ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΙΝΔΙΑΝΟΣ ΣΕ ΠΑΓΟ..ΗΛΙΚΙΑΣ 500 ΧΡΟΝΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 08:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου θυμόσαστε όταν τον κύριο Ντίσνεϋ τον πάγωσαν εως ότου βρεθεί το φάρμακο για την πάθηση που είχε, ώστε να τον επαναφέρουν στην ζωή και να τον θεραπεύσουν?
Για την μέθοδο εικόζονταν πολλά για πολύ καιρό και είχαν δημιουργηθεί πολλές ελπίδες στην περίπτωση που μπορούσε να εφαρμοστεί με επιτυχία!!!
Τελικά κάποια μέρα στις ειδήσεις άκουσα πως αυτή η μέθοδος δεν είχε ούτε αποτελέσματα αλλά ούτε θα μπορούσε να επιτευχθεί στο μέλλον.. κανείς δεν εξήγησε το γιατί..

Και εδώ έρχομαι στο θέμα μας!!!
Αυτό το θέμα με το μικρό σε ηλικία ινδιάνο το έχω ξαναθίξει σε διάφορα άλλα τόπικ χωρίς αποτέλεσμα!!
Είχε ακουστεί στην τηλεόραση περίπου πριν απο 10 χρόνια ίσως και παραπάνω: Ένας ινδιάνος είχε βρεθεί παγωμένος σε τέλεια κατάσταση, μικρής ηλικίας όπως αναφέρω, αλλά φαινόταν πως έζησε περίπου πριν από 400-500 χρόνια!!!

Υπάρχει καποιος που να γνωρίζει κάτι σχετικό?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 12:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΠΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΠΗΛΑΙΟ ΝΟΜΙΖΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΣΙΑ ΕΙΧΕ ΒΡΕΘΕΙ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 12 ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΕ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ, ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΑΝ "Η ΜΙΚΡΗ ΠΡΙΓΚΗΠΙΣΣΑ" . ΝΟΜΙΖΩ ΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΕΖΗΣΕ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟΝ 13-14 ΑΙΩΝΑ Μ.Χ.ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΠΡΙΝ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΛΕΩ ΚΑΤΙ ΑΝΑΚΡΙΒΕΣ.
ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ, ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΕΞΗΣ:
ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΩΜΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΦΘΕΙΡΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΑΥΤΑ, ΑΠΛΑ ΜΕΝΕΙ ΑΝΕΠΑΦΟ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΣΚΥΛΙΤΣΑΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ,ΤΗΣ ΛΑΪΚΑ, ΗΤΑΝ ΑΝΕΠΑΦΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΞΑΝΑΕΦΕΡΑΝ ΣΤΗ ΓΗ, 6 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΗΣ. ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΗΤΑΝ ΠΛΗΡΩΣ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΜΕΝΟ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ. ΣΕ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ, ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΜΙΚΡΟΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ ΑΝΑΣΤΕΛΛΟΥΝ ΤΙΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ, ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΝΑΡΚΗ. ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΝΑ-ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΥΧΟΣ ΤΟΥ ΝΑΤΙΟΝΑL GEOGRAPHIC ΠΩΣ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΩΝ Η.Π.Α. ΕΚΑΝΑΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΘΟΡΑ ΤΩΝ ΠΤΩΜΑΤΩΝ. ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΠΕΔΙΑΔΑ ΓΕΜΑΤΗ ΠΤΩΜΑΤΑ! ΕΠΙΣΗΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ, ΔΙΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ. ΟΤΙ ΤΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑΝ ΤΟ ΠΤΩΜΑ ΕΝΟΣ ΑΝΔΡΑ ΗΛΙΚΙΑΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 60 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΡΩΤΗΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΕΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΘΑΝΑΤΟΥ. Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΧΕ ΠΕΘΑΝΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ 2-3 ΜΗΝΕΣ. Ε, ΛΟΙΠΟΝ, ΤΟ ΠΤΩΜΑ ΑΝΗΚΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΟΜΗ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΠΕΘΑΝΕΙ ΤΟΝ 15 ΑΙΩΝΑ!!! Η ΣΩΡΟΣ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΣΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΤΑΦΟ ΣΕ ΜΙΑ ΚΡΥΠΤΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΣΤΡΟ ΤΟΥ, ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΕΙ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΠΟ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ.ΤΟ ΦΕΡΕΤΡΟ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΑΕΡΟΣΤΕΓΕΣ ΦΕΡΕΤΡΟ, ΦΙΑΓΜΕΝΟ ΑΠΟ ΣΥΜΠΑΓΕΣ ΑΤΣΑΛΙ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΕΤΡΕΠΕ ΣΤΑ ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΝΑ "ΛΙΩΣΟΥΝ" ΤΟ ΣΩΜΑ!

ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΘΟΥΝ ΣΩΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ. ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΜΦΥΤΕΨΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΝΟΗ ΖΩΗΣ, ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_SayNoMore_
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 03:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _SayNoMore_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ αυτό που γνωρίζω είναι ότι ναι μεν μπορεί να διατηρηθεί ενα σώμα στον πάγο δεν μπορεί όμως να δωθεί και πάλι ζωή σε αυτό για έναν πολύ απλό λόγο. Το σώμα του ανθρώπου ως γνωστόν αποτελείται απο 75% νερό. Έτσι όταν το σώμα παγώσει (μαζί με αυτό και το νερό δηλαδή!) τα κύτταρα αφυδατώνονται και καταστρέφονται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 09:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΠΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΠΗΛΑΙΟ ΝΟΜΙΖΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΣΙΑ ΕΙΧΕ ΒΡΕΘΕΙ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 12 ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΕ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ, ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΑΝ "Η ΜΙΚΡΗ ΠΡΙΓΚΗΠΙΣΣΑ" . ΝΟΜΙΖΩ ΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΕΖΗΣΕ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟΝ 13-14 ΑΙΩΝΑ Μ.Χ.ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΠΡΙΝ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΛΕΩ ΚΑΤΙ ΑΝΑΚΡΙΒΕΣ.

Πρέπει να λες για την "κυρά των πάγων", που βρέθηκε στη Ρωσία...!
Είχα παρακολουθήσει πριν από λίγο καιρό ένα σχετικό ντοκιμαντέρ στη ΝΕΤ. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν πως είχε ενα τατουάζ...στο μπράτσο νομίζω...!

quote:
Φίλοι μου θυμόσαστε όταν τον κύριο Ντίσνεϋ τον πάγωσαν εως ότου βρεθεί το φάρμακο για την πάθηση που είχε, ώστε να τον επαναφέρουν στην ζωή και να τον θεραπεύσουν?

Δεν έχω ακούσει κάτι, για πες μας τί έγινε τελικά...?!

quote:
Ένας ινδιάνος είχε βρεθεί παγωμένος σε τέλεια κατάσταση, μικρής ηλικίας όπως αναφέρω, αλλά φαινόταν πως έζησε περίπου πριν από 400-500 χρόνια!!!

Όταν λες βρέθηκε παγωμένος, εννοείς σε περιοχή με χιόνια...ή με καποια τεχνιτά μέσα...?!
Σε ρωτάω γιατί η κυρά των πάγων που ανέφερα παραπάνω, βρέθηκε μέσα στα χιόνια γι'αυτό διατυρήθηκε το σώμα της τόσο καλα.

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 11:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με το συγκεκριμένο θέμα πάω αρκετά χρόνια πίσω, όντως υπολογίζω τουλάχιστον μια δεκαετία, όταν σε κάποιο τεύχος του «Ανεξήγητου» (νομίζω) είχα διαβάσει ένα άρθρο για αυτό «εύρημα» (αυτή την στιγμή είναι δύσκολο να εντοπίσω το συγκεκριμένο κείμενο καθώς το παλιό αρχείο μου |λέγε με ντουλάπα| βρίσκεται σε κατάσταση πανικού!!) με εικόνες – φωτογραφίες του νεαρού ατόμου.

Γενικά αν θυμάμαι καλά (μου είχε κάνει και εμένα εντύπωση) είχε ενταφιασθεί με την θέληση του μάλλον σε κάποια σπηλιά έχοντας πει πρωτύτερα κάποιο χυλό – σκεύασμα, οι ερευνητές αργότερα ανακαλύψανε ότι το παιδί έπασχε από κάποια ασθένεια πράγμα που κατέρριπτε τον μύθο ότι «οι Ισπανοί έφεραν τα μικρόβια στον Νέο Κόσμο»..

Σε γενικές γραμμές ο ενταφιασμός είχε γίνει στα πλαίσια κάποιου τελετουργικού τυπικού (εκτός και αν έγινε λόγο της πάθησης του..) όχι ασυνήθιστου για τους ντόπιους αρχαίους ιθαγενείς που ούτως ή άλλως είχαν προ πολλού εντάξει στο θεολογικό τυπικό τους αποτρόπαιες (κυριολεκτικά) ανθρωποθυσίες προς εξευμένιση των θεών κ.α.

Υ.Γ.
Έχω ακούσει ότι στην Αμερική υπάρχουν εταιρίες που φροντίζουν έναντι ενός συγκεκριμένου αντιτίμου κάθε χρόνο την διατήρηση του νεκρού ή άρρωστου σώματος σε κατάσταση βαθιάς ψύξης με την ελπίδα ότι κάποτε θα βρεθεί είτε τρόπος επαναφοράς του στην ζωή ή γιατρικό στην αρρώστια του –αφού πρώτα βέβαια λυθεί το πρόβλημα της ορθής απόψυξης του (!).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 15:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασχετο...μου ήρθε μία ταινία που είχα δει με το Μελ Γκιμσον, δεν θυμάμαι όμως τίτλο...!
Τον είχαν σε κατάσταση καταστολής περίπου 50 χρόνια, κι όταν από κάποιο ατύχημα "ξύπνησε" αντι να απολαύσει την καινούρια ζωή όσο νέος ήταν πριν να τον ¨κοιμήσουν" άρχισε να γερνάει πολύ γρήγορα...!!! Δεν θυμάμαι όμως πεθανε-δεν πέθανε τελικά...χμμμ...
Μήπως ξέρει κάποιος περισσότερα για την ταινία...?!

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpg

Edited by - scully on 29/03/2004 15:37:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_SayNoMore_
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 21:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _SayNoMore_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ασχετο...μου ήρθε μία ταινία που είχα δει με το Μελ Γκιμσον, δεν θυμάμαι όμως τίτλο...!
Τον είχαν σε κατάσταση καταστολής περίπου 50 χρόνια, κι όταν από κάποιο ατύχημα "ξύπνησε" αντι να απολαύσει την καινούρια ζωή όσο νέος ήταν πριν να τον ¨κοιμήσουν" άρχισε να γερνάει πολύ γρήγορα...!!! Δεν θυμάμαι όμως πεθανε-δεν πέθανε τελικά...χμμμ...
Μήπως ξέρει κάποιος περισσότερα για την ταινία...?!

Δεν έδειχνε στο τέλος αν πέθανε ή όχι αλλά ότι κατάφερε να βρεί την γυναίκα που αγαπούσε ότι ήταν νέος και που θεωρούσε νεκρή μετά το ατυχημά της (γιάυτο άλλωστε έγινε και το πειραματόζωο!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Protector
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 13:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Protector  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νέα τεχνική κατάψυξης «ανασταίνει» αστακούς
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=524086

Πιστεύω οτί αυτό καταρίπτει την θεωρία της "πνοής της ζωής" αφού μετά το πάγωμα ζήσανε έστω και λίγο οι εν λόγω αστακοί. Δεν χρειάζεται καμία πνοή και καμία ψυχή ο εγγέφαλος για να ξαναλειτουργήσει αν δεν έχουν καταστραφεί τα κύταρα του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 14:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά φίλε _SayNoMore_......!
Θυμήθηκα...!

Protector...τί εννοείς "πνοή"...?!

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 17:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά όλο και κάτι έχουμε ακούσει... και μάλιστα διαφορετικό..
Η περίπτωση που θυμάμε ήταν μάλλον διαφορετικές από τις υπόλοιπες που άκουσα... Ο ινδιάνος που αναφέρθηκε ήταν γένους αρσενικού και βρέθηκε μέσα σε πάγο... εννοώ θαμένος κάτω από τα χιόνια και όχι με κάποια τεχνιτά μέσα...

Με τον Ντίσνεϋ δεν άκουσα τι επακολούθησε πάντως από την στιγμή που είχε αναφερθεί και μάλιστα μέσω των ειδήσεων πως δεν υπάρχει τρόπος επαναφοράς μετά από τεχνητή ή και φυσική "κρυοπληξία", δεν θυμάμε ποια είναι η ακριβής ορολογία, αφέθηκε η εντύπωση πως και ο Ντίσνευ αλλά και ο μικρός Ινδιάνος δεν θα μπορούσαν να επανέρθουν...

Τώρα σχετικά με τους αστακούς μου κάνει φοβερή εντύπωση... αλλά κατά πόσο είναι εγκυρο αυτό?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......

Edited by - simori on 31/03/2004 09:58:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 17:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία η ταινία που αναφέρεστε......

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 09:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τελικά όλο και κάτι έχουμε ακούσει... και μάλιστα διαφορετικό..
Η περίπτωση που θυμάμε ήταν μάλλον διαφορετικές από τις υπόλοιπες που άκουσα... Ο ινδιάνος που αναφέρθηκε ήταν γένους αρσενικού και βρέθηκε μέσα σε πάγο... εννοώ θαμένος κάτω από τα χιόνια και όχι με κάποια τεχνιτά μέσα...


Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......


OK!, έχω διαβάσει κάπου για την συγκεκριμένη περίπτωση! (Το άσχημο είναι ότι δεν μπορώ να εντοπίσω τα παλιά μου «Ανεξήγητα» με τίποτα :( )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 09:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε XD μήπως έμαθες τί απέγινε εκείνος ο Ινδιάνος?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 08:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την κατάληξη του δυστυχώς δεν την θυμάμαι πάντως στο άρθρο φαινότανε
πως πήγαινε σε κάποιο ταξίδι και τον έπιασε χιονοθύελλα, ήταν καλά
προετοιμασμένος με ανθεκτικά και ζεστά ρούχα, με συμπληρώματα άχυρων
στα υποδήματα του αλλά δεν τα κατάφερε..

Στην φωτογραφία ήταν ξεκάθαρα ερυθρόδερμος και αρκετά καλά διατηρημένος
αν και "σταφιδιασμένος" καθώς το νερό του σώματος του είχε από καιρό χαθεί..

Νομίζω ότι και στην συγκεκριμένη περίπτωση είχαν βρει το "τελευταίο του
γεύμα" αλλά δεν θυμάμαι τι ήταν...

Υ.Γ.

Τι ηλικία είχε ή ποια ήτανε η επιστημονική ομάδα που ασχολήθηκε μαζί του ειλικρινά δεν το θυμάμαι, για πολύ μικρό (παιδί) θυμάμαι
σίγουρα την προηγούμενη υπόθεση, πάντως δεν ήταν αρκετά μεγάλος.

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα (όλα τα γράφω από μνήμης) ~ αλλά αυτές οι δυο
υποθέσεις είχαν κάνει μεγάλο ντόρο εκείνη την εποχή (ειδικά ο μικρός ινδιάνος) ~ οπότε τα περιοδικά του καιρού εκείνου είχαν αρκετά αφιερώματα, αν μπορούσα να βρω τα συγκεκριμένα τεύχη θα τα σκάναρα και θα στα έστελνα.

Για το θέμα της κρυογενετικής που ανέφερα παραπάνω βρήκα το άρθρο σε ένα τεύχος
του περιοδικού Millenium έτους 1996-97.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 10:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε XD σίγουρα θα ήταν πολύ ενδιαφέρον εάν είχες το περιοδικό αλλά με τα λεγόμενά σου είμαι σίγουρη πως μιλάμε για το ίδιο εύρημα!!
Αν και έχουν περάσει χρόνια και το είχα ακούσει μόνο μία φορά στην ελληνική τηλεόραση (ειδήσεις)!!
Πάντως γενικά με την κρυογενετική γνωρίζει κάποιος τί γίνεται?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 16:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρήκα το άρθρο για τον iceman! ~ Check your e-mail :-)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy