ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΑΓΙΟΣ ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ!!!ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΜΥΘΟΣ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
best-guy
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 18:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους best-guy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΜΙΛΟΥΣΑ ΜΕ ΜΙΑ ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΥΤΗΛΗΝΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΠΡΟΣΤΑΤΗ ΤΟΥΣ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΤΑΞΙΑΡΧΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ!!!

ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ.ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΥΝ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΑΠΟ ΣΙΔΕΡΟ ΚΑΙ ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΝ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ!!ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΙΑ ΘΕΙΑ ΤΗΣ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΕΙΧΕ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΝ ΧΛΕΥΑΣΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΡΩΝΕΥΤΗΚΕ!ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΡΩΙ ΠΗΓΑΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΣ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΟΛΟΙ ΜΠΗΚΑΝ ΜΕΣΑ Η ΘΕΙΑ ΤΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΗΣ ΕΙΣΟΔΟΥ ΣΑΝ ΕΝΑ ΝΟΗΤΟ ΤΕΙΧΟΣ Η ΜΙΑ ΜΑΓΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑ ΕΞΩ!!!ΜΕΤΑ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΔΕ ΤΑ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΑ ΣΗΚΩΣΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ ΞΕΚΩΛΗΣΑΝ ΟΙ ΠΑΤΟΙ ΚΑΙ ΕΠΕΣΑΝ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ!!ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΜΥΘΟΣ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΜΑΓΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!!!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΠΟΥΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ-FILIKA BESTGUY!

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 06:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΕΣ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Girtos
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
617 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 11:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Girtos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΦΩΝΩ.



gKΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 00:14:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΕΣ Η ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑ "ΘΑΥΜΑ" ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ!?!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 16:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ghost  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΕΣ Η ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑ "ΘΑΥΜΑ" ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ!?!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!



ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ant-mi
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 11:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ant-mi  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Ant-mi  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ant-mi  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Ant-mi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά πιστεύω στους Αγίους. Έχω ακούσει πολλές φορές την καρδιά του Αγίου Νεκταρίου, έχω δει το πως διατηρείται το καμμένο σώμα του Αγ.Ιωάννη του Ρώσσου καθώς και του Αγ. Σπυρίδωνα. Δε λέω πως είμαι και πολύ της εκκλησίας αλλά μην τα γειώνουμε και όλα... Δε νομίζω να "εκθέτανε" ποτέ κάποιον Άγιο για να κερδίσουν κάτι.

Όποιος διστάζει να πει αυτό που σκέφτεται, καταντάει να σκέφτεται μόνο αυτό που δε διστάζει να πει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ant-mi
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 13:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ant-mi  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Ant-mi  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ant-mi  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Ant-mi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως και να 'χει πάντως καλύτερα να μεταφέρεις το θέμα σου στην κατηγορία .-=ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ=-.

Όποιος διστάζει να πει αυτό που σκέφτεται, καταντάει να σκέφτεται μόνο αυτό που δε διστάζει να πει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-sonap-
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 13:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -sonap-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefertity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 15:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nefertity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω εξωχικό στη Μυτιλήνη κι εκτός του ότι είναι υπέροχο νησί η Λέσβος,έχει πάρα πολλές εκκλησίες και μοναστήρια!Κάθε φορά που πάω στη Μυτιλήνη επισκέπτομαι το ναό του Αγίου Ταξιάρχη και μένω έκπληκτη...Υπάρχει η εικόνα του που είναι φτιαγμένη από χώμα και αίμα μοναχών που σφάχτηκαν από Τούρκους.Από τη σφαγή αυτή είχε επιζήσει ένα παιδί το οποί ο έκανε το νεκρό και καθώς είχε σωθεί από θαύμα,ζήτησε τη βοήθεια του Θεού και εμπνεύστηκε και έφτιαξε την εικόνα από χώμα και αίμα...Επέιδή δεν έχω πολύ χρόνο έγραψα εν συντομία την ιστορία.
Στο ναό επίσης υπάρχουν τα σιδερένια αυτά παπαούτσια που φτιάχνονται για τον Άγιο και κάθε χρόνο τα λιώνει από το περπάτημα...
Επίσης υπάρχουν εκατοντάδες τάματα προς τον Άγιο αυτό όπως και αφιερώσεις...αξίζει να το επισκευτείτε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bodark
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
98 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2004, 15:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bodark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/η Best-guy!!!
Πιστεύω πως η φίλη σου δεν σου είπε ολοκληρωμένα τα θαύματα που γίνονται στους Μανταμάδες της Μυτηλήνης. Εγώ σχεδόν καθε καλοκαίρι πηγαίνω και προσκηνώ εκεί.
Απλώς θα ήθελα να προσθ΄σω ότι εκτός του θαύματος που ορθώς ανέπτυξες, γίνονται και άλλα...
Θα ξελινήσω με την ιστορία των Ταξιαρχών.
Όπως όλοι γνωρίζετε οι Ταξιάρχες είναι άγγελοι, κατα την εποχή της Τουρκοκρατίας στο μοναστήρι των Μανταμάδων ήχαν πάει οι Τούρκοι και σκότωσαν όλους τους μοναχούς, αλλά μόνο ένας είχε κρυφτεί στο καμπαναριό. Όταν έφυγαν οι Τούρκοι κατέβηκε ο μοναχός και έκλεγε πάνω απο τα πτώματα, τότε του εμφανίστηκε ένας άγγελος και του είπε να κάνει λάσπη με το αίμα των μοναχών και να φτιάξει ένα άγαλμα του αγγέλου αυτού. Ο μοναχός το έκανε. Αυτό το άγαλμα υπάρχει ακόμα και αν κάποιος πάει μπροστά έχοντας πίστη τα μάγουλά του κοκκινίζουν, αν όμως κάποιος πάει χωρίς πίστη τότε μαυρίζει ολόκληρο το πρόσωπό του. Επίσης τα παππούτσια του τα φοράνε και επειδή αυτός τρέχει κάθε φορά που κυνδινεύει κάποιος πιστός τα παπούτσια λιώνουν.

Αυτά ήξερα αυτά είπα.

Ευχαριστώ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geo1980
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2004, 19:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geo1980  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΣ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΧΩΜΑ??ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ, ΕΙΧΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ??ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!!ΑΜ Ο ΑΛΛΟΣ??ΠΗΡΕ -ΛΕΕΙ- ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ, ΕΚΑΝΕ ΛΑΣΠΗ ΚΑΙ ΕΦΤΙΑΞΕ ΑΓΑΛΜΑ.ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΛΥΠΤΙΚΗΣ!ΚΑΙ ΠΕΣ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ...ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ???ΚΡΑΤΑΕΙ Η ΛΑΣΠΗ ΧΡΟΝΙΑ???Κ ΑΝΤΕ Κ ΚΡΑΤΑΕΙ...ΤΟ ΚΟΙΤΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΧΡΩΜΑΤΑ????
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!ΚΡΑΤΑΩ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΛΙΑ!!!!!

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bodark
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
98 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2004, 20:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bodark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΣ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΧΩΜΑ??ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ, ΕΙΧΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ??ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!!ΑΜ Ο ΑΛΛΟΣ??ΠΗΡΕ -ΛΕΕΙ- ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ, ΕΚΑΝΕ ΛΑΣΠΗ ΚΑΙ ΕΦΤΙΑΞΕ ΑΓΑΛΜΑ.ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΛΥΠΤΙΚΗΣ!ΚΑΙ ΠΕΣ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ...ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ???ΚΡΑΤΑΕΙ Η ΛΑΣΠΗ ΧΡΟΝΙΑ???Κ ΑΝΤΕ Κ ΚΡΑΤΑΕΙ...ΤΟ ΚΟΙΤΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΧΡΩΜΑΤΑ????
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!ΚΡΑΤΑΩ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΛΙΑ!!!!!



΄
Κατ'αρχάς αγαπητέ best-guy μάλλον δε κατάλαβες την εξήγησή μου δεν ήταν παιδάκι αυτός που έκανε το άγαλμα, ήταν μοναχός. και δεν έφτιαξε εικόνα απο λάσπη αλλά άγαλμα, you know αγαλμα; υπάρχει όμως και εικόνα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ant-mi
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2004, 21:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ant-mi  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Ant-mi  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ant-mi  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Ant-mi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΣ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΧΩΜΑ??ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ, ΕΙΧΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ??ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!!ΑΜ Ο ΑΛΛΟΣ??ΠΗΡΕ -ΛΕΕΙ- ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ, ΕΚΑΝΕ ΛΑΣΠΗ ΚΑΙ ΕΦΤΙΑΞΕ ΑΓΑΛΜΑ.ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΛΥΠΤΙΚΗΣ!ΚΑΙ ΠΕΣ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ...ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ???ΚΡΑΤΑΕΙ Η ΛΑΣΠΗ ΧΡΟΝΙΑ???Κ ΑΝΤΕ Κ ΚΡΑΤΑΕΙ...ΤΟ ΚΟΙΤΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΧΡΩΜΑΤΑ????
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!ΚΡΑΤΑΩ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΛΙΑ!!!!!


Κι εγώ κρατάω το δικό μου για να μην ξεράσω από την αηδία που μου προκαλεί η ειρωνία μερικών. Τα θαύματα είναι θαύματα (ουάου αναστήθκε ο Χριστός??? Τι λέει ρε αφού ήταν άνθρωπος πριν πεθάνει... ανέστησε και το Λάζαρο!!! πω πω... Δάκρυσε η εικόνα? λιώσαν τα παπούτσια του Αγ. Ταξιαρχη? Χτυπάει η καρδιά του Αγ. Νεκταρίου?? ΧΑΧΑΧΑ!!! Μα τι λέτε??? στο esoterica είμαι ή στο jokes? πω πω βλακείες που ακούω εδώ μέσα σε καλό σας!). Φίλε μου σε πληροφορώ ότι δεν είναι η μοναδική περίπτωση που φτιάχτηκε εικόνα από χώμα και αίμα. Επίσης εντελώς πληροφοριακά έχουμε στην Σαντορίνη μία μικρή εκκλησία, την Παναγία την Κόκκινη που ονομάστηκε έτσι γιατί φτιάχτηκε μετά από τάμα και προσευχές με χώμα, πέτρα και κόκκινο κρασί. Σε παρακαλώ όταν δεν είσαι έτοιμος να πιστέψεις κάτι και ειδικά σε θέματα θρησκείας δεκτή η άποψη σου αλλά προσπάθησε να είσαι τουλάχιστον λίγο πιο διακριτικός...

Όποιος διστάζει να πει αυτό που σκέφτεται, καταντάει να σκέφτεται μόνο αυτό που δε διστάζει να πει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefertity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2004, 23:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nefertity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν έχεις πίστη,όλα είναι εφικτά...
Εγώ ήξερα πως ήταν ένας μοναχός μικρής ηλικίας,θα ρωτήσω τους γονείς μου για παραπάνω πληροφορίες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bridos
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 01:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bridos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΕΓΟ ΣΤΗ ΜΥΤΗΛΗΝΗ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΤΑΞΙΑΡΧΗ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΟΝΤΩΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΧΡΩΜΑΤΑ ΜΑΓΟΥΛΑ ΤΟΥ. Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΩς ΕΙΧΕ ΔΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑΥΡΟ ΣΤΟ ΜΕΤΩΠΟ ΤΟΥ ΚΑΠΟΤΕ.

There is no knowlege that is not power.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SkyWatcher
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2004, 04:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SkyWatcher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΓΩ ΠΡΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟ ΜΙΧΑΗΛ(ΤΑΞΙΑΡΧΗ) ΕΙΝΑΙ 100% ΑΛΗΘΙΝΑ..ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΗΝ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ.ΗΜΟΥΝΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΜΟΥΝ ΣΠΙΤΙ ΑΡΓΑ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΟΥ ΣΥΖΗΤΟΝΤΑΣ ΗΡΘΕ ΚΑΙ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΑΞΙΑΡΧΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΔΗΙΓΕΙΤΕ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΕ ΒΑΣΙΚΟ ΘΕΜΑ ΤΟΝ ΤΑΞΙΑΡΧΗ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΟΠΟΥ ΧΛΕΥΑΖΑΝ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΠΛΑΚΙΤΣΑ ,ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑΝ ΑΠΟ ΜΑΚΡΥΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΝΑ ΓΑΥΓΙΖΟΥΝ ΑΝΥΣΙΧΑ Η ΩΡΑ ΗΤΑΝ 2 ΜΕΤΑ ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΚΑΙ Η ΠΟΛΗ ΕΙΧΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΗΣΥΧΙΑ ,ΕΓΩ ΕΜΕΝΑ ΣΤΟΝ 10 ΩΡΟΦΟ..ΑΜΕΣΩΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΓΑΥΓΙΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ ΑΚΟΥΣΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΣΑΝ ΑΠΟ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΝΑ ΠΑΤΑΝΕ ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ . ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΑΚΟΥΣΤΗΚΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΚΤΙΡΙΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΠΛΗΣΙΑΖΩΝΤΑΣ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΜΟΥ ΟΛΟΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΑΦΩΝΟΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΑΙΣΘΗΜΑ. ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑΝ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΜΕΤΑ ΣΤΗΝ ΚΡΕΒΑΤΟΚΑΜΑΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΠΛΗΣΙΑΖΑΝ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΟΠΟΥ ΗΜΑΣΤΟΝ ΕΜΕΙΣ. ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΟΤΙ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ Ο ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ ΝΑ ΑΠΟΔΗΞΕΙ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΓΕΛΟΥΣΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΟΒΑΡΕΥΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΕΙΠΑΝΕ ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ, ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΑΠΟΜΑΡΥΝΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΦΘΑΣΑΝ ......ΜΠΟΡΕΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΝΑ ΓΕΛΑΣΟΥΝ ΚΑΙ Μ'ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΑΛΗΘΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΕΡΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΓΕΛΙΟ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ...Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΟΛΟΥΣ ΑΝΟΙΧΤΟΥΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΟΥΣ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2004, 08:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ,ΑΛΛΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ ΕΞΗΣ ΑΠΛΟ: ΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΥΣΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΞΙΕΣ ΕΝΟΣ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟΥ ΟΝΤΩΣ,ΓΙΑΤΙ ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΝΑ ΚΟΚΚΙΝΙΖΟΥΝ ΤΑ ΜΑΓΟΥΛΑ ΤΟΥ ΑΓΑΛΜΑΤΟΣ ΕΝΩ ΔΙΠΛΑ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥ ΙΡΑΚ ..

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΕ ,ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΛΑΙΚΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΥΘΥΠΟΒΟΛΕΣ.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ π.χ ΤΑ ΜΑΓΟΥΛΑ ΠΟΥ ΚΟΚΚΙΝΙΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΓΝΩΣΗΣ,ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΥΠΕΡ-ΦΥΣΙΚΟ ΘΑΥΜΑ.
ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:"κατα την εποχή της Τουρκοκρατίας στο μοναστήρι των Μανταμάδων ήχαν πάει οι Τούρκοι και σκότωσαν όλους τους μοναχούς, αλλά μόνο ένας είχε κρυφτεί στο καμπαναριό. Όταν έφυγαν οι Τούρκοι κατέβηκε ο μοναχός και έκλεγε πάνω απο τα πτώματα, τότε του εμφανίστηκε ένας άγγελος και του είπε να κάνει λάσπη με το αίμα των μοναχών και να φτιάξει ένα άγαλμα του αγγέλου αυτού."
ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΥΠΕΡ-ΦΥΣΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ,Ο ΜΟΝΑΧΟΣ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΤΥΧΕΡΟΣ ΚΙΑ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟΣ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΣΕ,ΕΝΩ ΟΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΑΤΥΧΟΙ ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ?
ΕΜΕΝΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΡΙΝΩ,ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΜΑΛΛΟΝ ΑΔΙΚΟ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΕΝΑΣ ΜΟΝΟ,ΘΑΥΜΑ (ΠΙΟ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΙΣΩΣ)ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ..ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΓΩ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΤΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΖΗΣΑ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΕΝΩ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΕΘΑΝΑΝ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑ ΣΑΝ ΘΑΥΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ,ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΚΑΤΑΡΑ..ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΕΡΙ ΑΓΓΕΛΟΥ Κ.Λ.Π ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geo1980
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2004, 17:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geo1980  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΑΝΤΙ-ΜΙ: ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΥΤΗ ΣΤΗΝ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΑΠΟ ΚΡΑΣΙ???ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΗΦΑΙΣΤΕΙΟΥ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΙΝΩΠΟ.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ, ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΚΡΑΣΙ???ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΝΑ ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΧΤΙΖΑ...

ΠΡΟΣ ΝΥΧΤΟΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ: Ο ΑΓ.ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ ΘΕΩΡΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΤΣΟΥΡΜΟ ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΡΠΑΤΩΝΤΑΣ ΒΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΖΩΝΤΑΣ ΤΑ?ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΡΗΤΟΡΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΝ ΞΕΡΩ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ..

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ant-mi
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 03:55:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ant-mi  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Ant-mi  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ant-mi  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Ant-mi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΡΟΣ ΑΝΤΙ-ΜΙ: ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΥΤΗ ΣΤΗΝ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΑΠΟ ΚΡΑΣΙ???ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΗΦΑΙΣΤΕΙΟΥ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΙΝΩΠΟ.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ, ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΚΡΑΣΙ???ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΝΑ ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΧΤΙΖΑ...

Προτιμώ το ant-mi από το anti-mi, ειλικρινά.
Στο θέμα τώρα... Το ότι το έδαφος είναι κοκκινωπό σε όλη τη Σαντορίνη λόγω του ηφαιστείου δεν ισχύει και επέτρεψέ μου να το γνωρίζω καλύτερα από σένα. Επίσης αν ίσχυε αυτό που λες δε θα μιλούσαμε για μία εκκλησία αλλά για κάθε κτίσμα στο νησί. Αν ζήσεις ένα θαύμα και η Παναγία σου δώσει την ευλογία Της για να χτίσεις με κρασί, τότε να Της πεις: "Προτιμώ να το πιω".

Όποιος διστάζει να πει αυτό που σκέφτεται, καταντάει να σκέφτεται μόνο αυτό που δε διστάζει να πει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 00:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ghost  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΡΟΣ ΑΝΤΙ-ΜΙ: ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΥΤΗ ΣΤΗΝ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΑΠΟ ΚΡΑΣΙ???ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΗΦΑΙΣΤΕΙΟΥ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΙΝΩΠΟ.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ, ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΚΡΑΣΙ???ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΝΑ ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΧΤΙΖΑ...

ΠΡΟΣ ΝΥΧΤΟΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ: Ο ΑΓ.ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ ΘΕΩΡΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΤΣΟΥΡΜΟ ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΡΠΑΤΩΝΤΑΣ ΒΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΖΩΝΤΑΣ ΤΑ?ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΡΗΤΟΡΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΝ ΞΕΡΩ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ..

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ



ΚΟΙΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΝΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ... ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΑΝ ΘΑΥΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΤΡΑΝΤΑΧΤΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ... ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ Η' ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΠΟΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΣΥΝΕΒΗ... ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΕΧΕΙ ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ... ΜΗΠΩΣ ΠΡΟΚΑΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ "ΣΗΜΕΙΑ" ΑΘΕΛΑ ΜΑΣ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απολλύων
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 02:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απολλύων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη ρε Beyond όμως νομίζω οτι γράφεις ότι σου κατέβει.

Σε προτρέπω να επισκεφθείς την Μυτιλήνη και την εκκλησία του Ταξιάρχη. Επανέλαβε αυτά που γράφεις σε εμάς, εκεί. Να είσαι σίγουρος πως θα πεισθείς για το αντίθετο. Όχι με κακό τρόπο γιατί ο θεός είναι αγάπη.

Στον Geo1980:
------------------------------------------------------------------
ΠΡΟΣ ΝΥΧΤΟΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ: Ο ΑΓ.ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ ΘΕΩΡΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΤΣΟΥΡΜΟ ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΡΠΑΤΩΝΤΑΣ ΒΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΖΩΝΤΑΣ ΤΑ?ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΡΗΤΟΡΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΝ ΞΕΡΩ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ..
------------------------------------------------------------------

Και εδώ μου φαίνεται οτι λέμε ότι θέλουμε. Κατ' αρχάς όταν συμβαίνει κάτι ότι και αν είναι αυτό ή όπως και αν γίνεται δεν αποτελεί κάτι τυχαίο (στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν συνέβει και κάτι κακό).
Δεν είναι κομψό να κρίνουμε το πως ενεργεί το Θείο, όμως είμαι σίγουρος πως για το συγκεκριμένο γεγονός, αυτός ήταν και ο μόνος τρόπος για την συγκεκριμένη (και μόνο) ομάδα ανθρώπων να πιστέψουν. Γι' αυτό και νομίζω, με την λίγη κρίση που διαθέτω, πως υπήρχε η συγκεκριμένη 'προσέγγιση' του Αρχαγγέλου.
Δυστυχώς κάποιοι άνθρωποι πρέπει να ακούσουν κάτι για να πεισθούν, άλλοι να δουν, οι πιο πιστοί να νιώσουν κ.ο.κ. Ο Θεός φανερώνεται στον καθένα σύμφωνα με τα πιστεύω που κυριαρχούν στο εκάστοτε άτομο. Το τελικό ζητούμενο της φανέρωσης (όπως και αν γίνεται αυτή), είναι η απόκτηση πίστης, για την μετέπειτα σωτηρία της ψυχής.
Αυτό όμως λίγοι το καταλαβαίνουν, ιδίως όταν ο εγωισμός τους δεν τους αφήνει περιθώρια να δουν και λίγο παραπέρα απο την μύτη τους.

Καλή φώτιση σε όλους μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 07:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΑ ?

ΕΧΩ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΞΙΟΠΕΡΙΕΡΓΟ ..
ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑ ΗΤΑΝ Β'ΔΙΑΛΟΓΗΣ...


Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απολλύων
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 02:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απολλύων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Beyond, εκκλησίες β' διαλογής δεν υπάρχουν βέβαια, όμως ενώ μιλούσαμε για μια συγκεκριμένη εκκλησία στην Μυτιλήνη εσύ πως το πήγες γενικότερα σε άλλες εκκλησίες δεν το κατάλαβα...

Ίσως γιατί σε συμφέρει καλύτερα έτσι.

Όπως και να έχει αντί να λέμε ότι θέλουμε απο το σπίτι μας, καλό θα ήταν και λόγο καλοκαιριού και διακοπών, ίσως να επισκεφθούμε το νησί και να κάνουμε και καμιά βόλτα απο την συγκεκριμένη εκκλησία...
Έτσι ρε παιδί μου για να επιβεβαιώσουμε οτι τίποτα το περίεργο δεν υπάρχει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2004, 22:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε,ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΕΤΣΙ ? ΘΑ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΗΤΑΝ ΟΝΤΩΣ ΜIA ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΓΜΕΝΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΩΣΤΕ ΟΛΗ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΙΟΝ ..

ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΥ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ,ΜΗ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ,ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΝΟ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ..:(

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 08:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΤΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΘΑΥΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑ ΟΠΩΣ ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΠΙΣΤΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΘΕΟ. ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΑΠΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΤΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΛΛΑΖΕΙ.

ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΑΠΟ ΞΕΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ...
1ον.
ΕΠΙ ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑΣ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΥΠΗΡΧΕ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ (ΜΟΥ ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΕΥΚΟΛΑ) ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΣΤΗΝ "ΠΕΔΙΑΔΑ". ΔΙΑΤΑΖΕΙ ΤΟΤΕ Ο ΣΟΥΛΤΑΝΟΣ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΥΤΙΜΑ ΜΕΤΑΛΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΣΙΕΣ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΠΑΛΑΤΙ. ΠΑΝΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΚΑΙ ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΤΑ ΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΤΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΟΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΞΙΟΜΑΤΟΥΧΟΣ ΔΙΕΤΑΞΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΕΝΔΥΜΕΝΗ ΜΕ ΑΣΗΜΙ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΚΟΝΑ. ΟΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΗΡΕ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΠΗΓΕ ΣΤΗΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ. ΜΟΛΙΣ ΠΗΓΕ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΣΤΟ ΠΑΛΑΤΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΑΙΩΡΗΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΣΟΥΛΤΑΝΟΥ ΚΑΙ ΠΕΤΩΝΤΑΣ ΓΥΡΙΣΕ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ. Ο ΣΟΥΛΤΑΝΟΣ ΕΞΑΛΛΟΣ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΤΟΥ ΦΕΡΟΥΝ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ. ΓΥΡΙΣΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΠΙΣΩ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΞΑΝΑΠΗΡΑΝ. ΤΗΝ ΠΗΓΑΝ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΥΣΟΔΕΣΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΛΩΝΑ. ΤΟΤΕ Η ΕΙΚΟΝΑ ΣΗΚΩΣΕ ΤΗΝ ΚΟΛΩΝΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΠΕΤΑΞΕ ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ. Ο ΣΟΥΛΤΑΝΟΣ ΤΟΤΕ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Ο ΘΕΟΣ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΕΤΑΞΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΛΩΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΛΑΤΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΤΗΣ. ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΕΝΩ ΔΙΑΣΩΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΙΡΜΑΝΙ ΤΟΥ ΣΟΥΛΤΑΝΟΥ ΠΟΥ ΔΙΑΤΑΖΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ.

2ον.
ΣΤΗΝ ΜΟΝΗ ΠΡΕΒΕΛΗ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΟΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑΣ ΧΡΥΣΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ. ΟΤΑΝ ΟΙ ΝΑΖΙ ΕΦΤΑΣΑΝ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΜΕ ΔΙΑΤΑΓΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΛΥΤΙΜΑ ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ. Ο ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ ΤΟΤΕ ΕΙΔΕ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΗΡΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ Ο ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΦΥΡΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΕ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟΣ, ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ. ΜΠΗΚΕ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΕΝΑ ΑΝΤΙΤΟΡΠΙΛΙΚΟ ΠΟΥ ΕΦΕΥΓΕ ΤΟΤΕ.
ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΝΑΜΕΝΕΣ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΣΑ ΝΑ ΗΤΑΝ ΔΕΜΕΝΟ ΜΕ ΕΝΑ ΑΟΡΑΤΟ ΣΚΟΙΝΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΥΣΕ. Ο ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ ΕΦΟΣΟΝ ΒΕΒΑΙΩΘΗΚΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΗΜΙΑ ΔΙΕΤΑΞΕ ΠΡΟΣΩ ΟΛΟΤΑΧΩΣ ΜΕ ΦΟΥΛ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ. ΟΙ ΠΡΟΠΕΛΕΣ ΓΥΡΙΖΑΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΟΥΣΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ.
ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΡΑΤΗΣΕ ΑΥΤΟ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ ΩΣΠΟΥ ΜΑΘΕΥΤΗΚΕ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΕΝΑΣ ΠΑΠΑΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΕ ΤΙ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ. ΒΡΗΚΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΝ ΠΛΟΙΑΡΧΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΒΑΤΗΣ Ή ΝΑΥΤΗΣ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ.
Ο ΚΑΠΕΤΑΝΟΙΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ ΤΟΤΕ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΙΕΡΟΣΥΛΟ Ή ΕΙΧΕ ΚΛΕΨΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙ ΑΜΕΣΩΣ.
ΤΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ Ο ΝΑΖΙ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΕΝΑΝ ΧΡΥΣΟ ΣΤΑΥΡΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ. ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΠΑΠΑΣ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΘΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ. ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΓΥΡΙΣΕ ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΠΛΟΙΟ.
Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ ΚΑΤΕΓΡΑΨΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΩΤΕΡΟΥΣ ΤΟΥ, ΕΝΩ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΡΧΟΤΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΥΝΟΥΣΕ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΕ. ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΕΝΟ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΛΑΚΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΚΚΛΗΣΑΚΙ ΤΟΥ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΟΥ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ.

3ον.
ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΑΥΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΥΝΕΒΗ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΤΕ.
ΟΔΗΓΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΠΡΟΣ ΜΕΣΣΑΡΑ ΑΠΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ, ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΣΙΒΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΦΑΡΔΥ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΕΛΑΦΡΑ ΑΝΗΦΟΡΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΑΝΟΙΚΤΗ ΣΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΔΕΞΙΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΓΚΡΕΜΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ ΠΕΝΗΝΤΑ ΜΕΤΡΑ ΒΑΘΟΣ.
ΚΑΘΩΣ ΕΜΠΑΙΝΑ ΣΤΗ ΣΤΡΟΦΗ ΜΕ ΜΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 100 ΧΛΜ/ΩΡΑ ΠΕΤΑΧΤΗΚΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΑΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ. ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΩ ΕΣΤΡΙΨΑ ΔΕΞΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΓΚΡΕΜΟ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΡΧΟΤΑΝ ΑΜΑΞΙΑ ΑΠΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ. ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΣΤΡΙΨΑ ΔΕΞΙΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕ Η ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΗ ΜΠΑΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΦΕΥΓΑ ΣΤΟΝ ΓΚΡΕΜΟ ΟΤΑΝ ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΡΟΔΕΣ ΣΤΡΙΜΕΝΕΣ ΔΕΞΙΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΣΤΡΙΨΕ ΕΠΙΤΟΠΟΥ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΔΥΟ ΤΕΤΑΚΕ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΚΟΙΤΑΖΟΝΤΑΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΚΚΛΗΣΑΚΙ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΑΝΤΩΝΙΟΥ.
ΔΕΝ ΕΠΑΘΑ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΑ ΕΝΩ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΡΧΟΤΑΝ ΑΠΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΕΙΔΑΝ ΟΛΗ ΤΗ ΦΑΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ. ΦΥΣΙΚΑ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΨΑ ΕΝΑ ΚΕΡΙ.


ΤΟ ΑΝ ΓΙΝΙΝΤΑΙ ΘΑΥΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕΓΑΛΟ...
ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟΥΣ ΚΑΙ ΑΣΗΜΟΥΣ ΣΑΝ ΕΜΑΣ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ ΑΠΛΑ.
ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΓΛΥΤΩΣΑ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ ΣΗΜΕΡΑ...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 08:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΦΑΡΔΥ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΕΛΑΦΡΑ ΑΝΗΦΟΡΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΑΝΟΙΚΤΗ ΣΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΔΕΞΙΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΓΚΡΕΜΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ ΠΕΝΗΝΤΑ ΜΕΤΡΑ ΒΑΘΟΣ.

ΚΑΘΩΣ ΕΜΠΑΙΝΑ ΣΤΗ ΣΤΡΟΦΗ ΜΕ ΜΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 100 ΧΛΜ/ΩΡΑ


Σκέφτομαι ΠΩΣ να (σ)το γράψω, για να το καταλάβεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 09:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ. ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΕΝ ΜΕΡΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ beyond, geo1980, ΚΑΙ Απολλύων.
ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΚΑΙ ΓΗΣ ΠΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΝΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΘΑΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΩ.
ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΤΙ: ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ – ΟΧΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ / ΕΞΗΓΗΣΗ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ – ΠΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ / ΕΝΟΡΙΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΨΕΥΤΟΘΑΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΘΑΥΜΑΤΑ, ΠΙΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΔΕΣ Η’ ΤΟΥΣ ΜΟΝΑΧΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΑΤΕΣ ΤΟΥΣ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΣ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΘΑΥΜΑΤΑ, ΟΧΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΑΠΟΚΛΕΙΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΕΜΠΙΣΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΠΡΟΣΚΟΛΛΗΜΕΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ.
ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΤΙ: ΦΙΛΕ GRIGORIANOS, ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ Η’ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΕΣ? Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΘΕΤΩ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Η ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΚΤΛ. ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ, ΝΑ ΣΟΥ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΕΣΕ Η «ΠΟΛΗ» ΗΤΑΝΕ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ…ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΛΛΗΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΟΓΡΑΦΟΙ ΤΟ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΙΣΤΟΡΙΟΓΡΑΦΟΙ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΝ ΤΟΝ ΣΟΥΛΤΑΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΤΗΝ «ΠΟΛΗ» - ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ Ο ΣΟΥΛΤΑΝΟΣ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΞΕ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΨΑΡΙΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ Η’ ΤΟ ΠΩΣ ΕΝΩ ΔΗΘΕΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΒΡΕΘΗΚΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗ ΕΧΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ? ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΟΛΑ ΗΡΘΑΝ ΑΠΟ ΔΩΡΕΕΣ?! ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΩΣ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ «ΜΑΣ» ΠΟΛΛΑ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΚΑΝΕΙ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΤΑ ΕΥΤΡΑΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑΣ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ…
ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ,ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΣΚΟΠΕΥΑ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΛΑΘΗ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΩΡΑΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ.
ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ,
Nobody5001


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alkithoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
54 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 16:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alkithoe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Alkithoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπέραααα..

Φίλε Ant-mi,

quote:
Δε νομίζω να "εκθέτανε" ποτέ κάποιον Άγιο για να κερδίσουν κάτι.

Κι'ομως, ζω σ' ενα τουριστικό νησι, και ομολογώ με ντροπή μου, πως εχουν χρησιμοποιήσει την εκκλησια μας για να προσεκλυσουν τον κόσμο,και μπορώ να σου πω και το περιστατικό..

Εχουμε και εμεις εδω εκκλησία του Ταξιάρχη, αλλα ποτέ δεν εχει αναφερθεί κάποιο θαύμα, σε αντίθεση με τον προστάτη του νησιου και απ' οσο ξέρω ειναι τοπικός Άγιος, ο Αγιος Αρσενιος. Υπάρχει ενα μικρο, εκκλησάκι πανω σ'ενα λόφο (Μαζί και εκκλησία προς τιμήν του δίπλα και μοναστήρι με καλόγριες). Μεσα στο μικρό εκκλησάκι Του, υπάρχει και ο τάφος Του. Όταν ακουμπησει κανεις το αφτί του πάνω στο μάρμαρο του τάφο, θα ακούσει ενα "ΤΑΚ ΤΑΚ ΤΑΚ" .. Λένε πως ειναι ο Αγιος, που ακούει την προσευχή σου.. Παραλληλα εχουν αναφερθεί και πολλά θαυματα..

Φιλικά,
Τζο.

Going Under..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZARKOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 16:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZARKOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
YΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΙΣΕΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΣΤΙΣ ΜΑΝΤΑΜΑΔΕΣ ΜΙΑ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ??ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΙΣΕΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΜΑΤΙΑ??ΠΩΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ Η ΤΟΙΧΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ Ο ΤΟΙΧΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΑΓΙΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗ???????????

ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΕΥΘΕΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΒΙΩΣΟΥΜΕ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ant-mi
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 00:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ant-mi  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Ant-mi  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ant-mi  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Ant-mi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κι'ομως, ζω σ' ενα τουριστικό νησι, και ομολογώ με ντροπή μου, πως εχουν χρησιμοποιήσει την εκκλησια μας για να προσεκλυσουν τον κόσμο,και μπορώ να σου πω και το περιστατικό..

Εχουμε και εμεις εδω εκκλησία του Ταξιάρχη, αλλα ποτέ δεν εχει αναφερθεί κάποιο θαύμα, σε αντίθεση με τον προστάτη του νησιου και απ' οσο ξέρω ειναι τοπικός Άγιος, ο Αγιος Αρσενιος. Υπάρχει ενα μικρο, εκκλησάκι πανω σ'ενα λόφο (Μαζί και εκκλησία προς τιμήν του δίπλα και μοναστήρι με καλόγριες). Μεσα στο μικρό εκκλησάκι Του, υπάρχει και ο τάφος Του. Όταν ακουμπησει κανεις το αφτί του πάνω στο μάρμαρο του τάφο, θα ακούσει ενα "ΤΑΚ ΤΑΚ ΤΑΚ" .. Λένε πως ειναι ο Αγιος, που ακούει την προσευχή σου.. Παραλληλα εχουν αναφερθεί και πολλά θαυματα..



Από ποιο νησί είσαι? Δεν κατάλαβα που είναι η "έκθεση" του Αγίου. Η ιστορία μου θυμίζει αρκετά τον τάφο του Αγίου Νεκταρίου στην Αίγινα.

Όποιος διστάζει να πει αυτό που σκέφτεται, καταντάει να σκέφτεται μόνο αυτό που δε διστάζει να πει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alkithoe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
54 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 02:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alkithoe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Alkithoe  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Alkithoe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Απο Πάρο.
Ειπαν πως ειχε δακρυσει μια εικονα κ στο καπακι ελεγαν "ειναι θαυματουργη εικόνα,ελατε ελατε." . Εγω αυτο το θεωρω εκμεταλευση και εκ8εση. Δεν αντιλεγω πως η εικονα ειναι θαυματουργει κ "δυνατη", απλα κατακρίνω τον τρόπο. (Μετα απο λιγο κουκούλωσαν το θέμα.)

Τι λενε για τον τάφο του Αγιου Νεκταρίου?

Going Under..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy