ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μετά το θάνατο τι:::::::
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
asof
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 01:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asof  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί είναι κάτι που με απασχολεί ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό. Όχι ότι πιστεύω πως υπάρχει κάποιος ο οποίος μπορεί 100% να μου πει τί γίνεται. Όμως υπάρχουν ερωτήματα που έχω και δεν μπορώ να βρω άκρη. Για παράδειγμα: υπάρχει μετεμψύχωση; Σύμφωνα με τη θρησκεία των Ελλήνων όχι. Η Θρησκεία μας λέει δεν αποδέχεται την μετεμψύχωση. Ποιος όμως ορίζει τα λεγόμενα της θρησκείας; Υπάρχουν κείμενα τα οποία να αναφέρουν ότι η μετεμψύχωση δεν είναι υπαρκτή ή αποδεκτή; Και αν δεν είναι τί γίνεται η ψυχή του ανρθρώπου όταν αυτός πεθάνει; Πηγαίνει "Στην Κόλαση" ή "Στον Παράδεισο";[ Μήπως αυτή η εκδοχή είναι πολύ αφελής για να την αποδεχτούμε; Ή μήπως κάποιοι μας θέλουν αφελείς;

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 01:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποτε είχα πει: Ο θάνατος θα μπορούσε να είναι η συνέχεια των όσων πιστεύουμε.....
Λίγο βολικός θάνατος, θα έλεγα,(για κάποιους).. αλλά, για φαντάστείτε το!!!

Προσωπικά πιστεύω πως είμαστε σύμπαν.. και σύμπαν παραμένουμε... είτε με όποιον τρόπο ανθρωποκεντρικό μπορούμε να σκεφτούμε είτε όχι...
Αυτόν τον τρόπο ψάχνουμε να βρούμε όλοι μας... I Know, αλλά δεν με ενδιαφέρει και πολύ ο τρόπος... εφόσον αυτό που βλέπω, θαυμάζω, αγαπω, και λατρεύω.. σε όλα αυτά, υπάρχω και εγώ..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 01:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετα το θανατο συμφωνα με εμπειριες.
Διαβασε την εμπειρια της x files.


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=3807

ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

asof
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 02:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asof  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κώστα μόλις τη διάβασα και πραγματικά νιώθω μουδιασμένη. Στις αρχές του Γενάρη βίωσα μία εμπειρία η οποία μου ξύπνησε όλες αυτές τις ανησυχίες και τους φόβους μου. Όμως καμία σχέση δεν είχε με αυτή της x-files. Νιώθω πραγματικά συγκλονισμένη. Τα συναισθήματα μετά από τέτοιες εμπειρίες όντως δεν μπορούν να περιγραφούν με λέξεις. Είναι όμως αυτές οι εμπειρίες αντιπροσωπευτικές; Ή μήπως υποσυνείδητο και ασυνείδητο πολλές φορές μας παίζουνε περίεργα παιχνίδια; Ακόμα και μετά από την δική μου την περίπτωση που τη βίωσα πραγματικά και απόλυτα μυστικά δεν μπορώ να δώσω απάντηση σε αυτό μου το ερώτημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 03:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες asof

Για το θέμα που σε αποσχολεί, υπάρχουν στα forums αρκετά πολύ ενδιαφέροντα τόπικ. Είναι όντως ένα θέμα που καίει...

Παρακάτω σου παραθέτω κάποια σχετικά τόπικς. Πιστεύω ότι θα ήταν μία καλή ιδέα, αφού διαβάσεις τις απόψεις που κατατίθενται στα θέματα αυτά, να συνεχίσεις σε κάποιο από αυτά την συζήτηση.

Κάρμα & Μετενσάρκωση (σειρά γνώσης)
ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ - ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ
Μετενσάρκωση - Προσθήκη άρθρου
Καρμα
ΠΟΥ ΠΑΕΙ Η ΨΥΧΗ?

Aυτά ήταν και τα θέματα με τις περισσότερες απαντήσεις. Ωστόσο, μπορείς να βρεις πολλά περισσότερα, αν χρησιμοποιήσεις τη λειτουργία Αναζήτηση γράφοντας ως λέξη - κλειδί την "μετενσάρκωση".


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 04:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως, πολυ ενδιαφέρουσα η εμπειρία της x-files

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 09:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα φιλη asof.

Μπορουμε να συνεχισουμε εκει στο λινκ που εδωσα. Μπορεις επισης εκει να κανεις συζητηση με την φιλη x files και να ανταλαξετε αποψεις.
Εψαχνε ενα ατομο που εχει βιωσει μεταθανατια εμπειρια για να ανταλαξει αποψεις.
Εχω διαβασει παρα πολλα βιβλια για το θεμα και οι εμπειριες συμβαινουν σε ολες τις ηληκιες ασχετως αν εχουν γνωση για το θεμα,τα πιστευω τους.

Ας συνεχισουμε ομως τωρα μονο εδω:


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=3807


ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ

Edited by - Κωστας on 25/05/2004 09:44:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 00:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ
Θα ήθελα να σας πω το συμπέρασμα στο οποίο έχω καταλήξει εγώ . Λοιπον , συμφωνα με τις μαρτηρίες από διάφορους ανθρωπους που εχουν κάνει αναδρομή για να δουν περασμένες ζωες τους, πιστεύω ότι μετά τη σταύρωση του Χριστού η ψυχή δεν πεθαίνει παρά αλλάζει μονο σώμα , ετσι ώστε σιγά σιγά να διαμορφωθεί , μέχρι που θα γίνει η Δευτ. Παρουσία και θα κριθούμε . Αυτα....πως σας φαίνεται αυτή μου η ερμηνία ;

Πίστευε και μη , ερεύνα !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LIODARINA
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 19:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LIODARINA  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος LIODARINA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ chaos....
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΑΣ, ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΣΗ, ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΝΕΑ ΑΠΟΡΙΑ... ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ Η ΨΥΧΗ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΑΛΛΑ, ΑΛΛΑΖΕΙ ΣΩΜΑ, ΤΟΤΕ ΜΕ ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ "ΕΝΣΩΜΑΤΟΘΕΙ"?

ΟΣΟ ΖΩ ΜΑΘΑΙΝΩ!!!


ΣΤΕΛΛΑ.ΛΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

asof
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2004, 01:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asof  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,
γεια σας και πάλι. Κι εγώ σαν άνθρωπος που δεν θέλω να δεχτώ την άποψη ότι... απλά γεννιόμαστε και απλά πεθαίνουμε θέλω μέσα μου να πιστέψω στη μετεμψύχωση. Ανέφερα και προηγουμένως ότι κι εγώ είχα το Γενάρη μία "περίεργη" εμπειρία αλλά και πάλι δεν μπορώ να έχω μέσα μου σαφείς απαντήσεις και εξηγήσεις.
Φίλε/η chaos,
κι εγώ θέλω να πιστεύω ότι μετά το θάνατο η ψυχή του ανθρώπου δεν χάνεται και ότι "μετακομίζει" σε ένα άλλο σώμα και πάλι το ίδιο, και πάλι το ίδιο μέχρι να φτάσει επιτέλους η ώρα της κρίσης.
Φίλη Liodarina,
καλή η ερώτησή σου. Άραγε η ψυχή έχει τη δυνατότητα να επιλέξει το άτομο στο οποίο θα ενσωματωθεί; Και αν ναι με ποια κριτήρια; Από την άλλη, μπορεί να έχει τέτοιου είδους δυνατότητα ή απλά "μετακομίζει" στο πρώτο διαθέσιμο σώμα και πορεύεται ανάλογα; Γιατί τί κριτήρια μπορεί να έχει η ψυχή ώστε να ενσωματωθεί στο σώμα κάποιου που είναι ουσιαστικά αδιαμόρφωτος; Και κάτι άλλο που με απασχολεί: Η ψυχή διατηρεί κατά τη μετακόμίσή της στοιχεία του χαρακτήρα ή μπαίνει στο άλλο σώμα παρθένα; Γιατί αν διατηρεί, τότε γιατί αυτός ο άνθρωπος αργότερα να κριθεί βάση παρελθοντικών απωθημένων ή χαρακτηριστικών;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2004, 01:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι κατά την δική μου αντίληψη , το σώμα μας είναι το ρούχο της Ψυχής και κάπως έτσι συμπεριφέρεται .
Άλλοι λοιπόν κρατάνε τα ρούχα τους καλοσυντηρημένα γιά πολλά χρόνια (υγειηνή ζωή) , άλλοι δεν τα προσέχουν και φθείρονται γρήγορα(ανθυγειηνή ζωή) , άλλων τα ρούχα σκίζονται κατά λάθος (θάνατοι από ατυχήματα) , άλλοι τα βαριούνται και τα πετάνε(αυτοκτονίες) .
Δεν είχαν άδικο λοιπόν κατά την γνώμη μου οι πρόγονοί μας που έλεγαν το << νούς υγιής εν σωματι υγιει >> . Όσο για την ψυχή θα σπάση το κουκούλι της και θα γίνη Χρυσαλλίδα , και θα ξαναγίνη κάμπια και ξανά Χρυσαλλίδα , μεχρι να κριθή άξια και να ενωθή με τον δημιουργό .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νemertes
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2004, 11:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νemertes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί,

δεν ξέρω τι είναι μετά το θάνατο. Θέλω να ελπίζω πως απλά αλλάζουμε σώμα. Ο θάνατος είναι κάτι που με φοβίζει, όπως όλους πιστεύω. Υπήρξε όμως μια εμπειρία μου που δεν ήταν σε καμία περίπτωση μεταθανάτια, την οποία ανάλυσα πριν λίγο καιρό -μικρή φοβόμουν ακόμη και να την σκεφτώ- και μου έδωσε ένα στίγμα.

Κοντά στα 10 μου, ταξιδεύαμε με τους γονείς μου με το αυτοκίνητο. Μια διαδρομή 700 χιλιομέτρων που την κάναμε το λιγότερο δύο φορές το χρόνο. Κάποια στιγμή με πήρε ο ύπνος στο πίσω κάθισμα.
Δεν ξέρω για πόση ώρα κοιμόμουν, αλλά όταν ξύπνησα δεν μπορούσα να κινήσω κανένα μέλος του σώματός μου. Δεν κοιμόμουν, άκουγα τους γονείς μου μπροστά να μιλάνε. Όμως δεν μπορούσα να κουνηθώ, ούτε να ανοίξω το στόμα μου, ούτε τίποτα. Σαν να μην είχα σώμα. Υπήρχα όμως. Είχα πλήρη συναίσθηση του περιβάλλοντος. Προσπάθησα να ξανακοιμηθώ αλλά δεν τα κατάφερα. Μετά από αρκετή ώρα, κατάφερα με μεγάλη δυσκολία να κινήσω το ένα μου δάχτυλο. Σιγά σιγά επανήλθα.

Αυτή η εμπειρία μου αποτέλεσε για χρόνια μόνιμο εφιάλτη μου. Ευτυχώς έχω καιρό να τον δω. Αλλά πιστεύω οτι είναι δείγμα πως υπάρχει κάτι άλλο πέραν του σώματος. Όπως λένε και οι φυσικοί, "Η ενέργεια δεν δημιουργείται, ούτε καταστρέφεται".

-------------------------
...The Unerring Nereis...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2004, 12:59:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΤΟΣΟ ? ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ...
ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΝΔΙΑΜΕΣΗ ΟΠΟΥ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΕΧΕΙ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΜΥΙΚΗ ΑΚΑΜΨΙΑ..
ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΕΣΤΙΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΥΝΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΟΥ ΔΑΚΤΥΛΑΚΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ...
ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΤΙ ΤΟ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ,ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΠΗΡΕΙΑ ΦΑΡΜΑΚΩΝ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2004, 13:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κοντά στα 10 μου, ταξιδεύαμε με τους γονείς μου με το αυτοκίνητο. Μια διαδρομή 700 χιλιομέτρων που την κάναμε το λιγότερο δύο φορές το χρόνο. Κάποια στιγμή με πήρε ο ύπνος στο πίσω κάθισμα.

Δεν ξέρω για πόση ώρα κοιμόμουν, αλλά όταν ξύπνησα δεν μπορούσα να κινήσω κανένα μέλος του σώματός μου. Δεν κοιμόμουν, άκουγα τους γονείς μου μπροστά να μιλάνε. Όμως δεν μπορούσα να κουνηθώ, ούτε να ανοίξω το στόμα μου, ούτε τίποτα. Σαν να μην είχα σώμα. Υπήρχα όμως. Είχα πλήρη συναίσθηση του περιβάλλοντος. Προσπάθησα να ξανακοιμηθώ αλλά δεν τα κατάφερα. Μετά από αρκετή ώρα, κατάφερα με μεγάλη δυσκολία να κινήσω το ένα μου δάχτυλο. Σιγά σιγά επανήλθα.

Αγαπητή Νemertes, αυτήν την εμπειρία σου την εξηγούν κάποιοι συγγραφείς, ανάμεσα στους οποίους και ο D. Degracia, Phd, ως αιθερική προβολή.

Δηλαδή, ενώ συνήθως, όταν κοιμώμαστε, συμβαίνει προβολή με το αστρικό σώμα, σπάνιες φορές, συνήθως πριν ξυπνήσουμε, αντί να ξυπνήσουμε στο φυσικό μας σώμα, ξυπνάμε στο αιθερικό.
Συνεπώς, εμείς ακόμα κοιμώμαστε, αλλά νομιζουμε πως είμαστε ξύπνιοι και δεν μπορούμε να κουνηθούμε.

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, απλώς χαλαρώνουμε, χωρίς φόβο και σε λίγο ξυπνάμε στο φυσικό μας σώμα.

Ζήσε τη στιγμή!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2004, 14:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω οτι κάτι που επιβεβαιώνει την ύπαρξη τουλάχιστον της ψυχής ειναι η εμπειρία που περιγράφο στο τοπικ που έχω ανοίξοι για τη διαίσθηση. Συνοπτικα εκεί μηλάω για κάτι που συμβαίνει στη μητέρα μου , δηλαδή όταν πεθαίνει ένα αγαπημένο της πρόσωπο το βλέπει μπροστα της σαν εικόνα , νομιζω ότι εχει άμεση σχέση με την ψυχή . πιο πολλες λεπτομερ.
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4085

Πίστευε και μη , ερεύνα !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2004, 16:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ξεκαθαρίσουμε πως η έννοια της «ψυχής» είναι ένα εξόχως εξυπηρετικό θέμα για τις θρησκείες και τους θρησκευτικούς ταγούς. Ένα βαρέλι δίχως πάτο…

Από την άλλη πλευρά, ο άνθρωπος λυγίζει μπροστά στο μοναδικό αληθινό θρησκευτικό συναίσθημα, που είναι το δέος και η συγκίνηση μπρος στο μυστηριώδες και ανεξερεύνητο βάθος της φύσης (σαν παγκόσμιας αρμονίας), της ζωής (σαν θαύματος αναπαραγωγής) και τέλος του ίδιου του θανάτου, που δρα καταλυτικά στον βαθύτερο συγκινησιακό μας χώρο.

Ο πόθος αθανασίας του ανθρώπου και η μη παραδοχή του μηδενισμού του με τον θάνατο, είναι ταυτόχρονα μια μεγάλη αφετηρία ατεκμηρίωτων προσδοκιών. Η επιθυμία του να ενωθεί με μια αθάνατη ύπαρξη, του γέννησε διαχρονικά κα την πίστη στην αθάνατη ψυχή καθώς και στον αθάνατο Θεό που την έπλασε από την αθάνατη ουσία του. Η πίστη στην ύπαρξη ή την «διάσωση» της ψυχής, είναι με λίγα λόγια ένα υπαρξιακό αίτημα που πηγάζει από τον θάνατο.

Κάπου εκεί ξεκινάει και το ταξίδι της ελπίδας.

Προσωπικά λοιπόν, ο όρος «Ψυχή» είναι η υποστασιοποίηση μιας εγκεφαλικής λειτουργίας και μίας σωματικής δραστηριότητας ενός ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΖΩΝΤΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ. Είναι, με άλλα λόγια, το σύνολο των ψυχοπνευματικών διαδικασιών.

Οι λέξεις από μόνες τους μας μιλούνε όμως επίσης ξεκάθαρα.

Το «πνεύμα» προέρχεται από το «πνέω», «φυσώ», «κινούμαι ορμητικά» (ψύχω). Σημαίνει επομένως την ψυχή, την πνοή, την αναπνοή, τη ζωή, την ύπαρξη (…παρέδωσε το πνεύμα, πέθανε).

Η Ψυχή προέρχεται από το «ψύχω», «πνέω», «φυσώ» (η πνοή του αέρα που εξέρχεται ορμητικά από τον ετοιμοθάνατο).
Σημαίνει επομένως την «πνοή», την «αναπνοή», την «ζωή», την ίδια την ύπαρξη, την «πνευματική δραστηριότητα».

Ευρύτερα σκεπτόμενοι, ορίζουμε ως πνεύμα τη ψυχική λειτουργία δια της οποίας ο άνθρωπος αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα. Το «πνεύμα», έπειτα από τη λογική κατανόηση της πραγματικότητας, συσχετίζοντας κριτικά τις καταστάσεις και τον εαυτό του προς το σύνολο, γεννά τη διάνοια, τον Λόγο.

Αυτά είναι και τα όσα πρέσβευαν οι Ίωνες προσωκρατικοί φιλόσοφοι. Η ίδια ουσία που διατρέχει το σύμπαν ως διάχυτη κοσμική δύναμη-ενέργεια («υλο-ζωική αρχή= αρχή της ύλης και της ζωής).
Είναι η «ψυχή» που συνέχει, κινεί, ζωοποιεί και κυβερνά το σώμα. Η ίδια η «ψυχή» που υπάρχει στον άνθρωπο υπάρχει και σε όλο το σύμπαν. Η ανθρώπινη «ψυχή» ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΚΟΣΜΙΚΗΣ ΨΥΧΗΣ.

Ο Αναξιμένης μας λέει «Η ψυχή η ημετέρα, αήρ ούσα, συγκρατεί και κινεί ημάς. Και όλος ο κόσμος πνεύμα και αέρα περιέχει». Για αυτό και οι οντολογικές θεωρίες των προσωκρατικών θεωρήθηκαν ως «παμψυχισμός» ή «υλοζωικός μονισμός» ή «πανθεϊσμός».

«Πνεύμα» λοιπόν σημαίνει αρχικά την «πνοή του ανέμου» και την αναπνοή (πνοή ζωής). Αργότερα βλέπουμε να ταυτίζεται με την «ψυχή» (ψύχω-φυσώ) που θεωρήθηκε κάτι το αόρατο και άυλο.
Χωρίς την πνοή όμως (φύσημα) που προέρχεται πάλι από κάποιους υλικούς όρους (κίνηση υλικών σωματιδίων), δεν υπάρχει «πνεύμα» ή αναπνοή-ψυχή.

Η συμμετοχή όμως του ανθρώπου στη Θεία ουσία, τον κάνει ουσιαστικά «αθάνατο»…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 16:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλά θα συμφωνήσω....

Πίστευε και μη , ερεύνα !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 00:29:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η συμμετοχή όμως του ανθρώπου στη Θεία ουσία, τον κάνει ουσιαστικά «αθάνατο»… Schwabe



Δηλαδη;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

asof
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 01:22:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asof  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε/η chaos,
μήπως όμως αυτό το "πίστευε και μη ερεύνα" είναι πολύ βολικό για ορισμένους αλλά και για εμάς τους ίδιους πολλές φορές; Είναι ανθρωπίνως δυνατό να μην ερευνούμε; Τί πιο φυσιολογικό για τον άνθρωπο από το να έχει υπαρξιακές ανησυχίες; Άλλωστε υπάρχει και άλλη άποψη: ότι η γνωστή ρήση δεν λέει "πίστευε και μη ερεύνα" αλλά "πίστευε και μη, ερεύνα".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 02:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη asof αλλα πρόσεξες που έχω το κόμμα ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Πίστευε και μη , ερεύνα !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 02:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και δεν είναι "η γνωστή ρήση " αλλά το λέει η ορθόδοξη πίστη !!

Πίστευε και μη , ερεύνα !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 12:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητοι φιλοι,
Μεγα το μυστηριο του θανατου. Οπως δε ολοι μας αντιλαμβανομαστε
ειναι συνδεδεμενο με την ιδια την ζωη του ανθρωπου, απο τοτε που
εμφανιστηκε στον πλανητη αυτο. Η ιδεα της μετενσαρκωσης ειναι απο τις πιο θεμελιωδης θρησκευτικες πεποιθησεις της ανθρωποτητας.

Αν θελουμε να κατανοησουμε σε βαθος τις πεποιθησεις του
ανθρωπινου γενους πανω στο θεμα, πρεπει να το δουμε πρωτα εξω,
απο τις σημερινες θρησκευτικες δομες, γιατι, δυστυχως, εχουν αποκτησει και μορφη εξουσιας, και κατα συνεπεια παιζονται πολλα.

Ετσι λοιπον, κατα την δικη μου αντιληψη, ας δουμε τον μυθο της
Περσεφονης, οπως εμφανιζεται μεσα απο τον αντιστοιχο Ομηρικο Υμνο.
Ενας παραλληλισμος με την παραβολη του Ασωτου Υιου θα βοηθουσε επισης

Πολλοι λογοτεχνες μιλησαν για την μετα-προ θανατο ζωη με δικες τους
εικονες. Παρα τους αιωνες που χωριζουν μερικους υπαρχουν
καταπληκτικες ομοιοτητες.
Γνωριζεται την φραση του Καζαντζακη στην Ασκητικη: Ερχομαστε απο μια σκοτεινη αβυσσο και καταληγουμε σε μια αλλη. Ταυτοχρονα πορεια προς το τελος αλλα και την επιστροφη.(δεν ειναι ακριβης μεταφορα)
Ο Ουγκω "Γη δεν εισαι η αβυσσος μου... ολη η δημιουργια ειναι μια συνεχης αναβαση, απο ζωο σε ανθρωπο, απο ανθρωπο σε θεο.
Ν αφαιρεσουμε απο πανω μας ολο και περισσοτερο την υλη και να
ντυνομαστε περισσοτερο ζωη"
Οσο για τον παραλληλισμο της ψυχης με ηθοποιο ενος θεατρικου εργου ο οποιος πεθαινει αλλα στην επομενη σκηνη, αλλαζει ρουχα υποδυεται αλλο προσωπο και επιστρεφει στην σκηνη, συνανταται τοσο
στον Πλωτινο οσο και στην Μπαγκαβατ Γκιτα

LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

asof
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 13:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asof  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά συγγνώμη chaos,
μάλλον ήταν πολύ αργά το βράδυ και το μυαλό μου υπολειτουργούσε. Ούτε που το είδα το κόμμα. Όσο για το αν είναι λαϊκή ρήση ή ορθόδοξη πίστη, γενικά με την ορθοδοξία είμαι λίγο μπερδεμένη. Οπότε προτιμώ την έκφραση "λαϊκή ρήση" αν και γνωρίζω ότι μπορεί να είναι και άτοπη. Είναι προσωπική μου αντίληψη.
Και πάλι συγγνώμη πάντως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 13:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πειράζει asof , απλά φόρτωσα για μια στιγμή ,γιατί προσπαθούσα να περάσω το αντίθετο... Anyway,καλά έκανες που το σχολίασες για να γνωρίσουν κι άλλοι την πραγματική ή οχι σημασία του. Όσο για τη "λαϊκή ρήση" , απλά οι ορθόδοξοι Χριστιανοί το ερμηνεύουν ως πίστευε και μη , ερεύνα . Σε αντιθεση με τους Ρώμαιοκαθολκούς που για ευνόητα συμφέροντα λένε πιστευε ,και μη ερεύνα...

Πίστευε και μη , ερεύνα !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 21:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πασχάλης,

Το «Εν και Παν» είναι η Θεότητα. Η «είσοδος» στην ιερότητα του Παντός, είναι ουσιαστικά και η είσοδος στο χώρο της θρησκείας.

Ο άνθρωπος δε, γίνεται «αθάνατος» μέσω των έργων του, μέσω της πνευματικής του κληρονομιάς……

Να’σαι καλά φίλε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AGUILERA
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2004, 22:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AGUILERA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
META TON ΘΑΝΑΤΟ ΤΙ?????
ΚΑΤΑ ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ,ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ!!!ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΕΝΑ ΠΕΡΑΣΜΑ ΣΤΗΝ "ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΖΩΗ" ΟΠΟΥ ΟΛΟΙ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟ ΧΡΙΣΤΟ!!!ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ,ΝΑ ΤΟΝ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΩΣ ΤΕΛΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΑ.ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ,ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΒΑΛΕΙ ΣΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ.
"Η ΓΕΝΝΗΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

asof
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2004, 01:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asof  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε/η aguilera,
κι εγώ πολύ θα ήθελα να πιστέψω απόλυτα αυτή την εκδοχή.Πώς γίνεται όμως η Κρίση σύμφωνα με τα λόγια του Χριστού; Και ποια είναι αυτή η Ανώτερη Δύναμη που αποφασίζει να κόψει το νήμα της ζωής νέων ανθρώπων και μικρών παιδιών; Πώς να μη σε φοβίζει ο θάνατος μετά; Και μπορείς να είσαι πλέον σίγουρος για τη δικαιοσύνη που υπάρχει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2004, 02:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ενδιαφερον προβληματισμος/
δειτε ενα θεμα προσφατο που μου αρεσει πολυ...
σχετικο με την απελευθερωση κατα τη διαρκεια του θανατου...


ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟ ΘΙΒΕΤ (μνημες)



Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
asof
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2004, 02:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asof  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη ΑΤΜΑ,
μόλις το διάβασα και η αλήθεια είναι ότι όντως είναι πολύ καλό θέμα. Αυτό με τα όρνια μόνο με ζόρισε λιγάκι. Φοβερή τελετουργία πάντως. Λες και αντιμετωπίζουν το θάνατο σαν Μυστήριο(πώς έχουμε εμείς τη Βάπτιση;).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σανενακ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uruguay
184 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2004, 03:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σανενακ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
υπάρχει μετεμψύχωση; Σύμφωνα με τη θρησκεία των Ελλήνων όχι. Η Θρησκεία μας λέει δεν αποδέχεται την μετεμψύχωση. Ποιος όμως ορίζει τα λεγόμενα της θρησκείας; Υπάρχουν κείμενα τα οποία να αναφέρουν ότι η μετεμψύχωση δεν είναι υπαρκτή ή αποδεκτή; Και αν δεν είναι τί γίνεται η ψυχή του ανρθρώπου όταν αυτός πεθάνει; Πηγαίνει "Στην Κόλαση" ή "Στον Παράδεισο";[ Μήπως αυτή η εκδοχή είναι πολύ αφελής για να την αποδεχτούμε; Ή μήπως κάποιοι μας θέλουν αφελείς;

Αντε και να μπω σ αυτη τη λογικη να προσπαθησω σ αυτα τα δυσκολα μην πω αναπαντητα ερωτηματα να απαντησω.
Αδερφε το σιγουρο ειναι οτι θα μου φαει μια ζωη και παλι δεν θα ειμαι σιγουρος για τιποτα...
ΩΣΠΟΥ (προσεχε) θα ερθει μια μερα που θα τα ¨τεζαρεις¨ και μεσα σε ενα δευτερολεπτο θα σου λυθουν φιλε μου ολες οι αποριες... να σαι σιγουρος γι αυτο.
Το θεμα ομως ειναι αλλο και ερχομαι να σου απαντησω στο ερωτημα σου
¨μετα το θανατο τι; ¨
Εσυ θα εισαι ΤΕΖΑ , οι αποριες σου θα εχουν λυθει απο μονες τους και εσυ το μονο που θα εχεις να σκεφτεις ειναι: Καλα ποσο μαλακας ημουν
που εφαγα (σπαταλησα) μια ζωη να μαθω κατι τοσο ευκολο.
Αλλα μετα θα σου δημιουργηθει το αλλο ερωτημα: Πριν το θανατο, τι;
Γι αυτο μερικες φορες η υπομονη ειναι προτιμοτερη της γνωσης..

Α , το ¨μαλακας¨δεν ηταν για σενα , ηταν γενικο. οκ;

Φιλικα....Κανενας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2004, 03:33:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

θα σου "εκμυτηρευτω" κατι συμβολικο απο την αλλοτε αγνοια της τοτε πραγματικης μου πραγματικοτητας..
ενας φιλος Μιχαηλ(με ομορφια αγγελικη και θλιψη σαν την τοτε δικη μου)...με ειχε παρει απο το χερι και αποφασισε να με περασει απο τον μυθολογικο μου αδη στην μεταθανατο ζωη..
'η αλλιως με περασε στο επομενο σταδιο της ανελιξης,
αφου ο ηλιος του καΤειχε τη θεση της γενεθλιας σεληνης μου..
(η Σεληνη ,το μερος απ'οπου εκπορευονται οι ψυχες αλλα + επιστρεφουν μετα απο το θανατο../συμφωνα με μια ερμηνεια ισως απο την εσωτερικη αστρολογια)
τοτε λοιπον...επηγαμε σε πολλα μερη ψαχνοντας μαλλον τη γαληνη μεσα στη φυση...μακρυα απο την πολη που πληγωνει...αφου ειναι κατι σαν το χαος που μεσα του ανακαλυπτεις τον εαυτο σου...
καιθε τοσο απαρνεισαι για να πας παλι..πισω...στη φυση....
αντιστοιχη με την σεληνη...στον ουρανο..

εκεινο που καταληγω να σου πω..ειναι..πως θυμηθηκα ποιο ηταν το ανταλλαγμα*...

"ενα εγχειριδιο της βουδιστικης 'μεθοδου' απελευθερωσης μεσω του θανατου..."!


χμ...


+ το θυμηθηκα αλλημια φορα προσφατα οταν το αγαπημενο πνευμα εθεσε το θεμα που αρχικα σε παρεπεμψα ..:)

ο θανατος το ανταλλαγμα..η πορεια πριν
η πορεια μετα
και α κλειδια στις πυλες..
πως μπροουν να πιστοποιηθουν με την "παχηλη υλη"..
καμμια φορα ισως ειναι τοσο μα τοσο ...απλα η φθηνα τα μεσα.. οπως φανερωνονται στην υλη..
μα σκεψου..εκεινο το εγχειριδιο..το αναζητησα πολλες φορες..επειδη με τον φιλο εκεινο..οι συγκηριες ολως.τυχαιως μας εφεραν αποσταση και χαθηκαμε....λες και εξαφανιστηκε απο την πραγματιοτητα!
λες και ακομηκ αι οι φωτογραφιες που εμειναν..δεν εδειχναν τιποτε που να απεδεικυε οτι εκεινος ο λευκος ανδρας..ειχε ερθει για να ..με περασει....απεναντι....

χμ..τωρα..αν το δειςλογικα...σκεψου..πως ισως το αυτο επραξα για εκεινον...αφου βρισκομασταν στο ιδιο απολυτως ιδιο,συναισθηματικο
θανατο..και στοπριν της αναγεννησης της επομενης προσωρινης μας προσωπικοτητας..
εκεινος τομονο που χρειαζοταν ηταν τα λογια..ενος εγχειριδιου..
ισως για να πιστοιησουν το περασμα...
εγω τωρα πια...καλουμαι..να ενθυμουμαι...τα βηματα.


φως! εν σκοτει...
(κι αυτο ενα μπαρ δεν ηταν;...πως χαθηκε ετσι μεσα στο χρονο;..πως εξαφανιστηκε απο τα κτηρια του εκεινου δρομου;..στη ρωγμη του χρονου..οσο και να περπατησεις..σε ιδιους δρομους..ποτε και τιποτε δεν μενει ιδιο..

-ειτε πιστευεις εδω ειτε εκει...καλεισαι στο τελος...να θυμασαι τα βηματα.-



Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy