριούχα,
πραγματικού δολοφόνους για τα κόκκαλα και τα
στομαχάκια τους.
Για την ποιότητα του φαγητού,δε χωράει συζήτηση.
Αυτά που ανέφερε ο φίλος Saudi,δεν ξεφεύγουν και
πολύ από την αλήθεια.
Είναι πραγματικά κουφό το εξής.
Η Μακ Ντόναλντς,κατέχει περισσότερα από 2500
εστιατόρια παγκοσμίως.
Η γεύση του βοδινού ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΕΥΣΗ,ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΓΗΣ!!
Απλά σκεφτείτε,πως είναι δυνατόν
να συμβαίνει κάτι τέτοιο.
Θα καταλάβετε πολύ περισσότερα γιατί η Μακ Ντόναλντς
ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΔΕΚΑΡΑ για την υγεία των παιδιών
αν διαβάσετετ το εξής.
Η Μακ Ντόναλντς δεν είναι εταιρεία έτοιμου φαγητού.
Στην εφορία δεν εμφανίζεται έτσι.
Εκεί,είναι ΜΕΣΙΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ,και το γιατί?
Απλά μπορεί και διατηρείται πλέον
από τα ενοίκια των καταστημάτων της,τα οποία με τη σειρά της
υπενοικιάζει και μάλιστα σε πολύ μεγαλύτερες τιμές.
Περιττό να σας πω ότι με βάση υπολογισμούς που έχουν κάνει διάφορες
εταιρείες ερευνών,
ο μέσος Αμερικανός θα επισκεφτεί το Μακ Ντόναλντ
τουλάχιστον μια φορά την ημέρα.
Μπορείτε να καταλάβετε τι σημαίνει αυτό σε λεφτά?
Επίσης,τα παιδιά των Αμερικανών,αλλά και οι
ίδιοι οι Αμερικανοί,είναι οι πιο παχύσαρκοι
στον κόσμο.Μακράν.
Αυτή είναι η δίαιτα Μακ Ντόναλντ
για την οποία μπορώ να γράψω πάρα πολλά.
Τα όσα διαβάσατε είναι από το βιβλίο
Fast Food Nation του Peter Schlosser
το οποίο καταπιάνεται με θέματα που αφορόυν στις τρεις μεγαλύτερες
αλυσίδες φαγητού παγκοσμίως.
Mc Donald"s,KFC,Pizza Hut.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 12:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΔΙΚΩΝ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ 7 ΕΤΩΝ.ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΑΜΕ ΣΤΑ MC DONALD'S ΚΑΙ ΕΠΕΡΝΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΜΕΝΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΔΩΡΑΚΙΑ ΜΕΣΑ.ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΧΡΟΝΙΑ.ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΕΙ ΕΛΚΟΣ ΣΤΟΜΑΧΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ 7 ΕΤΩΝ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 13:07:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να αποκαταστήσω την αλήθεια
το όνομα του συγγραφέα του Fast Food Nation
είναι Eric Schlosser
και όχι
Peter Schlosser.
Ο δάιμων του τυπογραφείου βλέπετε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SAUDi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 15:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SAUDi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη Kατια απολυτα φυσιολογικο αυτο που επαθε το μικρο παιδακι!
λοιπον σε ενα σημειο του παραπανου κειμενου λεει:
"Τα πρώτα αποτελέσματα λοιπόν, φαίνονται την επομένη που έχετε φάει
χάμπουργκερ των McDonald's. Μεγάλο ποσοστό ανθρώπων, υφίστανται δυσπεψία και
κολίτιδα."

Δε το ειπα ακομα για να μη νομιζετε πως ειμαι υπερβολικος..
Γεννικα δεν ετρωγα πολυ συχνα μακ ντοναλντς, αλλα οπως ολοι μας, μια φορα του 2 μηνες (ισως και 1 φορα το μηνα) τυχαινε και ετρωγα κατι απο εκει..
Πριν 2 χρονια ακριβως αρχιζα να εχω καποια προβληματα στο στομαχι μου (ειμαι 25) κυριως ενιωθα κατα διαστηματα εντονη δυσπεψια και ενα βαρος στο στομαχι μου, Πηγα σε 2 γιατρους αλλοι μου ειπαν να κοψω καφεδες αλλοι το αγχος κλπ.. και οντως παρατηρησαν πως ειχα καποια δυσπεψια..
Με τον καιρο προσεξα μονος μου οτι δεν ηταν οι καφεδες η κατι αλλο αυτο που με ενοχλουσε αλλα η επισκεψη μου την προηγουμενη μερα στα McDonald's. Αργοτερα διαβασα αυτο το κειμενο και η διαπυστωση μου επαληθευτηκε!
Απο τοτε εκοψα τα McDonald's και φυσικα δεν ξαναπαρουσιαστηκε το προβλημα με την δυσπεψια!

-=Rabigh , D4 lost C1ty in Da D3sert o Ar4bia=-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

golden_ ariadne
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Iceland
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 14:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους golden_ ariadne  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχει αναλογιστει ποτε κανεις τον αριθμο των τυποιποιημενων τροφιμων που κυκλοφορουν για την βρεφικη ηλικια???

Ειδικο γαλα , ετοιμες κρεμες , σκονες , φρουτοκρεμες....

Υπαρχει τιποτα το γνησιο , αυθεντικο , αγνο σε ολες αυτες τις τροφες??

Στα δικα μου παιδικα χρονια (που δεν ηταν και τοοοσο παλια) δεν θυμαμαι να υπηρχαν ολα αυτα - πλην του βρεφικου γαλακτος που μαλλον καθισταται απαραιτητο συμφωνα με τους παιδιατρους...

Μηπως οι μητερες θα'πρεπε να ειναι περισσοτερο ευαισθητοποιημενες και να κανουν ενα κοπο παραπανω να τριβουν μονες τους το φρουτακι , να φτιαχνουν μονες τους την κρεμουλα???

Μιλαμε για το μελλον αυτης της γης...την γενια που ερχεται....

Αλλιμονο αν την αρρωστησουμε απο τα γεννοφασκια της...

Εμενα παντως ολα αυτα στα ραφια των σουπερ-μαρκετ πολυ υποπτα μου φαινονται....Μηπως στην εποχη των παππουδων μας υπηρχαν?? Η μηπως αυτοι δεν μεγαλωσαν σωστα???? Το αντιθετο μαλλον...

Βεβαια κατα την προσωπικη μου αποψη το πιο σωστο θα ηταν να ειχε ο καθενας ενα μικρο περιβολακι με 2-3 δεντρακια καπου στην εξοχη, οπου θα μπορει να τρωει σιγουρα αγνα και ανοθευτα προϊοντα...

Πολλα ζηταω ε??

Ενα ειναι το συνθημα:
ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΦΥΣΗ!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 08:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ saudi,

Πολύ καλό το θέμα σου!

Mc Donalds τρώω σπάνια όσο για τα KFC έχω φάει 3 φορές στη ζωή μου λόγω ανάγκης. Θυμάμαι ότι είχα αηδιάσει γιατί το στήθος πανέ που υποτίθεται ότι στο κοτόπουλο είναι άπαχο, ήταν όλο λίπος λες και έτρωγες αρνί.
Επίσης με το τεστ της γάτας (δίνεις στη γάτα σου το κρέας που τρως κι αν δεν τον φάει , καλύτερα να το πετάξεις), διαπίστωσα ότι τα φαγητά από τα παραπάνω fast food ούτε τα δοκίμασε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 11:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τόσο τα McDonalds, όσο και τα KFC αποτελούν αγαπημένο θέμα των Urban Legends. Όλοι μας έχουμε ακούσει παρόμοιες ιστορίες, πολλές απο τις οποίες μάλιστα είναι και απόλυτα εξακριβωμένες αφού έχουν συμβεί σε έναν γνωστό κάποιου γνωστού ενός φίλου του τρίτου ξαδέλφου του κολλητού μας.

Τι θέλω να πώ με αυτό. Όχι οτι αμφισβητώ πως το φαγητό που σερβίρουν τα Fast Food είναι της χείριστης ποιότητας, αλλά οτι αυτό είναι ένα γενικότερο φαινόμενο που ισχύει -όπως είπε και η αγαπημένη λιλίθ- παντού. Δηλαδή το κρέας απο το οποίο φτιάχνεται το σουβλάκι που τρώμε στην γειτονιά μας είναι Ελληνικό, υγεινό, προέρχεται απο ζωό υγειές, που είχε διατροφή σωστή και ισορροπημένη ??

Προσωπικά δεν πιστεύω οτι αυτά που μας φαίνονται αθώα διαφέρουν απο αυτά που υποπτεύομαστε οτι τρώμε στα McDonals και τα KFC.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 12:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΘΑ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΔΙΚΩΝ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ 7 ΕΤΩΝ.ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΑΜΕ ΣΤΑ MC DONALD'S ΚΑΙ ΕΠΕΡΝΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΜΕΝΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΔΩΡΑΚΙΑ ΜΕΣΑ.ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΧΡΟΝΙΑ.ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΕΙ ΕΛΚΟΣ ΣΤΟΜΑΧΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ 7 ΕΤΩΝ.
Η μαλ.....η αυτή γυναίκα αν δεν μπορεί να κόψει τη συνήθεια των McDonalds στο παιδάκι της καλό θα ήταν να σταματήσει να πηγαίνει η ίδια στο γυμναστήριο! Η ΑΝΕΥΘΥΝΗ!!!!! που δίνει περισσότερη σημασία στην εμφάνιση του κ... της από την εμφάνιση και υγεία του παιδιού της

Κάτια συγνώμη αν παρεκτράπηκα... όσοι έχουν δει την πορεία μου εδώ μέσα θα κατάλαβαν το γιατί...είμαι και γω μητέρα...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 12:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα δεί παλαιότερα, πρίν ακόμα γεννηθεί η ιδιωτική τηλεόραση, στην τότε ΕΡΤ-1 ένα ντοκυμαντέρ το οποίο λεγόταν "Αυτή είναι η Αμερική" (Ή κάπως έτσι δεν θυμάμαι και πολύ καλά), το οποίο μάλιστα είχε και συνέχεια (κοινώς sequel...) το οποίο ήταν τρομερά ενδιαφέρον.

Εκεί λοιπόν ανέφερε όλα τα τρελά και παλαβά της Αμερικής, απο την πολυγαμία που επιτρέπεται σε ορισμένες πολιτείες μέχρι την θανατική ποινή και απο τις διατροφικές συνήθειες (κάποιοι έτρωγαν σκουλίκια στο blender γιατί είναι νόστιμα και έχουν πρωτείνες) μέχρι τα junk foods κτλ. Έδειχνε λοιπόν επι τούτου την γραμμή παραγωγής των Fast Foods σε ό,τι αφορά τα πουλερικά και η εικόνα ήταν ακριβώς αυτή που αναφέρθηκε για τα KFC.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 13:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τίποτε δεν είναι ψεύτικο,όσον αφορά urban legends για τα φαστ φουντ.
Να πω εδώ ότι τα κρέατα που τρώμε στα σουβλατζίδικα
προέρχονται κυρίως από Ολλανδία και σαφώς είναι κατεψυγμένα.
Αν θέλετε να τρώτε καλό κρέας,δυστυχώς αυτό μπορείτε να το βρείτε μόνο σε μικρές επαρχιακές πόλεις ή χωριά.
Αυτά που αγοράζουμε από τα σούπερ μάρκετ,αναπόφευκτα είναι αμφιβόλου ποιότητας.
Όσο για την avallon που τα έχωσε έτσι στην κυρία με το παιδάκι,
δεν βρίσκω άδικο.
Μερικές νέες μητέρες θα ήταν καλύτερα να μη γεννούσαν καθόλου.
Σκληρό μεν αλλά αληθινό.
Το καημένο το παιδάκι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 16:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι μόνο το πόσο "αθώα" είναι αυτά που τρώμε, αλλά και η εξέλιξη των διατροφικών μας συνηθειών, πολλές φορές αγγίζουν τα όρια της κτηνωδίας!

Εχετε ακούσει για το αγαπημένο junk - food πολλών Άγγλών; Δύο φέτες ψωμί, με περίπου 1 cm βούτηρο η καθεμία, και ανάμεσα...τηγανιτές πατάτες!!!
Το english μπρέκφαστ;
Σε μία μεγάλη μεταλλική λεκάνη, που περιέχει λάδι από την εποχή της Άλωσης, τηγανίζουν μπέικον, λουκάνικο (που ένας Θεός ξέρει από τι αποτελείται, μιας και η γεύση του δεν σου αφήνει κάποια υποψία σχετικά) και ένα αυγό μάτι. Σερβίρονται με φρυγανισμένη φέτα ψωμί και φασόλια (κτηνωδία με ανωμαλία τουγκέδερ...).

Βέβαια αυτά δεν είναι παρά μόνο λεπτιμέρειες για λαούς, που οι διατροφικές τους συνήθειες έχουν αυτή τη μορφή εδώ και δεκαετίες - παράλληλα με την αλματώδη ανάπτυξη ασθενειών όπως η "σκλήρυνση κατά πλάκας"... Αποτελεί ωστόσο σκάνδαλο το γεγονός ότι δεν σταματάνε πουθενά: Γνωστή σε άτομα που έχουν ταξιδέψει Αγγλία, Αμερική, Αυστραλία, Νέα Ζηλανδία, κ.λ.π. είναι η τεχνική "deep fried", όπου κάποιο ψάρι, ή λουκάνικο, ή κοτόπουλο, ή γεμιστό αυγό (stufed egg το λένε) ή πατάτα, τα βυθίζουν σε κάποιο κουρκούτι (πρέπει να περιέχει αλεύρι, νερό, κάποιου είδους λίπος σε μεγάλη ποσότητα και φουσκωτικό για να είναι "crispy"). Κατόπιν τα ρίχνουνε σε καυτό λάδι και τηγανίζονται έτσι (το λάδι βέβαια είναι από τη ναυμαχία της Μάγχης)... Με αυτόν τον τρόπο, έχουν τηγανίσει διάφορα κρέατα, αλλαντικά, μα και άλλα τρόφιμα μέχρι και μηλόπιτες. Τελευταία, στη Νέα Ζηλανδία (και αλλού) έχει κάνει θράυση η νέα σπεσιαλιτέ:
"deep fried mars bar"!!!
Η αλλιώς, με τον παραπάνω τρόπο τηγανισμένη, σοκολάτα μαρς.

Νεκρός.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 19:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η μαλ.....η αυτή γυναίκα αν δεν μπορεί να κόψει τη συνήθεια των McDonalds στο παιδάκι της καλό θα ήταν να σταματήσει να πηγαίνει η ίδια στο γυμναστήριο! Η ΑΝΕΥΘΥΝΗ!!!!! που δίνει περισσότερη σημασία στην εμφάνιση του κ... της από την εμφάνιση και υγεία του παιδιού της

Κάτια συγνώμη αν παρεκτράπηκα... όσοι έχουν δει την πορεία μου εδώ μέσα θα κατάλαβαν το γιατί...είμαι και γω μητέρα...


ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΑΓΝΟΙΑ.ΙΣΩΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΩΝΕ ΚΡΕΑΣ.Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΔΥΝΑΤΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ.ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ.


Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΟΥΣ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΛΥΑΡΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΡΩΤΑΣ.

ΕΥΡΙΠΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 19:32:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είχα δεί παλαιότερα, πρίν ακόμα γεννηθεί η ιδιωτική τηλεόραση, στην τότε ΕΡΤ-1 ένα ντοκυμαντέρ το οποίο λεγόταν "Αυτή είναι η Αμερική" (Ή κάπως έτσι δεν θυμάμαι και πολύ καλά), το οποίο μάλιστα είχε και συνέχεια (κοινώς sequel...) το οποίο ήταν τρομερά ενδιαφέρον.

Εκεί λοιπόν ανέφερε όλα τα τρελά και παλαβά της Αμερικής, απο την πολυγαμία που επιτρέπεται σε ορισμένες πολιτείες μέχρι την θανατική ποινή και απο τις διατροφικές συνήθειες (κάποιοι έτρωγαν σκουλίκια στο blender γιατί είναι νόστιμα και έχουν πρωτείνες) μέχρι τα junk foods κτλ. Έδειχνε λοιπόν επι τούτου την γραμμή παραγωγής των Fast Foods σε ό,τι αφορά τα πουλερικά και η εικόνα ήταν ακριβώς αυτή που αναφέρθηκε για τα KFC.



ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ.ΗΤΑΝ ΤΡΟΜΕΡΟ,ΜΟΥ ΚΟΠΗΚΕ Η ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ Μ.Μ.Ε ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ.ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΚΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΟΥΝ ΚΑΙ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΥΣΦΗΜΙΣΟΥΝ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ?ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ MAIL ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΛΑΒΕΙ.


Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΟΥΣ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΛΥΑΡΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΡΩΤΑΣ.

ΕΥΡΙΠΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 00:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΑΓΝΟΙΑ.ΙΣΩΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΩΝΕ ΚΡΕΑΣ.

Ελα μωρέ Κάτια που το κάνουν από άγνοια...

Αυτή γιατί δε χτύπαγε κανα χάμπουργκερ κάθε μέρα μετά το γυμναστήριο?
Να σου πω γιατί: Γιατί ήξερε ότι είναι ανθυγιεινό και ότι προκαλεί κυτταρίτιδα...άλλωστε αυτό δεν είναι και το κίνητρο των περισσοτέρων γυναικών για το γυμναστήριο? Οχι για να έχουν φυσική κατάσταση και να αισθάνονται πιο όμορφα αλλά να γίνουν πιο ωραίες σωματικά...

Πόσες μητέρες δίνουν καθημερινά χαρτζιλίκι στα παιδιά τους για να ψωνίσουν κάτι από αο κυλικείο του σχολείου αντί να αφιερώσουν χρόνο να τους φτιάξουν κάτι υγιεινό?
Η έστω και δεν έχουν χρόνο για κάτι τέτοιο πόσες μπαίνουν στον κόπο να δώσουν τη σωστή διατροφική παιδεία στα παιδιά τους ώστε φεύγοντας από το σπίτι να παίρνουν μαζί τους ένα φρούτο?



"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 03:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.Δυστυχως υπαρχει μεγαλο ποσοστο νεων σε ηλικια που τρωνε πανω απο δυο φορες την ημερα στα goodies και στα macdonalds συμφωνα με προσφατη ερευνα που εγινε στην χωρα μας.Δεν ειναι τυχαιο οτι ο Ελληνας ειναι ο πιο παχυσαρκος λαος στην Ευρωπη και με τα περισσοτερα προβληματα οστεοπορωσης.Βεβαια και σε αλλες
χωρες τα πραγματα δεν ειναι πολυ καλυτερα.Και εκει σκουπιδα τρωνε αλλα τουλαχιστον εχουν μια καλυτερη ενημερωση και πηγαινουν πιο τακτικα στο γιατρο.
Γενικα η διατροφη των περισσοτερων ανθρωπων στην χωρα μας και ο τροπος ζωης ειναι ανθυγειινος.Καθιστικη ζωη και τροφες σκουπιδια και μετα ακους διαφορους αδαεις να λενε,αχ με πονανε τα κοκαλλα μου,εχω οστεοπορωση,δεν εχω αντοχη,δεν βλεπω ποια καλα,γερασα κ.λ.π χωρις να ξερουν πως οφειλονται στην ζωη που εκαναν ολα τα χρονια μεχρι τωρα με συπτωματα προωρης γηρανσης και οχι φυσιολογικη γηρανση.
Και ορισμενοι λενε την γνωστη καραμελα,μα ο μεσος ορος ζωης εχει αυξηθει.Μα τι σημασια εχει ποσο θα ζησεις.Σημασια εχει να ζησεις περισσοτερο με λιγοτερα προβληματα υγειας και να εισαι σε μια μακροχρονια καλη φυσικη κατασταση και οχι να εισαι απο τα 60 με κανενα μπαστουνακι και να μην μπορεις να τρεξεις και να αθλεισαι μεχρι το θανατο σου.


quote:
Πόσες μητέρες δίνουν καθημερινά χαρτζιλίκι στα παιδιά τους για να ψωνίσουν κάτι από αο κυλικείο του σχολείου αντί να αφιερώσουν χρόνο να τους φτιάξουν κάτι υγιεινό?
Η έστω και δεν έχουν χρόνο για κάτι τέτοιο πόσες μπαίνουν στον κόπο να δώσουν τη σωστή διατροφική παιδεία στα παιδιά τους ώστε φεύγοντας από το σπίτι να παίρνουν μαζί τους ένα φρούτο?


Πολυ σωστο φιλη AVALLON.Φυσικα φταινε και οι γονεις που δεν μαθαινουν
στα παιδια τους να τρωνε σωστα και να γυμναζονται συστηματικα.Αλλα τι περιμενεις οταν οι περισσοτεροι Ελληνες τρωνε συνεχεια κρεας και λιγοτερο φυτικες τροφες.Δυστυχως στα κυλικεια των σχολειων υπαρχουν πολλες τροφες σκουπιδια και η πολιτεια οπως συνηθως αδιαφορει.

Αναρωτιεμαι γιατι δεν προσπαθουν ολα αυτα τα φαστφουνταδικα για τα οποια μιλαμε να σερβιρουν μονο φυτικες τροφες και οχι ανθυγεινα χαμπουργκερ.Προφανως κοστιζει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 08:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ viking,

Φυσικά η υγιεινή διατροφή κοστίζει ενώ τα "σκουπίδια" μαζικής παραγωγής όχι. Είναι χαρακτηριστικό ότι το ποσοστό παχυσαρκίας είναι μεγαλύτερο στους ανθρώπους με χαμηλά εισοδήματα.

Ωστόσο δεν πρέπει να μας πιάνει υστερία με την υγιεινή διατροφή. Πρέπει που και που να επιτρέπουμε στον ευατό μας και τα παιδιά μας κάποιες μικρές παρεκτροπές ώστε να μην δημιουργείται σύνδρομο στέρησης. Ο άντρας μου π.χ. μεγάλωσε με αυστηρή υγιεινή διατροφή σε σημείο που του απαγόρευαν ακόμα και ένα σουβλάκι ή μία τυρόπιτα. Το αποτέλεσμα; Μόλις έφυγε από το σπίτι των γονιών του έφτασε στο άλλο άκρο, να τρώει ότι ΄πιο ανθυγιεινό υπήρχε. Τα τελευταία μόνο χρόνια έχει αρχίσει να αποκτά πιο υγιεινές διατροφικές συνήθειες.
Και βέβαια πρέπει πάντα να θυμόμαστε ότι το υγεινό δεν σημαίνει απαραίτητα και άνοστο. Με λίγη φαντασία και άφθονα φυσικά μυρωδικά μπορείς να μαγειρέψεις υγιεινά αλλά και να ικανοποιείς την γεύση σου παράλληλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 10:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δώσουμε όμως και μία "πνοή ελπίδας" από άρθρο του pathfinder:

Τρώτε λιγότερο και ...ζείτε περισσότερο!
PATHFINDER
23/3 | 14:56

Για άλλη μια φορά, η ύπαρξη της πολυσυζητημένης σχέσης μεταξύ μακροζωίας και σωστής διατροφής αποδεικνύεται, στην συγκεκριμένη περίπτωση μέσω μιας έρευνας αμερικανών επιστημόνων σε ποντίκια...!

Μέχρι σήμερα γνωρίζαμε ότι οι όροι που συμβάλουν στην μακροβιότητα δημιουργούνται σε νεαρή ηλικία και σαφώς σχετίζονται με την σωστή διατροφή, την πρόσληψη τροφών που περιέχουν μεν όλα τα απαραίτητα θρεπτικά στοιχεία, αλλά δεν είναι πλούσια σε θερμίδες.

Σύμφωνα με τα νέα δεδομένα, δεν αναιρείται η θεωρία αυτή, όμως προστίθεται και η άποψη ότι η σωστή δίαιτα μπορεί να συμβάλει σε μεγαλύτερης διάρκειας και καλύτερης ποιότητας ζωή, ακόμα και αν ακολουθείται από μεσήλικες -ή τουλάχιστον αυτό συμβαίνει με τα ποντίκια.

Όπως συμβαίνει και στην περίπτωση των ανθρώπων, παλαιότερες μελέτες έχουν αποδείξει ότι τα ποντίκια όταν τρέφονται σωστά σε νεαρές ηλικίες ζουν περισσότερο, όμως αυτή είναι η πρώτη έρευνα που υποδεικνύει ότι η περιορισμένη πρόσληψη θερμίδων μπορεί να έχει το ίδιο αποτέλεσμα ακόμα και αν ξεκινήσει αργότερα.

Με δηλώσεις τους στο ειδησεογραφικό πρακτορείο Reuters, ένας εκ των υπευθύνων της μελέτης, ο δρ. Stephen R. Spindler του πανεπιστημίου της Καλιφόρνια, εξέφρασε την ελπίδα ότι τα ευρήματα των πειραμάτων που έγιναν σε ποντίκια θα έχουν εφαρμογή και στην περίπτωση των ανθρωπίνων όντων.


«Αν κάποιος μειώσει τις θερμίδες που καταναλώνει, ακόμα και σε μεγάλη ηλικία, δεδομένου ότι δεν είναι ήδη λιπόσαρκος, μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα την βελτίωση της υγείας του και την μακροημέρευση» τουλάχιστον στην περίπτωση των τρωκτικών, συνέχισε ο δρ. Spindler.
...

η συνέχεια στο: Τρώτε λιγότερο και ...ζείτε περισσότερο!

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy