ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΞΩΓΗΙΝΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΣΤΟΥΣ 1420 Μhz από αρχές Μαιου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
fusion
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 03:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fusion  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τις αρχές Μαίου έχει αρχίσει εκπομπή στους 1420 Mhz η οποία δέν έρχεται από την γή και είναι εξαιρετικά ισχυρή.
1420 Μηζ είναι η συχνότητα του Υδρογόνου και είναι από τις συχνότητες που ελέγχει το SETI καθώς είναι πιθανή για εξωγήινη επικοινωνία. Επίσης χρησιμοποιείται από την επιστημονική κοινότητα για παρατηρήσεις και μετρήσεις και είναι παγκοσμίως απαγορευμένη για εκπομπές ακόμα και στρατιωτικές.
Η εκπομπή δεν είναι τύχαία έχει κανονικότητα και μοιάζει να στέλνει δυαδικές πληροφορίες. Μέχρι στιγμής αποκλείεται η περίπτωση δορυφόρου εκτός αν είναι κανένας αδέσποτος.

Η εμφάνιση συνδυάστηκε με την παρουσία UFO στο ΙΡΑΝ http://www.wtnh.com/Global/story.asp?S=1831026&nav=3YeXMklK

Ξέρει κανείς τι γίνεται?


fusion
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 03:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fusion  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατεβάστε απο εδώ ενα μικρό δειγμα. Βάλτε το στο loop.
Αξίζει να παρατηρήσετε τα visualizations του media player
http://exelixis.cyber.gr/fusion/1420amhz2.wav

Edited by - fusion on 07/05/2004 03:33:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΨΥΧΗ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


173 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 11:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΨΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ
ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ ΑΝ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ
ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 13:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Από τις αρχές Μαίου έχει αρχίσει εκπομπή στους 1420 Mhz η οποία δέν έρχεται από την γή και είναι εξαιρετικά ισχυρή.

"Μάλλον" πρόκεται για μούφα.

Μήπως θα μπορούσες να μου πείς απο ποιό ραδιοτηλεσκόπιο έγινε η παρατήρηση στην
οποία αναφέρεσαι ? Και απο ποιά πηγή πήρες εσύ αρχικά την πληροφορία ? Στη σελίδα
που παραθέτεις δεν αναφέρει κάτι σχετικό με την εκπομπή.


Αγγελος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Girtos
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
617 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 18:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Girtos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ.


gKΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fusion
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 00:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fusion  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.surfingtheapocalypse.net/cgi-bin/forum.cgi?read=2182

http://setiathome.ssl.berkeley.edu/Candidates/SHGb11+15a/SHGb11+15a.html

Το σήμα είναιτο παραπάνω.
"Μούφα" δεν είναι αλλά τι είναι? Ποιό πολύ έθεσα το θέμα σαν γενικότερο προβληματισμό καθώς είναι ένα από τα πολλά σήματα που βέβαια η έντασή του το κάνει ξεχωριστό.
Θ επικοινωνούσαν έραγε κάποιοι μαζί μας με "πρωτόγονα" ραδιοκύματα ή με κάποιο άλοο τρόπο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsoureki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 02:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsoureki  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Tsoureki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oxi giati nomizete diladi oti kai na iparxei periptosi na einai apo ufo tha to kanoun gnosto?
Apla kai pali to thema tha sopasei opos pada..!
Distixos gia tipota apoooola afta themata de nomizo na vroume pote apadisi kai an vroume thane apo lathos

Cheer up..worst is yet to come

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bajanacker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 18:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bajanacker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος bajanacker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γεια σας

Μετά από αρκετό καιρό επιστρέφω και γράφω επειδή πραγματικά
ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ από το σήμα που μας έστειλε ο φίλος/η fusion...

Πρώτ' απ' όλα οταν το 'βαλα να κάνει loop στο winamp με το οποίο το ακούω "κόλλησε" (περίπου) το PC μου , κατανάλωνε το 64% των πόρων του CPU και (αυτό μπορεί να είναι διαβολική συμπτωση...) η διαθέσημη μνήμη του μηχανήματός μου ήταν κολλημένη στο 314159 bytes.


Πριν γράψω άλλα σας πληροφορώ , για όσους δε με γνωρίζουν , οτι είμαι ΤΕΡΑΣ ορθολογισμού , σε σημείο να χαρακτηρίζομαι ξενέρωτος οταν αμφισβητώ καταστάσεις και φαινόμενα μεταφυσικά.

Κάποιους μήνες πριν είχα παραπέμψει κι εγώ σε έναν ήχο που βρήκα σε αρχείο του PC μου , αλλά η αντιμετώπισή του ήταν ... σχεδόν "γραφική".

Απαντώ στο

quote:
Θα επικοινωνούσαν έραγε κάποιοι μαζί μας με "πρωτόγονα" ραδιοκύματα ή με κάποιο άλοο τρόπο?

Αν οι εξωγήινοι επρόκειτω να στείλουν κάποιο μηνυμα θα το έστελναν με "πρωτόγωνα ραδιοκύματα" επειδή κι εμείς είμαστε ... "Πρωτόγονοι".
Μόνο έτσι ξέρουμε να στέλνουμε τη "φωνή" μας και όχι μόνο σε μακρινούς γαλαξίες.


### ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ # ####Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 18:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πρώτ' απ' όλα οταν το 'βαλα να κάνει loop στο winamp με το οποίο το ακούω "κόλλησε" (περίπου) το PC μου , κατανάλωνε το 64% των πόρων του CPU και (αυτό μπορεί να είναι διαβολική συμπτωση...) η διαθέσημη μνήμη του μηχανήματός μου ήταν κολλημένη στο 314159 bytes.

Αυτό είναι λογικό γιατί το σήμα διαρκεί ελάχιστα κλάσματα του δευτερολέπτου οπότε το winamp μπαίνει σε "σφιχτό βρόχο" (tight loop), πράγμα που εξηγεί και το κόλλημα.
[αν και όχι τόσο σφιχτή, αν δοκίμαζες με ακόμα μικρότερο sample η χρήση θα πήγαινε 90%].

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fusion
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 19:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fusion  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που κάνει το PC να γονατίζει είναι οι συχνότητες που μεταφέρει και οι αρμονικές τους.
Το πλήθος τους είναι αυτό που γονατίζει το visualization module οταν κάνει ανάλυση των συχνοτήτων (FFT) για να τις απεικονίσει.
Μόλις ξαναέστησα το PC μου και δεν έχω πάνω spectrum analyzer για να τις απεικονίσω σωστά με ένα γρήγορο FFT της πλάκας βγάζει συνότητες 220 Hz , 440 Hz κλπ.
Ψάχνω να βρώ τον analyzer μου για περαιτέρω μελέτη. Πάντως με μια πρώτη ματιά στα visualizations του media player και του winamp υποψιάζομαι πολύ Φ . Αυτό τρελλαίνει και τους players

-- 1.6180339887... --
K.I.S.S.
Keep It Simple & Stupid ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Girtos
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
617 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 19:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Girtos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!


gKΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2004, 00:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερώτηση: το αρχειάκι είναι wav,που σημαίνει ότι μπορούμε να το ΑΚΟΥΜΕ.ΟΜΩΣ η συχνότητα 1420ΜΗΖ είναι πολύ,μα πολύ μακριά από το ακουστικό φάσμα, το οποίο τελειώνει μόλις στα 20kHz,για ένα καλά εκπαιδευμένο και υγιές αυτί.

Περιπτώσεις δύο: ή ο φίλος fusion έγραψε λάθος τη συχνότητα ή έγινε κάποια επεξεργασία στο αρχείο,προκειμένου να "κατέβει" στις συχνότητες που ακούμε.

Όσο για το media player και τα visualizations,παρατήρησα μόνο μια συμμετρία,πράγμα λογικό γιατί έπαιζε λούπα (επαναλαμβανόμενο) το αρχειάκι.Οπότε ας εξαντλήσουμε πρώτα όλα τα ενδεχόμενα και μετά αποφασίζουμε περί τίνος πρόκειται!!
Φίλε fusion δε θέλω να σε απογοητεύσω ούτε αμφισβητώ τα λεγόμενά σου!Προσπαθώ απλώς να δώσω τη δική μου οπτική στο θέμα!


"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fusion
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2004, 01:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fusion  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Darkangel το αρχείο είναι το audio που "πιάνει" το scanner στους 1420 Mhz, όπως πειάνεις την μουσική στους 100 mhz στο ραδιόφωνο.

Πέρα από την λούπα είναι η κατανομή των συχνοτήτων.

Όπως είπα θέλω να το αναλύσω λίγο παραπάνω.

το θέμα βέβαια είναι πως θα επικοινωνούσε κάποιος μαζί μας?

-- 1.6180339887... --
K.I.S.S.
Keep It Simple & Stupid ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elfish Dimos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2004, 02:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elfish Dimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ακουσα κ εγω..Περιεργα πραγματα..Ισως υπαρχει καποια εξηγηση..

Keep Nature INTACT...
Wicca's Power..
Extraterrestrial Paranormal Expirience...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fear
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2004, 02:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fear  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος fear  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος fear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θ επικοινωνούσαν έραγε κάποιοι μαζί μας με "πρωτόγονα" ραδιοκύματα ή με κάποιο άλοο τρόπο?

Πιστεύω θα επικοινωνούσαν με ραδιοκύματα για 2 λόγους
1ον Επικοινωνόντας με τα ραδιοκύματα θα ήταν σίγουρο οτι με κάποιο πολιτισμό που δεν είναι αρκετά εξελιγμένος θα μπορούσε να τα λάβει αλλά και ενας ανώτερα τεχνολογικός πολιτισμός θα μπορούσε και αυτος να τα λάβει φυσικά.
2ον Αυτοί που έστειλαν τα σήματα δεν έχουν άλλο τρόπο να επικοινωνήσουν εκτός απο τα ραδιοκύματα γιατί δεν ειναι τόσο ανεπτηγμένοι τεχνολογικά.

Θαρσείν χρή ταχ΄ αύριον έσετ΄ άμεινον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2004, 04:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το πλήθος τους είναι αυτό που γονατίζει το visualization module οταν κάνει ανάλυση των συχνοτήτων (FFT) για να τις απεικονίσει.
Μόλις ξαναέστησα το PC μου και δεν έχω πάνω spectrum analyzer για να τις απεικονίσω σωστά με ένα γρήγορο FFT της πλάκας βγάζει συνότητες 220 Hz , 440 Hz κλπ.

Απ' όσο θυμάμαι, όσο μικρότερο το σήμα στο χώρο του χρόνου τόσο μεγαλύτερο στο χώρο της συχνότητας. Π.χ. ο απλός τετραγωνικός παλμός που έχει σταθερή ένταση και διαρκεί π.χ. 1 δευτερόλεπτο έχει εκατομμύρια αρμονικές, ενώ ο παλμός που διαρκεί 3 δευτερόλεπτα έχει λιγότερες (βασικά και οι δύο έχουν άπειρες, αλλά πρακτικά βολευόμαστε με καμιά 10αριά για τον ένα και καμιά 20αριά για τον άλλο). Τώρα τα απλά FFT που χρησιμοποιούν οι visualizers δίνουν ούτως ή άλλως πεπερασμένο (και αρκετά μικρό) πλήθος συχνοτήτων, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να γονατίσουν.

Επιμένω ότι ισχύει η ερμηνεία που έδωσα αρχικά. Και αυτό γιατί δοκίμασα με έναν στάνταρ ήχο των Windows (ding.wav) και έπιασα χρήση 92% ακόμα και χωρίς visualization (καμία ορατή διαφορά στις επιδόσεις), ενώ και στον "εξωγήινο" χωρίς visualization η χρήση απλά μειώνεται κατά 2-3%. Το πακέτο για το PC είναι που ξανα-αρχικοποιεί την όλη φάση κάθε λίγα χιλιοστά του δευτερολέπτου, συγκριτικά το FFT είναι απλή οδοντόκρεμα.

Πάντως δε θα βιαζόμουν να χαρακτηρίσω το σήμα μούφα. Το SETI@home είναι πολύ σοβαρό project. Κάθε σήμα αναλύεται διεξοδικά (και με σαφώς πολυπλοκότερες τεχνικές από τον FFT) πριν χαρακτηριστεί "πιθανή εξωγήινη εκπομπή" και όσα χαρακτηριστούν έτσι αναλύονται ακόμα διεξοδικότερα. Όλη τη δουλειά την κάνουν μερικές εκατοντάδες χιλιάδες PC απλών χρηστών (άλλη μία ταφόπλακα στις θεωρίες συνωμοσίας για κακές κυβερνήσεις που μας κρύβουν τους εξωγήινους). Αν θέλετε δοκιμάστε κι εσείς, δεν τρώει CPU (δουλεύει σαν screen-saver) και -ποιος ξέρει;- μπορεί να γίνετε διάσημοι .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2004, 10:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μην ηταν κανενα pulsar παλι?

------------------------

Όσοι έκτισαν κάτω από τα αστέρια, έκτισαν πολύ χαμηλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fusion
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2004, 10:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fusion  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τώρα τι να πω? άκου 666 εξέχουσα συχνότητα!!!
Λοιπόν οι κεντρικές συχνότητες είναι:

220Hz A3
440Hz A4
666Hz E5
860Hz A5
1080Hz C6
1280Hz E6
1510Hz F#6
1720Hz G#8
1940Hz B6
2160Hz C#7
2400Hz D7
......


-- 1.6180339887... --
K.I.S.S.
Keep It Simple & Stupid ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2004, 11:05:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πρεπει σε ολα να εμπλεκουμε την εκκλησια και τις παραδοσεις?

και να ζουμε μια ζωη με τον φοβο του αντιχριστου κλπ?

ποσο ευτυχισμενοι τελικα ειναι οι αλλοθρησκοι...

------------------------

Όσοι έκτισαν κάτω από τα αστέρια, έκτισαν πολύ χαμηλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fusion
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2004, 11:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fusion  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Astral-project δεν μίλησε κανείς για Αντίχριστο.
Γιατί να τα μπερδεύουμε όλα με την Εκκλησία και τον Αντίχριστο? (Για να χρησιμοποιήσω την έκφρασή σου
Τα 666 Hz έχουν όντως "περίεργες" ιδιότητες και στο ακουστικό και στο βιοενεργειακό πεδίο. Το ίδιο σημαντικές είναι και οι υπόλοιπες συχνότητες που υπάρχουν στο σήμα.
Και αυτό που περιγράφεται ώς Αντίχριστος έχει σχέση με το 666. Βέβαια το θέμα δεν είναι ο Αντίχριστος αλλά η επικοινωνία και τι είδους θα μπορούσε να είναι αυτή.
Πιστεύω προσωπικά ότι μια επικοινωνία στο αιθερικό πεδίο θα ήταν πιο λογική αλλά βλέπω εδώ ότι υπάρχει ένα σήμα στους 1420 (συχνότητα Υδρογόνου) το οποίο εμπεριέχει ακουστικές θεμελιώδεις συχνότητες!!!
Ο τρόπος που αυτές είναι διαμορφωμένες ανάγει σε κωδικοποίηση πληροφορίας(Σαν το μοντεμ περίπου) αλλά δυστυχώς έχω μόνο αυτο το κομματάκι από το σήμα. Από την άλλη θα μπορούσε να είναι αποτέλεσμα φυσικών διεργασιών κάπου στο σύμπαν και είναι πολύ λογικό η εκπομπή να ειναι σε αυτή τη συχνότητα και να εμπεριέχει φυσικές θεμείώδεις συχνότητες στα πλαίσια της πολυεπίπεδης και πολυδιάστατης αρμονίας του σύμπαντος.

-- 1.6180339887... --
K.I.S.S.
Keep It Simple & Stupid ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aktino
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2004, 13:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aktino  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι Φίλοι

Ίσως δεν θα πρέπει να βιαζόμαστε να βγάλουμε οποιαδήποτε συμπέρασμα μιας και το σήμα αυτό είναι το πρώτο στη λίστα ερεύνης του SETI, επομένως θα τύχει εξονυχιστικής έρευνας από επιστήμονες experts πάνω στο αντικείμενο.
Σίγουρα είναι αυθεντικό και αν είναι εξωγήινο, μιας και στο παρελθόν το SETI έχει εντοπίσει αρκετά γήινα σήματα εξ ανακλάσεως, θα σπεύσουν να το ανακοινώσουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

metafysiko
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 17:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους metafysiko  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως συντόνισα το δέκτη μου στα 1420ΜΗz και δεν είδα τίποτα το περίεργο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bajanacker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 18:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bajanacker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος bajanacker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαν τί περίμενες ν' ακούσεις metafysiko

Απ' όσο ξέρω η συχνότητα 1420 ΜΗΖ είναι αυτή του Η2 και είναι "κλειδωμένη" διεθνώς , ωστε "αυτοί από κει έξω" να στείλουν σήμα σε αυτή τη συχνότητα .

Τι είδους δέκτη έχεις?


### ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ # ####Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ELIAH
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 19:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ELIAH  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΑ ΡΕ ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ ΛΙΓΟ ΦΥΣΙΚΗ 3ης ΛΥΚΕΙΟΥ...ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΣΙΤΑ °ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ ΡΑΔΙΟΚΥΜΑΤΩΝ ΓΥΡΟΜΑΣ.μΗ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΟΤΙ ΚΟΤΣΑΝΑ ΜΑΣ ΠΛΑΣΑΡΕΙ Η ΔΥΣΗ... ; ) .
ΕΞΑΛΟΥ ΑΝ ΕΨΑΧΝΕΣ ΣΤΙΣ ΡΑΔΙΟΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΑΘΜΟ ΑΠΟ ΒΑΡΕΜΑΡΑ ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΒΡΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΣΗΜΑ ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 00:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΛΑ ΡΕ ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ ΛΙΓΟ ΦΥΣΙΚΗ 3ης ΛΥΚΕΙΟΥ...ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΣΙΤΑ °ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ ΡΑΔΙΟΚΥΜΑΤΩΝ ΓΥΡΟΜΑΣ.μΗ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΟΤΙ ΚΟΤΣΑΝΑ ΜΑΣ ΠΛΑΣΑΡΕΙ Η ΔΥΣΗ... ; ) .
ΕΞΑΛΟΥ ΑΝ ΕΨΑΧΝΕΣ ΣΤΙΣ ΡΑΔΙΟΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΑΘΜΟ ΑΠΟ ΒΑΡΕΜΑΡΑ ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΒΡΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΣΗΜΑ ...

Καλώς μας όρισες! Σωστός ο φίλος! Αρμονικές και άλλου είδους επικοινωνίες γήινες που δε γνωρίζουμε (ακόμα) αλλά και το αγαπημένο DXing...!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bajanacker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 07:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bajanacker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος bajanacker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά όλα αυτά που λέτε , αλλά όταν το σήμα μας το πλασάρει το ΣΕΤΙ και η κεραία του Ραδιοτηλεσκόπιου του ΑΡΕΣΙΜΠΟ είναι στραμμένη κάπου στη "ζώνη του ΩΡΙΩΝΑ"....

Οι ειδικοί του ΣΕΤΙ , αυτό που αρχικά κάνουν , είναι να απορίψουν την πιθανότητα κάθε γήινης εκπομπής (Οταν λαμβάνουν τέτοιου είδους σήματα).

Και στο παρελθόν είχαν "ακούσει" κα΄ποια "HELLO" απ' το διάστημα , αλλά στο τέλος αποδείχτηκαν Παλσαρς.

Τελωσπάντων , όπως λέει και ο φίλος μας ο Κλαρκ :δύο πιθανότητες υπάρχουν "Είτε υπάρχει ζωή εκεί έξω είτε είμαστε μόνοι , και οι δύο περιπτώσεις είναι Τρομερές!".

Καλή σας μέρα


### ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ # ####Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 09:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εκανα άνω κάτω το site του SETI αλλα δεν βρήκα κανένα wav αρχειάκι.
Ποιός δημοσίευσε αυτό το αρχειάκι λέγοντας πως είναι εξωγήινη εκπομπή ?

Ενα πολύ ενδιαφέρον βιβλιαράκι πάνω στο θέμα ειναι το
"Κοσμική Σύνδεση" του Carl Sagan. Εχει κυκλοφορήσει και στα Ελληνικά.
Διαβάστε το, θα σας γλυτώσει απο το να γραφετε κοτσάνες και να γίνεστε
ρόμπα σε αυτούς που έχουν ένα σχετικό υπόβαθρο.


Άγγελος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

epitho
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 11:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους epitho  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"But if it isn't a UFO, then what is it? The astronomical society of Iran speculates on it being a satellite, a spy plane, even the planet Venus. But Golbazi discredits all of that. He, who by the way never believed in UFO's, now believes that it was a visitor from outer space."

κάποιος εδώ προσπαθεί να μπερδέψει τον κόσμο μου φαίνεται.

ο ιρανινός το πιθανότερο είναι να είδε κανέναν πλανήτη...(κάτι που λάμπει στον ουρανό...μήπως άστρο ή πλανήτης; ) βασικά να είχε δοκιμάσει και το καλό skunk του ιράν, τότε θα κατέβαιναν και πράσινες φιγούρες και θα χόρευαν μπροστά του.

ε, το εκμεταλευτήκαν κ αυτό δεόντος τα μέσα ενημέρωσης υπό την καθοδηγία της σκοτεινής εξουσίας και λένε, ας αποπροσανατολίσουμε λίγο ακόμα αυτόν τον κόσμο. είπανε και στον jim (τον ηχολήπτη):
-hey jim...record your fart men, and pitch it up like hell!
έτσι και ο jim, έπραξε και έκανε την πέρδα του να βγάινει σε εξέχουσα συχνότητα 666, στην συχνότητα 1420...πήρε ένα bonus για την ανθυγιεινή εργασία του, κ του υποσχέθηκαν και μια συστατική επιστολή πάνω στον τάφο του όταν θα τον σκοτώσουν για να συγκαλήψουν το σκάνδαλο...;ρ

συγνώμη για το σαρκαστικό μου ύφος. γιατί επιδίδεστε στην μερική και εύκολη συμπτωσιολογία για να βγάλετε μερικά και εύκολα συμπεράσματα; η συζήτηση όπως όλα μαθηματικά δείχνουν θα καταλήξει στο συμπέρασμα πως κατέβηκε ο σατανάς στο ιράν με το διαστημόπλοιο του και μιλούσε από την συχνότητα 666...ΤΡΕΞΤΕ ΝΑ ΣΩΘΕΙΤΕ!

επίσης, φίλε μου bajanacker, είναι λίγο αντιφατικό να δηλώνεις ορθολογιστής και να "παθαίνεις πλάκα" έτσι εύκολα. φιλικά πάντα.

BalanceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bajanacker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 17:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bajanacker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος bajanacker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΧ ΑΧ ΑΧ ...
Γιατί όλα τα "ΠΡΟΣ-γειώνετε" καλοί μου ΑΝΘΡΩΠΟΙ???

Πρωτ' απ' όλα να ξεκαθαρίσουμε οτι όλοι εδώ μέσα γνωρίζουμε το σκοπό ύπαρξης του SETI ...
Αυτό που ερευνούν λοιπόν και ψάχνουν , οι επιστήμονες του ΣΕΤΙ , είναι από τη φύση του παράξενο και ασυνήθιστο.
Αν κάποια στιγμή ανακοινωθεί λήψη σήματος , τότε και πάλι όλος ο κόσμος θα "πέσει" να τους αμφισβητήσει. (Ισως έχει δίκιο ο κόσμος , επειδή στο παρελθόν ανακοινώθηκαν λήψεις σημάτων που δεν ήταν τελικά τίποτε . Θυμηθήτε λιγάκι το μύθο με το τσομπανόπουλο που έλεγε ψέματα...)
Ας σεβαστούμε λοιπόν εμείς , τα μέλη αυτού του φορουμ , την προσπάθεια που κάνουν κάποιοι ψάχνοντας στην κυριολεξία "ψίλους στ' άχυρα".

quote:
Διαβάστε το, θα σας γλυτώσει απο το να γραφετε κοτσάνες και να γίνεστε ρόμπα σε αυτούς που έχουν ένα σχετικό υπόβαθρο

Φίλε Angelo ,πριν μας σταυρώσεις για την ασχετοσύνη μας , πες μας σε παρακαλώ ποιες συγκεκριμένα είναι οι κοτσάνες στις οποίες αναφέρεσαι.
Σου παραθέτω το σχετικό site (εκεί αναφέρεται το "παράξενο" σήμα και δεν προέρχεται από το ΣΕΤΙ . Απ' όσα κατάλαβα το έλαβε ένας μετεωρολογικός δορυφόρος την ώρα που έκοβε βόλτες πάνω από τη γη , στην τροχιά των μετεωρολογικών δορυφόρων (Αλήθεια σε ποιο ύψος βρίσκονται αυτοί ? Ρωτάω για να μάθω επειδή είμαι άσχετος ;-)
http://www.surfingtheapocalypse.net/cgi-bin/forum.cgi?read=2182

quote:
επίσης, φίλε μου bajanacker, είναι λίγο αντιφατικό να δηλώνεις ορθολογιστής και να "παθαίνεις πλάκα" έτσι εύκολα. φιλικά πάντα.

Νομίζω οτι είναι τρομερά ορθολογιστικό το να θεωρεί κάποιος βέβαιο 99,9% οτι υπάρχει ζωή έξω από τη γη ,φίλε μου epitho.
Αν σε ενοχλεί ο ενθουσιασμός μου , το σταματάω

### ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ # ####Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bajanacker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 17:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bajanacker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος bajanacker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


### ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ # ####Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 18:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ακομη και αν ηταν εξωγηινο το μηνυμα που λαβαμε (νοημονων οντων), το πιθανοτερο ειναι οτι θα μας εχουν αφησει χρονους εδω και εκατονταδες χιλιαδες χρονια, δεδομενης της ταχυτητας του ηχου....

------------------------

Όσοι έκτισαν κάτω από τα αστέρια, έκτισαν πολύ χαμηλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1408691
Maintained by Digital Alchemy