ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Θανατος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
seascout
Νέο Μέλος

Cyprus
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2004, 11:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seascout  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως θα πεθανουμε; Δηλαδη εννοω καποιοι που κοντεψαν να πεθανουν και τελικα εζησαν λενε πως κατευθυνονται προς ενα λαμπερο φως, αλλοι στο απολυτο σκοταδι... τι θα γινει τελικα. Καποιοι λενε "Σημερα θα πεθανω, το νιωθω." και πραγματι πεθαινουν! ΠΑΡΑΞΕΝΟ δεν ειναι;

Edited by - seascout on 13/07/2004 11:59:25

korleone
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2004, 13:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους korleone  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος korleone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητέ(ή)seascout αν ψάξεις στο forum θα βρεις φαντάζομαιπολλά παρόμοια topics.


korleoneΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2004, 23:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προσωπικα σε εμενα αυτο που προκαλει φοβο δ3εν ειναι ο θανατος αλλα ο τροπος που θα πεθανω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

doloplokos
Νέο Μέλος

Bahrain
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2004, 13:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους doloplokos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
bre kai oi treis apo ena+ena OSCAR kai sta grigora dioti mono enas me pollaloys logariasmoys ...

poios 8a parei apo emena to OSCAR ths doloplokias;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΑΞΙΟΣ
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 02:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΑΞΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalispera se oloys!!
tha ithela na mirasto tin diki moy empiria mazi sas, empiria zois tha elega...
h istoria poy tha sas pv exei na kanei me ton thanato ths mhteras moy...
ypefere kyriolektika apo thn gnvsti asthenia toy karkinoy..
den tha ithela na mpo se leptomeries gia thn katastasi tis pantos ayta poy ida pistepste me itan...
telos panton h mhtera moy ehi figi apo thn zvi edv kai tria hronia..
epeidi ihan horisi oi diki mas ego kai i aderfi moy zoysame me thn mhtera mas.sto teliko stadio i mhtera moy ihe pesi se koma peripoy mia vdomada. imastan sto spiti kai thn frontizame ego i aderfi moy kai i giagia moy kathos kai oi sigkenis mas poy boithagan tin katastasi..
i aderfi moy gia na min polilogo moy exefraze sihna tin anisihia tis kathos oloi perimename to anapofekto min tihon kai figi apo tin zoi kai den to katalaboyme tin ora poy kimomaste... i apantisi moy kathe fora poy moy to elege itan oti den ipirhe periptosi na min to nioso oti tha figi..!!! etsi kai egine.. eno itan se koma den xero to pos kai to giati tin ora poy kimomoyn xafnika xipnao... ekini tin stigmi i mhtera moy barianasene me klista ta matia... fonaxame kateythian tin giagia moy apo to dipla domatio.. ekini tin stigmi poy imastan kai oi tris apo pano tis kai den xerame ti na kanoyme kai eno ihe klista tamatia tis gia olo ayto to diastima xafnika anigi ta matia tis iremi kai koitoyse kateythian pros ta pano!!!ta matia tis itan san apo porselani kathara!!! ekini tin stigmi poy kitoyse pano mas erixe ena gliko hamogelo les kai kati evlepe...
den mporo na po tipota allo sas eyharisto.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

errietta
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 14:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους errietta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑΞΙΕ,

συγκλονιστική η μαρτυρία σου.

Να είστε πάντα καλά να τη θυμάστε και είμαι σίγουρη (όπως είμαι και για τον πατέρα μου) ότι είναι πολύ καλύτερα εκεί που είναι τώρα.
Αν και είμαι βέβαιη ότι το νοιώθεις και εσύ αυτό στο βάθος της καρδιάς σου.

Οι άνθρωποι που είναι έτοιμοι να φύγουν το γνωρίζουν μέσα τους. Το ήξερε ο πατέρας μου, το ήξερε η γιαγιά μου, το ήξερε και ο θείος μου (στου οποίου το θάνατο έχω αναφερθεί αναλυτικά σε άλλο θέμα) που ήξερε ακόμη και την ημέρα. Είναι κάτι το μαγικό που συμβαίνει σε εκείνον που ήρθε η ώρα να αφήσει αυτόν τον κόσμο, γιατί όσο κι αν τον φοβίζει ο θάνατος όλη του τη ζωή, εκείνη την ώρα αυτό παύει να ισχύει. Λες και ξαφνικά ανοίγουν οι "πύλες της ενόρασης" και βλέπει τα πάντα στην πραγματική τους διάσταση και ξέρει πως βαδίζει για κάτι καλύτερο.

"Αυτός που μπαίνει στο μονοπάτι του θανάτου, κουβαλάει μαζί του και τη ζωή. Αυτός έχει κλέψει και τη ζωή και το θάνατο"

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SIMONA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


370 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 14:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SIMONA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΠΩΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ
ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ
ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ :

ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ,
ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ
ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ ΤΗ ΖΩΗ ΣΑΣ...
ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ;;; ΚΑΝΕΙΣ
ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙ, ΜΟΝΟ Ο ΘΕΟΣ.....

*FORGET
OR
FORGIVE*
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

C3-PO
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 00:40:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους C3-PO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΙΖΩ ΑΠΑΝΤΕΣ.
ΑΝ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ "ESOTERICA" ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ,
ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΩ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΝΑ
ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ.
ΦΙΛΕ SEASCOUT,ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΕΘΑΙΝΟΥΜΕ,
ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ,ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΜΕ,ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΜΕ.
ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ? ΛΑΘΟΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ? ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ? ΙΣΩΣ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ,ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΘΕΣΩ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.
ΠΕΘΑΙΝΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ?
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΠΩΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ(ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ) ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΑΠΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣ,ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ,
ΕΝΝΟΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ,ΜΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ,ΝΑ "ΞΥΠΝΑΜΕ"
ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΠΑΝΤΑ, ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ, ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ, ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.
ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ,ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ, Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ Η ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ.


<ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

errietta
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 12:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους errietta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλώς όρισες C3-PO στην ενεργό δράση των φόρουμς!!

Εγώ θεωρώ ότι ο θάνατος είναι το επόμενο στάδιο της ύπαρξης. Όπως γεννιόμαστε, μεγαλώνουμε και εξελισσόμαστε στη ζωή περνάμε από διάφορα στάδια, άλλοι περισσότερα και άλλοι λιγότερα. Κατά μία άποψη συμφωνώ μαζί σου, ότι ο θάνατος είναι η αρχή και όχι το τέλος. Όλα είναι μέρη της ίδια εξελικτικής πορείας. Στη διάρκεια της ζωής μας ανοιγοκλείνουν συνέχεια διάφοροι κύκλοι. Μόλις τελειώσει μία περίοδος και ολοκληρωθεί ο κύκλος της, ξεκινάει η επόμενη και ανοίγει ο επόμενος κύκλος. Έτσι ακριβώς θεωρώ και το θάνατο. Είναι η συνέχεια ποθ έπεται μόλις έρθει το πλήρωμα του χρόνου και η ζωή μας ολοκληρώσει τον επίγειο κύκλο της.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 17:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.Εγω δυστυχως θεωρω οτι το πιο πιθανο ειναι ο θανατος να ειναι το τελος.Δηλαδη αν με ρωταγε καποιος τι πιθανοτητες δινεις θα ελεγα:

1)ΠΛΗΡΗΣ ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ=70%


Ολες οι θεωριες περί μετα-θανατο ζωης και περι ψυχης θεωρω πως ειναι αποτελεσμα της αναγκης των ατομων να περισωσουν την ελπιδα.Ακριβως εκει βρισκεται η δυναμη των θρησκειων.Οι θρησκειες επιβιωσαν λογω του φοβου του θανατου και δυστυχως αυτον τον φοβο των ανθρωπων εκμεταλευτηκαν στο μακρινο παρελθον τα Ιερατεια.Οι δε τροποι που ο ανθρωπος αντιλαμβανεται τη δομη και τη λειτουργια του κοσμου ανακλωνται σε καθε μεγαλο πολιτισμο ή σε καθε θρησκεια.Ο ανθρωπος εχει την προσωρινη ψευδαισθηση οτι η υπαρξη του ειναι τελεια και δυσκολα μπορει να διανοηθει την πιθανοτητα ανυπαρξιας.

Aναρωτιεμαι πολλες φορες τι θα αλλαζε για το Συμπαν αν δεν υπηρχε ο ανθρωπος;Ισως να ειχε δικιο ο Ντειβιντ Χιουμ οταν ελεγε οτι "Η ανθρωπινη ζωη δεν εχει μεγαλυτερη αξια για το συμπαν απο αυτη ενος στρειδιου.".


Η ζωη συνεχιζεται και οταν ο καθε VIKING πεθανει.Νεοι ανθρωποι γεννιουνται και "παιρνουν" ας το πουμε τα σκηπτρα απο τους προγονους τους.Σε τι θα αποσκοπουσε να αναστηθει ο καθενας απο εμας μετα το θανατο,τι θα αλλαζε για το συμπαν;Σκεφτειτε αυτους που πεθαναν πριν 2000 χρονια,τι νοημα θα ειχε να αναστηθουν απο την στιγμη που ανθρωποι εξακολουθουν να υπαρχουν και θα υπαρχουν και θα συνεχιζουν να συμβαλλουν στην εξελιξη της κοινωνιας που οι προγονοι μας εδωσαν τις βασεις για αυτο.

Και ας υποθεσουμε
οτι ο καθενας εχει ενα ρολο εδω στην Γη,αυτο δεν σημαινει απαραιτητως και μελλοντικη ανασταση.Ο ρολος του καθενος δεν ολοκληρωνεται με το θανατο;Ακομη και να μην ολοκληρωθηκε, καποιος αλλος θα υπαρχει που θα αναλαβει το ρολο που αφησε ο προηγουμενος.Π.χ αν ενας εργατης που χτιζει ενα σπιτι πεθανει,ενας νεος εργατης με τις ιδιες ομως γνωσεις και ικανοτητες θα συνεχισει το εργο του νεκρου εργατη.Τι σημασια θα ειχε να αναστηθει ο νεκρος εργατης για το συμπαν αφου το σπιτι ουτος η αλλως θα χτιστει.Ας πουμε οτι αυτο ειναι και η ζωη.

Ας καταλαβουμε οτι η ανθρωποτητα θα συνεχιζει να υπαρχει και οταν ολοι εμεις δεν θα ζουμε.Τι νοημα θα ειχε να αναστηθω εγω και ολοι εσεις μετα απο το θανατο;Απλως μια ενδεχομενη ανασταση θα ηταν κατι το ευχαριστο για εμας,κατι σαν δωρο απο το συμπαν.Και αυτο εχουμε την αναγκη ολοι εμεις να πιστευουμε,πως καποιος θεος μας προσφερει ενα "δωρο" που ονομαζεται ανασταση,εχουμε την αναγκη να ελπιζουμε οτι καποτε θα ξανασυναντηθουμε σε μια αλλη ζωη.Αυτα ειναι καποιες σκεψεις δικες μου,δεν ειμαι απολυτος και θα ηθελα την γνωμη σας.

Να και το δευτερο που δεν αποκλειω:

2)Νεα αρχη=30%.

Αν δουμε τι συμβαινει με τα αστρα θα δουμε το εξης:
Oτι ο θανατος ενος αστρου σημαινει γεννηση ενος νεου αστρου:

Τα αστρα μετα απο μια συντομη ζωη μερικων εκατομμυριων ετων,εκρηγνυνται σαν σουπερνοβα και σκορπιζονται στο διαστημα.Ο Πυρηνας τους ομως μπορει λοιπον να επιβιωσει σαν αστερας νετρονιων ή σαν μαυρη τρυπα.

Οι "σταχτες" της εκρηξης απλωνονται στο διαστημα και γινονται πρωτη υλη για την επομενη γενια αστρων.Μηπως τελικα τα παντα απο το συμπαν,τα αστρα μεχρι τον ανθρωπο ακολουθουν εναν αεναο κυκλο επαναληψεων,ζωη-θανατος-ζωη-θανατος και ουτω καθεξης;



"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

C3-PO
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 00:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους C3-PO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ VIKING,
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΗΜΑΝΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΖΩΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ.ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ, ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΣ, ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΠΥΡΗΝΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΣΤΑΧΤΗ ΚΑΙ ΜΠΟΥΡΜΠΕΡΗ, Η ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΥΜΠΑΝ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΣΠΙΘΑ. ΟΙ ΟΜΟΡΦΟΙ ΠΛΑΝΗΤΕΣ, ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΦΡΑΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΤΑΙΝΙΑ.
ΟΜΩΣ...ΑΣ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΝΕΡΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΑΣΤΡΙΚΗ ΣΚΟΝΗ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ. ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ, ΔΙΑΤΥΠΩΜΕΝΟ ΑΠΛΩΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΛΕΞΕΙΣ.ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΤΟ ΕΝΑ, ΤΟ ΧΩΜΑ-ΥΛΗ,ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑΤΙ, ΨΥΧΗ, ΕΝΕΡΓΕΙΑ, ΑΙΘΕΡΙΟ ΣΩΜΑ, ΠΕΣ ΤΟ ΟΠΩΣ ΘΕΣ, ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΕΙ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ, ΓΙΑΤΙ:

1ον: ΣΤΗΝ ΥΛΙΚΗ ΤΟΥ ΥΠΟΣΤΑΣΗ, Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΖΕΙ ΚΑΙ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΥΛΗ.
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΟΝΕΙΡΕΥΕΤΑΙ, ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΤΟΥ.
ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΥΡΩ ΤΟΥ ΜΕ ΕΝΑΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΡΟΠΟ.
ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΟΣ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΤΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ.

2ον:ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΛΕΙΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΔΕΝ ΧΑΝΕΤΕ, ΑΠΛΩΣ ΜΕΤΑΒΑΛΕΤΕ.

ΑΡΑ:ΤΟ ΣΩΜΑ ΧΑΝΕΤΑΙ, Η ΨΥΧΗ-ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΜΕΝΕΙ.
ΜΕΝΕΙ,ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΠΑΕΙ?
ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ, ΝΑ ΔΙΑΣΚΟΡΠΙΖΕΤΑΙ, ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ.

ΙΣΩΣ ΠΑΛΙ ΝΑ ΠΗΔΑΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΣΥΜΠΑΝ, ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΨΥΧΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ, ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΩΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΡΙΝ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ......ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ?
ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΙΚΟ!
ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΛΑΣΗ!
ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΤΗΝ ΜΑΘΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΩΡΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΡΑΔΙΚΙΑ ΑΝΑΠΟΔΑ,ΑΛΛΑ Η ΑΔΙΚΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜE ΠΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΣΤΟ FORUM!

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 00:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΙΣΩΣ ΠΑΛΙ ΝΑ ΠΗΔΑΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΣΥΜΠΑΝ, ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΨΥΧΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ, ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΩΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΡΙΝ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ......ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ?
ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΙΚΟ!



Γεια σου φιλε C3-P0.Αυτο που λες εχει πολυ ενδιαφερον,ειναι μια πιθανοτητα.Φανταζομαι οτι οταν μιλας για ψυχη θα εννοεις καποια ενεργεια.Οποτε αυτο που λες οτι μπορει η ενεργεια να γινεται ενα με το Συμπαν μετα το θανατο ειναι κατι που δεν το αποκλειω.Οπως και αυτο που λες περι παραλληλου συμπαντος ναι, δεν ειναι και απιθανο να συμβει.


"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 00:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VIKING γεια,

Ας αφήσουμε για μια φορά στην άκρη τις θρησκευτικές πεποιθήσεις και ας προσπαθήσουμε να φανούμε αντάξιοι του .. μυαλού μας και ας το χρησιμοποιήσουμε, όσο μπορούμε πιο λογικά σε ένα θέμα τόσο ακατανόητο όπως ο θάνατος, αν και ακόμα πιο ακατανόητο φαινόμενο από τον θάνατο είναι κατά τη γνώμη μου η ζωή (για την ακρίβεια η λογική).

Λες ότι δίνεις κάποιες πιθανότητες 70-30 και καταλαβαίνω πως σκέφτεσαι..

Πριν όμως πω την άποψή μου επιτρεψέ μου να πω πως σίγουρα ένας άνθρωπος έχει μεγαλύτερη αξία (σχετικά) από ένα στρείδι.. Και λέω σχετικά γιατί όταν λέμε 'μεγαλύτερη αξία', πρέπει να πούμε τι θεωρούμε 'άριστη' αξία, ώστε να διακολογήσουμε το 'μεγαλύτερη'. Αν το άριστο λοιπόν είναι το πολύπλοκο, το λογικό, το ωραίο (με την αρχαοελληνική σημασία του όρου), τότε ο άνθρωπος είναι εγγύτερα σε αυτό, άρα έχει μεγαλύτεροι αξία. Άρα όχι μόνο ανάμεσα στα είδη αλλά και ανάμεσα στους ανθρώπους σύμφωμα με ορισμένα κριτήρια μπορούμε να προσδώσουμε αξιακά χαρακτηριστικά.

Επίσης, ο άνθρωπος κατέχει προνομιακή θέση στο σύμπαν λόγω της λογικής του ικανότητας. Η υπερβολική θέση, πως το σύμπαν δεν θα υπήρχε αν δεν υπήρχε ο άνθρωπος σε ατομικό επίπεδο έχει μία ισχύ. (Βέβαια ο Γκαίτε είχε θαυμάσια απαντήσει σε αυτό το επιχείρημα, πως μάλλον ο άνθρωπος δεν θα υπήρχε αν δεν υπήρχε το σύμπαν).

Γενικά όμως είναι γεγονός, πως η θέση του ανθρώπου στο σύμπαν είναι προνομιακή. Αυτό δεν το λέω τυχαία φίλε VIKING. Είναι τόσο λεπτές οι φυσικές ισορροπίες (δύναμη βαρύτητας, ατμοσφαιρική πίεση, στοιχεία της ατμόσφαιρας, κλπ) που είναι σαν να είναι σχεδιασμένες για την δυνατότητα ζωής. Αν δεν ήταν έτσι δεν θα υπήρχε ζωή. Ούτε μπορεί να βασιστεί κανείς στην ηρωική πράγματι υπόθεση της τυχαιότητας για να ερμηνεύσει την υπαρκτή σχέση φυσικών νόμων-λειτουργικών και ζωτικών δυνατοτήτων του ανθρώπου. Άρα η ζωή κατέχει θέση προνομιακή στο σύμπαν, πόσο μάλλον η ανθρώπινη ζωή.

Δεν είναι σωστό λοιπόν να τα ισοπεδώνουμε όλα όπως ο Χιούμ.

Για τις πιθανότητες τώρα..

Είναι καταρχήν βέβαιο ότι κανείς δεν γνωρίζει σίγουρα, έτσι δεν είναι;

Άρα προσπαθούμε να αναλύσουμε καταρχήν αυτά που παρατηρούμε..

Καταρχήν είναι νομίζω αποδεκτό απόλους ότι λέγωντας ζωή για τον άνθρωπο εννοούμε κυρίως την ενέργεια του μυαλού του και της ψυχής του (χονδρικά μιλώντας).

Εννοώ πως το καταλυτικό στοιχείο στην έννοια 'ζωή' είναι το μυαλό και η ψυχή ασχέτως πως αυτά τα δύο υλοποιούνται.

Άρα όσοι δέχονται ότι μετά τον θάνατο δεν υπάρχει τίποτα, σιωπηρά εννοούν ότι η ψυχή και το μυάλό είναι αποτέλεσμα της ύλης. Μετά τον θάνατο η ύλη πάυει να υπάρχει, άρα παύει να υπάρχει και η ζωή. Είναι απλό.. Τι μη απλό όμως εδώ είναι το εξής. Είναι πράγματι ο νους και η ψυχή αποτέλεσμα υλικών διεργασιών. Απάντηση από την επιστήμη σέ αυτό δεν έχει δωθεί.

Από την άλλη πλευρά όσοι δέχονται ότι υπάρχει μετά θάνατο ζωή, δέχονται την ανεξάρτητη από την ύλη ύπαρξη της ψυχής και του πνεύματος και μάλιστα την αθάνατη. Ούτε κάτι τέτοιο όμως η επιστήμη έχει δείξει και εννοώ πειραματικά.

Ωστόσο υπάρχει ο θαυμάσιος διάλογος ΦΑΙΔΩΝ όπου ο Σωκράτης αποδυκνείει την ανεξάρτητ ύπαρξη αθάνατης ψυχής (για όσους δεν έχουν διαβάσει τον θαυμάσιο αυτό διάλογο, μπορούν στο http://www.geocities.com/athens_5th_century/FAIDON.htm )

Στον διάλογο αυτό χρησιμοποιούνται ορισμένα ισχυρά επιχειρήματα και θα μπορούσαμε ίσως να κάνουμε μία συζήτηση γύρω από αυτά..

π.χ. λέει ο Σωκράτης:

quote:

-Επομένως, ποιο είναι αυτό που γίνεται από το ζωντανό;
-Το νεκρό, είπε.
-Και ποιο από το νεκρό; συνέχισε.
-Είμαι αναγκασμένος να ομολογήσω ότι είναι το ζωντανό.
-Άρα, Κέβη, εκ νεκρών δεν γίνονται και τα ζωντανά και οι ζωντανοί;
-Έτσι φαίνεται, είπε.
-Άρα οι ψυχές μας υπάρχουν στον Άδη, είπε

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1210938
Maintained by Digital Alchemy