ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Αγώνες Επιχειρηματολογίας!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2004, 01:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγώνες Επιχειρηματολογίας

Η αντιλογία συχνά συγχέεται με την ανούσια ανταλλαγή λεκτικών διαξιφισμών, με την εριστικότητα και την αυθάδεια. Ωστόσο, η συγκροτημένη και ευπρεπής ανταλλαγή απόψεων, η αντιπαράθεση επιχειρημάτων υπέρ και εναντίον μιας δεδομένης θέσης, συνεισφέρει συνήθως αποφασιστικά στην σφαιρικότερη αντιμετώπιση και τελικά στην πληρέστερη κατανόηση ενός ζητήματος. Παράλληλα, φέρνει τους συνδιαλεγόμενους πιο κοντά μεταξύ τους, παρέχοντας τους έναν κοινό χώρο επικοινωνίας στο επίπεδο του λόγου, μακριά από στείρες προκαταλήψεις και φανατισμούς.

Ο Σωκράτης, ο της πόλεως οίστρος, η αλογόμυγα δηλαδή που δεν άφηνε τους Αθηναίους συμπολίτες του να εφησυχάζουν, αλλά τους παρωθούσε διαρκώς προς τη συζήτηση και την κριτική θεώρηση των ζητημάτων, αποτέλεσε πρότυπο και σύμβολο γόνιμου "πνεύματος αντιλογίας". Όμως διαφορετικές μορφές αντιλογικής σκέψης βρίσκουμε επίσης στα έργα και άλλων μεγάλων πνευματικών μορφών της αρχαιότητας, όπως ο τραγικός ποιητής Ευριπίδης και ο ιστορικός Θουκυδίδης. Ίσως δεν θα ήταν υπερβολικό να πούμε ότι η αντιλογία αποτελεί ένα από τα θεμελιώδη συστατικά του πολιτισμού μας.

Η διοργάνωση αγώνων επιχειρηματολογίας (αντιλογίας) αποσκοπεί ακριβώς στην προώθηση και την καλλιέργεια της κριτικής σκέψης των νέων, δίνοντάς τους την ευκαιρία να διαγωνιστούν μέσα σε ένα αυστηρά καθορισμένο πλαίσιο κανόνων. Οι κανόνες τους επιτρέπουν να αναπτύξουν τις ικανότητές τους στην λογική διάρθρωση των επιχειρημάτων, την πειθαρχημένη συνεργασία με τους συμπαίκτες τους και την με σεβασμό και κατανόηση κριτική των θέσεων της αντίπαλης ομάδας. Πρόκειται, φυσικά, για ένα εργαλείο ανάπτυξης της ελεύθερης κριτικής σκέψης, και όχι για όχημα προώθησης οποιωνδήποτε συγκεκριμένων απόψεων ή προσωπικών φιλοδοξιών.

Το Πλαίσιο

Οι Πανελλήνιοι Μαθητικοί Αγώνες Επιχειρηματολογίας (Αντιλογίας) διεξάγονται μεταξύ ομάδων μαθητών Λυκείου και διακρίνονται σε προκριματικούς, ημιτελικούς και τελικούς γύρους. Σε κάθε γύρο οι ομάδες κατανέμονται σε διαφορετικές αίθουσες και αγωνίζονται στο ίδιο θέμα.

Σε έναν αγώνα Επιχειρηματολογίας (Αντιλογίας) παίρνουν μέρος δύο ομάδες αποτελούμενες από πέντε μέλη η καθεμία, τα οποία συνεργάζονται κατά το στάδιο της προετοιμασίας και αποφασίζουν μεταξύ τους τον ρόλο του καθενός. Επιλέγουν τρεις Ομιλητές (ΟΑ, ΟΒ, ΟΓ) και ένα εκπρόσωπο της ομάδας (ΕΟ). Ο ΕΟ αντιπροσωπεύει την ομάδα του στις συνεννοήσεις με τους διοργανωτές και τους κριτές πριν από τον αγώνα.

Κατά την διάρκεια του αγώνα, δικαίωμα λόγου έχουν αποκλειστικά οι Ομιλητές των δυο ομάδων που συμμετέχουν και ο Πρόεδρος της Κριτικής Επιτροπής (ΚΑ). Όλοι οι υπόλοιποι παρόντες (εκτός των Κριτών και του Χρονομέτρη) μπορούν να εκδηλώνουν την επιδοκιμασία ή την αποδοκιμασία τους προς τον εκάστοτε ομιλούντα με κόσμιο τρόπο χωρίς να παρεμποδίζουν τη διεξαγωγή του αγώνα και χωρίς να παρεμβαίνουν λεκτικά στη συζήτηση.


Σκοπός της Πρώτης Ομάδας (του Λόγου) είναι να ορίσει το θέμα με σαφήνεια, λογική συνέπεια και πληρότητα. Το πλεονέκτημά της από τη πρωτοβουλία που έχει κατά τη διαδικασία του ορισμού ισοσταθμίζεται από το γεγονός ότι η Δεύτερη Ομάδα (του Αντίλογου) έχει ως κύριο έργο της την ανασκευή, ήτοι την αντίκρουση των θέσεων της πρώτης ομάδας.


Περισσότερα στο:
Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων: Αγώνες Επιχειρηματολογίας



κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2004, 02:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Σωκράτης, ο της πόλεως οίστρος, η αλογόμυγα δηλαδή που δεν άφηνε τους Αθηναίους συμπολίτες του να εφησυχάζουν, αλλά τους παρωθούσε διαρκώς προς τη συζήτηση και την κριτική θεώρηση των ζητημάτων, αποτέλεσε πρότυπο και σύμβολο γόνιμου "πνεύματος αντιλογίας". Όμως διαφορετικές μορφές αντιλογικής σκέψης βρίσκουμε επίσης στα έργα και άλλων μεγάλων πνευματικών μορφών της αρχαιότητας, όπως ο τραγικός ποιητής Ευριπίδης και ο ιστορικός Θουκυδίδης. Ίσως δεν θα ήταν υπερβολικό να πούμε ότι η αντιλογία αποτελεί ένα από τα θεμελιώδη συστατικά του πολιτισμού μας.


-ευτυχως εχω ακομη καπου τη συνταγη του κωνιου...-


ωραιο θεμα,Αμαλια....+ επικαιρο...:Ρ


αυτο που μου αρεσε παντα ηταν να εξωθω τους αλλους... ωστε να γινουν καλυτεροι...ετσι ειχα-και εχω ακομη- την ικανοποιηση να επιβεβαιωνω την ορθοτητα της διαισθησης μου και να γινομαι ολοενα ευστοχοτερη ...αρα τελειοτερη...-αλλοι λενε αυτο εγωισμο//απλα ειναι το γνωθι σαυτον που οσοι δεν εχουν δεν αντεχουν να βλεπουν/δεν με αφορα-

...οταν πεθανω μαλλον θα εχω φτασει εκει οπου οφειλω...
στο δημιουργο...
ευχομαι μοναχα να αντεξω την επιχειρηματολογια...των απεναντι -εριστικοτητα/αυθαδεια/και...συνηθως υποβιβαση της οντοτητος μου...εστω και μεσα απο μια ...φαινομενικη...ανωτεροτητα.../ετσι μαθαινω να κανω οσα δεν συνηθιζω...να φαιρομαι οπως μου φαιρονται ακομη κι αν ειναι κακο φιανομενικα για μενα:)

...

ΑΜΑΛΙΑ ΧΑΙΡΕ-ΕΙΛΙΚΡΙΝΩΣ-,
ΝΑ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΘΩ ΟΜΩΣ ΕΚ ΝΕΟΥ*...ΕΙΜΑΙ Η ΑΤΜΑ :)
+ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ...[;D]


φως+αγαπη
Ατμα

(το παρον τοπικ θα ταιριαζε στο ... FAQ)



Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2004, 02:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σκοπός της Πρώτης Ομάδας (του Λόγου) είναι να ορίσει το θέμα με σαφήνεια, λογική συνέπεια και πληρότητα. Το πλεονέκτημά της από τη πρωτοβουλία που έχει κατά τη διαδικασία του ορισμού ισοσταθμίζεται από το γεγονός ότι η Δεύτερη Ομάδα (του Αντίλογου) έχει ως κύριο έργο της την ανασκευή, ήτοι την αντίκρουση των θέσεων της πρώτης ομάδας.


λογος(;)-αντιλογος(!)...((((1_1)))



Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
9.301758E-02
Maintained by Digital Alchemy