ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΧΑΡΤΟΜΑΝΤΕΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
natalia
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 11:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους natalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους. Συγνώμη , δεν ξέρω αν υπάρχει κάπου αλλού αυτό το θέμα. Απλά θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους αν ξέρουν σχετικά με την τράπουλα ΛΕΝΟΡΜΑΝ καθώς και την τράπουλα του ΧΑΛ.
Αν δηλαδή υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις στο να αρχίσεις να ασχολείσαι με το διάβασμά τους. π.χ για την τράπουλα του ΤΑΡΩ λένε ότι πρέπει να την έχεις μαζί σου, τυλιγμένη σε κάποιο πανί (δεν θυμάμαι το χρώμα) δεν πρέπει να την δίνεις σε άλλον και κάτι τέτοιο. Επίσης υπάρχουν κάποιες ημερομηνίες που δεν κάνει να τις ρίχνεις τις κάρτες κ.λπ.
Αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο για τις κάρτες που προανέφερα θα ήθελα να μου πει.

Ναταλι

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 12:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα...Έχω την εντύπωση πως υπάρχει κάποιο θέμα που ασχολείται με την
χαρτομαντεία αλλά δεν ξέρω αν θα σε καλύψει... Mπορείς να χρησιμοποιήσεις την Aναζήτηση
πάνω δεξιά (εγώ δεν μπορώ//πάλι δεν βγάζει αποτελέσματα)

K ίσως σ'ενδιαφέρει κ αυτό....

http://www.serenapowers.com/lenormand.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

natalia
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 14:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους natalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


K ίσως σ'ενδιαφέρει κ αυτό....

http://www.serenapowers.com/lenormand.html



σε ευχαριστώ πάρα πολύ

ΝαταλιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 15:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη μου

Δεν γνωρίζω τις τράπουλες που αναφέρεις. Εγώ έχω το χάρισμα της πρόβλεψης αλλά με την γνωστή σε όλους μας τράπουλα.

Προσωπικά, δεν διάβαζα ποτέ τα χαρτιά μετά την δύση του ηλίου και σε μεγάλες χριστιανικές εορτές (είμαι χριστιανή ορθόδοξη) αλλά αυτό δεν μου το υπέδειξε κάποιος, απλά έτσι ένιωθα.

Να ‘σαι καλά.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

natalia
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 15:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους natalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σε ευχαριστώ oneiric1 για την συμβουλή σου. Συμφωνώ για αυτό γιατί και εγώ διαβάζω την κανονική τράπουλα. Ουτε στις μεγάλες γιορτές τα κοιτάζω, αλλά ούτε καν την παραμονή (και μενα δεν μου παει, δεν μου το εχει πει κανείς) όσο για αυτό που λες για τη δύση του ηλίου να σου πω την αλήθεια δεν το είχα ξανακούσει. Σίγουρα δεν τα ρίχνω αργά το βράδυ και ειδικά αν πλησιάζει 12, όχι για τίποτε άλλο προσωπικά "αγριεύομαι"

ΝαταλιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 16:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bρήκα κ αυτό το ξεχασμένο θέμα για όποιον ενδιαφέρεται...

TO MEΛΛON MEΣA AΠO THN AΠΛH TPAΠOYΛA

**χεχε... τώρα το μάθαμε όλοι το κολπάκι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 17:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΑΠΟΥΛΑhttp://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3571
ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ ΟΛΑ...
ΦΙΛΙΚΑ Ε.μ.Α...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

goro
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2004, 05:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους goro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οποιος θελει κανει μια μετατροπη στην ταρω και βαζει το ονομα του για να την κατοχειροσει οπος αυτοι που ανεφερες.υπαρχουν 100νταδες.η πατεντα παιζει παντου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 05:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να μάθω λεπτομέρειες και οδηγίες χρήσης για να διαβάσεις την ΑΠΛΗ τράπουλα, και το θέλω ΤΩΡΑ!!!!

Βρήκα ένα άλλο θέμα το οποίο έλεγε μόνο τι συμβολίζει το κάθε χαρτί, αλλά τι κάνουμε? Κόβουμε μοιράζουμε? Διαλέγει φίλο ο άλλος ? τι?? ΑΓΡΡΡ


Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 15:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτω παύλα,

Το ότι κάποιος μπορεί να σου πει τι συμβολίζει το κάθε χαρτί, αυτό δεν σημαίνει ότι θα μπορείς να τα «διαβάσεις». Μην ξεχνάς ότι ο πραγματικός γνώστης δεν έχει «στάνταρ» χαρτιά και επεξηγήσεις. Τα «διαβάζει» έτσι όπως τα βλέπει / νιώθει.

Οτιδήποτε άλλο και ειδικά τα χαρτιά που «μαθαίνονται» από τον έναν στον άλλο, δε νομίζω ότι έχουν καμία πραγματική «απάντηση.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 07:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν κατάλαβες καλά, εγώ δεν ζήτησα να με διδάξει κανείς μαντική, απλά ζήτησα αυτό το παιχνιδάκι που δίνει την δυνατότητα να απασχολώ δεκάδες φίλες μου. :-D

Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 09:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ετσι για πλακα ξεκινησα και εγω, επεσα μεσα σε αρκετα πραγματα (κληρονομικο χαρισμα γαρ), και μετα μαζευτηκε ολο το χωριο εξω απο το σπιτι για να τους πω λεει τα χαρτια.

αποτελεσμα?
εναν μηνα χωρις χαρτζιλικι απο το σοι, διοτι λεει δεν με σπουδασαν λεει για χαρτοριχτρα...

ηθικο διδαγμα?
χρεωνε τες. ποτε δεν ξερεις ποτε θα κοπουν τα σιγουρα εισοδηματα.

------------------------

Όσοι έκτισαν κάτω από τα αστέρια, έκτισαν πολύ χαμηλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fatboy51
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 10:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fatboy51  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Astral Project, θα μπορούσες να ρίξεις χαρτιά για κάποιον που δεν είναι παρόν, για εμένα, για παράδειγμα;; Πιάνει αυτό; Πιστεύω πως θα είχε ενδιαφέρον, μιά και σου είμαι ολοκληρωτικά άγνωστος...

--------------------
USE IT OR LOSE IT !!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 11:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν κατάλαβες καλά, εγώ δεν ζήτησα να με διδάξει κανείς μαντική, απλά ζήτησα αυτό το παιχνιδάκι που δίνει την δυνατότητα να απασχολώ δεκάδες φίλες μου. :-D

Κάτω Πάυλας


Προτείνω την «μέθοδο άνευ διδασκάλου»!!!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 12:48:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Astral Project, θα μπορούσες να ρίξεις χαρτιά για κάποιον που δεν είναι παρόν, για εμένα, για παράδειγμα;; Πιάνει αυτό; Πιστεύω πως θα είχε ενδιαφέρον, μιά και σου είμαι ολοκληρωτικά άγνωστος...


πλακα θα χει να βγει κατι σωστο.

λοιπον εχουμε και λεμε:

καποια σχεση που χεις ή θα θελες να χεις θα σου κανει κακο.
πιθανοτατα να τρως ή να φας και κερατο.
απαλλαξου απο αυτο το ατομο οσο το δυνατον πιο γρηγορα.
χανεις απο οτι λενε και χρηματα απο αυτο το ατομο.
δυο καλοθελητες θα σε βοηθησουν να αλλαξεις καποια πραγματα στην ζωη σου, θα σου προτεινουν κατι καινουργιο που εχει σχεση με εργασια που ομως θα σε ενθουσιασει στην αρχη, αλλα θα αποτυχει παταγωδως.

ελπιζω να μην επεσα μεσα.

φιλια

------------------------

Όσοι έκτισαν κάτω από τα αστέρια, έκτισαν πολύ χαμηλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΨΥΧΗ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


173 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 13:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΨΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΝΕΙΡΙΚΗ ΕΙΡΗΝΗ
ΠΕΣ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙΣ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ?

ΘΑ ΜΑΣ ΣΚΑΣΕΙΣ

ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ SITE ?
MHN EINAI ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ ?
ΜΗΝ ΕΙΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ?
ΜΗΝ ΕΙΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ ?

ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ
ΣΤΗ ΓΗ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ
ΒΑΔΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΛΙΚΝΙΖΟΝΤΑΙ
ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΤΑΡΑΧΕΣ

Η ΑΝΟΙΞΗ ΜΑΣ ΕΠΙΑΣΕ
ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΦΩΤΕΙΝΑ
ΚΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ
ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝΕ ΠΑΙΔΙΑΑΑΑ!!!!!!!


ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΤΩΡΑ ( ΚΑΙ ΟΥΧΙ ΤΗΣ ΣΥΝΟΥΣΙΑΣ )

ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΗ ΠΛΑΚΑ
ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΟ...
ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ 300 ΥΠΑΡΧΟΥΣΕΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ
ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΕΔΩ

Α ΡΕ ΑΘΑΝΑΤΕ ΕΛΛΗΝΑΡΑ !!!

ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟ
ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΧΑΡΤΟΜΑΝΤΕΙΣ ΚΛΠ
ΑΠΛΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΤΕ ΣΤΟ ( 090 ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΛΙΡΑ.GR )

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟΥΣ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ!!!

ΗΣΗΤΝΑΠΑ ΑΙΜΑΚ
ΗΝΗΡΙΕ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 13:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου ΨΥΧΗ,

Δεν θα σου πω, δεν θα σου πω, έτσι για να σκάσεις! (όπως πολύ φιλοσοφημένα λέγαμε και όταν ήμασταν μικρά παιδιά στις γειτονιές που παίζαμε)!!!!

Υ.Γ. Πολύ καλό το ποιηματάκι σου!!!

Υ.Γ. για την astral project: Πολύ μ’ άρεσε το τελευταίο σου σχόλιο! Να μην πέσεις μέσα!!! χαχχααα

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 14:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oneiric εισαι φοβερη!

Κι εγω διαβαζω λιγουλακι την απλη τραπουλα και πιστευω στα χαρτια γιατι εχω μια φιλη που μου τα λεει χαρτι και καλαμαρι και φυσικα βγαινουν ΟΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 14:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πανούλη βλέπω είσαι πολυτάλαντο παιδί!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 14:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οτι μπορω να μαθω..το κανω!Και η τραπουλα μου κινουσε παντα το ενδιαφερον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 20:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εαν τελικα πεσω μεσα και αποδειχθει το κληρονομικο μου χαρισμα, να σας δωσω και τον αριθμο της καρτας μου να κανετε καμια καταθεση, γιατι παλι (απιστεφταμπλ ! ) την φεσωσα?

------------------------

Όσοι έκτισαν κάτω από τα αστέρια, έκτισαν πολύ χαμηλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 22:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοπελιες κ' αγορια,εχω μια ερωτηση...

Τα χαρτια,οι καρτες ταρω κτλ εχουν καμια σχεση με τα ζωδια?
Ειναι σημαντικη η ερωτηση για μενα,μπορει καποιος να μου απαντησει?

ΦΙΛΙΚΑ,Εύλογητος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fatboy51
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 08:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fatboy51  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλημερούδια, Astral Project. Έπεσες έξω στο οικονομικό μέρος, μόνο. Το άλλο, εκείνο για τη δουλειά, απομένει να επιβεβαιωθεί... Αν συμβεί κι αυτό, θα στο πω, φυσικά.

Φαίνεται οτι κάτι υπάρχει, ως "κληρονομικό χάρισμα"!!!

Ευχαριστώ

--------------------
USE IT OR LOSE IT !!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 12:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδία, αμάν πια! Τόσο δύσκολο είναι να μου πει κάποιος που ξέρει μερικά βασικά πραγματάκια? Φοβάμαι μην βγει η γκόμενα εκείνη στο τραπουλόχαρτο και εγώ τις πω (Χμμμ... κάποια λεσβία σε θέλει_) και μετά βγει κανένας τζοκερ και πω (ΑΑΑααα εδώ βλέπω ότι θα πας σε ένα πάρτι μασκέ) τίποτα 69 κούπες και τα ψιλοχοντρύνω.

Λυπηθείτε με, και εγώ το μεροκάματο μου με την άξια μου θέλω να το βγάλω,

Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 13:55:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κοπελιες κ' αγορια,εχω μια ερωτηση...

Τα χαρτια,οι καρτες ταρω κτλ εχουν καμια σχεση με τα ζωδια?
Ειναι σημαντικη η ερωτηση για μενα,μπορει καποιος να μου απαντησει?

ΦΙΛΙΚΑ,Εύλογητος


Φίλε Ευλογητέ,

Τουλάχιστον για μένα δεν είχε ΚΑΜΙΑ απολύτως σημασία.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 00:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Ευλογητέ,

Τουλάχιστον για μένα δεν είχε ΚΑΜΙΑ απολύτως σημασία.


Δεν προκειται να κατσω να παιζω με τα τραπουλοχαρτα,αλλα χρειαζομαι να μαθω αν υπαρχει καμια σχεση μεταξυ αυτων των 2 για δικους μου λογους.

Μπορει καποιος να μου απαντησει?

ΦΙΛΙΚΑ,Ευλογητος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 01:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ,

κατά την άποψή μου, υπάρχει σχέση περισσότερο μεταξύ Ταρώ και αστρολογίας.
Η απλή τράπουλα προέρχεται από την Ταρώ, οπότε όλα σχετίζονται...

Ο συσχετισμός έχει να κάνει και με τα σύμβολα στις διάφορες απεικονίσεις, αλλά και στην ερμηνεία των χαρτιών. Ένας βασικός τρόπος "ριξίματος" της Ταρώ είναι σε 12 οίκους.

Υπάρχει τόπικ, όπου έχει γίνει σχετική συζήτηση και από κει θα βρεις και άλλους συνδέσμους:

Τα Σύμβολα στις κάρτες Ταρώ

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2004, 04:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κλασικά εγώ έμεινα πάλι στο ράφι, μήπως είμαι ψώνιο?

Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2004, 09:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αμα πας σε κανα βιβλιοπωλειο, ολο και καποια μεθοδο μαντικης θα βρεις.

ε μετα, λιγη εξασκηση θελει και χαρισμα.

(μην νομιζεις δηλαδη, οτι τα θυμομαστε και απεξω...)

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2004, 15:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!

Θα συμφωνήσω με τη φίλη oneiric1, για μένα τουλάχιστον τα ζώδια δεν παίζουν κανένα ρόλο στην ερμηνεία των χαρτιών.
Για τον φίλο που ρωτάει εάν και πώς μπορεί να μάθει να "ρίχνει" τα χαρτιά, σαφώς και υπάρχουν κάποιες "στάνταρ" ερμηνείες για το κάθε χαρτί, ΑΛΛΑ η σύνδεση μεταξύ τους (απ΄'οσο έχω καταλάβει μέσα από τη δική μου εμπειρία) δεν γίνεται με το απλό άθροισμα των ερμηνειών...Απαιτεί διαίσθηση κι ενόραση- κάτι που ΙΣΩΣ ο καθένας να μπορεί να αποκτήσει μετά από πολλή εξάσκηση και τριβή με το θέμα. Και χρειάζεται και λίγη κοινή λογική...: Αν ρίχνεις τα χαρτιά για μια φίλη σου, πχ, και σου πέσει ντάμα με κρεβάτι (τα λέω λίγο πιο απλοϊκά από ότι είναι, εδώ πέρα), και γνωρίζεις ότι η φίλη σου δεν έχει...λεσβιακές τάσεις, βάλε το μυαλό σου να δουλέψει-προφανώς άλλο είναι το μήνυμα..!
΄Οσο για τα Ταρώ, εγώ προσωπικά βρίσκω ότι φέρουν αρνητική ενέργεια, και δεν ασχολούμαι.

Καλό απόγευμα σε όλους!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2004, 17:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο το ταμπελάκι σου, μέχρι να καταλάβω τι είναι είχα χεστεί.

Κάτω ΠάυλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy