ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΣΕ ΚΑΠΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
korleone
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2004, 09:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους korleone  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος korleone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους .Διάβασα ένα άρθρο . Διαβάστε το και σεις . Ισχύει κάτι από όλα αυτά ;

Η υπόθεση των περίεργων καπακιών με τα περίεργα σύμβολα στους δρόμους της Αθήνας και πολλών άλλων ελληνικών (και όχι μόνο) πόλεων είναι πλέον ευρύτερα γνωστή.

Για την ιστορία του θέματος, στα πεζοδρόμια (συνήθως) μπορεί κανείς να ανακαλύψει άφθονα μεταλλικά καπάκια φρεατίων τα οποία είναι αλλιώτικα από τ’ άλλα. Πρόκειται για καπάκια –σχετικά μικρά συνήθως σε διαστάσεις- που φέρουν καταφανώς μαγικά σύμβολα με κυριότερο ανάμεσά τους το πεντάκτινο αστέρι και πάμπολλες παραλλαγές του.

Τα εν λόγω καπάκια πρέπει να είναι αρκετά παλιά, αλλά περνούσαν απαρατήρητα, ακόμα και από ανθρώπους του χώρου της έρευνας του αγνώστου που μπορούσαν να εντοπίσουν την ιδιομορφία τους. Αυτό δεν είναι κατ’ ανάγκη παράξενο. Τα μεταλλικά καπάκια των πεζοδρομίων είναι κάτι τόσο κοινό και εμφανές που δύσκολα το προσέχει κανείς –σαν το Κρυμμένο Γράμμα του Εντγκαρ Αλλαν Πόε.

Η πρώτη έμμεση νύξη γι αυτά έγινε το 1993 στο βιβλίο του Γιώργου Μπαλάνου Η Σκιά του Κθούλου (στην πρώτη του έκδοση). Δυο χρόνια αργότερα, στην τηλεοπτική εκπομπή Τα Μυστήρια της Ελλάδας, που παρουσίαζε ο Γ. Μπαλάνος, τα μυστηριώδη καπάκια φιγούραραν και στο «γυαλί». Έκτοτε το θέμα έγινε ευρύτερα γνωστό και πολλά γράφτηκαν, ειπώθηκαν και συζητήθηκαν χωρίς όμως να υπάρξει ουσιαστική πρόοδος στο θέμα της έρευνας.

Το κύριο μυστηριώδες σύμβολο των καπακιών είναι το πασίγνωστο πεντάκτινο αστέρι/πεντάλφα, παμπάλαιο μαγικό σύμβολο την ιστορία και τα παρακλάδια του οποίου μπορεί κανείς να ανακαλύψει σε πολλά βιβλία και άλλες πηγές. Εδώ δεν θα μας απασχολήσει το θέμα της ιστορίας του πεντάκτινου αστεριού. Αρκεί να σημειώσουμε ότι πρόκειται για πανάρχαιο και πανανθρώπινο σύμβολο που δυστυχώς τα τελευταία χρόνια συνδέθηκε με «σατανισμό», «μαύρη μαγεία» και άλλες τέτοιες λέξεις-κλειδιά που ξυπνούν αρνητικούς συνειρμούς –ας είναι καλά ο χείμαρρος της παραπληροφόρησης και της ηλιθιότητας που τρέχει διαρκώς από τα «αποκαλυπτικά ρεπορτάζ» των ιδιωτικών τηλεοπτικών καναλιών και άλλων συναφών οχετών.

Ουσιαστικά το πεντάκτινο αστέρι είναι ένα πανάρχαιο προστατευτικό

korleone

korleone
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2004, 09:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους korleone  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος korleone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη ...........Με χτύπησε ο Δαίμονας των υπολογιστών . Για να μην γίνει λάθος δείτε τις Fotos στο link που παραθέτω .
(παραθέτεται ολόκληρο το άρθρο εκεί)
http://www.vembos.gr
Με εκτίμηση,

korleoneΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

korleone
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2004, 09:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους korleone  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος korleone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την κεντρική σελίδα μπαίνετε στα άρθρα και διαβάζετε το άρθρο του topic.

korleoneΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2004, 23:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για αυτους που γνωριζουν αυτες οι πλακες μπορει να τους προστατεψουν καποια στιγμη αφου οπου βρισκονται αυτες απο κατω περναει καποια στοα που σε περιοδο πραξικοπηματος η' ξαφνικης επιθεσης μπορει να χρεισημοποιηθει ως καταφυγιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2004, 00:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

για αυτους που γνωριζουν αυτες οι πλακες μπορει να τους προστατεψουν καποια στιγμη αφου οπου βρισκονται αυτες απο κατω περναει καποια στοα που σε περιοδο πραξικοπηματος η' ξαφνικης επιθεσης μπορει να χρεισημοποιηθει ως καταφυγιο.



Θα σε πάω σε ένα καπάκι με πεντάκτινο αστέρι, που βρίσκεται συμπτωματικά έξω από το αγαπημένο μου σουβλατζίδικο, μέσα στο κέντρο της Αθήνας.

Άν μου εξηγήσεις, *πώς χωράει* από ένα άνοιγμα 20x40 εκ. ο Μασώνος για να πάει στις τελετές του, ή *πώς μπαίνεις* στο καταφύγιο απ αυτές ή *πως προστατεύεται* το καταφύγιο από μια κινητή πλάκα μαντεμιού πάχους 1 εκ., θα σε κεράσω ακολούθως όσα σουβλάκια θες....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2004, 23:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε μου vrill,δεν καταλαβες τι λεω.αυτο που λεω ειναι οτι τα καπακια
δειχνουν απο που περνανε οι υπογειες στοες.βλεποντας τες καποιος και παρατηρωντας που υπαρχουν εκκλησιες βρισκει πολυ ευκολα τις εισοδους σε αυτες που συνηθως ειναι μεσα στους ναους που βρισκονται κοντα σε τετοια καπακια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 00:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Vril ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΑΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΑΠΙΘΑΝΟ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ......

ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΩΣ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΠΑΚΙ 'ΜΑΝΤΕΜΕΝΙΟ' ΜΕ ΔΥΟ ΠΕΝΤΑΛΦΑ ΚΑΙ 2 ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΑΝ 'n'
ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΕΝΤΑΛΦΑ.

ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ...
ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΜΕ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΣΧΗΜΑΤΑ ΔΙΑΣΚΟΡΠΙΣΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

korleone
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 02:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους korleone  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος korleone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.
Τελικά τί συμπέρασμα βγάζουμε ;

korleoneΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fititis2002
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 03:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους.
Ξέρετε ποιος μπορέι να τοποθέτησε αυτα τα καπακια εκεί.Υπάρχουν μόνο στην Αθήνα ή και σε άλλες πολεις της Ελλάδας ή και γιατι όχι,και άλλων χωρών.Εχετε βγάλει κάποιο νόημα από τα σύμβολα που περιγράφετε;

Πειτε μου ένα κεντρικό σημείο της Αθήνας(προτιμότερο κοντά στη Ομόνοια) που μπορώ να δω ένα τετοιο καπάκι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 04:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΠΙΚΑΙΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ.
ΣΗΜΑΔΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΗΜΕΙΑ ΑΔΙΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ, ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΜΥΗΜΕΝΟΥΣ...

ΤΟ ΤΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ, ΠΟΙΟΙ ΤΑ ΕΒΑΛΑΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ, ΤΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ, ΚΡΥΒΟΥΝ Ή ΣΗΜΑΔΕΥΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙ.
ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΘΟΥΝ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΛΙΓΗ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑΣΕΙΣ ΣΕΡΛΟΚ ΧΟΛΜΣ...

ΕΝΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ, ΣΗΚΩΣΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΠΑΡΤΕ ΤΟ. ΜΗΝ ΜΠΕΙΤΕ ΟΜΩΣ ΜΕΣΑ. ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΡΑΞΤΕ ΚΑΠΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ.
ΜΕ ΛΙΓΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΤΕ....

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ, ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΕΝΟΙ ΓΙΑ ΟΛΑ...

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΥΣΗΧΟΥΣ...

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΟΥΣ ΕΙΧΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ SITES ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΓΙΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΕΙΣ, ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΜΙΑ ΙΔΕΑ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 10:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι οτι λέμε κάτι, έτσι για να το πούμε ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.S.
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 11:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.S.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα το άρθρο και έχω να πω ότι:

α) Έχω αρχήσει να περπατώ με το κεφάλι σκυμένο.. ψάχνοντας για καπάκια! Σοβαρά το λέω!

β) Πολύ καλη η έρευνα που έκανε η ομάδα του Βέμπου! Μήπως όμως παρουσιάζει λίγα κενά; Μήπως αφου δεν πήρε θετικές απαντήσεις για την προέλευση καπακιών απο τους διαχειριστές πολυκατοικιών, να στρεφόταν προς τις εταιρίες παροχής πατρελαίου (για όσα τουλάχιστον σχετίζονται με αυτές); Μήπως άτομα των συνεργείων τους είναι υπέυθυνα για την τοποθέτηση κάποιων καπακιών, και γνωρίζουν ίσως κάτι παραπάνω γι'άυτα;

γ) Στα διάφορα χυτήρια αναζήτησε ποτέ κάποιος να βρει τυχών καλούπια ή προσχέδια απο τέτοια καπάκια; Γιατί αποκλείεται να είναι αυτοδημιούργητα..

δ) Και έστω οτι κάποιος ερευνήσει τη β και γ περίπτωση που αναφέρω και δεν μπορέσει να βρεί μια άκρη. Τότε μήπως τα αρχικά καπάκια αντικαταστούντε στην πορία, με αυτά των συμβόλων, απο μια ομάδα ανθρώπων με κάποια Χ (μεταφυσικά π.χ.) ενδιαφέροντα ή συμφέροντα; Μήπως αυτός είναι ο λόγος που δεν αναφέρεται επάνω ο κατασκευαστής τους;

Νομίζω καλό είναι για όσους ψάχνουν το συγκεκριμένο θέμα να εξαντλήσουν κάθε ενδεχόμενο λογικής και μετά να περάσουν σε ενδεχόμενα μεταφυσικου..

Καλή η πρόταση του grigorianos. Αν ισχύει η δ περίπτωση μπορεί να έχει ενδιαφέρον αποτέλεσμα! Θέλει όμως χρόνο και κάμερα γιατί αποκλείεται να αντικατασταθούν άμεσα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

korleone
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 12:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους korleone  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος korleone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα σε όλους.

Διακρίνω μεγάλη οξυδέρκια στην σκέψη σου G.S. .Συμφωνώ και γώ ότι πρέπει να εξαντληθεί κάθε ενδεχόμενο λογικής και μετά ως ύθισται (σωστά το έγραψα;) να βουτήξουμε στη θάλασσα του μεταφυσικού.

Φιλικά,

korleoneΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 14:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΘΟΥΝ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΛΙΓΗ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑΣΕΙΣ ΣΕΡΛΟΚ ΧΟΛΜΣ...

ΕΝΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ, ΣΗΚΩΣΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΠΑΡΤΕ ΤΟ. ΜΗΝ ΜΠΕΙΤΕ ΟΜΩΣ ΜΕΣΑ. ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΡΑΞΤΕ ΚΑΠΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ.
ΜΕ ΛΙΓΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΤΕ....

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ, ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΕΝΟΙ ΓΙΑ ΟΛΑ...

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΥΣΗΧΟΥΣ...


ΦΙΛΕ ΓΡΗΓΟΡΙΑΝΕ, ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΤΡΟΠΗ ΔΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΕΣΥ ΤΙΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΣΟΥ.

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ?
ΑΝ ΝΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΟΥ.


ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΤΟΥΣ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ:

1)ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΚΑΠΑΚΙΩΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ Ο ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΩΝ ΚΑΠΑΚΙΩΝ ΜΕ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΑΥΤΑ?

ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΤΑΝ ΧΤΙΣΑΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΜΕ ΠΗΓΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΥΔΡΑΥΛΙΚΩΝ & ΕΙΔΩΝ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΠΟΥ ΣΚΕΠΑΖΟΥΝ ΤΑ ΦΡΕΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΜΑΣ. ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ("ΕΛΒΑΛ" -ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ-)

2) ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ, ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΣΕ ΠΑΛΙΑ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΕΣ, ΟΠΩΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ ΜΟΥ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟΝ ΝΕΟ ΚΟΣΜΟ, ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ 2 ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΠΑΚΙΑ.
ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΙΣΩΣ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΕ, ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 23 ΧΡΟΝΙΑ ...

ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΜΩΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΟΙΚΟΔΟΜΕΣ.

ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ:

Ή ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΒΓΑΖΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 70 - 80 (ΟΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ Ο ΘΕΣΜΟΣ ΤΟΥ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟΥ) ΚΑΙ ΤΑ ΕΒΓΑΖΕ ΟΠΩΣ ΗΘΕΛΕ...

Ή ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΝ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΑΓΝΩΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ, ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΑΓΝΩΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕΤΑ ΤΟ 1990+ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2004, 12:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H Πενταλφα...δεν ειναι συμβολο προστασιας...

Αλλα συμβολο επικλησης, οπως και το αστερι του David
,χρησιμοποιηθηκαν αρχικα απο Σολομωντα,Dr.John Dee
kαι Kelly.Οι ριζες των σηματων αυτων αρχιζουν απο τα
βιβλια The Lesser Key of Solomon(Goetia),and Enochian magick.
Η χρηση κυκλων προστασιας μπορει να περιλαμβανει και
πενταλφες οπως και αλλα γεωμετρικα σχηματα.
Αυτα τα γεωμετρικα σχηματα χρησιμοποιηθηκαν και απο
Aleister Crowley και η χρηση τους ηταν καθε αλλο παρα καλη.
Αρα λοιπον δεν ειναι παρα απλα εργαλεια στα χερια καποιου μαγου...
και οχι συμβολα προστασιας.
Στη Ν.Ερυθραια υπαρχουν 2 καπακια με κανονικα πενταγραμμα που τα κυκλωνει ενα συμβολο που αποτελειται απο μικρες κουκιδες, τα καπακια
δεν ειναι μεγαλυτερα απο 10cm.(πραγμα περιεργο,τι να εχει απο κατω ενα
τοσο μικρο καπακι? θα παω να δω.) και απεχουν μεαταξυ τους περιπου 15-20cm. το ενα κοιτα στην ανατολη και το αλλο στην δυση...τυχαιο?...ισως...ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ.

Υ.Γ.
Μην ξεχναμε πως το πενταγραμμο εχει πολλες φορες χρησιμοποιηθει
απο ταγματα και οργανωσεις οπως, Illuminati, Masons, Scions, O.T.O.
Golden Dawn, Sons of Zaion,(ΠΜΩ ΥΒ ΛΒΙΒΣΤΒΥΒ!!!)....e.t.c.
Τα συμπερασματα δικα σας...

He is named 1669Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2004, 15:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε τζι.ες. αν σηκωσεις ενα τετοιο καπακι θα δεις οτι δεν υπαρχει τιποτα απο κατω.........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2004, 21:43:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΑ ΕΞΗΣ.....

ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΑ ΚΑΠΑΚΙΑ (ΟΧΙ ΟΛΑ) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ.

ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΑ....

Ο ΛΟΓΟΣ/ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΛΛΟΙ...
Ο ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΗΜΑΔΕΨΟΥΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΥΤΟΝ Η ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ..

Ο ΦΙΛΟΣ Hermes ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΕΧΕΙ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΝΤΑΛΦΑ.
ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ....

Ο ΜΑΓΟΣ ΜΕΣΑ ΕΚΕΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΑΙ.....
ΠΕΡΙ ΚΑΛΟΥ Η ΚΑΚΟΥ 5-ΑΛΦΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΑ ΕΞΗΣ....
ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΠΝΕΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΥΛΗΣ.....
ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΚΟ....
ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ Hermes.....

quote:
Υ.Γ.
Μην ξεχναμε πως το πενταγραμμο εχει πολλες φορες χρησιμοποιηθει
απο ταγματα και οργανωσεις οπως, Illuminati, Masons, Scions, O.T.O.
Golden Dawn, Sons of Zaion,(ΠΜΩ ΥΒ ΛΒΙΒΣΤΒΥΒ!!!)....e.t.c.
Τα συμπερασματα δικα σας...

ΔΗΛΑΔΗ ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ/ΤΑΓΜΑΤΑ ΑΥΤΟ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ???????????

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2004, 22:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αν ήμουν σχεδιαστής,αν δεν είχα ιδέα περί πεντάλφας και μαγικών συμβόλων,και αν η όποια επιχείρηση μου ανέθετε να φτιάξω ένα πολύ απλό σχέδιο για καπάκια φρεατίων,το πιό πιθανό είναι ότι θα έφτιαχνα ακριβώς το παραπάνω σχέδιο.
Το πιο απλό σχέδιο το οποίο αναπαριστά κάτι στον φυσικό κόσμο είναι το σχέδιο ενός αστεριού.Τώρα ένα τετράκτινο φαίνεται μάλλον λειψό, ενώ ένα εξάκτινο και πάνω μάλλον υπερβολικό.Το πιό πιθανό είναι ότι θα σχεδίαζα ένα πεντάκτινο αστέρι.
Απο τα σχολικά μου χρόνια μέχρι και σήμερα,εχω το κακό συνήθειο όταν γράφω κάτι και κάπου "κολλάω" να ζωγραφίζω διάφορα σχηματάκια στα περιθώρια της σελίδας στην οποία γράφω,για να ξεπεράσω την νευρικότητα μου.Δεν έχω ιδέα αν αυτό σημαίνει κάτι,αλλά αυτό πού συνήθως σχεδιάζω είναι αστεράκια.Πεντάκτινα...




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2004, 23:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα.. διάβασα και το λινκ που έχεις παραθέσει.. και έχω εντυπωσιαστεί

Η αλήθεια είναι πως μέσα από αυτό μου φανερώθηκε μία ανάμνηση .. ένα καπάκι παρόμοιο πρέπει να είχε πέσει στα χέρια μου πριν χρόνια και θυμάμε πως είχα κολήσει να το κοιτάζω... με τις ώρες.. ρωτούσα διάφορους γιατί μου φαινόταν πολύ περίεργο ένα τέτοιο σχήμα μέσα σε ένα καπάκι(αν και τότε παντελώς άσχετη με σύμβολα και λοιπά) ..

τελίκά δεν πήρα καμία απάντηση.... κανείς δεν ήξερε να μου πει κάτι αν και εμένα μου δημιουργούσε την αίσθηση πως δεν ήταν κάτι τυχαίο...

Τί τα θες όμως? έχουν περάσει τόσα χρόνια...
Πάντως είναι υπέροχο όταν σου ξυπνάνε μνήμες .. πολύ όμορφα.....!!!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Edited by - simori on 18/07/2004 23:07:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2004, 23:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίγες ώρες πιο πριν σε μια Έρευνα με τον φίλο Hermes βρήκαμε ενα καπάκι στην Ν.Ερυθραία με πεντάλφα κοντά σε άλλα δύο. Θα ήθελα κάποιος να μου πεί πως μπορώ να βάλω εικόνα. Το σηκώσαμε και τίποτα από κάτω. Τα άλλα δε υα σηκώσαμε γιατι υπήρχε κόσμος κοντά. θα προσπαθήσουμε να γενικεύσουμε την έρευνα και να βγάλουμε συμπεράσματα. AvatarGR νομίζω πως έχεις άδικο γιατί ο συσχετισμός της πεντάλφας με τις όλες επικλήσεις όντως προδίδει μία όχι και τόσο καλή φύση.

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 10:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΔΩ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Jimmerlus ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ 5-ΑΛΦΑ Η ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΣΥΜΒΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ.

ΛΟΙΠΟΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ( ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ) ΠΩΣ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΝΑΞΕΙΣ ΣΑΤΑΝΙΣΤΩΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΠΟΔΟ ΣΤΑΥΡΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ 5-ΑΛΦΑ.

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ????
Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ????
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ...

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΣΥΜΒΟΛΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TOS
Νέο Μέλος

n/a
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 11:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ομως εκει δεν ειναι το προβλημα ? απο ειχα ακουσει, ο αναποδος σταυρος ειναι για να καταπατησουν την θρησκεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 11:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως έχω γράψει και σε παλαιότερο post έχω ένα τέτοιο παλαιό καπάκι (με το πεντάκτινο αστέρι μέσα σε κύκλο) στην αυλή του σπιτιού μου. Το φρεάτιο αυτό αφορά το αποχετευτικό σύστημα της παλιάς οικοδομής (πρώτη κατασκευή 1964-65 ή κάπου εκεί).

Ψάχνοντας λίγο περισσότερο το θέμα διαπίστωσα πως πλησίον της περιοχής μου δεν υπάρχουν άλλα καπάκια με τέτοια σύμβολα στους δημόσιους δρόμους (οι περισσότεροι κατασκευασμένοι κάπου στις αρχές του 1970 –για την ιστορία αναφέρω πως ένα κανονικό καπάκι πρέπει να ήταν της εταιρίας «Ήλιος») αντίθετα μπορείς να βρεις μερικά «παράξενα» σε αυλές που είχαν παλιές οικοδομές (όπως στην περίπτωση μου) ή έξω από εξίσου παλιές ( ; ) πολυκατοικίες (όπως διαπίστωσα προχθές).

Ρωτώντας κάποιους φίλους, πάντως, πληροφορήθηκα πως τα καπάκια της Ε.ΥΔ.Α.Π. (και παλαιότερα της ανεξάρτητης «Εταιρίας Αποχετεύσεως Πρωτευούσης», νομίζω λεγότανε Ε.Α.Π. –έχω δει τέτοια καπάκια) επιλέγονται με διαγωνισμό κόστους από διάφορες εταιρίες (χυτήρια) οι οποίες συνηθίζουν να τοποθετούν πάνω τους είτε το εμπορικό τους σύμβολο ή κάποιο λογότυπο ή και τίποτε από αυτά.

Προσωπικά θεωρώ ότι, όσον αφορά τα πεντάκτινα καπάκια (έχω δει και με διαφορετικά σύμβολα –οπού εκεί δεν ξέρω τι παίζεται), και δεδομένου ότι είναι σχετικά παλιά, ενδεχομένως να λειτουργούν ως «φυλακτό» εμποδίζοντας χθόνιες οντότητες από την «είσοδο» τους στον κόσμο μας. Ακούγεται αστείο αλλά σε παλιότερες εποχές οι άνθρωποι περνάνε αρκετά σοβαρά τέτοια θέματα οπότε καλύπτανε τα νότα τους προς κάθε ενδεχόμενο που θα μπορούσε να ταράξει την γαλήνη της οικογενειακής τους εστίας..

Υ.Γ.
Μπορεί να το αναρτήσω σε κάποιο web-site ώστε να το θαυμάσετε, αν θέλετε φυσικά, μαζί με κάποια άλλα που έχω τραβήξει από διάφορες περιοχές..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 15:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε AVATAR GR...

Τα εχω μπερδεψει?
Ο Aleister Crowley τα λεει...το Hermetic Order of Golden Dawn...
το Ordo Templi Orientis...το Ordo et Atri Adamanti τα λεει...
Στο Βιβλιο του Σωλομοντα το λεει(Οχι την δηθεν Σωλομονικη) αλλα
στο Lesser Key of Solomon, Goetia...στο Liber 777 Exc.
Ακομα στα...

Τhe TAO and the tree of Life.
Self-Initiation into the Golden Dawn Tradition.
The ENOCHIAN Work-book.
Mysteria Magicka.
Tetragrammaton.
Modern Magick.
Cabalistic Encyclopedia.
Heptarchia Mystica.
Book of Lies.
Keys of Solomon.
Ceremonies of the Hermetic order.
The Enochian Magick of DR.John Dee.
The Enochian Tarot Deck.
Egyptian Magick.
Secrets of a Golden Dawn Temple.
...και αλλα.
Που λενε οτι,
Το πενταγραμμο υπαρχει για σκοπους επικλησης Invocation
και Banishment of Angels and Demons.

Μονο σε ορισμενες σφραγιδες (Seals) οι πενταλφες
και τα εξαγραμμα προυποθετουν δημιουργια "πυλης"
προκειμενου να επιτευχθει η επικληση σε ελεγχομενο χωρο
χωρις να κινδυνευσουν οι Summoners.
Ομως απο ΜΟΝΗ της η πενταλφα δεν εχει καμια αξια αν
δεν υπαρχουν τα αντιστηχα χρησιμα συμβολα και λεξεις.

Καμια σχεση με το κακο?
Δηλαδη η επικληση δεμονων ειναι καλο?
Γνωριζω τροπους χρησης της πενταλφας, περα απο τον απλο συμβολισμο,
με τους οποιους δεν υπαρχει καλο αποτελεσμα.

Λες ακομα πως μεχρι και τον μεσαιωνα το ειχαν για προστασια...!
Ναι αληθεια...οι Παγανιστες.
Απο οσο γνωριζω τουλαχιστων οι παγανιστικη θρησκεια
εχει κλεψει στοιχεια και θεοτητες της ελληνικης Καμπαλας,
Τον Πανα(Pan,Pi-Alpha-Nu)...Dionisus...κτλ.
Γιατι ομως τον Πανα και τον Διονυσο?
Για να θυμηθουμε τα Διονυσια...Τραγωδιες(Τραγου-οδη)
Για δειτε τις διαφορες του απο το Magickal Sabbath,Hexendaz...Τελετες
που αναφερονται στον ΜΕΣΑΙΩΝΑ και τελουνταν καθαρα απο Μαγους και
κυριως Μαγισες...με σκοπο επικληση και εξυμνηση του Διαβολου.
Αρα λοιπον δεν ειναι τυχαια η συσχετηση τραγου και αναποδης
πενταλφας απο τον Ελιφα Λευι.
Υπαρχουν ακομα μαρτυριες εμφανισης της πενταλφας στη Λεσχη του Πυθαγορα,σε Βαβυλονιακες πολεις,στην αρχαια Εγυπτο...Γενικως
σε πολεις ειδωλο-λατρειας και ψευτικων θεων...

Οσο για την χρηση της πενταλφας απο ταγματα...τι σημαινει?
ΑΑΑ δεν ξερω υποθετω πως,ισως,μαλλον,ειναι κακο...
Αρκει να θυμηθω λογια του Aleister Crowley περι κτηνους 666,
Baphomet...και τι σχεση εχει αυτο θα μου πεις, ο Crowley ηταν
σατανιστης οχι ολο το ταγμα του Golden Dawn...Ελα ομως που ο
Mr.Aleister Crowley ειναι ιδρυτικο μελος της και λεει πως ο ιδιος
ειναι ο (ΧΞς΄)...και η φιλοσοφια του ταγματος εχει γραφτει απο αυτον.
Ακομα και στο ταγμα του Ο.Τ.Ο. οι φιλοσοφιες του A.Crowley. καταφεραν και επιρεασαν τις ιδρυτικες αρχες του ταγματος...
Οσο για τους Illuminati και Masons,καλυτερα να μην μιλησω γιατι
καθε Lodge διαφερει και η κατασταση στα υψηλοβαθμα στελεχη δεν
σχετιζεται με αυτους στα κατωτερα...αρα δεν μπορει να διατυπωθει γενικο συμπερασμα περι χρησης της πενταλφας,ως συμβολο και μη.

Φιλικα Hermes.

ΥΦΡΠΥΒ ΕΖΞ ΖΚΞΒΚ ΥΦΨΒΚΠ...!!!

He is named 1669Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 15:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AvatarGR θα ήθελα να προσθέσω ότι ο ανάποδος σταυρός δεν έχει καμία απολύτως ιδιότητα παρά μόνο να συμβολίζει τον αντίθετο του κανονικού. Το επίσημο σύμβολο του σατανισμού είανι η ανάποδη πεντάλφα με το κεφάλι του Baphomet στη μέση. Ο ανάποδος σταυρός χρησιμοποιείται μόνο από υποτιθέμενους στανιστές για τον εξευτελισμό του καονικού σταυρού.

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 16:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οντως Hermes...

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 16:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xmmm...lamogio...
Χαρα μου που καταλαβαινεις τι γραφω...

70 (405) 5-10-50-1-10 70 ΧΞF....με πιανεις?

He is named 1669Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 17:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι Hermes...

Μπορεί και να είναι αυτός

(αν και δεν τα πολυπιστεύω αυτά...

Αν πάρει είδηση οτι λες γι αυτον...την εβαψες

Edited by - lamogio on 19/07/2004 17:53:42

Edited by - lamogio on 19/07/2004 18:02:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 19:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρώτο ήταν απλός καίσαρας με 1 θέση, αν και η ανορθογραφία
στο "τίποτα" με μπέρδεψε. Το δεύτερο τι είναι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 20:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία φάση...
Ρε Hermes

Δεν ανοίγεις ενα τοπικ με τέτοια να παίζουμε;

Junk,
Εχει σχέση με δυο-τρια ποστ προηγούμενα ( του Hermes με άλλο μέλος ).
( εκτός κι αν έπεσα τόσο έξω κι έγινα ρόμπα )

Μαγγίτης φαίνεσαι, θα το βρεις σίγουραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 22:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΣΤΡΑΤΙΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ "ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΣΕ ΚΑΠΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ".
ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΠΩ ΑΚΟΜΑ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ 5-ΑΛΦΑ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΜΕΝΟ ΣΥΜΒΟΛΟ.

ΛΟΙΠΟΝ ΑΡΧΙΖΟΝΤΑΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Hermes ΠΟΥ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.....

quote:
Το πενταγραμμο υπαρχει για σκοπους επικλησης Invocation και Banishment of Angels and Demons.

ΤΟ ΕΑΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΙΚΛΗΣΗ ΤΩΝ ΔΑΙΜΟΝΩΝ Η ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ.

ΕΣΥ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΕΑΝ ΤΟ 5-ΑΛΦΑ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΑΝΑΠΟΔΑ Η ΟΧΙ....
ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΕΑΝ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΕΙΣ ΑΝΑΠΟΔΑ ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ......

ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Οσο για την χρηση της πενταλφας απο ταγματα...τι σημαινει?

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΤΟ 5-ΑΛΦΑ ?????
ΠΟΛΛΑ ΤΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΣΗΜΑ/ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥΣ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ??

ΚΑΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ?????

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΛΑ ΣΥΝ+ΒΑΛΩ....
ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΕΛΕΤΗ ΒΑΖΕΙ / ΕΠΙΚΑΛΕΙΤΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ....

ΦΙΛΕ Jimmerlus ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
Φίλε AvatarGR θα ήθελα να προσθέσω ότι ο ανάποδος σταυρός δεν έχει καμία απολύτως ιδιότητα παρά μόνο να συμβολίζει τον αντίθετο του κανονικού.

ΜΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΠΟΔΗ 5-ΑΛΦΑ...
ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ.

ΖΗΤΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΟ korleone ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΤΟΥ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy