ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Θεός! Ποιός από όλους?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 05:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρισκόμαστε σε ένα φόρουμ εσωτερικό... και μέσα στην "πλοήγησή" μας συναντάμε ανθρώπους με διάφορες αντιλήψεις και σκέψεις.. απαντάμε, διαφωνούμε και ψάχνουμε, μα πάνω απ' όλα προσπαθούμε να επικοινωνήσουμε με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, άσχετα αν το καταφέρνουμε πάντα αυτό!!!

Πιστεύω πως εδώ μέσα υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν κάπου και κάποιοι άλλοι που δεν πιστεύουν πουθενά ή κάποιοι που βρίσκονται κάπου στην μέση...

Ξέρω πως δεν είναι απλή διαδικασία να καταθέτεις τις πεποιθήσεις σου έτσι, αλλά θα ήθελα να καταθέσουμε τις σκέψεις μας επάνω σε αυτό το θέμα, έτσι απλά, και να επιδιώξουμε να αντιληφθούμε τις αιτίες που πιστεύουμε κάπου ή δεν πιστεύουμε πουθενά!!

Ας καταθέσουμε λοιπόν τί είναι αυτό που πιστεύουμε και πόσο συνειδητά το κάνουμε? Τί είναι αυτό που μας οδηγεί να πάρουμε αυτόν τον δρόμο και όχι τον άλλον? Ποιό είναι αυτό το φως που μας τραβάει και ποιά η ανάγκη μας να το υποστηρίξουμε?
Με δυο λόγια, Ποιός είναι αυτός ο δρόμος που μας γεμίζει τις ψυχές μας, ποιός ο δρόμος που απαντάει στις ερωτήσεις μας? Ποιά η ομορφιά που πρεσβεύει τον εαυτό μας, την ύπαρξή μας... έτσι απλά... Αυτό που νιώθουμε και σκεπτόμαστε που αντιλαμβανόμαστε με τον έναν ή τον άλλον τρόπο!!!

Ευχαριστώ... πάντα με φιλική διάθεση!!!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 05:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα θέμα που δεν έχει σύνορα μα θέλει να αγκαλιάσει όλες τις σκέψεις, μέσα από όλους τους εαυτούς μας

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 17:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρίξε μια ματιά και σ'αυτό το τοπικ:

Η ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 03:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιοι στην προσπάθειά τους να βρούνε τον θεό, χάνουν τον άνθρωπο.
Αυτοί δε θα βρουν ποτέ το θεό που ψάχνουν γιατι τον έχουνε κιόλας απορρίψει...

Simori είπες το πιο σημαντικό

quote:
να επικοινωνήσουμε

Ετσι...Αν δεν καταφέρουμε να επικοινωνήσουμε με τον άνθρωπο, πώς θα επικοινωνήσουμε με τον θεό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 08:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ετσι...Αν δεν καταφέρουμε να επικοινωνήσουμε με τον άνθρωπο, πώς θα επικοινωνήσουμε με τον θεό;
quote:

Καλημερα σας,ειναι σωστο αυτο που λες,αλλα γιατι στης μερες μας ειναι τοσο δυσκολη η ανθρωπινη επικοινωνια;

Τι ειναι αυτο που φταιει και οι ανθρωποι κλεινωνται ολο και πιο πολυ στον εαυτο τους,η αλλιως η ζωη σ ενα κουτι.
να αγαπας,
να ζεις,
να μαθαινεις,
να επικοινωνεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 11:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως ,ενώ δε γνωρίζει με βεβαιότητα κατι, που είναι πέρα από τα δεδομένα της αντιληψής του, πιστεύει ,πολλές φορές απόλυτα, τις εξηγήσεις μιας συγκεκριμένης θρησκείας;



Διαβάζοντας το τόπικ που ανέφερες στάθηκα μπροστά σε κάποιες πολύ εύστοχες παρατηρήσεις......
Αν δεν σε πειράζει που τις μεταφέρω και εδώ?

quote:
Ο αθεϊσμός μου, σαν του Σπινόζα, είναι αληθινή ευσέβεια προς το Σύμπαν και απαρνείται μόνο τους θεούς, που κατασκεύασαν οι άνθρωποι κατ’ εικόνα κι ομοίωση, για να γίνουν υπηρέτες των ανθρωπίνων συμφερόντων τους.
Τζ. Σανταγιάμα


Οι άνθρωποι δεν πρέπει να ταπεινώνονται πιά αποκαλώντας τους εαυτούς τους με ονόματα όπως Χριστιανοί, Μωαμεθανοί, Βουδιστές, κλπ. Οι άνθρωποι είναι το Σύμπαν συνειδητοποιημένο: ακόμα κι ο πιο απλός άνθρωπος πρέπει να θεωρεί τον εαυτό του πολύ σπουδαίο, για να παίρνει οποιαδήποτε ονομασία.
Τζ. Ντέιβιντσον

Σε όλες τις θρησκείες όλα αρχίζουν μ' ένα Θεό που δεν αντέχει τη μοναξιά Του και τελειώνουν μ' ένα Θεό που δεν αντέχει τη συντροφιά μας.
Σ. Λιακάτου


Αυτό όμως το τελευταίο μήπως πρέπει να προβληματίσει την αποξένωση του ανθρώπου από τον άνθρωπο? Ϊσως ο φόβος που κατά πολλούς ήταν ο λόγος της δημιουργίας των θρησκειών να είναι και η αιτία της αποξένωσης μας από τους άλλους!!!
Ο φόβος - Ο χρόνος(πόσο ακριβά τον πληρώνουμε?) - Η ανασφάλεια - Η τεχνολογία - Ο εαυτούλης μας....

quote:

Στον δέκατο ένατο αιώνα το πρόβλημα ήταν ότι πέθανε ο Θεός. Στον εικοστό αιώνα το πρόβλημα είναι ότι πέθανε ο άνθρωπος.
Ε. Φρομ


Πώς να νιώσουμε τον Θεό-Εαυτό, εφόσον κοιτάμε τον Θεό-Εαυτούλη μας?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 11:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναρωτιέμαι πολλές φορές, αν και δεν γνωρίζουμε τα πάντα για τα ζώα και την νοημοσύνη τους, όμως όλο το ζωικό βασίλειο μου φαντάζει πολύ πιο ελεύθερο από τον ίδιο τον άνθρωπο...

Άλλες φορές αναρωτιέμαι εάν η αιτία βρίσκεται στην άγνοια τους προς τον θάνατο!!!!!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 11:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν υπάρχει Θεός, χρειάζεται να γνωρίζουμε ποιός είναι?

Τα υπόλοιπα πλάσματα γνωρίζουν? Κι όμως δεν συμπεριφέρονται κατά την Φύση-Θεό-Θεά τους?

Ας επικοινωνήσουμε γιατί αυτό είναι που μας φέρνει πιο κοντά στον πραγματικό εαυτό!!!!

Φιλικά ........

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 17:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ simori ΘΕΤΕΙΣ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ "Θεός! Ποιός από όλους?"

ΤΟΥ ΔΩΣΑΜΕ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΟΝΟΜΑΤΑ...
Ο ΛΟΓΟΣ ?????

ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΓΩ ΜΑΣ..
ΕΣΥ ΤΟ ΛΕΣ ΘΕΟ ....
ΕΓΩ ΤΟΝ ΛΕΩ ΓΕΧΟΒΑ...
Ο ΑΛΛΟΣ ΤΟΝ ΛΕΕΙ ΔΙΑ..
ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΑΛΛΑΧ....

Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΕΟΣ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ....
ΟΧΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΤΟΥ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟΣ...
ΜΑ ΤΙ ΛΕΤΕ Ο ΑΛΛΑΧ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟΣ...

Ε.. ΕΝΑΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΙΟ ΚΑΛΟΣ...

Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΚΤΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ.....

ΠΟΛΕΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟ ΘΕΟ....
ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΘΕΟ...

ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΠΟΣΟ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ...
ΠΟΣΟ ΔΡΟΜΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΔΙΑΒΟΥΜΕ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 17:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Θεός εφτιαξε ανθρώπους κι ο άνθρωπος θεους.
Εφτιαξε ιδανικούς εαυτους, πρότυπα για να φτάσει.
Με τον καιρό όμως αντι να φτάσει αυτα τα πρότυπα, τα φερε στα μέτρα του και δημιούργησε θεους κατ' εικόνα και καθ' ομοιωσιν του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 18:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητη Simori μη ξεχνάς ότι έχω το copyright…χε, χε…

quote:

Ο αθεϊσμός μου, σαν του Σπινόζα, είναι αληθινή ευσέβεια προς το Σύμπαν και απαρνείται μόνο τους θεούς, που κατασκεύασαν οι άνθρωποι κατ’ εικόνα κι ομοίωση, για να γίνουν υπηρέτες των ανθρωπίνων συμφερόντων τους.
Τζ. Σανταγιάμα


Οι άνθρωποι δεν πρέπει να ταπεινώνονται πιά αποκαλώντας τους εαυτούς τους με ονόματα όπως Χριστιανοί, Μωαμεθανοί, Βουδιστές, κλπ. Οι άνθρωποι είναι το Σύμπαν συνειδητοποιημένο: ακόμα κι ο πιο απλός άνθρωπος πρέπει να θεωρεί τον εαυτό του πολύ σπουδαίο, για να παίρνει οποιαδήποτε ονομασία.
Τζ. Ντέιβιντσον

Σε όλες τις θρησκείες όλα αρχίζουν μ' ένα Θεό που δεν αντέχει τη μοναξιά Του και τελειώνουν μ' ένα Θεό που δεν αντέχει τη συντροφιά μας.
Σ. Λιακάτου

Στον δέκατο ένατο αιώνα το πρόβλημα ήταν ότι πέθανε ο Θεός. Στον εικοστό αιώνα το πρόβλημα είναι ότι πέθανε ο άνθρωπος.
Ε. Φρομ


Αυτό όμως που εκφράζει εμένα με μια μικρή παρέμβαση-τροποποίηση είναι το

Ο ΠΑΝθεϊσμός μου, είναι αληθινή ευσέβεια προς το Σύμπαν και απαρνείται μόνο τους θεούς, που κατασκεύασαν οι άνθρωποι κατ’ εικόνα κι ομοίωση, για να γίνουν υπηρέτες των ανθρωπίνων συμφερόντων τους...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 30/04/2004 18:52:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 02:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΘΕΟΣ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ....
ΟΧΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΤΟΥ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟΣ...
ΜΑ ΤΙ ΛΕΤΕ Ο ΑΛΛΑΧ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟΣ...

Ε.. ΕΝΑΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΙΟ ΚΑΛΟΣ...


Πόσο δίκιο έχεις... μέσα σε όλη αυτή την μικροπρέπεια?
Θρησκείες για το φως μα τελικά οδηγούν στο σκοτάδι....

Σας ευχαριστώ φίλοι μου που επικοινωνείτε....

Φίλε ΠΛΩΤΙΝΟΣ, όλοι το έχουμε... δεν είδες εμένα?


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 02:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα ήθελα να σταθούμε πέρα απο σωστά και δίκαια.. πέρα από μέτρα και σταθμά... πέρα από ανούσιες συγκρίσεις
Θα ήθελα να μιλήσουμε γι αυτόν ή αυτούς... γι αυτό το θείο ή το άθεο που μιλάει μέσα μας... Που θεωρούμε εμείς πως μας αντιπροσωπεύει.. πως μας οδηγεί...
Τί είναι αυτό που πιστεύουμε? και πόσο συνειδητά ανιλαμβανόμαστε την πίστη μας, την καρδιά και τον νού μας? Ποιός ο λόγος που οδηγούμαστε από αυτό και όχι από το άλλο!!!
Ίσως είναι η πίστη μας, ίσως η σκέψη μας, ίσως η καρδιά μας,ακόμα και μία ιδέα μας που μας παρασείρει στα ανοιχτά της φύσης και του σύμπαντος.. του κόσμου ολόκληρου!!!...
Ας επικοινωνήσουμε... όλοι οι κόσμοι μπορούν να ενωθούν.. όσο και να μην ταιριάζουν μεταξύ τους... εμείς το ξεπερνάμε... και ζητάμε να ακουστουν οι φωνές μας μα και να ακούσουμε τις δικές τους... Με σεβασμό !!!!!!!!!!!

Σας Ευχαριστώ!!!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 14:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μια καλησπερα και μια ευχη για εναν φωτεινο και δημιουργικο μηνα σε ολους

αγαπητη simori θαρρω οτι ο Θεος αποτελει σημειο αναφορας για ολους τους ανθρωπους...για αλλους η υπαρξη του και για αλλους η ανυπαρξια του.
"Μεσα σε ενα αεροπλανο που μπαινει σε ζωνη αναταραξεων δεν υπαρχει κανενας αθεος".Η θρησκευτικοτητα αποτελει μια φυσικη αναγκη του ανθρωπου που υπηρετει την αυτοσυντηρηση.Ο ανθρωπος καταφευγει στο υπερβατικο για να κατευνασει τον τρομο του θανατο.Ετσι οργανωνονται θεσμοι θρησκευτικοι που υπηρετουν(και εκμεταλευονται) την αναγκη του ανθρωπου για θρησκευτικοτητα.Να ανταποκριθουν στο αιτημα για πιστη,λατρεια,ηθικη.Και αυτην την φυσικη θρησκεια θα πρεπει ο ερευνητης να την ξεχωρισει απο το οποιο εκκλησιαστικο γεγονος.Θα πρεπει να αποκτησει συνειδηση της ζωτικης διαφορας αναμεσα στην πιστη που υπηρετει το ενστικτο της αυτοσυντηρησης(βαφτιζοντας το φαινομενο της ζωης Θεο) και στην πιστη προς την ιδια την Ζωη,ωστε η συμμετοχη του σ'αυτο το αθλημα υπαρξης με απρουποθετη ελευθερια να στεφθει με επιτυχια.Στην μεν πρωτη περιπτωση ο Φοβος ειναι οδηγος,στην δε δευτερη η πληροτητα της Αγαπης.
Το να προσεγγισει ο ερευνητης της Αληθειας την εννοια του Θεου,ειναι προσπαθεια εξαιρετικα δυσκολη αλλα ταυτοχρονα και αναγκαια.
Ειναι δυσκολη διοτι πως να ειναι δυνατον με ανθρωπινες λεξεις και εννοιες να ερμηνευσουμε το Ανερμηνευτο;Ποιο ονομα θα μπορουσε να περιλαβει και να εννοιολογησει τις απειρες και απολυτες ιδιοτητες Του;
Δεν ειναι νοητο να υπαρχει μερος του απειρου,που να μην ειναι μεσα του το ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΙΝΑΙ.Πλην ομως τουτο το απειρο δεν ειναι ο θεος, ουτε ο θεος περιοριζεται μονο στο απειρο, διοτι ο θεος ειναι μεσα και εξω απο καθε εννοια τοπου,χωρου και χρονου.Ειναι η Ζωη η ιδια, την οποια και εκφραζει το ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΙΝΑΙ, μεσα στον Εαυτο Του,με μεσα τα οποια δημιουργει, για τον σκοπο αυτον.
Αν ομως δεν γινει τουτη η προσπαθεια προσεγγισης Του πως θα αντιληφθουμε τα διαφορα που συμβαινουν γυρω μας σαν Ζωη και σαν φαινομενο της ζωης,εφοσον ολα απο τον Κυριο πηγαζουν και ολα εις Εκεινον καταληγουν;Κρινεται αναγκαιος για τον ερευνητη της Αληθειας ο διαλογισμος στην εννοια του Θεου με 'εμφαση' αρχικως στην ασυληπτη Μοναδικοτητα Του και το απειρο Του ελεος, ωστε να μην εμφωλευσει ποτε ο φοβος στην καρδια μας για Εκεινον,αλλα μονον η αγαπη,η ανιδιοτελης και απεραντη αγαπη και η αναγκη για την γνωση και την πληρη ταυτιση μ'Εκεινον καποτε.
Αγαπητη simori αυτο που θελω να τονισω ειναι η αναγκαιοτητα για τον ερευνητη να διαλογιστει πανω στην φυση του θεου...το αποτελεσμα αυτου του διαλογισμου,θα ειναι να ανακαλυψουμε, οτι μεσα μας εχουμε την Παντοδυναμια,την Πανσοφια και την Παναγαπη.Οποια κι αν ειναι τα ονοματα, ο Θεος Πατερας,ο Λογος Υιος και το Αγιο Πνευμα ειναι αδιαλειπτως μεσα μας, οπως και εμεις, δεν υπηρξε στιγμη της ζωης μας, που να μην ειμαστε μεσα στο ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΙΝΑΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 03:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοί μου φίλοι... καλό μήνα πρώτα από όλα..... ελπίζω να ήταν μία όμορφη πρωτομαγιά για όλους μας!!!
Πρωτομαγιά.... αν και με μερικές ώρες καθυστέρηση..
Η χαρά της άνοιξης, μας φέρνει στο μυαλό αναγέννηση και ζωή!!! Η μέρα που τρέχουμε στην φύση για να την αισθανθούμε και να βιώσουμε τις χαρές της... Αν το σκεφτούμε, η μέρα αυτή μας φέρνει πιο κοντά σε αυτό που κάποιοι ονομάζουν θεό, μα όλοι ονομάζουν ζωή!!! Η μέρα που συμβολίζεται από κάποιες θρησκείες παγανιστικού χαρακτήρα από την αγάπη και γονιμότητα και την ωριμότητα της Γης μας! Θεωρείτε από τις πιο χαρμόσυνες εορτές και εκφράζεται με χορούς τραγούδια λουλούδια που κρατούν όλη μέρα..
Μήπως θα έπρεπε να αρχίσουμε να συνυπάρχουμε μαζί της περισσότερο!! Ώστε να αντιληφθούμε και να βιώσουμε τον θεό εαυτό!!!


Το κοινό σημείο αναφοράς όλως των ανθρώπων δεν είναι παντού η ανάγκη ύπαρξης ενός θεού.. είναι η αναζήτησή τους να ερμηνεύσεουν αυτά που δεν μπορούν να καταλάβουν.. μα και ο φόβος.. ο φόβος για το άγνωστο...
Οι θρησκείες δημιουργήθηκαν μέσα από την ανάγκη μας να ερμηνεύσουμε όλα αυτά τα φαινόμενα.. Αλλά όχι μόνο οι θρησκείες.. αλλά και όλα τα ρεύματα φιλοσοφίας.. σκεπτικισμού, τέχνης.. αλλά και της επιστήμης!!!
Και εδώ έρχεται η παρατήρηση που έκανε πολύ εύστοχα ο φίλος 1900

quote:
Πως ,ενώ δε γνωρίζει με βεβαιότητα κατι, που είναι πέρα από τα δεδομένα της αντιληψής του, πιστεύει ,πολλές φορές απόλυτα, τις εξηγήσεις μιας συγκεκριμένης θρησκείας;

Κάπου εδώ πιστεύω πως γεννήθηκε η ανάγκη για την επιστήμη
Οι αρχαίες παραδόσεις έδωσαν την σκυτάλη στην επιστήμη και αυτή είναι που παίζει έναν καθοριστικό ρόλο στον κόσμο σήμερα.. χωρίς όμως να μπορεί να δώσει εξηγήσεις για τα πάντα.. Οι άνθρωποι περιμένουν απαντήσεις.. ενώ άλλοι τις ψάχνουν μόνοι τους δημιουργόντας τις δικές τους προεκτάσεις για τις αναζητήσεις τους, μέσα απο αυτό που διδάχτηκαν μέσα απο αυτά που τους έτυχαν και από την δική τους αξία να αναζητήσουν τον θεό μέσα τους
Από εκεί πηγάζει και ο αθεϊσμός μα και ο ίδιος ο Θεός...
Όμως δεν έχουν όλες οι θρησκείες άμεση σχέση με κάποια θεότητα.. μα δίνουν τις δικές τους εξηγήσεις για τον θάνατο....

quote:
Ειναι δυσκολη διοτι πως να ειναι δυνατον με ανθρωπινες λεξεις και εννοιες να ερμηνευσουμε το Ανερμηνευτο;Ποιο ονομα θα μπορουσε να περιλαβει και να εννοιολογησει τις απειρες και απολυτες ιδιοτητες Του

Τα λόγια αυτά επιβεβαιώνουν όλα όσα προανέφερα..

quote:
Δεν ειναι νοητο να υπαρχει μερος του απειρου,που να μην ειναι μεσα του το ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΙΝΑΙ.Πλην ομως τουτο το απειρο δεν ειναι ο θεος, ουτε ο θεος περιοριζεται μονο στο απειρο, διοτι ο θεος ειναι μεσα και εξω απο καθε εννοια τοπου,χωρου και χρονου.Ειναι η Ζωη η ιδια, την οποια και εκφραζει το ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΙΝΑΙ, μεσα στον Εαυτο Του,με μεσα τα οποια δημιουργει, για τον σκοπο αυτον.

Πόσο σοφά είναι αυτά τα λόγια εάν κοιτάξουμε μέσα από την ουσιά των λέξεων.. Και πόσο διαφορετικά μπορούν να ακουστούν ή να μεταφραστούν εάν αλλάξεις μερικές λεξούλες... ανάλογα με εκείνον που πρεσβεύει το κάθε δόγμα ή την ιδέα!!!
Η ουσία όμως παραμένει.. όπως και να το ονομάζεις αυτό...


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 04:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Έτσι:
Ο αθεϊσμός μου, σαν του Σπινόζα, είναι αληθινή ευσέβεια προς το Σύμπαν και απαρνείται μόνο τους θεούς, που κατασκεύασαν οι άνθρωποι κατ’ εικόνα κι ομοίωση, για να γίνουν υπηρέτες των ανθρωπίνων συμφερόντων τους.

Μα και έτσι:
Ο ΠΑΝθεϊσμός μου, είναι αληθινή ευσέβεια προς το Σύμπαν και απαρνείται μόνο τους θεούς, που κατασκεύασαν οι άνθρωποι κατ’ εικόνα κι ομοίωση, για να γίνουν υπηρέτες των ανθρωπίνων συμφερόντων τους...
Τζ. Σανταγιάμα

Η καρδιά μου οδηγός μου και ο νους μου φυλακάς μου!!!

Υ.Γ. τελευταία αναγνώρισα τον εαυτό μου μέσα από τους άλλους!! Μα δεν ζητάω συγνώμη.. όπως είπε και ο Νίτσε : εάν ακολουθήσεις τον δρόμο σου, σηκώνεις και την δική μου σημαία στο φως..
Να το πάλι!!! ....

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 12:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητη simori το είχα προτείνει πριν από λίγο καιρό δεν ξέρω αν το είχες δει. Μια πολύ καλή μελέτη...


http://www.freechristians.com/FC_Greece/greece_nikita2003_godbeyondtheism.htm

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 00:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΠΛΩΤΙΝΟΣ, σε ευχαριστώ, όντως δεν είχε τύχει να το δω εώς τώρα..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φώτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


85 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 01:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φώτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλή η μελέτη στο freechristians. Τα γραφόμενα είναι όντως αληθινα.
Για κάθε ανάγκη του ανθρώπου υπάρχει και κάτι με το οποίο μπορεί να την ικανοποιήσει π.χ. πεινάει και υπάρχει φαγητό ή διψάει και υπάρχει νερό. Νοιώθει πως έχει υψηλότερο προορισμό από τα 2 μέτρα χώμα και υπάρχει ο Θεός που του δημιουργεί αυτό τον προορισμό και του δίνει όλα τα μέσα για Τον βρει. Τώρα κάποιος ο οποίος δεν πιστεύει πουθενά παρά μόνο στον εγκέφαλό του μπορεί όλα αυτά να του ακούγονται γραφίκά, αλλά είναι ελεύθερος να ΄μείνει εγκλωβισμένος μέσα στην λογική του και να σταματήσει να ασχολείται με το υπερφυσικό.
Δεν καταλαβαίνω γιατί οι άνθρωποι δεν δοκιμάζουν το Ευαγγέλιο. Μέσα στο Ευαγγέλιο καταγράφεται το πιο αισιόσοξο μήνυμα που ακούστηκε ποτέ στην ιστορία της ανθρωπότητας! Μην μπερδεύετε το γ΄νήσιο μήνυμα του Ευαγγελίου με τις εκκλησίες που γίνονται καθεστώτα και εκμεταλλεύονται τους πιστούς τους. Ο Ιησούς δεν ίδρυσε τη τάδε ή τη δίνα εκκλησία. Ο Ιησούς διακήρυξε την πραγματική ελευθερία και ευτυχία η οποία βρίσκεται μέσα στην αποκατάσταση της σχέσης μας με το Θεό. Υπάρχει δρόμος προς το Θεό, έχει ήδη ανοίξει μέσω του Ιησού. Μέσα στο Ευαγγέλιο ο άνθρωπος μπορεί να βρεί απάντηση σε όλα τα υπαρξιακά, πνευματικά, συνειδησιακά προβλήματά του,αρκεί να είναι σε θέση να παραδεχτεί ότι δε μπορεί μόνος του να βρεί την αλήθεια αλλά να ζητήσει από το Θεό μιλήσει στη ψυχή του. Κρούεται και θα σας ανοιχτεί!!

Αυτή είναι η κρίση, ότι ήρθε το φως στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι περισσότερο παρά το φώς, επειδή τα έργα τους ήταν πονηράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ankor 7
Νέο Μέλος

Honduras
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 15:35:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ankor 7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ΄ότι κατάλαβα, όλοι οι άνθρωποι, πάνω κάτω, έχουν τα ίδια προβλήματα. Να με συγχωρήτε κιόλας, δεν έχω πολύ σχεση με τέτοια θέματα, αλλά δε γίνεται να πιστεύουν όλοι στο ίδιο;


To be or not to be. And if you wish to be, why is that?
I mean the read or the blue pill?
Did you get me?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 15:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αλλά δε γίνεται να πιστεύουν όλοι στο ίδιο;

Ισως να ηταν ενας πολύ βαρετός κοσμος, αν όλοι πιστεύαμε το ίδιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ankor 7
Νέο Μέλος

Honduras
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 09:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ankor 7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ισως να ηταν ενας πολύ βαρετός κοσμος, αν όλοι πιστεύαμε το ίδιο

Ο.κ άρα το κάνουμε για ποικιλία. I've got the meaning.Το πρόβλημα είναι ότι αντί να είμαστε ευτυχισμένοι που είμαστε διαφορετικοί και ωραίοι, ξεκινάμε πολέμους για να αποδείξουμε ότι είμαστε καλύτεροι.


To be or not to be. And if you wish to be, why is that?
I mean the red or the blue pill?
Did you get me?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lioneagle
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 10:35:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lioneagle  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τί είναι αυτό που μας οδηγεί να πάρουμε αυτόν τον δρόμο και όχι τον άλλον? Ποιό είναι αυτό το φως που μας τραβάει και ποιά η ανάγκη μας να το υποστηρίξουμε?

Simori, μου αρέσει πάρα πολύ το θέμα που έθεσες, αν και τόσες μέρες που το έβλεπα στο fοrum δεν του είχα δώσει την κατάλληλη σημασία.
Παίρνοντας ως αφορμή τα ερωτήματα σου που αναφέρονται στο παραπάνω απόσπασμα, έρχονται στο μυαλό μου τα εξής.Αν υποθέσουμε ότι κάθε άνθρωπος γεννιέται σε ένα συγκεκριμένο πολιτιστικό περιβάλλον, όπου επικρατούν συγκεκριμένες θρησκευτικές αντιλήψεις, θέλοντας και μη, έρχεται σε στενή επαφή μαζί τους. Είναι βέβαιο ότι, αν μιλάμε, για ένα κοινό άνθρωπο, σίγουρα θα επηρρεαστεί από αυτές, τουλάχιστον για τα πρώτα χρόνια της ζωής του. Άρα, από μια πρώτη ματιά είναι θεμα τύχης-μοίρας-κάρμα, όπως θέλετε πείτε το. Δηλαδή, υπάρχει κάποιος λόγος που αυτός ο άνθρωπος γεννήθηκε στο συγκεκριμένο περιβάλλον(αν αντιλαμβανόμαστε την ουσιαστική έννοια του κάρμα). Επομένως, δεν έχουμε και πολλές επιλογές για τις θρησκευτικές πεποιθήσεις που ακολουθούμε, στην αρχή, αφού στη συνέχεια μπορεί να βρεθεί κάτι που μας ενδιαφέρει περισσότερο.
Από το σημείο αυτό και έπειτα, η άποψη μου είναι ότι αν εξετάσουμε το εσωτερικό κομμάτι κάθε θρησκείας θα διακρίνουμε την ανάγκη για την παρουσία ενός υπερανθρώπινου όντος, που είναι η αιτία όλων των εκδηλωμένων. (Με τη φράση εσωτερικό κομμάτι κάθε θρησκείας εννόω, την ερμηνεία των ιερών και παραδοσιακών κειμένων της με φιλοσοφική και ερευνική διάθεση). Δηλαδή, κάθε θρησκεία, στη βάση της έχει τα ίδια χαρακτηριστικά. Η φαινομενική διαφορετικότητα που παρατηρείται στις πίστεις των διαφόρων λαών, οφείλεται στα διαφορετικά είδη κουλτούρας και πολιτισμού που αναπτύχθηκε στις εκάστοτε περιοχές, με αποτέλεσμα ο θεμελιωτής της κάθε θρησκείας να πρέπει να μιλήσει με όρούς και παραδείγματα που θα γίνονταν κατανοητά απο τον κόσμο, στον οποίο απευθείνεται. Όλο αυτό το περίεργο που έγραψα σημαίνει ότι δεν γίνεται σε κάποιο λαό της Νότιας Σαχάρα να μιλήσουμε για τη θεότητα των πάγων.
Επομένως, ο άνθρωπος έχει την ανάγκη να εξηγήσει όλα αυτά που του συμβαίνουν γύρω του και διατυπώνει με διαφορετικό τρόπο κάποιες βασικές γνώσεις που υπήρχαν από τα πρώτα στάδια εξέλιξης της ανθρωπότητας. Όμως αυτό δεν αρκεί, διότι όπως το κάθετι στη φύση δε μένει στάσιμο, αλλά διαρκώς εξελίσεται, έτσι και το άτομο αναζητά το σκοπό της ζωής του που για να τον φτάσει πρέπει με κάποιον τρόπο να διαμορφωθεί-εξελιχθεί. Για το λόγο αυτό όλες οι θρησκευτικές πεποιθήσεις έχουν μέσα τους το στοιχείο της ηθικής(της ηθικής ως ένα μέσον για διαμόρφωση του χαρακτήρα)και του εξαγνισμού, προκειμένου να επιτευχθεί η θέωση-απόλυτη τελείωση.
Αυτά τα λίγα ή μάλλον αρκετά, αλλά ελπίζω όχι κουραστικά, ήταν όσα όσα σκέφτηκα για την αιτία της ύπαρξης των πολλών και διαφορετικών θρησκειών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lioneagle
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 10:52:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lioneagle  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε/η Ανκόρ 7, αν και όπως λές δεν έχεις σχέση με τέτοια ζητήματα, είχες δίκιο, γιατί τελικά όλοι το ίδιο, λίγο έως πολύ, πιστεύουμε. Η μόνη διαφορά είναι ότι ο καθένας δημιουργεί και ένα ξεχωριστό περιτύλιγμα. Όλοι οι άνθρωποι έχουν τις ίδιες ανάγκες και αυτό συμβαίνει, διότι η ψυχή,μάλλον, δεν διακρίνεται από φύλο, φυλή, εθνικότητα και κοινωνική προέλευση και διαρκώς αναζητά αυτό που με το νού δεν μπορούμε να συλλάβουμε απόλυτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 12:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου ευχαριστώ για την συντροφιά σας..

Τί είναι αυτό που μας κάνει να διαλέγουμε τον έναν δρόμο και όχι τον άλλον?
Ναι ας πούμε πως έχουμε ξεφύγει από εκείνη την εποχή που οι άλλοι αποφάσιζαν για εμάς... Και είμαστε εμείς εκείνοι που ψάχνουμε να μάθουμε μέσα μας αυτό που μας δείχνει τον δρόμο είτε μέσα από την λογική είτε μέσα από το συναίσθημα....
Μέσα σε κάθε δρόμο που έχουμε επιλέξει ψάχνουμε την ουσία... Ποιά είναι όμως αυτή ή ουσία για εμάς? Πολλοί θα πουν πως καθοδηγούνται από την αγάπη.. αλλά υπάρχουν πολλά μέρη σε αυτόν τον κόσμο που σου δείχνουν τον δρόμο της... γιατί όμως διαλλέγουμε εκεινο τον δρόμο και όχι τον άλλον?
Π.Χ. τί είναι αυτό που συμπορεύεται μαζί με την αγάπη και για εμάς είναι ποιο ταιριαστό? Να είναι απλά κάποιοι παράγοντες.. όπως ας πούμε η κουλτούρα ενός πολιστισμού? Πόσο όμως είναι "πραγματική" αυτή η προσέγγιση? Π.Χ. είμαστε δυτικοί γι' αυτό είμαστε Χριστιανοί...
Ξέρω πως τα ερωτήματά μου είναι δύσκολο να απαντηθούν.. αλλά τα θέτω γιατί πιστεύω πως είναι ένα ωραίος τρόπος να δούμε πιο συνειδητά αυτό για το οποίο μας δίνει την ομορφιά μας...

Να επισημάνω.. πως η διαφορετικότητα έχει παρεξηγηθεί από κάποιους ή μάλλον από πολλούς που νομίζουν πως με τους τις μάχες και τους πολέμους για την ανάδειξη του καλύτερου οδηγεί πραγματικά σε κάτι ουσιαστικό
.. όμως δεν είναι όλοι που στοχεύουν στην ανάδειξη .. ή στον προσιλιτισμό...
Η διαφορετικότητα είναι κάτι το όμορφο και αυτό είναι μία μεγάλη αλήθεια που δεν γίνεται να μην βρεθούν κάποιοι που να την ανακαλύψουν...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φάνης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 13:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Να επισημάνω.. πως η διαφορετικότητα έχει παρεξηγηθεί από κάποιους ή μάλλον από πολλούς που νομίζουν πως με τους τις μάχες και τους πολέμους για την ανάδειξη του καλύτερου οδηγεί πραγματικά σε κάτι ουσιαστικό
.. όμως δεν είναι όλοι που στοχεύουν στην ανάδειξη .. ή στον προσιλιτισμό...
Η διαφορετικότητα είναι κάτι το όμορφο και αυτό είναι μία μεγάλη αλήθεια που δεν γίνεται να μην βρεθούν κάποιοι που να την ανακαλύψουν...


Συμφωνώ μαζί σου "simori",
ότι αναφέρεις σχετικά με την διαφορετικότητα.

Δίπλα της μπορούμε επίσης να προσθέσουμε την ανεκτικότητα και την συμβίωση με τους συνανθρώπους μας άσχετα που και σε τι πιστεύουν.
Όλα βέβαια ξεκινούν από το να καταλάβουμε πρώτα τον εαυτό μας!


Φιλικά Φάνης!

approve


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lioneagle
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 15:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lioneagle  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι ας πούμε πως έχουμε ξεφύγει από εκείνη την εποχή που οι άλλοι αποφάσιζαν για εμάς... Και είμαστε εμείς εκείνοι που ψάχνουμε να μάθουμε μέσα μας αυτό που μας δείχνει τον δρόμο είτε μέσα από την λογική είτε μέσα από το συναίσθημα....

quote:
Μέσα σε κάθε δρόμο που έχουμε επιλέξει ψάχνουμε την ουσία...

Στα παραπάνω αποσπάσματα αναφέρεις δύο μαγικές λέξεις που με αποσχόλησαν και με απασχολούν ακόμα. Η πρώτη είναι ο δρόμος και η δεύτερη ειναι η ουσία. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δεν είσαι εσύ που επιλέγεις το δρόμο, αλλά αυτός εσένα. Κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει με μια σειρά ΄΄σατανικών΄΄ και διαδοχικών συμπτώσεων ή με οποιοδήποτε άλλο τρόπο που θα σε οδηγήσει κάπου όπου σίγουρα εσύ θα αποκομίσεις πράγματα. Το ζήτημα είναι κατά πόσον έχουμε τη διάκριση να αντιληφθούμε και να αρπάξουμε την ευκαιρία που πιθανόν να μας δοθεί μία και μοναδική φορά.
Θεωρώ ότι είναι πολύ θετικό το γεγονός ότι κάποιος αναζητά ένα δρόμο να βαδίσει ή αλλιώς ζητά ένα σκοπό ζωής για να υπηρετήσει, αλλά έχω την πεποίθηση ότι όταν είναι έτοιμος θα βρεί το δάσκαλο για να τον διδάξει.Είμαι από εκείνους τους δύσπιστους που χρειάζονται ένα σωρό επιχειρήματα για να ακολουθήσουν κάτι, ωστόσο θεωρώ ότι δεν υπάρχουν επιχειρήματα για τα όσα αναφέρονται, δίοτι γίνονται κατανοητά μόνο μέσω της εμπειρίας, δηλαδή με βιωματικό τρόπο.Ψάχνω και εγώ για μια ανάλογη εμπειρία και ζητώ βοήθεια από παντού, γι΄αυτό είμαι πολύ χαρούμενος που βρήκα κάποιον που έχει ακριβώς ή περίπου τον ίδιο προβληματισμό με εμένα.
Τέλος θα ήθελα να πώ ότι κάποιος που έχει ανακαλύψει τελικά το σκοπό της ζωής του, με αποτέλεσμα να αισθάνεται ολοκληρωμένος, μπορεί πολύ εύκολα να αποδεχθεί οποιαδήποτε διαφορετικότητα συναντήσει , γιατι είναι πλέον σε θέση να καταλάβει, μέσα από τις εμπειρίες του, ότι ο καθένας εκπληρώνει τη μοίρα του ή καλύτερα ακολουθεί το δικό του δρόμο. Επομένως στην ερώτηση γιατί ακολουθούμε τον ένα δρόμο και όχι τον άλλο, η απάντηση είναι ότι πολλοί παράγοντες διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο. Ο σημαντικότερος ίσως να είναι το κάρμα, το οποίο αν θέλουμε να το ακολουθούμε θα βρούμε αυτό που ζητάμε, αν δεν το ακολουθήσουμε (κάτι το οποίο είμαστε ελεύθεροι να κάνουμε ανά πάσα στιγμή) θα μπούμε σε μια νέα πορεία, διαφορετική από αυτή που μας προτάθηκε.(πράγμα που δεν ξέρουμε αν είναι καλό ή κακό).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 16:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως τελικά είναι ένας ο Θεός και πολλά τα ονοματά του?

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φώτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


85 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 12:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φώτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως τελικά ο Θεός είναι ένας και έχει διαφορετικά ονόματα;
Η απάντηση είναι όχι. Στις ανατολικές θρησκείες δεν υφίσταται καν Θεός αλλά Θείο, γενικά και αόριστα χωρίς συγκεκριμένη βούληση αλλά και σχέδιο για τον άνθρωπο. Στιν ανιμιστικές θρηκείες της Αφρικής Θεοί είναι τα δέντρα και οι πέτρες και οι αστραπές που καμία σχέση δεν έχουν με τον Προσωπικό Θεό και δημιουργό των Εβραίων.

Η διαφορετικότητα όσον αφορά τις θρησκείες σαφώς και πρέπει να είναι ανεκτή από όλους τους ανθρώπους, αυτό δε σημαίνει ότι είναι και σωστή η κάθε πίστη.
Εάν η αλήθεια μπορούσε να μιλήσει και σου έλεγε ότι εγώ είμαι η αλήθεια και όλα τα άλλα είναι ψέματα, θα την κατηγορούσες ότι είναι απόλυτη και ότι δε θέλει τη διαφορετικότητα; ή ότι είναι αυταρχική; Όχι βέβαια γιατί η αλήθεια πρέπει να λέγεται.
Ο Θεός των Εβραίων είναι ο μόνος Θεός ο οποίος δε δημιουργήθηκε, ούτε ανακαλύφθηκε από τους ανθρώπους, αλλά φανέρωσε τον ευατό του σε αυτούς. Η Παλαιά Διαθήκη είναι το μόνο πρωτότυπο βιβλίο το οποίο βρίθει από προφητείες, πολλές από τις οποίες έχουν πραγματοποιηθεί με σημάντικότερες εκείνες για τη γέννηση του Μεσσία. Ο Ιησούς είναι το μόνο άτομο στην παγκόσμια ιστορία που έκανε τέτοιες αξιώσεις για τον εαύτό του. Προσωπικά πιστεύω ότι ήταν ο Υιός του Θεού, ήταν και είναι η αλήθεια. Όποιος καλοπροαίρετος ερευνητής αναζητάει την αλήθεια, διψάει για την αλήθεια θα τη βρεί στο πρόσωπό του. Ο ίδιος είπε Εγώ Είμαι η Αλήθεια.
Αλλά δε μίλησε απλώς αφθαίρετα. Ο ίδιος προέτρεπε τους συγχρόνους του να δοκιμάσουν την αυθεντικότητα του προσώπου του. "Μελέτάτε τις Γραφές, αυτές είναι που μαρτυρούν για Μένα".

Ένας γνήσιος Χριστιανός δεν είναι δυνατόν να αρχίσει πόλεμο για να επιβάλει τα πιστεύω του. Αυτοί που τα έκαναν αυτά σαφώς δεν ήταν Χριστιανοί(δηλαδή αληθινοί μαθητές του Ιησού) αλλά απλώς καπιλεύτικαν το όνομά του για τα προσωπικά του συμφέροντα. Οι αληθινοί Χριστιανοί πέθαιναν στα στάδια των βασανιστηρίων και δεν σκότωναν Μουσουλμάνους στο όνομα του Χριστού.
Συγγνώμη αν επεκτάθηκα και ξέφυγα λίγο, ζητώ την κατανόησή σας :)

Αυτή είναι η κρίση, ότι ήρθε το φως στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι περισσότερο παρά το φώς, επειδή τα έργα τους ήταν πονηράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 17:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν το δεις απο αλλη σκοπιά , και όχι υπο το πρίσμα της απολυτότητας θα διαπίστωνες, οτι:
1.Έχουμε ανάγκη απο τον θεό.αν δεν υπήρχε θα επινοούσαμε έναν.
2.η ουσία του θεού είναι το Θείο, το οποίο είναι σε όλες τις θρησκείες.

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 19:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας...

Σε οτι φαντάζει η λέξη ``ΘΕΟΣ`` στο πιστεύω κάθε ανθρώπου εχει μεγάλη διαφορά με αυτά που γράφονται.

Απο οτι διαβάζουμε στη βίβλο, καθώς και στη Θεογονία..βρίσκουμε οτι οι Θεοί έχουν ... κάτι ατέλειες .. θα έλεγα ανθρώπινες ατέλειες ... ειναι κάτι που δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητο..

Διαβάζουμε στη Βίβλο οτι ο Θεός δείχνει και την κακή του πλευρά.
Οπως και οι Ολύμπιοι Θεοί.. αλλά γενικά σε ολες τις θρησκείες οι Θεοί δείχνουν και την κακή τους πλευρά.....
Το ερώτημα είναι οτι ο Πανάγαθος έχει και αυτός κακή πλευρά....
γιατί αν έχει κακή πλευρά .. τότε δεν είναι Πανάγαθος...

Αυτά τα λέω γιατί αλλη η φυσιογνωμία του Γιεχωβά.. και αλλη η φυσιογνωμία του Θεού που περιγράφει ο Ιησούς.

Ψάχνουμε να βρούμε αν υπάρχει Θεός... ποιός είναι ο Θεός... το χαρακτήρα του Θεού... και δεν ψάχνουμε κάτι.... κάτι που μπορεί να απαντηθεί...
Εγώ λοιπόν θέλω να θέσω ενα ερώτημα .... ανεξάρτητα απο το χαρακτήρα του Δημιουργού ... γιατί μας δημιούργησε... έμεσα ή άμεσα...ποιός ο λόγος... του άρεσε να δημιουργεί... είχε κάποιο λόγο ...
Εμείς οι άνθρωποι ``καθ` εικόνα και καθ` ομοίωσι του Δημιουργού`` που έχουμε κάποια σχέση με Αυτόν, σε αντίθεση με το υπόλοιπο ζωικό βασίλειο οπου δεν είχε την τύχη να διαθέτει τέτοια νοημοσύνη...οταν δημιουργούμε κάτι ... για κάποιο σκοπό το δημιουργούμε... έχουμε λόγους για να δημιουργήσουμε .. κάπου στοχεύουμε...

Ας ασχοληθούμε λίγο με το λόγο της ύπαρξής μας ... και ας τον συνδυάσουμε με τα δικά μας δημιουργήματα... τι απαιτήσεις θα είχαμε απο αυτά...??? Πώς θα θέλαμε να εξελιχθούν??? Αν σε περίπτωση τους δίναμε την δυνατότητα να εξελιχθούν???

Απο τη στιγμή λοιπόν που δίνουμε τη δυνατότητα σε ενα δημιούργημα να είναι ``νοόημων`` , επεκτάσιμα νοήμων, οπωσδήποτε εχουμε επενδύσει σε αυτό την τύχη του υπαρκτού μας κόσμου.

Ο υπαρκτός αυτός υλικός κόσμος, ο άνθρωπος, και ο Δημιουργός είναι αλληλένδετα δεμένοι..... που απο εκεί ξεκινούν ... όλα....


Φιλικά
allzzaro


Edited by - allzzaro on 10/05/2004 20:11:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy