ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ομαδα ερευνας παραφυσικων φαινομενων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
akpe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2002, 21:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akpe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος akpe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοσωριζω λοιπον

Ειναι το πρωτο μου post εδω, και θα ομολογησω οτι ο μονος τομεας παραφυσικης που εχω ασχοληθει ειναι αυτος της αναζητησης και ερευνας γυρω απο το θεμα των πνευματων.

Συγκεκριμενα πριν λιγο καιρο αποφασισα να ιδρυσω μια ομαδα ατομων, που στο προσεχες μελλον θα ασχοληθει με ερευνα, εγκυκλοπαιδικη, αλλα και μεσω field investigations, με τον τομεα των "φαντασματων" οπως πολλοι τα αποκαλουν.

Και βαζω αυτη τη λεξη μεσα σε εισαγωγικα διοτι κατα την αποψη μου ο ορισμος "φαντασμα", ο οποιος παραπεμπει σε κατι καθαρα φαντατικο, συνεπως μη υπαρκτο, ειναι καθε αλλο παρα σωστος για να περιγραψει την υπαρξη ανθρωπινων ψυχων, που για καποιον λογο επελεξαν να παραμεινουν μαζι μας μετα τον θανατο τους.

Θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας σχετικα με το θεμα, καθως και τα σχολια σας σχετικα με την σελιδα της ομαδας μου, και την ιδια την ομαδα.

http://www.geocities.com/proteus_gr


Edited by - akpe on 12/01/2002 22:59:11

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2002, 22:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον. Δεν έχω ασχοληθεί με αυτό το ζήτημα αλλά θα ήθελα να μάθω περισσότερα, για αυτό το θέμα, ειδικότερα γιατί κάποιες ψυχές αποφασίζουν να μείνουν μαζί μας και με ποιο τρόπο μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μας.

Θα ήταν καλό να μπορούμε να βοηθήσουμε αλλά και να μας ενημερώνει η ομάδα σου για τις έρευνές σας.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sembek
Νέο Μέλος

Azores
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2002, 01:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sembek  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλοσωριζω λοιπον

Ειναι το πρωτο μου post εδω, και θα ομολογησω οτι ο μονος τομεας παραφυσικης που εχω ασχοληθει ειναι αυτος της αναζητησης και ερευνας γυρω απο το θεμα των πνευματων.

Συγκεκριμενα πριν λιγο καιρο αποφασισα να ιδρυσω μια ομαδα ατομων, που στο προσεχες μελλον θα ασχοληθει με ερευνα, εγκυκλοπαιδικη, αλλα και μεσω field investigations, με τον τομεα των "φαντασματων" οπως πολλοι τα αποκαλουν.

Και βαζω αυτη τη λεξη μεσα σε εισαγωγικα διοτι κατα την αποψη μου ο ορισμος "φαντασμα", ο οποιος παραπεμπει σε κατι καθαρα φαντατικο, συνεπως μη υπαρκτο, ειναι καθε αλλο παρα σωστος για να περιγραψει την υπαρξη ανθρωπινων ψυχων, που για καποιον λογο επελεξαν να παραμεινουν μαζι μας μετα τον θανατο τους.

Θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας σχετικα με το θεμα, καθως και τα σχολια σας σχετικα με την σελιδα της ομαδας μου, και την ιδια την ομαδα.

www.geocities.com/proteus_gr


Edited by - sembek on 12/01/2002 01:57:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2002, 11:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε καλωσορίζω και απο εδώ φίλε apke. Συγχαρητήρια για τη προσπάθεια που ξεκινάς. Είναι πολύ ενδιαφέρουσα, αλλά κατα τη γνώμη μου εγκυμονεί αρκετούς κινδύνους. Δε θα μπώ σε περαιτέρω ανάλυση τώρα. Εδώ θέλω να διορθώσω, αν μου επιτρέπεται κάτι.
Κάνεις μια ανάλυση της λέξης "φάντασμα", πού μάλλον είναι λάθος.
Θεωρώ ότι είναι πέρα για πέρα σωστη, μιάς και είναι ελληνική και που αποδίδει την σωστη έννοια.
Κοιτώντας το λεξικό της Ελληνικής Γλώσσας του Ι.Σταματάκου, στο λήμα "Φάντασμα", έχουμε τα εξής:
Φάντασμα, εκ του φαντάζω. Είδωλο, ίνδαλμα, εικών, παράσταση. Ως φιλοσοφικός όρος, η εκ τινός πράγματος δημιουργούμενη εις το νού εικών. Απλή εικών, εμφάνισις ουχί πραγματικότις του αισθητού κόσμου.
Φαντάζω, εκ του φαίνω. Καθιστώ τι ορατόν, το εμφανίζω, το φανερώνω.
Φαίνω. Φέρω τι εις φώς, κάμνω τι να φανεί.
Αναφέρεις επίσεις τη λέξη "Φαντασία". και σε αυτή τη λέξη αφαιρείς απο την Αίγλη που κρύβει!
Φαντασία. Καθιστώ τι ορατό. Φιλοσοφικά, η δύναμη του να συλλαμβάνει τας ένοιας των όντων, αντιληπτική ικανότητα του νού. Η παράστασις, εντύπωσις, η δημιουργουμένη είς το νού εκ τίνος αντικειμένου ΥΠΑΡΚΤΟΥ ή ΝΟΗΤΟΥ.
'Αρα το φανταστικό δε σημένει ότι είναι και ΜΗ ΥΠΑΡΚΤΟ.

Να το μεγαλείο της Γλώσσας μας!!!
Πάντα με βοηθό αυτήν μπορούμε να έχουμε πιο εμπεριστατομένη άποψη σε θέματα που μας απασχολούν.

Κέλσος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arzuna
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2002, 15:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arzuna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
akpe καλωσήλθες στο forum,

Βλέποντας την ιστοσελίδα της ομάδας δεν μπορώ παρά να σας συγχαρώ για την καλή της οργάνωση (παρεπιπτόντως για να βάζεις σωστά το URL στα μηνύματα η σύνταξη είναι: http://www.geocities.com/proteus_gr μέσα σε tags ή όχι - με http:// όμως, μπορείς να κάνεις edit και να βάλεις το σωστό Link και στα προηγούμενά σου μηνύματα!).
Καταλαβαίνω πως είστε μία ομάδα νέων ανθρώπων με ενεργητικότητα και προπαντώς με αναζητήσεις. Βλέπω ότι έχετε και τις διασυνδέσεις και επαφές σας με σχετικούς διεθνείς φορείς.
Όμως γιατί η ιστοσελίδα είναι μόνον στα αγγλικά; Και γιατί δεν υπάρχουν ακόμη κάποια στοιχεία για τις έρευνες της ομάδας;
Θα σε παρακαλούσα, ακόμη και αν οι αναφορές δεν είναι τελειωμένες, να παρουσιάσεις στο forum αυτό κάποιες από τις σίγουρα ενδιαφέρουσες εμπειρίες σας!

Περιμένουμε νέα σου


"Η Θυσία της Γνώσης είναι πιο μεγάλη από κάθε υλική θυσία. Η Γνώση είναι αυτό που μέσα του, κάθε πράξη φτάνει στο ανώτατο σημείο της"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akpe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2002, 23:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akpe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος akpe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα και παλι

Kelsos οσον αφορα την αποψη μου, δηλαδη οτι ο ορισμος φαντασμα αποτελει λανθασμενος, ασχετως με το αν οντως δεν σημαινει κατι ανυπαρκτο... Πολλοι ομως συνδεουν την ερμηνεια της λεξης φαντασια με κατι ανυπαρκτο, κατι το οποιο δημιουργουμε εμεις απο το μυαλο μας και δεν υπαρχει στον πραγματικο κοσμο. Εννοειται πως οταν κατι δεν μπορει να οριστει με φυσικους κανονες, και δεν γινεται αντιληπτο απο τις αισθησεις μας, αυτο δεν σημαινει και οτι δεν υπαρχει. Το καταλαβαινουν αυτο ομως τα ατομα που αντιμετωπιζουν με σκεπτικισμο το ολο θεμα?

Τωρα σχετικα με το αν ειναι επικινδυνο η οχι, δεν μπορω να μιλησω απο προσωπικη αποψη καθως δεν εχουμε ξεκινησει ακομα καμια ερευνα. Ειμαι σιγουρος ομως οτι οι κινδινοι ειναι σπανιοι, ισως και ανυπαρκτοι, αν και μονο αν γνωριζεις να τους αποφευγεις.
Πολλοι στο ακουσμα και μονο του αντικειμενου των ερευνων μας ομολογουν οτι ποτε δεν θα τολμουσαν να ασχοληθουν διοτι φοβουνται. Αυτο κατα την γνωμη μου συμβαινει εξ'αιτιας των "αποψεων" και "ερμηνειων" που δινουν σε αυτα τα φαινομενα διαφορες hollywoudιανες ταινιες τρομου κ.ο.κ.

Arzuna καλως σας βρηκα :)

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια, αν και πιστευω οτι θελει παρα πολυ δουλεια ακομα για να παρουσιασω ενα πληρες website.
Η σελιδα ειναι προς το παρον μονο στα αγγλικα. Μεχρι το καλοκαιρι περιπου, οπου θα ξεκινησουμε επισημα την λειτουργια της ομαδας, θα μεταφραστουν ολα τα κειμενα στα ελληνικα. Σκεφτομαι ακομα και την καταχωρηση καποιου domain.
Οταν εννοεις στοιχεια για τις ερευνες μας, εννοεις αναφορες? Δεν εχουμε κανει καμια ερευνα ακομα, εκτος απο 2 τις οποιες ουσιαστικα εκανα εγω μονο με ενα αλλο μελος της ομαδας. Η μια εγινε στην σπηλια του Νταβελη οπου δεν προσεξαμε τιποτα παραξενο παρα τις 2 ωρες που παραμειναμε εκει. Η δευτερη εγινε σε ενα σπιτι στην οδο Θεμιστοκλεους στιν γλυφαδα, το οποιο αποδειχτηκε τελικα κατοικησιμο και αναγκαστηκαμε να διακοψουμε την ερευνα.

Πρωταρχικος μας στοχος ειναι ειναι ενα field investigation και library research στην σπηλια. Εχουμε ηδη μαζεψει αρκετο τυπογραφικο υλικο, και θα σχεδιασουμε μια επσκεψη στη σπηλια οσο πιο γρηγορα γινεται. Επικεντρωνομαστε εκει μονο, διοτι απο οσα διαβαζα σε καποιο φυλλαδιο του δημου πεντελης, οσο τρελλο και αν ακουγεραι, η σπηλια θα κλεισει και θα μπαζωθει στο προσεχες μελλον για να γινει καποιου ειδους ....παιδοτοπος... (τα σχολια τα αφηνω για εσας...)

Κατι ακομα. Η επισκεψη στη σπηλια δεν θα εχει τον κυριο σκοπο της ομαδας, δηλαδη την υπαρξη και καταγραφη πνευματων. Θα εχει σαν σκοπο την αναζητηση οποιασδηποτε παραφυσικης δραστηριοτητας, μια και η σπηλια φημιζεται για πληθωρα τετοιων φαινομενων.


Edited by - akpe on 12/01/2002 23:33:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2002, 01:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Akpe φίλε μου. ελπίζω να μη με παρεξήγησες. Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι "ο σκεπτικισμός που αντιμετωπίζεται" το όλο θέμα, υπάρχει ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή ο κόσμος δε γνωρίζει την σωστή ένοια που κρύβεται πίσω απο τις λέξεις!
Μη σε πτωεί φίλε λοιπόν ο σκεπτικισμός του κόσμου, εσύ με την ομάδα σου και την εμπεριστατομένη μελέτη επι του θέματος, θα μπορέσεις να αποδείξεις στο κόσμο την ύπαρξη ή όχι του κόσμου των πνευμάτων.
Εύχομαι ολόψυχα, ο Γουλιέλμος Κρούκς (1832-1919) που πειραματικά απέδειξε στήν επιστημονική κοινότητα το κόσμο των πνευμάτων, καθώς και ο Αλάν Καρντέκ του πατήρ του πνευματισμού, να είναι αρωγοί στο έργο σου.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΑΡΙΑ
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2002, 04:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΑΡΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου akpe

Πράγματι είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα. Και θα ήθελα να μάθω και εγώ για τα πνεύματα τι είναι μύθος και τι πραγματικότητα! Γιατί τα φοβόμαστε; Αυτά γιατί μένουν μαζί μας; και γενικά ότι αφορά τα πνεύματα.
Αν υπάρχει κάτι στο ίντερνετ που να αφορά αυτό το θέμα και να είναι στα ελληνικά θα με διέφερε να μου έλεγες την διεύθυνση.

ΜΑΡΙΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akpe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2002, 13:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akpe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος akpe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kelsos εννοειται πως δεν σε παρεξηγησα. Ισως και πολλοι να γνωριζουνε την σωστη εννοια που κρυβεται πισω απο αυτες τις λεξεις, αλλα θεωρουνε πιο βολικο, και πιο "ασφαλες" (σχετικα με τον φοβο που νοιωθουν, οπως εγραψα πιο πανω) να μεινουν προσκολλημενοι σε πραγματα για τα οποια ειναι σιγουροι, τα οποια επαληθευονται στην καθημερινη τους ζωη. Δεν ειναι βεβαια καθολου λαθος αυτο, δεν ειμαι μισαλλοδοξος ωστε να θεωρω οτι ολοι πρεπει να γνωριζουνε για το παραφυσικο, ειναι λαθος ομως απο τη στιγμη που δεν τα γνωριζουν, να τα κατακρινουν, και μαλιστα πολλες φορες με ασχημο τροπο.

quote:
Εύχομαι ολόψυχα, ο Γουλιέλμος Κρούκς (1832-1919) που πειραματικά απέδειξε στήν επιστημονική κοινότητα το κόσμο των πνευμάτων

Μπορεις να με παραπεμψεις σε καποιο website η καποιο βιβλιο ωστε να μαθω περισσοτερα;

Hello και σε εσενα Μαρια

Δυστυχως απο οσο εχω ψαξει, ισως και οχι πολυ, δεν εχω βρει ελληνικη σελιδα που να ασχολειται αποκλειστικα με το θεμα. Κατα την γνωμη μου καλυτερα θα μπορεσεις να ενημερωθεις σχετικα με οτιδηποτε παραφυσικο απο ατομα που ηδη εχουν καποια εμπειρια στον τομεα, παρα απο ενα website.

Σε μερικες μερες θα σηκωσω στην σελιδα μου το F.A.Q. στα ελληνικα. Ειναι παρα πολλα που μπορει να μαθει καποιος, αλλα το συγκεκριμενο αρθρο, μεσα απο απαντησεις στις πιο συχνες ερωτησεις ατομων που δεν εχουν ασχοληθει, παρεχει αρκετες πληροφοριες

I never wanted to know...
Never wanted to see...
I've wasted my time
'till time wasted me...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2002, 23:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με χαρά φίλε μου να σου αναφέρω ότι για τον Κρούκς, τον μεγάλο αυτό επιστήμονα έμαθα μέσα απο το έργο της Ελένης Πετρόβνας Μπλαβάτσκυ, "ΙΣΙΣ ΑΠΟΚΕΚΑΛΥΜΕΝΗ" ,"ΜΥΣΤΙΚΗ ΔΟΞΑΣΙΑ" και "ΕΙΣ ΤΗ ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΓΑΛΑΖΙΩΝ ΒΟΥΝΩΝ". Τα 2 πρώτα κυκλοφορούν απο τις εκδόσεις "ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ" και "ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΗΛΙΟΣ". Το 3ο ΔΥΣΤΥΧΟΣ δεν κυκλοφορεί πλέον.
Site για τον Κρούκς δεν έχω υπόψιν μου. Μπορώ όμως να σου γράψω 2 λόγια γι'αυτόν. Απο τα στοιχεία που θα σου δώσω μπορείς φαντάζομαι να κάνεις την έρευνά σου στο διαδύκτιο.
Crookes, Γουλιέλμος. 'Αγγλος χημικός και φυσιοδίφης (1832 - 1919) διετέλεσε καθηγητής στο Βασιλικό Κολλέγιο του Λονδίνου, επιθεωρητής του Μετερεωλογικού τμήματος του αστεροσκοπίου Ράντκλιφ της Οξφόρδης και καθηγητής της Χημείας στο Κολλέγιο Τσέστερ. Το 1861 επέτυχε δια της φασματικής αναλύσεως, ν'απομονώση το στοιχείο "ΘΑΛΛΙΟΝ". Στη μελέτη του στοιχείου αυτού, στίριξε το νόμο που λέει ότι: "Σε δοχείο που βρίσκεται σε κενό αέρος, κάθε σώμα τίνει να απομακρυνθεί απο κάθε άλλο σώμα θερμότερο απο αυτό".
Μελέτησε τα φαινόμενα που παράγονται απο ηλεκτρικές εκκενώσεις μέσα σε σωλήνες κενού αέρα, που ονομάστηκαν ΣΩΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΚΡΟΥΚΣ και ανέπτυξε τη θεωρία του περί ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΟΥΣΑΣ ΥΛΗΣ, ή ΥΛΗΣ ΤΕΤΑΡΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΣ, προδρόμου της θεωρίας των ηλεκτρονίων!!! Ασχολήθηκε επίσης στην έρευνα για "ΡΑΔΙΟΝ" και εφεύρε το "ΡΑΔΙΟΜΕΤΡΟ"και το "ΣΠΙΝΘΗΡΟΣΚΟΠΙΟ". Υποστήριξε την ανάγκη της εξαγωγής του "ΑΖΩΤΟΥ" απο τον αέρα μέσω του ηλεκτρισμού.
Ασχολήθηκε επίσεις με την έρευνα των "ΨΥΧΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ" και συνετέλεσε στη διάδοση του "ΠΝΕΥΜΑΤΙΣΜΟΥ". Με τις έρευνες αυτές περι ΠΝΕΥΜΑΤΙΣΜΟΥ, απέδειξε στο κόσμο όλο, αλλά ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ στου ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΤΕΣ συναδέλφους του, σύνχρονούς του αλλά ΚΑΙ σημερινούς, ότι ο Κόσμος των Πνευμάτων είναι ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΥΠΑΚΤΟΣ. Αναφέρομαι στο θέμα της "ΚΑΤΙΑΣ ΚΙΝΓΚ" που πολλά θα βρείς γι'αυτό στο Α' τόμο της 'Ισιδος Αποκεκαλυμένης καθώς και στα υπόλοιπα έργα του: "ΕΡΕΥΝΕΣ ΣΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΣΜΟΥ", "ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗ ΨΥΧΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ", Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΧΡΟΝΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ", "ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΚΑΤΙΑΣ ΚΙΝΓΚ" και ίσως άλλα ακόμα που δε γνωρίζω!!!
'Ανηκε και αυτός στη Θεοσοφική Εταιρεία.

Φίλε μου, μιάς και θα ασχοληθείς με το θέμα του πνευματισμού (εν γένη) λάβε υπόψιν σου τις επιστημονικές μελέτες του Κρούκς. θα σου φανούνε χρήσιμες. Αν δε σου κάνει κόπο, ενημέρωσέ μας για την πορεία των ερευνών σου.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arzuna
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2002, 15:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arzuna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Theo,

νομίζω πως ένας πιο σωστός τρόπος να επαναφέρεις θέματα στην επικαιρότητα είναι να προσθέσεις εσύ πρώτος μία καινούργια σκέψη, πληροφορία, ερώτηση κ.ο.κ. σε αυτά τα θέματα που σε ενδιαφέρουν.
Θεωρώντας τη φιλομάθειά σου και τη διάθεση σου να μοιραστείς τις απόψεις σου δεδομένη (καθώς έχω παρατηρήσει) θα αποστείλω αυτό το μήνυμα μόνον στις Ομάδες Συζήτησης που συντονίζω.

Σ'ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου!

"Η Θυσία της Γνώσης είναι πιο μεγάλη από κάθε υλική θυσία. Η Γνώση είναι αυτό που μέσα του, κάθε πράξη φτάνει στο ανώτατο σημείο της"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akpe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2002, 13:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akpe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος akpe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalws sas vrika kai pali

An kai exw kairo na mpw, nea sxetika me tin omada den iparxoun polla. Autin tin periodo etoimazw to kainourio website tis omadas mas (pithanon www.proteus.gr). Tha ithela na zitisw tis apopseis sas sxetika me to ti thelete na perilamvanei to site. Pros to paron exw kataliksei sta eksis:

Genikoteres plirofories gia tin omada kai tin drasi tis
Kanones tis omadas, kai forma gia eggrafh neou melous
Plirofories gia ta melh
Ghost F.A.Q. me dinatotia na steiloun oi episkeptes dikes tous erwtiseis
Fwtografies (dikes mas kai apo to internet)
Plirofories gia ton eksoplismo kai tis perioxes opou lamvanoun xwra oi drastiriotites
Message Board

akoma skeftomaste na provlithoume dimosia mesw twn MME. exoume idi mia sinenteyksi se periodiko pou ekdidetai gia gnwsti efimerida, kai mexri stigmis mas exei kinisei tin periergeia i ekpompi Gkrizes Zwnes.
Poia einai i apopsi sas?

I never wanted to know...
Never wanted to see...
I've wasted my time
'till time wasted me...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Menia21
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2002, 18:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Menia21  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Geia sas!H alithia einai oti gia proti fora pou blepo auto to site entyposiastika.To sygekrimeno thema me xtypise se euais8ito shmeio,ka8os exo xasei prosfata kapoio para poly agapimeno mou prosopo.Apo tote exo arxisei kai psaxno.Den ksero ti akribos alla pantos psaxno.Tis sygiries,kapoia pragmata pou mou synebisan meta to thanato tou paidiou autou,ta opoia mono symbtoseis den itan...Eniotha konta mou kati to aprosdioristo,na me prostateuei kai genika na mou allazei ti zoi,oso kai na akougomai yperboliki.Mou synebisan pragmata pou htan san mia akolouthia.Eniotha ena xeri prostasias,xoris na ksero ti einai auto.Pisteuo sta pneumata,yparxoun,to exo niosei ki ego kai files mou.Ta fantasmata einai pneumata pou gia kapoio logo einai edo gia na epitelesoun kapoio ergo.H gia na oloklirosoun kati pou to afisan sti mesi.Akri de nomizo na broume pote,oxi toulaxiston se auti ti zoi.Pantos to thema exei endiaferon,DEN eimaste monoi ston planiti auto.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2002, 19:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μένια Καλώς όρισες στη παρεούλα μας. Μικρή μέν, αλλά αποτελλείτε απο ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΛΟΓΑ ΑΤΟΜΑ.
Σωστά το είπες, ότι ΔΕΝ είμαστε μόνοι σε αυτόν το πλανήτη.

Αλλά με τα λίγα που γνωρίζω, δεν είναι δυνατόν κάτι που κάποιος ΕΝ ΖΩΗ ξεκίνησε, να το φέρει εις πέρας ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ και μάλιστα όταν αυτός βρίσκεται στη κατάσταση του "Φάσματος" ή "Φαντάσματος".
Σίγουρα τα όσα αισθάνθηκες απο το θάνατο του αγαπημένου σου πρόσώπου, είναι σημαντικά. Το σημαντικότερο όμως για μένα είναι ΤΑ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΕΣ.
Με αυτό το τρόπο έδωσες να καταλάβει ότι δέχεσαι να "επικοινωνής" μαζί του. 'Αρα μάλλον θα συνεχίσει να βρίσκεται κοντά σου, ΟΧΙ φυσικά, αλλά νοητικά.
Αν θές, προσδιόρισέ μας τι είναι αυτό που ψάχνεις... να κάνουμε μια κουβέντα επάνω σε αυτό.

Καλώς όρισες και πάλι, και είθε οι ουρανοί που δέχθηκαν τον αγαπημένο σου, να του παρέχουν τη ζεστασία που εσύ του πρόσφερες όσο είσασταν μαζί!


Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akpe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2002, 13:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akpe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος akpe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η νεα σελιδα ειναι online και παλι στο www.geocities.com/proteus_gr
Υπενθυμιζω οτι μεσω της ομαδας μας, και αυτης της σελιδας, ελπιζουμε να συλλεξουμε και να διαταξινομησουμε στοιχεια τα οποια θα οδηγησουν στην καλυτερη κατανοηση των φαντασματων και των παραφυσικων φαινομενων.

Μενια, πολυ σωστα ειπες οτι τα φαντασματα, βρισκονται εδω για καποιο λογο. Πολλες φορες απλα για να ειναι κοντα στα αγαπημενα τους προσωπα, και να τα βλεπουν να προοδευουν. Αλλεσ φορες ισως να εχουν την επιθυμια να ολοληρωσουν καποιες δουλειες που αφησαν "στην μεση". Ακριβως επειδη δεν ειναι ανθρωποι, οταν συμβαινει αυτο, πρεπει να ζητησουν την βοηθεια μας.

Κελσος, σκεψου οτι υπαρχουνε πολλες αναφορες για πνευματα τα οποια διαλεγουν σπιτια η περιοχες με τροπο που χαρακτηριζει τους ανθρωπους που ηταν εν ζωη. Ειναι πολυ πιθανο ενα πνευμα να μπορεσει να επεμβει στη καθημερινη μασ ζωη

Θα αναφερω μια ιστορια που ειχα ακουσει, ναι μεν παλια, αλλα πιστευω οτι καποιος μπορει να καταλαβει ακουγοντας την, τι πραγματικα ειναι ενα φαντασμα:

το 1972, η πτηση 101 των Ανατολικων Αερογραμμων επεσε σε ενα βαλτο στη Φλοριντα, σκοτωνοντας 101 ανθρωπους. Αναμεσα τους και τους 2 πιλοτους τους: Bob Loft και Don Repo. Σημαντικο να αναφερω οτι πριν την συντριβη ο Repo ειχε κατεβει σε ενα μικρο θαλαμο (hellhole τον ονομαζανε), ακριβως κατω απο τιν καμπινα, προκειμενου να ελεγξει γιατι το αεροσκαφος εχανε υψος.
Απο εκεινη την ημερα και επειτα, πολλες μαρτυριες αναφερουν τους δυο αυτους πιλοτους, να εμφανιζονται παντα στο συγκεκριμενο τυπο αεροσκαφους. Ενω ενα L-1011 ηταν ετοιμο για απογειωση, και ο μηχανικος πτησης ολοκληρωνε τον καθιερωμενο ελεγχο, ακουστηκε η φωνη του Repo: δεν χρειαζεται να κανεις δευτερο ελεγχο, τον εχω κανει εγω"
Να σημειωθει οτι το πληθος των μαρτυριων προερχεται απο ατομα σε εξαιρετικα καιριες θεσεις - πιλοτους, αξιωματικους, ακομα και απο τον ιδιο τον αντιπροεδρο των Ανατολιτων Αερογραμμων ο οποιος μαλιστα περασε πανω απο μιση ωρα μιλωντας με τον Loft, νομιζοντας αρχικα οτι ηταν ο δικος του κυβερνητης!
Μια αλλη περιπτωση ο Loft εμφανιστηκε μεσα στο αεροσκαφος μπροστα σε δεκαδες επιβατες, προκαλωντας τετοιο πανικο, ωστε η πτηση ακυρωθηκε...λιγο αργοτερα πολλοι αναγνωρισαν τον Loft απο φωτογραφιες. Αποδειχτηκε βλαβη στα υδραυλικα συστηματα του αεροσκαφους, που ισως να ειχε αποβει μοιραια στους επιβατες...αμα η πτηση αυτη γινοταν...
Αλλη φορα μια αεροσυνοδος ειδε το προσωπο του Repo σε ενα φουρνο της μικρης κουζινας του αεροπλανου. Καλεσε τον μηχανικο, ο οποιος παλιος φιλος του Repo, τον αναγνωρισε αμεσως. Τους ειπε να "προσεξουνε για κινδυνο πυρκαγιας μεσα στο αεροπλανο" Λιγο αργοτερα πριν την απογειωση παρουσιαστηκε βλαβη και φωτια στον ενα κινητηρα, και η πτηση ακυρωθηκε...
Παρομοιες μαρτυριες εχουνε γινει κατα καιρους. Η τελευταιες δυο, το 1990 (το βιβλιο που το διαβασα εκδοθηκε το '91) οι οποιες περιγραφουν εμφανιση του Repo σαν μηχανικο, και περιεργους θορυβους απο τον θαλαμο κατω απο το πιλοτηριο (θυμαστε, εκει οπου μπηκε ο Repo λιγο πριν συντριβει το αεροσκαφος του)
Τελος, ενα χρονο μετα το θανατο του Repo, ενας κυβερνητης L-1011 ισχυριζεται οτι του εμφανιστηκε τη στιγμη που το σκαφος περναγε μεσα απο ισχυρη καταιγιδα, και του ειπε "μην ανυσηχεις...δεν θα υπαρξουν αλλες πτωσεις L-1011...δεν θα επιτρεψουμε να συμβει"
Ο John Spencer εκανε προσφατα ερευνες και επιβεβαιωσε πως απο εκεινη την ημερα του δυστηχηματος, το 1972, δεν υπηρξε αλο ατυχημα στο συγκεκριμενο μοντελο αεροσκαφους!

Απο αυτην την ιστορια, και απο αλλες ομοιες μπορει να συμπερανει κανεις δυο πραγματα: οτι, πρωτον, τα φαντασματα δεν ειναι οπως μας τα παρουσιαζουν το 90% των ταινιων του Hollywood, και, δευτερον, οτι εχουν την δυνατοτητα να επεμβουν στη ιστορια μας, εμμεσα ομως, χωρις να αλλαξουν εκεινοι κατι, αλλα προσπαθωντας να κανουν εμας να καταλαβουμε τα λαθη μας. Να μας προειδοποιησουν δηλαδη για τυχον κινδυνους. Απο εμας εξαρταται ποσο σοβαρα θα παρουμε τα στοιχεια που θα μας δοθουν!


I never wanted to know...
Never wanted to see...
I've wasted my time
'till time wasted me...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2002, 15:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου 'Ακπε, για το θέμα "φάντασμα" έχω πολλά να συζητήσω. Δε τα απορρίπτω, ίσα ίσα, ΑΛΛΑ να μη ξεχνούμε ότι όταν ένας άνθρωπος που βρίσκεται εν ζωή ΠΕΘΑΝΕΙ, αυτό αυτόματα σημαίνει ότι ο θάνατος του εδώ, στον Ορατό Κόσμο, είναι η γέννηση του στόν άλλο κόσμο τον Αόρατο( για εμάς τους ζωντανούς).
Και αν η φυσική γέννηση κάποιου στον Ορατό Κόσμο, είναι αποτέλεσμα κάποιον καρμικών σχέσεων, ο νόμος της ΑΝΑΛΟΓΙΑΣ θέλει την γέννηση κάποιου στον Αόρατο Κόσμου, ακρίβως για την ίδια αιτία, Το Κάρμα.
Δε ξέρω κατα πόσο ΟΛΟΙ μπορούμε να ζούμε ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και εδώ στον Ορατό Κόσμο και εκεί, στον Αόρατο.
Σίγουρα υπάρχουν λόγοι που εφαρμόζονται κάποια "παράδοξα", αλλά κατα τη γνώμη μου αυτό δεν αποτελλεί κανόνα....


Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akpe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2002, 16:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akpe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος akpe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Κελσος συμφωνω απολυτα

ΤΙΠΟΤΑ δεν αποτελει κανονα
αλλωστε οσο και να ερευνησει καποιος, δεν προκεται ποτε να μαθει αρκετα για να καταφερει να κατανοησει τον κοσμο των πνευματων, και οχι μονο :)

I never wanted to know...
Never wanted to see...
I've wasted my time
'till time wasted me...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2002, 16:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμμ και να "σταματήσουμε" να ερευνούμε;;;
Θα το έβρισκες σωστή λύση αυτό;;;

Θα έλεγα ότι τον Πνευματικό Κόσμο, ΜΟΝΟ με το πνεύμα και τη ψυχή θα μπορέσει κάποιος να τον προσεγγίσει και πολύ περισότερο να τον ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ!!!
'Ελα όμως που η διαδικασία της ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ έχει να κάνει με τον φυσικό εγκέφαλο του ανθρώπου...
Αρα επαγωγικά φτάνω στο συμπέρασμα ότι όποιος θέλει να ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ τον Πνευματικό, ΑΟΡΑΤΟ Κόσμο, θα πρέπει να "εκπαιδεύει" τον φυσικό του εγκέφαλο να αφήνει την ΨΥΧΗ να έχει τα ΙΝΙΑ της καθοδήγησης επάνω στα πεδία της έρευνας.
Με το καιρό, η Ψυχή θα είναι εκέινη που θα "εγκρίνει" ή θα "απορριπτει" τα αποτελέσματα και ΟΧΙ ο εγκέφαλος, που εκ των πραγμάτων ΑΔΥΝΑΤΕΙ να κάνει κάτι τέτοιο, αλλά παρ΄ολα ταύτα αυτό κάνει!!!


Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akpe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2002, 22:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akpe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος akpe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβως το αντιθετο φιλε Κελσος!
Το να σταματησει καποιος να ερευνα επειδι "δεν προκεται να φτασει πουθενα" το θεωρω δειλια.

Απλα ηθελα να τονισω το γεγονος οτι σαν ανθρωποι, οσο και αν εξερευνησουμε, θα μας παρει πολυ καιρο να κατανοησουμε τον κοσμο του αγνωστου, συνεπως δεν ειναι λογικο να υπαρχουν (κατα την αντιληψη μας) κανονες και νομοι σε αυτον!


I never wanted to know...
Never wanted to see...
I've wasted my time
'till time wasted me...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akpe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2002, 13:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akpe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος akpe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο το σαββατοκυριακο (παρασκευη-δευτερα) πιθανοτατα θα βρισκομαι στη θεσσαλονικη. Σκευτομαι να περασω με ενα μελος του Πρωτεα απο το λεγομενο "στοιχειωμενο σπιτι", το οποιο οπως εχς πληροφορηθει τωρα ειναι αποθηκη.

θα ηθελα οποιος γνωριζει να μου δωσει πληροφοριες για το σπιτι, που βρισκεται, τι λεγεται για αυτο κλπ.

Μπορει να διενεργηθει μια ερευνα στο σημειο αυτο, με σκοπο να εξακριβωθει αν οντως ειναι στοιχειωμενο. οποιος ενδιαφερεται να ερθει μαζι μας ας μου στειλει email :)

I never wanted to know...
Never wanted to see...
I've wasted my time
'till time wasted me...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2002, 17:15:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
File akpe,
to site sas mporw na pw oti einai poly aksiologo:) ektos aytou,kai se sxesh me to teleytaio post sou ..stoixeiomena spitia DEN yparxoun,gia ton mono logo,oti an yparxoun pneymata i fantasmata,opws ta apokaleis,den pisteyw na vriskonte mesa se ena spiti.Efoson emeis den mporoume na ta antilifthoume.giati na "katoikoun" se ena palio kai egkatalelimeno spiti?den vlepw kanena logo.Ta pneymata,efoson den ta antilamvanomaste,efoson o anthrwpinos nous,den einai etsi kataskeyasmenos wste na ta antilifthoume,mporei na einai pantou!akoma kai dipla sou..sto idio dwmatio me sena.Den vlepw ton logo na taksidepseis ws thn thesaloniki gia na ereynhseis ton kosmo twn pneymatwn.Prin merika xronia,eixa diavasei kapou,oti sto idio dwmatio me emas vriskonte toulaxison alla 2 pneymata.Ayto pantws,sigoura se kanei na koitas kathe 2 lepta oles tis gwnies tou dwmatiou pou vriskesai:)
Elpizw esy kai i omoda sou,na kataferete to kalytero dynato kai na mas exete enhmerous!
Polla filia

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akpe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2002, 18:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akpe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος akpe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kalispera kai se esena tzo :)
kai euxaristw gia ta kala sou logia
Afou diavasa tis apopseis mou tha diatupwsw kai egw tis dikes mou:
quote:

..stoixeiomena spitia DEN yparxoun,gia ton mono logo,oti an yparxoun pneymata i fantasmata,opws ta apokaleis,den pisteyw na vriskonte mesa se ena spiti.Efoson emeis den mporoume na ta antilifthoume.giati na "katoikoun" se ena palio kai egkatalelimeno spiti?den vlepw kanena logo.Ta pneymata,efoson den ta antilamvanomaste,efoson o anthrwpinos nous,den einai etsi kataskeyasmenos wste na ta antilifthoume

sxetika me to an ta pneumata mporoun na stoixeiwsoun ena spiti...nai mporoun! den einai thema tou na kleinontai mesa se ena spiti. einai to oti polloi apo emas exoume dethei me kati sti zwi mas, eite auto einai spiti, anthrwpos, akoma kai ena antikeimeno.

sinepws einai logiko kai sinithismeno ena pneuma na "katoikei", na emfanizetai diladi mesa i gurw apo kapoio sigkekrimeno simeio. (spiti, perioxi) Auto apotelei ena stoixeiwma.

Allwste den emfanizontai mono se palia kai egkatalleleimena spitia! Polla kainouria spitia einai stoixeiwmena. Auto giati, mporei to pneuma, en zwh, na min eixe sxesh me to spiti (e afou auto den eixe xtistei akoma) alla me to meros ghs sto opoio xtistike.

Den einai liges oi fores pou exoun anaferthei periptwseis pou ena fantasma akolouthei kapoion anthrwpo, i emfanizetai mono stin periptwsi pou kapoios exei epafi me ena sigekrimeno antikeimeno px amaksi, fwtografies klp.

Oson afora tin antilipsi mas. ontws einai meiwmeni, den mporoume na ta doume me gumno mati. Fainontai omws se fwtografies. Otan ena apo auta thelei na epikoinwnisei mazi mas, mporei na kanei aisthiti tin parousia tou me pollous tropous. Sxedon pote den emfanizetai me tin anthrwpini morfi tou.
Sinithws vlepoume balls of light, mia mikri gkriza imidiafanis "mpallitsa" i opoia ousiastika einai i energeia tou. (apoteleitai apo kapoio eidos ilektromagnitikis energeias, giauto se polla meri pou thewrountai stoixeiwmena paratirountai polles anwmalies sta ilektromagnitika pedia)

Twra gia to pws epikoinwnoun mazi mas, einai para polu duskolo na eksigithei. Mexri stigmis osoi asxolountai exoun kataliksei sto koino simperasma oti xrisimopoioun meros tis energeias tous metatrepontas to se ixitiki, kinitiki klp prokalwntas se emas ta antistoixa erethismata.


quote:

Den vlepw ton logo na taksidepseis ws thn thesaloniki gia na ereynhseis ton kosmo twn pneymatwn.

Kathe periptwsi fantasmatos/stoixeiwmatos einai diaforetiki. Opws lew kai sto site mas, stoxos mas den einai na ereunisoume ton kosmo twn pneumatwn genika... auto den xreiazetai ereuna. stoxos mas einai na paratirisoume sugkekrimena fainomena, na ta katagrapsoume, kai na prospathisoume na ta taxinomisoume se katigories.

Oi arxikes katigories pou vasizetai i omada mas einai oi eksis:

Class A: emfanisi optiki(photos,video,apparitions), ixitiki(EVP), i kinitiki

Class B: poltergeist: emfanisi pneumatos MONO mesw ixitikwn i kinitikwn diataraxwn (epipla pou kouniountai klp), kai POTE mesw optikis epafis (na deis diladi to pneuma)
simeiwsi-KAMIA sxesh me tis tainies. SPANIA ena pneuma tha epixeirisei na vlapsei enan anthrwpo

Class C: Residual haunting: ta ilektromagnitika pedia pou iparxoun, kathws kai sigekrimena ulika exoun tin dinatotita na "aporrofoun" ixous kai eikones kai na ta provalloun ksana kai ksana, san binteo. Se tetoies periptwseis den uparxei anamiksi kapoiou fantasmatos

akoma den exoume apofasisei pws tha taksinomisoume ta diafora fainomena se katigories. Auto tha ginei molis mazeutoume ola ta meli mazi, kai tha enimerwthei analoga i selida.

quote:

,mporei na einai pantou!akoma kai dipla sou..sto idio dwmatio me sena. Prin merika xronia,eixa diavasei kapou,oti sto idio dwmatio me emas vriskonte toulaxison alla 2 pneymata.Ayto pantws,sigoura se kanei na koitas kathe 2 lepta oles tis gwnies tou dwmatiou pou vriskesai:)

Ontws einai logiko auto. ena fantasma mporei na vrisketai konta sou mono kai mono epeidi tou aresei i roi tis energeias sou (i avra sou), kai na min epithimei na dimiourgisei kapoia epafi mazi sou. Egw to exw akousei diaforetika. Se enan kuklo aktinas 500 metrwn me esena sto kentro, uparxoun peripou 10.

4 gwnies epi 2 lepta, poses fores psaxnw to dwmatio kathe mera? ;p

Na tonisw oti den eimaste eidikoi, kanenas den mporei na ta kserei ola se auton ton tomea. oi apopseis mas vasizontai se paratiriseis kai ereunes, kai ws gnwston uparxoun kai eksaireseis se kathe 'kanona'. San omada eimaste anoixtoi se kathe enallaktiki apopsi, arkei auti na parexetai me ta katallila epixeirimata. Simvadizontas me apopseis xwris na exoume en gnwsh ta analoga epixeirimata kai paradeigmata mporei na apobei epikinduno gia tis ereunes mas.

Ennoeitai pws den epixeirw na "stin pw", apla anaferw tis apopseis mou, vasismenes se oti exw diavasei kai zisei mexri stigmis. Ama exeis kapoia amfivolia i erwtima parakalw diatupwse to

Euxaristw kai pali gia ta kala sou logia :)

I never wanted to know...
Never wanted to see...
I've wasted my time
'till time wasted me...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2002, 02:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

sxetika me to an ta pneumata mporoun na stoixeiwsoun ena spiti...nai mporoun! den einai thema tou na kleinontai mesa se ena spiti. einai to oti polloi apo emas exoume dethei me kati sti zwi mas, eite auto einai spiti, anthrwpos, akoma kai ena antikeimeno.

Σχετικά με αυτό που αναφέρεις φίλε μου 'Ακπε, θα θυμίσω στη καλή μας φίλη Τζό, το "παραμυθάκι" του Τζίνι και το Μαγικό Λυχνάρι...

Αναλογιστήτε το παραμυθάκι, ειδικά εσύ φίλε μου 'Ακπε. Θα σε βοηθήσει ΠΟΛΥ ο αποσυμβολισμός του επάνω στα πεδία των ερευνών σου, "διδάξου" απο αυτό.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2002, 15:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xmm..agaphte mou akpe..
ta pneyymata den pisteyw na exoun kapoio logo na kyklofroun mona tous se ena spiti,mono kai mono epeidh htan synaisthimatika demenoi me ena sygkekrimeno spiti i xwro..pou ayta sinithizoun na einai palia,kai egkatalelimena se apomeres topothesies..isws se exoun ephreasei poly oles aytes oi fhmes,gia ta fantasmata kai ta stoixiomena spitia.Eksallou,egw prosopika pisteyw pws ta pneymata den synexizoun ne katoikoun sthn gh,epeidh theloun na einai konta sto spiti tous,alla isws epeidh einai oi anthrwpoi pou ta "travane".Ola exoun kapoia logo..
polla filia

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akpe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2002, 15:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akpe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος akpe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalispera kai pali tzo :)

quote:

xmm..agaphte mou akpe..
ta pneyymata den pisteyw na exoun kapoio logo na kyklofroun mona tous se ena spiti,mono kai mono epeidh htan synaisthimatika demenoi me ena sygkekrimeno spiti i xwro

an kai emena mou fenetai logiko na to kanoun auto (se allous oxi), distixws den mporoume na eksigisoume tous logous kai tis protheseis tous. Kai auto giati exoun mia poly diaforetiki antilipsi apo emas. Mporei na diatiroun ton xarakthra kai tis simperifora tou atomou en zwh, omws den leitourgoun opws tha leitourgouse enas anthrwpos.

quote:

..pou ayta sinithizoun na einai palia,kai egkatalelimena se apomeres topothesies..

kai pali anaferw oti den einai aparaitito auto. Ta stoixeiwmata se egkatalelimena se apomeres topothesies provallontai mono apo tromaxtikes istories, holywoodianes tainies, (fantasmata pou skotwnoun, petane ntoulapia sta kefalia twn anthrwpwn klp...)pou pistepse me kata 99% den exoun apolytws kamia epafi me tin pragmatikotita.

quote:

isws se exoun ephreasei poly oles aytes oi fhmes,gia ta fantasmata kai ta stoixiomena spitia.Eksallou,egw prosopika pisteyw pws ta pneymata den synexizoun ne katoikoun sthn gh,epeidh theloun na einai konta sto spiti tous,alla isws epeidh einai oi anthrwpoi pou ta "travane".Ola exoun kapoia logo..

antithetws, autes oi fhmes einai pou apexthanomai kai sixainomai...stin kurioleksia...
autes vgainoun, opws eipa kai pio panw, apo istories kai tainies, oi opoies exoun san skopo na mas tromaksoun. Apotelesma? vlepoume ena palio spiti opoudipote, kai leme apo mesa mas "auto einai sigoura stoixeiwmeno...

Tis perissoteres fores emeis oi idioi eimaste autoi pou kanoume kapoio pneuma na parameinei edw. Simvainei perissotero me siggeneis kai filous. den to "elkei" diladi to idio to spiti alla ta atoma pou to katoikoun. Einai spanio (se sxesi me oles tis alles periptwseis) ena pneuma na paramenei px sto spiti opou emeine kai pethane, h se kapoio meros opou sinithize na pigainei en zwh, omws simvainei.

Oi pio sinithismenes periptwseis stoixeiwmatwn einai oi Grey Ladies.
se epomeno post tha analysw ti akrivws einai :)


I never wanted to know...
Never wanted to see...
I've wasted my time
'till time wasted me...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akpe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2002, 14:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akpe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος akpe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναβάθμιση και ενημέρωση της ιστοσελίδας μας, τώρα καί στα ελληνικά!

http://members.lycos.co.uk/proteusgr

περιμένω γνώμες

I never wanted to know...
Never wanted to see...
I've wasted my time
'till time wasted me...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2002, 17:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρετε! Αρκετά ενδιαφέρουσα η ιστοσελίδα σας. Αν θέλετε όμως συνεχίστε την κατασκευή της διότι είναι κάπως εκνευριστικό να μπαίνεις σε ένα τμήμα της (π.χ. Άρθρα) και από τα 3 θέματα που είναι αναρτημένα μόνο το 1 να λειτουργει. Συνεχίστε την καλή εργασία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2002, 04:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα αρχικά να αναφέρω ότι το θέμα αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον και η ομάδα του φίλου akpe ίσως και να μη χάνει το χρόνο της.
Τώρα θα ήθελα να σας αναφέρω την προσωπική μου εμπειρία. Μια μέρα βρέθηκα σε μια παρέα και συζητάγαμε για πνεύματα κτλ κτλ
Όλοι λέγανε την γνώμη τους εκτός απο δύο κοπέλες. Όταν τις ρωτήσαμε γιατι δεν μιλάνε μας είπαν ότι έχουν επαφή με πνεύματα. Μετά από πολύ πίεση δέχθηκαν να μου αποκαλύψουν τον τρόπο που τα προσεγγίζουν.
Αφού μου έγινε μια "επίδειξη" μπροστά μου(ομολογώ οτι δεν πίστευα τίποτα απο αυτά που έβλεπα και προσπαθούσα να τα εξηγήσω επιστημονικά), προσπάθησα να το επαναλάβω μόνος μου.
Τελικά είδα και ένιωσα ότι ήταν πολύ εύκολο να έρθεις όχι απλά σε επαφή αλλά και σε συζήτηση μαζί τους. Το επανέλαβα και άλλες φορές και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο:Τα πνεύματα ήταν κοντά μου!(ξέχασα να πω ότι η διαδικασία απαιτεί δύο τουλάχιστον άτομα).
Από εκείνη την στιγμή και μετά προσπαθούσα να βρω μια εξήγηση. Στην προσπάθεια μου αυτή σκέφτηκα ότι θα ήταν καλό με κάποιο τρόπο να εξακριβώσω αν τα πνεύματα αυτά ήταν καλής ή κακής προέλευσης. Έχω δύο επιχειρήματα πια που δείχνουν ότι τα πνεύματα αυτά ήταν κακής προέλευσης. 1) Τα ρώτησα(!), 2) προσπάθησα να τα καλέσω όντας παρών ένας (για εμένα άγιος) παπάς και ήταν η μόνη φορά που δεν τα κατάφερα.
Από τότε και στο εξής υποσχέθηκα στον εαυτό μου να μην ξαναέρθω σε επικοινωνία μαζί τους και να μην αποκαλύψω σε κανέναν τον τρόπο με τον οποίον έρχεσαι σε "επαφή" μαζί τους.

Θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη σας.
Ακόμα θα ήθελα να πω ότι εγώ προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχουν 2 κατηγορίες πνευμάτων:τα καλής και τα κακής προέλευσης. Τα πρώτα είναι πολύ δύσκολο να τα προσεγγίσεις ενώ τα δεύτερα ανυπομονούν να κάνεις το λάθος και να τα αναζητήσεις.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akpe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2002, 16:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akpe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος akpe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ερώτηση μόνο: η "επίκληση" αυτή έγινε χρησιμοποιώντας το γνωστό τρόπο με το "ποτηράκι"; (δηλαδή μια ξύλινη επιφάνεια με προσημειωμένα γράμματα πάνω στα οποία κινούταν ενα ποτήρι - αλλιώς ouija board, περισσότερες πληροφορίες παρακάτω)

εαν ήταν αυτός ο τρόπος τότε κατα πάσα πιθανότητα δεν έχεις να κάνεις με καλής φύσεως πνεύμα/τα

όσον αφορά τις κατηγορίες, όντως υπάρχουν αυτές που αναφέρεις. Μπορεί να υπάρχουν καλά και κακά οπουδήποτε, ακόμα και εδώ τη στιγμή που γράφω αυτή την απάντηση, με την διαφορά οτι, θεωρητικά, τα καλά πνεύματα μπορούν και έρχονται σε επικοινωνία μαζι σου, ενω τα κακά δεν μπορούν να σε πειράξουν παρα μόνο εαν τα προκαλέσεις.

Ένας τρόπος πρόκλησης είναι κάθε μορφής επίκληση: τους δίνεις τη δύναμη και ουσιαστικά το δικαίωμα να σε ενοχλήσουν.


Αυτό που θα σου πρόοτεινα να κάνεις είναι όποτε τα νοιώθεις, να μην τους δίνεις σημασία. Ο φόβος σου τους δίνει μεγαλύτερη δυναμη, οπότε οσο περισσότερο τα αγνοείς, τοσο περισσότερες πιθανότητες έχεις να σε αφήσουν

σχετικά με το Ouija τώρα

Τι είναι:

Ο πίνακας Ouija, είναι ένας ξύλινος πίνακας με γράμματα και αριθμούς, που χρησιμοποιείται από ένα πρόσωπο με σκοπό να επικοινωνήσει με ένα πνεύμα. Συνήθως κάποιος "δείκτης" (planchette) επιστρατεύεται για να "δέιχνει" γράμματα και λέξεις. Το πνεύμα υποτίθεται οτι επικοινωνεί μέσω αυτού του πίνακα, μετακινώντας τον δείκτη, απο γράμμα σε γράμμα, σχηματίζοντας λέξεις ή προτάσεις ωστε να απαντήσει στις ερωτήσεις του ατόμου που χρησιμοποιεί τον πίνακα. Το όνομα "Ouija" είναι ένας συνδυασμός δύο λέξεων: "oui" και "ja" που σημάινει "ναι" στα γαλλικά και γερμανικά αντίστοιχα. Ο ίδιος ο πίνακας δεν είναι επικίνδυνος αλλά η μορφή της επικοινωνίας που παρέχει είναι. Θα προσπαθήσω να εξηγήσω γιατί:

Η επικοινωνία μεσώ αυτού του τρόπου, είναι επικίνδυνη επειδή είναι ανεξέλεγκτη. Με άλλα λόγια, τα άτομα που προσπαθούν να επικοινωνήσουν με αυτόν τον τρόπο, είναι συνήθως αρχάριοι και απληροφόρητοι σχετικά με τους πιθανούς κινδύνους. Μόνο σε περιπτώσεις όπου ένα μέντιουμ είναι παρών θεωρείται ασφαλής, επειδή το μέντιουμ μπορεί να διαισθανθεί τους ενδεχόμενους κινδύνους και να διακόψει την επικοινωνία προτού να γίνει οποιαδήποτε ζημιά. Και πάλι, δεν θα συνιστούσα τη χρήση αυτού του πίνακα.

Ιστορία:

Πρόδρομοι του πίνακα αυτού υπήρχαν στους αρχαίους χρόνους. Πριν από τη γέννηση του Κομφουκίου, γύρω στο 551 Π.Χ., παρόμοιες συσκευές χρησιμοποιήθηκαν για επικοινωνία με τους νεκρούς. Στην Ελλάδα, κατά την εποχή του Πυθαγόρα, το 540 Π.Χ., ένας πίνακας με ρόδες χρησιμοποιούταν για να δείχνει σημάδια, που ερμηνεύονταν ως αποκαλύψεις από έναν απαρατήρητο κόσμο. Ο "κινούμενος" πίνακας χρησιμοποιήθηκε και κατά τον δέκατο ένατο αιώνα. Οι αρχαίοι Ρωμαίοι χρησιμοποιούσαν παρόμοιες συσκευές από τον τρίτο αιώνα μ.Χ.. Μερικοί γηγενείς Αμερικανοί χρησιμοποίησαν έναν πίνακα "squdilate" με σκοπό τον εντοπισμό ελλειπόντων αντικειμένων και ανθρώπων, και ακόμα για να λαμβάνουν πνευματικές πληροφορίες.

Το planchette χρησιμοποιήθηκε πρώτη φορά το 1853 στην Ευρώπη. Planchette σημαίνει "μικρός πίνακας" στα γαλλικά. Η εφεύρεση της συσκευής οφείλεται σε ένα πνευματιστή με το όνομα Μ. Planchette. Αποτελείται από μια τριγωνική, διαμορφωμένη σε σχήμα καρδιάς, πλατφόρμα με τρία πόδια, ένα από τα οποία ήταν ένα μολύβι. Ο χρήστης, συνήθως ένα μέντιουμ, κινούσε τη συσκευή πάνω σε χαρτί προκειμένου να σχηματίσει εικόνες και λέξεις, ωστε να εξηγήσει αργότερα τα μηνύματα που προέρχονταν απο αυτές.

Το σύγχρονο Ouija πωλείται ως παιχνίδι. Ο Elijah J. Bond εφηύρε το Ouija το 1892. Πούλησε την ευρεσιτεχνία του στον William Field ο οποίος θεωρείται ο πατέρας του Ouija. Ο κ. Field ίδρυσε στη Βαλτιμόρη, Μέρυλαντ την Southern Novelty Company που έγινε αργότερα γνωστή ως Talking Board Co., και εμπορεύτηκε το Ouija.

Κατά τη διάρκεια του πρώτου παγκόσμιου πολέμου, το Ouija έγινε εξαιρετικά δημοφιλές δεδομένου ότι πολλοί άνθρωποι θέλησαν απελπισμένα να επικοινωνήσουν με τους αγαπημένους τους που σκοτώθηκαν στον πόλεμο. Ο πνευματισμός βρισκόταν σε μια περίοδο αναγέννησης, το ενδιαφέρον αυξανόταν, και ο πίνακας Ouija ήταν εύκολα διαθέσιμος. Το 1966 ο William Field πούλησε την ευρεσιτεχνία στην επιχείρηση παιχνιδιών των αδελφών Parker, στη Μασαχουσέτη. Με το ανανεωμένο ενδιαφέρον για το απόκρυφο και το υπερφυσικό στη δεκαετία του '60 και του '70, η δημοτικότητα του Ouija αυξήθηκε για άλλη μια φορά. Οι αδελφοί Parker τόνιζαν ότι ο πίνακας Ouija πωλείται για ψυχαγωγικούς και μόνο σκοπούς!

Ο πίνακας Ouija, πωλείται ως παιχνίδι, εν τούτοις δεν είναι παιχνίδι από οποιοδήποτε καθορισμό και υπάρχουν άνθρωποι που έχουν υποφέρει τις συνέπειες της άγνοιάς τους με τη χρήση του.

Κίνδυνοι:

Όταν χρησιμοποιείτε τον πίνακα Ouija, έρχεστε σε επαφή με τα πνεύματα που βρίσκονται στο "χαμηλότερο αστρικό πεδίο". Αυτά είναι πνεύματα που έχουν πεθάνει με βίαιο ή ξαφνικό θάνατο (δολοφονία, αυτοκτονία, ατύχημα κλπ...). Είναι ταραγμένα, επομένως μπορούν να εκδηλώσουν θυμό, ακόμα και επικίνδυνη συμπεριφορά. Επικοινωνώντας με ένα πνεύμα μέσω ενός Ouija, ο μόνος κίνδυνος είναι ότι το πνεύμα μπορεί να προσπαθήσει να σας επηρεάσει ψυχολογικά. Θα προσπαθήσει να κερδίσει την εμπιστοσύνη σας απαντώντας σε διάφορες ερωτήσεις και παρέχοντας σας ορθές προβλέψεις. Ο πραγματικός κίνδυνος βρίσκεται όταν ζητήσετε την απόδειξη της ύπαρξής του. Εάν το κάνετε αυτό, εκτός του οτι θα το προκαλέσετε, θα ανοίξετε μια "πόρτα", επιτρέποντας στο πνεύμα να εισέλθει στο φυσικό κόσμο. Θα προσπαθήσει έπειτα να σας βλάψει φυσικά, και μπορεί να στοιχειώσει την περιοχή για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα.

Θυμηθείτε: ποτέ μην παίζετε με κάτι που δεν μπορείτε να καταλάβετε. Είναι επικίνδυνο και σαφώς ανόητο.

Η έρευνα μιας στοιχειωμένης περιοχής είναι τελείως διαφορετική από την επίκληση ενός πνεύματος χρησιμοποιώντας αυτήν την μέθοδο. Σε τέτοιες περιπτώσεις, δημιουργείτε στην πραγματικότητα μια ανοικτή "πόρτα", η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί και από κακόβουλα πνεύματα προκειμένου να εισέλθουν στο φυσικό κόσμο. Στην έρευνα μιας περιοχής, το πνεύμα είναι συνήθως περιορισμένο σε αυτή, έτσι μπορείτε να φύγετε εάν θεωρήσετε οτι κινδυνεύει η σωματική σας ακεραιότητα.

I never wanted to know...
Never wanted to see...
I've wasted my time
'till time wasted me...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2002, 02:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε χαιρετώ φίλε akpe και σε ευχαριστώ που έδωσες σημασία στα λόγια μου. Η απάντηση στην ερώτηση που μου έθεσες είναι όχι. Η "επίκληση" αυτή δεν έγινε με τον κλασσικό τρόπο με το ποτηράκι αλλά ούτε χρειάστηκε ouija board. Γνωρίζω εδώ και πολύ καιρό τους κινδύνους αυτού του-κατά τα άλλα-"αθώου" παιχνιδιού. Δεν θα επιχειρούσα ποτέ να το χρησιμοποιήσω.
Η επίκληση αυτή έγινε με αντικείμενα πολύ πιο συνηθισμένα. Το αξιοπερίεργο ήταν ότι όταν αλλάξα αυτά τα αντικείμενα(με κάποια άλλα που η σύστασή τους ήταν εντελώς διαφορετική) το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Θα ήθελα να μην αποκαλύψω ούτε τα αντικείμενα αλλά ούτε τον τρόπο διότι δεν θέλω να βάλω και άλλα άτομα στην διαδικασία που μπήκα εγώ. Ίσως φίλε akpe εσύ να έχεις καταλάβει περι τίνους πρόκειται.
Θα ήθελα ακόμα να πω ότι δεν τα νιώθω, ούτε με έχουν απασχολήσει ποτέ από τότε που σταμάτησα την επικοινωνία μαζί τους.
Ελπίζω να μη σας ακούγονται χαζά τα παραπάνω, διότι οφείλω να ομολογήσω ότι αν δεν τα είχα ζήσει ούτε εγώ θα τα πίστευα...

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

deadangel
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2008, 13:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους deadangel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Kalispera kai se esena tzo :)
kai euxaristw gia ta kala sou logia
Afou diavasa tis apopseis mou tha diatupwsw kai egw tis dikes mou:

quote:

..stoixeiomena spitia DEN yparxoun,gia ton mono logo,oti an yparxoun pneymata i fantasmata,opws ta apokaleis,den pisteyw na vriskonte mesa se ena spiti.Efoson emeis den mporoume na ta antilifthoume.giati na "katoikoun" se ena palio kai egkatalelimeno spiti?den vlepw kanena logo.Ta pneymata,efoson den ta antilamvanomaste,efoson o anthrwpinos nous,den einai etsi kataskeyasmenos wste na ta antilifthoume

sxetika me to an ta pneumata mporoun na stoixeiwsoun ena spiti...nai mporoun! den einai thema tou na kleinontai mesa se ena spiti. einai to oti polloi apo emas exoume dethei me kati sti zwi mas, eite auto einai spiti, anthrwpos, akoma kai ena antikeimeno.

sinepws einai logiko kai sinithismeno ena pneuma na "katoikei", na emfanizetai diladi mesa i gurw apo kapoio sigkekrimeno simeio. (spiti, perioxi) Auto apotelei ena stoixeiwma.

Allwste den emfanizontai mono se palia kai egkatalleleimena spitia! Polla kainouria spitia einai stoixeiwmena. Auto giati, mporei to pneuma, en zwh, na min eixe sxesh me to spiti (e afou auto den eixe xtistei akoma) alla me to meros ghs sto opoio xtistike.

Den einai liges oi fores pou exoun anaferthei periptwseis pou ena fantasma akolouthei kapoion anthrwpo, i emfanizetai mono stin periptwsi pou kapoios exei epafi me ena sigekrimeno antikeimeno px amaksi, fwtografies klp.

Oson afora tin antilipsi mas. ontws einai meiwmeni, den mporoume na ta doume me gumno mati. Fainontai omws se fwtografies. Otan ena apo auta thelei na epikoinwnisei mazi mas, mporei na kanei aisthiti tin parousia tou me pollous tropous. Sxedon pote den emfanizetai me tin anthrwpini morfi tou.
Sinithws vlepoume balls of light, mia mikri gkriza imidiafanis "mpallitsa" i opoia ousiastika einai i energeia tou. (apoteleitai apo kapoio eidos ilektromagnitikis energeias, giauto se polla meri pou thewrountai stoixeiwmena paratirountai polles anwmalies sta ilektromagnitika pedia)

Twra gia to pws epikoinwnoun mazi mas, einai para polu duskolo na eksigithei. Mexri stigmis osoi asxolountai exoun kataliksei sto koino simperasma oti xrisimopoioun meros tis energeias tous metatrepontas to se ixitiki, kinitiki klp prokalwntas se emas ta antistoixa erethismata.


quote:

Den vlepw ton logo na taksidepseis ws thn thesaloniki gia na ereynhseis ton kosmo twn pneymatwn.

Kathe periptwsi fantasmatos/stoixeiwmatos einai diaforetiki. Opws lew kai sto site mas, stoxos mas den einai na ereunisoume ton kosmo twn pneumatwn genika... auto den xreiazetai ereuna. stoxos mas einai na paratirisoume sugkekrimena fainomena, na ta katagrapsoume, kai na prospathisoume na ta taxinomisoume se katigories.

Oi arxikes katigories pou vasizetai i omada mas einai oi eksis:

Class A: emfanisi optiki(photos,video,apparitions), ixitiki(EVP), i kinitiki

Class B: poltergeist: emfanisi pneumatos MONO mesw ixitikwn i kinitikwn diataraxwn (epipla pou kouniountai klp), kai POTE mesw optikis epafis (na deis diladi to pneuma)
simeiwsi-KAMIA sxesh me tis tainies. SPANIA ena pneuma tha epixeirisei na vlapsei enan anthrwpo

Class C: Residual haunting: ta ilektromagnitika pedia pou iparxoun, kathws kai sigekrimena ulika exoun tin dinatotita na "aporrofoun" ixous kai eikones kai na ta provalloun ksana kai ksana, san binteo. Se tetoies periptwseis den uparxei anamiksi kapoiou fantasmatos

akoma den exoume apofasisei pws tha taksinomisoume ta diafora fainomena se katigories. Auto tha ginei molis mazeutoume ola ta meli mazi, kai tha enimerwthei analoga i selida.

[quote]
,mporei na einai pantou!akoma kai dipla sou..sto idio dwmatio me sena. Prin merika xronia,eixa diavasei kapou,oti sto idio dwmatio me emas vriskonte toulaxison alla 2 pneymata.Ayto pantws,sigoura se kanei na koitas kathe 2 lepta oles tis gwnies tou dwmatiou pou vriskesai:)


Ontws einai logiko auto. ena fantasma mporei na vrisketai konta sou mono kai mono epeidi tou aresei i roi tis energeias sou (i avra sou), kai na min epithimei na dimiourgisei kapoia epafi mazi sou. Egw to exw akousei diaforetika. Se enan kuklo aktinas 500 metrwn me esena sto kentro, uparxoun peripou 10.

4 gwnies epi 2 lepta, poses fores psaxnw to dwmatio kathe mera? ;p

Na tonisw oti den eimaste eidikoi, kanenas den mporei na ta kserei ola se auton ton tomea. oi apopseis mas vasizontai se paratiriseis kai ereunes, kai ws gnwston uparxoun kai eksaireseis se kathe 'kanona'. San omada eimaste anoixtoi se kathe enallaktiki apopsi, arkei auti na parexetai me ta katallila epixeirimata. Simvadizontas me apopseis xwris na exoume en gnwsh ta analoga epixeirimata kai paradeigmata mporei na apobei epikinduno gia tis ereunes mas.

Ennoeitai pws den epixeirw na "stin pw", apla anaferw tis apopseis mou, vasismenes se oti exw diavasei kai zisei mexri stigmis. Ama exeis kapoia amfivolia i erwtima parakalw diatupwse to

Euxaristw kai pali gia ta kala sou logia :)

DEADANGELΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy