ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Φαντασία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
parakseno
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 04:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους parakseno  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα πρώτ'απ'όλα να πω πως έκανα search για την Φαντασία και δεν βρήκα κάτι σχετικό για αυτήν εκτός από ένα θέμα το όποιο προσέγγιζε περισσότερο επιστημονικά τον όρο Φαντασία, γι'αυτό και άνοιξα αυτό το θέμα.
Εδώ, θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις των φίλων σχετικά με το πόσο τους βοηθάει η Φαντασία τους στην καθημερινότητα τους, κατά πόσο την χρησιμοποιούν, αν πιστεύουν πως έχει κάποια δύναμη.
Προσωπικά θεωρώ την Φαντασία ανεκτίμητη και πως χωρίς αυτήν δε θα μπορούσα να ζήσω.
Με έχει βοηθήσει σε πολύ δύσκολες στιγμές και μπορώ να πω πως καταφεύγω καθημερινά σε αυτήν για πολλούς λόγους.
Εκείνη η γωνιά του νου μας νομίζω πως είναι πολύ φιλόξενη και σε στιγμές που πραγματικά την χρειαζόμαστε είναι μια καλή παρηγοριά για να ξεφύγουμε λίγο.
Δεν είναι όμως μόνο οι δύσκολες καταστάσεις που καταφεύγουμε σε αυτήν αλλά και άλλες καταστάσεις πολύ ευχάριστες που με την βοήθεια της Φαντασίας γίνονται ακόμα πιο όμορφες!
Θα ήθελα πάρα πολύ να ακούσω τις απόψεις σας και να το συζητήσουμε.
(Αν με πείτε φαντασμένο δεν θα παρεξηγηθώ!)

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 15:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΙΔΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ!!!
ΧΩΡΙΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΘΑ ΗΤΝ ΜΟΥΝΤΗ ΣΤΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ Η ΤΕΧΝΗ ΟΥΤΑ ΚΑΙ Η ΕΜΠΝΕΥΣΗ!!!
Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ!!!
ΧΩΡΙΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΕΠΙΣΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΛΟΜΒΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ(1492)
ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΦΤΙΑΞΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΟΥΤΕ ΔΙΑΤΗΜΟΠΛΟΙΑ Η ΚΒΑΝΤΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ ΘΑ ΚΕΤΕΡΕΕ!!!
ΠΩΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥΣ ΠΩΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΦΤΙΑΧΤΗΚΑΝ ΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΤΑ ΑΣΤΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑΠΟΛΥΛΟΓΩ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΧΩΡΙΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΧΩΡΙΣ ΕΦΕΥΡΙΤΙΚΟΤΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΜΕΛΛΟΝ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ!!!
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΡΟΤΡΕΠΩ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ!!!
ΜΠΡΑΒΟ ΦΙΛΕ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΘΕΜΑ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

parakseno
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 20:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους parakseno  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Για τα πάντα που υπάρχουν γύρω μας, από το πιο μικρό μέχρι το πιο μεγάλο, χρειάστηκε έστω και λίγη φαντασία.
Βέβαια, θα ήθελα να απουσίαζε η φαντασία από το μυαλό του Κολόμβου μιας και αναφέρθηκες σε αυτόν.
Όπως, λοιπόν, πολύ εύστοχα είπες: άνθρωπος χωρίς φαντασία, είναι άνθρωπος χωρίς μέλλον.
Ελπίζω στο μέλλον όλοι μας να χρησιμοποιούμε όλο και περισσότερο την φαντασία μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 21:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν σκεφτείς μόνο οτι η φαντασία είναι αλληλένδετη με την εμπνευσή ,μπορείς να καταλάβεις τι θα γινόταν αν μας έλλειπε..

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 23:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΚΡΙΒΩΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!
Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΑΚΑΛΗΨΗΣ!!!
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΛΛΩΝ ΑΛΛΩΝ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

parakseno
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 00:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους parakseno  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα ρε παιδιά είναι πως στον κόσμο που ζούμε επικρατεί η λογική(του παραλόγου), δεν χρησιμοποιούμε φαντασία πια.
Δεν μιλάω για όλους, αλλά για το μεγαλύτερο ποσοστό του κόσμου που η φαντασία του εξάπτεται μόνο όταν είναι να αγοράσει καινούργια ρούχα ή κανά κινητό...
Ο κόσμος μπορεί να ομορφύνει με λίγη φαντασία, αλλά ούτε αυτήν την λίγη δεν χαραμίζουμε...
Βέβαια, υπάρχουν και περιπτώσεις που η φαντασία εκτοξεύεται και εκεί έχουμε εντυπωσιακά αποτελέσματα!
Ο κόσμος χρειάζεται λίγο παραπάνω φαντασία από όλους μας! Είναι εφικτό και όταν τα καταφέρουμε σίγουρα θα αντικρύζουμε την καθημερινότητα μας με καλύτερο μάτι, με ένα χαμόγελο παραπάνω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 03:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΑΝΤΑΣΙΑ...!!!ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ!!!!
Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΟΥ....ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΣΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ,ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ,ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ...ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ..!!
ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ (ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ....)
ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ....ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ....!!!!ΠΟΣΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ?ΠΟΣΕΣ ΕΦΕΥΡΕΣΕΙΣ?ΠΟΣΗ ΕΛΠΙΔΑ ΔΙΝΕΙ?....ΜΕ ΝΟΥ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΙΑ...

georgetteΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΛΕΣΑΝΔΡΟΣ
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 13:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΛΕΣΑΝΔΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eνας παραξενος και ανεξερυνητος κοσμος. Κοσμος ιδεων; Εμπνευσης; Ολα ελευθερα και ολα επιτρεπονται; Εχω ακουσει να λενε πως με το σωστο τροπο μπορει κανεις να αντλησει απο εκει και να δημιουργησει. Αλλα ποσο καλα μπορει να ισχυριστει κανεις πως γνωριζει αυτο το κοσμο, ωστε να μπορει να ξεχωρισει την παγιδα και το ψεμα; Σε παρασυρει και δεν μου αρεσει να παρασυρομαι. Δεν σταματω πντως να ψαχνω και να ερευνω.

ΝΕΜΕΣΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 14:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΧΡΗΣΤΗ "ΠΑΡΑΞΕΝΟ" ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΥΡΙΩΣ ΔΥΟ ΕΙΔΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΟΙΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ
1) Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΜΑΣ ΖΩΗ (Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΞΕΧΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ)
2) Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ (ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΑΚΜΗ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ)

ΦΙΛΕ ΑΛΕΣΑΝΔΡΕ (ΜΗΠΩΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ?) ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΧΩΡΙΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΝ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΑΥΤΗ ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΝΤΗ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΚΤΛ. ΚΤΛ.

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΜΑΡΤΟΒΟΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


69 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 17:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΜΑΡΤΟΒΟΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΑΝΤΑΣΙΑ.

Η ΖΩΟΠΟΙΟΣ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.
Η ΣΠΕΙΡΑ ΑΝΟΔΟΥ.
ΑΝΕΛΙΞΗ.

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ.

ΕΛΠΙΖΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 00:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EXACTLY ΦΙΛΕ ΑΜΑΡΤΟΒΟΡΕ ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΣ!!!
ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΙ ΑΛΛΑ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

parakseno
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 03:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους parakseno  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...κι όπως λέει και ένα τραγούδι του αξέχαστου Παύλου Σιδηρόπουλου:
Η Φαντασία στην εξουσία!


Καλά θά ήταν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 15:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΥ ΤΕΤΟΙΑ ΤΥΧΗ ΟΜΩΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΟΘΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΜΑΡΤΟΒΟΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


69 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 15:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΜΑΡΤΟΒΟΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΑΝΤΑΣΙΑ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΦΑΝΤΑΣΙΕΣ ΦΙΛΕ (ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΩΝΗΣΗ ΑΥΤΗ)CYBERMASTER?
ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΕΤΑΙ ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΑ.
ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑ ΠΑΝΤΟΥ.
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.

ΕΛΠΙΖΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 15:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΜΑΡΤΟΒΟΡΕ ΕΓΩ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΞΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΟΙΗΣΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nodoubt
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 19:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nodoubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ, πάντως δε νομίζω ότι θα μπορούσα να ζήσω χωρίς φαντασία. Κατά ένα περίεργο τρόπο, αν και ξέρω πολύ καλά τι γίνεται γύρω μου, εννοώντας μ΄αυτό ότι είμαι και ρεαλίστρια, χρησιμοποιώ πολύ συχνά τη φαντασία μου στα περισσότερα επίπεδα. Χωρίς αυτή, τα περισσότερα είναι άσχημα. Λίγα είναι αυτά που δεν μου προδιαθέτουν να τη χρησιμοποιώ. Ένα όμορφο μωρό, μια όμορφη εικόνα, ένα ζώο ..

Δόξα ΒασιλειάδουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 01:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΤΟΜΟ ΝΟ DOUBT!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

parakseno
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 04:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους parakseno  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως τα βράδια βοηθούν περισσότερο την Φαντασία να εκφραστεί σε σχέση με την ημέρα.
Αυτό είναι σίγουρο και από κάποια πλευρά λογικό.
Τώρα θα μου πείτε τι σχέση έχει η λογική με την Φαντασία...
Καμιά φορά συμβαδίζουν και δύο εκ διαμέτρου αντίθετοι ορισμοί, πότε με καλά αποτελέσματα και πότε με άσχημα. Το θέμα είναι το κάτα πόσον επηρρεάζει η λογική την Φαντασία και το αντίθετο και σε ποιούς τομείς.
Σίγουρα, πάντως, η καθημερινοτητά μας χρειάζεται περισσότερη Φαντασία απ'όση της δίνουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 15:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σίγουρα, πάντως, η καθημερινοτητά μας χρειάζεται περισσότερη Φαντασία απ'όση της δίνουμε.

ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΜΑΣ ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΒΡΑΔΥ?!?

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

parakseno
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 01:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους parakseno  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω φίλε CYBERMASTER, αλλά νομίζω πως έτσι είναι...
Ίσως είναι πιο πολλά τα ερεθίσματα τη νύχτα και βοηθάει την Φαντασία μας να απλωθεί.
Ίσως, βέβαια, να κάνω και λάθος, δηλαδή επειδή συμβαίνει σε εμένα αυτό να νομίζω πως έτσι λειτουργούν και οι περισσότεροι.
Έμενα γενικότερα η νύχτα μου ελκύει την Φαντασία για διάφορα, δεν λέω πως την μέρα γίνεται το αντίθετο, απλώς την νύχτα είναι σαφέστατα σε μεγαλύτερο βαθμό.
Ένα απλό παράδειγμα είναι όταν θέλω να διαβάσω ένα βιβλίο, το κάνω πολύ ευκολότερα το βράδυ παρά την ημέρα.
Πραγματικά, μου φάνηκε παράξενο φίλε CYBERMASTER το να μου κάνεις αυτήν την ερώτηση γιατί νόμιζα πως έτσι λειτουργούν οι περισσότεροι, αλλά τωρα που το καλοσκέφτομαι ίσως να μην είναι έτσι. Ένα λάθος που κάνω συχνά είναι πως όταν έχω κάποια συνήθεια, μου φαίνεται πως αυτή η συνήθεια φαίνεται λογική στον περισσότερο κόσμο και δεν προσπάθω να το δω από μια ουδέτερη πλευρά για να το κρίνω καλύτερα. Πιστεύω πως είναι επιπόλαιο εκ μέρους μου τέτοιου είδους ενέργειες.
Να λοιπόν που ακόμα κι εδώ πρέπει να χρησιμοποιώ την Φαντασία μου πολύ περισσότερο και στις αμέσως επόμενες ημέρες (και βράδια) θα το κάνω ως άσκηση στον εαυτό μου. Ό,τι λέω αλλά και κυρίως ό,τι κάνω θα το βλέπω από την πλευρά μου αλλά θα προσπαθώ να το βλέπω και από την πλευρά του παρατηρητή για να έχω και μια διαφορετική οπτική γωνία του εαυτού μου... Νομίζω πως είναι μια πολύ όμορφη άσκηση! Θα βοηθήσει, κιόλας, την Φαντασία μου να "εργάζεται" ακόμα περισσότερο κατά την διάρκεια της ημέρας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 01:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έμενα γενικότερα η νύχτα μου ελκύει την Φαντασία για διάφορα,

ΠΟΝΗΡΟ ΑΥΤΟ!!!
ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΑΝΤΩΣ ΩΡΑΙΑ ΑΥΤΗ Η ΑΣΚΗΣΗ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

parakseno
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 19:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους parakseno  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έγινε φίλε!
Θα πειραματιστώ και θα σας πω αποτελέσματα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 20:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ό,τι λέω αλλά και κυρίως ό,τι κάνω θα το βλέπω από την πλευρά μου αλλά θα προσπαθώ να το βλέπω και από την πλευρά του παρατηρητή για να έχω και μια διαφορετική οπτική γωνία του εαυτού μου... Νομίζω πως είναι μια πολύ όμορφη άσκηση! Θα βοηθήσει, κιόλας, την Φαντασία μου να "εργάζεται" ακόμα περισσότερο κατά την διάρκεια της ημέρας...
quote:


Πολυ καλη ιδεα φιλη παραξενο,σοφη,θα προσπαθησω να το κανω κι εγω αυτο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2004, 00:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KOITA ΠΕΡΑΣΗ Η ΑΣΚΗΣΗ ΦΙΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

parakseno
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2004, 02:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους parakseno  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά φίλΟΣ είμαι! Όχι φίλη!
Πάντως ναι, η ιδέα είναι ωραία και σε βοηθάει να περνάνε πολύ ομορφότερα κάποιες στιγμές της ημέρας που δεν περνάνε και τόσο ευχάριστα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

parakseno
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2004, 15:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους parakseno  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό τριήμερο παιδιά!
Μιας και ακόμα και η Φαντασία χρειάζεται τις διακοπές της...!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZoZe3hp
Μέλος 1ης Βαθμίδας


106 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2004, 18:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZoZe3hp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα ήθελα πρώτ'απ'όλα να πω πως έκανα search για την Φαντασία και δεν βρήκα κάτι σχετικό για αυτήν εκτός από ένα θέμα το όποιο προσέγγιζε περισσότερο επιστημονικά τον όρο Φαντασία, γι'αυτό και άνοιξα αυτό το θέμα.
Εδώ, θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις των φίλων σχετικά με το πόσο τους βοηθάει η Φαντασία τους στην καθημερινότητα τους, κατά πόσο την χρησιμοποιούν, αν πιστεύουν πως έχει κάποια δύναμη.
Προσωπικά θεωρώ την Φαντασία ανεκτίμητη και πως χωρίς αυτήν δε θα μπορούσα να ζήσω.
Με έχει βοηθήσει σε πολύ δύσκολες στιγμές και μπορώ να πω πως καταφεύγω καθημερινά σε αυτήν για πολλούς λόγους.
Εκείνη η γωνιά του νου μας νομίζω πως είναι πολύ φιλόξενη και σε στιγμές που πραγματικά την χρειαζόμαστε είναι μια καλή παρηγοριά για να ξεφύγουμε λίγο.
Δεν είναι όμως μόνο οι δύσκολες καταστάσεις που καταφεύγουμε σε αυτήν αλλά και άλλες καταστάσεις πολύ ευχάριστες που με την βοήθεια της Φαντασίας γίνονται ακόμα πιο όμορφες!
Θα ήθελα πάρα πολύ να ακούσω τις απόψεις σας και να το συζητήσουμε.
(Αν με πείτε φαντασμένο δεν θα παρεξηγηθώ!)



EINAI ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ... ΧΩΡΙΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

parakseno
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 23:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους parakseno  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως η άσκηση του να βλέπεις τον εαυτό σου και τις πράξεις που κάνεις "έξω" από τον εαυτό σου ούτως ώστε να μπορείς να κρίνεις καλύτερα και να μπόρεις να βλέπεις πως σε βλέπουν οι άλλοι, είναι μια πάρα πολύ δύσκολη άσκηση...
Τις τελευταίες μέρες προσπάθησα να ενεργήσω κατ'αυτόν τον τρόπο και δεν σας κρύβω πως με ζόρισε αρκετά.
Συνήθως, άφηνα την προσπάθεια μου στην μέση και προσπαθούσα να θυμάμαι τις καταστάσεις για να μπορέσω όταν π.χ. πάω για ύπνο να "δω" τον εαυτό μου απο την σκοπιά του παρατηρητή.
Πραγματικά, όταν πήγαινα για ύπνο μπορούσα να το κάνω πολύ πιο εύκολα.
Μόνο λίγες φορές κατάφερα να το κάνω και όταν ήμουν κάπου έξω και π.χ. συζητούσα και αυτές τις λίγες φορές ένιωσα πολύ ευχάριστα.
Επειδή άρχισα να το καταφέρνω τις 2 τελευταιες μέρες ελπίζω να συνεχιστεί, αλλά σίγουρα χρειάζεται προσπάθεια. Μια προσπάθεια, όμως, που αξίζει τον κόπο γιατί είναι μια απίστευτη διαδικασία που μου αρέσει πολύ να βιώνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

errietta
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2004, 14:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους errietta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΙΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ (ΠΟΥ ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ). ΟΤΙ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ, ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΗΔΗ. ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΜΕΣΑ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΜΑΣ Η/ΚΑΙ ΜΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΜΑΣ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ. Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΜΑΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΕΣ ΟΛΕΣ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΧΑΘΕΙ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΜΑΣ.
ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΟΝΤΩΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΕΙΚΟΝΕΣ ΚΑΙ ΙΔΕΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ "ΔΕΙ" (ΚΑΠΟΥ ΚΑΠΩΣ ΚΑΠΟΤΕ)ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΚΕΙΝΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ ΜΕΣΑ ΤΟΥ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ, ΜΟΝΟ ΠΑΛΙΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΓΕΝΙΑ ΣΕ ΓΕΝΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΑΙΩΝΙΑΣ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ ΤΟΥΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2004, 16:27:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΡΑΙΑ ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΑ ΠΑΕΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΣΚΗΣΗ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ!!!

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

parakseno
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 01:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους parakseno  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που είπε η errietta είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον.
Εμένα αυτή η άποψη με κάνει να αισθάνομαι πιο αισιόδοξος, γιατί μου δείχνει να καταλάβω πως οτιδήποτε παράξενο, όμορφο, μαγικό, φανταστικό είναι κάτι που ήδη έχει συμβεί και ίσως μας περιμένει κάπου να το συναντήσουμε και να ξανασυμβεί...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy