ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - No. 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
halasmenos2
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 23:51:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halasmenos2
"Ενω ο βασιλιας γενικος αρχηγος του στρατου θα βρισκεται στη θεση της δημοκρατιας ο αρχηγος της τουρκιας θα ειναι αιχμαλωτος στην ελλαδα γιατι πριν απο την επιθεση ο ενασ θα χτυπησει τον αλλον και οταν οπισθοχωρησει θα ακολουθησουν τα ιχνη του αιματος του."

"Ο μεγαλυτερος εναεριος στολος θα βγει απο το λιμανι της ζαρας για να κανει μια πολεμικη επιχειριση στην τουρκια. Θα κανει μια φοβερη εκατομβη εχθρων και δε θα συμαχησει .Θα κανει τρομερο πλιατσικο και λεηλασια στα δυο τριτα της χωρας"

"Ενας στρατος που θα μεταφερθει απο τη θαλασσα θα βαλει φωτια στη θρακη και στο μορια υστερα απο μεγαλη περιοδο ησυχιας σε αυτα τα μερη ο ηρακλης θα βαλει εκει φωτια στο μουσουλμανικο λιμανι."

Αυτες ειναι μερικες απο τις προφητειες του νοστραδαμου σχετικα με εναν μελοντικο πολεμο μεταξυ ελλαδας και τουρκιας .Οπως συνηθως οι προφητειες του νοστραδαμου ειναι ασαφεις και δεν βγαζουν ευκολα νοημα.
Αυτο που μου εδοσε το εναυσμα να ξκινισω αυτο το θεμα ειναι κατι που ειχα διαβασει πριν μερικα χρονια σχετικα με μια πομλεμικη αναμετριση μεταξυ των δυο χωρων με συγκεκριμενη ημερομηνια την οποια τοποθετουσαν λιγο μετα τουσ ολυμπιακους αγωνες .Οι τελευταιες
πολιτικες εξελιξεις μου θινισαν αυτην την προφητεια χωρις ομως να μπορω να θημιθω που το ειχα διαβασει και περισοτερες λεπτομεριες.
Μηπως γνωριζει καπιος κατι περισοτερο????
Ηαναφορα της astral project στον αγαθαγκελο με εκανε να πιστευω οτι δεν πρεπει να ηταν τελικα ο νοστραδαμος αυτος που το ειχε προφητεψει
οπως λανθασμενα ανεφερα στο προηγουμενο topic.

nemo
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 01:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nemo
Λοιπόν δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αυτό που θα σου πω ή μάλλον θα σου γράψω.Σημειώνω εξαρχής ότι δεν συμφωνώ και δεν το αποδέχομαι απλά το αναφέρω.Τη Δευτέρα που μας πέρασε νομίχω η Παπαρήγα έδωσε μια συνέντευξη στην πρωινή εκπομπή του MEGA και εκεί,όπως μου είπανε, δήλωσε πως δεν είναι απίθανο να γίνει πόλεμος μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας.Ξαναλέω:εγώ δεν το είδα αυτό, ούτε και το άκουσα με τ'αυτιά μου,μού το μεταφέρανε.Το μεταδίδω και εγώ με κάθε επιφύλαξη(σαν δημοσιογράφος κάνω).Νομίζω ότι η δήλωσει,αν έχει γίνει έτσι,έχει αρκετό ενδιαφέρον γιατί έγινε από μία βουλευτή, λίγο καιρό μετά τις δηλώσεις του πρύτανη του πανεπιστημίου της Κωνσταντινούπολης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 03:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ghost  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ghost
ΧΡΟΝΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΤΑ ΑΚΟΥΩ ΑΥΤΑ... Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΤΟΙΜΗ ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ... ΕΝΑ ΣΑΣ ΛΕΩ, ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΚΕΙΝΟ ΤΩΝ ΙΜΙΩΝ, ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΡΩΤΟΙ ΕΠΙΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΕΤΟΙΜΟ ΣΧΕΔΙΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halasmenos2
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 22:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halasmenos2
Φιλε ghost σχετικα με τα ιμια θα διαφωνισω μαζι σου γιατι ειχα την τυχη η την ατυχια μαλον πιο σωστα να ειμαι φανταρος αυτην την περιοδο και να ζησω τα γεγονοτα απο πρωτο χερι. Η εντυπωση που ειχα απο τους συναδελφους μου αλλα και απο τον ευατο μου αυτο το τελευταιο βραδυ που επεσε το ελικοπτερο αν θυμασαι , ηταν οτι πηγαιναμε "γυμνοι στα αγκουρια" χωρις μεγαλη σχεση απο χειρισμο οπλου και απο οργανωση η αποκορυφωση του ελληνικου μπαχαλου.
Να σου αναφερω μονο οτι αυτες τις 3 μερες ειχαμε μεταφερει ολα τα εφοδια απο τις αποθικες στην αθηνα στα νησια οπου θα επρεπε να ειναι.
Αν μας την επεφταν οι τουρκοι τοις πρωτες μερες δεν θα ειχαμε
ουτε σφερα να τους ριξουμε.Το μονο που μας εσωζαι ηταν αυτη η ελληνικη μαγκεια που βγαινει παντα στις δυσκολες καταστασεις και μεταμορφωνει εναν απλο ελληνα φανταρο σε πραγματικο ΗΡΩΑ. Δεν ειναι λιγο πραγμα να ειναι ενα ολοκληρο στρατοπεδο σε επιφιλακη 3 ολοκληρες μερες να μην εχουμε κειμηθει ουτε 1 λεπτο αλλα να μην εχει σπασει ουτε ενας φανταρος ουτε ενα περιστατικο δειλιας η προσπαθειας να αποφυγει το καθηκον του προς την πατριδα.
Ο μοναδικος λογος που δεν εγινε κατι ηταν επειδη κατεβασαμε την σημαια μας απο λληνικο εδαφος και παρακαλεσαμε τους αμερικανους να μεσολαβισουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 23:21:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr
Ο λόγος που θα γίνει πόλεμος μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας θα είναι τα 6 μίλια της υφαλοκρηπίδας. Αυτά είναι τα εξαμήλια του Κοσμά του Αιτωλού.

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρίγκιπας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 00:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρίγκιπας
Σχεδίαζα να παραθέσω μια δημοσίευση που κράτησα απο το www.foyrakis.gr στο θέμα του νοστράδαμου αλλά θα το κάνω τελικά εδώ.

Αγαπητοί Συνοδοιπόροι χαιρετώ.Ειναι η πρώτη φορά που γράφω στη Δημοθοινία μας,(επιτρέψατέ μου το κτητικόν), γιαυτό ελπίζω στην κατανόησή σας. Αν κατάλαβα καλά, ο ήδη χρισμένος βασιλεύς θα εμφανισθεί τον Ιανουάριο(στις28) του 2004. Μερικοί γνωρίζουν και ποιός είναι.Μακάρι να τον γνώριζα κι εγώ.Παραθέτω κάποιες πληροφορίες που βρήκα στο βιβλίο <<Χρησμοί>> του Αγιορείτου μοναχού Ευλογίου Γαλιατσάτου,ο οποίος ισχυρίζεται οτι το εδάφιο ητο γεγραμμένον επί παπύρου,το οποίον ευρέθη στήν ιερά μονή Σερβίων Κοζάνης το έτος 1053....<<Η Ρωσσία είναι κυρίαρχος των στενών της Πόλεως 5 μήνας.Εις το διάστημα αυτό θα γίνονται αι σκληρότεραι μάχαι και οι νεκροί αμφοτέρων θα είναι απειροι.Στη δυτική Ευρώπη εξακολουθούν οι επαναστάσεις και το αίμα θα ρεύση.Εις την Ασιαν η Ιαπωνία θα νικήση την Ρωσσίαν μετά από 5 μήνας και ο κλονισμός ούτος θα την αδυνατίση οπότε ομού Γερμανία & Ιταλία θα κατανικήσουν αυτήν.Θα καταλάβουν ολόκληρον την Τουρκίαν και πέραν αυτής.Κατόπιν προσωρινής συμφωνίας διορίζονται 3 Προνοηταί εις την Ανατολήν, η δε Κωνσταντινούπολις γίνεται αυτόνομος.Τούτο όμως θα δώση ευκαιρίαν είς έναν εκ των νικητών των Εθνών,των διορισάντων τους 3 Προνοητάς, να καταλάβη την Πόλιν.Τότε όλα τα Εθνη, Βόρεια & Νότια, όλω 18, θα σπεύσουν μετά θυμού να καταλάβουν την Πόλιν & Μ.Ασίαν.Εκέι θα γίνει ο τελευταίος & μεγάλος πόλεμος & ολίγοι θα σωθούν.Η ΕΛΛΑΣ δέν θα μετάσχη του πολέμου τούτου αλλά θα είναι ο στρατός της εις τα σύνορά της ως θεατής επί 3 ημέρας & 3 νύχτας.....Την 3ην ημέραν της μάχης, την 3ην ώραν,θα φανή έν σύννεφον εις τον ουρανόν λαμπρότερον του Ηλίου απότο οποίον θα φωτισθή ολόκληρος ο κόσμος.Τότε ολοι οι πολεμούντες έντρομοι και ατενίζοντες εις τον ουρανόν,στρεφόμενοι πρός το λαμπρόν σύννεφον, θα ακούσουν φωνήν βροντώδη..Στώμεν,Στώμεν,Στώμεν.Ειρήνη υμίν...Τότε οι πολεμούντες, έντρομοι γενόμενοι θα ρίψουν τα όπλα,θα ιδούν εις τον ουρανόν στρεφόμενον το λαμπρόν σύννεφον πρός το μέρος της ΕΛΛΑΔΟΣ και θα ακούσουν δευτέραν φωνήν βροντώδη....Στρέψατε εις τα δεξιά μέρη. Εκεί βρίσκεται άνθρωπος ικέτης,υψίνους, τούτον εκλέξατε Δεσπότην, φίλος γαρ εμού υπάρχει,απ αυτού θα συγκροτηθούν Επιτροπαί, εκ των εναπομεινάντων στρατών των Εθνών και θα έρθουν προς την ΕΛΛΑΔΑΝ, ΕΙς ΤΟ ΆΚΡΟΝ ΤΟΥ ΤΌΞΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΕΎΡΟΥΝ ΈΝΑΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΕΒΔΟΜΗΚΟΝΤΟΥΤΗΝ, ΚΑΤΗΦΗΝ, ΚΑΘΗΜΕΝΟΝ ΕΝ ΜΕΣΩ 2 ΚΙΟΝΩΝ,ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΙΩΑΝΝΗΣ,ΓΝΩΣΤΟΣ ΤΟΙΣ ΠΑΣΙ ΚΑΙ ΚΡΥΠΤΟΜΕΝΟΣ ΣΗΜΕΡΟΝ ΤΟΙΣ ΟΦΘΑΛΜΟΙΣ ΗΜΩΝ, ΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑΜΕΝ ΑΠΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΟΥΔΟΛΩΣ ΕΝΝΟΗΣΑΜΕΝ ΠΟΙΟΣ ΗΤΟ, ΚΑΙ ΑΠΩΝ ΗΤΟ ΕΝ ΤΩ ΜΕΣΩ ΗΜΩΝ,τον οποίον θα συνοδεύσουν μετά χαράς μεγάλης & ευχαριστήσεως πρός την Πόλιν,όπως ανακηρύξουν αυτοκράτορα Κωνσταντινουπόλεως,Βαλκανικής χερσονήσου,Μ.Ασίας, Αιγύπτου,Παλαιστίνης έως Ινδιών. Τότε ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ στρατός θα σπεύση να καταλάβη ολα τα μέρη αυτά, εγκαθιδρύων Διοικητάς κατά διαταγήν του Αυτοκράτορος του αρμοδίου πρός ανόρθωσιν των Εθνών,άτινα θα υποταχθώσιν εις το ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΕΘΝΟΣ. Οι τούρκοι θα πιστεύσουν κατά το εν τρίτον,το άλλον εν τρίτον θα φύγη & θα υποδουλωθη εις την Ανατολήν και το αλλον εν τρίτον θα φονευθή εις τον πόλεμον. Η Ρώμη θα γίνη παρανάλωμα του πυρός, ο δε Πάπας θα παυθή.Η Γερμανία, ήτις θα είναι προστάτις των καταληφθεισών υπ αυτής χωρών, θα αποδοση δικαιοσύνην εις αυτά,αύτη δε πρώτη θα υποστηριξη την ΕΛΛΑΔΑ δια να της αποδωθή η Κωνσταντινούπολις.Η Αγγλία θα περιορισθή εις τους Σάξωνας...>>.  Αυτά και άλλα πολλά γράφει το εν λόγω βιβλίο που προανέφερα. Δεν τα παραθέτω προς αντιπαράθεση με αυτά που λέει ο Νοστράδαμος. Εξ άλλου πιστεύω ότι οι προφητείες του, μόνο προφητείες δεν ήσαν, αλλά κλεμένα χειρόγραφα του Βυζαντίου. Χειρόγραφα σαν αυτό που μετέφερα εδώ,(αν είναι γνήσιο κι αυτό!!!)..Ευχαριστώ που με καλωσορίζετε στην Δημοθοινία μας

Πολλά οράματα αγίων ανθρώπων οδήγησαν στο όνειρο της μεγάλης ιδέας (ποθούμενο).

Edited by - Πρίγκιπας on 08/04/2004 00:29:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρίγκιπας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 00:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρίγκιπας
Επίσης και μία άλλη:


Προφητείες απο ανώνυμο συγγραφέα

Οι ακόλουθες προφητείες γράφτηκαν απο κάποιον ανώνυμο συγγραφές τη χρονιά του 1053 Μ.Χ.

1. Μεγάλος Ευρωπαϊκός πόλεμος
2. Ήττα της Γερμανίας, καταστροφή της Ρωσσίαςκαι της Αυστρίας.
3. Ήττα των Τούρκων απο τους Έλληνες.
4. Ενίσχυση των Τούρκων απο τους Δυτικούς και ήττα των Ελλήνων απο την Αγάρ.
5. Σφαγή των Ορθόδοξων.
6. Μεγάλη σύγχηση και άγχος των Ορθοδόξων.
7. Είσοδος ξένων δυνάμεων απο την Αδριατική θάλασσα. Αλίμονο σε αυτούς που τριγυρνούν πάνω στη γή.Ο Άδης είναι έτοιμος.
8. Για μια στιγμή ο Τούρκος είναι μεγάλος.
9. Νέος Ευρωπαϊκός Πόλεμος.
10. Ένωση των Ορθοδόξων με την Ευρώπη.
11. Ήττα της Γαλλίας απο τους Γερμανούς.
12. Επανάσταση της Ινδίας και απόσχιση της απο την Αγγλία.
13. Αγγλία θα περιοριστεί μόνο στη Σαξωνία.
14. Νίκη των Ορθοδόξων και γενική σφαγή των Τούρκων απο τους Ορθόδοξους.
15. Ανησυχία και Σύγχηση τον κόσμο.
16. Γενική απελπισία στη Γή.
17. Μάχη των επτά εθνών στη Κωνσταντινούπολη. Σφαγή για τρείς ημέρες και τρείς νύχτες. Νίκη του μεγαλύτερου έθνους ενάντια στα υπόλοιπα έξι.
18. Συμμαχία των έξι εθνών ενάντια στο έβδομο, σφαγή για τρείς ημέρες και τρείς νύχτες.
19. Παύση του πολέμου απο άγγελο (Θεός-Χριστός) και παράδωση της Πόλης στους Έλληνες.
20. Υπακοή των Λατίνων στην απτόητη πίστη των Ορθοδόξων.
21. Η Ορθόδοξη πίστη θα επεκταθεί απο τηνΑνατολή προς τη Δύση.
22. Φόβος και τρόμος των βαρβάρων κάτω απο την πίστη.
23. Παύση του Πάπα και ανακύρηξη Πατριάρχη για όλη την Ευρώπη.
24. Σε πενήντα πέντε χρόνια, το τέλος των κακών. Στον έβδομο δεν υποφέρει κανένας, δεν εξορίζεται κανένας επιστρέφοντας στην αγκαλιά της Μητέρας (Εκκλησίας).


Thus shall it be and may it be thus.(δεν ξέρω να το μεταφράσω)
Αμήν. Αμήν. Αμήν.
Εγώ ειμί το Άλφα και το Ωμέγα
Η Αρχή και το Τέλος.
Στο τέλος θα υπάρχει ένας και μόνος ποιμένας της αληθινής Ορθόδοξης πίστης.
Αυτό είθε να γίνει.
Aμήν. Aμήν. Aμήν.
(Δούλος του Χριστού, του Αληθινού Θεού.)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρίγκιπας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 00:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρίγκιπας
Επίσης ένα κομμάτι απο τον Νοστράδαμο αναφέρεται σε αυτό το πιθανό πόλεμο.

Σελ 273.
Ένας ηγέτης εικονικά χαρακτηριζόμενος ως "Όγμιος" θα αντιμετωπίσει τον Αντίχριστο στην μάχη. Η αποκορύφωση της μεγάλης διαμάχης του Τρίτου Παγκοσμίου Πολέμου θα γίνει στην γκρίζα περιοχή μεταξύ της Ευρώπης και της Ασίας(Αιγαίο;; ). Το αποτέλεσμα θα είναι αμφισβητήσιμο για λίγο καιρό. Κατά τη διάρκεια. Στη διάρκεια που ο Αντίχριστος θα είναι δυνατός θα γίνονται συνεχείς διχόνοιες και διαμάχες μεταξύ των βαρβαρικών του δυνάμεων και αυτών που είναι ακόμα ελεύθερες απο τον τυραννικό του ζυγό.

Σελ 277.
Ο Όγμιος τελικά θα αναδυθεί νικητής και θριαμβευτής έναντι του Αντίχριστου, αλλά θα είναι ένας μακρύς, σταδιακός και δύσκολος αγώνας.

(Υ.Γ. Έχετε υπόψιν σας ότι ο Αντίχριστος θα κάνει την εισβολή του στην Ευρώπη με την Τουρκία. Η Ιταλία και η Ελλάδα θα επιρρεαστούν άμεσα.... )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 01:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ghost  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ghost
quote:

Φιλε ghost σχετικα με τα ιμια θα διαφωνισω μαζι σου γιατι ειχα την τυχη η την ατυχια μαλον πιο σωστα να ειμαι φανταρος αυτην την περιοδο και να ζησω τα γεγονοτα απο πρωτο χερι. Η εντυπωση που ειχα απο τους συναδελφους μου αλλα και απο τον ευατο μου αυτο το τελευταιο βραδυ που επεσε το ελικοπτερο αν θυμασαι , ηταν οτι πηγαιναμε "γυμνοι στα αγκουρια" χωρις μεγαλη σχεση απο χειρισμο οπλου και απο οργανωση η αποκορυφωση του ελληνικου μπαχαλου.
Να σου αναφερω μονο οτι αυτες τις 3 μερες ειχαμε μεταφερει ολα τα εφοδια απο τις αποθικες στην αθηνα στα νησια οπου θα επρεπε να ειναι.
Αν μας την επεφταν οι τουρκοι τοις πρωτες μερες δεν θα ειχαμε
ουτε σφερα να τους ριξουμε.Το μονο που μας εσωζαι ηταν αυτη η ελληνικη μαγκεια που βγαινει παντα στις δυσκολες καταστασεις και μεταμορφωνει εναν απλο ελληνα φανταρο σε πραγματικο ΗΡΩΑ. Δεν ειναι λιγο πραγμα να ειναι ενα ολοκληρο στρατοπεδο σε επιφιλακη 3 ολοκληρες μερες να μην εχουμε κειμηθει ουτε 1 λεπτο αλλα να μην εχει σπασει ουτε ενας φανταρος ουτε ενα περιστατικο δειλιας η προσπαθειας να αποφυγει το καθηκον του προς την πατριδα.
Ο μοναδικος λογος που δεν εγινε κατι ηταν επειδη κατεβασαμε την σημαια μας απο λληνικο εδαφος και παρακαλεσαμε τους αμερικανους να μεσολαβισουν.





ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΩ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΜΟΥ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΚΡΙΣΙΜΕΣ ΩΡΕΣ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΗΤΑΝ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΩΣ ΤΟ ΕΣΚΙ ΣΕΧΙΡ... ΠΟΛΛΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΓΙΝΑΝ ΣΚΟΠΙΜΑ, ΑΛΛΕΣ ΠΑΛΙ ΟΧΙ... Η ΕΛΛΑΣ ΜΠΟΡΟΥΣΕ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ... ΣΕ ΠΑΡΑΠΕΜΠΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΑΡΧΗΓΟΥ ΤΟΥ Π.Ν.. ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΥΦΕΩΝΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 15:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΥΦΕΩΝΑΣ
η τουρκια αυτην την στιγμη εχει πολυ μεγαλο αποβατικο στολο.
εαν κανουν πολεμο η πρωτη προσπαθεια θα ειναι η αποκοπη της θρακης .

εαν γινει πολεμος δεν θα κρατησει παραπανω απο μερικες μερες για πολλους και διαφορους λογους.


ειχατε δει το στρατο που ειχε στειλέι η τουρκια στο βορειο ιρακ κατα τον προσφατο πολεμο ιρακ αμερικης?
εγω παντως πεθανα στα γελια βλεποντας κατι παπουδες να κανουν πορεια στο δρομο περπατωντας χυμα σε μπουλουκια και κουβαλοντας ξεδιπλωμενες κουβερτες στα χερια οπως οπως.
αν αυτος ειναι ο μαχιμος στρατος που εστελνε η τουρκια στο βορειο ιρακ τοτε.......
αληθεια η τουρκια που εχει τοσο πολυ στρατο γιατι δεν συμμετεχει με αποσπασματα σε διαφορες ειρηνευτικες αποστολες? εγω παντως δεν θυμαμαι να εχει στειλει καπου και αν το εχω ακουσει.


http://www.bet-with-me.gr/ghiolvas.mp3
http://users.acn.gr/p4g8x/foto/gkio.rar
2 ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ ΤΟΥ ΓΚΙΟΛΒΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 18:50:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project
απο το βιβλιο του Jean Charles De Fontbrune, αποσπασμα σχετικο:

"ο κομητης θα εμφανιστει κοντα στην μικρη αρκτο, οχι μακρια απο τις 21/6. το σουζε και η τοσκανη, η ελλαδα και η θαλασσα θα τρεμουν. ο παπας της ρωμης θα πεθανει την ιδια νυχτα που θα χαθει ο κομητης"


"ενω ο βασιλιας, γενικος αρχηγος του στρατου, θα βρισκεται στην θεση της δημοκρατιας, ο αρχηγος της τουρκιας θα ειναι αιχμάλωτος στην ελλαδα, γιατι, πριν απο την επιθεση, ο ενας θα κτυπησει τον αλλον, και οταν οπισθοχωρησει θα ακολουθησουν τα ιχνη του αιματος του"

"εξαιτιας καποιας θερμοτητας, που θα μοιαζει με αυτην του ηλιου, τα ψαρια της μαυρης θαλασσας θα μισοψηθουν και οι κατοικοι της θα ερθουν να τα καταστρεψουν, οταν οι ελληνες και οι ιταλοι θα χρειαζονται τροφη"

"εξαιτιας της εξαιρετικα ακριβης τιμης της, θα εχει μια γευση απο δακρυα, γιατι η ανθρωπινη σαρκα θα εχει γινει σταχτες. το νησι του φαρου θα ταραχτει απο τους χριστιανους, οταν στην ελλαδα θα εμφανιστει το φασμα του πολεμου"

"ο μεγαλος αραβας αρχηγος θα ξεκινησει πολυ πιο πριν και θα προδοθει απο τον τουρκο αρχηγο. η αρχαια ελλαδα θα ερθει να τον προυπαντησει και το μεγαλυτερο κακο θα του το κανουν οι ουγγροι"

"την νυχτα, θα δουν στον ουρανο εναν πυραυλο, κοντας στις εκβολες και στην πηγη του ροδανου. η πεινα, ο πολεμος θα βασιλεψουν και θα εχουν προβλεψει πολυ καθυστερημενα για βοηθεια, οταν το ιραν θα ξεκινησει, για να εισβαλει στην Μακεδονια (?)"
(οταν γραφτηκε αυτο το βιβλιο, δεν υπηρχε κρατος Μακεδονια)


------------------------
Αγρύπνια, αψηλάφητο ζώο!
Δίχως μια στάλα στοργή,
σ’όσους διψάν για χίμαιρες, γέρνεις
την κούπα σου που’ναι πάντα αδειανή.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 21:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια
Χαίρομαι που αρκετοί έχουν καταλάβει
το πραγματικό στρατιωτικό "μέγεθος" της γείτονος.
Αλλά αν γίνει πόλεμος,θα γίνει όταν εμείς πλέον δε θα ζούμε.
Το αποκλείω να γίνει στα πενήντα τουλάχιστον χρόνια από τώρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halasmenos2
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 22:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halasmenos2
Ανυπαρκτο το "μεγεθος" της γειτονος φιλε ασπριγια ,μοναχα μια αγελη βαρβαρων οι οποιοι υπακουουν στα βαρβαρα ενστικτα τους και στον βουρδουλα των στρατηγων που τους διοικουν. Το θεμα ειναι κατα ποσο θημομαστε εμεις τα λαθη του παρελθοντος και τις πραξεις δειλιας και προδοσιας ωστε να μην τα επαναλαβουμε στο μελον. Εγω προσοπικα πιστευω οτι ενας πολεμος ειναι πολυ πιδανος στο αμεσο μελον αυτο κατα την προσωπικη μου ερμηνεια φανερουν και οι διαφορες κατα καιρους προφητειες .Αλλα ας επανελθουμε στο θεμα μας που ειναι προφητειες οχι μονο του νοστραδαμου αλλα και απο ελληνες σαν τον κοσμα τον αιτωλο αλλα και τον αγαθαγκελο που μιλαμε πιο συγγεκριμενα
και με πιο σαφηνεια κατα την γνωμη μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

coperrolo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


191 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2004, 19:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coperrolo
2-1

My Karma ran over your Dogma
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2004, 21:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Σχετικα με τον Ελληνοτουρκικο πολεμο μετα την Ολυμπιαδα...

Ηθελα να ρωτήσω που το βρηκε ο φίλος μας γιατι με ενδιαφέρει και να προσθέσω το εξής
ναι, έγινε το 1896 (1. Ολυμπιαδα στην συγχρονη εποχη)και ακολούθησε το 1897 Ελληνοτουρκικος Πόλεμος...
....πόλεμος οπου δυστυχώς ....

Δεν ξέρω γιατί, αλλα και τοτε είπαν οτι εφταιγε το 1821 και το 1896, γιατι το πηραμε πολυ επιπολαια το θεμα και την πατησαμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2004, 12:34:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αν μας την επεφταν οι τουρκοι τοις πρωτες μερες δεν θα ειχαμε
ουτε σφερα να τους ριξουμε.


φιλε halasmenos γραφεις παραπανω αυτα

Παντως να ξερεις οτι στα εδαφη που ειναι στρατηγικης σημασιας εχουμε πολλες σφαιρες να ριξουμε. Δεν ξερω που υπηρετησες παντως για παραδειγμα να σου αναφερω οτι την Λημνο ας πουμε δεν θα μπορουσαν οι τουρκοι να την καταλαβουν ακομα και αν ολη η Ελλαδα ειχε καταλυφθει.



ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ.(ΠΛΑΤΩΝ)
DIMSOTΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VANDAMME
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
222 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2004, 05:11:42  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΝΤΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΕΜΟΣ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΩ ΤΑ ΚΑΘΗΚΙΑ!!!!!ΤΟΥΡΚΟΣ ΚΑΛΟΣ ΜΟΝΟΣ ΝΕΚΡΟΣ!!!!!!!!ΖΗΤΩ Η ΜΑΝΗ!!!!!!!ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orionboy
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2004, 20:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orionboy
quote:

Παντως να ξερεις οτι στα εδαφη που ειναι στρατηγικης σημασιας εχουμε πολλες σφαιρες να ριξουμε. Δεν ξερω που υπηρετησες παντως για παραδειγμα να σου αναφερω οτι την Λημνο ας πουμε δεν θα μπορουσαν οι τουρκοι να την καταλαβουν ακομα και αν ολη η Ελλαδα ειχε καταλυφθει.

Την νύχτα της κρίσης των Ιμίων υπηρετούσα στη Λήμνο. Η εκτίμησή μου είναι ελαφρώς διαφορετική από τη δική σου. Να μην αναφέρω λεπτομέρειες καλύτερα ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2004, 21:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight
quote:
quote:
Παντως να ξερεις οτι στα εδαφη που ειναι στρατηγικης σημασιας εχουμε πολλες σφαιρες να ριξουμε. Δεν ξερω που υπηρετησες παντως για παραδειγμα να σου αναφερω οτι την Λημνο ας πουμε δεν θα μπορουσαν οι τουρκοι να την καταλαβουν ακομα και αν ολη η Ελλαδα ειχε καταλυφθει.

Την νύχτα της κρίσης των Ιμίων υπηρετούσα στη Λήμνο. Η εκτίμησή μου είναι ελαφρώς διαφορετική από τη δική σου. Να μην αναφέρω λεπτομέρειες καλύτερα ...


Οταν εγινε η κριση στα Ιμια υπηρετουσα στο κεντρο εκπαιδευσης αξιωματικων στο Χαιδαρι (Διαβιβασεις Πεζικου).
Ημασταν ετοιμοι 2 βδομαδες πριν την κριση για να μεταβουμε και να επεμβουμε.
Αν υπαρχει καποιος που υπηρετουσε στο πολεμικο ναυτικο εκεινο το καιρο θα γνωριζει πολυ καλα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Phantom II
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2004, 04:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phantom II
Η Τουρκία στέλνει στρατό όπου μπορεί, απο F-16 στην Ιταλία για να βομβαρδίζουν το Κοσσοβο, έως το Αφγανιστάν όπου είχαν για 1 χρόνο την Διόικηση όλων των ΝΑΤΟικών δυνάμεων εκεί, μέχρι Μεραρχία μέσα στο Ιράκ να κυνηγάει Κούρδους παραπάνω απο δέκα χρόνια... Κυριολεκτικά αλώνιζαν μέσα στο Ιράκ. Γύρω στο 97 τ' αμερικανικά F-16 και τα Βρεττανικά Harrier γύρναγαν απο περιπολίες προστασίας των Κούρδων στο Ιράκ ( στην βόρεια ζώνη απαγόρευσης πτήσεων ) και όπως επέστρεφαν στο Ιντσιρλίκ, συναντούσαν τα Τουρκικά F-4 kai F-16 που πήγαιναν να βομβαρδίσουν τους ίδιους Κούρδους...

Καλό θα είναι να μην τους υποτιμάμε, γιατί ούτε μπουνταλάδες είναι όπως πιστεύουμε, ούτε άσχετοι, και από μέσα και υποστήριξη σκίζουν, κι έχουν και 15 χρόνια εμπειρίας σε ανταρτοπόλεμο στο Κουρδιστάν, ενώ εμείς εκτός από τους αεροπόρους πού πολεμάνε καθημερινά από το 1974, στους αλλους 2 κλάδους είμαστε άστα να πάνε...

Καί όπως λέει ο Αριστοτέλης, η ανδρεία δεν φέρνει τη νίκη. Η ισχύς την φέρνει:

quote:


ΜΑΧΙΜΩΤΑΤΟΙ ΟΙ ΙΣΧΥΟΝΤΕΣ (Αριστοτέλης)

ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ: Μαχητικώτατοι οι ρωμαλέοι.

Ο Αριστοτέλης μιλώντας περί ανδρείας, στο σημείο αυτό του έργου του αναφέρει ότι πρέπει να είναι κανείς ανδρείος όχι διότι εξαναγκάζεται, αλλά επειδή η ανδρεία είναι και αυτή ένα είδος εμπειρίας, γι' αυτό και ο Σωκράτης φρονεί ότι η ανδρεία είναι μάθηση. Στη συνέχεια μιλώντας για την ανδρεία των έμπειρων στρατιωτικών αναφέρει τα εξής: "Ωσπερ ούν άνόπλοις ώπλισμένοι μάχονται και άθληταί ιδιώταις καί γάρ έν τοίς τοιούτοις άγώσιν ούχ' οί άνδρειότατοι μαχιμώτατοί είσιν, άλλ' οί μάλιστα ίσχύοντες καί τά σώματα άριστα έχοντες." "Μάχονται λοιπόν σαν ένοπλοι εναντίον αόπλων και σαν αθλητές εναντίον αγυμνάστων, διότι σ' αυτούς τους αγώνες δεν είναι μαχητικώτατοι οι γενναιότατοι, αλλά οι ρωμαλεώτεροι και οι αρτιμελέστεροι." Βιβλιοθήκη "ΠΑΠΥΡΟΥ", αριθ. 140, Αριστοτέλους Ηθικά Νικομάχεια, Τόμος Β, μετάφραση Α. Δαλέζιου



______________
ΜΑΧΙΜΩΤΑΤΟΙ ΟΙ ΙΣΧΥΟΝΤΕΣ (Αριστοτέλης)

Edited by - Phantom II on 12/04/2004 04:57:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2004, 11:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ
καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

βρισκόμαστε όλοι συνοδοιπόροι μέσα σε έναν διαδυκτιακό τόπο, που προσεγγίζει τον εσωτερισμό, σε μιά κατηγορία συζητήσεων, που αναφέρεται στο παράξενο.

διαβάζοντας το παρόν θέμα αδυνατώ να καταλάβω ποιό ακριβώς είναι το εσωτερικό του νόημα, ή ακόμη και το παράξενο σε αυτό.
δε νομίζω ότι η χρησιμοποίηση μιάς "προφητείας" δικαιολογεί την ανάπτυξη μιάς συζήτησης, με δείγματα εθνικιστικού φανατισμού του τύπου:

quote:
ΑΝΤΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΕΜΟΣ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΩ ΤΑ ΚΑΘΗΚΙΑ!!!!!ΤΟΥΡΚΟΣ ΚΑΛΟΣ ΜΟΝΟΣ ΝΕΚΡΟΣ!!!!!!!!ΖΗΤΩ Η ΜΑΝΗ!!!!!!!ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!

ή

quote:
Ανυπαρκτο το "μεγεθος" της γειτονος φιλε ασπριγια ,μοναχα μια αγελη βαρβαρων οι οποιοι υπακουουν στα βαρβαρα ενστικτα τους και στον βουρδουλα των στρατηγων που τους διοικουν.

(γιά να πάρω 2 τυχαία αποσπάσματα από κάποια μηνύματα που διάβασα εδώ)

αν τυχαία βρισκόμουν γιά πρώτη φορά μέσα σε αυτόν τον τόπο και διάβαζα το παρόν θέμα ως πρώτο μου θέμα, θα ήμουν μάλλον μπερδεμένη, σχετικά με το που ακριβώς βρέθηκα μέσα στο διαδίκτυο...

θα αναρωτιώμουν γιά τα άτομα, που περιπλανούνται στους δρόμους της πνευματικής αναζήτησης, πώς είναι δυνατόν να εκφράζονται γιά ανθρώπους και λαούς, των οποίων αντιπροσώπους μάλλον δεν έχουν ποτέ γνωρίσει προσωπικά, με τέτοιο μίσος!

θα αναρωτιώμουν πώς είναι δυνατόν να φτιάξουμε ένα καινούργιο κόσμο, "εμείς οι νέοι", διαφορετικό από αυτόν που βρήκαμε, χωρίς πολέμους, χωρίς πόνο και δυστυχία...

θα αναρωτιώμουν πώς άραγε νιώσανε αυτοί οι άνθρωποι, οι τόσο έτοιμοι να πάρουν στο χέρι τους ένα όπλο, τόσο αβίαστα, όταν πριν από λίγους μήνες βλέπαμε στην τηλεόραση τα καταστρεπτικά αποτελέσματα του πολέμου στο ΙΡΑΚ!

γιά το λόγο αυτό
καλώ τους συζητητές σε αυτό το χώρο να επαναπροσδιορίσουν τον άξονα της παρούσας συζήτησης.

ας μιλήσουμε γιά το παράξενο,
ας μιλήσουμε γιά την ψυχή,
ας προσπαθήσουμε να συζητήσουμε τα προβλήματά μας με θετικότητα, ανωτερότητα, και ας μην διαιωνίζουμε το μίσος μεταξύ ανθρώπων και λαών.

ας κοιτάξουμε μέσα μας...

Η ΑΝΔΡΕΙΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΟΠΛΑ, ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΕΙ!

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΑ, ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ, ΑΓΑΠΗ, ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ, ΕΙΡΗΝΗ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bodark
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
98 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2004, 13:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bodark
Κοίτα αν πιστεύεις σε προφητείες ασχέτων, τότε δεν θα βγάλεις νόημα, και εξάλου όλα είναι ΑΛΗΘΟΦΆΝΙΕΣ. Όλοι αυτοί έχουν άκούσει λόγια μεγάλων αγίων της Εκκλησίας μας. Οτι θα γίνουν κάποια μέρα είναι σίγουρο το λέει ο Γέροντας Παΐσιος. Το είπε ξεκάθαρα θα κατέβουν οι Ρώσοι και θα μας παραδώσουν την Πόλη. Να το πιστέψετε!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

halasmenos2
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 22:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους halasmenos2
Πρωτα θα ηθελα να απαντησω στην φιλη λιληθ η οποια σωστα επισημανε οτι εχει χασει τον δρομο του .Ομως η λεξη εθνικιστης δεν ταιριαζει στην δικια μου περιπτωση .Οσα σου περιεγραψα ειναι προσωπικες μου εμπειριες και εφοσον εσυ δεν εχεις παρομοια βιωματα δεν μπορεις να με κρινεις. Για την φραση μου που αποκαλω τουσ τουρκους φανταρους βαρβαρους θα επιμεινω γιατι δεν μπορω να καταλαβω τον τουρκο στρατιωτη που θα ερχοταν να σκοτωθει στην πατριδα μου επειδη ενας τουρκος δημοσιογραφος της μιλλετ νομιζω πω ς λεγεται η εφιμεριδα , ο οποιος δουλευε για τις μυστικες υπηρεσιες της χωρας του ανακαλυψε οτι μια βραχονησιδα η οποια κατοικοθνταν απο 50 αιγοπροβατα ηταν τουρκικο εδαφος με ποια δικαιολογεια ουτε πυ θυμαμαι πια.
ειναι σαν να αποκαλεσω εγω εθνικιστη τον κυπριο ποθ εχει χασει τον αδελφο του και το σπιτι του το 1974 λαι τωρα ψηφηζει οχι στο δημοψιμισμα του αναν.

-----------------------------------------------------------------

Αυτο που μου εδοσε το εναυσμα να ξκινισω αυτο το θεμα ειναι κατι που ειχα διαβασει πριν μερικα χρονια σχετικα με μια πομλεμικη αναμετριση μεταξυ των δυο χωρων με συγκεκριμενη ημερομηνια την οποια τοποθετουσαν λιγο μετα τουσ ολυμπιακους αγωνες .Οι τελευταιες
πολιτικες εξελιξεις μου θυμισαν αυτην την προφητεια χωρις ομως να μπορω να θυμιθω που το ειχα διαβασει και περισοτερες λεπτομεριες.
Μηπως γνωριζει καπιος κατι περισοτερο????
-------------------------------------------------------------------

Αυτος ηταν ο λογος που ξεκινισα αυτο το θεμα και να προσθεσω επισης οτι μιλοθσε για τον τελευταιο πολεμο μεταξυ της ελλαδας και τουρκιας καθως και για την επιστροφη της κωσταντινουπωλης στους ελληνες .το ειχα διαβασει σε μια σοβαρη εφημεριδα το 1999 χωρις ομως να μπορω να επιβεβαιοσω κατι απο οσα διαβασα ως αληθη η οχι.
Αν εχει καποιος να προσθεσει κατι παραπανω θα περιμενω την απαντηση του .Εγω παντως οσο και αν το εχω αναζητησει σε σχετικα site δεν εχο βρει κατι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρίγκιπας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 06:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρίγκιπας
Θέλω να ομολογήσω ότι και ο συγγραφέας Φουράκης ανέφερε επίσης αυτό τον επικείμενο πόλεμο, η Τουρκία θα επιτεθεί στο Αιγαίο, στη Θράκη, και στη Κύπρο.

Ταυτόχρονα οι Σλάβοι θα επιτεθούν στη Β. και Δ. Ελλάδα.

Η εγκυρότητα των λεγομένων του θα έλεγα προκύπτει απο το γεγονός ότι όλα όσα έχει προβλέψει συνέβησαν!

Για να πειστώ και έγω, κάποια στιγμή πήγα σε ένα μέντιουμ εδώ στον Καναδά, η οποία σας διαβεβαιώνω ότι ήταν αυθεντική, και μου εξήγησε ότι θα συμβεί αυτό το γεγονός αλλά η Ελλάδα θα το ξεπεράσει το πρόβλημα αυτό τελικά.

Edited by - Πρίγκιπας on 14/04/2004 06:04:54

Edited by - Πρίγκιπας on 14/04/2004 06:06:11

Edited by - Πρίγκιπας on 14/04/2004 06:31:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιχωρ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 10:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιχωρ
quote:
Θέλω να ομολογήσω ότι και ο συγγραφέας Φουράκης ανέφερε επίσης αυτό τον επικείμενο πόλεμο, η Τουρκία θα επιτεθεί στο Αιγαίο, στη Θράκη, και στη Κύπρο.

χωρις να θελω να παρεξηγηθω απο οποιονδηποτε,αυτο που προβλεψε ο Φουρακης δεν ειναι και η μεγαλη προφητεια.

Αν πω εγω τωρα οτι στις επομενες 10 βδομαδες οι Ισραηλινοι θα επιτεθουν στους Παλεστινιους τουλαχιστον 2 φορες.

Αυτο δεν με κανει και προφητη.

Φιλικα Ιχωρ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 11:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
quote:

(γιά να πάρω 2 τυχαία αποσπάσματα από κάποια μηνύματα που διάβασα εδώ)

αν τυχαία βρισκόμουν γιά πρώτη φορά μέσα σε αυτόν τον τόπο και διάβαζα το παρόν θέμα ως πρώτο μου θέμα, θα ήμουν μάλλον μπερδεμένη, σχετικά με το που ακριβώς βρέθηκα μέσα στο διαδίκτυο...

θα αναρωτιώμουν γιά τα άτομα, που περιπλανούνται στους δρόμους της πνευματικής αναζήτησης, πώς είναι δυνατόν να εκφράζονται γιά ανθρώπους και λαούς, των οποίων αντιπροσώπους μάλλον δεν έχουν ποτέ γνωρίσει προσωπικά, με τέτοιο μίσος!

θα αναρωτιώμουν πώς είναι δυνατόν να φτιάξουμε ένα καινούργιο κόσμο, "εμείς οι νέοι", διαφορετικό από αυτόν που βρήκαμε, χωρίς πολέμους, χωρίς πόνο και δυστυχία...

θα αναρωτιώμουν πώς άραγε νιώσανε αυτοί οι άνθρωποι, οι τόσο έτοιμοι να πάρουν στο χέρι τους ένα όπλο, τόσο αβίαστα, όταν πριν από λίγους μήνες βλέπαμε στην τηλεόραση τα καταστρεπτικά αποτελέσματα του πολέμου στο ΙΡΑΚ!

γιά το λόγο αυτό
καλώ τους συζητητές σε αυτό το χώρο να επαναπροσδιορίσουν τον άξονα της παρούσας συζήτησης.

ας μιλήσουμε γιά το παράξενο,
ας μιλήσουμε γιά την ψυχή,
ας προσπαθήσουμε να συζητήσουμε τα προβλήματά μας με θετικότητα, ανωτερότητα, και ας μην διαιωνίζουμε το μίσος μεταξύ ανθρώπων και λαών.

ας κοιτάξουμε μέσα μας...

Η ΑΝΔΡΕΙΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΟΠΛΑ, ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΕΙ!

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΑ, ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ, ΑΓΑΠΗ, ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ, ΕΙΡΗΝΗ!


Λίλιθ
Απορώ πως μετά απο τόση συμετοχή εδώ μέσα έρχεσαι και λές αυτά που λές.
Και επειδή δεν βλέπω καμμιά διάθεση απο την πλευρά σου να καταλάβεις 5 πράγματα, θα σου τα πω εγώ.
Η θετικότητα και η ανωτερότητα που αναφέρεις πρέπει να γίνεται πράξη.
Πράξη που δεν αποκλείει τον πόλεμο,τον αγώνα την αξιοπρέπεια , το αίμα.
Ποτέ κάτι δεν κατακτήθηκε χωρίς αγώνα . Ποτέ κάτι δεν επιτεύχθηκε με ευχολόγια και προσευχές.
Πως μεταφράζονται σε πράξη αυτά που λές;
Σε ποιά θετικότητα και ανωτερότητα αναφέρεσαι όταν λες:
"ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΑ, ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ, ΑΓΑΠΗ, ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ, ΕΙΡΗΝΗ!"
Θα σου πω εγώ λοιπόν .
Όλα αυτά που λές είναι το άλοθι του ρίψασπι.
Είναι η ψευδεπίγραφη δικαιολογία για την παράδοση άνευ όρων.
Το έχω ξαναπεί αλλά θα το ξαναπώ.
Δεν με ενδιαφέρει πόσο καλός άνθρωπος είναι ο εχθρός μου.
Και ένας Άγγελος να είναι θα τον χτυπήσω αλύπητα άν μου επιτεθεί.
Υπάρχουν μερικά πράγματα που δεν χωράνε αμφισβύτηση.
Ο πόλεμος , ο αγώνας και το αίμα , απο που κι`ως πού είναι ξεχωρισμένα απο την αναζήτηση;
Όταν ο Σωκράτης στην αρχαία Ελλάδα , ο μέγας μύστης , όπως τον θέλουν μερικοί, ήταν βετεράνος όλων των πολέμων που έδωσε η πατρίδα του και έσφαζε τους εχθρούς στο πεδίο της μάχης, έχασε κάτι απο την πνευματική του αξία επειδή ήταν πολεμιστής;
Η εσωτερική ή οποιαδήποτε άλλη αναζήτηση είναι δυνατόν να βάζει σε δεύτερη μοίρα τις ανθρώπινες αξίες;
Το να προσφέρεται ένας άνθρωπος ως αμνός προς σφαγή στον πασα ένα άρπαγα αυτό αποτελεί ανωτερώτητα ή βλακεία;
Αποκλείουμε τον πόλεμο επειδή γίναμε αναζητητές;
Μπορούμε να διαπραγματευτούμε την ελευθερία ομφαλοσκοπώντας ;
Πέρα απο κάθε αναζήτηση , η ελευθερία είναι το μεγαλύτερο αγαθό που μπορεί να έχει ένας άνθρωπος.
Καί η ελευθερία είναι αιματοβαμένη είτε μας αρέσει είτε όχι.
Δεν είναι αυτονόητη αλλά κατακτιέται με τεράστιες θυσίες.
Μου φαίνεται ότι μπερδεύουμε την αναζήτηση με θρησκοληπτικές ερμηνίες . Ας είναι.
Είναι όμως άτοπο έτσι απλά να αφαιρούμε την πνευματικότητα , την αγάπη και την ψυχή , απο τον πολεμιστή.
Αν πάρουμε τα λόγια σου όπως τα λές , τότε σημαίνουν "Μπάτε σκύλοι αλέστε κι` αλεστικά μη δίνετε".
Αν πάλι εννοείς κάτι άλλο , τοτε εξήγησέ το μας χρυσή μου κοπέλα για να το καταλάβουμε.
Πως τελικά μεταφράζεται η αγάπη , η ανθρωπιά , και η κατανόηση σε περίπτωση πολέμου;
Το να σκοτώσω έναν επιτιθέμενο Τούρκο είναι πράξη μίσους, ή αγάπης προς τον εαυτό μου την οικογένειά μου και την πατρίδα μου;
Βάλε λοιπόν σε μιά τάξη κάποια πράγματα γιατί δεν πρέπει να εκτίθεσαι έτσι εύκολα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

digital
Νέο Μέλος

Belgium
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 14:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους digital
Γειά σε όλους από το Βέλγιο.

Ολοι μας αγαπούμε τη πατρίδα μας. Το να πολεμήσεις για να την υπερασπιστείς σημαίνει και να σκοτώσεις.
Ετσι κι αλλιώς αν δεν το κάνεις εσύ, υπάρχουν πολλές πιθανότητες να το κάνει ο αντίπαλός σου. Ειναι θέμα επιβίωσης. Μήπως νομίζετε ότι είναι αρεστό ; Αμφιβάλλω. Μάλλον συχαμερό είναι αλλά τι μπορείς να κάνεις ;

Ετσι συμφωνώ με την άποψη του steelspring.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 15:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΜΙΛΟΥΝ ΠΕΡΙ ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ,ΠΕΡΙ ΠΑΥΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΠΑ Κ.Λ.Π..

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΘΟΥΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΤΟΥΣ..

ΕΜΕΝΑ π.χ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑ ΑΝΑΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΗΝ ΠΟΛΗ,ΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΔΗΛΑΔΗ ? ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΩ ΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ..

ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΑΝ Ο ΠΑΠΑΣ Η Ο ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΔΥΝΑΜΗ...

ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ ΕΝΟΣ ΕΛΛΗΝΟΤΟΥΡΚΙΚΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ? ΕΑΝ ΟΙ "ΣΥΝΘΗΚΕΣ" ΤΟΝ ΦΕΡΟΥΝ ΤΟΤΕ ΘΑ ΔΟΥΜΕ,ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΟΥΣΙΩΔΕΣ...

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρίγκιπας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 19:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρίγκιπας
quote:

quote:
Θέλω να ομολογήσω ότι και ο συγγραφέας Φουράκης ανέφερε επίσης αυτό τον επικείμενο πόλεμο, η Τουρκία θα επιτεθεί στο Αιγαίο, στη Θράκη, και στη Κύπρο.

χωρις να θελω να παρεξηγηθω απο οποιονδηποτε,αυτο που προβλεψε ο Φουρακης δεν ειναι και η μεγαλη προφητεια.

Αν πω εγω τωρα οτι στις επομενες 10 βδομαδες οι Ισραηλινοι θα επιτεθουν στους Παλεστινιους τουλαχιστον 2 φορες.

Αυτο δεν με κανει και προφητη.

Φιλικα Ιχωρ



Αγαπητέ Ιχώρ, δεν υπάρχει παρεξήγηση καθόλου.

Σε πληροφορώ όμως ότι ο Φουράκης έγραψε βιβλίο για το θέμα (Προμυνήματα των Δελφών) και δήλωσε την επικείμενη συμφορά πριν απο 20 ακριβώς χρόνια (1984).

Επίσης προέβλεψε την κάθοδο των σλαβικών φύλων στην Ελλάδα, την κατάληξη του Κυπριακού, την κρίση του Αιγαίου, της Θράκης, τη διάλυση της ΕΣΣΔ, της Γιουγκοσλαβίας, τη πρωθυπουργία Σημίτη κ.α.

Πολλοί τον είχαν θεωρήσει τρελό αλλά τα λεγόμενα του επιβεβαιώθηκαν.

Για να δούμε λοιπόν!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρίγκιπας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 19:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρίγκιπας
quote:

Γειά σε όλους από το Βέλγιο.

Ολοι μας αγαπούμε τη πατρίδα μας. Το να πολεμήσεις για να την υπερασπιστείς σημαίνει και να σκοτώσεις.
Ετσι κι αλλιώς αν δεν το κάνεις εσύ, υπάρχουν πολλές πιθανότητες να το κάνει ο αντίπαλός σου. Ειναι θέμα επιβίωσης. Μήπως νομίζετε ότι είναι αρεστό ; Αμφιβάλλω. Μάλλον συχαμερό είναι αλλά τι μπορείς να κάνεις ;

Ετσι συμφωνώ με την άποψη του steelspring.



digital έχεις δίκιο! Συμφωνώ και εγώ !

Είναι τρέλα ο πόλεμος αλλά δεν υπάρχει επιλογή, όταν ο εχθρός απειλεί το σπίτι σου την οικογένεια σου και ότι έχεις, τότε είναι καθήκον σου να τα υπερασπιστείς!

Αυτό που θέλει να πεί η λίλιθ όμως είναι το εξής, ότι το θέμα μας καταλήγει να μην είναι τόσο εσωτερικό όσο τα άλλα.

Θα πρότεινα να μην κλειδωθεί το θέμα αλλά τουλάχιστον να μεταφερθεί σε κάποια άλλη κατηγορία γιατί υπάρχει ενδιαφέρον απο πολλά μέλη.

Με ειλικρίνεια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 19:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project
σαφως και πρεπει να υπερασπισουμε τα χωματα μας και τους εαυτους μας.

μια 400 χρονια τουρκιας ακομη, θα μας γυρισει στην εποχη των σπηλαιων.

νοστραδαμος ξενοστραδαμος, καποια στιγμη η συρραξη θα γινει θελουμε δεν θελουμε.

οσο για τους ρωσσους τους απελευθερωτες της πολης, θα μου επιτρεψετε να χω τις αμφιβολιες μου. εχουν τοσα εσωτερικα προβληματα με την μαφια, που χρειαζονται οι ιδιοι απελευθερωση....

------------------------

Όσοι έκτισαν κάτω από τα αστέρια, έκτισαν πολύ χαμηλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy