ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΨΗΛΑ..
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 10:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα. Πρεπει να σας εχει τυχει να σας προβλημαιζει κατι που αφορα τον εαυτο σας η το οικογενειακο περιβαλον και να θελετε μια απαντηση και να την λαμβανεις η απο μια κουβεντα ενος φιλου η "τυχαια" απο εναν ασχετο στον δρομο η απο μια ταινια στην τηλεοραση οπως εγινε στην δικια μου περιπτωση.

Πολλοι ισως πουν οτι ηταν συμπτωση η οτι ηταν τυχαιο. Αυτη η"συμπτωση" ομως συμβαινει αρκετες φορες την καταληλη στιγμη και αγγαλιαζει την ψυχη μου εκεινη την στιγμη που χρειαζομαι απαντησεις.

Στο χθεσινο συμβαν τωρα:

Εβλεπα στο σταρ τα μεσανυχτα μια ταινια με υπερφυσικο θεμα και ηταν πολυ ωραια οσοι δεν την ειδατε. Ενω την εβλεπα σκεφτομουν γιατι ο πατερας μου να μην μου εχει δειξει αγαπη,γιατι να μην μπορει να εκδηλωσει τα συναισθηματα του που αυτο εχει παιξει πολυ σημαντικο ρολο στο τι εγινα εγω,πως νιωθω,πως βλεπω την ζωη και σε τι μονοπατια βαζιζω..
Ενω το σκεφτομουν εντονα αυτο στην ταινια που παρακολουθουσα αμεσως λεει ο ενας ηθοποιος σε εναν μαχητη να του μιλησει για τον πατερα του και του λεει ο μαχητης τι να σου πω για αυτον ειναι ενας χαμενος,δεν εχω παρει αγαπη αρα δεν εχω και ουτε ξερω να δωσω. Τοτε του ειπε οτι εσυ τον διαλεξες αυτον τον πατερα,ειναι το μαθημα που χρειαζοσουν και η αποστολη σου στην γη.
Εκει φυσικα "παγωσα" γιατι πηρα την απαντηση την καταληλη στιγμη που πανω κατω την ηξερα και αυτο μου δωσε δυναμη να προσπαθησω να τον αγαπησω παροτι δεν εχω παρει ποτε αγαπη ουτε κανενα συναισθημα απο μερια του.

Θα θελα αν εχετε παρομοιες εμπειριες να τις γραψετε και την γνωμη σας.
Εγω εχω κι αλλες αλλα δεν τις θυμαμαι τωρα.

Ευχαριστω.

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...

Edited by - Κωστας on 30/04/2004 10:32:53

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 12:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κωστα.

Ομολογουμένως εντυπωσιακή η απάντηση που έλαβες και μάλιστα τόσο άμεσα.

Συμφωνώ με την τοποθέτησή σου, χωρίς να μπορώ να εξηγήσω εύκολα το γιατί, ότι όταν αποζητούμε έντονα την απάντηση σε ένα σοβαρό ερώτημά μας κι έχουμε προσηλωμένο το μυαλό μας εκεί, τότε θα λάβουμε σύντομα τη συγκεκριμένη απάντηση.

Γενικά πιστεύω πως πάρα πολλά πράγματα στη ζωή μας δεν είναι τυχαία και αν είχαμε τη δυνατότητα να παρατηρήσουμε λίγο αποστασιοποιημένα τα πράγματα, θα μπορούσαμε να εξησούσαμε πολλά "ανεξήγητα" γεγονότα.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 13:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Στεφανε ειναι οντως εντυπωσιακο και η αποψη μου ειναι οτι στην δικια μου περιπτωση συμβαινουν τετοια περιστατικα γιατι εχω φτασει τα ορια μου.

Πιστευω και θελω να πιστευω οτι ειναι απο ψηλα,απο εκει που προερχομαστε και το εχουμε ξεχασει.

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...

Edited by - Κωστας on 30/04/2004 13:40:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 14:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και από μένα. Το θέμα που άνοιξες Κώστα είναι πολύ ενδιαφέρον, και με έχει απασχολήσει πολλές φορές στο παρελθόν. Πολλές φορές μου χει τύχει, μια τυχαία φράση στην τηλεόραση, μια τυχαία κουβέντα να ρθει ως απάντηση εξ' ουρανού σε ένα πρόβλημα που με βασανίζει. Και η προσωπική μου άποψη είναι, επειδή δεν πιστεύω στην τύχη, ότι τελικά τέτοιες περιπτώσεις, μόνο τυχαίες δεν είναι..
Θυμάμαι, όταν ήμουν φοιτήτρια πέντε χρόνια στην Αγγλία,άρχισα να διαβάζω Coehlo, επιλέγοντας -φαινομενικά- τυχαίους τίτλους του συγγραφέα, κάθε φορά. Και όμως, όταν επέστρεφα σπίτι από το βιβλιοπωλείο με το εκάστοτε βιβλίο στο χέρι και ξεκινούσα να το διαβάσω, είχα πάντα αυτήν τη συγκλονιστική αίσθηση ότι αυτό το βιβλίο γράφτηκε για μένα, ότι το θέμα που πραγματεύεται και οι απαντήσεις που δίνει, είναι αυτές ακριβώς που ζητούσα και είχα ανάγκη τη δεδομένη στιγμή στην ζωή μου.
Από το παραπάνω, και άλλες προσωπικές εμπειρίες, έχω καταλήξει ότι όχι μόνο δεν πρόκειται για απλές συμπτώσεις, αλλά το σύμπαν, ο Θεός, (όπως το νιώθει ο καθένας μας) "φροντίζει" για μας με μηνύματα μέσα από την καθημερινότητα μας.

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sparverius
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 17:44:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sparverius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κώστα,

Η άποψή μου είναι ότι σε ευαίσθητες στιγμές, σε στιγμές αναζήτησης, είμαστε περισσότερο δεκτικοί και ανοιχτοί από ό,τι στην, ας πούμε, πραγματικότητα. Ως αποτέλεσμα, ακόμα και "τυχαία" συμβάντα αποκτούν διαφορετική διάσταση, γιατί εμείς αναζητούμε επιβεβαίωση, απαντήσεις κλπ. μέσα από αυτά τα συμβάντα. Πιστεύω ότι το γεγονός που περιέγραψες ήταν τυχαίο. Το σημαντικό όμως είναι ότι εσύ μπόρεσες μέσα από αυτό να βρεις μόνος σου την άκρη, μερικές φορές χρειάζεται απλώς μία μικρή ώθηση. Είναι πολύ όμορφο να βιώνει κανείς την αρμονία της Δημιουργίας στην καθημερινή ζωή, έστω και σε ψήγματα... Είναι πολύ όμορφο να ξέρεις ότι η ίδια η Δημιουργία συμμετέχει μέσω ενός τυχαίου γεγονότος σε ένα δικό σου βήμα προόδου...

Φιλικά,
sparverius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2004, 18:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη inandabove θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου.

sparverius ειναι πολυ ενδιαφερουσα η εξηγηση σου και θα μπορουσε να ειναι η απαντηση αλλα υπαρχει και το ενστικτο,η διαισθηση,το κατι που σου λεει οτι "δεν ειναι τυχαιο ξυπνα"

Φιλικα

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...

Edited by - Κωστας on 30/04/2004 18:31:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 06:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ...ΟΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΑΣ!ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ....!
ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙ,ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ 1Ι ΛΥΚΕΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΕΔΙΝΑ LOWER,ΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΑΙΜΑΤΩΜΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΤΑΓΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ,ΜΕΙΝΑΜΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ 4 ΜΗΝΕΣ,ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ (ΕΥΤΥΧΩΣ ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΤΟ ΑΙΜΑΤΩΜΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ),ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΘΣ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ,ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ,ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΧΑ ΟΡΙΟ 4 ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΩ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΚΑΘΟΛΟΥ,ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΠΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΣΤΑΝ ΓΙΑ ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ,ΕΝΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΙΔΑ ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ,ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΙ ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ....ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝ!!ΕΔΩΣΑ ΤΟ LOWER ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΑ,ΠΗΓΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΜΙΑ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ 15 ΓΕΝΙΚΟ...!!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΕΧΑΣΑ.....

georgetteΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 06:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα. Φιλη who knows σε ευχαριστουμε για την εμπειρια σου!
Σε καταλαβαινω απολυτα και τελος καλο ολα καλα!!!

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 07:06:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΩΣΤΑΣ....ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ...ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ..ΚΟΛΛΗΣΑ ΕΔΩ...ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 4 ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ......!!!!!
ΠΑΝΤΩΣ ΟΝΤΩΣ ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΟ ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ!!!

georgetteΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 08:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι οντως δεν μπορεις να ξεκολησεις!!! Ετσι και εγω στην αρχη πριν μερικους μηνες

Τωρα ασχολουμαι με συγκεκριμενα θεματα οπως η αστρικη προβολη,συνειδητο ονειρεμα,μεταθανατιες εμπειριες και διαφορα παραξενα που διαβαζω εδω!

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 10:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα κι από μένα.

Φίλε Κώστα, εγώ θα συμφωνήσω με την γνώμη του sparverius.
Οι πληροφορίες που δεχόμαστε καθημερινά είναι πολλές και διαφορετικές.
Εμείς, τις "ξεσκαρτάρουμε" μέσα στο μυαλό μας, ανάλογα με το προσωπικό μας ενδιαφέρον. Δηλαδή, αν μας απασχολεί κάτι συγκεκριμένο
κάποια περίοδο της ζωής μας, όποτε πετύχουμε μία σχετική πληροφορία
χτυπάει μέσα στο μυαλό μας ένα "καμπανάκι" να της δώσουμε ιδιαίτερη προσοχή. Σε κάποια άλλη φάση, μπορεί και να περάσει εντελώς απαρατήρητη (όπως περνούν πολλές άλλες πληροφορίες).

Για να μιλήσουμε "για το σύμπαν που συνωμοτεί υπέρ μας" θα πρέπει να συμβεί κάποιο ιδιαίτερο γεγονός που να μην επιδέχεται άλλη ερμηνεία, κατά την γνώμη μου πάντα. Πχ. να σταθούμε μπροστά σε μία βιβλιοθήκη γεμάτη διάφορα βιβλία και να πέσει τυχαία στα πόδια μας το κατάλληλο βιβλίο που απαντά στο ερώτημα που μας απασχολεί. (Και μάλιστα ανοιχτό στην σχετική σελίδα!) Δεν το αποκλείω να συμβαίνει, αλλά το θεωρώ σχετικά σπάνιο φαινόμενο.
Κάτι παρόμοιο μου έχει συμβεί πολλές φορές (πχ να ανοίγω ένα μεγάλο τόμο λεξικού στην ακριβή σελίδα που περιέχει το λήμμα που ψάχνω, με μία κίνηση) αλλά κι αυτό το θεωρώ δική μου ικανότητα λόγω της τριβής μου με το ψάξιμο λημμάτων σε λεξικά, δηλαδή ότι το μυαλό μου υπολογίζει περίπου την σελίδα στην οποία βρίσκεται και καθοδηγεί το χέρι μου εκεί, χωρίς να έχω επίγνωση αυτής της διαδικασίας).



'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 10:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria καλησπερα.

Δεν μπορω να αποριψω την δικια σας εξηγηση γιατι ειναι αρκετα ικανοποιητικη αλλα θα επιμεινω στην δικια μου για τον απλουστατο λογο οτι μου συμβαινει πολυ συχνα,οταν το χρειαζομαι(μονο πραγματικα)στις πιο κουφες περιπτωσεις και με τα πιο απιθανα ατομα και μερη και μονο οταν ειμαι στα ορια μου.

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...

Edited by - Κωστας on 01/05/2004 10:59:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 14:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κωστας,

η λεγόμενη "λογική" ερμηνεία και η πιο "μεταφυσική" στην πραγματικότητα δε διαφοροποιούνται.

Θα πρέπει να γνωρίσουμε καλύτερα το μηχανισμό επικοινωνίας με τον ανώτερο εαυτό μας, ο οποίος δέχεται μηνύματα από το συλλογικό ασυνείδητο και καταγράφονται "εν αγνοία" μας και να τον χρησιμοποιούμε προς όφελός μας.

Τα αρχέτυπα δε, παίζουν ιδιαίτερο ρόλο, αφού ακόμα και η θέα ενός αντικειμένου (βλέπε παραμύθια) δημιουργούν αυτομάτως συνειρμούς. Πρόσφατες έρευνες δείχνουν ότι μάλλον τα αρχέτυπα (συλλογικά και ατομικά) βρίσκονται στο DNA και μεταφέρονται από γενιά σε γενιά.

Θα έλεγα ότι ορθότερα θα πρέπει να γράψουμε "απάντηση από έσω" γιατί το "ψηλά", εσωτερικά μας είναι.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 16:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Κωστας,

Θα πρέπει να γνωρίσουμε καλύτερα το μηχανισμό επικοινωνίας με τον ανώτερο εαυτό μας, ο οποίος δέχεται μηνύματα από το συλλογικό ασυνείδητο και καταγράφονται "εν αγνοία" μας και να τον χρησιμοποιούμε προς όφελός μας.


Αυτη η ερμηνεια με καλυπτει και πρεπει καποια στιγμη να διαβασω περισοτερα για τον ανωτερο εαυτο μας και το συλλογικο ασυνειδητο!!
Αληθεια ξερεις αν εχουμε θεματα ηδη εδω?

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 18:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κωστας,

δεν γνωρίζω να υπάρχει συγκεκριμένο θέμα, όμως είμαι σίγουρη ότι μπορείς να βρεις στοιχεία σχετικά σε πολλά θέματα του esoterica. Υπάρχει και τεράστια βιβλιογραφία.
Εξάλλου, κατά την ταπεινή μου άποψη, όλος ο χώρος του εσωτερισμού τείνει προς αυτή τη μοναδική αλήθεια.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2004, 19:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ σε ευχαριστω πολυ

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 06:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!!!
ΦΙΛΕ ΚΩΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ!ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΟΤΑΝ ΖΗΤΑΣ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ Χ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ..
ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΚΟΠΟ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ.
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΙΣ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ PAULO COELHO:Ο ΑΛΧΗΜΙΣΤΗΣ,ΠΙΣΤΕΨΑ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΞΩ Η ΑΠΟ ΕΣΩ ΑΛΛΑ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΤΥΧΕ ΣΕ ΕΜΕΝΑ,ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝΕ Η ΣΩΣΤΗ.
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ..
ΦΙΛΙΚΑ

Alma Libre....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 10:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλο μηνα φιλη lencolas!

Συμπτωση που το σκεφτοσουν!!!
Αυτη η συμπτωση δυναμωνει πιο πολυ το πιστευω μου.
Το εχω διαβασει και εγω το βιβλιο και ειναι πολυ καλο!!!

Να σαι καλα.

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 20:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.Εγώ πιστεύω οτι τίποτα στη ζωή δεν είναι τυχαίο. Όλες οι απαντήσεις στα προβλήματα είναι εκεί έξω αρκεί να έχουμε ανοιχτά τα μάτια της ψυχής. Και μια πρόσφατη εμπειρία καθόλου ευχάριστη..Μια αδελφική φίλη μου νοσηλευόταν αυτές τις μέρες σε κώμα απο υπερβολική δόση ηρεμιστικών. Πέρα απο τα τετριμμένα που μπορεί κάποιος να πεί σαυτή την περίπτωση για να συμπαρασταθεί στον άλλον ,τίποτα δεν ένοιωθα απο αυτά οτι ήταν αυτό που ήθελε να ακούσει. Χθές ξεφυλίζοντας κάποια βιβλία έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο του Ερμαν Εσσε ,το οποίο έιχα χρόνια να διαβάσω. Βρήκα σημειωμένες τις εξής φράσεις του βιβλίου:"Ο Θεός δεν μας στέλνει την απελπισία για να μας οδηγήσει στο θάνατο, αλλά να μας αφυπνίσει μέσα μας τη Νέα Ζωή".Ήταν σαν να βρήκα μια γραμμή πλεύσης να της συμπαρασταθώ εκ νέου, αφυπνιζοντάς της μια καινούρια ζωή. Ελπίζω να πετύχει.

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 22:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους και όλες...

Ό,τι οι απαντήσεις σου έρχονται από το πουθενά είναι κάτι που το έχω βιώσει αρκετές φορές και σίγουρα το πιστεύω. Απλά υφίσταται...

Το θέμα είναι αυτό το "πουθενά" πώς προσδιορίζεται;; Σε ποιόν ή σε τί αποδίδεται;; Ανώτερη δύναμη, κάποιοι που νοιάζονται για μας από μακριά, μια άγνωστη ανθρώπινη δυνατότητα;;; Δεν ξέρω...

Κάτι άλλο... Γιατί κάποιες φορές δεν σου έρχονται την κατάλληλη στιγμή, αλλά την ΠΛΕΟΝ ακατάλληλη;; Ίσως και όταν έχει χαθεί μια ευκαιρία....

Ευχαριστώ...

-------------
ΤΟΛΜΗΣΤΕ!! ΣΕ ΟΛΑ!!

-Αν χάσετε θα έχετε πάρει ένα ωραίο μάθημα.
-Αν νικήσετε θα έχετε την χαρά την νίκης (ίσως της πρωτοπορίας).

Edited by - bladerunner on 02/05/2004 22:27:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1425781
Maintained by Digital Alchemy