ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Εσωτερισμός και πάθη...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2004, 10:35:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν έχετε κάνει ποτέ κι εσείς αυτή τη σκέψη ... κατά ΠΟΣΟ και ΠΩΣ μπορεί να συνδυάζονται αυτά τα δυο.

Πως δηλαδή μπορεί να εργαζόμαστε "έσω" μας αν πρώτα δεν έχουμε εργαστεί πάνω μας... Πάνω σε όλα αυτά που μας κρατούν δέσμιους με τον ένα ή άλλο τρόπο...αν δεν έχουμε αποβάλλει όλα αυτά τα "πάθη" που αποτελούν τροχοπέδη στο εσωτερικό μας μονοπάτι...

Πόσο μπορεί να είναι εσωτεριστής κάποιος που είναι

- κοιλιόδουλος
- αλκοολικός
- ναρκωμανής

Πριν λοιπόν μου επιτεθούνε κάποιοι "ευτραφείς" εσωτεριστές πρέπει να καταλάβουν ότι δεν είναι τα κιλά που κατηγορούνται αλλά η "έξη"...
Γιατί φυσικά πολλές φορές βλέπουμε παχείς ανθρώπους ενώ είναι χορτοφάγοι, και αδύνατους κυ-ρι-ο-λε-κτι-κά ανθρώπους που τρώνε σα ζώα και κατεβάζουν απίστευτες ποσότητες φαγητού.

Ο Ραμάνα Μαχαρίσι έλεγε ότι θα πρέπει το ίδιο στωϊκά να δεχόμαστε τα ΚΑΛΑ και τα ΚΑΚΑ που μας συμβαίνουν, χωρίς ιδιαίτερο ενθουσιασμό, χωρίς οδυρμό...

Οι Μεγάλοι Μύστες το είχαν κάνει αυτό τρόπο ζωής... εσείς πως το βλέπετε αυτό?

Υ.Γ. Συγνώμη αν δεν σας έδωσα να καταλάβετε τι θέλω να πω αλλά λόγω πίεσης χρόνου δεν μπορώ να το αναλύσω περισσότερο... Έυελπιστώ όμως ότι κάποιοι τουλάχιστον κατάλαβαν...


"Τάδε έφη Avallon"
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2004, 14:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον θέμα Avallon!

Πιστεύω ωστόσο, πως ταιριάζει καλύτερα στη θεματική κατηγορία
".-= Η ΣΟΦΙΑ =-." (Εσωτερική Φιλοσοφία - Δυτική κι Ανατολική Σοφία - Σύγχρονος Στοχασμός)

από την κατηγορία Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
που αρχίκα είχε ανοίξει!

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2004, 15:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aς είναι... δε το σκέφτηκα...αλλά ίσως έχεις δίκιο...
Ξέρεις όμως το έχω για γρουσουζιά να "μετακομίζω" σε άλλη κατηγορία
Ασε να δούμε και τι θα πουν οι άλλοι που θα έρθουν...ΑΝ έρθουν...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2004, 16:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Avallon ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΦΩΤΙΕΣ...

ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΚΑΠΩΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ...

ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΔΥΝΑΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ "ΕΣΩ" ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΙΟΣ ΤΩΝ ΠΑΘΩΝ ΤΟΥ ???????
(ΕΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΔΙΟΡΘΩΣΕ ΜΕ)

ΑΚΟΜΑ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΘΑ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ "ΕΣΩ" ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ?????

ΔΥΣΚΟΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ...

ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ...

ΕΡΓΑΣΙΑ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΙΣ ΑΓΡΟΤΙΚΕΣ ΦΥΛΑΚΕΣ... (ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ)
ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΝΑΣ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΖΩΓΡΑΦΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ , ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΟΙΗΜΑΤΑ , ΔΙΗΓΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ....

Η ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΟ.
ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΔΥΝΑΝΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ????
ΟΛΟΙ ΔΥΝΑΝΤΑΙ ΝΑ ΝΟΙΩΣΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΜΕΣΑ ΣΕ "ΦΥΛΑΚΗ" ΠΑΘΩΝ Η ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ "ΦΥΛΑΚΗ" ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2004, 20:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Χαίρε πολύ γλυκιά φιλεναδούλα Avallon.
Άλλη μία φορά που με αφήνεις θετικά εντυπωσιασμένη!!!

Δεν ξερω, καλή μου φίλη, τι θα μπορούσε να ήταν για όλους μας η λέξη, ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ. Τι να αντιπροσωπεύει άραγε για κάποιους που είναι ήδη ενταγμένοι σε ένα εσωτερικό σύστημα, σε κάποιους άλλους που παλεύουν να βρούν την άκρη του νήματος για την συνειδητοποίηση του εσωτερισμού και σε εκείνους που έχουν κάνει κτήμα την γνώση του εσωτερισμού ή επιστήμη της ψυχής.
Ας είναι όμως καλή μου, Όπως και να έχει, εσύ μας ρωτάς για τα πάθη και τον εσωτερισμό. Δηλαδή για εκείνον τον αναζητητή-εσωτεριστή που είναι ακόμα στον αγώνα του ταξιδιού.

Καλή μου ο πολύς τίμιος στον λόγο και ηθικός AVATARGR μας δίνει μία όμορφη "εικόνα" για το πως είναι ο εσωτεριστής. Και είναι σίγουρα δέσμιος των παθών του! Μα όμως εκείνο το φωτάκι (ψυχή/πνεύμα) θα φωτίζει τον δρόμο του εσωτερισμού, θα δείχνει πάντα την οδό της αναζήτησης έως που θα φθάσουμε στο τέρμα...

Τώρα την δική μου άποψη θα στην γράψω με έναν απόσπασμα από ύμνο του Πίνδαρου και πιστεύω να με καταλάβετε... Εάν πάλι δεν μπόρεσα να σας δώσω με τον Β Ολυμπιονικών ύμνο και να σας μεταφέρω την αποψή μου, απλά σας λέγω: ότι τα αμαρτήματα (το Κάρμα) είναι ο πρώτος παράγοντας της συνείδητοποίησης για εργασία στα πάθη μα και στον εσωτερισμό.

<<Και τα αμαρτήματα, όσα γίνονται επί της γης,
όπου άρχει Ο Ζεύς
δικάζει άλλος τις από την γην
εκφέρει δε την αποφασίν του κατ΄αδυσωπητον
ανάγκην.
Οι δε αγαθοί
και τας νύκτας και τας ημέρας ίσας έχουν πάντοτε
και βλέπουν τον ήλιον και άνευ λύπης διέρχονται
τον βίον
ούτε δε την γην καλλιεργούν δια των χειρών,
ούτε διασχίζουν της θαλάσσης το ύδωρ
δι'έλλειψιν βροχής,
διάγουν δε τον βίον άνευ δακρύων
πλησίον των εκεί τιμωμένων θεών,
όσοι επί της γης έζησαν ευσεβώς και δικαίως
εν ώ οι άλλοι αφορήτους έχουν θλίψεις...>>

Σε χαιρετώ καλή μου Avallon.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2004, 23:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΔΥΝΑΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ "ΕΣΩ" ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΙΟΣ ΤΩΝ ΠΑΘΩΝ ΤΟΥ ???????

Οπως πάντα έπιασες τον σφυγμό μου Αβατάρα...

ΟΜΩΣ...
Ο φυλακισμένος στη φυλακή κάποια στιγμή θα βγει απ'αυτή είτε εργαστεί είτε όχι...
Ο φυλακισμένος στα πάθη του άνθρωπος αν δεν εργαστεί δε θα βγει ποτέ από τη φυλακή του...



"Τάδε έφη Avallon"

Edited by - Avallon on 08/07/2004 23:03:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2004, 23:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμα ένα θέμα με Πάθη.......



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 02:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει μόνο μία αλλαγή κατεύθυνσης από την μιζέρια και αυτό είναι τα πάθη…

… θα μπορούσε κανείς να είναι εσω-άνθρωπος …αν είναι μίζερος?…….. δεν έχει επιθυμίες? ….έστω και τις πλαστικές …… και πως θα μπορέσει να επιθυμήσει να γίνει εσω ….. όταν δεν γνωρίσει… ότι είμαστε… αυτό που επιθυμούμε…(that’s my favorite formula)

…ή λέτε απλά να ξυπνήσει μία μέρα και να πει .. «χμ…ας πάρω να διαβάσω/εργαστώ…στο τι λέει η χοντρούλα η το τέρας…»


Γιώργος.
…τόσο καλός ώστε να είμαι ..και παχυντικός…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 08:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΠΑΘΩΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ zezmperg...
ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΜΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΠΑΘΩΝ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΗΤΑΝ ΠΩΣ....

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΓΑΠΩ ΤΑ ΠΑΘΗ ΜΟΥ....
ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ....
ΕΓΙΝΑΝ ΣΕ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΔΥΝΑΤΟΣ...
ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΑ ΜΟΥ...
ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΣΥΝΤΡΟΦΕΥΟΥΝ ΠΑΝΤΑ..

ΜΑ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΘΗ ΜΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΟΥ KAI TIΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΜΟΥ..

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΜΤΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΠΑΘΩΝ ΜΑΣ (ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΠΑΘΩΝ)
ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙ ΑΝΟΔΟΥ..
ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 12:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όσο περισσότερο γνωρίζουμε τα πάθη μας, τόσο λιγότερο μας ελέγχουν και τίποτα δεν μας προστατεύει καλύτερα από τον εξωτερικό καταναγκασμό όσο ο έλεγχος του εαυτού μας.
ΣΟΠΕΝΧΑΟΥΕΡ

1900 ευχαριστούμε για την καλοπροαίρετη υπόδειξη...
Μήπως θα ήθελες να καταθέσεις και την άποψή σου... για τη σχέση -πάθους και εσωτερισμού και όχι απλά για τα Πάθη...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 13:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέσα σε κάθε ανθρωπο υπάρχει μια συνεχής μετάβαση ενέργειας μεταξύ δύο αντιθέτων πόλων.Από την αποδοχή της συγκρουσιακής εσωτερικότητας του το άτομο αντλεί την τροφή που χρειάζεται για να μπορέσει να ανοιχτεί δημιουργικά στην ζωή του.Δεν πρέπει να αρνούμαστε την "φτώχεια" μας καιτα "ευτελή χαρακτηριστικά" μας γιατί μόνο έτσι μπορούμε να γίνουμε συνειδητά άτομα.
Αν,παρακινούμενοι απο τον πόνο των λαθών μας της ευτέλειάς μας,σκαψουμε στο βάθος της ψυχής μας,φτάνουμε σε μια ψυχική ωριμότητα που μας επιτρέπει να εξαλείψουμε προσχήματα και αυταπάτες που εμποδίζουν να δούμε την πραγματικότητά μας!
Καί τότε "Η ΟΔΟΣ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ,ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΥΜΕΝΗ ΜΟΡΦΗ ΤΗΣ ΟΔΥΝΗΣ,ΟΔΟΣ ΤΗΣ ΔΙΑΝΟΙΑΣ,ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ"Natolli

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 14:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον θεμα...

Σωμφωνώ στο ότι τα παθη-εθισμοί είναι κομματι του εαυτού μας το οποίο πρέπει να αποδεχτουμε.Αλλωστε θα ήταν λίγο σκληρό απο τον εαυτο΄μας να ζητούμε την τελειότητα,είμαστε άνθρωποι στο κατω κατω.

ΟΜΩΣ , ο εσωτεριστής έχει ως σημαία του εκτος των άλλων την συνεχή ανέλιξη (διορθωστε με αν κανω λαθος ).Αγωνίζεται για την ανύψωση του εαυτού του και στη διαρκή αναγέννηση του με πιο στέρεα θεμέλια.Εχοντας ως βάση αυτα θεωρω πως δεν νοείται τέτοιο μονοπατι χωρίς την απαγκίστρωση απο τα παθη...
δεν είναι αναγκαίο τμήμα για την αυτοβελτίωση?
λες avatagr

quote:
ΕΡΓΑΣΙΑ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΙΣ ΑΓΡΟΤΙΚΕΣ ΦΥΛΑΚΕΣ... (ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ)
ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΝΑΣ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΖΩΓΡΑΦΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ , ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΟΙΗΜΑΤΑ , ΔΙΗΓΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ....


ναι,μόνο που εκεί η "φυλακή" είναι εκ των έξω επιβαλλόμενη και ο άνθρωπος δεν έχει άλλη επιλογή . Εδώ όμως μιλαμε για την "φυλακή" που ο ίδιος έχει θεση στον εαυτό του , και άρα είναι θεμα προσωπικής επιλογής . Οταν λοιπόν έχουμε να κανουμε με αυτοπεριορισμους όλα είναι στο χέρι το δικό μας και αν ευησυχαζόμαστε σε αυτους τότε απλά σημαίνει πως είμαστε λιγουλάκιβολεμένοι κι εμείς .Και ενοείται πως δεν είναι κατι φοβερα κακό...όπως είπα δεν νομίζω να απαιτεί κανείς εδωμεσα την τελειότητα απο τον εαυτό του.Απλα οφείλουμε να το αναγνωρίζουμε

Επιτρεψε μου να διαφωνήσω zezberg

quote:
Και είναι σίγουρα δέσμιος των παθών του!
και να πω πως θα ήταν πιο πλήρες αν υπήρχε μεσα η λέξη "προσωρινά" . Μπορω να δεχτώ την σημαντικότητα του ότι αναγνωρίζουμε τα παθη μας αλλα μόνο ως πρωτο σκαλοπατι.Αλλοίμονο αν μείνουμε απλά σε μια διαπίστωση... Για να μπορούμε να λέμε ότι φτασαμε καπου πρέπει απαραίτητα να δουλεύουμε για να μας ελεγχουν όλο και λιγότερο.Αλλιώς όμως ας μην έχουμε την ψευδαίσθηση ότι έχουμε ως στόχο μας το τέρμα γιατί δεν νοείται τέρμα χωρίς αυτο το στάδιο (κατα τη γνωμη μου).

Το θεμα είναι απλά πως όλα εξαρτώνται απο το ύψος του πύχη...
Μπορείς καλλιστα να είσαι δέσμιος των παθων και να είσαι Υψηλή ψυχή αλλα αν δεν προσπαθείς (γιατί η προσπαθεια μετράει ) να τα νικήσεις τότε ας μην έχεις τρομερα μεγάλες προσδοκίες

υγ:και φυσικα όλα αυτα ισχυουν και για μένα

[center]"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 16:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Μαχαρίσι της Ινδίας έλεγαν να δέχεσαι τη ζωή με εγκαρτέρηση και χωρίς ενθουσιασμό... να χαίρεσαι με τις χαρές αλλά όχι υπερβολικά, να λυπάσαι με τις λύπες αλλά με σύνεση...

Μου θυμίζει λιγάκι το "Παν μέτρον Αριστον" δε νομίζεται?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 18:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι μεγάλη αλήθεια....
Άνθρωποι που δουλεύοντας αναζητώντας μεγάλες αλήθειες.. και όμως να μην μπορούν τελικά να δουν πέρα από τον εαυτό τους... Τους συναντάμε παντού...

Δυστυχώς οι πολλοί ανήνουν σε αυτή την κατηγορία...

Φιλικά....

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 17:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πόσο μπορεί να είναι εσωτεριστής κάποιος που είναι
- κοιλιόδουλος
- αλκοολικός
- ναρκωμανής

Δεν είναι μόνο αυτά.... είναι και αλλα .. πολλά... ας μην τα απαριθμήσω.... μπαίνω στο νόημα....

Τι θα κερδίσει ο ανθρωπος .. αν μπορέσει και δαμάσει .. τα πάθη του..???
Θα νοιώσει κάτι το ιδιαίτερο...??? ή θα σταματήσει να νοιώθει οτι ενοιωθε?????
Και αν σταματήσει να νοιώθει οτι ενοιωθε??? Τότε ????

Ποιοί απο εσας εχουν κατορθώσει να δαμάσουν τα πάθη τους???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 17:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο τα συμπεράσματα που εχω βγάλει μέχρι στιγμής , με αφορμή το τόπικ ``να τρώμε ή να μην τρώμε τα ζώα`` οι περισσότεροι στο όνομα της ``γαστρονομίας`` υποστηρίζουν οτι πρέπει να θανατώνουμε τα ζώα ... γιατι είναι το φαί μας...
Οι υπόλοιποι υποστήριζουν οτι δεν πρέπει να τα τρώμε ... αλλά τι να κάνουμε ... λιγάκι ... πολύ λίγο... τα τρώμε...

Μπορούμε ή δεν μπορούμε να επιβάλλουμε στο θνητό μας σώμα αυτό που θέλει η συνειδησή μας ... ποιός απο τα δύο κυβερνά την αθάνατη ψυχή μας...

Αυτό φίλοι μου είναι μόνον η αρχή...
Μετά απο αυτό ερχονται δεκάδες αλλα πάθη..

Ας περιοριστούμε σε αυτό μιας... και τα αλλά είναι περισσότερο προσωπικά....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 00:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
υπάρχουν άνθρωποι χωρίς πάθη;

ο άνθρωπος, που συνειδητοποιεί ένα πάθος του ήδη βρίσκεται στην αφετηρία γιά το δρόμο της εσωτερικής μετάλλαξης, γιατί του έχει δωθεί το στίγμα της πορείας του.

το πάθος -και αναφέρομαι βασικά σε πάθη του υλικού μας σώματος, όπως η κοιλιοδουλία, ο αλκοολισμός κλπ- εκδηλώνονται ως τέτοια, καλύπτοντας πάθη των υψηλότερών μας φορέων.
οι άνθρωποι που δεν έχουν τέτοια πάθη, είτε τα έχουν ξεπεράσει σε αυτό το σώμα / επίπεδο, είτε είναι βαθιά κρυμμένα, δεν έχουν ακόμη εκδηλωθεί και σκεπάζονται από άλλα μικρότερα προβληματάκια.

σκεφτείτε το έδαφος και έναν που σκάβει μια βαθιά τρύπα γιά να βρει πιθανότατα σεντούκι με θυσαυρό:
αρχικά θα σκάψει το χώμα, μικρές πετρούλες και μαλακό χώμα -μικρά, καθημερινά πάθη, από αυτά που δεν τους πολυδύνουμε σημασία, δεν υπάρχουν γιά τη συνείδησή μας.
πιό βαθιά πιθανότατα θα πέσει σε βράχια, μικρά και όσο πάει πιό βαθιά μεγαλύτερα, ογκώδη και δυσμετακίνητα.
αυτά είναι -γιά την προσωπική μου θεώρηση- τα πάθη που αναφέρεις Avallon.

έτσι, ο εσωτεριστής θα ανακαλύψει αυτά τα μεγαλύτερα βράχια -πάθη- και θα πάρει τη σκαπάνη...
από εκεί και πέρα, τίθονται θέματα επιλογής και τα αντίστοιχα ερωτήματα:

πρώτα μέσα ή πρώτα έξω;
αν δουλέψω έξω -συνειδητά- μεταφέρονται οι καρποί της δράσης μου και εσωτερικά -ασυνείδητα αλλά αναλογικά;

αν δεν δουλέψω συνειδητά πρώτα μέσα μου, μπορώ να έχω αποτέλεσμα έξω;

βασικά αυτά τα δύο -εσωτερική μετάλλαξη και εξωτερική διάθεση- μπορούν να συμβαίνουν ταυτόχρονα.
τελικά, ο εσωτεριστής μπορεί να επιλέξει έναν από τους 2 δρόμους, αλλά να έχει αποτέλεσμα και στους 2.

η δική μου επιλογή θα ήταν: πρώτα έξω.
γιατί αν περιμένω πρώτα να ξεπεράσω τα προσωπικά μου πάθη, τότε μπορεί να πεθάνω στην προσπάθεια, σπαταλώντας τη βούλησή μου σε εγωιστικούς μόνο σκοπούς.
νομίζω ότι επιλέγοντας αυτό το δρόμο, η εσω-μετάλλαξη θα έρθει ούτως ή άλλως, διότι αν η βούληση γιά εξωτερική διάθεση είναι πραγματικά ισχυρή, θα παρακάμψει κάθε εμπόδιο στο δρόμο της.
αν ο φορέας της βούλησης πάσχει, η βούληση θα βρει τρόπο να θεραπεύσει το φορέα, μέσα από τον οποίο εκφράζεται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 09:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το πάθος -και αναφέρομαι βασικά σε πάθη του υλικού μας σώματος, όπως η κοιλιοδουλία, ο αλκοολισμός κλπ- εκδηλώνονται ως τέτοια, καλύπτοντας πάθη των υψηλότερών μας φορέων.
οι άνθρωποι που δεν έχουν τέτοια πάθη, είτε τα έχουν ξεπεράσει σε αυτό το σώμα / επίπεδο, είτε είναι βαθιά κρυμμένα, δεν έχουν ακόμη εκδηλωθεί και σκεπάζονται από άλλα μικρότερα προβληματάκια.

Γειά σου Λιλιθ!
Σε χάσαμε...
Ενδιαφέρουσα η άποψή σου δε λέω... και είναι αποδεκτή όσο βρισκόμαστε στις κατώτερες και μεσαίες σκάλες... όσο όμως θέλουμε να ανεβαίνουμε ... όσο πορευόμαστε τον ανηφορικό δρόμο προς τη σύγκληση δε θα έπρεπε να πετάμε σιγά σιγά τα πάθη αυτά από πάνω μας?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 11:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑVALLON.ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΖΟΥΜΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ?
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ.
ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.ΕΝΑΣ ΑΣΚΗΤΗΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙ ΣΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ.ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΟΣ.ΝΑ ΑΠΟΜΟΝΟΘΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ.ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ
ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ
ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΕΙ,ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΤΕ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ,ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΥΚΟΛΟ?
ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ Η ΨΥΧΗ ΜΠΟΡΕΙ
ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ?
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜA ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ AVALLON.
EYXOMAI NA ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΑΡΧΙΣΕ.


Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΟΥΣ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΛΥΑΡΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΡΩΤΑΣ.

ΕΥΡΙΠΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 19:09:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑVALLON.

To ξέρω... Θέλει πολύ συζήτηση...

quote:
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜA ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ AVALLON.
EYXOMAI NA ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΑΡΧΙΣΕ.

Aν δεν μας την "πέσουν" τίποτα τραμπούκοι... Συνηθίζεται τώρα τελευταία στα θέματα που ανοίγω... Είναι ο αυτοσκοπός τους...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 20:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω και εγώ την γνώμη μου να δώσω ( λίγο ποιτικό )
Πιστέυω πως ο εσωτερισμός είναι μία διαδικασία με την οπία
γνωρίζεις τα πάθη σου . Η πρόοδος σου σαν άνθρωπο έχει σχέση με το αν μπορείς να τα δαμάσεις η όχι . Υπάρχουν πάντος πολλά είδη παθών
κάποια είναι πάθη της εποχής η υπαρκτά σε όλλους μας κάποια είναι εσωτερικά , πάντως κάποιος εσωτεριστής δεν πρέπει να μένει μόνο στο να αναγνωρίζει τα πάθη του πρέπει από μόνος του να αλλάζει . Τι είναι πραγματικά τα πάθη είναι εμπόδια που δημιουργούμε εμείς που αν θέλουμε εξαφανίζονται ή γίνονται κάτι άλλο. Επίσης δεν θεωρώ σωστό να ξεφεύγεις από τον κόσμο αν πιστέυεις πως σε αυτόν τον κόσμο δεν μπορείς να γίνεις κάλύτερος αλλά να καλυτερέυεις τον κόσμο. Από τις αποφάσεις σου και τις ενέργιες σου στο τέλος εσύ θα κρίνεις τον εαυτό σου και αυτό είναι που μετρά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΔΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 06:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζοντας όλα αυτά που είχατε να πείτε μου γεννήθηκε η απορία,
αν τα πάθη του υλικού μας σώματος είναι πιο εύκολα να "συντροφεύουν" στό μονοπάτι προς τόν εσωτερισμό, από τα άλλα κακά πάθη του χαρακτήρα, όπως φθόνος, μίσος, εγωισμός κλπ.

Όμως, εδώ που τα λέμε, όταν κουβαλάς πάθη δεν μπορείς να είσαι "εσωτεριστής". Τα πάθη ίσως σε οδηγήσουν τελικά στον εσωτερισμό κάποια μέρα... ή κάποια ζωή.


ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 15:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ T-SEEKER ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
ΟΜΩΣ , ο εσωτεριστής έχει ως σημαία του εκτος των άλλων την συνεχή ανέλιξη (διορθωστε με αν κανω λαθος ).Αγωνίζεται για την ανύψωση του εαυτού του και στη διαρκή αναγέννηση του με πιο στέρεα θεμέλια.Εχοντας ως βάση αυτα θεωρω πως δεν νοείται τέτοιο μονοπατι χωρίς την απαγκίστρωση απο τα παθη...
δεν είναι αναγκαίο τμήμα για την αυτοβελτίωση?

ΤΑ ΠΑΘΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΜΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ....
ΔΙΑΡΚΗΣ ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΤΟΒΕΛΤΙΩΣΗ...

ΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ...
ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ..
ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΓΝΟΗΣΟΥΜΕ (ΠΑΘΗ)...
ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΜΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ..

ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΣΗ ΜΑΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 22:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΓΝΟΗΣΟΥΜΕ (ΠΑΘΗ)...
ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΜΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ..
ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΣΗ ΜΑΣ...

Εχεις δίκιο AVATARGR...όμως δε συμφωνείς ότι το μονοπάτι μας θα'ναι πιο βατό χωρίς αυτά?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 22:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ Avallon....

ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΠΑΘΗ ΜΑΣ (ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΑΘΗ ΜΑΣ)??????

ΟΠΩΣ Η ΣΚΙΑ ΜΑΣ , ΜΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΥΤΑ (ΤΑ ΠΑΘΗ ΜΑΣ)....

ΑΣ ΤΑ ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ....
ΑΣ ΤΑ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΜΕ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.



ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φάνης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 14:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ μαζί σας αγαπητοί συνοδοιπόροι!


Νίκα την οργή με την αγάπη, απάντησε με καλό στο κακό και την τσιγκουνιά νίκα με γενναιοδωρία. - Βούδας -

Τα πάθη αναμφίβολα είναι σύντροφοι της προσωπικότητάς μας.

Από εμάς όμως εξαρτάται αν θέλουμε εν μέρει να τα ελέγχουμε ή αυτά να μας ελέγχουν συνεχώς!

Με εκτίμηση
Φάνης!

ΧΡΟΝΟΥ ΦΕΙΔΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 15:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα πάθη αναμφίβολα είναι σύντροφοι της προσωπικότητάς μας.
Από εμάς όμως εξαρτάται αν θέλουμε εν μέρει να τα ελέγχουμε ή αυτά να μας ελέγχουν συνεχώς!

Συμφωνώ μαζί σου Φάνη
Ας μην ξεχνάμε ότι τα πάθη μας έχουν δοθεί για ένα πολύ συγκεκριμένο σκοπό... για να μαθαίνουμε από αυτά και να διαμορφώνουν ανάλογα την εξελικτική μας πορεία καρμικά...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 17:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυσκολο θεμα αλλα ο καθενας απο εμας μπορει καποια στιγμη στην ζωη του να μπει σε λαθος δρομο,και σε μια επιμονη και επιπονη σκεψη παθους,χωρις αυτο αναγκαστικα να ειναι λαθος..αλλα η εξαρτηση μας απο τα παθη,οταν αυτα γινονται αυτοσκοπος και σημειο αναφορας στην ζωη μας,τοτε πρεπει να αφυπνιζεται ο αυτοελεγχος,μια διαδικασια οχι και τοσο ευκολη.\
Και κατα τον Ηρακλειτο,που η Καθυ εχει μεταφρασει σε αλλο τοπικ,υπαρχουν δυο ειδη ψυχων,η μια ειναι η υγρα ψυχη που αφηνεται να διταραχθει απο τον ακαθαρτο οινο της εκστασεως των αισθησεων,του συγκινησιακου ερεθισμου,και η αλλη ειναι η ξηρα ψυχη η οποια ο ΑUROBINDO,που μετεφρασε τον Ηρακλειτο,πλεκει το εγκωμιο της ξηρας ψυχης,ως σταθερη και λογικη ,μακρια απο παθη,που μονη βαδιζει στην ατραπο της γνωσης μακρια απο πλανες.

S.D



Ευρυαλε,βλασταρι των γλαυκομματων,Χαριτων,
αγαπημενε των ωριομαλλων Μουσων,εσενα σε
αναστησε η Κυπριδα κι η Πειθω με τα τρυφερα
βλεφαρα,αναμεσα στ ανθη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 18:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σεβαστέ φίλε avatargr

φυσικα και τα πάθη είναι μέρος της ανθρωπινής μας φύσης.Ισως όμως της πιο "πρωτόγονής" της πλευράς.Ας μη ξεχνάμε ότι η ανθρωπινη φύση έχει μεσα τεράστιες προοπτικες βελτιωσης.
Μήπως αυτοί που καταφέρνουν να σπασουν τελικα αυτα τα δεσμά (των παθων) είναι λιγότερο άνθρωποι?Οχι, μαλιστα είναι αυτοί που Ανω-θρωσκουν περισσότερο

[quote] ΑΣ ΤΑ ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ....
ΑΣ ΤΑ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΜΕ...
[quote]λίγο οξύμωρο μου φαίνεται...
πολεμας κατι που δεν αποδέχεσαι . Και απο την άλλη αν κατι είσαι αποφασισμένος ότι "παντα" θα σε συντροφεύει τότε αυτο σημαίνει πως δεν το πολεμας . Το αποδέχεσαι ως μερος του εαυτού σου αλλα αν θελεις να φτασεις ψηλά , πρέπει να αλλάξεις τον τωρινό εαυτό σου και άρα καποια "μειονεκτικα" του μερη .

φίλε φάνη.
Αν κατι το το ελεγχουμε δεν είναι παθος.Παθος = δεσμά = ανικανότητα (αυτο)ελεγχου

[center]"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φάνης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 11:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!

Φίλε T-SEEKER,
Το ότι μπορούμε να τα ελέγχουμε (π.χ στο φυσικό επίπεδο πόσο καπνίζουμε ή πόσο πίνουμε ή στο νοητικό επίπεδο με τις καθημερινές μας σκέψεις) δε σημαίνει ότι εξαφανίζουμαι τα πάθη μας, απλά δεν αφήνουμε τις "κακές" συνήθειες και τα ένστικτά μας να παίρνουν αυτά και μόνο την πρωτοβουλία αλλά μπαίνουμε στη διαδικασία να λειτουργούμε κατά τη διάρκεια της ημέρας όσο πιο συνειδητά γίνεται.

Όμως δυστυχώς για την πλειοψηφία των ανθρώπων δεν μπορούμε να έχουμε τη συνείδησή μας σε εγρήγορση καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας.

Αν πάλι καταφέρουμε να εξαλείψουμε κάποια απ' αυτά, στην πορεία είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί να δώσουμε μάχες με κάποια άλλα που ήταν κρυμμένα ή κάποια που πιθανώς να δημιουργηθούν.

Αυτός άλλωστε είναι και ο δρόμος του αυτοελέγχου και της αυτογνωσίας!

Να μπορούμε να μαθαίνουμε μέσα από τα λάθη και τις αδυναμίες μας.
Έτσι άλλωστε θα μπορέσουμε να εξελιχθούμε!

Με εκτίμηση
Φάνης!

ΧΡΟΝΟΥ ΦΕΙΔΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 12:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Φάνη δε διαφωνούμε καπου. Συμφωνώ πως δεν είναι εύκολο να εξαλείψεις εντελως ένα παθος και ούτε αν καποια φορα ξεστρατίσεις λίγο σημαίνει πως παλι έπεσες στα δίχτυα του . Και ναι , σαφως και συνεχεια θα υψώνονται εμπόδια-παθη μπροστα μας . Ζούμε σε τέτοιες κοινωνίες και σε τέτοιο ρυθμό όπου συνεχως θα υπαρχουν προκλήσεις . Σημασία έχει όπως κι εσύ είπες η διαρκής προσπαθεια για να τα πολεμαμε , να τα νικαμε , να μη τα αφήνουμε να μας ελεγχουνε .Μεσω αυτης της διαδικασίας γινόμαστε όλο και καλύτεροι .

Οταν πολεμας με τα παθη σου ουσιαστικα πολεμας με τον εαυτό σου και όλοι ξερουμε πως αυτες είναι οι μεγαλύτερες και οι δυσκολοτερες ταυτόχρονα μαχες . Βεβαίως όμως και δεν πρεπει να αντιμετωπίζουμε τον εαυτο μας ως καποιο εχθρό που πρέπει να συντρίψουμε...
περισσότερο να σκεφτόμαστε ως γιατροί που προσπαθουμε να εξαφανίσουμε απο τον εαυτό μας τα παράσιτα-παθη . Συμπόνια , κατανόηση , αγάπη ΝΑΙ αλλα ορισμενες φορες (όπου χρειάζεται ) και λίγο αυστηρότητα

[center]"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy