ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΑΤΤΙΚΗ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ στα γνωστά και Αγνωστα σημεία της
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 13:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι λετε εχετε ορεξη να γνωρισουμε (μεσα απο εικονες) καλυτερα τον τοπο που νομιζουμε οτι ξερουμε καλα;
ΑΝ ΝΑΙ τοτε το ταξιδι αρχιζει, αν ειναι να μονολογω, ευχαριστω να λειπει το βυσινο.

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 14:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Τι λετε εχετε ορεξη να γνωρισουμε (μεσα απο εικονες) καλυτερα τον τοπο που νομιζουμε οτι ξερουμε καλα;
ΑΝ ΝΑΙ τοτε το ταξιδι αρχιζει, αν ειναι να μονολογω, ευχαριστω να λειπει το βυσινο.




Καλέ μου Φωτογράφε σε χαιρετώ.
Πολύ καλό το θέμα σου, αλλά και λίγο "παράξενο" μέσα φυσικά δεν θα μας χάλαγε....
Έχω όρεξη να γνωρίσω μικρές όμορφες περιοχές της Αττικής Γης και ήδη έχω προσδεθεί.....Σε ευχαριστώ καλέ μου ΟΔΗΓΕ.
Σε χαιρετώ φιλικά.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 16:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΣ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ...
ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...
ΦΙΛΙΚΑ Ε.μ.Α...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sparverius
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 17:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sparverius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν μου επιτρέπετε μία μικρή παρέμβαση:

Παίρνω αφορμή από το σχόλιο του/της Ε.μ.Α. αλλά δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εκείνον/εκείνη. Νομίζω ότι ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR ζητά τη ενεργή συμμετοχή όσο το δυνατόν περισσότερων μελών στο θέμα που ξεκίνησε. Όπως το καταλαβαίνω, η ενεργή συμμετοχή σε αυτό το θέμα προϋποθέτει την αμφίδρομη και όχι μονόπλευρη παράθεση εικόνων. Π.χ. είμαι σίγουρος ότι η zezmperg είναι σε θέση να εμπλουτίσει σε μεγάλο βαθμό αυτό το θέμα, κρίνοντας από την ποιότητα και την πληροφορία του αντίστοιχου θέματος που είχε ανοίξει για την Πάρνηθα. Οπότε, ίσως θα έπρεπε πρώτα να αναλογιστούμε αν όντως έχουμε να προσφέρουμε ουσιαστικά στο θέμα προτού δηλώσουμε αυθόρμητα τη συμμετοχή μας. Προσωπικά θα ήθελα πολύ να συμμετάσχω ενεργά στο θέμα, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να ανταποκριθώ στο δικό μου κομμάτι της υποχρέωσης, απλούστατα γιατί δεν έχω ασχοληθεί.

sparverius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 18:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΙΚΟΝΕΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΩ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 20:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Αν μου επιτρέπετε μία μικρή παρέμβαση:

Παίρνω αφορμή από το σχόλιο του/της Ε.μ.Α. αλλά δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εκείνον/εκείνη. Νομίζω ότι ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR ζητά τη ενεργή συμμετοχή όσο το δυνατόν περισσότερων μελών στο θέμα που ξεκίνησε. Όπως το καταλαβαίνω, η ενεργή συμμετοχή σε αυτό το θέμα προϋποθέτει την αμφίδρομη και όχι μονόπλευρη παράθεση εικόνων. Π.χ. είμαι σίγουρος ότι η zezmperg είναι σε θέση να εμπλουτίσει σε μεγάλο βαθμό αυτό το θέμα, κρίνοντας από την ποιότητα και την πληροφορία του αντίστοιχου θέματος που είχε ανοίξει για την Πάρνηθα. Οπότε, ίσως θα έπρεπε πρώτα να αναλογιστούμε αν όντως έχουμε να προσφέρουμε ουσιαστικά στο θέμα προτού δηλώσουμε αυθόρμητα τη συμμετοχή μας. Προσωπικά θα ήθελα πολύ να συμμετάσχω ενεργά στο θέμα, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να ανταποκριθώ στο δικό μου κομμάτι της υποχρέωσης, απλούστατα γιατί δεν έχω ασχοληθεί.

sparverius




Καλέ μου φίλε sparverius σε χαιρετώ.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια προς το προσωπό μου. Θέλω όμως να γράψω , ότι Η Πάρνηθα δεν είναι δικό μου συγγραφικό topic, αλλά του πολύ γλυκού μας φίλου Oannes. Έτσι καλέ μου για να υπάρχει μια σωστή τάξη στα πράγματα των forums.
Τώρα για την Αττική φωτογραφική περιήγηση, νομίζω πως όλοι οι καλοί φίλοι μας είναι δεκτοί.
Σε χαιρετώ φιλικά sparverius.
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 21:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη zezmperg νασαι καλα, μαλλον ομως εχεις καποιο δικιο οταν ζητας ¨παραξενο¨ και δεν ξερω αν μπορω να καλυψω σε αυτο τον τομεα το θεμα αυτο.
Ισως να εκανα λαθος που ξεκινησα ενα τετοιο τοπικ εδω μαλλον βιαστηκα.
Απο την αλλη ο φιλος sparverius ειπε ακριβως (εγραψε) την σκεψη μου.
Ε.Μ.Α γεια σου και σενα δεν εχεις εικονες ειπες; φυγε γρηγορα...(πλακα κανω).
Δεν ζητω να εχεις εικονες αλλα αποψη και γνωμη και να μας τιμησεις με την συμμετοχη σου αλλα αυτο που με προβλημματιζει ειναι οτι ισως δεν συμβαδιζει η ιδεα μου με τον χωρο εδω .
.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 19:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΦΩΤΟΓΡΑΦΕGR ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ.
ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ..

ΠΑΡΝΗΘΑ..
ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΝΗΣ ΚΛΕΙΣΤΩΝ..
ΣΠΥΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΟΣ...
ΦΡΟΥΡΙΟ ΦΥΛΗΣ...
ΓΥΦΤΟΚΑΣΤΡΟ ΣΤΗΝ ΚΑΖΑ..
ΑΓΙΟΣ ΜΕΡΚΟΥΡΙΟΣ...
ΛΙΜΝΗ ΜΠΕΛΕΤΖΑ..
ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΑΤΟΙΟΥ..

ΔΕΡΒΕΝΟΧΩΡΙΑ...
ΜΕΓΑΡΑ....
ΣΚΟΥΡΤΑ...

ΚΙΘΑΙΡΩΝΑΣ..
ΠΑΝΤΕΛΗ...
ΥΜΗΤΤΟΣ...

ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙΣ...
ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ ΘΡΥΛΟΙ.......

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΡΗ...

ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ..

ΑΤΤΙΚΗ ΜΑΓΙΚΗ ΓΗ.
ΤΟΥ ΜΕΝΕΛΑΟΥ ΤΣΙΚΛΙΔΗ
ΕΚΔΟΣΕΙΣ ALDEBARAN..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 20:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΒΑΤΑΡ
Μου εδωσες μια ιδεα !!!!!
Θα βαζω μια φωτογραφια απο ολα αυτα που ειπες και θα αναφερουν οι φιλοι οτι θρυλους σχετικους ξερουν γυρω απο ολα αυτα τα μερη.
Εχω φωτο απο ολα αυτα που εχεις γραψει.
Το βιβλιο το γνωριζω ειναι πολυ καλα τα βιβλια του ΤΣΙΚΛΙΔΗ.

ΤΟ (ΠΑΝΤΕΛΗ) ενοεις ΠΕΝΤΕΛΗ ; η κατι αλλο:


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 22:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΒΑΤΑΡ
Μου εδωσες μια ιδεα !!!!!
Θα βαζω μια φωτογραφια απο ολα αυτα που ειπες και θα αναφερουν οι φιλοι οτι θρυλους σχετικους ξερουν γυρω απο ολα αυτα τα μερη.
Εχω φωτο απο ολα αυτα που εχεις γραψει.
Το βιβλιο το γνωριζω ειναι πολυ καλα τα βιβλια του ΤΣΙΚΛΙΔΗ.

ΤΟ (ΠΑΝΤΕΛΗ) ενοεις ΠΕΝΤΕΛΗ ; η κατι αλλο:




Αβατάρας είναι ετούτος...
Μπρός γρήγορα στη δουλεία...
Άναψε λοιπόν το πράσινο φωτάκι...
Και το ταξίδι ας αρχίσει.
Σε ευχαριστούμε.
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

εμβιος
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2004, 01:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους εμβιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακούγεται ενδιαφέρον , περιμένω με ανυπομονησία . Εξάλου (βλέπεις zezberg είναι καλό) .

Καλή ανάσταση

Ναστε καλά

Ποιος ξέρει αν η μεν ζωή είναι θάνατος, ο δε θάνατος ζωή;
ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2004, 01:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εγώ εδώ μόλις ειδα το θέμα τσίμπισα!!

Τι καλύτερο από μια περιήγηση με εικόνες....ετσι να ξέρουμε και που βρισκόμαστε βρε αδελφέ.......

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2004, 11:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΦΩΤΟΓΡΑΦΕGR ΝΑI ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ ΕΝΝΟΩ...
ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ...

ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ....

ΑΠΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΔΩ ΘΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΣΚΟΡΠΙΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ....
ΠΑΝΤΩΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ..

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (ΣΥΛΛΟΓΗ ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2004, 12:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Φωτογράφε ξεκίνησέ το εσύ και εμείς εδώ είμαστε!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2004, 23:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους σας φιλοι μου.
Μολις γυρισα απο μια εξορμηση και ειδα τα μηνυματα σας.
Δωστε μου λιγο χρονο λογω και των ημερων (που ειναιευκαιρια για φυγη και περιηγηση) και πιστευω οτι εχουμε να πουμε και να δουμε πολλα.
Φιλε ΑΒΑΤΑΡ νασαι καλα λεω και εγω βρε ποιο να ειναι αυτο το μερος;
Παντως λες κατα λαθος να εβγαλες μια αληθεια ; Φαντασου λεει η ΠΕΝΤΕΛΗ στην αρχαιοτητα να λεγοταν ΠΑΝΤΕΛΗ (δηλαδη ΠΑΝ...ΕΝ ΤΟ ΤΕΛΗ)


ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sparverius
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2004, 10:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sparverius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zezmperg έχεις δίκιο, παρασύρθηκα από την εξαιρετική σου συμμετοχή στο topic της Πάρνηθας.

Ε.μ.Α ακόμα εδώ είσαι; Δρόμο γρήγορα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2004, 23:21:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΦΩΤΟΓΡΑΦΕGR ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΛΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ Γ.ΜΠΑΛΑΝΟΥ ΠΕΝΤΕΛΗ = ΠΥΛΗ ΕΝ ΤΕΛΗ (ΠΥΛΗ ΕΝ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ).

ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΟΣΡΙΣΤΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ.

ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΒΑΛΛΩ ΜΙΑ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΥΜΗΤΤΟΣ.
ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΡΕΛΛΟΣ.....

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ???

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2004, 10:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ξεκινησουμε με λιγα βασικα στοιχεια που αφορουν αυτόν τον σπουδαιο σε ιστορια τοπο .
Ιστορια που χανεται στα βαθη του χρονου.
Εναν τοπο που διαδραματισε ισως οσο κανενας άλλος τοσο μεγαλο και σημαντικο ρολο στις εξελιξεις και την πορεια ολοκληρης της ΕΛΛΑΔΑΣ αλλα και ολοκληρου του κοσμου τολμω να πω.
ΕΝΑΣ ΤΟΠΟΣ ΙΕΡΟΣ ΑΠΟ ΑΚΡΗ ΣΕ ΑΚΡΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΚΑΙ ΑΝΑΘΡΕΨΕ ΤΑ ΦΩΤΕΙΝΟΤΕΡΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ ΜΝΗΜΕΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ.
ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΤΤΙΚΗ .
Η εκταση της ΑΤΤΙΚΗΣ είναι 3300 τετραγωνικα χιλιομετρα.
Η αρχαια ονομασια της ηταν ΑΚΤΗ αργοτερα εγινε ΑΚΤΙΚΗ η και ΑΚΤΑΙΑ μετα ΑΤΘΙΔΑ και τελος ΑΤΤΙΚΗ.
Η κατοικηση στην ΑΤΤΙΚΗ αναγεται στους παλαιολιθικους χρονους και οι κατοικοι της θεωρουνται αυτοχθονες.
Πολλα τα βουνα της ΑΤΤΙΚΗΣ με παναρχαια ιστορια και ζωσμενα με θρυλους ¨μυθους¨ και παραδοσεις.
Το καθενα από αυτά ένα ¨μνημειο¨ ιστοριας και ενας ΙΕΡΟΣ ΤΟΠΟΣ.
Ας δουμε με την σειρα κατ υψος ποια είναι αυτά (τα σημαντικοτερα).
ΠΑΡΝΗΘΑ 1413 μ.
ΚΙΘΑΙΡΩΝΑΣ 1409 μ.
ΓΕΡΑΝΕΙΑ 1369 μ.
ΠΑΤΕΡΑΣ 1132μ.
ΠΕΝΤΕΛΗ 1108μ.
ΥΜΗΤΤΟΣ 1026μ.
ΠΑΣΤΡΑ 1025μ.
ΙΚΑΡΙΟΝ 651μ.
ΠΑΝΕΙΟ 648μ.
ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙ 648μ.
ΜΑΥΡΗΝΟΡΑ 646μ.
ΜΕΡΕΝΤΑ 614μ.
ΚΑΜΑΡΙ 588μ.
ΣΚΑΡΠΑ 573μ.
ΑΓΡΙΛΙΚΙ 558μ.
ΒΕΛΑΤΟΥΡΙ 532μ.
ΛΑΥΡΕΩΤΙΚΟΣ ΟΛΥΜΠΟΣ 487μ.
ΑΙΓΑΛΕΩ 463μ.
ΠΟΙΚΙΛΟ 452μ.
Και αλλα μικροτερα…

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 17:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ξεκινησω με μια καλη ¨πασα¨ στην zezmperg βαζοντας μια φωτογραφια απο την ΠΑΡΝΗΘΑ και την λιμνη ΜΠΕΛΕΤΣΙ στην λεγομενη ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΠΟΛΙΤΕΙΑ.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑ .....τελως παντων.

http://homepages.pathfinder.gr/fotografosgrecce/attiki/beletsi.jpg


Γνωριζω οτι υπαρχει μια ενδιαφερουσα ιστορια για αυτο το μερος ας την γραψη οποιος την γνωριζει.

ΑΒΑΤΑΡ φιλε μου για την προελευση του ονοματος του ΥΜΗΤΤΟΥ θα γραψω σε ενα επομενο μηνυμα εκτος αν θελει να το κανει καποιος αλλος.
Και κατι αλλο σχετικα με την ΠΕΝΤΕΛΗ που ειπες οτι δεν χρειαζεται μεσα απο εδω να ξαναγραψουμε παλι γι αυτην . Συμφωνω νομιζω οτι ηδη 3 τοπικ ειναι υπεραρκετα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 18:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστός Ανέστη.
Καλέ μου φίλε ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR, η zezmperg την έπιασε την πάσα.... Μα βρε αθεόφοβε δεν ξέρεις πως δεν "απατώ" το topic της Ιερής Πάρνηθας;
Ας είναι, θα σας πω λοιπόν, ότι (το) Μπελέτσι (η κορυφή Μπελέτσι) έχει δυό όμορφες λιμνούλες. Μία φυσική στα ΝΑ που είναι η πιό μικρή και έχει σχηματιστεί από την Πηγή Ζιπούνι και μία στα ΝΔ αρκετά μεγαλύτερη 100Χ50μ. και με βάθος 5-7μ. που έγινε όταν πια, άνοιξαν τον δασικό δρόμο από τον Αγ. Μερκούριο για τα Κιούρκα.

Δεν ξέρω τώρα εάν λες για την ιστορία της πηγής Ζιπούνι με το αναδυομένο άλογο του Μαϊου που την έλεγαν οι παλιοί Αρβανήτες βοσκοί της περιοχής;
Κάποια άλλη ιστορία δεν γνωρίζω για τις λιμνούλες ετούτες που είναι πάρα πολύ μαγευτικές αυτήν την εποχή....
Αληθώς Ανέστη.

Υ.Γ.
Περιμένω απ' όλους συμμετοχή, όσους φυσικά γνωρίζουν διάφορα "ΠΑΡΑΞΕΝΑ" μέρη, της Αττικής γης...Και ας μην κολλήσουμε στα δυό Ιερά βουνά Πεντέλη και Πάρνηθα που τόσο έχουμε παρουσιάσει...
Με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dolixopodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 12:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dolixopodos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγώ απλά να αναφέρω ότι κοντά στη λίμνη στο μπελέτσι κατα άλλους λίμνη του γορίλλα,υπάρχει ένα σπήλαιο (σχίσμα) κατωφερικό με αρκετά σαθρό πέτρωμα και μήκος γύρω στα 15 μ.
Aγαπητή zezemperg πές μας για την ιστορία με το άλογο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hacker neo
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 17:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hacker neo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟ ΤΟ FORUM,
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΕ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΕΛΩ ΚΑΠΟΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ???


ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ,HACKER NEO.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 20:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Eγώ απλά να αναφέρω ότι κοντά στη λίμνη στο μπελέτσι κατα άλλους λίμνη του γορίλλα,υπάρχει ένα σπήλαιο (σχίσμα) κατωφερικό με αρκετά σαθρό πέτρωμα και μήκος γύρω στα 15 μ.
Aγαπητή zezemperg πές μας για την ιστορία με το άλογο!


Καλέ μου Dolixopodos σε χαιρετώ.

Παιδιά όλους, (τον γλυκό μου εμβιο, κ.λ.π.) σας χαιρετώ και σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια...

Λοιπόν καλέ μου Dolixopodos θα σας γράψω για το αναδυόμενο άλογο του Μαϊου που το έχω ακούσει, από γέρους Αρβανίτες των Κιούρκων, στις αρχές της δεκαετία του 1980 και είναι μια αρκετά όμορφη ιστορία.

Κάποτε λέει, που στα γύρω μέρη είχαν μόνο κοπάδια από αιγοπρόβατα ήταν μια βοσκοπούλα πολύ καλή και όμορφη, αγαπημένη δε πηγή της, ήταν το Ζιπούνι, αλλά τότε είχε κάποια άλλη ονομασία. Η βοσκοπούλα είχα αγαπήθει με ένα παλικάρι απο την περιοχή του Μενιδίου μα οι γονείς της δεν ήθελαν να συμπεθερέψουν με κτηματίες Μενιδιάτες, έτσι δεν άφηναν την κοπέλα να πηγαίνει για βοσκή τα αιγοπρόβατα... Η κοπέλα στεκόταν εκείνο τον δύσκολο χρόνο θλιμμένη και που, και που, μερικές φορές, έκλεγε για τον άτυχο έρωτά της κοντά πάντα στην πηγή και παρακαλούσε τον Θεό να της δώσει κάποια λύσει...
Ήταν η εποχή -Μάϊος- που έφτιαχναν τα χειμωνιάτικα ρούχα τους και στο χέρι η βοσκοπούλα είχε το κέντημα για κάποιο ζιπούνι. Είδος γιλέκου, όταν ξαφνικά εμφανίζετε μπροστά της ένα αναδυόμενο καφέ άλογο όπου την απήγαγε και την πήγε στον αγαπημένο της Μενιδιάτη. Το ζιπούνι που κεντούσε έμεινε για πολλά χρόνια εκεί για να θυμίζει τον έρωτα της βοσκοπούλας αλλά και το αναδυόμενο άλογο.

Σας χαιρετώ με εκτίμηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 01:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπέρα σε όλους σας .
Zezmperg σε ευχαριστούμε για την ωραία ιστορία που μοιράστηκες μαζί μας.
Η όμορφη αυτή λίμνη δυστυχώς όσο πάει και κυκλώνεται από νεόχτιστες μεζονέτες που κοντεύουν να φτάσουν ακριβώς στην όχθη της.
Αύριο θα βάλω και μια φωτογραφία από την δεύτερη μικρότερη λιμνούλα της ΠΑΡΝΗΘΑΣ .
Δεν την πέτυχα με πολύ νερό αλλά και έτσι όμορφη είναι και προπαντός δεν δέχεται (ευτυχώς) πολλούς επισκέπτες όπως η μεγάλη λίμνη.
Δολιχοποδε οι μεγάλες αγάπες δεν κρύβονται βλέπω!!!(εννοώ την σπηλαιολογία) βλέπω εντόπισες σχίσμα σπήλαιο (σωστός) πάντως με την ευκαιρία που μου έδωσες εδώ θέλω να πω ότι από σπηλαιολογικής απόψεως η ΠΑΡΝΗΘΑ πρέπει κατ εμε να κρύβει ακόμη πολλές εκπλήξεις.
Έχουν καταμετρηθεί περί τα 70 σπήλαια και βάραθρα αλλά ελάχιστα από αυτά γνωρίζουμε οι περισσότεροι που ακριβώς βρίσκονται.
Ο λόγος είναι βέβαια ότι η έκταση του βουνού (πολύ μεγάλη) αλλά και η δυσκολία προσέγγισης σε πολλά σημεία της (λόγω της πυκνής βλάστησης που έχει) πιστεύω ότι δεν έχουν αφήσει να ανακαλύψουμε όλα τα σπήλαια και βάραθρα που μπορεί να κρύβει.
Κάτι μου λέει ότι η ΠΑΡΝΗΘΑ κάποια στιγμή θα μας δώσει ένα εντυπωσιακό σπήλαιο σε έκταση και ομορφιά είναι απλά θέμα τύχης το πότε και ποιος θα το βρει.


Φίλε hacker neo θα σου πω με απλά λόγια τι έκανα εγώ .
Δεν είναι ίσως η καλύτερη λύση αλλά είναι τσάμπα και η μόνη που δουλεύει όσο δουλεύει τέλος πάντων.
Άνοιξα ένα λογαριασμό( έκανα εγγραφή) στην pathfinder και μετά δημιούργησα χώρο για homepages μέσα εκεί σου δίνουν οδηγίες τι ακριβώς να κανείς.
Έχεις 12 μβ (δωρεάν) που φτάνουν και περισσεύουν ανεβάζεις εκεί τις Φώτο σου δίνοντας ένα όνομα στη κάθε μια και μετά αυτήν την διεύθυνση ( πχ. http:// homepages.pathfinder.gr/hackerneo/foto1.jpg την κάνεις αντιγραφή στο μήνυμα σου ανάμεσα στις παρενθέσεις που εμφανίζονται όταν επιλέξεις στο μήνυμα σου εισαγωγή φωτογραφίας .
Η τις στέλνεις στον ADMIN με email ¨κάνεις υπομονή¨ και εκείνος θα σου στείλει πάλι με email ένα λινκ που θα το βάλεις στο μήνυμα σου με τον ίδιο τρόπο όπως πριν .
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και χαίρομαι που θέλεις να μοιραστείς τις φωτογραφίες σου με τους υπόλοιπους φίλους του φόρουμ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 08:18:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φωτογράφε συγχαρητήρια για το θέμα σου.

Δεν έχω ακόμα φωτογραφίες αλλά σκοπεύω να κάνω μία εξόρμηση για συλλογή φωτό από την Βουλιαγμένη που έχει διάφορα ενδιαφέροντα σημεία.
΄Για να έχουμε φωτογραφίες και από θάλασσα !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 13:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ
narya καλως ηλθες στην παρεα μας και περιμενουμε και τις δικες σου φωτο που θελεις να μοιραστεις μαζιμας να σαι καλα.
Σημερα θα ανεβασω την δευτερη μικροτερη λιμνη της ΠΑΡΝΗΘΑΣ.
Ειναι ενα μερος που δεχεται πολυ λιγες επισκεψεις και θα ηθελα να κανει μια περιγραφη για την προσεγγιση της η φιλη zezmperg που περιγραφει με τον δικο της ξεχωριστο τροπο τετοιου ειδους διαδρομες.

http://homepages.pathfinder.gr/fotografosgrecce/attiki/mikrolimni.jpg
ΔΟΛΙΧΟΠΟΔΕ αυτο που ανεφερες οτι η λιμνη ΜΠΕΛΕΤΣΙ λεγοταν και λιμνη ΓΟΡΙΛΛΑ δεν το εχω ξανακουσει περιεργο ακουγεται!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 13:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΦΩΤΟΓΡΑΦΕGR ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΟΧΙ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΜΕ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΙΒΑΝΟ.

Η ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΛΟΙΠΟΝ **ΑΤΤΙΚΗ** (ΚΑΤΑ ΤHΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ) ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΑΝΣΚΡΙΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΡΑΒΕΣ -ΛΕΞΗ "άν-τικα"- ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ **ΠΑΛΑΙΑ ΓΗ**

ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΣΤΗ ΜΑΣ ΛΕΞΗ **ΑΝΤΙΚΑ** ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΑΛΑΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2004, 21:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους τους Φίλους εδώ και ιδιαίτερα στον Δημιουργό αυτού του υπέροχου θέματος.
Φίλε μου Φωτογράφε, σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά με το θέμα σου και να αποτελέσει ένα χώρο ευχάριστης αλλά και γόνιμης φυσικά συζήτησης.
Εγώ δυστυχώς δεν θα μπορώ να συμμετάσχω για δύο λόγους. Όπου μπαίνω να γράψω γίνεται μπάχαλο, και κατά δεύτερον η πολύχρονη ενασχόληση μου αποκλειστικά με το Πεντελικό Βουνό μου έχει στερήσει τη γνωριμία με άλλες μεγεμένες τοποθεσίες της Αττικής μας. Εντάξει έχω επισκεφθεί κάποια μέρη, αλλά είμαι απόλυτα σίγουρος οτι εσύ και κάποια αρκετά ΑΞΙΟΛΟΓΑ άτομα όπως η πολύ Αγαπητή μου ZEZMPERG, ο DOLIHOPODOS έχουν να προσφέρουν πάρα πολλά στο τόπικ αυτό.
Καλή τύχη σας εύχομαι αγαπητοί φίλοι. Περιμένω αγωνιωδώς εξελίξεις στο θέμα σου Φωτογράφε. Το καλό που σου θέλω...χε,χε.
Με συγχωρείτε για την παρέμβαση μου.
Με σεβασμό και εκτίμηση

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy