ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 "Αμμος και αφρός", Καλίλ Γκιμπράν
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 12:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1

Σ' αυτές τις παραλίες, πάντα, περπατώ.
Στ' ανάμεσο άμμου κι αφρού.
Η παλίρροια θα σβήσει τα χνάρια μου.
Κι ο άνεμος θα σκορπίσει τον αφρό.
Ομως, η θάλασσα κι η παραλία θα μένουν πάντα.

..............

Από το βιβλίο "Αμμος και αφρός" του Καλίλ Γκιμπράν, μετάφραση: Α. Προκοπίου, Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".

Πάνος Μπαλτάς

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 12:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2

Κάποτε γέμισα τη φούχτα μου με καταχνιά.
Ανοιξα και να, η καταχνιά ήταν σκουλίκι.
Κι ανοιγόκλεισα τη φούχτα μου ξανά, και κύττα! Ενα πουλί.
Κι έκλεισα πάλι κι άνοιξα. Και στο βαθούλωμά της στεκόταν άνθρωπος με λυπημένην όψη, και κύτταε προς τα πάνω.
Και ξανάκλεισα τη φούχτα μου, κι όταν την άνοιξα δεν είχε παρά καταχνιά.
Ακουσα όμως ένα τραγούδι υπέροχης γλυκύτητας.

..............

Από το βιβλίο "Αμμος και αφρός" του Καλίλ Γκιμπράν, μετάφραση: Α. Προκοπίου, Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".


Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 12:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3

Μόλις ακόμη χτες σκεφτόμουν πως ήμουν ένα μόνο μόριο που τρεμόπαιζε χωρίς ρυθμό μέσα στη σφαίρα της ζωής.
Τώρα το ξέρω πως είμαι η σφαίρα, και η ζωή ολάκερη σε μόρια ρυθμικά κινείται μέσα μου.

..............

Από το βιβλίο "Αμμος και αφρός" του Καλίλ Γκιμπράν, μετάφραση: Α. Προκοπίου, Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".

Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 12:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
4

Μου λεν στο ξύπνιο τους,
"Εσύ κι ο κόσμος όπου ζεις δεν είναι παρά ένας κόκκος άμμου πάνω στην ατέλειωτη παραλία μιας απέραντης θάλασσας".

Κι εγώ μεσ' τ' όνειρό μου τους λέω,
"Εγώ είμαι η απέραντη θάλασσα, και όλοι οι κόσμοι δεν είναι παρά κόκκοι άμμου πάνω στην παραλία μου".

..............

Από το βιβλίο "Αμμος και αφρός" του Καλίλ Γκιμπράν, μετάφραση: Α. Προκοπίου, Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".


Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 12:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
5

Μια φορά μόνον βουβάθηκα. Οταν κάποιος με ρώτησε: "Ποιός είσαι;".

..............

Από το βιβλίο "Αμμος και αφρός" του Καλίλ Γκιμπράν, μετάφραση: Α. Προκοπίου, Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".

Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2004, 00:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Του Χαλίλ Γκιμπραν είναι ένα πανέμορφο ποίημα που ξεκινάει κάπως έτσι :"τα παιδιά σας δεν είναι παιδιά σας..".όποιος το γνωρίζει ας το παραθέσει

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 17:00:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
6

Η πρώτη σκέψη του Θεού ήταν ένας Αγγελος.
Η πρώτη λέξη του Θεού ήταν ένας άνθρωπος.

..............

Από το βιβλίο "Αμμος και αφρός" του Καλίλ Γκιμπράν, μετάφραση: Α. Προκοπίου, Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".


Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 17:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
7

Είμασταν πλάσματα που φτερουγίζανε, περιπλανιώντουσαν κι επιθυμούσανε χίλιες χιλιάδες χρόνια προτού η θάλασσα κι ο άνεμος στο δάσος να μας δώσουν λέξεις.
Τώρα πώς μπορούμε να εκφράσουμε τον Αρχαίο των Ημερών που είναι μέσα μας, μονάχα με τους ήχους του χτες μας;

..............

Από το βιβλίο "Αμμος και αφρός" του Καλίλ Γκιμπράν, μετάφραση: Α. Προκοπίου, Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".

Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 17:03:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
8

Η Σφίγγα μίλησε μόνο μια φορά, και η Σφίγγα είπε:
"Ενας κόκκος άμμου είναι μια έρημος, και μια έρημος είναι ένας κόκκος άμμου. Και τώρα όλοι ας ξανασωπάσουμε".
Ακουσα τη Σφίγγα, μα δεν κατάλαβα.

..............

Από το βιβλίο "Αμμος και αφρός" του Καλίλ Γκιμπράν, μετάφραση: Α. Προκοπίου, Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".


Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 17:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
9

Κάποτε κύτταξα το πρόσωπο μιας γυναίκας, κι είδα όλα τα παιδιά της που ακόμα δεν είχαν γεννηθή.
Και μια γυναίκα κύτταξε στο πρόσωπό μου και γνώρισε όλους τους προγόνους μου, που είχαν πεθάνει πριν αυτή γεννηθεί.

..............

Από το βιβλίο "Αμμος και αφρός" του Καλίλ Γκιμπράν, μετάφραση: Α. Προκοπίου, Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".


Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 17:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
10

Τώρα θα ολοκληρώσω τον εαυτό μου. Μα πώς, αν πρώτα δεν γίνω ένας πλανήτης κατοικημένος από λογικές υπάρξεις;
Δεν είν' αυτός του κάθε ανθρώπου ο σκοπός;

..............

Από το βιβλίο "Αμμος και αφρός" του Καλίλ Γκιμπράν, μετάφραση: Α. Προκοπίου, Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".

Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2004, 08:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
11

Το μαργαριτάρι είναι ναός χτισμένος με πόνο γύρω από ένα κόκκο άμμου.
Τα σώματά μας τι πόθος τά 'φτειαξε και γύρω από ποιούς κόκκους;

..............

Από το βιβλίο "Αμμος και αφρός" του Καλίλ Γκιμπράν, μετάφραση: Α. Προκοπίου, Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".


Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2004, 08:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
12

Οταν ο Θεός με πέταξε σαν βότσαλο μέσα σ' αυτή τη θαυμάσια λίμνη τάραξε την επιφάνειά της με αμέτρητους κύκλους.
Αλλ' όταν έφτασα στο βυθό έμεινα ακίνητος.

..............

Από το βιβλίο "Αμμος και αφρός" του Καλίλ Γκιμπράν, μετάφραση: Α. Προκοπίου, Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".


Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2004, 08:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
13

Δώς μου σιωπή και θα τα βάλω με τη νύχτα.

..............

Από το βιβλίο "Αμμος και αφρός" του Καλίλ Γκιμπράν, μετάφραση: Α. Προκοπίου, Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".

Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2004, 08:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
14

Γεννήθηκα για δεύτερη φορά σαν η ψυχή μου και το σώμα μου αγαπήθηκαν και παντρεύτηκαν.

..............

Από το βιβλίο "Αμμος και αφρός" του Καλίλ Γκιμπράν, μετάφραση: Α. Προκοπίου, Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".

Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2004, 08:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
15

Κάποτε γνώρισα κάποιον που άκουγε πολύ καλά μα ήταν βουβός. Είχε χάσει τη γλώσσα του σε μια μάχη.
Τώρα ξέρω τι μάχες έδωσε αυτός ο άνθρωπος πριν έρθει η μεγάλη σιωπή. Χαίρομαι που είναι νεκρός. Ο κόσμος δεν είναι αρκετά μεγάλος να χωρέσει και τους δυο μας.

..............

Από το βιβλίο "Αμμος και αφρός" του Καλίλ Γκιμπράν, μετάφραση: Α. Προκοπίου, Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".


Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2004, 09:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
16

Από καιρό βρισκόμουν μέσα στη σκόνη της Αιγύπτου σιωπηλός. Τις εποχές τις αγνοούσα.
Κάποτε ο ήλιος με γέννησε και σηκώθηκα και περπάτησα στις όχθες του Νείλου.
Με τραγούδια τις μέρες και με όνειρα τις νύχτες.
Και τώρα ο ήλιος περπατάει πάνω μου με χιλιάδες πόδια έτσι που να ξαναβρεθώ μέσα στη σκόνη της Αιγύπτου.
Αλλά να! Θαύμα και γρίφος!
Ο ίδιος ο ήλιος που με σύναξε δεν το μπορεί να με σκορπίσει.
Ακόμη είμαι ορθός, και με βήμα σταθερό πάνω στις όχθες περπατώ του Νείλου.

..............

Από το βιβλίο "Αμμος και αφρός" του Καλίλ Γκιμπράν, μετάφραση: Α. Προκοπίου, Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".


Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2004, 09:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
17

Η ανάμνηση είναι μια μορφή συνάντησης.

..............

Από το βιβλίο "Αμμος και αφρός" του Καλίλ Γκιμπράν, μετάφραση: Α. Προκοπίου, Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".


Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2004, 09:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
18

Η λησμοσύνη είναι μια μορφή ελευθερίας.

..............

Από το βιβλίο "Αμμος και αφρός" του Καλίλ Γκιμπράν, μετάφραση: Α. Προκοπίου, Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".


Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2004, 09:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
19

Εμείς μετράμε το χρόνο με την κίνηση των αμέτρητων ήλιων. Κι αυτοί μετράνε το χρόνο με κάτι μικρά μηχανηματάκια που βάζουν στο μικρό τους τσεπάκι.
Πες μου, λοιπόν, πώς μπορεί ποτέ να συναντηθούμε στο ίδιο μέρος την ίδια ώρα;
Για κάποιον που κυττά έξω από τα παράθυρα του Γαλαξία, Διάστημα δεν σημαίνει το χώρο μεταξύ γης και ήλιου.

..............

Από το βιβλίο "Αμμος και αφρός" του Καλίλ Γκιμπράν, μετάφραση: Α. Προκοπίου, Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".


Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2004, 09:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
20

Η ανθρωπότητα είναι ένας ποταμός φωτός που ρέει από το πεπερασμένο προς την αιωνιότητα.
Μήπως τα πνεύματα που κατοικούν στον αιθέρα δεν φθονούν τον πόνο του ανθρώπου;

..............

Από το βιβλίο "Αμμος και αφρός" του Καλίλ Γκιμπράν, μετάφραση: Α. Προκοπίου, Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".


Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 09:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
21
Στο δρόμο για την ιερή πόλη συνάντησα κι άλλον προσκυνητή και τον ρώτησα, "Αυτός είναι ο δρόμος για την Ιερή Πόλη;".
Και μου απάντησε, "Ακολούθησέ με και θα φτάσεις στην Ιερή Πόλη σε μια μέρα και μια νύχτα".
Και τον ακολούθησα. Και περπατήσαμε πολλές μέρες και νύχτες και δεν φτάσαμε στην Ιερή Πόλη.
Και σαν να μην έφτανε αυτό, θύμωσε μαζί μου γιατί με είχε εξαπατήσει.

..............

Από το βιβλίο "Αμμος και αφρός" του Καλίλ Γκιμπράν, μετάφραση: Α. Προκοπίου, Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".


Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 09:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
22
Κάνε με, Θεέ μου, θήραμα του λιονταριού πριν κάνεις το λαγό θήραμά μου.

..............

Από το βιβλίο "Αμμος και αφρός" του Καλίλ Γκιμπράν, μετάφραση: Α. Προκοπίου, Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".


Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 09:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
23
Δεν μπορεί κανείς να φτάση στην αυγή παρά μόνον από το μονοπάτι της νύχτας.

..............

Από το βιβλίο "Αμμος και αφρός" του Καλίλ Γκιμπράν, μετάφραση: Α. Προκοπίου, Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".


Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 09:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
24
Μου λέει το σπίτι μου, "Μη μ' εγκαταλείπεις γιατί εδώ κατοικεί το παρελθόν σου".
Κι ο δρόμος μου λέει, "Ελα κι ακολούθα με, γιατί είμαι το μέλλον σου".
Κι εγώ λέω και στους δυο, στο σπίτι και στο δρόμο, "Δεν έχω παρελθόν, ούτε και μέλλον".
Κι αν μείνω εδώ, υπάρχει μια φυγή στη στάση μου κι αν φύγω υπάρχει μια στάση στη φυγή μου. Μονάχα η Αγάπη κι ο Θάνατος τ' αλλάζουν όλα.

..............

Από το βιβλίο "Αμμος και αφρός" του Καλίλ Γκιμπράν, μετάφραση: Α. Προκοπίου, Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".


Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 09:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
25
Τι παράξενο, η επιθυμία για ορισμένες απολαύσεις είναι κομμάτι από τον πόνο μου.

..............

Από το βιβλίο "Αμμος και αφρός" του Καλίλ Γκιμπράν, μετάφραση: Α. Προκοπίου, Εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".


Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy