ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Η σημασία των Ονομάτων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 04:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καταρχήν.. δεν είμαι σίγουρη για την γωνιά αυτού του φόρουμ που παρουσιάζω αυτό το θέμα.. δεν ξέρω αν ταιρίαζει μα αφήνω στους συντονιστές να κρίνουν και να μου πουν..

Κάνοντας ένα απλό ταξίδι στο παρελθόν, θυμήθηκα μία πολύ αγαπημένη φίλη... θυμήθηκα τις βόλτες που κάναμε στο θησείο και στην πλάκα.. θυμήθηκα όταν παίρναμε το αμάξι και ανεβαίναμε στην Πάρνηθα τα βράδια... Εκείνη η φίλη.. θυμάμε, είχε κόλημα να μάθει Εβραϊκά, όχι για λόγους θρησκείας και πίστης
εκείνο που μου άρεσε ιδιαίτερα ήταν ο τρόπος εκείνος να προσπαθούμε να δώσουμε πνοή στα ονόματα.. δίνοντας ερμηνείες.. πραγματικές ή μη..
Σήμερα με αφορμή αυτό το ταξίδι των αναμνήσεων αλλά και λόγω της φιλοξενίας μου σε αυτό το φόρουμ αποφάσησα να ζητήσω από εσάς τί σημαίνουν τα ονόματα που φέρουμε όλοι.. ο καθένας ξεχωριστά σαν άνθρωποι..
Την σημασία τους.. την βαρύτητά τους, το πόσο ίσως μας επηρεάζουν σαν προσωπικότητες... τί συμβολίζου?
Απλά ονόματα, καθημερινά.. μα και παλαιότερα.. Ελληνικά ή μη...
όπως λέμε. Δημήτρης, Χριστίνα, Αικατερίνη, Εμιλία, Αμαλία, Πηνελόπη, Οδυσέας, Αλέξανδρος, Καλλιόπηκ.α....

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 04:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Για να μην δημιουργηθούν τυχόν παρεξηγήσεις... να επισημάνω πως δεν πρόκειται για κατάθεση των ονομάτων μας..

Π.Χ. Γεια σας με λενε Ερρίκο... αλλά για κάτι άλλο
Ελπίζω να έγινα κατανοητή

Πάντα με φιλική διάθεση...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νemertes
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 14:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νemertes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή simori,

το παιδί μου θέλω να το βγάλω Αλέξανδρο. Αναλύω λοιπόν τα δύο ονόματα, αρσενικό και θηλυκό.

Αλέξανδρος = άλεξ(κ) + άνδρας = ευχή των αρχαίων ελλήνων προς τα παιδιά τους, να μείνουν μακρυά από τους άνδρες.. να μην γίνουν κάπως δηλαδή...

Αλεξάνδρα = ομοιώς με το παραπάνω. Για αυτό το όνομα αυτό ουσιαστικά δεν υφίσταται, εκτός και αν θέλουμε οι κόρες μας να γίνουν...κάπως...

-------------------------
...The Unerring Nereis...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 14:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ.. φίλε/η Νemertes

Ίσως όμως το όνομα αυτό.. υποθετικά αναφερόμενη το όνομα Αλέξανδρος-Αλεξάνδρα.. εκτός από την κυριολεκτική του έννοια όπου αναφέρεις και συμφωνώ, ίσως, έχει και μία άλλη πιο συμβολική.. αυτό που ονομάζουμε δύναμη.. αυτός ή αυτή που έχει την δύναμη να διώξει τους άντρες.. εκείνος ή εκείνη που έχει την δύναμη να υπερασπιστεί...

Με επιφύλαξη αναφέρομαι..
Βέβαια εάν είναι έτσι τότε γιατί να ονομάζεται Αλέξ-άνδρος-άνδρα και όχι Άλεξ- δύναμη ή κάτι ανάλογο..
μα λέω πάλι, ίσως, η λέξη άνδρα να παραπέμπει στήν δύναμη ή σε κάτι ανάλογο.. αυτος που δαμάζει την δύναμη

Αλλά ας προχωρήσουμε

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......

Edited by - simori on 22/05/2004 15:10:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2004, 15:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
simori...
ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΜΕ ΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΛΟΓΙΑ ΜΠΟΡΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ, ΓΙΑΤΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ.
Ο "ΛΟΓΟΣ" ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ "ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ" ΕΝΕΡΓΕΙΑ. ΠΑΡΑΓΕΙ, ΚΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΗ, ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ, ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ, ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ, ΤΗΝ ΜΕΛΩΔΙΚΟΤΗΤΑ, ΤΗΝ ΕΚΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ.
Η ΕΚΦΟΡΑ ΤΟΥ "ΛΟΓΟΥ", ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΔΟΝΗΣΗ.
ΟΙ "ΛΕΞΕΙΣ" (ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ) ΔΟΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΟΝΟΥΝΤΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ. (ΣΑΝ ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΝΟΤΕΣ)
Η ΠΡΟΦΟΡΑ (ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΠΡΟΦΟΡΑ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ-ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ) ΔΟΝΕΙ ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ "ΑΚΟΥΕΙ" ΚΑΙ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟΝ ΗΧΟ-ΔΟΝΗΣΗ, ΔΟΝΕΙΤΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ.
ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΛΟΙΠΟΝ, ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΒΑΡΥΤΗΤΑ. ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ-ΣΗΜΑΣΙΑ, ΠΟΥ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ.
ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ (ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟ ΑΤΟΜΟ), ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ Η ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ.
ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ (ΠΑΛΙ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤ ΕΠΙΛΟΓΗΝ), "ΕΠΙΡΡΕΑΖΕΙ" ΑΝΑΠΤΥΣΟΝΤΑΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ (ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΩΝ ΤΙΣ ΔΙΑΘΕΤΕΙ,ΠΑΝΤΑ)ΤΟ ΑΤΟΜΟ.
ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ, ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΥΧΑΙΑ (ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΛΟΓΟΥΣ-ΤΡΟΠΟΥΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ), ΠΑΛΙ ΚΑΤΙ ΠΡΟΣΔΙΔΟΥΝ Η ΠΡΟΣΘΑΦΑΙΡΟΥΝ ΣΤΟ ΑΤΟΜΟ.
ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ (ΑΛΦΑΒΗΤΟ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑΤΑ)...
Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ (ΚΑΛΩΣ Η ΚΑΚΩΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ), ΕΧΕΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ "ΔΑΣΚΑΛΟΙ" ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ, ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΡΗΜΑΤΑ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΑ, ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΔΟΝΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΚΑΙ "ΑΝΟΙΓΟΥΝ" ΧΩΡΟΥΣ ΜΑΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ.
ΑΛΛΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ...
ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΑΠΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ, ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΝ (ΤΑΧΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΜΟΝΟ ΗΤΑΝ ΟΙ ΛΟΓΟΙ!) ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΡΡΕΑΖΕΙ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.
ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ, ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ...
ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ, ΣΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ (25 ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ), ΕΚΑΝΑΝ ΤΟ ΕΞΗΣ:
ΤΑ ΟΜΑΔΟΠΟΙΗΣΑΝ ΣΕ ΟΜΑΔΕΣ ΤΩΝ 5 ΠΑΙΔΙΩΝ. ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΟΜΑΔΑ, ΕΙΧΑΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΟΠΟΥ ΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ. ΣΤΗ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΤΩΝ 5 ΠΑΙΔΙΩΝ, ΜΙΛΟΥΣΑΝ ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ. ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΔΩΣΕΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ 50 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ, ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΟΥΣ. ΤΟΥΣ ΔΙΑΒΑΖΑΝ ΚΕΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΟΜΗΡΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΚΕΙΜΕΝΑ ΑΛΛΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΠΟΙΗΤΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΟΦΩΝ.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ; ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΤΕΓΡΑΨΑΝ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ. ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ ΜΕ ΤΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ, ΗΤΑΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ, ΕΥΦΙΗ, ΜΕ ΓΡΗΓΟΡΗ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ, ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΣΕ ΟΤΙ ΕΠΡΑΤΤΑΝ, ΑΥΤΟ-ΕΛΕΓΧΟΣ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ, ΜΑΘΕΝΑΝ ΕΥΚΟΛΑ, ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΙΣΧΥΕ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΑΡΑ ΤΟ ΕΝΣΤΙΓΚΤΟ ΚΑΙ ΜΗΔΑΜΙΝΕΣ ΤΑΣΕΙΣ ΦΟΒΙΑΣ. ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΝΤΟΠΙΣΑΝ.
ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ... ΑΦΗΝΩ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΟΥ ΝΑ ΑΠΛΩΘΟΥΝ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΒΙΒΛΙΑ, ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΧΩΡΟ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΘΑΥΜΑΣΜΟ ΚΑΙ ΔΕΟΣ.
ΜΕ ΑΓΑΠΗ...

ΚΥΡΑ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 22:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-ΜΑ ΠΩΣ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ...-

ΑΠΟ ΠΟΤΕ 'ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ' ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΜΟΝΑΧΑ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΑΓΑΠΗΤΗ NEMERTES...;
ΕΙΛΙΚΡΙΝΩΣ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΝΕΩΤΕΡΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ...ΕΠΕΙΔΗ Η ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ..
Η ΣΙΜΟΡΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΚΙΟ ΠΑΡΑΠΕΡΑ...
ΜΑ ...ΑΛ-ΕΞ-ΑΝΔΡΟΣ...
ΙΣΩΣ ΝΑ 'ΝΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΤΑΔΙΟ....ΤΟΥ 'ΑΝΔΡΟΣ'...
ΑΦΟΥ ΜΕΣΩ ΑΥΤΟΥ ΕΚΠΟΡΕΥΕΤΑΙ Ο 'ΑΛ'...

ΤΕΛΩΣ ΠΑΝΤΩΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΛΥΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ,ΘΕΛΕΙ ΟΜΩΣ + ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΜΕΛΕΤΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΘΕΙ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ...

ΑΓΑΠΗΤΗ ΣΙΜΟΡΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΣΥΝΕΙΡΜΙΚΑ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ..ΧΜ...
ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΧΑΜΕ ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΕΠΕΞΗΓΟΥΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ..ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ...:( ΛΟΓΩ ΣΠΑΝΙΟΤΗΤΟΣ...)

ΠΑΝΤΩΣ "ΝΑ ΣΟΥ ΕΚΜΥΣΤΗΡΕΥΤΩ" ΠΩΣ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ..
ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ ΜΟΥ,ΠΑΡΑΤΗΡΩ +ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΟΝΟΜΑΤΩΝ
(ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ)+ ΤΟΥΣ ΡΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ..
ΣΕ ΚΑΘΕ ΝΕΟ ΚΥΚΛΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ....
ΚΙ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΟΜΟΙΟΤΗΤΑ! ΑΥΤΗ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ Η ΔΟΝΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΔΙΔΕΙ...


Αtmashakti...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Νemertes
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 13:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νemertes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ατμούλα,

η ετυμολογία της λέξης που ανέφερα είναι η επικρατούσα. Αυτό που βρήκα επίσης είναι μια άλλη ετυμολογική ανάλυση , βασιζόμενη προφανώς στα κατορθώματα του Μ. Αλεξάνδρου , η οποία λέει οτι πρόκειται για αυτόν που προστατεύει-υπερασπίζεται τους άνδρες. Ακόμη και αυτή ίσως να έχει βάση πάντως.

Σχετικά με το άλ, δεν βρήκα ελληνικό κείμενο που να αναφέρεται μόνο του ή ως συνθετικό ή ως ρήμα κλπ. Άρα για εμένα δεν αποτελεί καν θέμα συζήτησης από γλωσσολογικής πλευράς.

Προφανώς το όλα θέμα αναφέρεται στις μεταφυσικές ή άλλες ιδιότητες που μπορεί να δώσει ένα όνομα στον άνθρωπο που το φέρει. Εδώ εγώ αποσύρομαι και σας αφήνω να συνεχίσετε την κουβέντα σας...

Edited by - Νemertes on 24/05/2004 13:24:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 14:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Μια τελευταία αναφορά στο όνομα Αλέξανδρος-Αλεξάνδρα (που με αφορά και άμεσα..): Όπου έχω κοιτάξει κατά καιρούς για την ερμηνεία του εν λόγω ονόματος, τόσο από ελληνικές όσο και ξένες πηγές, ταυτίζεται με αυτήν που δίνεις, φίλη simori.

αλεξ+ κεραυνός
αλεξ+άνδρας ετυμολογικά:1ο συνθετικό, αυτό(ς) που αποκρούει

σημασιολογικά: ΑΛΕΞ-ΑΝΔΡΟΣ, αυτός που νικά
τους άνδρες, ο νικιτής/ προστάτης της ανθρωπότητας.


Τέλος, η φίλη ΑΤΜΑ με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη όσον αφορά το παρακάτω..


QUOTE (ATMA): "ΠΑΝΤΩΣ "ΝΑ ΣΟΥ ΕΚΜΥΣΤΗΡΕΥΤΩ" ΠΩΣ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ..
ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ ΜΟΥ,ΠΑΡΑΤΗΡΩ +ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΟΝΟΜΑΤΩΝ
(ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ)+ ΤΟΥΣ ΡΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ..
ΣΕ ΚΑΘΕ ΝΕΟ ΚΥΚΛΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ....
ΚΙ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΟΜΟΙΟΤΗΤΑ! ΑΥΤΗ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ Η ΔΟΝΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΔΙΔΕΙ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 01:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προφανώς το όλα θέμα αναφέρεται στις μεταφυσικές ή άλλες ιδιότητες που μπορεί να δώσει ένα όνομα στον άνθρωπο που το φέρει. Εδώ εγώ αποσύρομαι και σας αφήνω να συνεχίσετε την κουβέντα σας...



Φίλη Νemertes... το θέμα αυτο μπορούμε να το αναλύσουμε από διάφορες σκοπιές... Βασικά με ενδιαφέρει η ανάλυση των ονομάτων και "βιωματικά" ετυμολογικά ,και όπως είπε και η φίλη ΑΖΩΕΛ

[ΟΙ "ΛΕΞΕΙΣ" (ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ) ΔΟΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΟΝΟΥΝΤΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ. (ΣΑΝ ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΝΟΤΕΣ)]
Θα ήθελα να συμμετάσχεις όπου και όταν νομίζεις .... γιατί για εμένα είναι σημαντική η κάθε πλευρά... και πίστεψέ με δεν τα λέω από ευγένεια... μα με την κυριολεκτική έννοια!!!

Σε ευχαριστώ, ό,τι και αν αποφασίσεις.... πάντα με φιλική διάθεση...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 01:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΧΑΜΕ ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΕΠΕΞΗΓΟΥΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ..

Φίλη Άτμα, δεν το έχεις πια?

quote:
ΠΑΝΤΩΣ "ΝΑ ΣΟΥ ΕΚΜΥΣΤΗΡΕΥΤΩ" ΠΩΣ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ..
ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ ΜΟΥ,ΠΑΡΑΤΗΡΩ +ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΟΝΟΜΑΤΩΝ
(ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ)+ ΤΟΥΣ ΡΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ..
ΣΕ ΚΑΘΕ ΝΕΟ ΚΥΚΛΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ....
ΚΙ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΟΜΟΙΟΤΗΤΑ! ΑΥΤΗ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ Η ΔΟΝΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΔΙΔΕΙ

Μπορώ να καταλάβω ακριβώς τί εννοείς....

Φίλες μου σας ευχαριστώ για την συμμετοχή σας.. Πιστεύω πως θα είναι μία επικοδομητική κουβέντα... τουλάχιστον για εμένα μιας και εγώ είμαι ο δημιουργός αυτού του τόπικ και με ενδιαφέρει η συνεισφορά σας

Ας συνεχίσουμε πέρα από τον Αλ-εξ-ανδρο για τον οποίο έχουν αρκετά υποθεί σε κάποιο άλλο τόπικ.. και ας περάσουμε παρακάτω..

Σας περιμένω....

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 10:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας.

Ελπίζω η μέχρι τώρα γυναικεία παρέα σας να χωράει και ένα άντρα.

Θα αρχίσω τη συμμετοχή μου με το δικό μου όνομα το οποίο είναι γνωστό σ’ όλους.

Απόστολος.

Ο Απεσταλμένος, ο εκτελών Αποστολή.
Βιωματικά μπορώ να πω πως το έχω νοιώσει αρκετές φορές.
Πιστεύω και εγώ ότι το όνομα του κάθε ανθρώπου δεν είναι τυχαίο, θα προσπαθήσω μέσα στις επόμενες μέρες να σας παραθέσω μια λίστα με την σημασία του κάθε ονόματος.

Προς τη φίλη Νemertes, θα σε προέτρεπα και εγώ να παραμείνεις στο θέμα και να καταθέσεις τις όποιες απόψεις σου, κανείς μας δεν είναι σοφός και απλά όλοι μας λέμε την άποψη που έχουμε για το κάθε θέμα.
Μέσα από αυτή την τριβή της κουβέντας θα μπορέσεις να μάθεις και να βρεις απαντήσεις.

Καλή σας μέρα.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κώστας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
295 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 11:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κώστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας κι από μένα

Το όνομά μου είναι βαρβαρικό.

Βαρβαριστί Κωνσταντίνος σημαίνει σταθερός, ισορροπημένος και πεισματάρης

Είναι όμως βασική προϋπόθεση να έχει κάποιος αυτό το όνομα για να γίνει πρόεδρος ή πρωθυπουργός σε αυτή τη χώρα


Σε αυτές τις διευθύνσεις υπάρχει μια επεξήγηση για Ελληνικά ονόματα
http://www.behindthename.com/nmc/gre.html
http://www.krysstal.com/wordname_greek.html

Μου έκανε εντύπωση που τα ονόματα

  • Αλή
  • Barbie
  • Cindy
  • Ιούλιος

είναι Ελληνικά



gnothe seauton
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GEORGE D
Μέλος 2ης Βαθμίδας


199 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 16:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEORGE D  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΟΝΟΜΑ ΕΙΝΑΙ .......ΟΠΩΣ ΕΥΚΟΛΟΣ ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.....ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΑ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΓΑΙΑ + ΕΡΓΟ =ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΡΓ-ΑΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΓΗ......ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ....

ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΛΑ ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΛΙΑΔΑ.....ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΡΗΣ = ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ..........ΠΡΑΚΤΙΚΑ Ο ΠΑΡΗΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕ ΤΟΥΣ ΕΡΗΜΗΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΙΔΡΟΜΕΣ ΤΩΝ ΛΗΣΤΩΝ

ΒΡΟΤΩ ΔΕ ΠΙΣΤΟΝ ΟΥΔΕΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 18:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ελπίζω η μέχρι τώρα γυναικεία παρέα σας να χωράει και ένα άντρα.
μα το ένα χωρίς το άλλο γίνεται?
quote:
θα προσπαθήσω μέσα στις επόμενες μέρες να σας παραθέσω μια λίστα με την σημασία του κάθε ονόματος.

Ευχαριστώ φίλοι μου για το ενδιαφέρον....
αλήθεια φίλε Κώστα γνωρίζεις επακριβώς την ετυμολογία της λέξεως Κωνσταντίνος?

Πολύ ενδιαφέροντα τα λινκς...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 18:15:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
JOHN m
Usage: English, Biblical
Pronounced: JAHN
English form of Johannes, which was the Latin form of the Greek name Ioannes, itself derived from the Hebrew name Yochanan meaning "YAHWEH is gracious


μέσα από το λινκ που είχε παραθέσει ο φίλος

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 18:19:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πάλι μέσα από το ίδιο λινκ..

quote:
DESPOINA f
Usage: Greek
Means "mistress, lady" in Greek

quote:
MARTHA f
Usage: English, Scandinavian, Greek, Biblical
Pronounced: MAHR-tha
Means "mistress of the house" or "lady" in Aramaic

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 18:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://website.lineone.net/~sascha1/name/o.htm

http://www.geocities.com/Heartland/Shores/7456/Mean.html

http://www.smcm.edu/users/saquade/names.html

http://www.muslim-names.co.uk/index.php?section=1&letter=A

http://www.behindthename.com/usage.html

http://www.mysteries-megasite.com/names.html

http://www.vangelis.com.au/names.asp

http://www.jannah.org/sisters/names.html

το κατα ποσο ειναι αντικειμενικα τα παραπανω inks,δε το γνωριζω,τι εννοω? πως συγκεκριμενα το ονομα μου το παρουσιαζουν σαν εβραικο καθαρα,ομως σε τευχος του περιοδικου "δαυλος",συγνωμη μα δε θυμαμαι τευχος,αναλυσαν με αρχαια ελληνικα το ονομα μου και βγαινει απο το "εμοι εν ηλι",δε ξερω αν εγραψα σωστα το "εμοι",που σημαινει εκ του θεου,το οποιο βεβαια δεν απεχει απο αυτο που παρουσιαζουν σαν εβραικη ετοιμολογια.

μακαρι να γνωριζα αρχαια ελληνικα,ισως ημουν αντικειμενικος σχετικα με αυτο που γραφω παραπανω και το οποιο θελω να πιστευω πως προερχεται οντως απο τα αρχαικα ελληνικα.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 18:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου έκαναν εντύπωση τα εξής δύο:

Phoenix = dark red

Penelope, Penny = duck

Προχωρώντας:
Χριστίνα = εκείνη που φέρει το χρίσμα... (εάν κάνω λάθος διορθώστε με)



Περιμένω και την δική σας συνέχεια...

Ευχαριστώ.. πάντα με φιλική διάθεση..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 01:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμμανουήλ είναι το όνομα του Χριστού αγαπητέ μου Μάνο και σημαίνει αυτό που είπες ότι παραθέτει και σαν εξήγηση ο Δαυλός.

Simori παρεπειπτώντος συγχαρητήρια για το θέμα, θα μας κάνει όλους να δουλέψουμε.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 17:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αλήθεια φίλε Κώστα γνωρίζεις επακριβώς την ετυμολογία της λέξεως Κωνσταντίνος?

εκ του constand>>Σταθεροτητα




atmashakti...

Edited by - ΑΤΜΑ on 26/05/2004 17:43:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κώστας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
295 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 18:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κώστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
αλήθεια φίλε Κώστα γνωρίζεις επακριβώς την ετυμολογία της λέξεως Κωνσταντίνος?

εκ του constand>>Σταθεροτητα




quote:
Βαρβαριστί Κωνσταντίνος σημαίνει σταθερός, ισορροπημένος και πεισματάρης

Είναι επίσης παράδοξο που η Κωνσταντινούπολη είχε Ελληνορωμαϊκό όνομα για 1600 χρόνια
Κωνσταντινούπολη = πόλη του Κωνσταντίνου = πόλη του Σταθερού

και τώρα όνομα Ελληνικό
Ισταμπουλ - Εις την Πόλη
Βλ. Istanbul στο http://www.krysstal.com/borrow_greek.html


gnothe seauton
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 19:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εκ του constand>>Σταθεροτητα

Ναι βιάστηκα .. το συνειδητοποίησα μετά από λίγο


quote:
Simori παρεπειπτώντος συγχαρητήρια για το θέμα, θα μας κάνει όλους να δουλέψουμε

Παιδιά ευχαριστώ και για τα ωραία λινκς....

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 23:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:εκ του constand>>Σταθεροτητα

Ναι βιάστηκα .. το συνειδητοποίησα μετά από λίγο



/για εξηγησε μου το αυτο:)
..δεν καταλαβα/ "σε τι βιαστηκες",
+ τι σχεση εχει με την ερμηνεια του ονοματος που παρεθεσα ;)

-κλεινει η 1η παρενθεση-


(Κωστα αγαπητε, το παραδοξο δεν ειναι αυτο..μα το γεγονος πως την αποκαλουν .-στις ειδησεις για παραδειγμα- ως Istanbul αντι απλα να πουν .."εις την πολη!"....
+ ενταξει 'πριν'...που εννοουσαν οτι "η πολη ειναι του κωνσταντινου του σταθερου "
το να μην λενε τωρα πια ..ουτε το ενα -ουτε το αλλο....
αυτο μαλλον ειναι αξιο παρατηρησης..
-οπως λεμε "πρωην γιουγκοσλαβικη δημοκρατια της μακεδονιας"..και οταν αυτο δεν ακουγεται καλα το λενε απλα fyrom...!
δηλαδη μια "πρωην περιοχη της γιουγκοσλαβιας" ..που ειναι ομως "δημοκρατια"..και το ονομα αυτης ειναι "μακεδονια"../οποιος νομιζει οτι δεν ειναι ετσι το συντακτικο του "λογοπαιγνιου" ..ας καταθεσει την "ελληνικη" του αποψη.- αλλα ισως σε αλλο σχετικοτερο τοπικ.)




Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 23:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.."να σου πω" σιμοριλ

ενω διαβαζα παραλληλα κατι ασχετο...:)επεσα πανω σε' λιστες ονοματων' για βαφτηστηρια...
ενδιαφερεσαι για ονοματα εβραικα...μουσουλμανικα...αλλα + ινδικα.../με τις ερμηνειες τους...;;
-η θα περιοριστουμε σε χριστιανοεβραικα + αρχαιοελληνικα only;
-αν ναι ..+ θα κανω παραπομπη ~~ next time...-




Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
κώστας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
295 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 12:58:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κώστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή ΑΤΜΑ
quote:
(Κωστα αγαπητε, το παραδοξο δεν ειναι αυτο..μα το γεγονος πως την αποκαλουν .-στις ειδησεις για παραδειγμα- ως Istanbul αντι απλα να πουν .."εις την πολη!"....
+ ενταξει 'πριν'...που εννοουσαν οτι "η πολη ειναι του κωνσταντινου του σταθερου "
το να μην λενε τωρα πια ..ουτε το ενα -ουτε το αλλο....
αυτο μαλλον ειναι αξιο παρατηρησης..

Δεν γνωρίζω ακριβώς με ποιο τρόπο επικράτησε το Istanbul.

Φαντάζομαι πως όταν ρωτούσαν κάποιον που πάει, απαντούσε "εις την πόλη" και με παραφθορά ιστηνμπόλ ή ισταμπούλ που ακούγεται Τουρκικό.

Όταν πριν από 90 περ. χρόνια ο Ατατούρκ δεν ήθελε να έχει μια πρωτεύουσα με Ελληνορωμαϊκή ονομασία της έδωσε αυτό που πίστευε σαν τουρκική ονομασία, Istanbul.

Αυτό ισχύει και για χιλιάδες λέξεις που νομίζουμε τουρκικές ενώ προέρχονται από τα Ελληνικά.

  • δράμι -> δραχμή
  • κιοφτές -> κοφτός
  • μπελτές -> πολτός
  • τσιγκέλι -> αγκύλη
  • τσιμπούσι -> συμπόσιο
  • χαράτσι -> χαράζω
  • χαρτζιλίκι -> χαρίζω

quote:
οποιος νομιζει οτι δεν ειναι ετσι το συντακτικο του "λογοπαιγνιου" ..ας καταθεσει την "ελληνικη" του αποψη.- αλλα ισως σε αλλο σχετικοτερο τοπικ.)

Πριν από 1000 χρόνια η Τουρκική γλώσσα αριθμούσε μόνο 3 - 4.000 λέξεις...
Πήρε λέξεις από τα Ελληνικά, τα Αραβικά, τα Πέρσικα κλπ. κι έφτιαξε το σημερινό συνονθύλευμα που ονομάζουμε Τούρκικα.

Αλλα ίσως να συνεχίσουμε σε αλλο σχετικοτερο τοπικ


gnothe seauton
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 14:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Δεν γνωρίζω ακριβώς με ποιο τρόπο επικράτησε το Istanbul.

Φαντάζομαι πως όταν ρωτούσαν κάποιον που πάει, απαντούσε "εις την πόλη" και με παραφθορά ιστηνμπόλ ή ισταμπούλ που ακούγεται Τουρκικό.

Όταν πριν από 90 περ. χρόνια ο Ατατούρκ δεν ήθελε να έχει μια πρωτεύουσα με Ελληνορωμαϊκή ονομασία της έδωσε αυτό που πίστευε σαν τουρκική ονομασία, Istanbul.

Αυτό ισχύει και για χιλιάδες λέξεις που νομίζουμε τουρκικές ενώ προέρχονται από τα Ελληνικά.

  • δράμι -> δραχμή
  • κιοφτές -> κοφτός
  • μπελτές -> πολτός
  • τσιγκέλι -> αγκύλη
  • τσιμπούσι -> συμπόσιο
  • χαράτσι -> χαράζω
  • χαρτζιλίκι -> χαρίζω

quote:
οποιος νομιζει οτι δεν ειναι ετσι το συντακτικο του "λογοπαιγνιου" ..ας καταθεσει την "ελληνικη" του αποψη.- αλλα ισως σε αλλο σχετικοτερο τοπικ.)

Πριν από 1000 χρόνια η Τουρκική γλώσσα αριθμούσε μόνο 3 - 4.000 λέξεις...
Πήρε λέξεις από τα Ελληνικά, τα Αραβικά, τα Πέρσικα κλπ. κι έφτιαξε το σημερινό συνονθύλευμα που ονομάζουμε Τούρκικα.

Αλλα ίσως να συνεχίσουμε σε αλλο σχετικοτερο τοπικ


gnothe seauton



Σε χαιρετώ Κώστα.
Όντως η τουρκική είναι σαν γλώσσα πάρα πολύ νέα και έχει υιοθετήσει από όλες τις γνωστές γλώσσες λέξεις...
Ακόμα θα ήθελα να καταθέσω την αποψή μου για την σημασία των ονοματων.
Καλοί μου φίλοι το όνομα προσδιορίζει το αντικείμενο, την οντότητα που δείχνει. Έτσι την ονοματοδοσία την έδιναν στον άνθρωπο με την μύησή του ή βάπτιση που γινόταν εφόσον το άτομο είχε δείξει πλέον τις ιδιότητές του -ώριμος πλέον-.
Σε χαιρετώ Κώστα.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 14:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:εκ του constand>>Σταθεροτητα

Ναι βιάστηκα .. το συνειδητοποίησα μετά από λίγο


Απλά εννοούσα έναν συνειρμό που έκανα εφόσον είχα καταθέσει την ερώτηση περί του ονόματος και ύστερα το επιβεβαίωσες

quote:
ενω διαβαζα παραλληλα κατι ασχετο...:)επεσα πανω σε' λιστες ονοματων' για βαφτηστηρια...
ενδιαφερεσαι για ονοματα εβραικα...μουσουλμανικα...αλλα + ινδικα.../με τις ερμηνειες τους...;;
-η θα περιοριστουμε σε χριστιανοεβραικα + αρχαιοελληνικα only;
-αν ναι ..+ θα κανω παραπομπη ~~ next time...-



Καταρχήν όταν ξεκίνησα το θέμα αυτό είχα στο μυαλό μου τα ονόματα που φέρουμε εμείς ως Έλληνες από όπου και εάν είναι η προέλευσή τους... Όμως δεν θέλω να περιοριστεί η ροή του λόγου.... Σίγουρα όμως δεν θέλω να φτάσουμε σε διαπλικτισμούς για το τί είναι αρχαιοελληνικό και τί χριστιανοεβραϊκό

Ευχαριστώ.. πάντα με φιλική διάθεση..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κώστας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
295 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 14:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κώστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη zezmperg

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια

Στο forum http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3968
εξετάζω τις διαχρονικές σχέσεις με την "αιώνια" γείτονα.

Θα χαρώ να ακούσω την άποψή σου.



gnothe seauton
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2004, 18:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΕΓΓΡΑΦΑ-ΚΕΙΜΕΝΑ, ΒΡΗΚΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ.
ΠΡΙΝ ΟΜΩΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΧΕΤΙΚΑ, ΘΕΛΗΣΑ ΝΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΩ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΝΤΑΙ, ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΕΡΕΥΝΑΣ.
ΣΥΝΟΨΙΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΚΑΙ ΦΙΛΩΝ, ΒΓΗΚΑΝ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ, ΑΡΚΕΤΑ ΕΩΣ ΠΟΛΥ, ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΩΜΕΝΑ ΕΝΟΣ "ΦΙΛΟΥ". ΕΓΩ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ, ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.
ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΛΟΙΠΟΝ...
<< 1) ΚΑΤΑ ΗΡΑΚΛΕΙΤΟ, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΤΡΟΦΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΦΗ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΦΗ, ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΝΟΜΑ ΤΡΟΦΗΣ. (ΤΑΥΤΙΣΗ ΙΔΙΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑΤΩΝ)
2) ΚΑΤΑ ΑΙΣΧΥΛΟ, ΣΤΟ "7 ΕΠΙ ΘΗΒΑΣ", ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 7 ΠΥΛΕΣ ΤΩΝ ΘΗΒΩΝ, ΕΤΕΘΗΣΑΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΙ ΑΝΑ ΖΕΥΓΗ, ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ ΜΕ ΜΟΝΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ. ΜΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΙΣΑΞΙΑ=ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ ΙΣΑΞΙΟΙ. ΟΠΟΥ ΟΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΘΕ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ, ΗΤΑΝ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ.
3) ΚΑΤΑ ΠΛΑΤΩΝΑ, ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ "ΚΡΑΤΥΛΟΣ", ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΜΕΣΟ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΙΔΙΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΣ. (Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΛΕΕΙ, ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑ ΜΑΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ, ΠΡΟΣΘΕΣΑΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ, ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ.)
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΡΑΜΜΑ, ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ, ΛΟΙΠΟΝ, ΚΑΙ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΤΑΙ Η ΙΣΧΥΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣ, ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ. (ΔΗΛΑΔΗ: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ... ΤΟ -Α- ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΓΡΑΜΜΑ ΔΙΟΤΙ ΗΓΕΙΤΑΙ, ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ "ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ". ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ, ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΝ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟ -Α-.)
4) ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟ, ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΧΡΟ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΕΡΕΙ ΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΑΥΤΟΥ.
5)..."ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑ"!
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο,ΤΙ ¨ΛΕΕΙ¨ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ, ΑΦΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΑΚΟΥΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΗΧΟ-ΦΘΟΓΓΩΝ ΙΔΙΟΤΗΤΩΝ.
(ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟ... ΑΣ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΕΝΑ ¨ΚΑΝΤΡΑΝ¨ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΑΓΓΛΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ, ΜΕ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΝΤΙ ΑΡΘΜΟΥΣ, ΣΕ 24 ΘΕΣΕΙΣ, ΟΠΟΥ ΚΑΘΕ ΓΡΑΜΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΙΔΙΟΤΗΤΑ. ΚΑΘΕ ΠΟΥ "ΚΑΛΟΥΜΕ" ΚΑΠΟΙΟ ΟΝΟΜΑ, ΑΠΛΑ ΣΧΗΜΑΤΙΖΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΙΔΙΟΤΗΤΩΝ.
ΚΑΛΩΝΤΑΣ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ, ΑΠΛΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ.)

ΠΑΡΑΚΑΤΩ, ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ 24, ΕΝΕΡΓΩΝ, ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ.
ΕΛΠΙΖΩ ΜΟΝΟ ΩΣ ΕΔΩ, ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.


ΚΥΡΑ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2004, 21:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ, ΠΩΣ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΛΕΞΕΙΣ, ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑ, ΤΟΣΟ ΑΥΞΑΝΕΙ ΚΑΙ Η ΚΩΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΝΝΟΙΑ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΛΕΞΕΩΣ.
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΗ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ...

-Α- ΕΙΝΑΙ...
ΝΟΗΤΙΚΟ-ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ. ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΕΝΝΟΙΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΩΣ (ΑΤΟΜΩΝ, ΙΔΙΟΤΩΝ, ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ, ΙΔΕΩΝ ΚΤΛ.)
( ΑΓΟΡΑ, ΑΡΓΩ, ΑΠΟΛΛΩΝ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, ΑΡΙΘΜΟΣ, ΑΘΗΝΑ, ΚΤΛ.)
(ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΑΥΤΟ ΣΑΝ ΣΧΗΜΑ, ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΤΟΨΙ "ΑΠΟΘΗΚΗΣ").
ΤΟ -Α- ΟΜΩΣ, ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΣΤΕΡΗΣΕΩΣ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ, ΕΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ 3ΣΥΛΛΑΒΩΝ ΛΕΞΕΩΝ. (Π.Χ ΑΟΣΜΟ, ΑΓΕΥΣΤΟ, ΑΧΡΩΜΟ, ΑΧΡΗΣΤΟ, ΚΤΛ.)
-Β- ΕΙΝΑΙ...
ΦΥΣΙΚΟ ΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΤΗΝ ΒΟΗ. ΤΗΝ ΒΟΗ, ΠΝΕΟΝΤΟΣ ΙΣΧΥΡΟΥ ΑΝΕΜΟΥ. ΕΝΙΣΧΥΕΙ, ΤΗΝ ΚΩΔΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΦΩΝΗΕΝΤΟΣ (ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥ) ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ. (Π.Χ. ΒΟΥΝΟ, ΒΙΑ, ΒΟΗ, ΒΙΟΣ, ΒΑΡΟΣ, ΒΑΘΥ ΚΤΛ. ΒΡΟΧΗ, ΥΒΡΙΣ, ΒΡΟΝΤΗ, ΒΡΟΧΟΣ ΚΤΛ.) (ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΑΥΤΟ ΣΑΝ ΣΧΗΜΑ, ΕΙΝΑΙ Η ΟΨΗ ΟΡΟΣΕΙΡΑΣ).
-Γ- ΕΙΝΑΙ...
ΤΕΧΝΗΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΟ (ΥΓΡΗ) ΚΙΝΗΣΗ.
(ΓΛΩΣΣΑ,ΓΡΑΜΜΑ, ΓΡΑΜΜΗ, ΚΤΛ.)
-Δ- ΕΙΝΑΙ...
ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΜΕΓΑΛΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΔΥΝΑΜΕΩΣ. ( ΔΙΑΣ, ΔΡΑΚΩΝ, ΔΡΥΣ, ΔΕΝΔΡΟ, ΔΕΛΦΟΙ, ΔΡΥΙΔΕΣ ΚΤΛ.)
(ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΣΧΗΜΑ, ΤΟ ΔΕΝΔΡΟ.)
-Ε- ΕΙΝΑΙ...
ΤΟ ΙΕΡΟ ΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΔΩΔΩΝΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΕΛΦΩΝ. ΕΙΝΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΚΑΙ ΠΑΡΙΣΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΤΗΤΑ. ΟΠΟΥ -Ε- ΚΑΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΤΗΤΑ. ΣΑΝ ΣΧΗΜΑ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΑΝΑΠΑΡΙΣΤΑ ΜΕ ΤΙΣ 3 ΟΡΙΖΟΝΤΙΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ, ΤΟΥΣ 3 ΧΡΟΝΟΥΣ ΕΝΩΜΕΝΟΥΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕΤΟ ΓΡΑΜΜΗ. ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ, Η ΣΧΗΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ 3 ΕΝΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ ΧΡΟΝΩΝ. ( ΠΑΡ-Ε-ΛΘΟΝΤΟΣ, ΕΝ-Ε-ΣΤΩΤΟΣ, Μ-Ε-ΛΛΟΝΤΟΣ.)
(ΕΠΟΧΗ, ΕΤΟΣ, ΕΑΡ, ΕΜΒΡΥΟ, ΕΟΡΤΗ, ΕΡΩΗ, ΕΡΩΣ, ΕΝΩΣΗ, ΕΘΙΜΟ, ΚΤΛ.)
-Ζ-...
ΕΙΝΑΙ ΔΙΑ-ΝΟΗΤΙΚΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ, ΠΟΥ ΠΑΡΙΣΤΑ ΣΧΗΜΑΤΙΚΑ, ΤΗΝ ΣΥΝΕΝΩΣΗ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΕΝΝΟΙΩΝ. ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙ ΤΗΝ Ζ-ΕΥΞΗ.
( ΖΩΗ, ΖΥΓΟΣ, ΖΕΥΓΟΣ, ΖΕΥΣ, ΖΥΜΗ, ΖΕΣΤΗ ΚΤΛ.)
-Η-...
ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΗΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ, ΠΡΟΣΔΙΔΕΙ Η-ΓΕΤΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ.
(ΗΘΟΣ, ΗΡΑΚΛΗΣ, ΗΡΑ, ΗΡΩΣ, ΗΘΙΚΗ, ΗΓΕΤΗΣ, ΗΓΕΜΟΝΑΣ, ΗΕΛΛΑΣ ΚΤΛ.) (ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΗΕΛΛΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΑΣΕΙΑ. ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΓΑΛΛΙΚΑ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΣΙΑ: HELLAS.)
-Θ-...
ΠΡΟΣΔΙΔΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ, ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΙΚΗ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΚΑΙ ΙΔΙΟΤΗΤΑ.
(ΘΕΟΣ, ΘΑΝΑΤΟΣ, ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΗΘΟΣ, ΘΗΛΥ, ΕΘΙΜΟΝ, ΘΥΣΙΑ, ΘΑΡΡΟΣ, ΘΕΣΜΟΣ, ΠΕΙΘΩ, ΚΤΛ.)
-I-...
EXEI THN ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΙΣΧΥΟΣ.
( ΙΣΧΥΣ, ΙΚΑΝΟΣ, ΙΠΠΟΣ, ΙΚΑΡΟΣ, ΙΑΣΩΝ, ΙΕΡΟ, ΚΤΛ.)
-Κ-...
ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΓΡΑΜΜΑ. ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΚΡΟΤΟΥ ΚΑΙ "ΚΡΟΤΟΥ" (ΧΤΠΗΜΑ ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ).
(ΚΤΥΠΟΣ, ΚΡΟΤΑΛΛΟΝ, ΚΡΑΥΓΗ, ΚΗΡ, ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ, ΚΛΑΜΜΑ, ΚΡΙΣΗ ΚΤΛ.)
(ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΡΟΤΟ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ.)
-Λ-...
ΦΥΣΙΚΟ ΓΡΑΜΜΑ, ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΟΜΟΕΙΔΗ, Η ΟΜΟΙΟΓΕΝΝΗ. ΒΑΣΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ Η ΦΥΛΕΤΙΚΗ. ΕΚΦΡΑΖΕΙ "ΟΜΑΙΜΑ ΦΥΛΑ" ΚΑΙ ΦΥΛΕΣ. ( ΚΕΛΤΕΣ ΓΑΛΛΟΙ, ΙΤΑΛΟΙ, ΑΓΓΛΟΙ, ΟΛΛΑΝΔΟΙ, ΒΕΛΓΟΙ, ΑΛΛΕΜΑΝΙΟΙ, ΕΛΒΕΤΟΙ ΚΤΛ. )
-Μ-...
ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΜΟΡΦΗ Η ΕΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΓΝΩΡΙΣΜΑ. ΜΙΑ ΥΠΟΜΝΗΣΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΑΤΩΝ.
ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΦΟΒΕΡΟ ΠΡΟΣΩΠΟ, ΟΠΩΣ ΜΕΔΟΥΣΑ, ΜΑΝΙΑ, ΜΟΡΦΗ, ΜΥΗΣΗ, ΜΟΥΣΑ, ΜΙΣΟΣ, ΜΙΜΗΣΗ, ΜΑΘΗΣΗ ΚΤΛ.
-Ν-...
ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΝΟΗΣΗ, ΝΟΗΣΗ, ΤΟΝ ΝΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΖΟΜΕΝΑ ΜΕ ΝΕΡΑ, ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΩΤΕΡΑ ΝΟΗΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗΣ.
( ΝΟΗΣΗ, ΝΑΟΣ, ΝΟΥΣ, ΝΟΜΟΣ, ΝΗΜΦΗ, ΝΗΡΗΙΔΑ, ΝΕΚΤΑΡ, ΝΟΣΟΣ ΚΤΛ.)
-Ξ-...
ΤΕΧΝΗΤΟ ΣΥΝΘΕΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΠΡΟΗΛΘΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΕΝΩΣΗ (ΗΧΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΝΟΗΜΑΤΙΚΗ) ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ -Χ-, -Κ-, -Γ-, ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣ -Σ-. ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΤΟ -Σ-, ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ -Χ-, -Κ-, -Γ-. ΤΟ -Ξ-, ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ, ΔΥΣΚΟΛΑ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ. ΤΟ -Ξ- ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ, ΟΠΩΣ ( Κ+Σ..ΞΙΦΟΣ, ΞΥΛΟ, ΞΗΡΟΣ ΚΤΛ)
-Ο-...
ΑΝΑΠΑΡΙΣΤΑ, ΤΟ ΟΠΤΙΚΟ ΜΑΣ ΠΕΔΙΟ. ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΦΑΝΕΣ, ΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΝΤΟΣ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΟΠΤΙΚΟΥ ΜΑΣ ΠΕΔΙΟΥ. ΤΟΥ ΟΡΑΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΣ. ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΟ-ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ, ΟΠΩΣ ΤΟ -Π- ΚΑΙ ΤΟ -Ω-. ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ ΜΕ ΟΡΙΑ. ( ΟΡΙΟ, ΟΡΜΟΣ, ΟΡΑΜΑ, ΟΦΘΑΛΜΟΣ, ΟΑΣΗ, ΟΡΑΣΗ, ΟΝΟΜΑ ΚΑΤΛ.)
-Π-...
ΦΥΣΙΚΟ ΓΡΑΜΜΑ, ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ, ΤΗΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ, ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ. (ΠΕΛΑΓΟΣ, ΠΑΤΡΙΔΑ, ΠΟΝΤΟΣ, ΠΕΡΑΣ, ΠΑΛΑΜΗ ΚΤΛ.)
-Ρ-...
ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΡΟΗΣ, ΤΩΝ ΥΓΡΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ.
( ΕΡΩΗ, ΡΟΗ, ΕΡΩΣ, ΠΥΡ, ΠΥΡΑΜΙΣ, ΚΡΟΝΟΣ, ΡΕΑ, ΕΠΙΡΡΟΗ (ΔΙΠΛΗ ΔΡΑΣΗ) ΚΤΛ.)
-Σ-...
ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΦΥΣΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ. ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΡΡΟΗ. Π.Χ. ΤΟ ΡΗΜΑ "ΗΤΑΝ" ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ. ΤΟ "ΗΣΑΝ" ΑΦΟΡΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
(ΣΩΜΑ, ΣΩΜΑΤΕΙΟ, ΣΩΜΑΤΑΡΧΗΣ, ΣΤΡΑΤΟΣ, ΣΟΦΟΣ ΚΤΛ.) ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΣΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΤΟ -Σ-, ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ, Η ΧΡΗΣΗ, Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ, ΚΑΤΕΡΓΑΣΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥ. ( ΑΝΑΣΑ, ΣΙΤΑΡΙ, ΞΥΛΟ-ΚΣΥΛΟ, ΨΥΧΗ-ΠΣΥΧΗ, ΝΟΣΟΣ, ΣΤΟΑ, ΣΙΩΠΗ, ΨΩΜΙ-ΠΣΩΜΗ, ΣΚΑΛΙΖΩ, ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΤΛ.)
-Τ-...
ΤΕΧΝΗΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ, ΕΠΕΜΒΑΣΗ.
(ΤΕΧΝΗ, ΤΥΜΠΑΝΟ, ΤΟΞΟ, ΓΛΥΠ-Τ-ΙΚΗ, ΠΡΑΚΤΙΚΗ, ΤΡΥΠΩ, ΚΤΛ.)
-Υ-...
ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΥΓΡΩΝ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ.
( ΔΑΚΡΥ, ΥΓΡΑΣΙΑ, ΠΥΡ, ΥΓΕΙΑ, ΝΥΚΤΑ, ΥΑΔΕΣ, ΘΗΛ-Υ- ΚΤΛ. )
-Φ-...
ΤΕΧΝΗΤΟ, ΑΦΩΝΟ ΓΡΑΜΜΑ. ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ, ΙΔΙΟΤΗΤΑ Η ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΣΥΝΘΕΣΗΣ ΚΑΙ ΣΥΜΕΤΟΧΗΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΑΠΟ ΕΝΑ, ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ. ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΑΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΘΕΣΗ.
(ΦΩΤΙΑ, ΦΩΣ, ΦΥΣΗ, ΦΟΒΟΣ, ΦΩΝΗ, ΦΡΑΖΩ, ΦΙΛΙΑ, ΦΙΛΙ, ΦΥΛΑΚΑΣ, ΦΙΛΙ, ΦΥΣΗΜΑ, ΦΑΓΗΤΟ ΚΤΛ.)
-Χ-...
ΤΕΧΝΗΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΜΙΑ ΝΕΑ ΙΔΙΟΤΗΤΑ, ΠΟΥ ΠΡΟΗΡΘΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΕΝΩΣΗ ΔΥΟ ΑΛΛΩΝ.
ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΝΕΙ ΜΑ ΚΑΙ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΙ, ΔΙΑΝΟΙΓΕΙ.
(ΧΕΙΡΩΝ, ΧΑΜΑΙΛΕΩΝ, ΧΑΛΑΖΙ, ΑΧΙΛΛΕΥΣ (ΟΥΤΕ ΘΝΗΤΟΣ ΟΥΤΕ ΑΘΑΝΑΤΟΣ), ΧΕΡΙ, ΧΑΡΑ, ΧΑΡΟΝΤΑΣ, ΧΑΡΑΔΡΑ, ΧΕΙΜΑΡΟΣ, ΧΑΡΑΔΡΑ, ΧΑΜΟΓΕΛΟ, ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΧΡΗΣΜΟΣ, ΚΤΛ.)
-Ψ-...
ΤΕΧΝΗΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΠΡΟΗΛΘΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΕΝΩΣΗ ΤΩΝ Π(+Σ) ΚΑΙ Φ(+Σ).
ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΤΩΝ ΕΝΝΟΙΩΝ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ. (ΨΥΧΗ, ΨΥΧΟΣ, ΨΕΜΑ, ΨΥΧΡΟΣ, ΨΑΛΩ, ΨΙΘΥΡΟΣ ΚΤΛ.)
-Ω-...
ΕΝΝΟΕΙ ΤΟΝ ΜΕΓΙΣΤΟ ΧΩΡΟ. ΕΝΝΟΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΩΡΑ ΣΤΟ ΟΠΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ. (Π.Χ.ΩΡΑΝΟΣ (ΟΥΡΑΝΟΣ)). ΕΝΝΟΕΙ ΤΟ ΑΠΕΡΑΝΤΟ, Ο,ΤΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΟΡΑΣΕΩΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΟΠΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ.
( ΩΚΕΑΝΟΣ, ΩΡΑ, ΩΡΙΩΝ, ΩΔΗ, ΠΟΣΕΙΔ-Ω-Ν, ΩΡΑΙΟΣ, Δ-Ω-ΔΩΝΗ, ΑΝΘΡ-Ω-ΠΟΣ ΚΤΛ.)

ΤΩΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ...
ΑΝΘΡΩΠΟΣ: Α(ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ)-Ν(ΝΟΥ)-καιΘ(ΘΕΙΚΗΣ ΙΔΙΟΤΗΤΑΣ)-πουΡ(ΡΕΕΙ)-στοΩ(ΑΠΕΙΡΟ ΧΩΡΟ)-και εκφραζεται σεΠ(ΧΩΡΟ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ)-σεΟ(ΟΡΙΑΚΟ ΟΠΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ)-μεσω της Σ(ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ)

ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΕΔΩ. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ.
ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ.
ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΝ ΟΝΟΜΑΤΩΝ ΣΑΣ!
(ΜΑ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ, ΠΩΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ, Η ΔΡΑΣΗ ΑΥΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΗ ΑΝΑΤΡΕΨΙΜΗ.)

ΚΥΡΑ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 00:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πΟλΥ καλη προσπαθεια!!!
Ο μ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy