ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΩΣ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ ΤΟΥ ΝΤΑΒΕΛΗ ;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kakao
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2002, 00:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kakao  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορει να περιγραψει καποιος την διαδρομη για την σπηλια του Νταβελη - ισως και με καποιο σχεδιαγραμμα ; Ξερω πως ξεκινας απο την Α.Τριαδα, απο εναν δρομο αριστερα, και προχωρας στον "κεντρικο" χωματοδρομο που συναντας "γενικα" προς τα πανω ( ;;!! ) προς τα ρανταρ που φαινονται στην κορυφη, αγνοωντας παραδρομους και μικρα μονοπατια που συναντας - ειναι αδυνατο να χαθεις, μου ειπαν, θα την βρεις οπωσδηποτε! Πηγα μια φορα πριν λιγες μερες και ... σπηλια δεν βρηκα - ο "κυριος χωματοδρομος" οδηγουσε κατευθειαν σε μια μεγαλη μπαζωμενη εκταση, ( το χωμα εμοιαζε φρεσκο, αφρατο, πρεπει τωρα να το εστρωσαν ). Τι διαβολο, σκεφτηκα, την ανατιναξαν; εξαφανιστηκε; απ΄τα μυστηρια της πεντελης κι αυτο; Ενα μονοπατι αλλο που ακολουθησα δεν οδηγουσε σε σπηλια...Ειναι η πρωτη φορα που "πηγα" στην σπηλια, το νομιζα ευκολο να την βρω και νοιωθω μαλλον ντροπη που ο Μεγαλος Ερευνητης μεσα μου εμεινε μπουκαλα, αναφωνων ΜΑΛΤΑ ΓΙΟΚ. Ας δωσει, οποιος μπορει, λεπτομερεστερες οδηγιες για την διαδρομη προς την σπηλια - μηπως ειναι καποιο μικρο μονοπατι που ευκολα προσπερνας; ειναι αληθεια πως εψαχνα για εναν πλατυ σχετικα δρομο, αφου καποτε ειχαν περασει μηχανηματα γαι τα εργα στην σπηλια και εξαλλου ειχα δει και προσφατες (17/7/02 ) φωτογραφιες στο site του Μπαλανου (http://www.locus7.gr/facts.htm) ξανα για εργα στην σπηλια, γεωτρησεις, ξερωγω τι αλλο - ειχα παρει σας λεω καμερες, πυξιδες, αλλα... φευ ω Ελλας, που ελεγε κι ο παππους μου.

akpe
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2002, 14:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akpe  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος akpe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
loipon...tha sou perigrapsw opws thimamai otan eixa paei egw, prin peripou dio xronia .

opws anevaineis stin penteli, ftaneis se ena stavrodromi opou aristera se pigainei sto monastiri, deksia se pigainei sto vouno. Striveis deksia, kai proxwras peripou 300-500 metra, wspou na deis sta deksia sou ena ksilino kioski (apo auta ta kuklika me ta pagkakia). 20-30 metra pio katw vgainei ena monopati apo ta deksia, pou mexri ti mesi tou paei autokinito. apo ekei einai to poly 200 metra podarodromos.

Ps1: an endiaferesai se peripou 2 vdomades tha pragmatopoiisw me tin omada mia mikri eksereunisi tis spilias. steile mou mail :)
Ps2: sorry gia tous latinikous xaraktires alla den mpainw apo to spiti mou :/

I never wanted to know...
Never wanted to see...
I've wasted my time
'till time wasted me...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arzuna
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2002, 15:08:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arzuna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσορίζοντας τον ή την(;;) kakao και συμπληρώνοντας τις πληροφορίες που έδωσε ο, πάντα πρόθυμος , akpe, θέλω να πω πως έχει απόλυτο δίκιο για την γενική έλλειψη πληροφοριών σχετικά με την "διαβόητη" Σπηλιά!

Και όπως φαίνεται πολλοί άλλοι έχουν κατά καιρούς ψάξει ή ψάχνουν να βρουν σχετική ενημέρωση. Όπως και ο κος Στέφανος Στεφανίδης, από το 1997 μάλιστα! Αν επισκεφτείς τις πολύ καλοφτιαγμένες και "ψαγμένες" σελίδες του http://w4u.eexi.gr/~stefan/first.html θα βρεις στην http://w4u.eexi.gr/~stefan/strange07_ntaveli.html λεπτομερείς χάρτες για την εύρεση της Σπηλιάς που σχεδίασε γι'αυτόν ένας φίλος του που γνώριζε καλά την περιοχή.
Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω πόσο έχουν αλλάξει τα στοιχεία της περιοχής από την ημερομηνία δημοσίευσης των χαρτών, πάντως έχω την έντονη εντύπωση ότι η είσοδος για την Σπηλιά του Νταβέλη είναι πλέον κλειστή (έχει κτιστεί ή έχουν μπει κάγκελα κ.λπ.) και η επίσημη εξήγηση, ανάμεσα σ'άλλα, είναι ότι οι επισκέψεις στην Σπηλιά είναι επικίνδυνες (ισχύει για όλα τα σπήλαια φυσικά, οπότε ούτως ή άλλως επιδείξτε τη δέουσα προσοχή εάν πάτε). Δεν θέλω να σας αποθαρύνω φίλοι μου αλλά πιθανώς οι εξορμήσεις σας στην περιοχή να μην έχουν την κατάληξη που επιθυμείτε

Σε οποιαδήποτε περίπτωση πάντως μπορείτε να μοιραστείτε μαζί μας οποιαδήποτε καινούργια στοιχεία από τις εξερευνήσεις σας.

Καλή επιτυχία!

"Η Θυσία της Γνώσης είναι πιο μεγάλη από κάθε υλική θυσία. Η Γνώση είναι αυτό που μέσα του, κάθε πράξη φτάνει στο ανώτατο σημείο της"

Edited by - Arzuna on 19/08/2002 15:10:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fmo
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2002, 23:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fmo  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος fmo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Geia se olous.Mou ekane entypwsh oi photos apo Mpalano me ta mhxanhmata mesa sth sphlia.Egw eixa paei Iounio kai den yphrxe tipota.Katevhka gia photografhsh sth mikrh trypa pou odhgei katw sth mikrh limnoula.Oi parapanw xartes einai otan den yphrxan ta autokinhta.Mh paei kaneis me autokinhto apo ton xwmatodromo pou leei o xarths dioti to mono pou 0a kator0wsei 0a einai na spasei to karter tou autokinhtou kai na anebei podarodromo to miso bouno.Paei kanonika o dromos apo asfalto.Toses fores pantws pou exw paei den exw parathrhsei kati parakseno.Twra pou ema0a gia ta mhxanhmata 0a thn ksanaepiskeftw.Exei kaneis fwtografhsei me ypery0ro film th sphlia?Oi trypes sta mikra tunnel sto terma tous exei idea kaneis ti einai?

UFO-TISΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2002, 00:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ps1: an endiaferesai se peripou 2 vdomades tha pragmatopoiisw me tin omada mia mikri eksereunisi tis spilias. steile mou mail :)


Φίλε Ακπε, σου έστειλα ένα μείλ, αλλά μου επιστράφηκε πίσω....

Αν θές, στείλε μου ένα μέιλ με κλάποια άλλη διεύθηνση ίσως....

Φιλικά,
Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2002, 13:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και απο μενα που ειχα χαθει λογο διακοπων ..λοιπον καθε κατεργάρης στον παγκο του τωρα και ας μπω στο θέμα ..Αν βοηθάει αυτο για τον η την Κακαο ..λέω ..Στην σπηλια του νταβέλη πηγα πριν 2 μήνες περίπου ..οποτε το εχω φρεσκο!!!!!!Ολη η διαδρομή μεχρι το σταυροδρόμη για μοναστήριειναι κατανοητή...εκεί πας προς τα δεξιά αντίθετα απο το μοναστήρι...συνεχίζεις ευθεία μεχρι να συναντησεις μια μικρή πινακίδα που λεει An θυμάμε καλά ..STEFI εκει μπαινεις στο χωματόδρομο ...που αν εχεις χαμηλομένο αμαξι...θα τα ακούσεις αν ο οδηγός ειναι πολυ πορωμενος με το αμάξι του ...ετσι τα ακουγα και εγω κάθε φορά που πεφταμε σε λακούβα ..τεσπα ..εκει συνεχίζεις το χωματοδρομο ..μεχρι που να συναντήσεις στα αριστερα σου ενα ανοιγμα σαν σκαμένη σπηλία ..εκει μπορεί να δεις και αναριχητές ..εκει μπορεις να αφήσεις και το αμάξι....και να συνεχίσεις με τα πόδια ..το δρομάκι που οδηγεί στην σπηλιά, στα αριστερά πάντα ..θα δεις ενα τούνελ που το εχουν κλείση με κάγκελα ..μπορείς να μπείς και μέσα ετσι απο περιεργεια...Πάντος οταν φτάσεις στην σπηλιά να εχις οποσδήποτε φακό γιατί αν πας μεχρι μέσα στο τέλος της σπηλιάς θα [ροσέξεις οτι υπαρχει ενας βράχος που σφραγίζει την εισοδο, σαυτόν τον βραχο εχουν σφηνώση εναν ιμάντα ..που αν τον κρατη΄σεις και ανέβεις θα βρείς στην αριστερή μεριά μιά τρύπα ..πολυ μικρή ..αλλα απ'οτι φαινεται πρεπει να εχει περασει κόσμος μεσα ..γιατι αν φωτίσεις στο εσωτερικό θα δείς κουτιά απο film...μεχρι εκει εχω φτασει. ελπίζω να σε βοηθησα κάπως.
Τέλος θα ηθελα να ρωτήσω κάτι σε οποιον ξέρει ..εμαθα οτι υπάρχει μια βάση κατω απο την σπηλιά, και οτι καποια στιγμη ειχε παει ενας παπας εκει, τον παραλαβανε απο ενα ασανσερ που ανοιξε μεσα απο τους βράχους?????? και τον κατεβάσανε στα εγκατα του βουνού που υπήρχαν πολλά δωμάτια με το σήμα της ραδιενέργειας ...Το ξερώ μπορεί να ακουστώ τρελλή !!!!!!!! αλλα αν ξέρει κάποιος κάτι ..ας το πει ..γιατί απο τ'οτε που πήγα στην σπηλιά μου εγινε μονιμη ιδέα..και με επηρέασε πολύ αυτό το μέρος ..
Ευχαριστώ ..τα ξαναλέμε..

catΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2002, 16:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρα σε ολους
Την ιστορια με τον παπα την εχω ακουσει και εγω μαλιστα μου ειπαν οτι επροκειτο για τον μητροπολιτη Ζακυνθου!! (Χρυσοστομο αν δεν κανω λαθος). Επισης αυτος που μου ειπε για το περιστατικο ανεφερε οτι τον εβγαλαν με οχημα απο την βαση της Νεας Μακρης!! Τι να πω ακουγονται απιστευτα ολα αυτα αλλα ποιος μπορει να πει με σιγουρια οτι δεν συμβαινει κατι η το αντιθετο; Το μονο που μπορω να καταθεσω εδω απο προσωπικη μου εμπειρια ειναι οτι εντος της σπηλιας ειχα παει με ενα πεδιομετρο μετρησης εντασεως πεδιου με οθονη και απο τους 47mhz εως και τους 860mhz λαμβανα μια ισχυρη παλμικη παρεμβολη σε ολο το φασμα αυτο με εντονες μπαρες να εμφανιζονται στην οθονη του πεδιομετρου.
Εδειχνε σαν να υπαρχει μια εκπομπη απο καποιο μηχανημα κατι σαν παρασιτο θα ελεγα.
φιλικα
ΠΑΝΕΙΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

savel
Μέλος 1ης Βαθμίδας


76 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 01:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους savel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
foveri i istoria me ton papa
mipws uparxei telika organomeno sxedio?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SAUDi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 11:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SAUDi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γνωριζει κανεις τι γινεται με την τρυπα στο βαθος της σπηλιας που οδηγει στην λιμνουλα?? Γιατι ακουσα οτι την μπαζοσανε! αληθευει?? ξερει κανεις?

-=Rabigh , D4 lost C1ty in Da D3sert o Ar4bia=-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

click
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2004, 22:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους click  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1- http://www.v-j-enterprises.com/ntavelis.html
μια μικρη περιληψη για την σπηλια

2- http://www.anagnosis.gr/Attica.htm
ενα ταξιδιωτικο που ξαναλεει τα γνωστα

3- http://www.anagnosis.gr/Davelis_Cave.htm
μια ενδιαφερουσα πλρηροφορια στο κατω μερος της σελιδας
Note to visitors:

quote:
In addition, the exotic and sinister reputation of the place attracts strange characters. Local people who visited in light snow in the winter a few years ago were surprised to find a large number of people sitting down inside the cavern. They were not welcoming, to put it mildly, nor were they informative as to who they were, or what they were doing there.

Οι ντοπιοι βρηκαν μεσα στην σπηλια εναν μεγαλο αριθμο αγνωστων που δεν τους καλοσορισαν και που δεν εμαθαν ουτε ποιοι ηταν, ουτε τι γυρευαν στην σπηλια.
Μηπως ξερει κανεις αλλες λεπτομερειες για ο περιστατικο?

Edited by - click on 26/02/2004 22:37:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy