ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ; (Σχέση Ελλάδας με τεχνολογία - εξέλιξη)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
raimon
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 15:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους raimon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.

Ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και καιρό είναι το θέμα
της τεχνολογίας.
Της Ελληνικής τεχνολογίας της ευφυΐας
τον Ελλήνων.
Που είναι το αρχαίων κάλλος των Ελλήνων που καυχóμεθα με τους κονδυλωπελεκητους
ναούς, τους ναούς που περιστρέφονταν, τους υπολογιστές, την αστρονομία, της μηχανές που πετούσαν ;
Τα ρομπότ τύπου ταλος κ.λ.π.
Και σήμερα τη; Αγγουράκια για την όρεξη και ντοματούλες ( δεν λέω
καλά είναι και αυτά και απαραίτητα αλλά και αυτά δυστυχώς μας τα μετάλλαξαν λέει, τη να πω αίσχος )
που είναι τα μεγάλα μυαλά τύπου Γ.Γκιολβα, Καραθεοδωρή κ.λ.π.
γιατί χάνονται γιατί θάπτονται γιατί φεύγουν ;
Λέγεται ότι της μεγάλες διάνοιες μας της παίρνουν η ΗΠΑ και αλλού δεν ξέρω που ;
Γιατί η Ελλάδα έχει μείνει τόσο πίσω , φοβόμαστε μήπως ;
Και τη;
Γιατί η Ελλάδα δεν μπορεί να πάρει τα πάνω της επιτέλους γιατί την σαμποτάρουν από παντού;
φταίνε τα 400 χρόνια σκλαβιάς από τους τούρκους;
φταίνε η γερμανοί στην κατοχή που μας ρήμαξαν ;
Γιατί κύριοι γερμανοί που το αίμα των πατέρων μας και των αδελφών μας αχνίζει ακόμα ζεστό στα άγια χώματα μας και ερχόσαστε εσείς σήμερα με της μερσεντές σας και το πατάτε κάνοντας της διακοπές σας δεν αποδίδετε της αποζημιώσεις στην Ελλάδα ;
και σε μια μια οικογένεια χωριστά που πενθεί κάποιον δικό της ;
(νομίζω αν δεν κάνω λάθος έχουν δοθεί κάποιες αποζημίωσης σε κάποια άλλα κράτη.)
Να αποδοθεί η ελάχιστη δικαιοσύνη κύριοι που μπορείτε να κάνετε
ακόμα .

Απαντήστε σας παρακαλώ επιτέλους τη φταίει και η Ελλάδα που ΜΕΣΟΥΡΑΝΟΥΣΕ
στην αρχαιότητα σήμερα σε πολλά θέματα ,σχεδόν σε όλα
ήμαστε πιο κάτω και από μια τριτοκοσμική χώρα .


athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 15:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλώς κάτι διαδικαστικό γιατί χτυπάει άσχημα... το "τη" θέλει ΓΙΩΤΑ, ---> "τι".

Φιλικά,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 16:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απαντήστε σας παρακαλώ επιτέλους τη φταίει και η Ελλάδα που ΜΕΣΟΥΡΑΝΟΥΣΕ
στην αρχαιότητα σήμερα σε πολλά θέματα ,σχεδόν σε όλα
ήμαστε πιο κάτω και από μια τριτοκοσμική χώρα .

Eγω νομίζω οτι φταίει το ``φύραμα`` που μας ταίζουν...
Δεν εξηγείται διαφορετικά το να δανειζόμαστε απο τις τράπεζες για να αγοράσουμε αυτοκίνητο και ολη μέρα να οδηγούμε αποχαυλωμένοι...

Κοίταξε γύρω σου raimon ... τι βλέπεις...

Αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν καμία σχέση με τους Αρχαίους Ελληνες. Απλά κατοικούν στον ιδιο τόπο

Ούτε ποδήλατο δεν φτιάχνουμε.. Το μυαλό μας είναι μάμ, τουτού, χορό,
και αντε περαστικά μας....


Edited by - allzzaro on 02/05/2004 16:07:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

raimon
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 16:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους raimon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε το θέμα μου δεν είναι το διαδικαστικό που εκκρεμή Ελλάδος Γερμανίας και γενικός της εοκ
αλά η κατάντια της Ελλάδος σε σύγκριση με τον αρχαίο πολιτισμό
δεν εννοούσα ότι φταίνε η αποζημιώσεις που δεν έχουμε πάρει
εσύ το μόνο που σε απασχόλησε είναι το λάθος…(τη)
να γιατί έχομε μείνει τόσο πίσω
καίγεται το δάσος και εμείς προσπαθούμε ακόμα να σβήσομε το σπίρτο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

coperrolo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


191 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 01:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coperrolo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και έλεγα, τι λείπει από τα site, κάπως λειψό μου φαίνεται.... Και νάτο! οι αποζημιώσεις των γερμανών!....
Φίλτατε όσοι εκτελέστηκαν από τους γερμανούς δεν το έκαναν για να γίνουν ζήτουλες οι απόγονοί τους.
Παρ'ολα αυτά πέρνα μια βόλτα απ'τα χαροκαμμένα Καλάβρυτα να δεις πως η Βέρμαχτ του εξασφάλισε την οικονομική ανεξαρτησία για τις επόμενες 40 γενεές.
Και αν δεν ερχόντουσαν και οι μερσεντέ, ο όρος τουρισμός θα μας ήταν άγνωστος.
Ίσως όμως να ποθείς κρυφά να σου αφήσουν μια κομπρέσορ, έτσι για να σου απαλύνουν τον αβάσταχτο πόνο και να περνάς από τις εκατόμβες αισθανόμενος δικαιωμένος. Δεν ξέρω, έστειλες email στο www.mercedes.de ; Μήπως να έψηνες καναν απόγονο τριτο-ραϊχίτη τώρα που καλοκαιριάζει;

My Karma ran over your Dogma
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

raimon
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 09:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους raimon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ coperrolo αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι η Ελλάδα
έχει πάει πάρα πολλά χρόνια πίσω εξαιτίας του πολέμου αυτού
εσύ πως το βλέπεις δηλαδή?

γνωρίζω άνθρωπο 79 ετών σήμερα
15 ετών τότε περίπου
του έκαψαν αδελφό 19 ετών και πατέρα
μαζί με άλλα 40 άτομα σε ένα δωμάτιο όλους μαζί με βενζίνη
το παιδί αυτό μετά τον πόλεμο δεν σπούδασε σε πανεπιστήμια
και κολέγια παρόλο που ήταν
με υψηλό δείκτη νμνς
αλά εργάσθηκε για να ζήση αδελφές και μητέρα .
Να γιατί έχομε πάει πίσω κατά κάποιων τρόπο

εσύ βλέπεις το θέμα προσωπικά και όχι για το σύνολο
και το καλό της Ελλάδας
εγώ μερσεντές και χλιδη δεν επιθύμησα ποτέ μου….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 11:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εσύ το μόνο που σε απασχόλησε είναι το λάθος…(τη)
να γιατί έχομε μείνει τόσο πίσω
καίγεται το δάσος και εμείς προσπαθούμε ακόμα να σβήσομε το σπίρτο

Αντιθέτως, αυτή είναι η ουσία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

coperrolo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


191 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 15:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coperrolo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ coperrolo αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι η Ελλάδα
έχει πάει πάρα πολλά χρόνια πίσω εξαιτίας του πολέμου αυτού
εσύ πως το βλέπεις δηλαδή?

Φίλε raimon εγώ το βλέπω πως όσα χρόνια πίσω πήγε η Ελλάδα, άλλο τόσο πίσω πήγαν όλες οι Ευρωπαϊκές χώρες. Αλλά, αν εξαιρέσουμε τους εβραίους που μας τα'χουν ζαλίσει με το ολοκαύτωμα, μόνο μερικοί από εμάς τους Έλληνες καθόμαστε και μεμψιμιριάζουμε.
Μεγάλες ευρωπαϊκές πόλεις που έγιναν οικόπεδο τότε, τώρα τις επισκεπτόμαστε και αναρωτιώμαστε "αχ, γιατί να μην είναι έτσι η Αθήνα;" Πιο τρανό παράδειγμα η ίδια η Γερμανία που ναι μεν ισοπεδώθηκε αλλά ανέκαμψε, ενώ βρισκόταν στη παγκόσμια δυσμένεια, και ιυοθέτησε πρόσφατα την ανάπηρη ανατολική αδελφή της.
Ίσως, και αν το έλεγες θα συμφωνούσα μαζί σου, να έπρεπε να έχουμε ζητήσει αποζημιώσεις από την τότε σοβιετική ένωση, 1ον γιατί αυτά που διαδέχτηκαν τον πόλεμο έκαναν τους Ναζί να μοιάζουν με νηπιαγωγείο (και αυτά στην πραγματικότητα μας αφαίρεσαν χρόνο όταν οι άλλοι ανέκαμπταν) και 2ον γιατί η μεγαλύτερη πλειοψηφεία εκτελέσεων των γερμανών κατά κάποιο τρόπο προκλήθηκε απ'τους μουσάτους συντρόφους με τ'αρματα.(βλ. Καλάβρυτα, που δεν έμεινε ρουθούνι)
Δεν λέω ότι η όποια αντίσταση είναι κατακριτέα, αλλά δεν τσιγκλάς τον εισβολέα με σκοπό να στους στείλει στα βουνά, θέλει στρατηγική και μελέτη το πράγμα. Μάλιστα, αν μπορείς αποτρέπεις κάποια εκτέλεση συμπολιτών σου. Αλλά που; στη μπανανία;
Τώρα πάει το χάσαμε το τραίνο.
τέλος πάντως ελπίζω να κλείσει η παρένθεση, και συγχώρεσέ με που παρέκλινα τη συζήτηση, πίσω στο θέμα.

My Karma ran over your Dogma
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy