ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Η Προελευση των Ελληνων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 20:49:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου εκανε πολυ εντυπωση χθες ενα θεμα στην εφημεριδα "Τα ΝΕΑ" με τιτλο για την προελευση μας.

Εκανε λογο για ενα γκρουπ καθηγητων πανεπιστημιων, με επικεφαλης ενα Ελληνα γενετιστη, που εχουν βαλθει να βρουνε την προελευση μας μεσω DNA απο δειγματα δοντιων αν θυμαμαι καλα.
Το project ειναι πολυ φιλοδοξο οπως αναφεροταν και ακρως ενδιαφερον, μιας και απ' οτι φαινεται δεν πιστευουν στην Ινδοευρωπαϊκη καταγωγη μας και πολυ.

Τι πιστευετε?

...open minds are better minds!

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 23:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε ,

Διόλου απίθανο τελικά να μην ανήκουμε σε Ινδοευρωπαϊκό φύλο,θεωρώντας
πάντοτε το αρχικόν της ύπαρξης οικιστών στην μείζονα Ελληνική περιοχή.
Τούτη η σκέψη δεν είναι δική μου.Αποτελεί συμπέρασμα των ανακαλύψεων
του καθηγητή Πουλιανού,μετά την ανακάλυψη του πρωτανθρώπου και κατά
συνέπεια και της φυλής του,στο περίφημο σπήλαιο των Πετραλώνων.
Υπάρχει περί αυτού μία ολόκληρη τεκμηριωμένη αναφορά.
Συνεπώς υπάρχει μεγάλη βασιμότητα,η φυλή αυτή να δημιούργησε τους πρώτους γηγγενείς αυτόχθονες πληθυσμούς της Ελλάδας.Φυσικά,ιστορικά
αποδεδειγμένο,στην συνέχεια,άπειρες επιμηξίες συνέβησαν με αποτέλεσμα,
η ισχυρότερη φυλή να μεταδίδει στην προηγούμενη τα ήθη και τα έθιμά της.Αυτά με πολύ-πολύ περιληπτικά λόγια του τι ....πιθανόν...συνέβη..
τότε.....


Φιλικότατα
Πέτρος

Υ.Γ.Ο Αρχάνθρωπος αυτός έζησε πριν από 700.000 χρόνια στην περιοχή του
Σπηλαίου των Πετραλώνων,ενός χωριού του Ν.Χαλκιδικής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 00:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω (*) όμως,

(*) συγχώρεσέ με για αυτή την μεγάλη λέξη

να μου πείς, κατά την γνώμη σου, άν οι οποιεσδήποτε εξετάσεις DNA αποκαλύψουν οτι η μεγαλογιαγιά του μέσου νεοέλληνα, ας πούμε το 1650 μ.χ., γλυκόφρενε περισσότερο τον γενίτσαρο Αμπντούλ Σατράπ από τον Ιώαννη Γεμιστό, για τους χ και ψ υλικούς λόγους, όπως π.χ. κάνουν και οι γκομενίτσες της εποχής μας...
και πές οτι, θεωρητικά (!), προκύπτει το τάδε γενετικό προφίλ, π.χ. οτι τουρκοφέρνουμε...

Ερώτηση κρίσεως : θα παραδόσουμε εθελοντικά κaι εκούσια το νεολλεηνικό κράτος στο τουρκικό ;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 03:10:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θέλω (*) όμως,

(*) συγχώρεσέ με για αυτή την μεγάλη λέξη

να μου πείς, κατά την γνώμη σου, άν οι οποιεσδήποτε εξετάσεις DNA αποκαλύψουν οτι η μεγαλογιαγιά του μέσου νεοέλληνα, ας πούμε το 1650 μ.χ., γλυκόφρενε περισσότερο τον γενίτσαρο Αμπντούλ Σατράπ από τον Ιώαννη Γεμιστό, για τους χ και ψ υλικούς λόγους, όπως π.χ. κάνουν και οι γκομενίτσες της εποχής μας...
και πές οτι, θεωρητικά (!), προκύπτει το τάδε γενετικό προφίλ, π.χ. οτι τουρκοφέρνουμε...

Ερώτηση κρίσεως : θα παραδόσουμε εθελοντικά κaι εκούσια το νεολλεηνικό κράτος στο τουρκικό ;;;;



Εδω μιλαμε για την καταγωγη των πρωτο-Ελληνων (αν μπορουμε να τους ονομασουμε ετσι).
Η ερωτηση σου ειναι ασχετη ΕΝΤΕΛΩΣ. Αν εχεις κατι να προσθεσεις καντο, αν οχι τοτε τι το παιδευεις?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 20:27:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ερωτηση σου ειναι ασχετη ΕΝΤΕΛΩΣ. Αν εχεις κατι να προσθεσεις καντο, αν οχι τοτε τι το παιδευεις?

Η "ερώτησή" μου είναι άσχετη. Την έγραψα έτσι, μόνο και μόνο για να προκελέσω. Ευχαριστώ που απάντησες.

Δεν αμφιβάλλω καθόλου για την καταγωγή και την πολιτιστική διαδρομή των πρωτοελλήνων.

Φοβάμαι όμως τις συσχετίσεις που θα προκύψουν. Φοβάμαι αυτούς που, όπως έγινε με την προγονολατρία του ΙΙΙ. Ράιχ, θα βρεθούν για να ξεχωρίσουν λαούς και ανθρώπους σε καθαρότερους, αγνότερους κλπ.

Και φοβάμαι τους τρόπους που θα διαλέξουν να τεκμηριώσουν τα έργα και τις απόψεις τους.

Ελπίζω να με κατάλαβες καλύτερα τώρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 20:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι συνερευνητές,η καταγωγή των Ελλήνων αποτελεί πάντα ένα από τα ποιό ενδιαφέροντα μυστήρια.Έχουν ειπωθεί πολλές θεωρίες κατά καιρούς, μεταξύ αυτών η Ινδοευρωπαική καταγωγή, η καταγωγή από τον Σείριο κα.Η πρώτη καταρρίφθηκε λόγω του Αρχανθρώπου των Πετραλώνων.Η δεύτερη θυμίζει σενάριο απο George Lucas και συνεπώς την αφήνουμε στην άκρη.Η καταγωγή πάντως των ανθρώπων από την Αφρική έχει προ πολλόυ αποδειχθεί ως ελλειπής.Γενικώς είναι πολύ δύσκολο να προσδιορίσουμε την καταγωγή μας ειδικά εν όψει των ευρημάτων που κατα καιρούς βρίσκουμε.Προς το παρόν οψώμεθα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 22:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πέτρο, επειδή είσαι σοβαρός άνθρωπος θα ήθελα να μου εξηγήσεις πώς κατά τη γνώμη σου η ανακάλυψη ενός Homo Erectus και ενός Νεάντερταλ 700.000 χρόνια πριν τη σημερινή εποχή όταν η Χαλκιδική ήταν μια ζούγκλα μπορεί να έχει την παραμικρή σχέση με τους Έλληνες, τους Ινδοευρωπαίους και εν γένει με οποιονδήποτε Homo Sapiens. Το ελληνικό έθνος τεκμηριώνεται ιστορικά από το 1600π.Χ. και πιθανότατα φτάνει μέχρι τον 3000π.Χ. Οι ΙΕ ως ομόγλωσση ομάδα και όχι ως φύλο ή έθνος τοποθετούνται μεταξύ 5ης και 3ης χιλιετίας. Ο Homo Sapiens δεν υπήρχε πριν από 400.000 χρόνια (ούτε καν 700.000) και εν πάσει περιπτώσει δεν ήταν ούτε Homo Erectus ούτε Νεάντερταλ.

Ξεκολλάτε επιτέλους, είναι σα να λένε οι Ινδιάνοι ότι είναι αυτόχθονες από το 65.000.000π.Χ. λόγω της ανακάλυψης τυρανόσαυρου στα μέρη τους!

Zephyr, δε θα βιαζόμουν να καταλήξω στα ίδια συμπεράσματα με εσένα σχετικά με την αφρικανική μας καταγωγή. Βλέπεις για πολλούς αποτελεί λεπτομέρεια, αλλά για εμένα όχι ότι ο Πουλιανός αποκαλεί συστηματικά ό,τι πίθηκα ανακαλύπτει σε ελληνικό έδαφος άνθρωπο και ό,τι άνθρωπο ανακαλύπτουν οι άλλοι σε μη ελληνικό έδαφος πίθηκο (με πολύ απλοϊκή διατύπωση. Στην πραγματικότητα αποκαλεί Homo Sapiens τους δικούς του Νεάντερταλ, Homo Sapiens τους δικούς του Homo Erectus και πίθηκους τους Homo Sapiens των άλλων). Είναι έπειτα και αυτό το πούστικο το mtDNA που έχει δείξει πέραν πάσης αμφιβολίας ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν κοινό πρόγονο μία γκομενίτσα πριν 160.000 χρόνια στην Αφρική.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 00:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε,

Οφείλω να συμφωνήσω σε γενικές γραμμές μαζί σου.Δεν θα επιθυμούσα να επεκταθώ σε ένα θέμα που ούτε της απολύτου γνώσης μου είναι, ούτε αποτε-
λεί αντικείμενο ερεύνης μου.
Επειδή μπορεί να δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι καταθέτω μία κάθετη γνώμη
θα προσπαθήσω να δώσω μερικές εξηγήσεις με ελαφρά σοφιστικό χαρακτήρα.
Όταν έγραψα για τον Αρχάνθρωπο των Πετραλώνων ,θέλησα απλώς να κατα-
θέσω ότι στην μείζονα Ελληνική Περιοχή ενδημούσαν κάποια όντα.Δηλαδή ότι
δεν ήταν μία έρημη περιοχή όπου,κατά την πάροδο των χρόνων εποικίστηκε από
διάφορες φυλές.Τώρα αν τα ανθρωποειδή του Ελλαδικού χώρου,ήταν πίθηκοι ή οτιδήποτε άλλο αυτό έρχεται σε ανάλογο και ομοία σχέση με τα ανθρωποειδή που κατοίκησαν την Αφρική ή οποιοδήποτε άλλο σημείο της Γης.
Φυσικά δεν μπορούμε να γνωρίζουμε επακριβώς τα αίτια που μετέτρεψαν τα
όντα αυτά σε νοήμονα μια και η Δαρβίνιος θεωρία της μετάλλαξης των ειδών
έχει από καιρό καταρριφθεί.
Εάν συνεπώς υποθέσουμε ότι κάποιο είδος ανθρωποειδών υφίστατο στον Ελλαδικό χώρο,δεν απαγορεύει το επιμηκτικό αποτέλεσμα με όποιο τρόπο και
εάν αυτό έγινε.
Ζώντας από κοντά κάποιες ημέρες τον καθηγητή Πουλιανό,τουλάχιστον εγώ ο
αδαής του αντικειμένου, έμαθα αρκετά πράγματα.Όπως π.χ. η φυλή του εν
λόγω Αρχανθρώπου,βάσει των ευρημάτων και των αντιστοίχων μελετών,παρέ-
χει αρκετά στοιχεία μίας κάποιας οργανωμένης κοινωνίας καθόσον μάλιστα
έχει αναπτύξει,όπως φαίνεται,συναισθήματα.Ο Αρχάνθρωπος βρέθηκε εκεί που
βρέθηκε,διότι πέθανε στο συγκεκριμένο σημείο από ....βαθειά γεράματα!!!! 37 χρονών!!!!Τούτο δείχνει έναν έντονο συναισθηματικό χαρακτήρα εκ μέρους των
υπολοίπων της φυλής του οι οποίοι από σεβασμό (?) από αγάπη (?) τον περιποιή-
θηκαν μέχρι βαθέων γηρατειών ότε και επήλθε ο θάνατός του.Τα διάφορα ευρή-
ματα δείχνουν καταφανώς ότι η σπηλιά των Πετραλώνων κατοικήθηκε από κά-
ποιο είδος Αρχανθρώπων, κάποιου βαθμού νοημοσύνης.
Η μέχρι σήμερα παραδοχή της προέλευσής μας ( και όχι μόνο των Ελλήνων)
από την Ινδοευρωπαϊκή φυλή υφίσταται λόγω των κοινών χαρακτηριστικών
που διακρίνει τα μέλη αυτής.
Εάν οι Έλληνες είχαν σαν πρόγονο την φυλή του εν λόγω ανθρωποειδούς ή όχι,
ή αποτελούν φύλο της Ινδοευρωπαϊκής φυλής,αυτό είναι και το ζητούμενο στην απάντηση του ερωτήματος της έρευνας των επιστημόνων και της ομάδας έρευ- νας,που αναφέρει ο αγαπητός φίλος Alastis.

Φιλικότατα
Πέτρος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 15:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πέτρο,

Η παραδοχή της ΙΕ καταγωγής των Ελλήνων οφείλεται στη γλώσσα μας καθώς και σε ανιχνευόμενες στα αρχαιολογικά ευρήματα εισβολές το 2100π.Χ., το 1900π.Χ. και το 1600π.Χ. (χωρίς κάποια από αυτές τις τρεις ημερομηνίες να μπορεί να προτιμηθεί ιδιαίτερα, λόγω έλλειψης στοιχείων). Δεν οφείλεται σε κανενός είδους φυλετικά στοιχεία, γιατί οι ΙΕ είναι γλωσσική οντότητα και όχι φυλετική. Δεν υπάρχει ινδοευρωπαϊκή φυλή. Είναι αμφίβολο αν υπήρξε ποτέ. Άλλωστε στην καλύτερη περίπτωση οι ΙΕ νεοφερμένοι ήταν περίπου το 10% του γηγενούς πληθυσμού. Το μίγμα ΙΕ νεοφερμένων και μη ΙΕ ντόπιων (Πρωτοελλήνων και Προελλήνων) δημιούργησε για πρώτη φορά ένα λαό που να μπορεί να χαρακτηριστεί Έλληνες. Να έχει δηλαδή αναγνωρίσιμα σταθερά (ή εν πάσει περιπτώσει αλλαγμένα με συνεχή και όχι απότομο τρόπο) χαρακτηριστικά μέχρι σήμερα. Με βασικότερο όλων τη γλώσσα.

Οπότε όταν λέει κάποιος ότι ανιχνεύει ελληνικό DNA σε γηγενείς πληθυσμούς του 4000π.Χ., αυτό δεν είναι κατ' ανάγκη λάθος, αφού όντως καταγόμαστε βιολογικά ΚΑΙ από αυτούς αλλά η ιδέα ότι αυτοί οι πληθυσμοί από πλευράς εθνικής συνείδησης, γλώσσας, πολιτισμού, θρησκείας κλπ μπορούν να χαρακτηριστούν Έλληνες είναι απλά ηλίθια. Χρησιμοποιώντας την ίδια "λογική", το ότι οι σύγχρονοι Αμερικανοί έχουν DNA Γερμανών και Πολωνών και Αφρικανών σημαίνει ότι οι νεολιθικοί πληθυσμοί της Β. Ευρώπης ήταν Αμερικανοί, κάτι προφανέστατα εξωφρενικό. Η σχέση "ο Χ κατάγεται από τον Υ" δεν είναι αμφίδρομη και σπανιότατα συνεπάγεται ότι Χ και Υ είναι το ίδιο.

Το ότι ένα προ-ανθρώπινο είδος στον Ελλαδικό χώρο είχε αναπτύξει κάποιο είδος νοημοσύνης και πολιτισμού είναι πολύ ενδιαφέρον, αλλά δε βλέπω τι σχέση έχει με το δικό μας πολιτισμό. Κανείς δεν είπε ότι οι πιθηκάνθρωποι ήταν ηλίθιοι. Ή μήπως δεν υπάρχουν αντίστοιχα ευρήματα για Homo Erectus σε άλλα μέρη και μόνο οι "δικοί μας πιθηκάνθρωποι" ήταν έξυπνοι;

Κλείνοντας με το θέμα "Πουλιανός", έχω να παρατηρήσω ότι αν ονόμαζε και χρονολογούσε σωστά τα ευρήματά του θα είχε να αντιμετωπίσει πολύ παλιότερα ευρήματα ίδιων κρανίων στην Ισπανία και την Κεντρική Ευρώπη. Αλλά δεν το κάνει, πρώτον γιατί θέλει καλά και ντε να τους βγάλει Έλληνες (οπότε παραπλανητικά χρησιμοποιεί δικιά του ορολογία), δεύτερον γιατί θέλει να βγάλει τους Έλληνες παλιότερους και τρίτον γιατί εδώ και 50 χρόνια έχει διαπιστωθεί ότι δε μπορείς να πας πολύ μακριά στην έρευνά σου συγκρίνοντας κρανία και ονομάζοντας αυθαίρετα ό,τι βρίσκεις, αλλά δυστυχώς στην πρώην ΕΣΣΔ η γενετική ήταν καταραμένη δραστηριότητα ενώ η εμμονή σε απηρχαιωμένες ιδέες αρετή.

Επιπλέον, η έρευνα αυτών των επιστημόνων α-πο-κλεί-ε-ται να έχει ως αντικείμενό της τη σύγκριση του DNA μας με αυτό του αρχανθρώπου των Πετραλώνων, πρώτον γιατί πρόκειται για διαφορετικό είδος και δεύτερον γιατί τα απολιθώματα 700.000 ετών δεν έχουν DNA. Ούτε με τα νεαντερτάλια ευρήματα μπορεί να σχετίζεται, επίσης λόγω παλαιότητας αλλά και γιατί έχει αποδειχθεί οριστικά (με γενετική ανάλυση άλλων πιο πρόσφατων ευρημάτων) ότι ο Homo Sapiens δεν κατάγεται από το Νεάντερταλ. Χωρίς να έχω πρόσβαση σε λεπτομέρειες, εικάζω ότι επιχειρούν να συγκρίνουν το DNA Μυκηναίων και Μινωιτών τόσο με αυτό των σύγχρονων Ελλήνων όσο και με αυτό άλλων πληθυσμών της ίδιας εποχής. Αν βγει π.χ. ότι το Μυκηναϊκό DNA έχει όμοιά του σε νεολιθικούς πληθυσμούς της Ουκρανίας, αυτό είναι ένα ισχυρό επιχείρημα υπέρ της ΙΕ καταγωγής (τουλάχιστον) των Μυκηναίων. Αν βγει ότι δεν υπάρχει καμία σχέση, η ΙΕ θεωρία δεν απορρίπτεται (γιατί αφορά γλωσσική συγγένεια και όχι αναγκαστικά φυλετική), αλλά θα πρέπει να βρούμε κάποια άλλη εξήγηση για το πώς τέλος πάντων καταλήξαμε να μιλάμε μια ΙΕ γλώσσα. Γιατί το ότι μιλάμε μία ΙΕ γλώσσα δεν καταρρίπτεται που να χτυπιούνται εκατό Πουλιανοί.

Σε κάθε περίπτωση, αν η ΙΕ θεωρία δεν ισχύει, ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΩΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ. Αναφέρονται σε άλλο είδος, σε άλλο κλίμα, σε άλλο (πολύ υποδεέστερο) είδος νοημοσύνης, σε άλλες γεωλογικές και γεωγραφικές συνθήκες, σε άλλη χρονική περίοδο, σε άλλο πλαίσιο τέλος πάντων από τους Έλληνες, τους ΙΕ κλπ.

Όπως είπα, όσον αφορά τον ισχυρισμό "οι Έλληνες είναι αυτόχθονες" τα ευρήματα των Πετραλώνων έχουν ακριβώς την ίδια αποδεικτική αξία που έχουν και τα ευρήματα τυρανοσαύρων στην Αμερική για τον ισχυρισμο "οι Ινδιάνοι είναι αυτόχθονες".

ΥΓ: από πού κι ως πού δεν ισχύει η θεωρία του Δαρβίνου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2004, 20:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή θα επιβαιβεωθούν όλες οι θεωρίες περί εξωγηίνης ή ανωτέρας προέλευσης των Ελλήνων...Τότε πως θα μας αντιμετωπίσουν οι άλλοι λαοί αν πάρει μεγάλες διαστάσεις το θέμα. Σε τεχνολογία δεν νομίζω να διαφέορουμε πολύ από άλλες χώρες...Ή μήπως υπάρχει κρυφή τεχνολογία, που την φυλλάτει η ομάδα Ε και ρθει τότε η ευκαιρία για να χρησιμοποιηθεί...
Υποθέσεις κάνω!

Φιλικά, Νότης!

Όταν κάτι το θελήσεις πολύ, όλο το σύμπαν θα συνωμοτίσει για να το πετύχεις...!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2004, 22:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα δειγματα DNA ειναι απο την Μινωικη και Μυκιναϊκη εποχη και οχι πιο πριν...
Και φιλε μου Σκορπιε, η ερευνα αυτη εχει ενα καθαρο επιστημονικο υποβαθρο και δεν κρυβει καποια συνομοσια απο πισω της οπως ολα δειχνουν.
Ουτε με εξωγηινους εχει να κανει ουτε με μυστικες ομαδες.


...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2004, 00:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε Junk95,

Συγχαρητήρια που κατάφερες να με εμπλέξεις σε ένα θέμα που όπως έχω προ-
αναφέρει,ΔΕΝ εμπίπτει στον τομέα των γνώσεών μου.
Πιστεύω ότι ξεφύγαμε «σταδίους τεσσαράκοντα» από το αρχικό νόημα,τόσο
της ερώτησης που υπέβαλε ό Alastis,όσο και από της δικής μου υποθετικής και
λίαν σοφιστικού χαρακτήρα, απάντησης.
Αλλά ας επανέλθουμε στο τι υπέθεσα εγώ.Υποθέτω ότι η περιοχή της Ελλάδας,
ανεξάρτητα κλιματολογικών και μορφολογικών καταστάσεων,κατοικήται,από
ένα είδος «ανθρωποειδών»,αλλά πλην όμως,σύμφωνα των προκυψάντων
ευρημάτων και μελετών,μιας κάποιας νοημοσύνης και οργανωμένης κοινωνίας.
Ο καθηγητής Πουλιανός μπορεί να ισχυρίζεται Ο,TI θέλει.Ούτε οπαδός της θε-
ωρίας του είμαι,ούτε συγγενική σχέση έχω με τον άνθρωπο.
Συνεπώς, ΕΑΝ υφίστατο κάτι εκ των ανωτέρω που υποθέτω,γιατί τα «πιθηκοει-
δή» αυτά,σύμφωνα με την Δαρβίνιο θεωρία (που παραδέχεσε,ΣΕΒΑΣΤΟ) να μην
υπέστησαν μεταλλάξεις και να δημιούργησαν ένα κάποιο είδος,φυλής,που κατοί-
κησε στην τότε μείζονα Ελληνική περιοχή;;; Φυσικά ουδείς αμφιβάλει για
τις επόμενες επιμηκτικές καταστάσεις που προέκυψαν,κυρίως λόγω εισβολών,οι
οποίες στην συνέχεια είχαν σαν αποτέλεσμα την μορφοποίηση της Ελληνικής φυ-
λής.Με λίγα λόγια,υποθέτω,ότι η τελική υπαγωγή μας στην Ινδοευρωπαϊκή ομο-
εθνία,να μην είναι τίποτε άλλο από ένα επιμηκτικό αποτέλεσμα.
Δεν αντιπαλεύομαι τις επιστημονικές σου θέσεις και εξηγήσεις.Απλά θέλω να θε-
ωρώ ότι Έλληνες, αυτόχθονες, προυπήρξαν πολύ πιο παλιά από το 6000 π.Χ.Δη-
λαδή στην συγκεκριμένη θέση μου,απλά υφίσταται μια παραδοχή προ-ύπαρξης
αυτοχθόνων του Ελλαδικού χώρου.Το τι ακριβώς συνέβει στην συνέχεια,τόσο
ιστορικά,όσο και επιστημονικά,είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΩΣ ΑΠΟΔΕΚΤΟ.
Η θεωρία του Δαρβίνου,ήταν ό,τι καλύτερο θα μπορούσε να συλλάβει ο ανθρώ-
πινος νους,την εποχή εκείνη,προκειμένου να εξηγήσει την εξέλιξη της Φύσης.
Πλην όμως επεκτεινόμενη στην εξήγηση της εξέλιξης του ανθρώπινου είδους
απορρίφθηκε,σήμερα πλέον, από τους σύγχρονους βιολόγους και την γεννετική.
Η εμφάνιση του ανθρώπινου γένους,πιθανολογήται,κάπου στην Μειόκαινο επο-
χή,σαν πλευρική διακλάδωση από παλαιώτερο,άγνωστο,κλάδο προγόνων.Άλλη
πλευρική διακλάδωση του ίδιου προγονικού κλάδου,αλλά από άλλο σημείο του,
αποτελεί το γένος των πιθήκων.Σύμφωνα με αυτά ο άνθρωπος ΔΕΝ προέρχεται
από τον πίθηκο,ΟΥΤΕ ο πίθηκος μπορεί να εξελιχθεί σε άνθρωπο.Απλά και τα
δύο γένη έχουν κοινό πρόγονο άγνωστο σε μας (κρυπτογόνος ομάδα προγόνων)
και ακολουθούν εντελώς διαφορετική εξελικτική πορεία.Για την ερμηνεία της
σημασίας των φαινομένων της εξέλιξης συγκρούονται οι γνώμες των οπαδών
«ΤΟΥ ΤΥΧΑΙΟΥ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ» με αυτές των οπαδών «ΤΟΥ ΑΝΑΓΚΑΙ-
ΟΥ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ».Το θέμα φυσικά έχει και μεταφυσικές επεκτάσεις και δεν
υπάρχει τελική κρίση ιδιαίτερα σήμερα με τις τεράστιες γνώσεις μας.
Όμως το απίθανο,το ανεπανάληπτο,ορθογενετικό και ανεπίστροφο φαινόμενο της
εξέλιξης μας υποβάλει και την σκέψη και την ένδειξη της αποδοχής,σαν πιθανό-
τητα,της προσχεδιασμένης,κατευθυνόμενης πορείας της εξελιξης του Ανθρώπου.


Φιλικότατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2004, 00:14:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πέτρο,

Τελικά η όλη παρένθεση οφείλεται σε παρεξηγήσεις, τόσο δικές μου όσο και δικές σου. Σε ένα πράγμα διαφωνούμε, αλλά αυτό για το τέλος.

Λοιπόν, η πρώτη παρεξήγηση (χρονικά) ήταν δική σου. Δεν είναι παρεξήγηση όμως των δικών μου λεγομένων, αλλά της ΙΕ θεωρίας. Η ΙΕ θεωρία δε μιλάει για ΙΕ φυλή, αλλά για ΙΕ ομόγλωσση ομάδα. Αυτά είναι δυο πράγματα εντελώς διαφορετικά.

Η δεύτερη ήταν δική μου. Όταν είπες 'η θεωρία του Δαρβίνου έχει απορριφθεί', νόμιζα ότι αναφερόσουν γενικότερα στην ιδέα της εξέλιξης, αν όχι για όλα τα είδη, τότε για τον άνθρωπο. Γι' αυτό και παραξενέυτηκα. Η ιδέα ότι καταγόμαστε από τον πίθηκο πράγματι δεν ισχύει. Δε γνωρίζω κατά πόσο αυτή η ιδέα υπήρξε μέρος της παρουσίασης του Δαρβίνου ή μειωτική διαστρέβλωση από τους τότε πολέμιους. Τέλος πάντων, δεν ισχύει. Το ότι έχουμε κοινό πρόγονο με τον πίθηκο όμως δεν αλλάζει την ουσία της θεωρίας, η οποία επ' ουδενί δεν περιορίζεται στον άνθρωπο αλλά αφορά όλους τους ζωντανούς οργανισμούς. Παρεμπιπτόντως, οι κρίκοι δε λείπουν ακριβώς, αλλά μάλλον υπάρχουν πολλά (νεκρά) είδη που θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν "ο χαμένος κρίκος", χωρίς η επιστήμη να είναι αυτή τη στιγμή σε θέση να διαλέξει.

Και η διαφωνία: εγώ νομίζω ότι άνθρωποι που μιλούσαν εντελώς διαφορετική γλώσσα από εμάς, που είχαν άλλη θρησκεία, άλλο τρόπο ζωής, άλλα σύνορα, άλλα τα πάντα και απλά τυχαίνει να καταγόμαστε από αυτούς, δεν είναι Έλληνες παρ' όλο που είναι πρόγονοί μας. Γιατί αν το καλοσκεφτείς, τότε η έννοια του Έλληνα μπορεί να πάει αυθαίρετα πίσω στο παρελθόν. Να πάει π.χ. στον κοινό εξελικτικό μας πρόγονο με τον πίθηκο . Και τότε η αμέσως επόμενη "λογική" συνέπεια είναι ότι και οι πίθηκοι (και όλοι οι άνθρωποι!) είναι Έλληνες. Κάτι που προφανώς δεν ισχύει.

Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν η δυνατότητα να χαρακτηρίζουμε τους κατοίκους αυτής της χώρας σαν Έλληνες σταματάει στο 1000, στο 3000, ή στο 30.000π.Χ. Με βάση τα όσα έχω διαβάσει και τα δικά μου κριτήρια, προσωπικά θα τοποθετούσα αυτό το όριο στο 1200π.Χ., αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ότι το όριο υπάρχει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2004, 14:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικές ερωτήσεις:
1. Ο Έλληνας έχει ΙΕ καταγωγή;
2. Ο αρχάνθρωπος είναι πρόγονος του Έλληνα;
3. Είναι κάποια αραπίνα πρόγονος του Έλληνα;
4. Αν η αραπίνα είναι πρόγονος του Έλληνα, ο αρχάνθρωπος είναι πρόγονος του αράπη;
5. O Έλληνας έχει εξωγήινη καταγωγή;
6. Μόνο ο Έλληνας έχει εξωγήινη καταγωγή;
7. O Έλληνας έχει και εξωγήινη καταγωγή;
8. Κάποιος Έλληνας έχει εξωγήινη καταγωγή και κάποιος όχι;
9. Ένας εξελικτικά ανώτερος ανθρωποειδής είναι σίγουρο ότι θα επιζήσει σαν είδος;
10. Οι ΙΕ είναι εξωγήινοι ή φτιάχτηκαν καθ' εικόνα και καθ' ομοίωση από εξωγήινους;
11. Είναι μόνο οι ΙΕ εξωγήινης προελεύσεως ή μήπως είναι απλά μια συγκεκριμένη "φουρνιά";
12. Οι Ινδοευρωπαίοι δεν είναι φυλή; O.K. Μαζεύτηκαν λοιπόν 50 φυλές φτιάξανε έναν οργανισμό και είπαν δεν φτιάγνουμε μια καινούργια γλώσσα από το μηδέν, ώστε να συζητάμε μεταξύ μας. Έτσι δεν θα επιβάλουμε την γλώσσα μιας φυλής επί μιας άλλης. Δημοκρατικότατα...
13. ΙΕ ουρανοκατέβατη άϋλη ομογλωσσία;
14. Πως δημιουργήθηκαν οι βασικές φυλές(λευκή, κίτρινη, μαύρη κλπ);


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2004, 17:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Ελληνική Γραμματεία έχει την απάντηση γι αυτό αλλά κανένας δεν δίνει σημασία.
Οι Έλληνες είναι παιδιά των Θεών τους των ημιθέων και των ηρώων τους.
Υπάρχουν οι Διογενείς , οι Άρειοι, οι Ηρακλειδείς κλπ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2004, 17:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Παλαιά διαθήκη έχει μιά άλλη απάντηση: Δεν υπήρχαν Έλληνες.
Οι Έλληνες και τα "Εθνη" εμφανίζονται πολύ αργότερα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2004, 20:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Πέτρο,

Μια και λες οτι έχεις ζήσει τον Πουλιανό από κοντά, ίσως μπορέσεις να απαντήσεις σε μια ερώτηση που έχω θέσει κατα καιρούς σε ανθρώπους που ισχυρίζονται οτι είναι μελετητές του Πουλιανού, αλλά ακόμα δεν έχω μπορέσει να βρώ απάντηση.

Πρώτα θα μου επιτρέψεις μια διόρθωση:-
Ο Πουλιανός ΔΕΝ έβγαλε τα συμπεράσματα του για τους Έλληνες οταν ανακάλυψε τον Αρχάνθρωπό, αλλά πολύ νωρίτερα, το 1962, με βάση την διδακτωρική του, όπου -λέει- το απέδειξε "μαθηματικά"!

Επειδή ποτέ δεν κατάλαβα την "μαθηματική" βάση του ισχυρισμού του, προσπαθώ απεγνωσμένα να βρώ κάποιον να μου την εξηγήσει, γιατί δεν θα ήθελα να αποδειχθεί οτι ένας τέτοιος κορυφαίος επιστήμονας είναι απλά ένας ΑΠΑΤΕΩΝΙΣΚΟΣ, που εκμεταλευεται την συναισθηματική ευπιστία του ακροατηρίου του.

Για να μην μακρυγορώ, τις ερωτήσεις μου πάνω στο θέμα θα τις βρείς εδώ:
http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=3296&whichpage=7#95515
http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=3296&whichpage=7#95860
και στα Αγγλικά εδώ:
http://dodona.proboards35.com/index.cgi?board=history&num=1076543711&action=display&start=223

Δεν αμφισσητώ τα ευρήματα που βρήκε ο Πουλιανός, αλλά μου φαίνεται άκρως ύποπτη η εμμονή του να συμπεραίνει οτι κάθε μαϊμού που βρίσκει σε αυτόν τον χώρο ήταν ντε και καλά "Ελληνική".

Ακόμα και με τους υπολογισμούς κίνησης με τους οποίους ο Πουλιανός "απέδειξε" οτι οι Έλληνες δεν ήταν ΙΕ, ο αρχάνθρωπος δεν θα ζούσε πιά στην Ελλάδα, αλλα θα είχε ήδη φτάσει στην Παταγωνία, κάνωντας άνετα τον γύρω του κόσμου στον δρόμο του.

Μήπως η συγκινητική εικώνα του γέρου πιθηκάνθρωπου που τον ταΐζει και τον φροντίζει ο περίγυρός του, μας φέρνει στον νού την εικώνα ενός γερο-ψιλοαπατεώνα-αρχαιολόγου που τον ταΐζουν και τον συντηρούν οι ευκολόπιστοι "οπαδοί" του;...

Κ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2004, 21:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

1. Ο Έλληνας έχει ΙΕ καταγωγή;

Γλωσσικά ναι. Βέβαια το ίδιο ακριβώς έχει και ο Τζαμαϊκανός ρασταφάρι, αφού μητρική του γλώσσα είναι η αγγλική του γερμανικού υποκλάδου των ΙΕ γλωσσών. Φυλετικά, δεν ξέρω.

quote:

2. Ο αρχάνθρωπος είναι πρόγονος του Έλληνα;

Δεν ξέρω, αλλά δε νομίζω. Η ιδέα αυτή συνεπάγεται ότι το σενάριο Out of Africa δεν ισχύει, κι όμως πρόκειται για ένα πολύ καλά τεκμηριωμένο σενάριο. Επιπλέον ίδιοι αρχάνθρωποι (και μάλιστα παλιότεροι) έχουν βρεθεί π.χ. στην Ισπανία.

quote:

3. Είναι κάποια αραπίνα πρόγονος του Έλληνα;

Ναι. Αποδεδειγμένα με mtDNA. Για την ακρίβεια αυτή η "κάποια αραπίνα" είναι κοινή πρόγονος όλων μας. Δεν είναι η μοναδική βέβαια (συνηθισμένη παρεξήγηση). Είναι η μοναδική κοινή πρόγονος.

quote:

4. Αν η αραπίνα είναι πρόγονος του Έλληνα, ο αρχάνθρωπος είναι πρόγονος του αράπη;

Δεν ξέρω, αλλά δε νομίζω. Ξέχασα να πω ότι ο αρχάνθρωπος ανήκει σε άλλον εξελικτικό κλάδο, που έδωσε τους Νεάντερταλ. Με τους οποίους πάλι (mtDNA) έχει αποδειχθεί ότι δεν έχουμε σχέση προγόνου/απογόνου.

quote:

5. O Έλληνας έχει εξωγήινη καταγωγή;
6. Μόνο ο Έλληνας έχει εξωγήινη καταγωγή;
7. O Έλληνας έχει και εξωγήινη καταγωγή;
8. Κάποιος Έλληνας έχει εξωγήινη καταγωγή και κάποιος όχι;

Δε νομίζω.

quote:

9. Ένας εξελικτικά ανώτερος ανθρωποειδής είναι σίγουρο ότι θα επιζήσει σαν είδος;

Το "ανώτερος" είναι υποκειμενικό. Σύμφωνα με την εξέλιξη, επιβιώνει ο καταλληλότερος. Και αυτό όμως είναι υποκειμενικό σε μεγάλο βαθμό. Θα έλεγα ότι ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑ-ΚΩΛΟΦΑΡΔΙΑ σημειώσατε Χ .

quote:

10. Οι ΙΕ είναι εξωγήινοι ή φτιάχτηκαν καθ' εικόνα και καθ' ομοίωση από εξωγήινους;
11. Είναι μόνο οι ΙΕ εξωγήινης προελεύσεως ή μήπως είναι απλά μια συγκεκριμένη "φουρνιά";

Δε νομίζω ότι οι ΙΕ είναι εξωγήινοι.

quote:

12. Οι Ινδοευρωπαίοι δεν είναι φυλή; O.K. Μαζεύτηκαν λοιπόν 50 φυλές φτιάξανε έναν οργανισμό και είπαν δεν φτιάγνουμε μια καινούργια γλώσσα από το μηδέν, ώστε να συζητάμε μεταξύ μας. Έτσι δεν θα επιβάλουμε την γλώσσα μιας φυλής επί μιας άλλης. Δημοκρατικότατα...

Οι ΙΕ δεν είναι αναγκαστικά φυλή. Ξέρουμε π.χ. ότι ΙΕ γλώσσες μιλούν από το 1500π.Χ. άνθρωποι ριζικά διαφορετικοί (ως προς το γονότυπο, την κουλτούρα κλπ), όπως οι Ινδοί και οι Έλληνες. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπήρξε και κάποιο φυλετικό υπόβαθρο. Σίγουρα όταν πρωτοβγήκαν τα ΙΕ, κάποια φυλή θα τα μίλαγε. 2000 χρόνια μετά, δεν είναι καθόλου υποχρεωτικό να παρέμειναν περιορισμένα σε αυτή τη φυλή.

Σύμφωνα με την τελευταία προσαρμογή του μοντέλου, η ΙΕ ομογλωσσία
πρέπει να αναζητηθεί στους μεγάλους (γεωγραφικά) χαλκολιθικούς πολιτισμούς της περιοχής Πόντου-Κασπίας, με περιφερειακά παρακλάδια σε Βαλκάνια και Κεντρική Ασία. Πρόκειται για μια τεράστια περιοχή (χωριζόμενη σε 2-3 μικρότερες "ζώνες" που τελικά αποσπάστηκαν) στην οποία υπήρξε εμπόριο, παρόμοια θρησκευτικά έθιμα και κυρίως συνέχεια με όλους σχεδόν τους μετέπειτα ινδοευρωπαιόφωνους λαούς. Γιατί λοιπόν να μην υπήρχε lingua franca τότε;

quote:

13. ΙΕ ουρανοκατέβατη άϋλη ομογλωσσία;

Όχι.

quote:

14. Πως δημιουργήθηκαν οι βασικές φυλές(λευκή, κίτρινη, μαύρη κλπ);

Η επικρατέστερη θεωρία είναι ότι η μαύρη φυλή ήταν η προγενέστερη όλων. Αυτό επαληθεύεται και από το ότι μεταξύ των λαών της Αφρικής η γενετική ποικιλομορφία είναι πολύ μεγαλύτερη από ό,τι μεταξύ όλων των άλλων λαών, καθώς και από το mtDNA. Οι υπόλοιπες φυλές ανάγονται σε μικρούς (έως πολύ μικρούς, π.χ. για την Ευρώπη λιγότερα από 200 άτομα αν θυμάμαι καλά) πληθυσμούς που ενώ αποίκισαν μεγάλο μέρος της Ευρασίας, στη συνέχεια απομονώθηκαν γενετικά λόγω παγετώνων. Η ενδογαμία μεταξύ τους έκανε κάποια χαρακτηριστικά να κυριαρχήσουν, όπως το λευκό δέρμα.

Edited by - junk95 on 30/06/2004 21:13:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2004, 21:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ogygos

Μερικές ερωτήσεις:
-- 1. Ο Έλληνας έχει ΙΕ καταγωγή;
Δεν έχει αποδειχθεί, αλλά είναι πιθανό οι Αχαιοι, και αργότερα οι Δωριεις (δηλαδή αυτοί που ονομάζουμε Έλληνες) να κατέβηκαν αρχικά από τα ΙΕ βοσκοτόπια.
Αν ή μελέτη που ανέφερε η Alastis το αποδείξει (η το απορρίψει) αυτό θά έχει μεγάλη αξία. (Μπορεί, βέβαια, και να μην καταφέρει να βγάλει συμπέρασμα).

-- 2. Ο αρχάνθρωπος είναι πρόγονος του Έλληνα;
700,000 χρόνια είναι πολλά. Περισσότερα από ο'τι νομίζεις. Εδώ δεν ξέρουμε καν αν ο αρχάνθρωπος εξελίχθηκε σε άνθρωπο, και αυτή είναι η πρώτη ερώτηση που πρέπει να κάνουμε. Μπορεί απλά να αφανίτηκε.

-- 3. Είναι κάποια αραπίνα πρόγονος του Έλληνα;
Μόνο αν είναι λάγνα και ερωτιάρα, που λέει κι ο Τσιτσάνης.
Πάντως, στον Ελλαδικό χώρο ζούσαν και άνθρωποι που δεν ήταν Έλληνες, π.χ. οι Μινωϊκοί, κλπ., που δεν ξέρουμε τί φυλή ήταν. Αμφιβάλλω αν ήταν αράπηδες, αλλα ούτε αποκλείεται.

-- 4. Αν η αραπίνα είναι πρόγονος του Έλληνα, ο αρχάνθρωπος είναι πρόγονος του αράπη;
Είπαμε, δεν ξέρουμε καν αν ο αρχάνθρωπος είχε απογώνους. Πιθανότατα να μήν είχε.
Και να το εύχεσαι αυτό, αλλοιώς όλη η ανθρωπότητα είναι homo sapiens εκτος απο τους Έλληνες, που είναι Νεαντερθάλοιοι!

-- 5. O Έλληνας έχει εξωγήινη καταγωγή;
Δηλαδή μόνο ο Έλληνας, έτσι; Αμφίβολό. Εκτός αν οι εξωγήινοι ήταν κομλπλεξικοί ψωνισμένοι.

-- 6. Μόνο ο Έλληνας έχει εξωγήινη καταγωγή;
Δηλαδή θες να πείς, έχουν όλοι; Λιγότερο αμφίβολο. Αλλά πάλι χλωμό. Συνιστώ λιγότερο σινεμά.

-- 7. O Έλληνας έχει και εξωγήινη καταγωγή;
Δεν νομίζω να έχουν οι εξωγήινοι τέτοια παράξενα γούστα...

-- 8. Κάποιος Έλληνας έχει εξωγήινη καταγωγή και κάποιος όχι;
Ο'τι πει ο Φουράκης.

-- 9. Ένας εξελικτικά ανώτερος ανθρωποειδής είναι σίγουρο ότι θα επιζήσει σαν είδος;
Όχι, υπάρχουν και ατυχήματα, αυτοκαταστροφικές τάσεις, κλπ.

-- 10. Οι ΙΕ είναι εξωγήινοι ή φτιάχτηκαν καθ' εικόνα και καθ' ομοίωση από εξωγήινους;
Η ίδια απάντηση ισχύει για τους ΙΕ, όπως και για τους Έλληνες.

-- 11. Είναι μόνο οι ΙΕ εξωγήινης προελεύσεως ή μήπως είναι απλά μια συγκεκριμένη "φουρνιά";
Ο'τι πει ο Φουράκης.

-- 12. Οι Ινδοευρωπαίοι δεν είναι φυλή; O.K. Μαζεύτηκαν λοιπόν 50 φυλές φτιάξανε έναν οργανισμό και είπαν δεν φτιάγνουμε μια καινούργια γλώσσα από το μηδέν, ώστε να συζητάμε μεταξύ μας. Έτσι δεν θα επιβάλουμε την γλώσσα μιας φυλής επί μιας άλλης. Δημοκρατικότατα...
Χαίρομαι που σου αρέσουν οι δημοκρατικές αρχές. Μπορεί όμως και να ήταν φυλή οι ΙΕ.

-- 13. ΙΕ ουρανοκατέβατη άϋλη ομογλωσσία;
Μπορεί... Αλλά γιατί, απλά, να μην είναι προϊόν εξέλιξης...

-- 14. Πως δημιουργήθηκαν οι βασικές φυλές(λευκή, κίτρινη, μαύρη κλπ);
Να και μιά καλή ερώτηση.
Θα ήταν άλλες φυλές, φαίνεται.
Η υπόφιλή δεν είναι άγνωστη ιδέα, ξέρεις...

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2004, 23:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε Junk95,

Οπωσδήποτε έχεις δίκιο,αυτό εξάλλου φαντάστηκα και εγώ.Βλέπεις καμμιά
φορά μέσω του γραπτού λόγου δημιουργούνται παρανοήσεις.
Δυστυχώς ΔΕΝ μπορώ να συνεχίσω στο συγκεκριμένο θέμα διότι οι γνώσεις
τόσο στην Παλαιοντολογία όσο και την Ιστορία είναι πτωχώτατες.Εκεί
βλέπεις είναι και η θέση μου όταν καμμιά φορά ενευρίζομαι με τους
"αυτόχριστους ερευνητάδες".Έρευνα σημαίνει συμμετοχή πολλών ειδικοτή-
των προκειμένου να εξαχθεί κάποιο βάσιμο και λογικό συμπέρασμα....

Αγαπητέ φίλε Kynikos,

Ευχαριστώ για τα URLs που μου έστειλες.Θα τα μελετήσω μήπως καταλάβω
κάτι.Δεν γνωρίζω την διατριβή του καθηγητού ,του 1962.
Όταν αναφέρεσε σε μαθηματική απόδειξη,εννοείς την μέθοδο χρονολόγησης
των διαφόρων επιστρωματώσεων του Σπηλαίου ή κάτι άλλο??
Τον καθηγητή τον έζησα μερικές ημέρες όταν βρέθηκα στην περιοχή για
κάποια τεχνικά θέματα.Τούτο μου έδωσε την ευκαιρία να δω αρκετές φο-
ρές το Σπήλαιο και να ακούσω άλλες τόσες τις διάφορες θεωρίες.
Μιλώντας δε προσωπικά με τον καθηγητή,γνώρισα έναν άνθρωπο ηπίων τόνων
αλλά πολύ πικραμένο.Τώρα που βρίσκεται η αλήθεια και το ψέμα,δυστυχώς
δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω......
Εάν καταλάβω κάτι από τις αναφορές που με παραπέμπεις..θα επανέλθω.

Σας ευχαριστώ όλους σας για το πολύ υψηλό επίπεδο της συζήτησης...και
συγχαρητήρια στον Alstis που ήταν ο κύριος υπαίτιος!!!!


Φιλικότατα
Πέτρος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 00:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Πέτρο
quote:
Δεν γνωρίζω την διατριβή του καθηγητού ,του 1962.
Όταν αναφέρεσε σε μαθηματική απόδειξη,εννοείς την μέθοδο χρονολόγησης
των διαφόρων επιστρωματώσεων του Σπηλαίου ή κάτι άλλο??

Απ'ο'τι ξέρω, η διατριβή του Πουλιανού ήταν με την ιδιότητα του ανθρωπολόγου, και όχι του παλαιοντολόγου. Στις σελίδες με τις παραπομπές που σου έδωσα, υπάρχουν και οι σχετικές ανακοινώσεις.

Βασικά, απο ο'τι καταλαβαίνω, ο Πουλιανός έκανε μια στατιστική έρευνα, με βάση φυσιογνωμικά χαρακτηριστικά (σχήμα μύτης, ματιών, χρωματιοσμός, κλπ), και την διανομή τους στον χώρο της Ελλάδας, και από εκαί κατέληξε οτι οι Έλληνες είναι αυτόχθωνες. Λέγεται οτι οι ιδέες του δέχθηκαν θερμή υποδοχή στην κομμουνιστική Ρωσσία του '62, αλλά από τότε δεν ξαναακούστηκαν.

Αναρωτιέμαι αν του έμεινε η εντύπωση οτι ο "Ελληνικός αυτοχθονισμός" πουλάει, και απλά συνεχίζει ένα τροπάριο πού κάποτε τον έκανε βεντέτα, έστω και για λίγο. Μέ ανησηχεί επίσης που ακούω αναφορές οτι έσβησε όλες τις "κομμουνιστικές" λέξεις από τα βιβλία του, για να μπορεί να πουλάει σε δεξιά βιβλιοπωλία.

Πρέπει να σου πώ επίσης, οτι ελπίζω να έχω άδικο, αλλά δεν ζώ στην Ελλάδα, μου και μου είναι δύσκολο να εξακριβώνω στοιχεία, και γενικά οι οπαδοί του Πουλιανού, μετα τον αρχικό τους ενθουσιασμό δεν έχουν κάποια πιο λεπτομερή εξήγηση να προσφέρουν.

Αναγκάζωμαι λοιπόν να θεωρώ όλες τις ανακοινώσεις από το camp Poulianos με κάποια υποψία, πράγμα που συνήθως δεν θα έκανα, υπό άλλες συνθήκες.

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 00:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κακό πράγμα το να ψάχνεις το DNA ενός να του πεις από που κατάγεται.
Αυτό δεν είναι επιστήμη αλλά κατινισμός.
Δεν είναι επιστήμη όταν δεν δέχεται το άτομο όπως είναι με τα πιστεύω του κλπ. και του επιβάλλει αποφθέγματα της επιστήμης τύπου:
Γερμανός είσαι? Χαχα, τι ξέρεις περί Ουγκάντας.
Κι έρχεται η επιστήμη μ ένα χαρτί παραπάνω.
Και τραγουδάει ο Γερμανικός λαός: Εμείς δεν είχαμε χαρτί κι εσύ είχες το Ρήγα.
Αλλά καλά θα έκαναν κι οι σημερινοί επιστήμονες να μελετήσουν τους αρχαίους. Εκεί το ζήτημα είχε λήξει. Έλληνες δεν είναι βάσει του DNA αλλά όσοι έχουν ελληνική παιδεία.
Προφητικός ο λόγος.!
Σαν να ήξεραν για τη σημερινή μόλυνση της επιστήμης και να είχαν έτοιμα τα εμβόλια.
Γιατί ποιός μπορεί σήμερα επιχειρηματικά να αντιπεί ότι έλληνες είναι οι μετέχοντες DNA και όχι ελληνικής παιδείας?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 01:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2
Η άποψή σου μου άρεσε και δεν το κρύβω.
Σκέφτομαι όμως ότι θα ήταν πολύ ασφαλέστερο να προσδιοριστεί η φυλή απο ανθρωπολογικές εξετάσεις , παρά απο την κουλτούρα .
Τι δηλαδή είναι ο Έλληνας ;
Είναι κάτι θεωρητικό που αναφέρεται σε ένα τρόπο σκέψης και σε μιά κουλτούρα ;
Πιστεύω ότι κάποιοι άνθρωποι φτειάχνουν την κουλτούρα , και μάλιστα οι άνθρωποι αυτοί ανήκουν και σε μια συγκεκριμένη φυλή.
Ο άνθρωπος λοιπόν και η φυλή φτειάχνουν το πνευματικό οικοδόμημα.Το προιόν.
Ο καταναλωτής του προιόντος είναι σωστό να ταυτίζεται με τον παραγωγό;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

**** **** ***************
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 01:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους **** **** ***************  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΝΕΑΝΤΕΡΤΑΛ ΚΑΙ ΑΡΑΠΙΔΩΝ ΜΗΝ ΜΑΛΛΩΝΕΤΕ. ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ !!!ΕΓΩ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ 'Δ'ΑΣ ΕΡΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙ. ΚΑΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΧΑΖΕΥΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΩΝ ΚΕΡΑΜΙΔΑΔΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΦΟΥΦΟΥΡΑΚΙΔΩΝ ΜΕΓΑΛΟΑΠΑΤΕΩΝΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΑΣΣΩΝΙΚΑ SΙΤΕ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ!!! ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΕΝΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΓΑΛΜΑ ΤΟΥ ΠΑΝΑΡΧΑΙΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΕΜΦΑΣΗ ΣΤΟ ΣΩΜΑΤΟΤΥΠΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΙΝΔΟΒΡΩΜΟ-ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΣΑΣ(ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΜΙΣΣΕΛΛΗΝΑ PARSSOΝ)ΘΑ ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΜΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΑΡΑΠΙΔΩΝ ΑΝΑΜΕΙΓΜΕΝΩΝ ΜΕ ΤΗ ΛΟΥΣΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΑΠΟΤΥΧΙΜΕΝΑ ΓΕΝΕΤΙΚΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΤΗΣ ΓΕΝΕΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΠΑΝΣΟΦΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ(ΓΝΩΣΤΑ ΩΣ ΑΠΟΣΚΑΤΑ ΤΩΝ ΄Ε΄)!

Υ.Γ ΣΤΟ ΣΠΗΛΑΙΟ ΤΩΝ ΠΕΤΡΑΛΟΝΩΝ ΣΤΟ 12ο ΓΕΩΛΟΓΙΚΟ ΣΤΡΩΜΑ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΙΧΝΗ ΦΩΤΙΑΣ(ΣΤΑ ΓΑΛΛΙΚΑ LE ΦΟΥΦΟΥ ΑΝΤΕ ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΛΩΣΣΕΣ)ΗΛΙΚΙΑΣ 1.000.000 ΕΤΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟ ΤΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΣΤΡΟΦΟΡΜΗΣ...


ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΗΚΕ(ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΕΛΟΥΣ), ΛΟΓΩ ΚΑΤΑΦΟΡΗΣ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗΣ ΤΩΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ ΤΩΝ FORUMΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 05:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπωσδήποτε,
"ευγενείς απόψεις" σαν την παραπάνω, δεν είναι με κανέναν τρόπο αποδεκτές στο forum!

και το μέλλον τους, δεν θα έλεγα λαμπρό...

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy