ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ταξίδι δίχως συγκεκριμένο προορισμό
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 10:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι / φίλες,
Βάση σημερινή τάξη πραγμάτων και την τροπή που έχουν πάρει τα πράγματα παρατηρείται και υποστηρίζεται το φαινόμενο πως διαδραματίζονται διάφορες εξελίξεις. Ο άνθρωπος είτε έχει αρχίσει να αναζητεί τις εσωτερικές κριμένες δυνάμεις του / γνώσεις, να στρέφετε προς τη μαγεία τη φιλοσοφία, την φύση, την αναζήτηση της αλήθειας, της γνώσης, της σοφίας και από την άλλη τους ανθρώπους που έχουν προσκολληθεί σε αυτήν την πραγματικότητα, τον υλισμό, και στις απολαύσεις. Θρησκείες και δόγματα δεν ικανοποιούν πολύ κόσμο πια. Ορισμένες φορές δίνεται η εντύπωση πως διεξάγεται ένας (άτυπος) πόλεμος μεταξύ αυτών των, ας μου επιτραπεί η έκφραση, ομάδων.
Τεχνάσματα τύπου mind-control, παραπληροφόρηση, ψηφιακή πραγματικότητα, έλεγχος – είτε με τη βία όπου παρατηρείτε κυρίως στις τριτοκοσμικές χώρες είτε κάνοντας εμάς τους ίδιους δικά τους όργανα και καρφώνουμε ο ένας τον άλλο, π.χ. όπως συμβαίνει στη Σιγκαπούρη – διαφθορά και διαστροφή, πόλεμοι, ναρκωτικά και ορισμένες φορές ολική αποχαύνωση.
Άλλοι ισχυρίζονται πως τα θεμέλια που στηρίζουν εμάς τους ίδιους σαν Έλληνες – θρησκεία, πατρίδα, οικογένεια (όπου εδώ μπαίνει και το θέμα της παιδείας) και ιστορία (οι κύριες κατηγορίες όπου σε αυτές συμπεριλαμβάνονται και όλες οι άλλες) – είναι πλέον σαθρά. Πράγμα που παρατηρείται και σε άλλες χώρες.
Με αποτέλεσμα ορισμένοι να προσπαθούνε να βρούμε και την αλήθεια μέσα από τη συνομωσιολογία. Άλλοι πάλι προσπαθούνε να αντλήσουνε διδάγματα από την ιστορία, τη φιλοσοφίας και άλλοι πάλι να εγκλωβίζονται μέσα σε αυτό το χάος της αναζήτησης και να χάνουν το δρόμο τους, και στη συνέχεια είτε να εγκαταλείπουν την προσπάθειά τους και να στρέφονται με «μίσος» εναντίων αυτών που είχαν τις ίδιες αναζητήσεις με αυτούς ίσως λόγο απογοήτευσης είτε δεν ξέρουν τη να πιστέψουν πια και έχουν την αίσθηση πως ζούνε μεταξύ δύο κόσμους διαταράσσοντας έτσι την «υγιή» μέχρι τότε ζωή τους.
Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτό το θέμα, τι εσείς πιστεύεται, πώς να λειτουργούσε ο άνθρωπος, πώς να πραγματοποιούσε την αναζήτησή του ώστε να εξελιχθεί, τι εσείς πιστεύετε πως συμβαίνει σήμερα και για πού οδεύουμε. Θα σας παρακαλούσα όσους θελήσετε να συμμετάσχετε στη συζήτηση να λάβετε όλες τις παραμέτρους για να προσεγγίσουμε όσο πιο σφαιρικά γίνετε το θέμα τόσο από φιλοσοφικής άποψης όσο και από τεχνοκρατικής, αποκρυφιστικής, θρησκευτικής, μυθολογικής, ιστορικής, συνομωσιολογικής και όλων των άλλων παραμέτρων, που ίσως να μου διαφεύγουν, που εσείς πιστεύετε θα μπορούσε να βοηθήσει στο θέμα μας.
Ας διδαχτούμε ο ένας από τον άλλο και ας λειτουργήσουμε ως ένα ενωμένο σύνολο με την ελπίδα και να καταλήξουμε κάπου αλλά και να επωφεληθούμε όλοι μας από αυτή την αναζήτηση, από αυτό το ταξίδι που ξεκινάει δίχως κάποιο συγκεκριμένο προορισμό.
Τέλος θα παρακαλούσα τους υπεύθυνους του φόρουμ σε περίπτωση που «ανέβασα» το θέμα σε λάθος κατηγορία ας πράξουν αναλόγως.
Με εκτίμηση,


nobody

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 11:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να ζητήσω συγνώμη για το ορθογραφικό λάθος στον τίτλο, που είναι «προορισμό»…
Θα παρακαλούσα τους υπεύθυνους του φόρουμ αν γινόταν να το διορθώνανε…
Με εκτίμηση,


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2004, 09:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ταξίδι στο χρόνο...
ταξίδι στη γέννηση του χρόνου...
ταξίδι εγώ και εσύ (Αφμα) ψυχή μου για το πουθενά...
Ω μα τι λέω, εδω είμαι στη φάση του ταξιδιού!
1ος παράλληλος ταξιδιού...
ο στόχος Νιρβάνμα.

ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2004, 09:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ταξίδι στο χρόνο...
ταξίδι στη γέννηση του χρόνου...
ταξίδι εγώ και εσύ (Αφμα) ψυχή μου για το πουθενά...
Ω μα τι λέω, εδω είμαι στη φάση του ταξιδιού!
1ος παράλληλος ταξιδιού...
ο στόχος Νιρβάμα.


ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2004, 12:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο δρομος φιλε,nobody5001 θελω να πιστευω ειναι ενας,αλλα αναλογα που ειναι στραμενος ο Προσανατολισμος του καθ ενα ατομου,αυτο εχει μεγαλυτερη σημασια.
Η Ανθρωποτητα βρισκεται,σε ενα σταυροδρομι στην αρχη της μεταβασης προς μια οικουμενικη κοινωνια.
Η γνωση αυξανει αλλα για να προσεγγισει τη σοφια πρεπει να ειναι συνυφασμενη με ενα συστημα απο οικουμενικες αξιες.

Οι εν λογο ισχυρες δυναμεις,εχουν καθε συμφερον,ο πολιτης να πεφτει σε μια ναρκη,ληθη,ετσι τον κρατουν ηρεμο,δηλαδη παυει να ειναι ενα στοιχειο επικινδυνο και με αυτο τον τροπο διατηρειτε η ταξη,ο ελεγχος του ανθρωπινου νου,ειναι το ζητουμενο και η μη επανασταση.

Τα διαφορα γεγονοτα που μας συγκλονισουν περναν πολυ γρηγορα στην ληθη,σαν σκηνες απο ταινια που ζησαμε.
Η τρομοκρατια φαινεται οτι εχει επιβαλλει τη φιλοσοφια της,δηλαδη την καχυποψια για τον διπλανο μας,την ανασφαλεια για την υπαρξη μας και την αβεβαιοτητα για το μελλον της κοινωνιας μας.
Μια ατελειωτη σειρα απο πυρηνικα ,χημικα και βιολογικα οπλα,βρισκονται στα χερια αδιστακτων ανθρωπων που στο ονομα καθε θεου ειναι ετοιμοι να τα χρησιμοποιησουν.
Με γνωμονα την ρευστοτητα στην οποια ζουμε,χρειαζεται,δυστυχως,συνεχη εγρηγορση ως αναφορα της συνειδητοποιησης της αδυναμιας του ανθρωπου,στις απροβλεπτες συνεπειες που μπορει να εχει ενας πολεμος η μια επιδημια.


Και εδω παιρνει την θεση του ο φοβος,ο φοβος που δεν υπηρχε πριν,ερχεται αργα βασανιστικα,σαν κλεφτης στο σκοταδι.

Μεσα σε αυτον τον φαινομενικο χαλασμο,αισθανεται ο καθενας μας την αναγκη,να δει ενα μικρο φως ελπιδας να φεγγει,αυτο ειναι το φως της δικης μας ψυχης.


Ο κοσμος ειμαστε εμεις,για να καλυτερευσει ο κοσμος πρεπει εμεις να καλυτερευσουμε τους εαυτους μας,σε αυτο το πολυτιμο ταξιδι που μας δοθηκε και οι δυνατοτητες να αξιοποιησουμε αυτο το ταξιδι ειναι απειρες.
Αξιοποιηση σημαινει μαθηση,ο σκοπος της υπαρξης μας ειναι η μαθηση,απο την γεννηση εως τον θανατο μας.

Ο καθενας μας μεσα απο τα προσωπικα του βιωματα και το δικο του φιλτρο αντιληψης της πραγματικοτητας.

Για να βρουμε τον σωστο δρομο για την μαθηση και να δουμε το Φως να ανατελλει στην δικη μας ζωη,χρειαζονται οι εξης αρετες:ΘΕΛΗΣΗ,ΠΙΣΤΗ,ΗΘΟΣ,ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ,ΑΓΑΠΗ,ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ.

Η θεληση ειναι η κινιτηρια δυναμη στο ξεκινημα της πνευματικης μας,διαδρομης.

Η πιστη ειναι απαραιτητη για να βλεπουμε τα μικρα η μεγαλα θαυματα που διεξαγονται στην καθημερινη μας ζωη.

Το ηθος γιατι ειναι γοητευτικο και βρισκεται στον αντιποδα της εποχης μας [δηλαδη απουσιαζει εντελως.]
Το ηθος αποτελειται απο καθαρες συνειδησεις και ρωμαλεες ψυχες.

Η αγαπη ειναι ισχυρο κινητρο για να πραγματωνουμε και να καταβαλουμε προσπαθειες,ακομη κι οταν συνανταμε δυσκολιες.

Η συνειδηση ειναι απαραιτητη για να φτασουμε στον προορισμο του ταξιδιου,λειτουργει ως πυξιδα στην ζωη μας.
Η ταπεινοτητα συμβαλλει στο να απεγκλωβιστουμε απο το ΤΟ ΕΓΩ,και να εναρμονιστουμε με το Συμπαν.Ετσι γινομαστε δεκτες φωτος που ειναι το ζητουμενο.

Ο 21 αιωνας δεν αργησε να δειξει τις προθεσεις του για τον ανθρωπο.Τα εγκληματα των τρομοκρατων και η εξαφανιση κρατων δεν ειναι στοιχεια του ζητουμενου πολιτισμου.
Ο νεος πολιτισμος δεν πρεπει να βασιζεται στον θανατο,αλλα στην ελπιδα και το οραμα για εναν κοσμο που θα κυριαρχει η αρμονια και το χαμογελο.
Η γνωση υπαρχει η σοφια απουσιαζει.
Ειθε..



Ευρυαλε,βλασταρι των γλαυκομματων,Χαριτων,
αγαπημενε των ωριομαλλων Μουσων,εσενα σε
αναστησε η Κυπριδα κι η Πειθω με τα τρυφερα
βλεφαρα,αναμεσα στ ανθη!

Edited by - spirit on 10/07/2004 12:41:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2004, 02:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Spirit,

Δεν μπορώ να πω ότι με βρίσκεις αντίθετο σε αυτά που λες. Θα προσθέσω όμως τα εξής. Λες πως ο απώτερος σκοπός, ή μάλλον ένας από αυτούς είναι η γνώση. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Θα πρέπει σε αυτό το σημείο να αναρωτηθούμε ποιο είναι ή κατ’ επέκταση ποιοι είναι το μέλλον της ανθρωπότητας. Η απάντηση κατά τη δική μου ταπεινή γνώμη είναι τα παιδιά. Έχοντας την τύχη να ταξιδέψω σε πολλές χώρες ανά τον κόσμο παρατήρησα πως τα νέα παιδιά τα καλουπώνουν οι διάφορες κυβερνήσεις με τον τρόπο που αυτές θέλουν.
Να ανοίξω μία μικρή παρένθεση για να τονίσω ορισμένα πράγματα.. Οι κυβερνήσεις είναι κατά μεγάλο ποσοστό εξαρτημένες από τις πολυεθνικές – άρα και αυτούς που βρίσκονται από πίσω. Αυτό το φαινόμενο, που ίσως για τον πολύ κόσμο να μην είναι και τόσο γνωστό, είναι πως οι μεγάλες πολυεθνικές εταιρίες δεν πληρώνουνε φόρους στα κράτη – ή άντε να πληρώνουνε γελοία ποσά – αλλά αντιθέτως χρηματοδοτούνται κιόλας. Κλίνει η παρένθεση.
Όσο για την νεολαία, άμα παρατηρήσεις τα βιβλία και τι τους δίδασκαν στα προηγούμενα χρόνια σε σχέση με αυτά που τους διδάσκουν σήμερα, γίνεται εμφανές πως οι διαφορές είναι τεράστιες. Ο τρόπος σκέψης των παιδιών καλουπώνεται, δηλαδή στην ουσία τους δείχνουν πως πρέπει να σκέφτονται.
Πόσα από τα παιδιά που κάποια μέρα θα αναλάβουν τα ινία της εξουσίας θα έχουν τέτοιες εσωτερικές αναζητήσεις ώστε να ψαχτούν, να βρούνε και να αμφισβητήσουν?
Κάτι το οποίο προσπαθεί και αυτό το φόρουμ που αγκαλιάζει τα ανήσυχα πνεύματα και τους παρέχει ένα χώρο ως βάση για την αναζήτησή τους, έτσι τουλάχιστον θέλω εγώ να πιστεύω.
Τα ΜΜΕ έχουν αποχαυνώσει με τα διάφορα κόλπα που ως υπόβαθρο έχουν την ψυχολογία όχι μόνο τη νεολαία αλλά και τους ενήλικες. Μπαίνεις στο σπίτι και αμέσως ανοίγεις την τηλεόραση. Μιλάμε για εξάρτηση. Κάνε το εξής πείραμα. Πήγαινε σε κάποιον που συνηθίζει να βλέπει πολλές ώρες την ημέρα τηλεόραση και κλίσε την. Μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα θα παρατηρήσεις συμπεριφορά εξάρτησης.
Ελπίδα, ναι θέλω να πιστεύω πως υπάρχει, αλλά το «λυχναράκι» εξασθενεί.
Ποια είναι η γνώμη σου πάνω σε αυτά?

Με εκτίμηση,


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy