ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stam
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 23:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτάζοντας το forum "αιθέρας" (στην κατηγορία Παράξενο), μου γεννήθηκε η απορία κατά πόσο ετοιμολογικά μπορεί η λέξη "ελευθερία" να σχετίζεται με την λέξη "αιθέρας".

Ξεκινάω κάποιο καινούργιο θέμα λοιπόν, ρωτώντας εάν κάποιος γνωρίζει την ελληνική (γιατί σίγουρα περί ελληνικής λέξης πρόκειται) ρίζα της λέξης, ώστε να μπορέσουμε να κατανοήσουμε και την σημασία της.

Εάν όντως υπάρχει η σχέση αυτή με τον "αιθέρα", φαντάζομαι ανοίγονται τεράστιοι δρόμοι αλήθειας μπροστά μας, που δείχνουν ποιοι είμαστε και που πάμε.

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 01:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

....ρωτώντας εάν κάποιος γνωρίζει την ελληνική (γιατί σίγουρα περί ελληνικής λέξης πρόκειται) ρίζα της λέξης, ώστε να μπορέσουμε να κατανοήσουμε και την σημασία της.


μια απλή ερώτηση....

Πόσο ελεύθεροι πιστεύεις οτι ήταν πραγματικά οι αρχαίοι ημών και τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό..
Χεχεχεχε, Συζητήσεις ....??????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 01:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αιθ-έρας < αρχ. αιθήρ < αίθω = καίω
ε-λεύθ-ερος < πρόθεμα ε + ΙΕ ρίζα *leudh = αυξάνω, αναπτύσσομαι αλλά και "πλήρης", ομόρριζο π.χ. με το libre (γαλλικά).

Παραδόξως, ενώ από τη ρίζα *leudh βγαίνει επίσης η λέξη "λαός" σε καμία 20αριά ΙΕ γλώσσες (old english: leeod, σλαβ. ljudje κλπ), στα ελληνικά η λέξη "λαός" δεν έχει σχέση με το "ελευθερία".
Υπάρχει μία υποψία ότι συνδέεται με το χιττιτικό lakka = πόλεμος, αλλά κανείς δε μπορεί να το ισχυριστεί με βεβαιότητα.

πηγή: Μπαμπινιώτης

Έτσι από περιέργεια:
α) Τι έχετε πάθει όλα σας με τον αιθέρα τώρα τελευταία; Τι βλακώδες urban legend κυκλοφόρησε πάλι;
β) Τι έχουν τα λεξικά και δεν τα κοιτάς; Δεν τα εμπιστεύεσαι και εμπιστεύεσαι τον κάθε ανώνυμο ή επώνυμο τσαρλατάνο στο Ιντερνετ;
γ) Δηλαδή τι είδους δρόμοι θα μας άνοιγαν ακόμα και αν ήταν έτσι; Οι λέξεις 'πόλεμος' και 'πέλμα' είναι επίσης ομόρριζες, μπορείς να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα από αυτό;

Και βέβαια έχει δίκιο ο Βριλ. Στους αρχαίους ημών το 99% ήταν δούλοι, γυναίκες ή παιδιά. @@ ελεύθεροι ήταν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 10:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπως λέει και ο junk το "αιθήρ" βγαίνει από το αίθω. Θεωρείται δε από τους αρχαίους ως το ανώτερο στρώμα του αέρα, ενώ το κατώτερο ονομάζεται αήρ.

Για το "ελευθερία" βρήκα και μία δεύτερη πιθανή ετυμολογία, μπορεί να προέρχεται από το ελεύθω (του έρχομαι)

Κοινώς καμία σχέση το αιθήρ με το ελευθερία.

Για το "λαός" βρήκα ότι μπορεί να συσχετίζεται προς το λεία, αλλά δεν μου κολλάει. Γιατί να αποκλείσουμε την ετυμολογία της λέξης από το λάας-λας που σημαίνει πέτρα; Ετσι σχετίζεται και με τον μύθο του Δευκαλίωνα και της Πύρρας. Αν δεν κάνω λάθος το αλφα είναι μακρό και στα ιωνικά αντί για λαός έχουμε ληός ενώ στα αττικά λεώς.

Δεν ξέρω πόσο ελεύθεροι ήταν οι αρχαίοι, πάντως είχαν ανάγει την ελευθερία σε ύψιστο αγαθό. Και βέβαια είχε σχέση με την ελευθερία και την αυτοδιάθεση του κράτους-πόλης και όχι την προσωπική.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 16:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για το "λαός" βρήκα ότι μπορεί να συσχετίζεται προς το λεία, αλλά δεν μου κολλάει. Γιατί να αποκλείσουμε την ετυμολογία της λέξης από το λάας-λας που σημαίνει πέτρα; Ετσι σχετίζεται και με τον μύθο του Δευκαλίωνα και της Πύρρας. Αν δεν κάνω λάθος το αλφα είναι μακρό και στα ιωνικά αντί για λαός έχουμε ληός ενώ στα αττικά λεώς.

Το πρόβλημα είναι ότι ο παλιότερος τύπος της λέξης είναι λαFός (λαwός). Το w είναι που κάνει τη λέξη άσχετη με οτιδήποτε άλλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stam
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 16:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηλαδή τι είδους δρόμοι θα μας άνοιγαν ακόμα και αν ήταν έτσι; Οι λέξεις 'πόλεμος' και 'πέλμα' είναι επίσης ομόρριζες, μπορείς να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα από αυτό;

Αγαπητέ junk95
Κανείς δεν ταυτίζει τις λέξεις με την αλήθεια. Οι λέξεις όμως κρύβουν την αλήθεια και αυτός είναι ο πιο βασικός λόγος που πρέπει να μας προβληματίσει.

Είδικά όταν μιλάμε για έναν λαό που "φιλοσοφικά" είχε φτάσει σε ένα υψηλότατο επίπεδο γνωρίζοντας κατά πολύ την αντικειμενική πραγματικότητα (είτε γιατί την έμαθε , είτε γιατί "κάποιοι" του την φανέρωσαν) νομίζω πως μέσα από την γλώσσα του μπορείς να μάθεις πολλά πράγματα από αυτά που γνώριζαν.

quote:

Πόσο ελεύθεροι πιστεύεις οτι ήταν πραγματικά οι αρχαίοι ημών και τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό..

Δεν εξετάζουμε εδώ εάν όντως οι αρχαίοι έλληνες ήταν πραγματικά ελεύθεροί. Αυτό είναι ίσως ένα καλό -διαφορετικό όμως- θέμα για forum. Ακόμα και να μην ήταν όμως (όπως πολύ σωστά αναφέρεις), αυτό δεν μειώνει ούτε στο ελάχιστο την σημασία της και την αλήθεια που η λέξη αυτή κρύβει.

Ο απλός λαός το πιθανότερο είναι να μην γνώριζε καν την πραγματική σημασία της λέξης αυτής στην καθημερινή της χρήση. Αυτό όμως δεν σημαίνει κάτι, γιατί ανεξάρτητα από το ποιος την χρησιμοποιεί η ιδέα πάνω στην οποία στηρίχθηκαν αυτοί που την επινόησαν, υπάρχει. Και σίγουρα κρύβει πολλά.

Ίσως αυτή η αλήθεια κρύβεται ακόμα πιο πίσω από τις λέξεις και είναι πολύ δύσκολο να την συλλάβουμε μέσα από λεξικά. Απλά γιατί μας λείπουν βασικές γνώσεις (και αξίες).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 16:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και βέβαια έχει δίκιο ο Βριλ. Στους αρχαίους ημών το 99% ήταν δούλοι, γυναίκες ή παιδιά. @@ ελεύθεροι ήταν.


Σε ευχαριστώ!

KAKO Vril μεν,
ΑΧΑΡΙΣΤΟ Vril ποτέ !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stam
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 17:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στον ιπτάμενο δίσκο του ROSWELL βρέθηκε μια επιγραφή γραμμένη σε μια πινακίδα . Έγραφε την λέξη "ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ".

http://trowbridgeplanetearth.com/ALI/ROS/Wreck.html

Ξέρω πως το θέμα το κάνω αρκετά πολύπλοκο τώρα.
Χρειάζεται όμως για να σκεφτούμε και λίγο χωρίς λεξικά παραπέρα από αυτά που ήδη ξέρουμε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 17:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστούμε για την ερμηνεία της επιγραφής Roswell, που έλεγε «ελευθερία».

Αυτό εδώ, που ήταν από την πίσω μεριά, μπορει κανείς να το ερμηνεύσει;
Έχουμε λόγους να ιστεύουμε οτι είναι ομοιοκαταληξία...

@@@

Κ - Ο πρώτος δεισιδαιμονολόγος του Διαστήματος

Edited by - kynikos on 17/06/2004 17:22:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stam
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 17:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε "kynikos"

Σου είναι έυκολο να γίνεις λίγο πιο σαφής σε αυτό που θες να πεις?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 19:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαρίστως αγαπητέ stam,

Να προσπαθήσω ο'τι μπορώ.
Θυμήσου πως λέμε τους εξωγηίνους - ΕΤ, ναι;

Πιθανολογείται από κάποιούς (δεν έχω το λινκ τώρα, αλλά θα ψάξω να το βρώ) οτι το ΕΤ μοπρεί να μην σημαίνει Extra-Terrestrial, όπως συνηθίζουμε να πιστεύουμε, αλλά extra testicle... Τι να σημαίνει αυτό;

Δες επίσης και το τοπικ ΓΑΤΑΚΙΑ ΣΟΥΒΕΝΙΡ και νομίζω θα καταλάβεις τί ακριβώς εννοώ...

Φιλικά (κι ας αστειεύομαι)
Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 22:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομίζω ότι λέει η επιγραφή "Ι-beam" ελευθερία. Έχω φτιάξει μια ιστοσελίδα εδώ και πολύ καιρό που δίδει μια άλλη ερμηνεία:

http://www.geocities.com/thiva20/Hellenic/index6a_h.htm

Βέβαια μετά από μελέτη των αρχαίων Ελληνικών αλφαβήτων αλλά και μιας μυστήριας Ελληνικής επιγραφής πάνω από την είσοδο της μεγάλης πυραμίδας μπορεί να υπάρξει και τροποποίηση της ερμηνείας αυτής. Και στις δύο επιγραφές βλέπουμε διπλές κάθετες γραμμές στο γράμμα Φ. Όλα τα λεφτά είναι το Θ και Φ. Τι σημαίνουν; Προσέξετε ότι η Αιολική μορφή του ονόματος Ζευς είναι Δεύς και:

ΔΕΥΣ = 4 + 5 + 400 + 200 = 609

Στο Βοιωτικό αλφάβητο:

ΦΘ = 609

Ολόκληρη η δοκός λοιπόν πιθανώς να γράφει:

ΔΙΗΡΕ.Θ..Φ.ΕΛΞΕ

Το ερώτημα είναι τι σημαίνει Φ, Θ; Μήπως απλώς αναφέρεται σε ένα διακόπτη που μπορεί να "κουμπώνει" σε οριζόντια και σε κάθετη θέση; Ποιος ξέρει. Αν η επιγραφή είναι ψεύτικη τότε αυτός που την σκέφτηκε είχε γνώσεις εκτός τον άλλων και της ιερής γεωμετρίας των Ελληνικών γραμμάτων(βλέπε ιώτα παράλληλο σε τριγωνικό λάμδα παραπέμποντας σε τετρακτίνα).

Η επιγραφή της πυραμίδος:
http://www.geocities.com/thiva20/Hellenic/fixthyra.htm

και μια ανάλυση των "μονοσύλλαβων" γραμμάτων:
http://www.geocities.com/thiva20/English/monosyl.htm

Προσέξτε το λάθος; στο γράμμα φ στο αγγείο. Πολύ περίεργο.

Σχετικά με την ελευθερία η δική μου ετυμολογία είναι:

ελεάω(ρήμα: συμπαθώ) + θερείω(ρήμα: θερμαίνω) => ελευθερείω(σημαπαθώ την θέρμανση ή θέλω να θερμάνω) => ελευθερία

Η ελευθερία σχετίζεται με την κίνηση ή την προσπάθεια(μέσω ενεργείας) να απεμπλακούμε από κάποιο περιοριστικό "δυναμικό". Η θέρμανση αυξάνει την κινητικότητα των ατόμων/μορίων, και ένα ηλεκτρόνιο με την κατάλληλη ενεργειακή διέγερση μπορεί να ελευθερωθεί από την τροχιά του γύρω από το άτομο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stam
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 23:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε "Ogygos"

Διάβασα για την εκδοχή σου σχετικά με το τι γράφει ο συγκεκριμένος δίσκος που είναι και πολύ πιθανή.
Βέβαια θυμίζω απλά πως το θέμα δεν είναι το αν γράφει την λέξη "Ελευθερία" ή όχι, αλλά τι μπορεί να σημάινει η λέξη αυτή.

Το περιστατικό του ROSWELL το ανέφερα απλά για να μας προβληματίσει λίγο το γεγονός πως και η λέξη αλλά και η ελληνική γλώσσα γενικότερα μπορεί να έχουν και κάποια εξωγήινη προέλευση.


quote:

ελεάω(ρήμα: συμπαθώ) + θερείω(ρήμα: θερμαίνω) => ελευθερείω(σημαπαθώ την θέρμανση ή θέλω να θερμάνω) => ελευθερία

Η ελευθερία σχετίζεται με την κίνηση ή την προσπάθεια(μέσω ενεργείας) να απεμπλακούμε από κάποιο περιοριστικό "δυναμικό". Η θέρμανση αυξάνει την κινητικότητα των ατόμων/μορίων, και ένα ηλεκτρόνιο με την κατάλληλη ενεργειακή διέγερση μπορεί να ελευθερωθεί από την τροχιά του γύρω από το άτομο.


Όσο για την ερμηνεία σου, όσο πιθανή και να ακούγεται , προσωπικά αισθάνομαι ότι δεν είναι σωστή. Δεν το λέω αυτο βασισμένος σε κάποιο λογικό επιχείρημα γιατί πραγματικά δεν έχω.
Είναι μια γενικότερη αίσθηση μου, ότι υπάρχει άμεση σχέση με την ρίζα της λέξης "Ελλάδα" που προέρχεται από το ελ=φως


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stam
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2004, 11:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛ (ΦΩΣ)

ΕΥ (ΚΑΛΟΣ)

ΑΙΘΗΡ (ΑΙΘΕΡΑΣ)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sirXris
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2004, 20:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sirXris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παραθέτω όπως ακριβώς μου μεταφέρθηκε. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει στην κατανόησή του, ευπρόσδεκτα τα σχόλιά του:

Η Ελευθερία «…δεν έγκειται εις μια νοητική-ψυχοσωματική στάση της εκάστοτε οντότητος αλλά ως μια αληθινή εμπειρική κατάσταση ύπαρξης. Ο έσω δρόμος, οι θυσίες, η πνευματικότις και η προσπάθεια που οδηγούν εις την του αιθέραν ύπαρξην τε κίνησιν οδηγούν το κάθε ον στην απόλυτη βιωματική ελευθερία.

Εξ αυτού προκύπτει:

Η μια είναι και η πιο γνωστή η σημασία της λέξεως όσον αφορά τους κοινωνικούς τομείς της ανθρώπινης διαβίωσης και εκφράζει την απελευθέρωση από μια κατάσταση.

Η συμπαντική όμως έννοια της λέξεως ελευθερία είναι και η ακριβέστερη. Η καθολική έννοια της λέξεως αναλύεται ως ελ-ευ-αιθήρ (568) και ως μόνο ταύτην κατάσταση μπορεί να επιτευχθεί το μέγιστον της έννοιας ελευθερία.

Αναλυτικά:

Μέσον Ελευθερία Εστίν Μέτρον Έψιλον Ένωσις Φάεθων

365 565 565 565 865 1265
1365

Η άνωθεν αριθμητικά αυξανόμενη συνάρτησις είναι μέχρι και σήμερα ανολοκλήρωτη αλλά αν βάλεις νοητικά το ανολοκλήρωτο της όποιας ελευθέρας κατάστασης γνωρίζεις και την συγκρίνεις με την πλήρως των ανθρωπίνων αναγκών και καταστάσεων αποδέσμευση ψυχής που επιτυγχάνεται δια να φθάσει κάποιος εις την αιθεροβασίαν (αιθερική εναρμόνισης) νοείς οτι ταύτη κατάσταση εστίν Ελ-ευ-αιθερίαν.

Αυτό εννοώ εγώ με την καθολική μυητική έννοια της λέξεως, ως "νιώθω" και επουδενί "γνωρίζω".»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2004, 10:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η συμπαντική όμως έννοια της λέξεως ελευθερία είναι και η ακριβέστερη. Η καθολική έννοια της λέξεως αναλύεται ως ελ-ευ-αιθήρ (568) και ως μόνο ταύτην κατάσταση μπορεί να επιτευχθεί το μέγιστον της έννοιας ελευθερία.
Ελ-ευ-αιθερίαν.
ΕΛ (ΦΩΣ)
ΕΥ (ΚΑΛΟΣ)
ΑΙΘΗΡ (ΑΙΘΕΡΑΣ)

Εμένα μου φαίνεται κάπως αυθέρετη αυτή η ετυμολογία. Πρώτα-πρώτα ποιός λέει ότι το Ελ σημαίνει φως βρε παιδιά; Η λέξη ελευθερία δεν δασείνεται, για να πούμε ότι προέρχεται από το Σελ- όπως πιθανώς το Ελλάς-Σελλάς.

Μετά πώς δικαιολογείται συναίρεση των διφθόγγων έτσι ώστε να φεύγει τελείως το "αι" και από ελευαιθερία να γίνεται ελευθερία;
(junk τι λες και εσύ;)

Φίλε ogygos, την επιγραφή της πυραμίδας που την βρήκες; Πρώτη φορά το ακούω ότι υπάρχει τέτοια επιγραφή. Πάντως αν όντως υπάρχει πρέπει να είναι πολύ μεταγενέστερη της κατασκευής της πυραμίδας.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 00:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγνωστοι φιλοι θα προσπαθησω να πω και εγω την αποψη μου χωρις φυσικα να βαζω το χερι μου στο ευαγγελιο.stam και ogygos ισος να προσεγγισατε αρκετα την αληθεια. Συμφωνα και με τα λεγομενα σας βγαζω το συμπερασμα οτι ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ισος να σημαινει ΕΛΕΥση του αιΘΕΡΑ η αιθερικο φως οπως ονομαζεται,και να σχετιζεται συμπερασματικα,και με την φωτηση η την χρησημοποιηση του αιθερικου φωτος.Αυτα τα λιγα για τωρα, το θεμα ειναι καλο οπως και οι πρωτες αποψεις σας.

ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΣΤΗ ΓΗ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stam
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 00:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stam  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ"

Η "έλευση του αιθέρα" είναι κάτι που ομολογώ δεν είχα σκεφτεί. Μπορείς να αναλύσει περισότερο την σκέψη σου; Τι εννοείς;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy