ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Ο Χρησμός της Πεταλούδας (The Mothman Prophecies)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2002, 18:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους. Πριν 2 εβδομάδες είδα το χρησμό της πεταλούδας. Αν και η μετάφραση του αγγλικού τίτλου είναι για κλάματα (Πώς το The Mothman Prophecies, έγινε Ο Χρησμός της Πεταλούδας ένας Θεός το ξέρει...), η υπόθεση και η δομή της ταινίας ... λένε! Μπαίνει απότομα στην υπόθεση, κατευθείαν στο ζουμί και με το δυνατό & γρήγορο μοντάζ σε καθηλώνει. Παίζει με τους φόβους σου, αναιρεί ότι πας να προβλέψεις για τη συνέχεια της υπόθεσης και σχετίζεται άμεσα με τα προφητικά όνειρα (για τα άτομα που είχαν ανοίξει το θέμα με τα προφητικά όνειρα αυτή η ταινία είναι ότι πρέπει...)

Χαρακτηριστική ατάκα που μου έμεινε είναι αυτή:

- Γιατί αυτός που μας στέλνει τα προφητικά όνειρα, δεν μας εξηγεί πως να τα χρησιμοποιούμε;
- Ό,τι και αν είναι αυτό που μας στέλνει τα όνειρα,είναι ανώτερης ευφυϊας. Πώς να μας τα εξηγησει; Είναι σαν να θες να εξηγησεις εσύ που είσαι άνθρωπος, κατι σε μια κατσαρίδα......

natalia
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 15:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους natalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα γνωρίζεις βέβαια φίλε bladerunner οτι είναι βασισμένο σε αληθινή ιστορία έτσι;

ΝαταλιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 17:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα γνωρίζεις βέβαια φίλε bladerunner οτι είναι βασισμένο σε αληθινή ιστορία έτσι;

Ναταλι


Καταρχάς καλησπέρα και καλώς μας ήρθες...

Στο θέμα μας τώρα...

Η ατάκα "βασίζεται σε αληθινά γεγονότα", σηκώνει πολύ κουβέντα... Πολλοί την έχουν χρησιμοποιήσει και λίγοι φαντάζομαι θα ξέρουν γιατί... Το ότι κάποια στιγμή συνέβησαν κάποια γεγονότα σε κάποιο χωριουδάκι, δεν σημαίνει ότι και όλη η ταινία μας παρουσιάζει όλη την αλήθεια... Σίγουρα προστέθηκαν και άλλα στοιχεία που σαν σκοπό τους έχουν να κεντρίσουν το ενδιαφέρον του θεατή και να ανάγουν την ταινία σε ένα θρίλερ αξιώσεων.

Πάντως (γενικότερα μιλώντας), σαν ατάκα πρέπει πολύ να μας υποψιάζει. Και ο Τιτανικός στηριζόταν σε αληθινά γεγονότα αλλά δεν πιστεύω να ήταν ένα ζευγαράκι στην πλώρη του και να σήκωναν τα χέρια τους...

Άλλωστε ακόμη και τα X-Files, στα οποία έχω εντρυφήσει, στηρίζονταν σε αληθινά γεγονότα αλλά μόνο μέχρι τον 2ο (άντε τον 3ο) κύκλο επεισοδίων. Από εκεί και μετά έμεινε σαν σλόγκαν για να μας θυμίζει ότι τα X-Files ξεκίνησαν σαν μια πρωτότυπη σειρά, για να καταλήξουν (δυστυχώς) σε άλλο ένα αμερικάνικο σήριαλ φαντασίας...

Sorry αν έγραψα πολλά, αλλά με έπιασε οίστρος...

-------------------------
They buy your dreams, so they can sell your soul,
is it any wonder we've last contol?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 18:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να σε έπιασε οίστρος αλλά άξιζε τον κόπο!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε μου. Όσο τώρα για το "The Mothman Prophecies" ξέρω ότι ισχύουν πολύ λίγα από αυτά που δείχνει η ταινία...
Αναφορές υπήρχαν, από κάποιους ανθρώπους πριν το συμβάν με την πτώση της γέφυρας, ότι εμφανίστηκε σε πολλούς κάποιο "ον". Σε καθένα ήταν διαφορετικής μορφής. Ακόμα παρουσιάστηκαν περιπτώσεις απώλειας μνήμης...
Για περισσότερες λεπτομέρειες συμβουλευτείτε τα extras του dvd ή ρίξτε μια ματιά εδώ: http://www.sonypictures.com/movies/mothman/

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 00:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ Δευτερότοκε (αχ αυτή η ελληνομανία μου....) και για τα καλά σου λόγια και για το link.

Άσχετο: Πού το ξεθάψατε αυτό το θέμα... Το καλοκαίρι το είχα δει το έργο...

-------------------------
They buy your dreams, so they can sell your soul,
is it any wonder we've last contol?

Edited by - bladerunner on 29/05/2003 00:09:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

natalia
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 10:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους natalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους και ειδικά στο φίλο Bladerunner ο οποίος με συγκίνησε γιατί είναι ο μόνος που με καλωσόρισε. (πολύ ευγενικό εκ μέρους σου) Καλώς σε βρήκα λοιπόν!! :)
Εχεις δίκιο, ίσως δεν το έγραψα σωστά πιο πάνω. Ή ιδέα του έργου δεν ήταν φανταστική, πάντως έχω ακούσει ότι όταν κάποια πράγματα συμβαίνουν κάπου π.χ. ένα αεροπλάνο πέφτει, ένα καράβι βουλιάζει και γενικά σε ατυχηματα που υπάρχει μαζική καταστροφή, που σίγουρα για ένα σκοπό γίνεται, πριν από αυτό λοιόν στο συγκεκριμένο σημείο κάτι συμβαίνει. Τουλάχιστον έτσι άκουσα, τώρα αν αληθεύει ή όχι δεν ήμουν εκεί για να ξέρω... :)
Οσο για την ταινια αν δεν κάνω λάθος νομίζω ότι αναφέρει ότι στηρίζεται σε αληθινά γεγονότα από την αρχή...
(ή κάνω λάθος γιατί και εγώ την ταινία πριν 6μηνο την είδα)
Πολύ φιλικά

ΝαταλιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 00:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα παιδιά. Natali ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Και μετά τις αλληλοφρονήσεις ας περάσουμε στο θέμα μας.

Natali έχεις συγκεκριμένα παραδείγματα; Προσωπικά κάτι μου είχαν πει για ένα νησί (νομίζω την Άνδρο) όπου λένε ότι πριν από κάποιο κακό εμφανίζεται μια γριά με ένα κερί μα προχωράει στις βουνοκορφές. Από την άλλη παίζει να είναι μόνο ένας θρύλος, γιατί το ίδιο έχω ακούσει να γίνεται και στην Αθήνα.

Δεν ξέρω... Τί να πω...

-------------------------
They buy your dreams, so they can sell your soul,
is it any wonder we've last contol?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

natalia
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 09:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους natalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.
Καλημέρα BLADERUNNER. Δεν θέλω να σου πω ψέμματα. Θυμάμαι αυτή την κουβέντα την είχα κάνει με ένα πολύ φίλο που το θεωρώ και το πιστεύω πολύ ψαγμένο και ξεχωριστό άτομο. Οταν λοιπόν μου πρότεινε την ταινία και την είδα του είπα ότι καλά δεν τρελλάθηκα κιόλας και ότι το θεωρούσα παρατραβηγμένοκαι αρκετά παραμύθι.
Αυτός λοιπό μου είχε πει κάποια παραδείγματα για να μου δείξει ότι δεν είναι και τόσο παραμύθι όσο φαντάζομαι τα οποία θα σου πω ψέμματα ότι τα θυμάμαι μετά από τόσο καιρό.
Αλλά δεν μιλάω για κάποιον θρύλο που ακούγεται, μιλάω για κάποια σημάδια που υπάρχουν πριν γίνει κάποιο γεγονός. π.χ. λίγο καιρό πριν από κάποια τέτοια συμβάντα ένα συννεφο πυκνό πάνω από τη συγκεκριμέν περιοχή. Εχεις το λόγο μου όμως ότι θα τον ξαναρωτήσω με την πρώτη ευκαιρία και θα είμαι πιο συγκεκριμένη την επόμενη φορά

Φιλικά

ΝαταλιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 19:00:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πραγματικά καλή ταινία και ωραίο σενάριο...

Αξίζει


εγώ ειμί το Φως του κόσμου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
9.277344E-02
Maintained by Digital Alchemy