ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Τελικά, ποιός είναι ο σκοπός της ζωής;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lioneagle
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 14:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lioneagle  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελευταία με προβληματίζει πολύ έντονα το ερώτημα αυτό... Γιατί να ζούμε; Ίσως το θέμα αυτό να είναι παρεμφερές με εκείνο που είχε τίτλο ΄΄ Γιατί μας δημιούργησε ο Θεός΄΄, όμως εγώ αναζητώ το νόημα της καθημερινότητας και όχι την αποκάλυψη κάποιας μεγαλειώδους αλήθειας, προς το παρόν τουλάχιστον. Δηλαδή, ωραία είναι όλα όσα αναφέρονται περί σύμπαντος, εξέλιξης του ανθρώπινου είδους κ.τ.λ, αλλά όταν περνάμε στην καθημερινή ζωή και στην καθημερινή δράση τα πράγματα δυσκολεύουν.
Κοιτάμε γύρω μας τους περισσότερους συνανθρώπους μας, οι οποίοι είναι ταγμένοι στο κυνήγι του χρήματος και θα θυσίαζαν τα πάντα στο βωμό του πλούτου. Οι πάντες προσπαθούν να τακτοποιηθούν και τελικά να κλειστούν στο καβούκι τους χωρίς να τους ενδιαφέρει, το μέλλον της ανθρωπότητας που είναι και δικό τους μέλλον. Είναι κοντόφθαλμοι.
Ζούμε σε ένα κόσμο που επικρατεί η διαφθορά και η ιδιοτέλεια και τότε συνειδητοποιούμε ότι όλα είναι μάταια. Τότε λοιπόν ρωτάμε,που καταλήγουν όλα αυτά. ΓΙΑΤΙ ΖΟΥΜΕ; Δεν υπάρχουν πια ήρωες;
Είναι δυνατόν να ήρθαμε στη ζωή για να... ΄΄περνάμε καλά΄΄, που είναι και το σλόγκαν της εποχής;
Δε μπορεί,κάπου μέσα σε αυτές τις αντιθέσεις θα βρίσκεται και το νόημα της ζωής.


geraki10
Νέο Μέλος

Italy
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 18:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geraki10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λες αδερφε μου να ηρθαμε για κοσμουμε τον πλανητη γη;
δηλαδη ολα τα εσωτερικα, θρησκευτικα, φιλοσοφικα ειναι στη σφαιρα της ανθρωπινης φαντασιας;
τοσα βιβλια, τοσες θεωριες για την μειωση της ψυχης και την αυγατηση του πνευματος:-)
πω,πω, χτιστες μου τι εχει να γινει, εαν εδω καποιοι βρουνε τις αληθειες τους για να πατησουν τις οσες κουκουναρες βράζουν:ΡΡΡ
πω,πωωωωωωωω

αδερφε μου χτιστη δεν λες τιποτα για εκεινους που ψαρευουν ψυχουλες στο διαδιχτυο:ΡΡΡΡ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 20:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lioneagle το ερώτημα που θέτεις είναι μια ερώτηση που την έχουμε κάνει όλοι στον εαυτό μας σε κάποια φάση της ζωής μας, άλλοι βρήκαν κάποιες απαντήσεις, ή έκαναν κάποιες αποδοχές αν θέλεις, ούτως ώστε να δημιουργήσουν ένα νοητικό οικοδόμημα τέτοιο που να δίνει απάντηση στο ερώτημα αυτό.

Έτσι, η όποια απάντηση δώσουμε στο Topic που δημιούργησες, θα είναι υποκειμενική και όχι αντικειμενική, διότι ο καθένας από εμάς βλέπει μέσα από το δικό του πρίσμα, μέσα από τη δική του «φιλοσοφία».

Λες πως παρατηρείς να ζούμε σε μια κοινωνία «εαυτούλιδων», σε μια κοινωνία που κύριο στόχο έχει την κατάλυση των πνευματικών και την ανάδειξη των υλικών.
Ναι συμφωνώ, μα θέλω να πιστεύω πως μέσα από αυτή την πάλη μπορεί να βγει κάτι καλό, μπορεί να γεννηθεί μια νέα ανθρωπότητα.

Υπάρχουν φωνές, μεμονωμένες, ρομαντικές, επαναστατικές, λόγιες. Σίγουρα αυτούς που αρθρώνουν τον αυτό λόγο τους κοιτάνε με περίεργο βλέμμα, τους χαρακτηρίζουν με διάφορα κοσμητικά επίθετα, μα κάποια στιγμή ακόμα και αυτοί οι σημερινοί κατήγοροι ίσως να είναι οι αυριανοί υποστηρικτές.

Ή επικρατούσα τάση «από πίτα που δεν τρως τι σε νοιάζει κι αν καεί» κάποια στιγμή θα εκλείψει, γιατί η «πίτα θα ψήνετε στο δικό τους φούρνο», νομοτέλεια είναι αυτή.

Αν παρατηρήσουμε την ιστορία θα δούμε πως η ανθρωπότητα ζει επαναλαμβανόμενους κύκλους, ξεχνάει, βιώνει, ξανακτίζει, δημιουργεί, ξαναξεχνάει.

Αν θέλεις κάποια προσωπική άποψη τότε ευχαρίστως να την κουβεντιάσουμε, θα είναι όμως μια απλή κατάθεση της όποιας οπτικής έχει ο καθένας για τη ζωή και θα εκδηλώνουμε τις απόψεις μας για το τι ευχαριστεί εμάς.

Αν κάνουμε κουβέντα καταγραφής των προβλημάτων της σημερινής κοινωνίας νομίζω πως όλοι θα συμφωνούμε σε θέματα όπως καταστροφή του περιβάλλοντος, έλεγχος των μαζών, αποξένωση, κατάργηση ηθών κλπ.


Ο κακός λύκος


Edited by - Ramoglou on 23/06/2004 20:24:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 22:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελευταία με προβληματίζει πολύ έντονα το ερώτημα αυτό... Γιατί να ζούμε;

Aγαπητέ μου φίλε,
Γιατί να ζούμε? Γιατί να δημιουργηθήκαμε..??

Δυστυχώς το ερώτημα σου είναι τόσο δύσκολο να απαντηθεί ..
Αλλά και τόσο εύκολο να απαντηθεί

Οχι δεν σε δουλεύω... κάθε αλλο....

Ζητάς να μάθεις το νόημα της ζωής. Το νόημα της ύπαρξης μας.
Θέλω να σε ρωτήσω κάτι..
Πιστεύεις οτι το νόημα της ζωής είναι δυσκολονόητο???
Δηλαδή για να καταλάβει κάποιος το νόημα της ζωής, είναι εφικτό για τους εκλεκτούς δηλαδή για τους μυημένους , δηλαδή για τους λίγους??
ή το νόημα της ζωής είναι εφικτό για όλους ακόμα και για τους υποανάπτυκτους???

Μην ρωτάς λοιπόν κανέναν... γιατί οταν πρωτορώτησα εγώ ``ποιό είναι το νόημα της ζωής`` μου απάντησαν ... ``να ευημερήσω... να αποκτήσω οτι περισσότερα μπορώ ... και να είναι το σπίτι μου πάντα καθαρό``...
Ο καθένας λοιπόν εχει το δικό του μονοπάτι....

Ενα μόνον θα σου πώ... το νόημα της ζωής .. ο σκοπός της ύπαρξής μας .. ο κυρίως λόγος για τον οποίο γεννηθήκαμε ...
είναι κατανοητός απο όλους μας... τον ξέρουμε ολοι μας...

Σημασία έχει ποιοί απο εμάς .. συμβάλλουμε στην υλοποίησή του..
Η υλοποίηση του είναι τόσο δύσκολη και μή αποδεκτή που μας κάνει να προσποιώμαστε οτι ... δεν γνωρίζουμε ποιός είναι ο λόγος της ύπαρξής μας ... ενώ στην πραγματικότητα τον γνωρίζουμε...

Αυτά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 04:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ

ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ

ΚΑΠΟΙΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΜΑΣ "ΕΦΡΙΞΕ" Ο ΘΕΟΣ. ΔΕΚΤΟΝ
ΑΛΟΙ ΠΑΛΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΤΥΧΑΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ. ΔΕΚΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΜΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ. ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ ΕΜΠΗΡΕΙΩΝ.


ΔΕΝ ΛΟΓΑΡΙΑΖΩ ΕΓΩ ΝΤΟΠΙΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΟΥΤΕ ΝΕΟ ΟΥΤΕ ΓΕΡΟ ΜΕ ΕΘΡΕΨΑΝ ΤΟ ΔΙΠΟΔΟ ΦΙΔΙ ΜΕ ΔΑΓΚΩΝΕΙ Η ΕΧΙΔΝΑ ΜΕ ΑΓΚΑΛΙΑΖΕΙ Ω ΓΗ ΜΟΥ Ω ΔΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ ΓΙΕ ΤΟ ΦΟΒΟ ΚΑΝΕΜΕ ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ ΣΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2004, 13:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τον καθένα έχει διαφορετικό νόημα η ζωή ή τουλάχιστον έτσι νομίζουν. Η προσωπική μου γνώμη είναι πως ζούμε για να ''εξεταστούμε'' ώς υπάρξεις, να περάσουμε και από καλά και από δύσβατα μονοπάτια. Έτσι ανάλογα με τις αντιδράσεις μας ή θα ανταμοιφθούμε ή θα τιμωρηθούμε. Δεν νομίζω όμως πως η ανταμοιβή ή η τιμωρία θα έρθει μετά θάνατον. Πιστεύω πως όλα θα τα ζήσουμε εδώ.
Πολλοί θέλουν να επιτύχουν με λάθος κριτήρια όπως καριέρα,χρήματα,δόξα,καλοπέραση κ.α. εκείνοι κατά την γνώμη μου έχουν χάσει το νόημα. Βέβαια η απάντηση θα έρθει μετά θάνατον μέχρι τότε πρέπει να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι για να ζήσουμε μια καλύτερη ζωή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lioneagle
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2004, 20:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lioneagle  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για τις ενδιαφέρουσες απαντήσεις σας. Αυτές τις μέρες το modem μου είχε ένα πρόβλημα και δυστυχώς δε μπορούσα να συμμετέχω στο διάλογο που έχει ανοίξει. Τώρα όμως επέστρεψα με διάθεση άκρως...φιλοσοφική
quote:
Λες πως παρατηρείς να ζούμε σε μια κοινωνία «εαυτούλιδων», σε μια κοινωνία που κύριο στόχο έχει την κατάλυση των πνευματικών και την ανάδειξη των υλικών.
Ναι συμφωνώ, μα θέλω να πιστεύω πως μέσα από αυτή την πάλη μπορεί να βγει κάτι καλό, μπορεί να γεννηθεί μια νέα ανθρωπότητα.

Mα και εγώ συμφωνώ πως μέσα από τις συγκρούσεις, κάποιος αποκτά εμπειρίες, τις επεξεργάζεται και τελικά διαμορφώνεται σαν άνθρωπος.
Το ζήτημα είναι πόσο ικανοί έιμαστε για να αντλούμε τις διδασκαλίες που μας προσφέρουν οι εμπειρίες αυτές. Αν δεν είμαστε ικανοί για να πραγματοποιήσουμε κάτι τέτοιο τότε πως θα μπορέσουμε να διακρίνουμε και το σκοπό της ζωής μας.

quote:
Αν θέλεις κάποια προσωπική άποψη τότε ευχαρίστως να την κουβεντιάσουμε, θα είναι όμως μια απλή κατάθεση της όποιας οπτικής έχει ο καθένας για τη ζωή και θα εκδηλώνουμε τις απόψεις μας για το τι ευχαριστεί εμάς.

Φυσικά και θέλω προσωπικές απόψεις.
Πιστεύω στο διάλογο, και στα συμπεράσματα που μπορούν να βγούν από αυτόν, αφού όλοι όσοι συμμετέχουμε εδώ είμαστε λίγο-πολύ αναζητητές και όχι ψαρέδες, χτίστες κ.τ.λ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fotini37
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2004, 02:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fotini37  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο λόγος της ύπαρξης θα μπορούσε να είναι τόσο απλός και καθημερινός...όσο και πολύπλοκος και μεταφυσικός...
Πιστεύω ότι πέρα απ'οτιδήποτε ορατό και γήινο υπάρχει ένας ολόκληρος κόσμος αισθήσεων και παράλληλων χρόνων που δεν αντιλαμβανόμαστε γιατί βρισκόμαστε σ'ένα χαμηλό επίπεδο συνειδητότητας. Αλλιώς θα βρίσκαμε τους κρίκους της μαγικής αλυσσίδας που συνδέει το λογικό με το παράλογο, το όνειρο με την πραγματικότητα, την ζωή με τον θάνατο...Πάντως είμαστε εδώ γιά να κάνουμε ότι μπορούμε καλύτερο με την εσωτερική αναζήτηση του εαυτού και της τελειότητας μας.
Αυτός είναι ο λόγος του ταξιδιού...δεν υπάρχει προορισμός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2004, 03:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστή η fotini37 !

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zouzouna
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2004, 11:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zouzouna  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος zouzouna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
arxika sygnomi gia ta greeklish pou tha xrisimopoiiso, alla einai kati pou den kano skopima. anagastika symvivazomai me kati pou gia tin ora den mporo na apofygo.
sxetika me to thema mas...
symfona me afta pou exo diavasei kai pou exo epivevaiosei, ola se afti tin zoi exoun ton skopo tous. ola einai ftiagmena etsi oste na min paei xameni oute mia kinisi, oute mia leksi, oute mia praksi.
otan erxomaste se afti tin zoi, exoun proigithei alles poses... erxomenoi loipon edo exoume ena karma, to opoio exei na kanei me tin proigoumeni zoi mas. epilegoume emeis to perivallon pou tha zisoume kai tha megalosoume, analoga me to an prepei na eksileothoume apo palies "amarties", eite na zisoume mia omorfi zoi logo tou kalou karmatos pou kouvalame. i kathe zoi pou zoume, gia to sympan einai ena defterolepto. i psyxi mas ksekinaei ena taksidi sto sympan. skopos tis kathe zois pou epilegoume einai na petyxoume mia megali anypsosi syneiditotitas, ospou kapoia stigmi tha erthei i ptosi tou anthropou. i ptosi tou anthropou symvainei, otan pia i psyxi exei toso ypsili syneiditotita, pou to epomeno stadio einai konta ston Theo. kai ekei teleionei kai to taksidi. kathe fora pou pername kati asximo anarotiomaste giati se emas. alla mono emeis kseroume ton logo. paratiriste tin zoi sas kai deite ti symvainei. skefteite ola afta pou exete perasei. tote katalavaineis.
ego stin arxi den pisteva se afta, an kai arxisa na psaxnomai apo poly mikri. i zoi mou den itan kai i efkoloteri, afou antimetopisa polla provlimata, oikogeneiaka, aisthimatika, oikonomika, psyxologika kai ygeias. anarotiomoun ti exo kanei kai ta pernao ola afta. kai arxisa na psaxno. kai kati vrika. etsi toulaxiston thelo na pistevo.
sigoura den mporo na po pos oti leo einai kai to sosto gia tous allous. emena pantos afti i antimetopisi tis zois me exei voithisei poly, giati ematha na eimai akrivodikaii, na min pligono anthropous pou den tous aksizei kai na ektimao akomi kai ta poulakia pou kelaidoun, efxaristontas ton Theo se kathe efkairia pou zo, pou mathaino kai pou vlepo ton omorfo kosmo mas. giati telika ti menei? oi prakseis mas. kai aftes tha krinei i syneidisi mas arga 'i grigora.
exo zisei katastaseis pou mou lene pos ola einai etsi, opos sas eipa parapano, alla sigoura afti einai mono i diki mou gnomi.
afto pou ematha sigoura, einai pos tipota den einai tyxaio kai pos arga 'i grigora oti dineis pairneis
na eiste oloi kala

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2004, 14:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ουσιαστικο νοημα της ζωης ειναι η ολοκληρωτικη και βαθια βιωση
της καθε εμπειριας και οχι η αρνηση να ζησουμε κατι που μας παρουσιαζεται απο το φοβο επιφανειακων συνεπειων ,παντα βεβαια σε συνδυασμο με τη συνεση και την εκτιμηση του αντικτυπου των πραξεων μας στους αλλους ανθρωπους αλλα και στον εαυτο μας.

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2004, 20:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ lioneagle

Θα προσπαθήσω να καταθέσω λοιπόν τι δική μου οπτική, όπως και μόνο αυτή μπορεί ο καθένας μας να καταθέσει.

quote:
Το ζήτημα είναι πόσο ικανοί έιμαστε για να αντλούμε τις διδασκαλίες που μας προσφέρουν οι εμπειρίες αυτές. Αν δεν είμαστε ικανοί για να πραγματοποιήσουμε κάτι τέτοιο τότε πως θα μπορέσουμε να διακρίνουμε και το σκοπό της ζωής μας.

Ο καθείς εφ ου ετάχθη, λέει το ρητό και νομίζω πως στην εδώ περίπτωση ταιριάζει απόλυτα, δηλαδή, ο καθένας ( πάντα κατά τη δική μου γνώμη ) έρχεται να βιώσει και μέσα από τη βίωση να διδαχθεί αυτά τα οποία θα τον οδηγήσουν στην μετεξέλιξη του και στην ανέλιξη του.

Π.Χ. Ο Τάκης ήρθε να βιώσει την καθημερινή βιοπάλη, την δημιουργία μέσα από τον μόχθο της εργατιάς, από παιδί λοιπόν παλεύει στην οικοδομή να δημιουργήσει, φτάνει να κάνει οικογένεια, να μεγαλώσει τα παιδιά του και να τα δει να προοδεύουν.
Η καλύτερη ανταμοιβή είναι γι αυτόν η υγεία και η ευημερία των παιδιών του. Ο μόχθος του θα ανταμείβεται με την απόλαυση των εγγονιών του και τις στιγμές που τα παιδιά του θα αναγνωρίσουν την προσφορά του. Ο Τάκης μικρός δε πίστευε στο Θεό και κάθε μέρα έριχνε τα «καντήλια» του στα μαστόρια, μα σήμερα θα πάει στην εκκλησία και θα ανάψει ένα κεράκι ευχαριστώντας Τον που του έδωσε υγεία και δύναμη να αντεπεξέλθει σ’ αυτά που η ζωή του επεφύλασσε.

Ο Άλκης γόνος πλούσιας οικογένειας είχε πάντα όλα τα μέσα ούτως ώστε να περνά καλά στη ζωή, δε χρειάσθηκε να μοχθήσει ιδιαίτερα, διάβασε πολλά βιβλία και μπορούσε άνετα να εκφέρει γνώμη όταν συζητούσαν για τις Ανατολικές Θρησκείες και δοξασίες, ακόμα είχε καταγράψει στη μνήμη του λόγια μεγάλων φιλοσόφων και τα «πέταγε» σαν απόφθεγμα εντυπωσιάζοντας την κοπέλα από απέναντι ή οποία έμελλε να είναι η μέλλουσα εφήμερη ερωτική σύντροφος.
Κάποια μέρα η μεγάλη περιουσία εξανεμίστηκε και ο μεγαλωμένος στα πλούτη Άλκης βρέθηκε στον άσσο, το μόνο που του έμεινε ήταν εκείνο το δυάρι στην Αμφιάλη και ένα παπάκι να πηγαίνει στη δουλειά του.
Οι φίλοι τον απαρνήθηκαν, οι μεγάλες πόρτες έκλεισαν, οι γνωστοί δεν τον ήξεραν και εκείνος κάθε πρωί που γύρναγε στο σπίτι σα νυχτοφύλακας που ήταν ποια, έβριζε τη ζωή που στάθηκε άδικη μαζί του.

Ο αγράμματος Τάκης λοιπόν κατάλαβε το «νόημα» της ζωής αν και ποτέ δεν είχε διαβάσει Πλάτωνα, Σωκράτη, Βέδες κλπ, ο σπουδαγμένος Άλκης δε κατάλαβε ποτέ τι διάβασε και ουδέποτε τη στιγμή που όλα κατέρρεαν γύρω του κάθισε να σκεφτεί το λόγο που συνέβαιναν όλα αυτά, μόνο κάποιες στιγμές πριν αφήσει την τελευταία του πνοή θυμήθηκε την ρήση του Ηράκλειτου «τα πάντα ρεί» και χαμογέλασε με νόημα …..

Κάπως έτσι είναι η ζωή όλων μας, ότι και να διαβάσουμε, όσο και να νομίζουμε πως τα έχουμε μάθει όλα, δε θα μπορέσουμε ποτέ να τα κατανοήσουμε και να τα διαισθανθούμε αν δεν τα μάθουμε μέσα από τη βιωματική εμπειρία, η πραγματική μάθηση και σοφία έρχεται μόνο μέσα από την εκ-παίδευση της ζωής.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 11:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ramoglou,
quote:
Αν θέλεις κάποια προσωπική άποψη τότε ευχαρίστως να την κουβεντιάσουμε, θα είναι όμως μια απλή κατάθεση της όποιας οπτικής έχει ο καθένας για τη ζωή και θα εκδηλώνουμε τις απόψεις μας για το τι ευχαριστεί εμάς.

Έχουμε ακούσει πολλές φορές τους ανθρώπους γύρω μας – ίσως και εμάς τους ίδιους σε διάφορες φάσεις της ζωής μας – να «βαρυγκομάμε» για την ίδια μας τη ζωή.
Πως είναι δυνατόν λοιπόν αυτό που μας ευχαριστεί να είναι και σκοπός ζωής.
Μήπως θα πρέπει να περάσουμε από μία διαδικασία η οποία θα μας κάνει να κατανοήσουμε το σκοπό της ζωής μας και εν συνεχεία να προσπαθήσουμε και να καταφέρουμε να τον αγαπήσουμε?


allzzaro,

quote:
Πιστεύεις οτι το νόημα της ζωής είναι δυσκολονόητο???

Τίποτα δεν είναι ευκολονόητο και δεν κατανοείται αν δεν προσπαθήσουμε εμείς να το καταλάβουμε και να το κατανοήσουμε ξεφεύγοντας από το «νομίζω πως ξέρω»


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 11:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκοπός του ταξιδιού...η Ιθάκη...η ένωση-ταύτιση με το Θείο...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 14:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχουμε ακούσει πολλές φορές τους ανθρώπους γύρω μας – ίσως και εμάς τους ίδιους σε διάφορες φάσεις της ζωής μας – να «βαρυγκομάμε» για την ίδια μας τη ζωή.
Πως είναι δυνατόν λοιπόν αυτό που μας ευχαριστεί να είναι και σκοπός ζωής.
Μήπως θα πρέπει να περάσουμε από μία διαδικασία η οποία θα μας κάνει να κατανοήσουμε το σκοπό της ζωής μας και εν συνεχεία να προσπαθήσουμε και να καταφέρουμε να τον αγαπήσουμε?

elpida μου, η διαδικασία στην οποία αναφέρεσαι είναι αυτό που αναφέρω στο προηγούμενο post μου. Μέσα από την διαδικασία της βίωσης μαθαίνεις και καταλαβαίνεις.
Δεν είναι δυνατόν στα 10 σου να μπορείς να κατανοείς τόσο όσο θα μπορείς στα 20, στα 30, στα 40.
Η διαφορετική αντίληψη που έχεις έχει να κάνει με το ότι έχεις συνδυάσει τις όποιες γνώσεις με την βιωματική σου εμπειρία.

Αν π.χ. σου μιλήσει κάποιος για την τηλεπάθεια και είσαι 20 ετών και ουδέποτε έχεις διαβάσει κάτι ανάλογο αλλά ούτε και έχεις αισθανθεί, τότε χαμογελάς και απομακρύνεσαι από τον τρελό, στα 35 όμως έχεις διαβάσει κάποια πραγματάκια και σε κάποια στιγμή κατάλαβες ότι είσαι τηλεπαθητικό άτομο, διότι αυτά που αισθάνεσαι ( και τώρα τους δίνεις και σημασία ) βλέπεις ότι λειτουργούν και στον ορατό σου κόσμο.

Άρα το θέμα δεν είναι να αγαπήσεις το σκοπό της ζωής σου αλλά να τον βιώσεις.

Όσο για το «ευχαριστεί» θα σου πω ένα ρητό το οποίο και αγαπώ ιδιαίτερα

ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ


Ο κακός λύκος


Edited by - Ramoglou on 01/07/2004 14:45:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 14:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σκοπός του ταξιδιού...η Ιθάκη...η ένωση-ταύτιση με το Θείο...

Αγαπητή Avallon θα ήθελες να αναπτύξεις λίγο περισσότερο την σκέψη σου και να κάνεις λίγο ποιο σαφές το σημείο «ένωση-ταύτιση» ?

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zouzouna
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 15:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zouzouna  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος zouzouna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αναφέρθηκα και πριν στο θέμα και γι αυτό θα ήθελα αν μου επιτρέπεται να απαντήσω στην ερώτηση που έγινε για avallon απλά λέγοντας την δική μου άποψη που πιστεύω οτι ταιριάζει. η ταύτιση με το θείο είναι το ανώτερο στάδιο που μπορεί να φτάσει μια ψυχή. μέσα στην ζωή μαθαίνουμε, βλέπουμε, βελτιωνόμαστε και κάποια στιγμή, σε κάποια ζωή, επέρχεται η πτώση του ανθρώπου και τότε η ψυχή γίνεται ένα με το θείο.
ελπίζω avallon να μην κάνω λάθος. αν ναι συγνώμη

να είστε όλοι καλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 17:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zouzouna αν και έχω κάποιες αντιρρήσεις στα γραφόμενα σου, θα περιμένω την τοποθέτηση της Avallon, για να παραθέσω και τις αντιρρήσεις μου και το σκεπτικό μου.

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lioneagle
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 00:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lioneagle  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και όλο το σύμπαν ενεργεί εναντίον μου και για κάποιο λόγο μου απαγορεύει την είσοδο μου στο διαδίκτυο, εντούτοις χαίρομαι που η συζήτηση σε αυτό το topic προχωράει. Διαβάζοντας όσα γράφονται, μπορώ να πώ ότι με τα περισσότερα συμφωνώ.
Ξέρετε για αρκετό καιρό προσπαθούσα να βρώ το νόημα της ζωής σε περίπλοκες θεωρίες, οι οποίες είναι πολύ καλές και σωστές και ως ένα σημείο με γέμιζαν. Ωστόσο, όταν αντιμετώπιζα ένα πραγματικό πρόβλημα, προσπαθούσα να επιστρατεύσω όσα είχα διαβάσει και ακούσει, αλλά άδικος κόπος, δε μου χρησίμευε σε τίποτα να ξέρω ότι ο σκοπός του ανθρώπου είναι να φτάσει στη θέωση. Ήθελα να βρώ έναν πρακτικό τρόπο για να δώσω, άμεσα, νόημα στη ζωή μου, την οποία παρατηρούσα ότι έχανα μέσα από τα χέρια μου.
Θα ήθελα, λοιπόν, να μοιραστούμε τρόπους και λύσεις που μπορούν να βοηθήσουν νέους ανθρώπους σαν κι εμάς να ξεπεράσουν τα καθημερινά προβλήματα και να ξεφύγουν από τη μιζέρια και τη ζωή δίχως νόημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ankor 7
Νέο Μέλος

Honduras
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 00:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ankor 7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι εννοείς,δηλαδή, λεονταετέ;
Είμαι και εγώ από αυτούς που πιστεύουν οτι ο σκοπός της ζωής του ανθρώπου είναι να φτάσει στη θέωση.
Εσύ γιατι αρνείσαι να το δεχτείς;

To be or not to be. And if you wish to be, why is that?
I mean the red or the blue pill?
Did you get me?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lioneagle
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 00:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lioneagle  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανκόρ, δεν αρνούμαι το θεικό στοιχείο που φέρει ο άνθρωπος μέσα του. Ακριβώς το αντίθετο, υπερασπίζομαι την άποψη ότι ο καθένας κρύβει εντός του το θεικό σπινθήρα και δεν πιστεύω ότι είμαστε ένα τυχαίο αποτέλεσμα διαδοχικών μεταλάξεων. Όμως, αυτό που ρωτάω είναι πώς φτάνει κανείς στην επαφή με αυτό που ονομάζουμε εσωτερικό δάσκαλο ή θείο σπινθήρα ή όπως αλλιώς λέγεται, μέσα από τα τόσα προβλήματα που τον βασανίζουν στην καθημερινότητα του. Θα μπορούσες να μου πείς ότι η λύση είναι να πάμε να κλειστούμε σε κανένα μοναστήρι.
Ίσως, αλλά μήπως έχεις να προτείνεις και κάτι πιο εφικτό;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lioneagle
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 01:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lioneagle  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος lioneagle  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτός είναι ο λόγος του ταξιδιού...δεν υπάρχει προορισμός

Δηλαδή, τελικά δεν υπάρχει νόημα στη ζωή;
Πάντως τα γραφόμενα της ζουζούνας με καλύπτουν στο 100%.
Ζουζουνίτσα μου, άγγιξες τη σκέψη μου. Μόνο ένας άνθρωπος που λειτουργεί και σκέφτεται με τον τρόπο που περιγράφεις μπορεί να βλέπει το θεό παντού και μέσα στα πάντα.
Αλλά να σε ρωτήσω κάτι;
quote:
kathe fora pou pername kati asximo anarotiomaste giati se emas. alla mono emeis kseroume ton logo. paratiriste tin zoi sas kai deite ti symvainei. skefteite ola afta pou exete perasei. tote katalavaineis.
ego stin arxi den pisteva se afta, an kai arxisa na psaxnomai apo poly mikri. i zoi mou den itan kai i efkoloteri, afou antimetopisa polla provlimata, oikogeneiaka, aisthimatika, oikonomika, psyxologika kai ygeias. anarotiomoun ti exo kanei kai ta pernao ola afta. kai arxisa na psaxno. kai kati vrika. etsi toulaxiston thelo na pistevo.

Τα λόγια σου αυτά μου θυμίζουν μια φράση που διαβάσα τώρα τελευταία. Λέει λοιπόν, ότι στην καρδιά της δυσκολίας φυτρώνει η ευκαιρία. Αυτό σημαίνει οι αντιξοότητες της ζωής σου, σου έδωσαν το ερέθισμα να φιλοσοφήσεις και να καταλήξεις σε κάποια συμπεράσματα που είναι πέρα για πέρα ειλικρινά. Νομίζω ότι κάπως έτσι ξεκίνησε ο άνθρωπος να φιλοσοφεί να αναλύει και να ψάχνει αυτά που του συμβαίνουν. Εκμεταλλεύτηκε τις δυσκολίες για να κατακτήσει ένα ανώτερο επίπεδο συνείδησης.
Avallon
quote:
Σκοπός του ταξιδιού...η Ιθάκη...η ένωση-ταύτιση με το Θείο...

Aν και νομίζω ότι είναι βασικό να υπάρχει ένας ανώτερος σκοπός στη ζωή του ανθρώπου, δε νομίζω ότι αυτός θα πρέπει να είναι εξ αρχής η ταύτιση με το θείο. Άυτό το λέω γιατί η έννοια της θέωσης είναι ακαθόριστη και ασαφής, με αποτέλεσμα να μην οδηγεί το άτομο σε συγκεκριμένες πράξεις, προκειμένου να πετύχει το σκοπό του. Επίσης, μια τέτοια σκέψη μπορεί να οδηγήσει τον άνθρωπο σε έναν άκρατο εγωισμό και να τον αποπροσανατολίσει εντελώς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 11:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lioneagle
quote:
Όμως, αυτό που ρωτάω είναι πώς φτάνει κανείς στην επαφή με αυτό που ονομάζουμε εσωτερικό δάσκαλο ή θείο σπινθήρα ή όπως αλλιώς λέγεται, μέσα από τα τόσα προβλήματα που τον βασανίζουν στην καθημερινότητα του. Θα μπορούσες να μου πείς ότι η λύση είναι να πάμε να κλειστούμε σε κανένα μοναστήρι.

Το κάθε τι που περνάμε έχει κάποιο λόγο και κάποιο σκοπό και δεν είναι εφικτό να αποφύγουμε κάποια πράγματα. Σκοπός είναι το εκάστοτε μάθημα που καλούμε να κατανοήσουμε μέσα από την καθημερινή ακόμα βίωσή μας.

Κοιτώντας λοιπόν λίγο πιο βαθιά στο «πρόβλημα» θα μπορέσουμε να πάρουμε το μήνυμα και αυτό να συμβάλλει θετικά στην προσωπική μας εξέλιξη.

Έτσι λοιπόν «μαθαίνοντας» κάθε φορά από αυτά που η ίδια η ζωή μας καλεί να περάσουμε θα βελτιώσουμε τον εαυτό μας και να μπορέσουμε να δούμε τον έσω δρόμο και να τον ακολουθήσουμε όσο δύσκολος και αν είναι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zouzouna
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 11:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zouzouna  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος zouzouna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lioneagle, αν ένας άνθρωπος δεν περάσει δύσκολα, δεν βλέπει τον λόγο να αναρωτηθεί τι συμβαίνει στον κόσμο, γιατί είμαστε έτσι, από που προερχόμαστε...
αν προσέξεις πολύ λίγοι άνθρωποι που ανήκουν στην καλή κοινωνία και κολυμπάνε στο χρήμα, έχουν υψηλό πνευματικό πεδίο. το μόνο που τους νοιάζει, είναι τα ρούχα, τα αμάξια, η επίδειξη και ότι έχει να κάνει με το image τους όπως λένε. γι αυτό και πολλοί ενώ έχουν τα πάντα, όταν μένουν σπίτι τους νιώθουν μόνοι. και πίστεψε με το έχω ακούσει πολλές φορές.
συχνά συμβαίνει σε τέτοιους ανθρώπους να γίνεται κάτι ξαφνικά και να έρχεται η μία αναποδιά μετά την άλλη. πριν δύο μήνες γνώρισα έναν φίλο του άντρα μου. με πολλά λεφτά, κακομαθημένος, με άσχημη συμπεριφορά απέναντι στους ανθρώπους. είχε όμως τα πάντα. σωστούς γονείς. δική του οικογένεια και παιδί. λεφτά, γκόμενες, βόλτες και ο μήνας έχει 9. μέσα σε μισό χρόνο, όλα άλλαξαν. χώρισε, έχασε την δουλειά του, που του έδινε πολλά λεφτά και η μητέρα του είναι σε άσχημη κατάσταση. σχεδόν ετοιμοθάνατη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zouzouna
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 12:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zouzouna  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος zouzouna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βλέπουμε λοιπόν πως όλοι αργά ή γρήγορα θα πάρουμε το μάθημά μας. άλλοι πολύ άλλοι λίγο. γι αυτό πριν κάνουμε κάτι εις βάρος κάποιου, ή σκεφτούμε κάτι άσχημο, να σκεφτόμαστε πως όλα είναι δανεικά και το μόνο που πρέπει είναι να αγαπάμε και να συγχωρούμε, γιατί κανείς δεν θα μείνει έξω από την κρίση του σύμπαντος.
παιδιά του Θεού είμαστε όλοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 17:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού λοιπόν η αγαπητή μου Avallon δεν έκανε τον κόπο να μου απαντήσει και να στηρίξει την «θεωρεία» της, θα απαντήσω συνεχίζοντας την κουβέντα.

Το σημείο το οποίο διαφωνώ είναι η αναφορά στην «ταύτιση» με το Θείο.

Άλλο πράγμα λοιπόν η επανένωση και η Θέωση και άλλο ταύτιση.
Όταν δίνουμε κάποιους όρους λοιπόν, θα πρέπει αυτοί και τεκμηριώνουν αυτό που λέμε.
Δυστυχώς έχει επικρατήσει μια τάση να μην χρησιμοποιούμε τις σωστές λέξεις όταν θέλουμε να εκφράσουμε τις απόψεις μας. Αυτό πρέπει να το προσέξουμε ιδιαίτερα αν θέλουμε να μπορούμε να κάνουμε μία κουβέντα με σωστή ροή και να κατανοούμε ο ένας τον άλλο.
Αν χρησιμοποιούμε λέξεις για εντυπωσιασμό και μετά δεν μπορούμε να τις στηρίξουμε τότε κινδυνεύουμε να αποπροσανατολίσουμε την κουβέντα και από την άλλη να δώσουμε και λάθος συμπεράσματα σ’ όσους διαβάζουν.

Ταύτιση λοιπόν δεν υπάρχει γιατί τότε δεν θα ήταν ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ.


Ο κακός λύκος


Edited by - Ramoglou on 05/07/2004 17:50:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 20:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Γιατί ζούμε?"
Πραγματικά ελπίζω να υπάρχει απάντηση σε αυτό το ερώτημα...
Γιατί ακόμη δεν εχω κατασταλάξει για το αν ζούμε για καποιον λόγο ή "έτυχε" να ζούμε και εμείς απλά προσπαθουμε να ικανοποιήσουμε τον εγωισμό μας επινοώντας διάφορα...
Πάντως πιστεύω πως αν υπάρχει κάποιος σκοπός αυτός θα είναι να γίνουμε οι καλύτεροι εαυτοί μας...
να αγγίξουμε το μέγιστο της ουσίας μας...
να κοιτάμε καποια στιγμή τον καθρεύτη και να νιώθουμε ότι έχουμε φτάσει στο τέρμα ( αν υπάρχει καποιο )
Μόλις τώρα μου ήρθε στο μυαλό η άποψη κάποιου,με την οποία και συμβαδίζω: " Οταν πεθάνεις και κριθείς ο θεός δε θα σε ρωτήσει γιατί δεν έγινε ο Χριστός ή ο Βούδας ... θα σε ρωτήσει απλα 'γιατί δεν έγινες Εσύ' "

Δεν θέλω να ταυτιστώ με το θεό , το μόνο που θέλω είναι να ανακαλύψω τον ανώτερο εαυτό μου...

Αλλωστε πιστευω πως μεσα απο μία τέτοια οδύσσεια το θεό αναπόφευκτα θα τον νιωσεις
Ισως να κάνω και λαθος...

[center]"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Twilightfairy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 02:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Twilightfairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ρε παιδια αλλα γιατι να μας φτιαξει ο Θεος? Αυτος ειναι τελειος και τα ξερει ολα απο πριν γιατι να φτιαξει τους ανθρωπους που στην τελικη ολα σκ@τ@ τα κανουμε ? Μη μου πειτε το ηξερε!?!?!
Ε ή βαριοταν πολύ ή εχει βιτσια !Αλλιως δεν εξηγηται.Εγω αν ημουν θεος δε θα εφτιαχνα κατι να μου κανει τη ζωη πατινι και να ασχολουμε μετα με α παρουσιες και β παρουσιες και να φτιαχνω και αγγελους (δηαλδη αγγελιοφορους) πολυ κακο για το τιποτα !Αρα αξιζεινα ψαχνου το σκοπο της ζωης ?Δηλαδη το γιατι μας εφτιαξε ο Θεος...?

Ad astra per AsperaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 16:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι ρε παιδια αλλα γιατι να μας φτιαξει ο Θεος? Αυτος ειναι τελειος και τα ξερει ολα απο πριν γιατι να φτιαξει τους ανθρωπους που στην τελικη ολα σκ@τ@ τα κανουμε ? Μη μου πειτε το ηξερε!?!?!
Ε ή βαριοταν πολύ ή εχει βιτσια !Αλλιως δεν εξηγηται.Εγω αν ημουν θεος δε θα εφτιαχνα κατι να μου κανει τη ζωη πατινι και να ασχολουμε μετα με α παρουσιες και β παρουσιες και να φτιαχνω και αγγελους (δηαλδη αγγελιοφορους) πολυ κακο για το τιποτα !Αρα αξιζεινα ψαχνου το σκοπο της ζωης ?Δηλαδη το γιατι μας εφτιαξε ο Θεος...?

Έχω τη γνώμη ότι το να προσπαθούμε να δώσουμε ανθρώπινες ιδιότητες στο Θείο είναι το μεγαλύτερο σφάλμα σκέψεως που μπορούμε να κάνουμε.
Ο διττός κόσμος ανήκει σ’ εμάς, όχι στο Θείο, τα συναισθήματα ανήκουν σ’ εμάς, όχι στο Θείο, οι «λογικοί συνειρμοί» ανήκουν σ΄ εμάς, όχι στο Θείο.

Έτσι το να προσπαθούμε να αιτιολογήσουμε το «γιατί μας έπλασε» θεωρητικά είναι ουτοπικό.
Γιατί ;
Μα πολύ απλά γιατί για να κατανοήσουμε το λόγο της δημιουργίας θα έπρεπε να είμαστε Θεοί ( εδώ είναι η ταύτιση που λέγαμε, πράγμα αδύνατον ).
Και ΑΝ ήμασταν Θεοί δε θα υπήρχε λόγος να αναρωτηθούμε διότι ΘΑ ξέραμε.

Σαν άνθρωποι όμως και σαν ερευνητές ή αναζητητές, προσπαθούμε να διακρίνουμε το λόγο της ανθρώπινης ύπαρξης μέσα από γραπτά κείμενα, επεξηγήσεις φαινομένων του ορατού και του αόρατου κόσμου, αποτελεσμάτων κατανόησης της προσωπικής βιωματικής εμπειρίας που έχει ο καθένας.

Άρα λοιπόν ο καθένας καταλήγει στα προσωπικά του συμπεράσματα και είτε διαλέγει το δρόμο της αθεΐας και του υλισμού είτε διαλέγει το δρόμο της πίστης προς το Ανώτερο Ον και την πνευματική εργασία.

Το θέμα λοιπόν είναι πως μέσα από το δρόμο που διαλέγει κάποιος αναγκαστικά βιώνει αυτά τα οποία ΠΡΕΠΕΙ να βιώσει στην παρούσα ενσάρκωση του και να καταγράψει στο ψυχικό πεδίο ως γνώση, από εκεί και πέρα μέσω της εξελικτικής διαδικασίας και της σταδιακής ανέλιξης επιτυγχάνετε η ενοποίηση ( όχι ταύτιση προσοχή ) με το Θείο.
Δηλαδή ξαναγυρίζουμε από εκεί που αρχίσαμε, από εκεί όπου ξεκίνησε ο Θείος σπινθήρ.

Παλαιότερα έχω καταθέσει την άποψη μου για το τι σημαίνει ΔΙΑΣ – ΖΕΥΣ, μιας και οι Έλληνες δεν έβγαζαν ονόματα στην τύχη αλλά με νόημα και πάντα δηλώνοντας αυτό που εννοούσαν.

ΔΙΑΣ λοιπόν είναι ο δυαδικός κόσμος, ο κόσμος που ζούμε, ο ορατός κόσμος.
ΖΕΥΣ είναι η ζεύξη, η Θέωση, το απόλυτο ΟΝ, το ΕΝ ΤΩ ΠΑΝ.

Αν λοιπόν έχεις μια πηγή ενέργειας ( όπως είναι το Θείο ) και δεν διατηρείς αυτή την ενέργεια αμείωτη τότε αυτή παύει να υπάρχει.
Άρα ο Θεός ήξερε πολύ καλά τι έκανε και γιατί.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Goetian
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 16:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Goetian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ME AΦOPMH AYTO ΠOY EΓPAΨE O ΠPOΛAΛHΣAΣ, ENAΣ ΣYNEIPMOΣ:

PORT-SAID (ΔIABAΣTE TO ANAΠOΔA)
ΔIΩPYΓA TOY SUEZ (ΠAΛI ΔIABAΣTE ANAΠOΔA).

OΣO ΓIA TO NOHMA THΣ ZΩHΣ KAI THN ΠPOΣΩΠIKH MOY ΓNΩMH:
NA MΠOPΩ NA KOIMAMAI HΣYXOΣ TO BPAΔY, XΩPIΣ TYΨEIΣ, OTAN KANΩ TON AΠOΛOΓIΣMO THΣ HMEPAΣ. THΣ KAΘE HMEPAΣ.

xXxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

timing
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 17:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους timing  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους σας,

Είμαι σχετικά νέο μέλος των forums και βρίσκομαι ακόμη σε φάση ανάγνωσης των διάφορων topics. Το συγκεκριμένο είναι από τα πιο όμορφα και ενδιαφέροντα που έχω διαβάσει. Θα ήθελα λοιπόν να καταθέσω κι εγώ ίσως όχι μια ολοκληρωμένη απάντηση για το τόσο μεγάλο αυτό ερώτημα, αλλά ένα ακόμη κομμμάτι του παζλ. Μπορεί στο τέλος να καταφέρουμε να συνθέσουμε μια σωστή εικόνα...

Αυτό που έχω να "βάλω στο τραπέζι" είναι παρμένο από τον κόσμο των μύθων, που είναι και η μεγάλη μου αγάπη. Σύμφωνα λοιπόν με το μύθο των πρωτοπλάστων, αλλά και σύμφωνα με το μύθο της πτώσης της ψυχής που βρίσκουμε στον Πλάτωνα, ζούμε απλά γιατί κάποτε...πεθάναμε!

Πεθάναμε ( διωχθήκαμε, πέσαμε ή όπως αλλιώς θέλετε πέστε το) από τον κόσμο των ιδεών, τον κόσμο του φωτός και του Παραδείσου και αναγκαστικά ζούμε σ' αυτόν εδώ, το φυσικό κόσμο. Από τότε αναζητούμε τον κόσμο των ιδεών όπου όλα είναι γεμάτα ειρήνη και φως. Το μόνο μας όπλο σε αυτήν την αναζήτηση, σε αυτό το ταξίδι είναι η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ, αυτή που είναι κρυμμένη στο σπόρο του μήλου...

Kαλό ταξίδι (=τα άξια οδεύω) σε όλους

timing

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy