ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 3ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2007, 09:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ cody30, είναι πολύ σημαντικό αυτό που λες με την συγκέντρωση στις καθημερινές μας δραστηριότητες και στην παύση του εσωτερικού μας μονολόγου.
Είναι πολύ δύσκολο - ειδικά την σήμερον ημέρα όπου οι απαιτήσεις της ζωής έχουν αυξηθεί - να μπορέσει ένας άνθρωπος να αφοσιώνεται και να συγκεντρώνει το νου του σε ό,τι κάνει χωρίς να σκέφτεται 1002 άλλα πράγματα.
Με αυτόν τον τρόπο μαθαίνει να παρατηρεί καλύτερα τις λεπτομέρειες, να επιβάλλεται καλύτερα στις σκέψεις του και να τις ταξινομεί και να μαθαίνει από τα πάντα.
Εξάλλου, αν η συγκέντρωση λείπει από κάθε - ή από πολλές - δραστηριότητα του ανθρώπου, πως θα συγκεντρωθεί το βράδυ που θέλει να επιτύχει μια αστρική προβολή;
Εάν έχει συνηθίσει να ταξιδεύει συνέχεια ο νους του, είναι πολύ πιθανό να συμβαίνει και τότε το ίδιο...

Σχετικά με τον φόβο που αναφέρεις, συμφωνώ απόλυτα!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2007, 19:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
παιδια να πω οτι διαβασα ολες τς προηγουμενες σελιδες και απο τα 3 μερη και θελω να ρωτησω για το bwgen που αναφερεται καπου και σε φερνει κατευθειαν στην κατασταση των δωνησεων.που μπορω να το βρω και πως δουλευει?

επισης να αναφερω τις δικες μου εμπειριες....

οταν ημουν μικρος και ενω κοιμομουν εβγαινα συχνα απο το σωμα μου ειδικα τα καλοκαιρια (δεν ξερω αν αυτο σημαινει κατι).τοτε το θεωρουσα κατι το φυσιολογικο.
μεγαλωνοντας ομως αυτα σταματησαν ωσπου καποια στιγμη στα 17 ξαναβγηκα απο το σωμα μου χωρις να το θελω.θυμαμαι σταθηκα στη ακρη στο κρεββατι γυρισα πισω με κοιταξα που κοιμομουν και τρομαξα γτ νομιζα πως ειχα πεθανει.τοτε γυρισα ακαριαια στο σωμα μου...
αφου ομως εψαξα και ειδα τι ειναι αυτο που μου συμβαινει το καταφερα αλλη μια φορα συνειδητα και εφθασα μεχρι την πορτα του δωματιου μου.
ειχα ξεχασει ολη αυτη την ιστορια περι α.π. μεχρι χθες ομως που τυχαια ανακαλυψα αυτο το φορουμ..
χθες βραδυ λοιπον και αφου πρωτα ειχα καταφερει να διαβασω τα 2 πρωτα μερη του θεματος επεσα στο κρεββατι και παρολο που δεν ειχε πολυ ησυχια και δεν συγκεντρωθηκα αρκετα καταφερα να φθασω σχετικα ευκολα στην κατασταση των δωνησεων (περιπου μετα απο 2 λεπτα) αλλα μεχρι εκει καθως μετα κατι με ενοχλησε και εχασα την αυτοσυγκεντρωση μου...

επισης θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο βιβλιο στα ελληνικα για να αγοραω.
σας ευχαριστω ολους πολυ που καταφερατε να μου ξαναθυμησετε αυτα τ πραγματα...
τωρα πιστευω θα το παλεψω οσο περισσοτερο μπορω ετσι ωστε να εχω μερικες αξιοπρεπεις αστρικες προβολες...
α!και κατι ακομα ο φι΄λος wicca που γραφει στα 2 πρωτα μερη τελικα καταφερε να πετυχει αστρικη προβολη?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2007, 11:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ hurricane21, θα ήθελα να σε ρωτήσω λίγο κάποια πράγματα σχετικά με το μήνυμα σου τα οποία με μπερδεύουν λίγο

quote:
χθες βραδυ λοιπον και αφου πρωτα ειχα καταφερει να διαβασω τα 2 πρωτα μερη του θεματος επεσα στο κρεββατι και παρολο που δεν ειχε πολυ ησυχια και δεν συγκεντρωθηκα αρκετα καταφερα να φθασω σχετικα ευκολα στην κατασταση των δωνησεων (περιπου μετα απο 2 λεπτα) αλλα μεχρι εκει καθως μετα κατι με ενοχλησε και εχασα την αυτοσυγκεντρωση μου...

Αυτό το κάτι που σε ενόχλησε ήταν κάτι γνώριμο σε σένα;
Ήταν πχ κάποιος θόρυβος που άκουσες από το σπίτι, μια δυνατή κόρνα από τον δρόμο, το τηλέφωνο κλπ ή κάτι άγνωστο σε σένα;

quote:
τωρα πιστευω θα το παλεψω οσο περισσοτερο μπορω ετσι ωστε να εχω μερικες αξιοπρεπεις αστρικες προβολες...

Τι εννοείς όταν λες αξιοπρεπείς;
Μήπως επιτυχημένες;

quote:
α!και κατι ακομα ο φι΄λος wicca που γραφει στα 2 πρωτα μερη τελικα καταφερε να πετυχει αστρικη προβολη?

Έλα ντε!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2007, 16:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
ayto που με ενοχλησε ηταν το κινητο μου.
εννοω σαφως μια επιτυχημενη α.π. αλλα να καταφερω να βγω και εξω απο το δωματιο μου...
αν μπορουσε καποιος να μου απαντησει και στις υπολοιπες αποριες μου θα το εκτιμουσ πολυ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cody30
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
97 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2007, 16:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cody30
Διαβασα κατι σε φορουμ και σκεφτικα να σας το περασω εδω να το δουμε μαζι!
Καποιος λεει τα εξης="
Επειδή ήμουν μπλεγμένος πολύ στην Ανατολή γνωρίζω εκ πείρας τι σημαίνουν οι Ασιατικές και δη οι Ινδικές δοξασίες.
Δεν θα σου αναλύσω εδώ τι σημαίνει αστρική προβολή, αλλά θα σου πω μόνο ένα πράγμα. Αν πραγματοποιήσεις ποτέ αστρική προβολή, απλούστατα δεν θα ξαναγυρίσεις στο σώμα σου. Θα γίνεις φυτό, θα δαιμονισθής. Και δεν αστειεύομαι καθόλου. Είναι απίστευτα επικίνδυνο. Ήμουν σε Ινδικά ashram, και έβλεπα Ολλανδούς, Αμερικανούς και άλλους δυτικούς που είχαν παρασυρθεί από την Ινδική σκέψι, και είχαν καταντήσει φυτά.Και τις λίγες στιγμές που ερχόντουσαν στον εαυτόν τους, είχαν μανία καταδιώξεως και έτρεχαν σαν τρελλοί. Πρόσεξε γιατί θα κλαίνε οι γονείς σου, και πες το και σε άλλους για να γλυτώσουν.
Το υπερβατικό δεν προσεγγίζεται έτσι ανώριμα. με μηχανιστικές μεθόδους. Ο χώρος του υπερβατικού, είναι πέρα από την συνήθη ανθρώπινη αντίληψι. Όταν ο άνθρωπος τον προσεγγίζει από περιέργεια ή από πλανημένη αντίληψι, ανοίγει την θύρα της διανοίας του στο δαιμονικό. Και χωρίς προστασία ή γνώσεις γίνεται θύμα δαιμονικών επιθέσεων. Βεελζεβούλ είναι όνομα δαίμονος και λανθασμένα σου έγραψε ο Μαναλίσι ότι στο όνομα του βεελζεβούλ, ο Χριστός έβγαζε δαιμόνια. Συνέβαινε ακριβώς το αντίθετο. Οι φαρισαίοι που δεν χώνευαν τον Χριστό, τον κατηγορούσαν ότι έβγαζε δαιμόνια στο όνομα του βεελζεβούλ.
Αν θέλεις να γνωρίσεις το αληθινά υπερβατικό, ακολούθησε βιωματικά την οδό της Ορθόδοξης Χριστιανικής Πίστεως. Εκεί θα καταλάβης ότι για να εισέλθει ο άνθρωπος στο αιώνιο, και το υπερβατικό μπορεί να εισέλθει μόνο από την οδό της Μετανοίας και της Καθάρσεως και με γνώμωνα την πίστι στον Χριστό, που αποτελεί εγγύησι της ασφάλειας σου και της σωτηρίας σου. Και όπως έγραψε πολύ ωραία ο Κρουξξ, ο Θεός δεν έχει ανάγκη ως το απολύτως υπερβατικό ον, αποδείξεως από την Επιστήμη. "
Αυτα ητανε , τι λετε για τα παραπανω ???


Παρακαλο ας προσεχουμε τις γατες , ειναι πολυ ευαισθητα ζωακια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2007, 01:42:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21
αυτα πιστευω ειναι χαζομαρες απο τους θρησκοληπτους.απο οσο ξερω και διαβασα και στις προηγουμενες σελιδες μονο ο μονρο καταερε να φθασει κοντα στο θανατο αλλα το ειχε ψαξει πολυ το θεμα..
τωρα ας πω τις εμπειριες μου 2 μερες τωρα...

λοιπον συνηθιζουμε τα χριστουγεννα να παμε στο χωριο μου και να κοιμωμαστε εκει.εκει δεν ξερω για ποιο λογο αλλλα αισθανομαι πιο ασφλης απο οτι στο κανονικο μου σπιτι..
πεφτω λοιπον το 1ο βραδυ να κοιμηθω-την δευτερα δλδ-και εχω στο μυαλο μου την αστρικη προβολη λιγο πριν με παρει ο υπνος αισθανονμαι να βγαινω απο το σωμα μου.εδω να αναφερω πως βγαινω χωρις να ακουσω ηχουςή να αρχισω να τρεμω..βγινω λοιπον απο το σωμα μου παω σο διπλα δωματιο το οποιο ειναι η κουζινα βλεπω λοιπον εκει μια μαυρη σκια,κοιταξα το ρολοι να δω τι ωρα να ειναι,ηταν 4 παρα 10.αλλα το περιεργο ειναι πως μεχρι εκει θυμαμαι μετα δεν θυμαμαι πως γυρισα στο σωμα μου.πως το εξηγητε αυτο?εμενα παντωςς με παραξενεψε πολυ.

την επομενη μερα-βραδυ χριστουγεννων-επεσα να κοιμηθω και βγηκα σχεδον αμεσως απο το σωμα μουπαλι χωρις δονησεις..αυτη την φορα η εμπειρια μου ηταν λιγο πιο συναρπαστικη καθως εκατσα περισσοτερη ωρα εξω απο το σωμα μου..σηκωθηκα εκανα μια βολτα στο σπιτι και μετα καταφερα και ανυψωθηκα στον επανω οροφο και ειδα και τους γονεις μου να κοιμουνται.ηθελα να βγω και εξω απο το σπιτι αλλα φοβομουν και ετσι δεν το επιχειρησα...

συγνωμη για το μεγαλο μνμ αλλα ειμαι αινθουσιασμενος με τις εμπειριες μο μιας και καταφερα σχεδον αμεσως να πετυχω μια συνειδητη α.π.
επισης μια ακομα απορια δεδομενου οτι κατα την διαρκεια της α.π. ειμαστε ενεργεια,μπορει καποιος να ριξει μια μπαλα ενεργειας ή κατι παρομοιο?δεν ξερω αν καταλαβαινετε τι εννοω.
επισης καποιο ελληνικο βινλιο για να διαβασω αν μπορειτε να μου προτεινετε θα το εκτιμουσσα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Occultist
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2008, 22:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Occultist
Γεια σας
Ειμαι καινουργιος στο φορουμ,παρολα αυτα εχω διαβασει καποια πραγματα απο το 1ο,2ο και 3ο μερος της αστρικης προβολης,ενα θεμα που εχει πολυ ενδιαφερον.Απο οτι προσεξα υπαρχουν αξιολογα ατομα εδω μεσα που εχουν καλη γνωση του θεματος.Μηπως θα μπουρουσε καποιος να μου προτεινει καποια βιβλια που να αφορουνε αστρικη προβολη,υπαρξεις σε αλλα επιπεδα και γενικα που εχει σχεση με την συνειδηση,ψυχικες δυναμεις και αλλα τετοια παρεμφερει.Ευχαριστω

Death is Only The Beginning!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2008, 18:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear
www.mysticweb.org Υπάρχει παράστιμα στην Αθήνα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SOLIM
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2008, 09:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SOLIM
Φίλες και φίλοι στο Pathfinder έχω δημιουργήσει μια κοινότητα με το παρακάτω θέμα:

"Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΟΥ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ"

ΜΙΑ ΜΕΛΕΤΗ - ΕΡΕΥΝΑ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ, ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟ.
ΜΙΑ ΠΑΝΑΡΧΑΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΗ, ΠΟΥ ΦΘΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΜΕΝΗ ΣΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.

Νομίζω λοιπόν ότι θα σας ενδιέφερε το Pathfinder club 'Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΟΥ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ'.

Μπορείτε να το δείτε στη διεύθυνση:

http://clubs.pathfinder.gr/LUCID_DREAMING

όπου μπορείτε να γίνετε και μέλος αν θέλετε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_Gwgw_
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2008, 15:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _Gwgw_
Καλησπέρα κ απο μένα.Είμαι εντελώς καινούργιο μέλος στο φόρουμ,κ θα

ήθελα κ εγώ με τη σειρά μου να πω αλλά κυρίως να ρωτήσω καποια πραγματα για την αστρικη προβολη.
Μου συμβαινει εδω κ πολλα χρονια (τωρα ειμαι 23) αν κ μολις προχτες ανακαλυψα το τι πραγματικα ειναι αυτο.Εχω διαβασει,αυτες τις

δυο μερες,πολλες απο τις σελιδες του φορουμ που αφορουν την Α.Π. κ καταλαβαινω,συμφωνα με ολα οσα εχω διαβασει,οτι κανω α.π.

πολλες φορες χωρις να το θελω. Ενω ειμαι μεσα στο ονειρο,ξερω οτι ονειρευομαι κ το κατευθυνω, ή εχω παραλυση στο σωμα πολλα βραδια

κτλ...
Αυτο που με εκανε να το ψαξω πολυ ειναι οτι πριν 5 μηνες εχασα την αδερφη μου.Απο την αρχη την βλεπω πολλες φορες μεσα στη

βδομαδα στον υπνο μου. Πριν κοιμηθω,στην προσευχη μου,την ρωταω να ερθει να τη δω να μου πει πως ειναι εκει που βρισκεται κ πως

περναει... Συνηθως την βλεπω πολυ καλα,κ σχεδον σε ολα τα ονειρα ξερω οτι εχει "ζωντανεψει"! Ειναι τοσο αληθινα,που γινονται ολοκληρες

συζητησεις μεταξυ μας κ μπορω να την αγκαλιασω κ να τη φιλησω.
Θα'θελα να σας πω καποια χαρακτηριστικα ονειρα,για μενα,κ θα'θελα να δω κ την δικη σας αποψη πανω σε αυτα.
Ενα πρωι καταλαβαινω στον υπνο μου την αδερφη μου διπλα μου κ να τρεχουμε σ'εναν πολυ φαρδυ δρομο.Υπηρχε πολυ ευχαριστη διαθεση

ηταν σα να παιζαμε.Δεν καταλαβαινα ομως τα βηματα μου,εβλεπα το δρομο αλλα κ οι δυο μας ειμασταν πιο ψηλα δεν πατουσαμε κατω!

Ενα αλλο ειναι οτι καταλαβαινα να ειμαι σ'ενα δρομο με κινηση,νυχτα κ εβλεπα τα φωτα των αυτοκινητων να ερχονται κατα πανω μου.Οποτε

συναιβενε αυτο,ηξερα οτι αν ζητουσα τη βοη8εια της 8α την ειχα.Ετσι,καθε φορα που ερχοταν ενα αμαξι πανω μου,σκεφτομουν τ'ονομα της

κ της ζητουσα να με βοηθησει.Ετσι γινοταν,κ πετουσα τελικα ψηλοτερα κ τα απεφευγα.

Ακομα ενα πολυ χαρακτηριστικο κ το ειδα πριν δυο βδομαδες,ειναι οτι βρισκομουν σ'ενα τουνελ κ στροβιλιζομουν. Σαν να βρισκομουν σε

δυνη,απλα εμπαινα στο τουνελ. Το τουνελ αυτο ηταν σκουρο μπλε κ σαν να υπηρχαν φωτακια(οπως οταν βλεπουμε τον ουρανο κ

τ'αστρα,αλλα οχι νυχτα). Στροβιλιζομουν κ συνεχεια φωναζα τ'ονομα της να με βοη8ησει,ωσπου ξαφνικα βγαινω απο το τουνελ,νυχτα πλεον

εξω.Βλεπω μακρια μια μαυρη ψιλολιγνη μορφη χωρις προσωπο.Χωρις να το ελεγχω κ σε κλασματα δευτερολεπτου,πετουσα με ιλιγγιωδη

ταχυτητα κ επεσα κατ'ευθειαν πανω του!Ειδα τοτε το προσωπο του απο πολυ κοντα,αλλα ηταν πραγματικα τρομαχτικο!! Τρομαξα τοσο πολυ

που ξυπνησα αμεσως κ δεν μπορουσα για ωρα να κουνηθω εκτος απο το να ανοιγοκλεινω τα ματια μου...

θα'θελα τη γνωμη σας για ολα αυτα γιατι βρισκομαι ακομα σε συγχηση απο το πενθος κ δεν ξερω τι πραγματικα ειναι ολα αυτα. Κυριως το

τελευταιο ονειρο,ηταν Α.Π. κ απλως συναντησα ενα κακοβουλο πλασμα?? Κ απαντηστε μου σας παρακαλω αν ειμαι σωστη στην αποψη

μου...Δεν κατεβαινει η αδερφη μου αλλα ανεβαινω εγω σε καποιο επιπεδο για να τη βρω.Ειναι ετσι??

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας κυριως,κ ευχαριστω βεβαια για την ολη βοηθεια! :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who_me
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2008, 18:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who_me

Kαλησπερα σε ολους σας ..
Θαθελα να ρωτησω , αν καποιος εχει αξιοπιστη απαντηση , πανω σε κατι σχετικο .
Μπορει κανεις να μου απαντησει , οταν καποιος "βγαινει απο το σωμα " ,
προβαλλεται σε πραγματιικο χωρο η προεκταση της νοητικης του υποδομης ?
Και αν μετα την οριστικη ρηξη με το σωμα ( θανατος ), συμβαινει το ιδιο?
Επισης αν ( σχεση μαθητη- δασκαλου )καποιος μπορει και πως , να επηρεασει
αλλους που αναγνωριζει εκει ( μεσω αποτυπωσης στην διανοια του ), και πανω απο 40 μερες απο την αποχωρηση του ?
H ( kuntalini ) επηρεαζει και πως?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Melon
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2008, 16:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Melon
Γειά σας,

Μήπως είναι εύκολο να μου πεί κάποιος που γνωρίζει εάν είναι λάθος,κακό,στραβό,επικύνδινο,κατι που δεν κανω καλά τέλος πάντων και όποτε προσπαθώ για Α.Π. η καρδιά μου χτυπάει σαν τρελή?
Δεν με πονάει,τόσο δυνατα όμως δεν χτυπάει ούτε όταν παίζω μπάλα.Ανησυχώ μη πάθω τίποτα και αποσυντονίζομαι...

...προκαταβολικά ευχαριστώ.

Υ.Γ: έκανα λάθος και το έβγαλα ως θέμα.Πως να το σβήσω από μπροστά?
don't dye, just try.


don't dye, just try.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2008, 18:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Υ.Γ: έκανα λάθος και το έβγαλα ως θέμα.Πως να το σβήσω από μπροστά?

Γεια σου Melon, καλώς ήρθες στα forums

Η συζήτηση που ξεκίνησες απενεργοποιήθηκε, οπότε μην ανησυχείς, έχει τακτοποιηθεί το θέμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2008, 15:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Μelon η καρδιά σου χτυπάει όπως πάντα, εσύ έχεις εστιαστεί και την ακούς δυνατά οπότε λογικά τρομάζεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Occultist
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2008, 15:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Occultist
Ευτυχως υπαρχουν ακομα ατομα στο φορουμ και συγκεκριμενα νεα μελη.Εγω ειμαι καινουργιος αλλα θα προσπαθησω να βοηθησω οσο μπορω.
Melon : Αυτο που λες οτι η καρδια σου χτυπαει γρηγορα ειναι ενα μια καλη ενδειξη, οσον αφορα την αστρικη προβολη(οπως λενε καποιοι ειδικοι) καθως στην συνεχεια θα μπορεις να αφησεις το σωμα να βγει.Θα ακουσεις διαφορες φωνες ή ουρλιαχτα και μετα θα βλεπεις το σωμα σου απο πανω.Συνεχισε ετσι

Death is Only The Beginning!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Occultist
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2008, 15:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Occultist
quote:

Kαλησπερα σε ολους σας ..
Θαθελα να ρωτησω , αν καποιος εχει αξιοπιστη απαντηση , πανω σε κατι σχετικο .
Μπορει κανεις να μου απαντησει , οταν καποιος "βγαινει απο το σωμα " ,
προβαλλεται σε πραγματιικο χωρο η προεκταση της νοητικης του υποδομης ?
Και αν μετα την οριστικη ρηξη με το σωμα ( θανατος ), συμβαινει το ιδιο?
Επισης αν ( σχεση μαθητη- δασκαλου )καποιος μπορει και πως , να επηρεασει
αλλους που αναγνωριζει εκει ( μεσω αποτυπωσης στην διανοια του ), και πανω απο 40 μερες απο την αποχωρηση του ?
H ( kuntalini ) επηρεαζει και πως?


Who_Me : Καταρχας οταν λεμε οτι καποιος βγαινει απο σωμα δεν εννοουμε απαραιτητα την αστρικη προβολη.Οι λεγομενες εξωσωματικες εμπειριες περιλαμβανουν αστρικη προβολη,αιθερικη προβολη,μεταθανατιες εμπειριες...Οταν προβαλλεσαι αστρικα μπορεις να βρεθεις οπουδηποτε-ειτε σε φανταστικα-ειτε σε αληθινα μερη.Μπορει να βρεθεις σε τοπολογιες οπου συχναζες ή σε μερη που ουτε καν μπορεις να φανταστεις!Τωρα οσον αφορα μετα τον θανατο δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να σου απαντησει σιγουρα,καθως οσοι ζησαν μια μεταθανατια εμπειρια εβλεπαν διαφορα πραγματα,οπως πνευματα ή ομορφα τοπια ή φωτεινα τουνελ...Ελπιζω να σε βοηθησα

Death is Only The Beginning!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Occultist
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2008, 16:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Occultist
_Gwgw_ : Απο αυτα που λες συμπεραινω οτι ησασταν πολυ δεμενοι με την αδερφη σου.Εγω πιστευω πως εσυ την καλεσες στον "πνευματικο σου κοσμο" με την αναγκη να την ξαναδεις.Οσον αφορα για την φιγουρα που ειδες κατα πασα πιθανοτητα να ηταν δαιμονας που ηθελε για καποιο λογο να σε τρομαξει.Την αλλη φορα που θα πετυχεις Α.Π. και θα δεις κατι αντιστοιχο μην φοβηθεις δεν μπορει να σου κανει τιποτα(!).Αν παλι φοβηθεις κλεισε τα αστρικα σου ματια και φαντασου οτι εχει εξαφανιστει και αν το πιστεψεις θα γινει.Επισης οτι μορφη(ειτε αγγελου) και να εχει το πνευμα μην το εμπιστευεσαι οτι και να πει-κανει γιατι ειναι δαιμονας ή καποιο αλλο πεπτοκοπο πνευμα που προσπαθει να σε παραπλανησει.Αυτα ειχα να πω

Death is Only The Beginning!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2008, 20:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear
Αγαπητή φίλη Gwgw,

Τα πράγματα στο αστικό είναι ακύνδινα αλλα αυτο δε συμένει οτι θα πρέπει να επαφίτε η ασφάλια μας στην τύχη. Θελω να σου επισημάνω δυο τομείς...

1ον Είναι πυθανον καποια οντότιτα να θέλει να εκμεταλεφτεί την αγαπη σου για την αδελφή σου και να πέρνει την μορφή της προσπαθόντας να σε εξαπατίση και να σε εκμεταλεφτεί , κυριος να αντλήση απο εσένα κοσμική ενέργια. Υπαρχει σχετικό τοπικ στο φόρουν αν δεν καταφέρεις να το βρείς στειλε μου ενα μαιλ και θα προσπαθίσω να στο βρω εγω...
Αν αυτη η οντότιτα αρχίσει να σου ζητάει "χάρες" αμμεσε η εμμεσα τοτε να ανησυχισεις...

2ον Το θάνατο συνεπαγετε μια εξέληξη... ο θανόν αφίνει στα κατώτερα επιπεδα του αστρικου τα αρνητικα του κομάτια και προχωράει προς τα επάνω οπως ενας πυραβλος που παει στο διαστιμα... Αν και δυσκολο, ειναι πυθανον καποιος νεκρος να παραμίνει στα κατωτερα παιδια του αστρικου λογο μεγαλου συναισθιματικου φορτου... Αν και ειναι σκληρο θα σου πρότινα οχι μονο να μην επικαλεισε την αδερφη σου αλλα να την παροτρινεις να φυγει και να εξεληχθει, για το καλο της. Γιατι αν χασει το δρομο της ισως αναγκαστει να περιπλανιέτε στο κατωτερο αστρικο ασκοπα για καιρο...

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kardasian
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2008, 07:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kardasian
Γεια σας..
Διαβάζω καιρό τις συζητήσεις στο φόρουμ αλλά μετά απο το γεγονός που θα σας αναφέρω παρακάτω, αποφάσισα να γραφτώ και γω και να σας πώ την ιστορία μου.

Πριν ένα μήνα περίπου λοιπόν, ενώ κοιμόμουν, είδα στο όνειρο(?)μου ότι βγήκα απο το σώμα μου και κοίταξα την ώρα στο κινητό μου,ήταν 12:10 το πρωί. Αμέσως μετά ξύπνησα ταραγμένος και σίγουρος (μία αίσθηση πολύ περίεργη, ποτέ δεν ήμουν τόσο σίγουρος για κάτι στη ζωή μου,δεν μπορώ καν να το εξηγήσω) ότι η ώρα ειναι 12:10, όπως και έγινε. Την ίδια μέρα πηγαίνοντας στο αεροδρόμιο είδα στιγμιαία στο μετρό μια κοπέλα η οποία μου χαμογέλασε κάπως περίεργα, σαν να γνωρίζει κάτι για μένα. Το βράδυ, επιστρέφοντας στο σπίτι, το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να ανοίξω την τηλεόραση, όπου το πρώτο πλάνο ήταν μια ηθοποιός που χαμογέλασε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο όπως η κοπέλα στο μετρό, και μάλιστα η ομοιότητα ανάμεσα στις 2 ήταν χαρακτηριστική.

Το δεύτερο γεγονός ίσως να σας φάνηκε αστείο, αλλά και πάλι δεν βρίσκω τον τρόπο να σας εξηγήσω τον τρόμο (!) που ένιωσα στο κοίταγμα της κοπέλας, ήταν σαν να κοίταξε στην ψυχή μου και να τα έμαθε στιγμιαία όλα για μένα.

Πρέπει να σας πω ότι ποτέ δεν έχω ασχοληθεί με την αστρική προβολή. Μιλάμε λοιπόν για κάποιο τέτοιο φαινόμενο ή για μια απλή σύμπτωση όσον αφορά το πρώτο γεγονός? Και κατά πόσο μπορεί να σχετίζεται με το δεύτερο γεγονός?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2008, 08:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ kardasian, καλώς ήλθες κοντά μας.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

Λέγεται ότι κατά την διάρκεια του ύπνου μας το κέντρο συνείδησης του ανθρώπου μεταβαίνει από το φυσικό πεδίο στο αστρικό (πεδίο των συναισθημάτων).
Τις περισσότερες φορές δεν έχουμε ανάμνηση αυτού του γεγονότος κι ίσως και να το αγνοούμε αλλά υπάρχει η περίπτωση να έχουμε επίγνωση αυτής της διαδικασίας.
Σχετικά με το όνειρο σου λοιπόν, υποθέτω ότι σου προξένησε εντύπωση το γεγονός ότι ενώ είδες όνειρο σου την ένδειξη του ρολογιού 12:10, ξύπνησες κι είδες ότι πράγματι ήταν 12:10.

Αυτό από την άλλη μπορεί να είναι κι απλά μια σύμπτωση, μπορεί κι όχι.
Μήπως είχες ξυπνήσει νωρίτερα και ζαλισμένος από τον ύπνο ένιωσες ότι ονειρεύεσαι;
Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με ένα σημείο του μηνύματος σου:

quote:
Πριν ένα μήνα περίπου λοιπόν, ενώ κοιμόμουν, είδα στο όνειρο(?)μου ότι [...]

Γιατί έχεις βάλει το ερωτηματικό δίπλα από τη λέξη "όνειρο";

Σχετικά με το δεύτερο περιστατικό δε νομίζω πως έχει να κάνει με την αστρική προβολή.
Κάποιοι άνθρωποι έχουν ένα πολύ διαπεραστικό ή έντονο βλέμμα το οποίο πραγματικά μπορεί να καθηλώσει τον άνθρωπο που κοιτάνε.
Το ίδιο μπορεί να γίνει και με τον τρόπο που χαμογελάει κάποιος.
Υπάρχει πάλι η πιθανότητα να σε φλέρταρε...



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kardasian
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2008, 08:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kardasian
Αυτό ακριβώς μου προκάλεσε εντύπωση, ότι όντως η ώρα ήταν 12:10. Και είμαι σίγουρος ότι δεν ήμουν ζαλισμένος απο τον ύπνο, καθότι είχα επίγνωση ότι ήταν όνειρο ή ίσως αστρική προβολή, δεν ξέρω τί απο τα δύο, γι'αυτό και έβαλα το ερωτηματικό για το όνειρο. Για το δεύτερο γεγονός δεν θα μου προξενούσε εντύπωση εάν δεν συνεβάινε την ίδια μέρα με το πρώτο γεγονός, αλλά και με το ότι το ίδιο βράδυ, με το που ανοίγω την τηλεόραση μια πανομοιότυπη ηθοποιός κοίταξε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο έναν συμπρωταγωνιστή της..

Δεν ξέρω, 2 συμπτώσεις την ίδια μέρα μου φάνηκαν περίεργες. Ιδού και η εν λόγω ηθοποιός με την οποία έμοιαζε η κοπέλα που είδα:http://en.wikipedia.org/wiki/Claire_Danes

Τώρα κάποια άλλα τρελά όνειρα που έχω δει, με απίθανες ιστορίες συνωμοσίας για τον πλανήτη, σε ποιο τόπικ να τα γράψω?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2008, 10:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ kardasian, υπάρχουν αρκετά θέματα σχετικά με τα όνειρα οπότε θα μπορούσες να διαβάσεις μερικά από αυτά και να αναφέρεις τις δικές σου εμπειρίες σε ένα από αυτά.

Ενδεικτικά σου παραθέτω κάποια από αυτά (κλίκαρε στους παρακάτω τίτλους για να μπεις κατευθείαν):

ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ

βλεπετε "προφητικα" ονειρα?

Εξηγηση ονειρου!!!

Φυσικά υπάρχουν πολλά ακόμη θέματα σχετικά με τα όνειρα.
Μπορείς να βάλεις τη λέξη "όνειρο" στη μπάρα επάνω αριστερά, να έχεις επιλέξει το ESOTERICA.gr - είναι ήδη προεπιλεγμένο και να κλικάρεις στην επιλογή "Αναζήτησε!".
Με αυτόν τον τρόπο θα σου εμφανιστούν όλες οι σχετικές συζητήσεις με τα όνειρα.

Αυτό μπορείς να το κάνεις και για οποιοδήποτε άλλο θέμα σε ενδιαφέρει, βάζοντας τη λέξη - κλειδί.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mangel
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2008, 13:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mangel
Γεια σας και ευχαριστώ προκαταβολικά για το καλωσόρισμα.
Κάποιοι πιστεύουμε ότι εκτός από το σώμα υπάρχει κάτι πιο αληθινό μέσα μας.Το λέμε ψυχή, πνεύμα... αλλά δεν έχει σημασία. Απλά είναι αυτό το αθάνατο που είμαστε αληθινά.
Δεν είναι κάτι φανταστικό γιατί λειτουργεί εδώ και τώρα αν του το επιτρέψουμε. Και φυσικά λειτουργεί ακόμη όταν το σώμα κοιμάται.
Δεν μπορεί να εξαφανισθεί η ψυχή όταν το σώμα κοιμάται.Συνεχίζει φυσικά να υπάρχει και να λειτουργεί στον κόσμο της.(και δεν εννοώ ότι είναι φευγάτη επειδή ζει στον κόσμο της!)
Από αυτόν τον κόσμο υπάρχουν πολλές αναφορές.Είναι εκεί που οι άγιοι άνθρωποι έβλεπαν τα οράματά τους όταν τους καθοδηγούσε ο θεός.
Μα το θέμα δεν είναι θεολογικό.Απλά η άγιοι άνθρωποι είχαν την ψυχή τους καθαρότερη δηλαδή σε κάποιο βαθμό απαλλαγμένη από ελαττώματα(τα λεγόμενα δαιμόνια).
Αυτά τα ελαττώματα μας κάνουν να ξεχνάμε καθώς χανόμαστε σε φαντασίες σκέψεων και επιθυμιών.
Δεν έχουμε την επιλογή να εξαφανίσουμε την ψυχή μας όταν θα πάμε να κοιμηθούμε.Θα συνεχίζει να ζει και όταν το σώμα κοιμάται αλλά στη διάσταση αυτήν της πραγματικότητας που λέγεται Αστρικός Κόσμος.
Δεν είναι το ερώτημα αν είναι καλό να πάμε εκεί ή αν είναι επικίνδυνο... το ερώτημα είναι... εσείς προτιμάτε να βγείτε στην εθνική οδό με τα μάτια δεμένα ή ανοιχτά?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mangel
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 01:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mangel
Η ψυχή πάντα υπάρχει και κινείται κάπου μα δυστυχώς, σε εμάς που δεν είμαστε και τόσο άγιοι άνθρωποι, ξεχνάει το που βρίσκεται.
Το ζήτημα με τα ελαττώματα μπορούμε να το δούμε και ως μια κακή εκπαίδευση του Νου.Η σκέψη μας συνήθισε να πετάει πάντα και να βρίσκεται αλλού από αυτό που κάνουμε και από αυτό που ζούμε τώρα.Το μόνο που χρειάζεται η ψυχή μας είναι να ξαναγίνει φυσιολογική δηλαδή να σταματήσουμε να την ταξιδεύουμε σε σκέψεις(φαντασίες,όνειρα)για να μπορεί να καταλαβαίνει το τώρα που είναι ο πραγματικός κόσμος γύρο μας.
Τότε, όταν κοιμηθεί το σώμα η ψυχή θα συνεχίσει να καταλαβαίνει το τώρα που σε εκείνη τη στιγμή θα είναι ο Αστρικός Κόσμος γύρο μας.
Κάποιες φορές πριν κοιμηθούμε τυχαίνει να ζούμε το τώρα και να νοιώσουμε λίγο το μυστήριο του ύπνου όπου αφήνουμε το σώμα για να μην το επηρεάζουμε και να μπορέσει να φορτίσει της μπαταρίες του.Τότε η ψυχή μας αρχίζει να καταλαβαίνει τον Αστρικό Κόσμο μα μόνο μέχρι να έρθει κάποια σκέψη που μας κάνει να φανταστούμε άλλα μέρη και ξεχνάμε που βρισκόμαστε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mangel
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 02:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mangel
Ψυχή, πνεύμα, συνείδηση... για τώρα δεν έχει σημασία πως είναι το σωστότερο να τον πούμε μα πως μπορούμε να ζούμε τον αληθινό μας αθάνατο εαυτό.
Ολοι κάποια φορά έχουμε αισθανθεί τον αληθινό μας εαυτό λιγότερο ή περισσότερο.
Είναι τότε που δεν χάνουμε τον χώρο γύρο μας αλλά νοιώθουμε τι κάνουμε και που βρισκόμαστε, δεν μας ταξιδεύουν οι σκέψεις και οι επιθυμίες με φαντασίες αλλά τις βλέπουμε να περνούν και να φεύγουν σαν κάτι ξένο από εμάς.
Το λάθος που κάνουμε είναι ότι εμείς εκπαιδεύουμε τον εαυτό μας καθημερινά σε αυτό που ονομάζω "σύνδρομο της τηλεόρασης".
Καθόμαστε στο σαλόνι αλλά έχουμε ξεχάσει ότι είμαστε εκεί γιατί έχουμε χαθεί μέσα στις εικόνες τις τηλεόρασης.
Κάθε σκέψη γίνεται τηλεόραση που μας παίρνει και αρχίζει να παίζει το έργο της.
Ενώ η ψυχή μας όταν δεν κοιμόμαστε είναι στο σαλόνι ή οπουδήποτε στον φυσικό κόσμο έχει ξεχάσει το χώρο και τον εαυτό της γιατί βρίσκεται στα έργα των σκέψεων.
Ενώ η ψυχή μας όταν κοιμόμαστε βρίσκεται στον Αστρικό Κόσμο, καθώς όλη μέρα βρισκόταν στα έργα των σκέψεων, συνεχίζει και εκεί να τα παρακολουθεί αλλά τώρα αυτά τα έργα γίνονται ζωντανές εικόνες, δηλαδή όνειρα.
Για να καταλαβαίνουμε και στον Αστρικό Κόσμο τον χώρο και τον εαυτό μας πρέπει να μην αφήνουμε τις σκέψεις να ανοίγουν την τηλεόραση αλλά να είμαστε αφοσιωμένοι με όλη την ψυχή μας κάνοντας μόνο ένα πράγμα κάθε φορά χωρίς να σκεφτόμαστε τίποτα άλλο.Οταν τελειώσουμε το ένα τότε περνάμε στο επόμενο χωρίς να επιτρέπουμε στον Νου να πετάει στη μία και την άλλη σκέψη.
Ετσι αρχικά γινόμαστε φυσιολογικοί, χαιρόμαστε κάθε στιγμή ως τα βάθη της ψυχής, κάνουμε τα πράγματα πιο σωστά γιατί δεν κάνουμε πολλές μαζί μισές δουλειές και πολύ σύντομα αρχίζουμε να λειτουργούμε το ίδιο φυσιολογικά και στον Αστρικό Κόσμο... όταν το σώμα μας αναπληρώνει τη ζωή στου ύπνου το σκοτάδι, το απαλό σα χάδι... που τότε πια γίνεται φως... αν είναι της ζωής σου ο σκοπός... και σβήσεις την τηλεόραση βεβαίως, βεβαίως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
who_me
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 08:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who_me
quote:

quote:

Kαλησπερα σε ολους σας ..
Θαθελα να ρωτησω , αν καποιος εχει αξιοπιστη απαντηση , πανω σε κατι σχετικο .
Μπορει κανεις να μου απαντησει , οταν καποιος "βγαινει απο το σωμα " ,
προβαλλεται σε πραγματιικο χωρο η προεκταση της νοητικης του υποδομης ?
Και αν μετα την οριστικη ρηξη με το σωμα ( θανατος ), συμβαινει το ιδιο?
Επισης αν ( σχεση μαθητη- δασκαλου )καποιος μπορει και πως , να επηρεασει
αλλους που αναγνωριζει εκει ( μεσω αποτυπωσης στην διανοια του ), και πανω απο 40 μερες απο την αποχωρηση του ?
H ( kuntalini ) επηρεαζει και πως?


Who_Me : Καταρχας οταν λεμε οτι καποιος βγαινει απο σωμα δεν εννοουμε απαραιτητα την αστρικη προβολη.Οι λεγομενες εξωσωματικες εμπειριες περιλαμβανουν αστρικη προβολη,αιθερικη προβολη,μεταθανατιες εμπειριες...Οταν προβαλλεσαι αστρικα μπορεις να βρεθεις οπουδηποτε-ειτε σε φανταστικα-ειτε σε αληθινα μερη.Μπορει να βρεθεις σε τοπολογιες οπου συχναζες ή σε μερη που ουτε καν μπορεις να φανταστεις!Τωρα οσον αφορα μετα τον θανατο δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να σου απαντησει σιγουρα,καθως οσοι ζησαν μια μεταθανατια εμπειρια εβλεπαν διαφορα πραγματα,οπως πνευματα ή ομορφα τοπια ή φωτεινα τουνελ...Ελπιζω να σε βοηθησα

Death is Only The Beginning!


Ευχαριστω σε και για την ανταποκριση και για τα στοιχεια που μου εδωσες !
Θα ηθελα να ξερω , σε συνεχεια των λεγομενων σου , την διαφορα αιθερικης - αστρικης και την σχεση αξιολογησης απο την ασκηση σε
εμπειριες τετοιου ειδους με την λεγομενη ..εξελιξη συνειδησης η
πνευματικοτητα ..(? )
Εαν ειναι δυσκολη η απαντηση μεσω του forum και δεν προσβαλλεται κανεις , πως αλλοιως θα μπορουσα να εχω μια επαφη μαζι σου για πιο
πολλες διευκρινησεις .. Ευχαριστω ουτως η αλλως ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Occultist
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2008, 15:10:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Occultist
Who Me : Η αιθερικη προβολη εχει να κανει με πραγματικες καταστασεις που οντως συμβαινουν στην πραγματικοτητα και οχι στο μυαλο σου οπως στην αστρικη προβολη.Για παραδειγμα αν προβληθεις αιθερικα μπορεις να δεις ενα οποιοδηποτε προσωπο τι κανει την συγκεκριμενη στιγμη.Για να επιτευχθει η αιθερικη προβολη απαιτουνται ισχυροι κραδασμοι και δεν ενδεικνειται για αρχαριους.Αυτα εχω να πω εγω.Αν εχω παραληψει κατι ας προσθεσει καποιος πιο εμπειρος...
Τωρα αν θες κατι αλλο βρες στειλε μου στο email που θα βρεις απο το προφιλ μου.

Death is Only The Beginning!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kotsis23
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2008, 00:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kotsis23
Katarxin kalispera sas.Eimai neo melos kai an kai akoma diabazo ta prota topics pou exoun ginei thelo na katatheso mia empeiria pou eixa ena bradi se ena..oneiro na to po den ksero..Katarxin koimomoun kai to oneiro arxise apotoma deixnontas apla ta eksis:Ego koitousa kanonika opos blepo stin kathimerini mou zoi apla apo pano mou itan mia morfi sataniki pou prospathouse na me pniksi.Thimamai oti kati mou elege alla ego arniomoun peismatika na simfoniso kai elega oti o theos tha me sosei.Telika ksipnisa entromos kai me ena fobero pono sto stithos pou kratisa gia kapia deyterolepta.Megalos ponos...
Perimeno apantisis me anipomonisia gia to an itan oneiro i kati allo :)
EyxaristoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2008, 12:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ Kotsis23, καλώς ήλθες κοντά μας.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια.

Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς έτσι ώστε τα μηνύματα σου να είναι ευανάγνωστα από όλους.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2008, 10:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρων τις συζητήσεις σας και χαίρομε που πολλοί άνθρωποι έχουν αυτές τις εμπειρίες.

Ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

Η Αιθερικη προβολή ανήκει στην 4η διάσταση και όπως λέει ο φίλος Occultist δεν είναι κάτι εύκολο. Απαιτήτε ειδική γνώση και εκπαιδεύσει.

Όταν κάποιος ταξιδεύει μέσω της 4η διάστασης, το φυσικό του σώμα εξαφανίζετε από το Φυσικό επίπεδο .Υπάρχει ειδική τεχνική που το φυσικό σώμα <φορτώνετε > στην 4η διάσταση . Κάτι παρόμοιο είχε συμβεί με το πείραμα της Φιλαδέλφειας.

Η Αστρική προβολή ανήκει στην 5η διάσταση αλλά αυτό που μπερδεύει πολύ τους ταξιδευτές της 5η διάστασης είναι ότι στην ιδία διάσταση ανήκει και το Νοητικό σώμα αλλά και Νοητικό επίπεδο.

Επίσης στην 5η διάσταση ανήκουν και οι Υποδιαστασεις. Αυτές είναι οι 9 Δαντικές κολάσεις του πλανήτη και μπορούμε να πούμε πως είναι οι κατώτερες περιοχές του Αστρικού επιπέδου.

Τα όνειρα ανήκουν και αυτά στην 5η διάσταση και κάθε βράδι ταξιδεύουμε σε αυτή είτε το θυμόμαστε είτε όχι.

Οι εφιάλτες αλλά και οι δυσάρεστες Αστρικές εμπειρίες έχουν άμεση σχέση με τις κατώτερες περιοχές του Αστρικού.

Σε αυτές τις διαστάσεις υπάρχουν όντα νοήμων που άλλα υπηρετούν το καλό και αλλά το κακό.

Επίσης υπάρχει σύγχυση λόγω το ότι η κατανόηση μας και η επίγνωση μας δεν είναι ανεπτυγμένες με αποτέλεσμα να βρισκόμαστε μπλεγμένοι σε διάφορες καταστάσεις που δεν μπορούμε να εξηγήσουμε.

Αυτοί που περνούν από το επίπεδο τον κραδασμών και την σωματική παράλυση ας δοκιμάσουν την στιγμή των κραδασμών να επεκτείνουν το χέρι τους σαν να ήταν από λάστιχο.
Επίσης μπορούν να παίξουν λίγο με τους κραδασμούς π.χ Μεταφέρετε τους κραδασμούς όλους στα πόδια ή στο κεφάλι.

Κάποια άτομα μπαίνοντας στην σωματική ακινησία και στους κραδασμούς βρίσκονται μπλεγμένα με Τις Υποδιαστασεις και το Νοητικό επίπεδο που έχει την δυνατότητα να προβάλει <<νοητικές αντιπροσοπιες>> αλλά και με όντα αυτών των διαστάσεων με αποτέλεσμα να έχουμε μια δυσάρεστη εμπειρία . Αυτή η εμπειρία λέγετε ΜΟΡΑ ή Ο ΙΣΚΙΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΠΛΑΚΩΝΕΙ με μια έντονη αίσθηση βάρους στο στήθος.

Οι ανώτεροι κόσμοι χρειάζονται αυξημένη συνείδηση.

Ζούμε μηχανικά . Μηχανικά τρώμε ,περπατάμε ,κάνουμε ερωτά μιλάμε, σκεφτόμαστε.
Ένας άνθρωπος που δεν κοιμάται είναι αυτός που μπορεί να αυτοπαρατηρηθει και να έχει ενθημησει Εαυτού.

Αυτή η παρατηρήσει μας δίνει την δυνατότητα να ζούμε στο τώρα και μας αλλάζει την εσωτερική ποιότητα .
Όσο πιο πολλή εξασκούμαστε στην αυτοπαρατήρηση τόσο αυτή βαθαίνει και η κατανόηση γίνετε μεγαλύτερη. ΑΥΞΑΝΕΙ Η ΕΠΙΓΝΩΣΗ και γινόμαστε ολοένα και ποιο συνειδητοί.

Πρέπει να ξυπνήσουμε στο φυσικό επίπεδο να δούμε τα λάθη μας τα ελαττώματα μας τις συνήθειες μας τις μηχανικοτητες μας .Αυτή η προσπάθεια απόταυτίζει την συνείδηση μεγαλώνει την επίγνωση και ξεκαθαρίζει τα πράγματα στις ανώτερες διαστάσεις.

Κάπου διάβασα << θα έβγαινες με δεμένα μάτια στην εθνική οδό; >>

Έτσι ζούμε με δεμένα μάτια.

Όσο πιο συνειδητοί γινόμαστε στο φυσικό επίπεδο τόσο πιο συνειδητή είμαστε στις ανώτερες διαστάσεις.

Μπορώ να παρατηρήσω το σώμα μου τα συναισθήματα μου τις σκέψεις μου.
Ποιος παρατηρεί;

Να είστε καλά.






Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy