ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΑΣ "ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ" ΤΑ ΖΩΑ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
madmax
Μέλος 2ης Βαθμίδας


163 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 16:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους madmax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φραση «ελα μωρε, της φαντασιας σου θα ητανε» ειναι η χιλιοακουσμενη απαντηση ενος hard to believe ατομου απεναντι σε σχεδον οποιαδηποτε μεταφυσικη/παραξενη παρατηρηση η ερωτημα...
Το esoterica ομως αναλαμβανει να αφουγκραστει την αναγκη του παθοντα (ενος οποιουδηποτε «παραξενου» συμβαντος) και να δωσει οσο το δυνατον -μεσα απο την ειλικρινη και ανιδιοτελη συσπειρωση των μελων/αναζητητων του- περισσοτερες απαντησεις, να «ψαχτει» και να διαμορφωσει την τοποθετηση του πανω σε καθε σχεδον θεμα.
Αυτα αντι προλογου και πιστευοντας οτι εκφραζω και τους συντονιστες ως αυτο το σημειο, θα σας παραθεσω ενα ερωτημα/προβληματισμο:

Πιστευετε οτι τα ζωα -και δη τα κατοικιδια- μας καταλαβαινουν;

Προσπαθουν κι αυτα να επικοινωνησουν μεταξυ μας;

Μεταξυ ενος «νιαου» και ενος αλλου «νιαου» μηπως υπαρχει χαωδης διαφορα; Μηπως το ενα σημαινει «θελω χαδια» και το αλλο «αισθανομαι μια ‘κακη παρουσια’, φυλαξου»;


Θα ηθελα πολυ να μαθω τις αποψεις σας πανω στο θεμα, ειδικα απο τους εχοντες ζωο στο σπιτι...Προσωπικα δεν εχω κατοικιδιο αλλα παρακολουθοντας το σκυλο ενος φιλου μου μου γεννηθηκαν αυτες οι αποριες...

Τα φωτα σας παρακαλω...


Ο ΝΕΟΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ
Ο ΑΝΩΡΙΜΟΣ ΩΡΙΜΑΖΕΙ
Ο ΑΔΑΗΣ ΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ
Ο ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ ΞΕΜΕΘΑ.
ΟΜΩΣ Ο ΒΛΑΞ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ...

stavros_p
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 19:10:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κοίτα τι εννοείς ακριβώς "μας καταλαβαίνουν"? Σίγουρα υπάρχει (έως ένα βαθμό τουλάχιστον) ικανότητα των ζώων να καταλαβαίνουν τους ανθρώπους. Δηλαδή, καταλαβαίνουν πότε είσαι θυμωμένος, στεναχωρημένος, τα παρακάλια που σου κάνουν... Ας πούμε ένας σκύλος, μια που έδωσες το παράδειγμα νιώθει αγάπη για το αφεντικό του, καταλαβαίνει την διάθεσή σου...
Ο γάτος ας πούμε που είχα για 4 χρόνια (δεν ζεί τώρα) καταλάβαινε την διάθεσή σου, το πως έπρεπε να κάτσει ακόμα και αν δεν του άρεσε...
Τώρα αυτά που είπα είναι πολύ απλοϊκά παραδείγματα, υπάρχουν και άλλα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

madmax
Μέλος 2ης Βαθμίδας


163 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 21:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους madmax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισως το "μας καταλαβαινουν" δεν ειναι σωστος τιτλος...


ψαχνω να βρω βασικα το αν προσπαθουν να επικοινωνησουν...

δε ξερω αν καταλαβαινεις, αλλα πχ οταν ενας σκυλος γαβγιζει επιμονα κοιτωντας καπου και μετα τραβωντας τον ιδιοκτητη απ το ποδι να τον παει εκει περα...κατι τετοιο..

η το αλλο? οταν πχ το αφεντικο πεθαινει χιλιομετρα μετα και ο σκυλος γρυλλιζει λυπημενα στο σπιτι, οι αλλοι το νομιζουν ξεκαρφωτο αλλα μετα οταν παρουν το λυπητερο τηλεφωνημα απο κανα νοσοκομειο αναθεωρουν αποψεις...


Ο ΝΕΟΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ
Ο ΑΝΩΡΙΜΟΣ ΩΡΙΜΑΖΕΙ
Ο ΑΔΑΗΣ ΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ
Ο ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ ΞΕΜΕΘΑ.
ΟΜΩΣ Ο ΒΛΑΞ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros_p
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 16:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για το πρώτο που είπες (... πχ οταν ενας σκυλος γαβγιζει επιμονα κοιτωντας καπου και μετα τραβωντας τον ιδιοκτητη απ το ποδι να τον παει εκει περα...) αν και δεν το διευκρινίζεις απόλυτα, το έχω παρατηρήσει να συμβαίνει (δηλαδή αυτό που λές είναι σωστό). Για το 2ο δεν ξέρω. Ελπίζω να είπα κάτι χρήσιμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 16:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ madmax ΜΕ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΘΕΤΕΙΣ "ΜΑΣ "ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ" ΤΑ ΖΩΑ ?" ΜHΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ ????
"ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΑ ΖΩΑ ?????"

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΦΙΛΕ madmax ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΝΤΑΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ "ΠΑΡΑΞΕΝΟ".

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Benjamin
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 20:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Benjamin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια είναι οτι καποια ζώα οπως ο σκύλος η γατα η μαιμου μας καταλαβαίνουν και με διάφορους τρόπους προσπαθούν να επικοινωνίσουν μαζί μας.Κατα την γνώμη μου μπορούν να μας καταλαβαίνουν με τις αισθήσεις τους,και επίσης με εντόλές μας π.χ κατσε σήκω..Χρισημοποιώντας τις αισθήσεις τους καταλαβαίνουν πολλά.Άν για παραδειγμα τους βάλεις τις φωνές θα καταλάβουν οτι θύμωσες και τον λόγο που θύμωσες.επίσης με την οσμή καταλαβαίνουν πολλά,τον φόβο την χαρά την λύπη.Το σίγουρο είναι οτι δεν μπορούν να καταλάβουν τις λεξεις που λέμε.Για να σας δώσω ενα παράδειγμα αρκει να σας πώ οτι εάν κανει κατι κακό ο σκύλος σας(αν έχετε)και τον βρίσετε η του πείτε διαφορα κοσμητικά επιθετα και του το πείτε ήρεμα και γλυκά,τότε δεν θα καταλάβει αν τον βρίσατε αλλα αντίθετα θα νομίζει οτι του λέτε πως τον αγαπάτε.το έχω κάνει πολλές φορές κι έχει πλακα.τώρα αν η φωνή σας είναι γλυκιά,και η οσμή που βγάζετε δείχνει θυμό τότε αυτο σίγουρα θα μπερδέψει τον σκύλο.Κάποια αφεντικά βαζουν έντονες κολώνιες για να μην καταλαβαίνουν οι σκύλοι τους τί νιώθουν.Το πιο νοήμων "ζώο",είναι το δελφίνι οπως πολυ καλα θα ξέρετε.Άρα το δελφίνι είναι ίσως το μοναδικο "ζώο" που μπορεί να καταλάβει αυτα που λέμε.
Τωρα για το αν καταλαβαίνουμε εμείς τι λένε τα ζωα..αυτο είναι ένα άλλο θέμα

VIIΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 00:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Συμφωνώ πως με τα ζώα υπάρχει επικοινωνία..
Η επικοινωνία δεν είναι μόνο λέξεις αλλά πολλά άλλα.. κίνηση, φωνή, ύφος, έκφραση και πολλά άλλα..
Εγώ πάντως έχω θαυμάσιες εμπειρίες με γάτες που επικοινωνώ πολύ όμορφα μαζί τους.. το πιο θαυμαστό από όλα όμως είναι πως δεν αισθάνεσαι την υποκρισία Πιστεύω πως η φιλία με τα ζώα είναι αλιθηνή ..
Τώρα σχετικά με το ένστικτο των ζώων όπως είπε ο φίλος πριν σχετικά με το θάνατο του αφεντικού ή κάποιου μέλους της οικογένειας έχω ακούσει και εγώ πολλά μα δεν μου έχει τύχει κάτι αναλογο!!

quote:
Το πιο νοήμων "ζώο",είναι το δελφίνι οπως πολυ καλα θα ξέρετε.Άρα το δελφίνι είναι ίσως το μοναδικο "ζώο" που μπορεί να καταλάβει αυτα που λέμε.


Δεν ξέρω εάν μπορεί να καταλάβει τί λέμε μα σίγουρα είναι από τα ζώα που παρουσιάζουν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.. και σαν νοήμων όντα αλλά και γενικά σαν συμπεριφορά, όπως για παράδειγμα έχουν ακουστεί πολλά κρούσματα ομαδικών αυτοκτονιών μεταξύ δελφινιών... αιτίες μάλιστα που δεν έχουν εξακριβωθεί...
Και πολλά άλλα σχετικά με τις κοινωνίες τους.. την σχέση μεταξύ των δύο φύλων και λοιπά...
αλλά και περιπτώσεις δελφινιών που έχουν βοηθήσει ανθρώπους που βρέθηκαν να παλεύουν με τα κύματα...
Πριν μερικά χρόνια μάλιστα είχα ακούσει στις ειδήσεις ένα περιστατικό ενός δελφινιού που έσωσε ένα παιδάκι από "πνιγμό" (ε, τί άλλο?) κρατώντας το ζεστό με την αναπνοή του και προσπαθώντας να το κρατήσει ταυτοχρόνως έξω από το νερό!!! (δεν ξέρω εάν έπεσα θύμα παραπληροφόρησης μα σίγουρα έχουν ακουστεί όχι λίγα σχετικά με τα πανέμορφα αυτά θηλαστικά)

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 01:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι δεν έχω εμπειρίες με πολλά είδη ζώων για να δώσω μιά γενικότερη απάντηση , όμως μπορώ να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία , που αφορά την νοημοσύνη των σκυλιών .
Έχω λοιπόν δύο σκυλιά , ένα Βέλγικο λυκόσκυλο , και το γεροντάκι μου , ένα δεκατετράχρονο Πολωνέζικο ποιμενικό .
Και τα δύο ζώα αυτά τα πήρα από κουτάβια , τα μεγάλωσα με μπιμπερό , και πάντοτε τους μιλούσα σαν να απευθυνόμουνα σε ανθρώπους .
Το αποτέλεσμα είναι να καταλαβαίνουν αυτό που τους λέω , και να βρίσκουν τρόπο , με νοήματα και κινήσεις να μου δώσουν να καταλάβω τι θέλουν από εμένα . Συνεννοούμαι τόσο απόλυτα μαζί τους που οι φίλοι και οι γνωστοί που κατά καιρους με έχουν δεί , δεν πιστεύουν στα μάτια τους .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Maira
Νέο Μέλος

Cyprus
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 12:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Maira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πιστεύω ότι τα ζώα μας καταλαμβαίνουν απόλυτα.
Εγώ είχα μια γάτα την οποία την είχα από μωρό, την μεγάλωσα και πάντα καταλάμβαινε πότε είχα κάποιο πρόβλημα και τυλιγόταν στα ποδιά μου και νιαούριζε με ένα λυπητερό νιαούρισμα που με προκαλούσε να της μιλήσω. Πάλι όταν ήμουν ευτυχισμένη συμμεριζόταν την χαρά μου και έκανε τρέλλες. Όταν πέθανε ο παππούς μου, είχε πάει γύρω από το φέρετρο και έκανε ένα σπαρακτικό κλάμα. Οι παρευρισκόμενοι παραξενεύτηκαν που την είδανε να κλαίει και να τρέχουν τα μάτια της. Εγώ την είδα αρκετές φορές να κλαίει. Δυστυχώς πέθανε τον χειμώνα γιατί ήταν γριά και δεν άντεξε την τρίτη κατά σειρά πνευμόνια από ότι μου είπε ο κτηνίατρος. Πάντως δεν ξεψυχούσε μέχρι που πήγα κοντά της και τύλιξε τα χέρια της γύρω από τα δικά μου, όπως έκανε όταν ήταν άρρωστη και έδωσε την τελευταία της πνοή. Μου λείπει αρκετά γιατί ήταν η καλύτερη μου φίλη, το ξέρω ότι θα γελάτε αλλά έτσι ένιωθα γιατί με έσωσε πολλές φορές από διάφορα περιστατικά. Πάντως μου άφησε ένα γατάκι της για να την θυμάμαι και είναι πολύ σκανδαλιάρικο. Τώρα έγινε αυτός ο παρηγορητής μου μόνο που αυτός βαριέται να με ακούει προτιμά να παίζει.

Συγνώμη αν σας κούρασα.

ΤΟ BE OR NOT TO BE

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 18:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ πιστεύω ότι τα ζώα μας καταλαμβαίνουν απόλυτα.
Εγώ είχα μια γάτα την οποία την είχα από μωρό, την μεγάλωσα και πάντα καταλάμβαινε πότε είχα κάποιο πρόβλημα και τυλιγόταν στα ποδιά μου και νιαούριζε με ένα λυπητερό νιαούρισμα που με προκαλούσε να της μιλήσω. Πάλι όταν ήμουν ευτυχισμένη συμμεριζόταν την χαρά μου και έκανε τρέλλες. Όταν πέθανε ο παππούς μου, είχε πάει γύρω από το φέρετρο και έκανε ένα σπαρακτικό κλάμα. Οι παρευρισκόμενοι παραξενεύτηκαν που την είδανε να κλαίει και να τρέχουν τα μάτια της. Εγώ την είδα αρκετές φορές να κλαίει. Δυστυχώς πέθανε τον χειμώνα γιατί ήταν γριά και δεν άντεξε την τρίτη κατά σειρά πνευμόνια από ότι μου είπε ο κτηνίατρος. Πάντως δεν ξεψυχούσε μέχρι που πήγα κοντά της και τύλιξε τα χέρια της γύρω από τα δικά μου, όπως έκανε όταν ήταν άρρωστη και έδωσε την τελευταία της πνοή. Μου λείπει αρκετά γιατί ήταν η καλύτερη μου φίλη, το ξέρω ότι θα γελάτε αλλά έτσι ένιωθα γιατί με έσωσε πολλές φορές από διάφορα περιστατικά. Πάντως μου άφησε ένα γατάκι της για να την θυμάμαι και είναι πολύ σκανδαλιάρικο. Τώρα έγινε αυτός ο παρηγορητής μου μόνο που αυτός βαριέται να με ακούει προτιμά να παίζει.

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 19:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΖΩΑ (ΟΠΩΣ ΠΧ :ΣΚΥΛΟΣ,ΓΑΤΑ,ΚΤΛ)ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑΙ.
ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΟΜΟΡΦΑ,ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

madmax
Μέλος 2ης Βαθμίδας


163 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 17:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους madmax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα, καλησπερα, καλησπερα σε ολους!!!

επανηλθα μετα απο διακοπη ολιγων ημερων (ελεω λογαριασμων ΟΤΕ και προσωρινο κοψιμο της γραμμης) αλλα ηρθα για να μεινω!!

Χαιρετισμους -και παλι- σε ολα τα αγαπητα μελη

Φιλε avatargr,μιας και το ανεφερες,μπορεις please να μεταφερεις το συγκεκριμενο θεμα στο "παραξενο" ??
thank u in advance

Ο ΝΕΟΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ
Ο ΑΝΩΡΙΜΟΣ ΩΡΙΜΑΖΕΙ
Ο ΑΔΑΗΣ ΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ
Ο ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ ΞΕΜΕΘΑ.
ΟΜΩΣ Ο ΒΛΑΞ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 11:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ.ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΖΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ
ΝΑ ΤΟΥ ΜΙΛΑΣ ΟΠΩΣ ΘΑ ΜΙΛΟΥΣΕΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΙΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΣΟΥ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ.
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΣΚΥΛΟΣ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ ΤΩΡΑ,ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝΕ ΣΚΥΛΟΣ.ΝΟΜΙΖΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.


Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΟΥΣ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΛΥΑΡΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΡΩΤΑΣ.

ΕΥΡΙΠΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 18:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΓΑΤΑ Η ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ.ΩΣΤΟΣΟ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΕΙΧΑ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΠΑΓΑΛΟΥΣ,ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΑΝ ΚΑΙ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΞΥΠΝΑ ΣΑΝ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ, ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΑΦΗΝΑΝ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΗ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ.ΕΔΩ ΚΑΙ 1-2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΚΙ ΕΝΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΣΚΙΟΥΡΑΚΙ,ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΣΤΑ ΠΕΤ ΣΟΠ.ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΟ,ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ "ΠΙΑΝΕΙ"
ΟΤΙ ΤΟΥ ΛΕΩ.ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΤΑ ΖΩΑ ΜΑΣ "ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ" ΑΚΡΙΒΩΣ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

madmax
Μέλος 2ης Βαθμίδας


163 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 22:05:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους madmax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειχα πριν 7 χρονια και για 2 χρονια περιπου γυρω στα 20 καναρινια σε ενα μεγαλο κλουβι, ειχα πορωση με τα καναρινια..Τα αφηνα και πετουσαν στο σαλονι, τρωγαν απο τα χερια μου, και το πιο περιεργο ηταν οτι δεν τα "αμολαγανε" οπου κι οπου, αλλα γυριζανε μεσα στο κλουβι παρακαλω και τα κανανε..

Anyway, το καλοκαιρι του 2000 και ενω ημουν στο χωριο, ειχα κρεμασει το κλουβι σε ενα μεγαλο γαντζο στο μπαλκονι αλλα στο γυρισμο μετα απο σουβλατζιδικο τα βρηκα ολα νεκρα, τα χαν φαει 2 φιδια που ειχαν μπει μεσα.. το τι κλαμα εριξα..

Ο ΝΕΟΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ
Ο ΑΝΩΡΙΜΟΣ ΩΡΙΜΑΖΕΙ
Ο ΑΔΑΗΣ ΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ
Ο ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ ΞΕΜΕΘΑ.
ΟΜΩΣ Ο ΒΛΑΞ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 05:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η παρούσα Συζήτηση μεταφέρεται στο Forum .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.(από τον χώρο που τη φιλοξένησε έως τώρα - "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού").

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 05:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα ζώα ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ τους Ανθρώπους, οι Άνθρωποι είναι αυτοί που δέν μπορούν να τα καταλάβουν
Στα ζώα λειτουργούν & πολλές αισθήσεις που ο Άνθρωπος δέν μπορεί να κατανοήσει (πχ. διαίσθηση σκύλου)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 11:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειδικά ο σκύλος καταλαβαίνει ακόμα και νεύματα.

Και εκφράζετει και αυτός με νεύματα.

Το βλέπω στον δικό μου.
Μόνο η μιλιά του λείπει.
Καλύτερο και από άνθρωπο.
Δεν είμαι μισάνθρωπος.
Απλά, γνώρισα ανθρώπους και αγάπησα τα ζώα.



* * * Άμα δεν μπορείς, άλλαξε δουλειά * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 12:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα...

έχουμε και λέμε... 7 γάτες και 3 σκύλοι.. σύν κάποια που φιλοξενώ αυτή την στιγμή γιατί λείπει η "μαμά" τους και μαμά μου...

όπως καταλαβατε, λόγω "βεβαρυμένου" οικογενειακού παρελθόντος, έχω μεγαλωσει ανάμεσα στα ζώα και εξακολουθώ να τα έχω πάντα συντροφιά μου... αν και τα τελευταία χρονια υποψιάζομαι ότι δεν τα έχω εγώ ως συντροφιά μου αλλά αυτά έχουν εμένα ως υπηρέτη τους....!

γεννήθηκαν και πέθαναν στα χέρια μου αμέτρητα ζώα και αυτό μου έμαθε ένα από τα βασικά στοιχεία της ζωής.... ότι κάνει κύκλους!

έμαθα από αυτά ότι ζωή και θάνατος είναι μια αλληλουχία γεγονότων και έμαθα να μην φοβάμαι ούτε το πρώτο ούτε το δεύτερο..

στο θέμα της επικοινωνίας τώρα... ναι, τα ζώα επικοινωνούν και μάλιστα με πάρα πολλούς τρόπους...

ένας από αυτούς είναι η γλωσσα του σώματος τους... τα γνωστά και κλασσικά γουργουρίζουν, χαϊδεύονται, απομακρύνονται τσαντισμένα...

ένας άλλος είναι όταν μετά από μακριά συμβίωση με τον άνθρωπο αρχίζουν και μιμούνται το δικό μας τρόπο επικοινωνίας... βλ. "δίνουν το χέρι " τους , μας γυρνάνε την "πλάτη" παρεξηγημένα κ.α.....

και τέλος υπάρχει ένας βασικότερος τρόπος επικοινωνίας που είναι ο ίδιος για όλα τα ζωα... και λέω για όλα γιατί όταν κατάφερα να επικοινωνώ με αυτόν τον τρόπο, δεν βρέθηκε ούτε ένα ζώο που να μην καταλάβει.... ακόμα και λιοντάρι κατάφερα να πάρω αγκαλιά έτσι... (εντάξει δεν ήταν ενήλικο, ήταν όμως λιοντάρι)... έχω σταματήσει φοβερούς καυγάδες, έχω ηρεμήσει ανήσυχα "πνεύματα", έχω παρηγορήσει πονεμένες ψυχές, έχω καθησυχάσει φόβους δικούς τους και δικούς μου...

και αυτό είναι η μία και πρωταρχική γλώσσα που υπάρχει για όλα τα πλάσματα.... η σκέψη.... το πως γίνεται αυτό είναι μια μεγάλη ιστορία... εξαρτάται από τον τρόπο που μπορεί κανείς να διαχειρίζεται την ενέργεια της σκέψης του και να "λαμβάνει" τις σκέψεις των άλλων...

quote:
Απλά, γνώρισα ανθρώπους και αγάπησα τα ζώα.

ω, ναι....

ή και αλλιώς : γνώρισα ανθρώπους που φερόντουσαν σαν "ζώα" (και βρίζω και τα ζωντανά...) και αγάπησα τα ζώα σαν ανθρώπους...


"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 23:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο παππούς μου είχε δυο άλογα.
Το ένα από τα δυο το φρόντιζε μόνο αυτός.
Ούτε νερό δεν έπινε από άλλο άνθρωπο.
Πεθαίνοντας ο γέροντας από διπλό εγκεφαλικό στο νοσοκομείο που τον μετέφεραν την ίδια νύχτα πέθανε και το άλογο του.

Η σκύλα που μάζεψα από το δρόμο πριν από 11 χρόνια καταλαβαίνει απόλυτα όσα είναι αυτά που μπορεί να καταλάβει το είδος της.

-----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2004, 17:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΑ ΖΩΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ
ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΞΥΠΝΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ
ΑΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΘΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ
ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΝΑΠΤΥΣΕΤΑΙ Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΝΑ ΤΟΝ
ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 01:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΙ ΤΑ ΖΩΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΟ..
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ 100%!ΕΙΧΑ ΣΚΥΛΙ...ΑΠΟ ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΑ... ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΣΑΜΕ..ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ,ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ..
ΠΧ ΗΘΕΛΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΔΕΙΞΕΙ,ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΜΕΝΗ ΦΕΡΟΤΑΝ ΣΤΟΡΓΙΚΑ.. ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙΣ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΧΩΡΙΣ ΛΕΞΕΙΣ..ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ..
ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΟΥΝ ΤΡΟΜΕΡΗ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ..!!!Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΤΡΕΛΑ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ.. ΕΝΑ ΠΡΩΙΝΟ (ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΟΥ.. ΣΚΟΤΩΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚ/ΤΟ) ΠΡΙΝ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΑΙΣΕ ΤΟ ΣΚΥΛΙ,ΤΟ ΦΙΛΗΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ..ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!Η ΘΕΙΑ ΜΟΥ ΨΙΛΟΦΟΒΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΜΑΘΕ ΤΟ ΜΟΙΡΑΙΟ...
ΔΕΝ ΝΜΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΣΗ..
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΑΡΑΔΙΑΖΑΜΕ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ....

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 13:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραίο θέμα.
Τα ζώα όχι απλά καταλαβαίνουν αλλά καταλαβαίνουν τα πάντα.
Όταν σε ένα ζώο δείξεις αγάπη, στοργή και αφοσίωση θα σου το ανταποδώσει. Θα έρθει κοντά σου και θα μάθει ακόμα και την γλώσσα που μιλάς.
Ο κούνελός μου (πέθανε τώρα), επικοινωνούσε μαζί μου σαν σκύλος (παρότι τρωκτικό). Καθόταν αγκαλίτσα, με φιλούσε στο μάγουλο, πόζαρε για φωτογραφίες και καθόταν ακίνητος να τον κάνω μπάνιο δίνοντας μου ακόμα και το χεράκι να του το πλύνω. Δεν περίμενα τόσα πολλά από κουνέλι.
Η γάτα μου, ξέρει ακριβώς τι της λέω και το κάνει. Ένα από τα πολλά που κάνει είναι όταν της λέω ''έλα να σε χτενίσω'', πάει εκεί που είναι η χτένα και τρίβεται επάνω γουργουρίζοντας.
Ο σκύλος μου, που κατα την γνώμη μου είναι και φαινόμενο, όσο και να σας φαίνεται τρελό, τον παίρνω μαζί στην δουλειά μου, σπίτι παίζει με το μωρό και με φωνάζει αν αυτό πάθει κάτι ή πάει να πάρει κάτι που δεν πρέπει, και είναι τόσο έξυπνος που πλέον δεν μπορούμε να μιλήσουμε στο σπίτι.Όταν ακούει το όνομά του σε μια συζήτηση τεντώνει τα αφτιά για να ακούσει τι λέμε και ανάλογα να πενευτεί ή να μας βάλει χέρι άν τον κακολογούμε. Για να τον κάνω μπάνιο, βγάζω κρυφά την πετσέτα του για να μην την δει και κρυφτεί. Όταν παραγγέλνω σουβλάκι φωνάζει και αυτός στο τηλέφωνο για να κάνει και την δική του παραγγελία. Ξέρει ακόμα και το όνομα του σουβλατζή. Όταν έρχεται δε το φαγητό πάει στον διανομέα και του δίνει τα παιχνίδια του για να του δώσει σουβλάκι.
Τα ψάρια στο ενυδρείο μόλις πάω και κάτσω δίπλα στον καναπέ, έρχονται όλα και χτυπάνε την μουρίτσα στο γυαλί να τα δω και έπειτα κάθονται εκεί να μου κάνουν παρέα.
Μετά από όλα αυτά που σας έγραψα που είναι και πολύ λίγα σε σχέση αυτών που λαμβάνω από τα ζώα μου, καταλαβαίνετε ότι όχι απλά επικοινωνούν μαζί μας αλλά νομίζουν ότι είναι κάτι από εμάς.


''Ο Θεός είναι ένας κύκλος που το κέντρο του είναι παντού και η περιφέρεια του πουθενά''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AGUILERA
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 22:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AGUILERA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DEAR MADMAX,ΤΑ ΖΩΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΕΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΟΥΣ "ΑΛΛΟΥΣ" ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΗΣ ΤΟΥΣ "ΕΚΤΗΣ ΑΙΣΘΗΣΗΣ",ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ...
ΘΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ...ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΣΚΥΛΑΚΙ ΤΗΝ ΛΑϊΚΑ ΠΟΥ ΒΡΙΚΑΜΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΑΣ,ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΣΑΜΕ ΟΣΟ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΚΥΛΙ ΚΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΗΣ ΜΑΣ ΣΤΟΙΧΗΣΕ ΠΟΛΥ.ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΨΑ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΠΕΘΑΝΕΙ.ΕΠΕΡΝΑ ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΩΝΑΖΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΟΦΟ.ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΔΑ...ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΛΟΙΠΟΝ,ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΥΣΗΧΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ,ΕΙΔΑ ΤΟΝ "ΛΕΩΝ" ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΗΣ ΣΥΧΩΡΕΜΕΝΗΣ ΛΑϊΚΑ ΝΑ ΣΥΚΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΓΡΗΓΟΡΟ ΒΗΜΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΛΑΨΟΥΡΙΣΜΑ ΝΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΜΕΡΙΑ ΤΗΣ ΑΥΛΗΣ.ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΤΡΕΧΕΙ,ΤΙ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ?ΕΙΧΕ ΣΤΑΘΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΖΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑ.ΕΚΛΕΓΕ ΟΠΩΣ ΚΛΑΙΝΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΕΚΟΤΑΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ.ΕΝΙΩΣΑ ΚΑΙ ΓΩ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΛΑϊΚΑ.ΕΝΙΩΘΑ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ.ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ.Ο "ΛΕΩΝ"ΓΥΡΙΣΕ ΠΙΣΩ ΑΝΥΣΗΧΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΤΟΥ ΕΒΛΕΠΑ ΜΙΑ ΘΛΙΨΗ ΠΟΥ ΔΙΑΠΕΡΝΟΥΣΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ.Η ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΗΡΘΕ.ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ.Ο ΛΕΩΝ ΠΕΘΑΝΕ ΠΡΟΠΕΡΣΙ ΑΠΟ ΚΑΛΑΖΑΡ.
Η ΥΛΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΘΕΙ,Η ΨΥΧΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΒΗΝΕΙ ΠΟΤΕ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ.ΕΧΩ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ.ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΡΙΓΥΡΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ,ΤΗΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΜΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ...
ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ...Ο ΛΕΩΝ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΕΙΧΕ ΚΑΛΑΖΑΡ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΛΕΠΑΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΣΙΓΟΣΒΗΝΕΙ.ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΠΡΙΝ ΜΑΣ ΑΦΗΣΕΙ ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ,ΗΡΘΕ,ΜΑΣ ΚΟΙΤΑΞΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΝΑ ΤΑΝ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΕΒΛΕΠΕΗΞΕΡΕ ΠΩΣ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΕΦΕΥΓΕ.ΠΗΓΕ ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ ΞΑΠΛΩΣΕ ΚΑΙ ΠΕΘΑΝΕ.ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΑΝΤΙΟ"ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΕΜΕΙΣ?
SORRY ΑΝ ΣΑΣ ΞΕΝΕΡΩΣΑ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

j - j
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 13:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους j - j  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους,
Μπράβο στο ωραίο θέμα ...

Είχα και εγώ 3 σκυλιά μέχρι σήμερα και είμαι σίγουρος ότι τα 'Ζώα' μας καταλαβαίνουν (ειδικά κάποια κατοικίδια σκυλιά, γατιά, παπαγάλοι, ...). Επιπλέον πιστεύω ότι επικοινωνούν και μεταξύ τους απλά εμείς δεν μπορούμε να καταλάβουμε και νομίζουμε ότι δεν γίνεται αυτό.

Είχα κάνει το εξής 'πείραμα' με κάποια πουλιά (σε κλουβί) ενός φίλου-γνωστού. Πήγα κοντά στο κουβί και σφύριζα προσπαθώντας να μοιμιθώ το δικό τους 'τραγούδ'. Τα πουλιά σταματήσαν το δικό τους σφύριγμα προσπαθώντας να καταλάβουν τι λέω (κουφό εεε)... Έχετε προσέξει εσείς που έχετε σκύλο (ή γάτα) ότι όταν γαυγίζεις 'μοιμίσε' το γαύγισμα, ο σκύλος σου σε κοιτάει απορημένος, προσπαθώντας να σε καταλάβει ... Απλή προσωπική μου άποψη ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 18:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα ζώα δεν είναι ηλίθια (με πιθανή εξαίρεση τα πρόβατα) και καταλαβαίνουν αρκετά πράγματα. Όμως δε σκέφτονται ούτε νοιώθουν όπως οι άνθρωποι. Δεν τα υποτιμώ με αυτό. Απλώς σκέφτονται και νοιώθουν διαφορετικά. Μην τα ανθρωποποιείτε παρακαλώ. Και μην προβάλλετε τις δικές σας συμπεριφορές (και προλήψεις και κουταμάρες) στις δικές τους. Αφήστε τα ήσυχα ή εναλλακτικά προσπαθήστε να τα καταλάβετε.

ΣΟΡΙ ΑΝ ΣΑΣ ΞΕΝΕΡΩΣΑ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ (sic).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 18:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά Junk95, τα ζώα καταλαβαίνουν πολλά πράγματα & ποτέ δέν πρέπει να τα υποτιμούμε ... ας κοιτάξουν οι Άνθρωποι τουλάχιστον τα δικά τους ελαττώματα που δέν είναι & λίγα.
Τουλάχιστον να κοιτάξουν να τους συμπεριφέρονται Σωστά, & να έχουν υπ'όψην τους οτι & αυτά έχουν ψυχή!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εβα
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 19:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εβα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικα πολυ ομορφο θεμα :-)
Ειμαι απολυτα πεπεισμενη οτι η επικοινωνια μεταξυ ανθρωπων και ζωων ειναι εφικτη σε βαθμο που σε καποιους μπορει να φανταζει υπερβολικο.
Απ'οτι μου εχει πει η μητερα μου μολις με εφεραν στο σπιτι οταν γεννηθηκα ενα απ'τα γατακια που ειχαν τοτε ηρθε και ξαπλωσε διπλα μου.
Ολη μου τη ζωη ειχα και εχω πολυ στενη σχεση με τα κατοικιδια μου (τωρα δυο γατουλες κι ενα πανεμορφο pit bull που μπορει να μου *πει* με τα ματια του τι νοιωθει η τι θελει σε δευτερολεπτα).
Junk .. ρε γαμωτοοοοο !! Κοιτα τι γλυκουλα ατμοσφαιρα εχει αυτο το topic τι πας και γραφεις κοφτερες λεξεις την ωρα που ολοι πλεουμε σε γαλαζια συννεφακια αγαπης για τα ζουζουνακια μας! :-p
Παντως καταλαβαινω την ενσταση σου, αν μαλιστα οπως υποψιαζομαι, εσυ δεν ειχες ποτε σου πολυ στενη επαφη με ενα ζωο ολα αυτα πιθανως να ακουγονται παραλληρηματα ανθρωπων που προσπαθουν να βρουν κοινα σημεια επικοινωνιας με ενα αλλο ειδος.
Αλλα σε διαβεβαιω πως δεν ειναι ετσι.
Τα ζωα καταλαβαινουν , αφομοιωνουν και προσαρμοζονται οταν αγαπησουν και αγαπηθουν.
Κι εμεις οταν κανουμε μια καλη και πραγματικη προσπαθεια μπορουμε να τα *δουμε* , η μαλλον να δουμε μεσα απ'αυτα.. και αυτο περα απ'τη ζεστασια και τη φιλια , κρυβει θησαυρους.
Αυτο δε σημαινει οτι τα ανθρωποποιουμε .. ειναι σαν να λες πως επειδη εσυ κι ενας γιαπωνεζος δε μιλατε την ιδια γλωσσα, η αποφαση να μαθετε κι οι δυο αγγλικα για να ρημαδοσυννενοηθητε σας κανει και τους δυο αγγλους... μη πιαν'ς?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2004, 22:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Junk .. ρε γαμωτοοοοο !! Κοιτα τι γλυκουλα ατμοσφαιρα εχει αυτο το topic τι πας και γραφεις κοφτερες λεξεις την ωρα που ολοι πλεουμε σε γαλαζια συννεφακια αγαπης για τα ζουζουνακια μας! :-p
Παντως καταλαβαινω την ενσταση σου, αν μαλιστα οπως υποψιαζομαι, εσυ δεν ειχες ποτε σου πολυ στενη επαφη με ενα ζωο ολα αυτα πιθανως να ακουγονται παραλληρηματα ανθρωπων που προσπαθουν να βρουν κοινα σημεια επικοινωνιας με ενα αλλο ειδος.


Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος, ακόμα θρηνώ ένα σκύλο μου που πέθανε πριν 4,5 χρόνια και μολονότι έχουμε άλλον έναν μέσα στο σπίτι και τον καταλαβαίνω πολύ καλά, δεν είναι το ίδιο. Αγαπάω ΠΑΡΑ πολύ τα ζώα, σαφώς περισσότερο από τους ανθρώπους. Γι' αυτό και τα σέβομαι. Και τα καταλαβαίνω. Αλλά σκέφτονται διαφορετικά. Θα σας εξηγήσω λέητερ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2004, 02:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πραγματικα πολυ ομορφο θεμα :-)
Ειμαι απολυτα πεπεισμενη οτι η επικοινωνια μεταξυ ανθρωπων και ζωων ειναι εφικτη σε βαθμο που σε καποιους μπορει να φανταζει υπερβολικο.
Απ'οτι μου εχει πει η μητερα μου μολις με εφεραν στο σπιτι οταν γεννηθηκα ενα απ'τα γατακια που ειχαν τοτε ηρθε και ξαπλωσε διπλα μου.
Ολη μου τη ζωη ειχα και εχω πολυ στενη σχεση με τα κατοικιδια μου (τωρα δυο γατουλες κι ενα πανεμορφο pit bull που μπορει να μου *πει* με τα ματια του τι νοιωθει η τι θελει σε δευτερολεπτα).
Junk .. ρε γαμωτοοοοο !! Κοιτα τι γλυκουλα ατμοσφαιρα εχει αυτο το topic τι πας και γραφεις κοφτερες λεξεις την ωρα που ολοι πλεουμε σε γαλαζια συννεφακια αγαπης για τα ζουζουνακια μας! :-p
Παντως καταλαβαινω την ενσταση σου, αν μαλιστα οπως υποψιαζομαι, εσυ δεν ειχες ποτε σου πολυ στενη επαφη με ενα ζωο ολα αυτα πιθανως να ακουγονται παραλληρηματα ανθρωπων που προσπαθουν να βρουν κοινα σημεια επικοινωνιας με ενα αλλο ειδος.
Αλλα σε διαβεβαιω πως δεν ειναι ετσι.
Τα ζωα καταλαβαινουν , αφομοιωνουν και προσαρμοζονται οταν αγαπησουν και αγαπηθουν.
Κι εμεις οταν κανουμε μια καλη και πραγματικη προσπαθεια μπορουμε να τα *δουμε* , η μαλλον να δουμε μεσα απ'αυτα.. και αυτο περα απ'τη ζεστασια και τη φιλια , κρυβει θησαυρους.
Αυτο δε σημαινει οτι τα ανθρωποποιουμε .. ειναι σαν να λες πως επειδη εσυ κι ενας γιαπωνεζος δε μιλατε την ιδια γλωσσα, η αποφαση να μαθετε κι οι δυο αγγλικα για να ρημαδοσυννενοηθητε σας κανει και τους δυο αγγλους... μη πιαν'ς?



ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΚΥΛΟ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ
ΟΤΙ ΕΓΩ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΟΓΑ ΕΧΟΥΝ
ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΒΛΕΠΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ
ΑΥΤΟ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ
Π.Χ ΣΕΙΣΜΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΕΙ
ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ Η ΚΑΛΟ.ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΜΕ ΣΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΩΝΕΣ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΚΠΕΜΠΟΥΝ
ΚΑΠΟΙΑ ΚΥΜΑΤΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΛΟΓΙΚΑ ΟΠΩΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!
Η ΔΙΑΣΘΗΣΗ ΤΟ ΕΝΣΤΙΝΚΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΒΑΘΜΟ!!!

ΖΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ
ΑΔΡΑΞΤΕ ΤΗΝ ΜΕΡΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SIMONA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


370 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2004, 11:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SIMONA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΜΕ ΣΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΩΝΕΣ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΚΠΕΜΠΟΥΝ
ΚΑΠΟΙΑ ΚΥΜΑΤΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΛΟΓΙΚΑ ΟΠΩΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!

εεεεεεε!!!!!!ΌΧΙ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ....
ΤΑ ΖΩΑ ΝΑΙ ΜΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΥΑΛΟ ΑΛΛΑ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΣΚΕΨΗΣ ΤΟΥΣ
ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ....ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ.ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ!!!!!ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ...ΜΕΤΑ ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΕ ΣΕ 'ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ' ΖΩΑΚΙ.

*FORGET
OR
FORGIVE*
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy