ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Astral Projection
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
fititis2002
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2004, 02:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρε!!! Καινούριος στο esoterica αλλά όχι και στα παραφυσικά...
Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα της αστρικής προβολής.Εχώ διαβάσει διάφορες τεχνικές αλλά δεν έχω καταφέρει πότε να εγκαταλείψω το φυσικό μου σώμα.Τουλάχιστον όχι συνειδητά γιατί μου εχει συμβεί μια φορά που δεν ήξερα καν για το θέμα.Παρακαλώ όποιος το πετυχαίνει συνειδητά να μου πει την τεχνική που ακολούθει (λεπτομερειακά) καθώς και τα στάδια από τα οποία περνάει.
Το να το πετύχω σημαινει πολλά για εμένα....
Θέλω να ξεφύγω έστω και για λιγο από την "πραγματικότητα" στην οποία ζούμε.
Περιμένω πληροφορίες (βοήθεια) καθώς και διάφορες από τις εμπειρίες σας.
THANKS.....

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2004, 09:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ fititis2002 ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ ΣΤΟ ESOTERICA.gr....

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΧΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ.

ΑΝΟΙΞΕΣ ΕΝΑΝ ΘΕΜΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΑΣ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ.

ΟΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΟΛΛΕΣ (ΔΡΟΜΟΙ)..
ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΕΣΥ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΣΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ.
ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Θέλω να ξεφύγω έστω και για λιγο από την "πραγματικότητα" στην οποία ζούμε.

ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ...
Η ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΞΕΦΕΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΞΕΦΕΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ...
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΞΕΧΝΙΕΣΑΙ...

ΚΑΛΟ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΛΥΣΗΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ (ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ) ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΑ ΠΕΔΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2004, 11:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα υπάρχει ήδη (μάλιστα το 2ο του μέρος) και έχει πολλές απαντήσεις. Θα σε παρακαλούσα να το διαβάσεις & να συνεχίσεις.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4045

Φιλικά.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~

Edited by - oneiric1 on 15/07/2004 11:55:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fititis2002
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2004, 12:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με παρεξήγησες φίλε AVATARGR.Δεν προσπαθώ να ξεφύγω από κάποιο πρόβλημα που με απασχολεί.Ίσα ίσα,απλά θέλω να γνωρίσω έναν αλλό κόσμο που δεν μπορώ να αποδείξω ότι υπάρχει άλλα θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει.Αδυνατώ να πιστέψω ότι ζούμε μόνο σε έναν υλικό κόσμο και όταν πεθάνουμε ... πάει τελειώσαμε, γίναμε τροφή για σκουλήκια.Πιστεύω στην ανθρώπινη ψυχή και στις ανεκμετάλευτες δυνατότητες του ανθρώπινου μυαλού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2004, 13:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα ,

fititis2002 λες:

"Ίσα ίσα,απλά θέλω να γνωρίσω έναν αλλό κόσμο που δεν μπορώ να αποδείξω ότι υπάρχει άλλα θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει.Αδυνατώ να πιστέψω ότι ζούμε μόνο σε έναν υλικό κόσμο και όταν πεθάνουμε ... πάει τελειώσαμε, γίναμε τροφή για σκουλήκια.Πιστεύω στην ανθρώπινη ψυχή και στις ανεκμετάλευτες δυνατότητες του ανθρώπινου μυαλού."

Έχουν ήδη αποδειχθεί ότι υπάρχουν 7 πραγματικότητες / επίπεδα (όπως θέλει ο καθένας ας τα ονομάσει) και σίγουρα η ψυχή μας - η ενέργεια που αποτελεί τον πυρήνα μας κινείτε σε αυτές (αν όχι και σε ακόμα άλλες τόσες)... μην σταματάς λοιπόν να ψάχνεις, με προσοχή πάντα, έχωντας όμως και το ένα ποδαράκι πάνω στην Γη :)

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius 1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2004, 15:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχουν ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ φίλη Μara?

Θα μ' ενδιέφερε ειλικρινά να διαβάσω αυτές τις αποδείξεις!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fititis2002
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 03:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί να αποδειχθεί κάτι τέτοιο παρά μόνο αν το ζήσεις ο ίδιος.

Θα συμφωνήσω με τον moebius 1.

Αν ξέρεις κάτι που δεν γνωριζω μπορείς να το μοιραστείς μαζί μου φίλη μου Mara.

Oneiric1 στο forum που μου έδωσες δεν μπόρεσα να βρω τις τεχνικες που ζητάω.Που μπορώ να βρω τα προϊγούμενα μέρη του θέματος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 18:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σασ και πάλι...

Η λέξη που μου είχε κολήσει και το μόνο που μπορούσα να σκεφτώ υπο πίεση ήταν επίπεδα...ξαναδιαβάζοντας το ποστ μου η λέξη που έψαχνα ήταν διαστάσεις! (ίσως απο κεί πήγασε η σύγχηση)

Σαφώς και όλοι ξέρουμε ότι ο κόσμος μας δεν αποτελείται μόνο απο τις 3 χωρικές διαστάσεις και την μία χρονική και ας είναι καλα η κβαντίκή επιστήμη όλο και νέες διαστάσεις εξακριβώνονται (σαφώς και όχι όλες στο ορατό μάτι). Ας φέρω για παράδειγμα την θεωρία τοθ Kaluza-Klein. Ο Γερμανός μαθηματικός Kaluza αποφάσισε να διατυπώσει τις εξισώσεις του Einstein σε πέντε διαστάσεις, προσθέτοντας μία πέμπτη διάσταση στο χώρο. Το αποτέλεσμα ήταν ότι από τις εξισώσεις αυτές προέκυψαν οι συνηθισμένες τετραδιάστατες βαρυτικές εξισώσεις του Einstein και επιπλέον ένα άλλο σύνολο εξισώσεων για τον ηλεκτρομαγνητισμό του Maxwell.

Δηλαδή, μπορούμε να ενοποιήσουμε τη βαρυτική με την ηλεκτρομαγνητική θεωρία στο επίπεδο των πέντε διαστάσεων. Και με αυτή την έννοια η ηλεκτρομαγνητική δύναμη δεν είναι μία ξεχωριστή δύναμη αλλά δρά σαν μία άλλη βαρυτική δύναμη. Η αδυναμία όμως της θεωρίας αυτής είναι η επιπλέον μία διάσταση καί μάλιστα μη παρατηρήσιμη.

Ο Σουηδός φυσικός Oscar Klein το 1926 έδωσε την εξής απάντηση γιατί δεν παρατηρούμε την πέμπτη διάσταση. Γιατί απλούστατα είναι πολύ μικρή και βασικά αόρατη. Σαν παράδειγμα ανέφερε ότι από μακριά ένας σωλήνας ποτίσματος φαίνεται σαν ένα μακρύ αντικείμενο μιάς διάστασης, όμως από κοντά αποκτάει μία επιπλέον διάσταση.
Έτσι και στον τρισδιάστατο χώρο ότι θεωρούμε σημείο στην πραγματικότητα είναι ένας λεπτός κύκλος γύρω από την τέταρτη χωρική διάσταση. Δεν βλέπουμε όμως τους κύκλους λόγω των εξαιρετικά μικρών διαστάσεων που έχουν. Εξαρτάται λοιπόν από την κλίμακα που χρησιμοποιούμε, αν είμαστε μακρυά βλέπουμε ένα σημείο, αν είμαστε κοντά τότε παρατηρούμε ένα μικρό κύκλο γύρω από μία επιπλέον διάσταση του χώρου. Αυτή είναι η βασική ιδέα για την ενοποίηση ηλεκτρομαγνητικών και βαρυτικών δυνάμεων των Kaluza-Klein. Στις αρχές της δεκαετίας του 1970 οι φυσικοί ανακάλυψαν μία άγνωστη γεωμετρική συμμετρία βαθύτερη των συνηθισμένων μετασχηματισμών --στροφών και μετατοπίσεων-- που την ονόμασαν υπερσυμμετρία. Αργότερα διεύρυναν την έννοια της υπερσυμμετρίας θεωρώντας την βάση για τη θεωρία της βαρύτητας. Η διευρημένη θεωρία είναι γνωστή με το όνομα της υπερβαρύτητας και πολλοί φυσικοί θεωρούν ότι είναι ο προπομπός της Θεωρίας των Πάντων. Για τη θεωρία αυτή οι διαστάσεις είναι ένδεκα. Αφού όμως η θεωρία της υπερβαρύτητας περιλαμβάνει ένδεκα διαστάσεις, οι φυσικοί προσπάθησαν να συνδυάσουν τη θεωρία των Kaluza-Klein με την υπερβαρύτητα, επεκτείνοντας την ώστε να συμπεριλάβει όχι μόνο τη βαρύτητα και τον ηλεκτρομαγνητισμό αλλά και τις ασθενείς μαζί με τις ισχυρές πυρηνικές δυνάμεις. Αν επεκταθούν οι πέντε διαστάσεις του χώρου των Kaluza-Klein, τότε ο χωρόχρονος αποτελείται πάλι από ένδεκα διαστάσεις...

Μπορούμε λοιπόν να πούμε με σιγουριά ότι ο κόσμος μας αποτελειται μόνο απο ότι βλέπουμε? Έγω προσωπικά δεν μπορώ να αρκεστώ σε αυτό και γιαυτό το λόγο δεν σταματώ να ψάχνω!! Ακριβώς και εκεί είναι η προτροπή μου στο πρώτο μου μύνημα :)

"όπως και πάνω έτσι και κάτω"

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 22:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Βλέποντας τον τίτλο "Astral Projection", αρχικά σκέφθηκα: "Ακόμα ένα θέμα για την αστρική προβολή...".

Στην πορεία, όμως, διαβάζοντας τις τοποθετήσεις, διέκρινα μία θετική διάθεση, έναν παλμό, που είχε εκλείψει από το θέμα, φυσικά ίσως, λόγω της κατάθεσης ήδη πάρα πολλών απόψεων.

Θα σου πω, λοιπόν, φίλε fititi2002, ότι το θέμα που διάλεξες είναι ενδιαφέρον και προκλητικό. Τεχνικές για την αστρική προβολή θα βρεις πολλές.
Είτε διαβάζοντας τα 3 θέματα στο forum ΨΥΧΗ,
είτε πηγαίνοντας σε διάφορα sites.

Αυτό που θα ήθελα να σου προτείνω, από τη μικρή μου εμπειρία, για να κάνεις συνειδητή αστρική προβολή, πέραν των τεχνικών, είναι να είσαι όσο πιο συνειδητός μπορείς, κατά τη διάρκεια της μέρας.
Δοκίμαζε συνεχώς να θυμάσαι τον εαυτό σου και με έκπληξη θα ανακαλύπτεις πως συνεχώς είσαι χαμένος στις σκέψεις και στις ονειροπολήσεις σου.

Ζήσε τη στιγμή!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 23:13:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑΤΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΣΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ,Η, ΤΗΝ "ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ",Η, ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΕΞΙΝΤΑΡΟΥΝ;
ΚΟΝΤΑ ΕΞΗ ΗΜΕΡΕΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ!

ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 01:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AFMA
quote:
ΓΙΑΤΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΣΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ,Η, ΤΗΝ "ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ",Η, ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΕΞΙΝΤΑΡΟΥΝ;

καθε ανθρωπος εχει τα δικα του ενδιαφεροντα, τα δικα του ερωτηματα και ζητα με το δικο του τροπο απαντησεις.Αν τα θεματα τα οποια ανεφερες AFMA δεν εμπιπτουν στα δικα σου ενδιαφεροντα, δεν σημαινει οτι οι υπολοιποι πρεπει να παψουν να ασχολουνται με αυτα.

quote:
ΚΟΝΤΑ ΕΞΗ ΗΜΕΡΕΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ!

Μηπως θα ηθελες να μας στειλεις εναν καταλογο με τα θεματα που σε ενδιαφερουν ωστε να τα υιοθετησουμε και να συζηταμε πανω σε αυτα και μονον, εως την στιγμη που καποιος αλλος θα εχει το ιδιο αιτημα με το δικο σου;Δεν μου ειναι ευχαριστο να σου μιλω κατ'αυτον τον τροπο αλλα θεωρω το μηνυμα σου τουλαχιστον αστοχο, για τα μελη που συμμετεχουν σε αυτη αλλα και σε αλλες συζητησεις.

Θα σε βοηθουσε να καταλαβεις τι ειναι ο χωρος αυτος ο οποιος μας φιλοξενει εαν ξαναδιαβαζες το μηνυμα της συντακτικης ομαδας του Esoterica, εαν εκανες μια περιηγηση σε ολον αυτον τον χωρο και εαν προσκαλουσες ευγενικα σε συζητηση πανω σε ζητηματα που εσυ θεωρεις σημαντικα κανοντας χρηση της επιλογης ΝΕΟ ΘΕΜΑ .

Κλεινω ευχομενος να εχεις τοσο εσυ οσο και ο fititis2002 καλη και δημιουργικη συμμετοχη στο esoterica.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 09:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου morent
ναι διαβασα και συμφωνισα με τα οσα εχει γραψει η συντακτικη ομαδα αλλα πουθενα δεν γραψατε οτι εδω στο esoterica τα πιασαρικα θεματα εχουν να κανουν μονο με ενα συγκεκριμενο συστημα, αντε δυο... γιατι το ενα γεννηθηκε απο το αλλο πριν περιπου 40 χρονια πανω-κατω.
δεν με εθιξαν λοιπον τα λογια σου αλλα ο εμπεγμος της ολης υποθεσης.
σε ευχαριστω για το αργοποριμενω καλωσορισμα και την συνετιση μα βρε παιδι μου μηπως θα επρεπε να βαζατε λιγο συνετιση και στα παλαιοτερα μελη σας γιατι φοβαμε οτι το πολυ μεσα τους εκανε λιγο τα πραγματα δυσκολα!
προς "αγρα" αφροψαρων.

ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2004, 00:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου AFMA
αν το πλαισιο της συμμετοχης σου στο esoterica καθοριζεται απο "παλια μελη","εμπεγμους","πιασαρικα θεματα" ,"δυο συγκεκριμενα συστηματα","αγρα αφροψαρων" τοτε πραγματικα δεν εχω τιποτε αλλο να σου πω παρα μονον οτι, για μια και μονον στιγμη, λυπαμαι για τον περιορισμο που θετεις στον εαυτο σου.Ευχομαι να κανω λαθος εχοντας τη γνωση οτι ο ανθρωπος αποκομιζει οφελος οταν συνδεεται θετικα με τα φαινομενα της ζωης.Ειναι μαγευτικο οταν ο ανθρωπος συνειδητοποιησει οτι η ποιοτητα του δικου του κραδασμου ελκει ομοιους αυτης.
Αλλωστε μην ξεχνας οτι ο καθενας μας κουβαλαει το δικο του 'σταυρο': ας μην του τον κανουμε βαρυτερο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 06:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

γεια σου morent
μεσα απο το πολυ "σιβιλικο" μηνυμα σου αναγνωσκω λιγη πνευματικη αταξια.
ισως ο χρονος να ειναι παρα πολυ περιορισμενος,ισως, μα πρεπει να ξερεις οτι δεν τραβαμε (ελκουμε) ομοιους κραδασμους μονο, αλλα και οσους γυρω μας εκπεμπουν!!!
ετσι και εσεις μια και εισαστε ενα "συστημα" τοπος ιδεων που εκτιθετε και εκπεμπετε στο διαδυχτιο, αλλα προς τι αραγε;
εισερχωμαστε...

ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fititis2002
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 14:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη για την ανυπαρξία μου ,μιας και εγώ έθεσα το θέμα, αλλά με έχει φάει η δουλειά και δεν προλάβαινα με τίποτα να απαντήσω στο θέμα.
Φίλοι μου, πιστεύω ότι έχετε ξέφύγει κάπως από το θέμα,χωρίς αυτό να ερμηνεύεται ως λάθος.

Θέλω να πω ότι δοκίμασα την αστρική προβολή καθώς ήμουν μεθυσμένος.Το αποτέλεσμα.....;
Να θυμάμαι μόνο την αρχή του ταξιδιού μου και τίποτα παραπάνω.
Το μόνο που θυμάμαι είναι κάποιες αλλόκοτες εικόνες που δεν μπορώ
να περιγράψω γιατί απλά δεν τις θυμάμαι πλέον.
Περίμενα κάτι παραπάνω λόγω της κατάστασής μου αλλά το μόνο που έκανε ήταν να με κάνει να χαθώ στις σκέψεις μου.
Σκέφτομαι να αρχίσω να καταγράφω όλες της μνήμες μου από τα όνειρα μου.
Διάβασα σε ένα βιβλίο ότι ονειρεύεσαι και ξύπνιος αλλά απλά δεν το καταλαβαίνεις επειδη το μυαλό σου είναι απασχολημένο με διάφορα άλλα.
Επίσης αυτά που βλέπεις στον ξύπνιο σου συμπίπτουν με τα όνειρά σου(ταξίδια σου).

Έχει κάποιος κάποια παράξενη εμειρία να αναφερει και να μοιραστεί μαζί μας;

Έχει επιβεβαιώσει κανείς τη παρουσία σας σε κάποιο άλλο χώρο;
Πιστεύετε ότι η γιόγκα βελτιώνει την αυτοσυγκέντρωση και παράλληλα την OBE;


Edited by - fititis2002 on 24/07/2004 09:10:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 11:59:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε fifitis αγγίζεις ένα πολύ ενδιαφέρον και γοητευτικό θεμα . Αλλα θα ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή στο ότι μπορεί να έχει πολύ σοβαρές επιπτωσεις πανω σου και ο τρόπος με τον οποίο το αντιμετωπίσεις θα καθορίσει αν θα είναι θετικες ή αρνητικες.
Διακρινω έναν ενθουσιασμό στα λεγόμενά σου και πραγματικα σε νιώθω.Αλλα πριν κανεις οποιεσδήποτε προσπαθειες καλό θα ήταν να διαβάσεις αρκετα πανω σε αυτό γιατί όταν εισερχόμαστε σε τέτοια επίπεδα καλό είναι να είμαστε προετοιμασμενοι. Ο ενθουσιασμός μερικες φορες οδηγεί σε βιασύνη και η βιασύνη σε λαθεμενες κινήσεις . Δε λεω φυσικα να τον διωξεις , είναι απαραίτητος ως κινητήρια δύναμη , αλλα απλα να συνδυάζεται με...προσγειωμένη μελετη όλων των παραμέτρων.
Υπάρχουν κίνδυνοι ,υπάρχουν πραγματα που πρέπει να προσέχεις και αν ξεκινήσεις τις προσπαθεις χωρίς να τους λαμβάεις υπόψιν τότε μπορεί να υποστείς δυσάρεστες συνέπειες. Κι εγώ στην αρχή το έβλεπα πολύ ελαφριά αλλα μετα απο λίγο ψάξιμο καταλαβα πως δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται με την πρωτη ματια κι ότι δεν είναι ακόμη ο καιρός για να ασχοληθω εις βαθον μαζί του . Πρέπει να δεις αν σου ταιριάζει κατι τέτοιο και αν είσαι έτοιμος ...

σχετικά με το "μεθυσμένος" "ναρκωτικα" και τα παραπλήσια το μόνο που μπορω να σου πω είναι ότι μην επιχειρείς ποτε!!! να βιώσεις το παραπάνω κανοντας χρήση ουσιων . Απο αυτα (τα λίγα) που ξερω ίσως να δεις καποια αποτελεσματα αλλα σιγα σιγά θα γυρισει εις βαρος σου και θα το μετανιωσεις . Το καλό είναι η "φυσιολογική οδος"

[center]"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΖΩΡΤΖΙΝΑ
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 13:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΖΩΡΤΖΙΝΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι νέο μέλος στο esoterica και βρήκα πολύ ενδιαφέρον το θέμα για τα αστρικά ταξίδια. Πως μπορούμε όμως να ξέρουμε ότι αυτό που βιώσαμε όταν κοιμηθήκαμε ήταν ένα αστρικό ταξίδι και όχι ένα όνειρο? Το αστρικό ταξίδι πραγματοποιείται στη φάση REM του ύπνου ή σε οποιαδήποτε φάση του? Επίσης, πως εξηγείται το γεγονός ότι πολλές φορές όταν δεν κοιμάμαι και δεν θυμάμαι τα όνειρα μου αισθάνομαι ότι ένα γεγονός συνδέεται με ανεξήγητο τρόπο και χωρίς λόγο με κάποιο από αυτά και ξαφνικά μου έρχονται σαν flash στο μυαλό μου και θυμάμαι κάθε τους λεπτομέρεια χωρίς καν να προσπαθήσω να τα θυμηθώ? Μήπως τελικά αυτά τα όνειρα είναι αστρικά ταξίδια που συνδέονται με τον φυσικό μου κόσμο ή μία απλή σύνδεση του συνειδητού με το ασυνείδητο μου χωρίς περαιτέρω προεκτάσεις?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 00:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη ΤΖΩΡΤΖΙΝΑ,

Όλα τα όνειρα είναι αστρικά ταξίδια.

Η διάφορα είναι στο ότι, για τους περισσότερους από εμάς, αυτά είναι ασυνείδητα.

Είμαι σίγουρος πως σε κάποια "όνειρά" σου θα έχεις βιώσει την ποιοτική διαφόρά του απλώς ονειρεύομαι και του είμαι, έστω και για λίγο, συνειδητός στον αστρικό κόσμο.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΕΑΝΔΡΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 23:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΕΑΝΔΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι καλησπέρα και απο μένα.
Το θέμα μας είναι από τα αγαπημένα μου. Καταθέτω και γω την άποψη μου και την εμπειρία μου.
Συμφωνώ με τον Στέφανο που λέει ότι πρέπει να θυμάσαι τον εαυτό σου κατά τη δειάρκεια της μέρας και να μη χάνεσαι στις σκέψεις σου. Με λίγα λόγια για να κινηθεί κανείς συνειδητά στον αστρικό κόσμό πρέπει πρώτα να μάθει να κινείται συνειδητά στον φυσικό κοσμό. Είμαστε κάθε στιγμή χαμένοι στη φαντασία μας και δεν ζούμε την κάθε στιγμή όπως προτείνει και ο Στέφανος. Ζήσε τη στιγμή τι πιο ωραίο, τι πιο χρήσιμο! Αυτή είναι και η καλύτερη πρακτική για συνηδειτα αστρικά ταξίδια σύμφωνα με την εμπειρία μου.
Εκεί που δεν συμφωνώ μαζί σου Στέφανε είναι το σημείο που λες ότι όλα τα όνειρα είναι αστρικά ταξίδια. Δεν είναι. Παράδειγμα όταν μας απασχολεί ένα θέμα κατα τη διάρκεια της ημέρας συνεχίζουμε πολλές φορές να το σκεφτόμαστε και κατά τη διάρκεια του ύπνου δηλ. συνεχίζουμε να φανταζόμαστε ενώ ταξιδεύουμε στο αστρικό πεδίο.
Όσο για σένα fititis2002 τα σκουλήκια τρώνε μόνο ένα μέρος της ύπαρξης μας το υπόλοιπο μένει. Για αυτό μην απογοητεύσαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2004, 01:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΛΕΑΝΔΡΕ,
quote:
Συμφωνώ με τον Στέφανο που λέει ότι πρέπει να θυμάσαι τον εαυτό σου κατά τη δειάρκεια της μέρας και να μη χάνεσαι στις σκέψεις σου. Με λίγα λόγια για να κινηθεί κανείς συνειδητά στον αστρικό κόσμό πρέπει πρώτα να μάθει να κινείται συνειδητά στον φυσικό κοσμό. Είμαστε κάθε στιγμή χαμένοι στη φαντασία μας και δεν ζούμε την κάθε στιγμή όπως προτείνει και ο Στέφανος. Ζήσε τη στιγμή τι πιο ωραίο, τι πιο χρήσιμο! Αυτή είναι και η καλύτερη πρακτική για συνηδειτα αστρικά ταξίδια σύμφωνα με την εμπειρία μου.


quote:
Εκεί που δεν συμφωνώ μαζί σου Στέφανε είναι το σημείο που λες ότι όλα τα όνειρα είναι αστρικά ταξίδια. Δεν είναι. Παράδειγμα όταν μας απασχολεί ένα θέμα κατα τη διάρκεια της ημέρας συνεχίζουμε πολλές φορές να το σκεφτόμαστε και κατά τη διάρκεια του ύπνου δηλ. συνεχίζουμε να φανταζόμαστε ενώ ταξιδεύουμε στο αστρικό πεδίο.

Αυτό που είπα είναι:
"Όλα τα όνειρα είναι αστρικά ταξίδια.

Η διάφορα είναι στο ότι, για τους περισσότερους από εμάς, αυτά είναι ασυνείδητα."

Όταν λέω αστρικά ταξίδια, εννοώ ύπαρξη στο αστρικό πεδίο, είτε συνειδητή είτε ασυνείδητη.

Ζήσε τη στιγμή!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΕΑΝΔΡΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2004, 10:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΕΑΝΔΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και πάλι.

Θέλω να προεκτείνω λίγο το θέμα.

Λέγεται ότι στην πραγματικότητα δεν έχουμε αστρικό σώμα. Αυτό που έχουμε είναι κάτι σαν σκιά του αστρικού σώματος, κάτι το αδημιούργητο. Και αυτός είναι ένας από τους λόγους που όταν αφυπνίζεται κανείς στο αστρικό πεδίο δεν μπορεί να μείνει για πολύ συνειδητός.

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό ας απαντήσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2004, 22:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θέλω να προεκτείνω λίγο το θέμα.

Λέγεται ότι στην πραγματικότητα δεν έχουμε αστρικό σώμα. Αυτό που έχουμε είναι κάτι σαν σκιά του αστρικού σώματος, κάτι το αδημιούργητο. Και αυτός είναι ένας από τους λόγους που όταν αφυπνίζεται κανείς στο αστρικό πεδίο δεν μπορεί να μείνει για πολύ συνειδητός.


Χαίρομαι ΛΕΑΝΔΡΕ, που αναζωπυρώνεις το θέμα.

Από τις λίγες γνώσεις που έχω, αυτό που λες είναι σε γενικές γραμμές σωστό.

Ο μέσος άνθρωπος δεν έχει σχηματοποιημένο το αστρικό του σώμα, αλλά πρέπει να το δημιουργήσει ο ίδιος.

Τώρα το πώς; Μία πρόταση είναι το γνωστό "να είσαι συνειδητός"

Πρόσφατα διάβασα σ' ένα βιβλίο "Προσπάθησε να θυμώσεις, ενώ είσαι συνειδητός, αυτήν τη στιγμή.
Είναι αδύνατον."
Και έχει δίκιο...

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΕΑΝΔΡΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2004, 18:32:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΕΑΝΔΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία.

Να είσαι συνειδητός. Εύκολο να το λες, δύσκολο να το εφαρμόζεις.

Βλέπω ότι το να είναι κανείς συνειδητός κατά την διάρκεια της μέρας ή και της νύχτας διαρκεί ελάχιστα δευτερόλεπτα στην καλύτερη των περιπτώσεων, από τους ανθρώπους που το πρασπαθούν. Δυστυχώς δεν υπάρχει διάρκεια και εδώ είναι το πρόβλημα.
Αν είμασταν συνειδητοί όχι μόνο δε θα θυμώναμε, αλλά ούτε θα ζηλεύαμε, ούτε θα είμασταν άπληστοι, εγωιστές, λαίμαργοι κ.ο.κ. Θα μπορούσαμε να γνωρίσουμε τον αστρικό κόσμο καθώς και άλλους ανώτερους κόσμους.

Τι προτείνεις?

Πως γίνεται?

Πως γίνεται να μη ταυτίζεσαι με τα όσα συμβαίνουν γύρω σου?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 13:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να είσαι συνειδητός. Εύκολο να το λες, δύσκολο να το εφαρμόζεις.

Βλέπω ότι το να είναι κανείς συνειδητός κατά την διάρκεια της μέρας ή και της νύχτας διαρκεί ελάχιστα δευτερόλεπτα στην καλύτερη των περιπτώσεων, από τους ανθρώπους που το πρασπαθούν. Δυστυχώς δεν υπάρχει διάρκεια και εδώ είναι το πρόβλημα.
Αν είμασταν συνειδητοί όχι μόνο δε θα θυμώναμε, αλλά ούτε θα ζηλεύαμε, ούτε θα είμασταν άπληστοι, εγωιστές, λαίμαργοι κ.ο.κ. Θα μπορούσαμε να γνωρίσουμε τον αστρικό κόσμο καθώς και άλλους ανώτερους κόσμους.


ΛΕΑΝΔΡΕ, θεωρώ πολύ εύστοχες τις παρατηρήσεις σου.

Πράγματι, όντας συνειδητοί, όλα τα εγώ εξαφανίζονται και όπως λέει κι ένας δάσκαλος "έρχεται το φως και φεύγει το σκοτάδι."

Επίσης, οι ερωτήσεις σου, ακόμα πιο δύσκολο να απαντηθούν.

Θα επαναλάβω κάτι που έχω ξαναγράψει. Ας προσπαθήσουμε, όσο μπορούμε, να θυμόμαστε τον εαυτό μας, να ακούμε τη φωνή μας, όταν μιλάμε, να αισθανόμαστε τις πατούσες μας, όταν περπατάμε, να έχουμε την αίσθηση της αναπνοής μας και όλες τις παρόμοιες ενέργειες που μας κρατάνε, έστω και για λίγο, στη στιγμή.

Ζήσε τη στιγμή!

Edited by - Στέφανος on 05/08/2004 13:56:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fititis2002
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 15:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τις προάλλες πάνω που πηγαινε να με παρει ο ύπνος ενοιωθα ισχυρές δονησεις σε ολο μου το σωμα και ξαφνικα συνηδητοποιησα ότι εχω κοιμηθει και ότι ονειρεύομαι και με εβλεπα που κοιμομουν οπότε σκεφτηκα γιατι να μη ξυπνησω και να κανω ότι θελω..;;Ετσι και έκανα και αρχισα να αιωρουμαι και να πετάω.

Ως εκεί θυμόμουν τη επόμενη μερα.
Πως ξερω όμως οτι αυτα τα λίγα που θυμάμαι δεν ήταν απλα ένα όνειρο στο οποίο δεν συμετείχα συνειδητα αλλά το είδα από την μεγααααάλη μου επιθυμία για μια αστρική προβολη;;;

Επίσης όταν πέφτετε για ύπνο και δημιουργείτε τις κατάλληλες προυποθέσεις με το μυαλό σας για μια αστρικη προβολή σας πονάει μετα από κάποια λεπτα το κεφάλι;
Εμένα μου συμβαίνει μερικες φορές και ξέρω ότι δεν προκειται να πετύχω τιποτα εκείνο το βράδυ.

Πάντα μου άρεσε ο ύπνος αλλα τώρα με αυτο το θέμα που αρχίζω να ερευνώ γουστάρω τρελλά όποτε τη πεφτω στο κρεβάτι γιατι σκέφτομαι ότι θα έχω την ευκαιρία για μια O.B.E.
Ετσι κοιμάμαι πολύ και από νωρις τελευταια.

Άσχετο...έχει ακούσει κανείς για μια θεωρία΄που λέει ότι ο καθένας μπορεί μονο με 2 ώρες υπνο την ημέρα να αισθάνεται ξεκουραστος σαν να κοιμήθηκε κανονικα αρκεί να είναι κάποιες συγκεκριμένες ανάλογα με το βιολογικό του ρολόι αλλα δεν γνωρίζω πως τις βρισκουν αυτες και αν ισχύει κατι τετοιο.
Στην περιπτωση μου παντως το βρισκω δυσκολο γιατι μ'άρεσει να κοιμαμαι γυρω στις 12 ώρες και όχι 2.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΕΑΝΔΡΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 13:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΕΑΝΔΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
fititi επιτέλους ξαναεμφανίζεσαι και μάλιστα δυναμικά!

Το αν ήταν αστρική προβολή ή όχι μόνο εσύ μπορείς να το ξέρεις. Πάντως οι δονήσεις καθώς και ένας ήχος που ακούγεται πολλές φορές είναι ένδειξη ότι υπάρχει αστρική έξοδος. Και κατά τη γνώμη μου η μεγάλη σου επιθυμία προκάλεσε το φαινόμενο αυτό(συνειδητή αστρική έξοδο) γιατί το αστρικό σώμα έχει σχέση με το συναισθημα.

Το κεφάλι πονάει λόγω της διανοητικής προσπάθειας που καταβάλεις και η οποία δεν χρειάζεται. Αυτό που χρειάζεται είναι το συναίσθημα γιατί ο αστρικός κόσμος είναι ο κόσμος των επιθυμιών. Δηλ. να θέλεις, να επιθυμείς να συνειδητοποιηθείς στο αστρικό και όχι να σκέφτεσαι ότι πρέπει να αφυπνιστείς. Αυτό βοηθάει στην αρχή για να έχει κανείς κάποιες αναλαμπές. Χρειάζεται διάρκεια όμως. Γι' αυτό να θυμάσαι, ότι κάποιος είναι τόσο συνειδητός στον αστρικό κόσμο, όσο είναι και στον φυσικό κόσμο.

Για το "άσχετο" θέμα που θίγεις υπάρχει η θεωρία που λέει ότι κατά τη διάρκεια του ύπνου το ζωτικό σώμα του ανθρώπου ή αλλιώς η αύρα επισκευάζει και ξεκουράζει το φυσικό σώμα στη χρονική διάρκεια που έχει μάθει. Υπάρχουν όμως και άλλοι παράμετροι όπως τι ενέργειες χάνεις και αλλα πολλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2004, 03:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια χαρα σε ολους

δεν θελω να απομακρυνω το θεμα απο την αστρικη προβολη ,απλα να αναφερω κατι σχετικα με αυτο που ειπε ο fititis20002 για ξεκουραση και αναζωογονηση του οργανισμου με λιγες ωρες υπνου.
φιλε fititi δεν εχω ακουσει καποια σχετικη θεωρια για το πως μπορει να συμβει αυτο , εχω ομως μια προσωπικη εμπειρια.
στα μερη μου ,στην ομορφη ηπειρο ,σε ενα ορεινο και απομακρυσμενο χωριο ο υπνος ειναι 'ξαλαφρωτος' οπως λενε και οι γεροντοτεροι.εκει , 2-3 ωρες υπνου ειναι αρκετες για να ξεκουραστεις και να αρχισεις την μερα σου.ετυχε να κοιμηθω ενα βραδυ εκει 3 ωρες μονο μετα απο ξενυχτι και πραγματικα ξυπνησα τοσο ανανεωμενος και ξεκουραστος σαν να ειχα κοιμηθει 8 ωρες ,με μια καταπληκτικη διαθεση.δεν ξερω αν η ομορφη διαθεση οφειλεται στο πανεμορφο τοπιο που ειδα καθως ανοιξα το παραθυρο του σπιτιου το πρωι και στο καθαρο οξυγονο αλλα μου εκανε μεγαλη εντυπωση γιατι εγω παντα μετα απο εντονο ξενυχτι ειμαι 'καπως'.
τελοσπαντων ,οι παλιοτεροι κατι μπορει να γνωριζουν....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fititis2002
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2004, 03:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον πληροφορία Άρη24.Ευχαριστώ που τη μοιράστηκες.

Τώρα να αναφέρω κάτι καινουριο...
Παρατήρησα ότι όταν είμαι σε μια χαλάρη κατάσταση πριν κοιμηθώ,μπορώ να ελέγχω τα άκρα μου,πιο εύκολα τα δαχτυλα του ποδιου μου,γιάτι είναι μικ΄ροτερα και ελαφρύτερα,αν συγκεντρωθώ σε εκέινο το σημείο που θέλω και σκεφτώ πως μετακινείται προς τα εκεί που θέλω.
Μπερδευτήκατε;Θα σας εξηγήσω...

Δεν είναι ότι δεν μπορώ να κουνήσω τα πόδια μου ή τα χέρια μου όποτε θέλω.Ο καθένας που δεν έχει καποια αναπηρία μπορεί να το κάνει.Σωστα;
Αυτο που κατάφερα εγώ είναι να παράγω κίνηση χώρις να ασκήσω δύναμη στους μυς μου.
Για παράδειγμα, κατάφερα και σήκωσα λίγο το χέρι μου και όμως δεν έβαζα καθόλου δύναμη και ένοιωθα ότι δεν το σηκώνω ακριβώς εγώ αλλά περισσότερο σαν να μου το σηκώνει κάποιος άλλος γιατί θυμάμαι ότι το ένοιωθα βάρυ.
Όπως σαν να στο σήκωνε κάποιος την ώρα που κοιμόσουν.Αυτή την αίσθηση είχα.Μόνο που δεν κοιμόμουν.
Αν το δοκιμάσετε θα το καταφέρετε.
Πλέον μπορώ να το κάνω κάθε βράδυ,αρκεί να έχω υπομονή και αυτοσυγκένρωση γιατί
1ον) Διάφορες σκέψεις και εικόνες μέας στο μυαλό σου μπορούν να σου αποσπάσουν την προσοχή και
2ον)Το χέρι,πόδι ή δάχτυλά θα κινούνται πάρα πάρα πολύ αργά προς την κατεύθυνση που τα θέλετε αλλά μην το βάλετε κάτω μέχρι να γίνει αυτο που έχετε βαλειστο μυαλό σας.

Τέλος μια ερώτηση...
Έχει αυτό καμία σχέση με Αστρική Προβολή,μήπως είναι κάποιο προηγούμενο στάδιο ή έχει να κάνει με ύπνωση,συγκεκριμένα με αυτούπνωση;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evgenios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2004, 14:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους evgenios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζούμε σε μια πραγματικότητα και προχωρούμε προσπαθώντας να φτάσουμε σε κάποιον σκοπό (το ποιος είναι αυτός δεν μας αφορά προς το παρόν). Προσαρμοζόμαστε συνέχεια στα νέα δεδομένα που προκύπτουν, στα γεγονότα, στις εξελίξεις. Ας πούμε πως όλα αυτά ανήκουν σε ένα σύνολο Α. Σε μια εναλλακτική ζωή δεν μπορούμε να εγγυηθούμε πως θα αντιμετωπίζουμε παρόμοια πράγματα και γεγονότα. Φανταζόμαστε μια άλλη ζωή όπου θα μπορούσαμε να ζήσουμε τα ίδια πράγματα από άλλη οπτική γωνία αλλά δεν ξέρουμε καν αν αυτό μπορεί να ισχύσει. Και άλλωστε κανείς δεν σου εγγυάται πως θα θέλεις μετά να φύγεις από το νέο σύνολο Β. Που θα πει ότι θα μείνεις για πάντα φυτό. Αν όντως γίνεται έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ.
Βγες από το σώμα σου. Μια φορά θα γίνει αυτό. Όταν η ζωή σου θα σε εγκαταλείψει και η ψυχή σου θα φύγει απ'αυτό. Κοινώς στον θάνατο. (Χτύπα ξύλο!!!!)

Ας ζήσουμε την ζωή μας, ας έχει κάθε στιγμή αξία και όταν κάποτε την εγκαταλείψουμε για κάπου αλλού, τότε ας ευχηθούμε να είναι κάπου που να μπορέσουμε να προσαρμοστούμε στα νέα δεδομένα, όποια κι αν είναι αυτά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fititis2002
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2004, 14:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν συμφωνώ.

Η ψυχή είναι ελεύθερη και όχι παγιδευμένη σε ένα σώμα.Μπόρεί να επισκευτεί άλλα 'μέρη' όταν κοιμόμαστε,θέλοντας ή μη.
Δεν είναι όλα τα όνειρα,ταξίδια του μυαλού σε υποσυνείδητους πόθους.
Μερικά όνειρα είναι πραγματικές διαδρομές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evgenios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2004, 15:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους evgenios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεχθούμε την άποψη σου φίλε μου τότε η ζωή μας δεν έχει καμία αξία αφού η ψυχή μας είναι παγιδευμένη στο σώμα μας. Και ξέρεις γιατί είναι παγιδευμένη ενώ είναι ελεύθερη να ταξιδεύει όπως είπες κι εσύ; Γιατί απλά λίγοι ενδιαφέρονται να βγουν από το σώμα τους. Ελπίζω πως δεν σε σοκάρω, έτσι; Είσαι ο πρώτος που συναντώ με τέτοιες ανησυχίες.
Ας πούμε ότι βγαίνεις από το σώμα σου. Τι θα καταλάβεις; Κι αν το σώμα σου φθαρεί όσο εσύ θα λείπεις; Τι θα κάνεις μετά χωρίς το σώμα σου; Ένας λόγος που πρέπει να νοιαζόμαστε για το σώμα μας είναι επειδή πρέπει να νοιαζόμαστε για την ζωή μας εδώ στην γη, όχι στα αστέρια και στους πλανήτες. Ο άνθρωπος δημιουργήθηκε σαν σύνολο σώμα-πνεύμα. Ακόμα κι ο Θεός καταδέχθηκε το ανθρώπινο σώμα κι έζησε σαν κανονικός άνθρωπος. Αυτά προς το παρόν... Βέβαια, γνώμη σου και δικαίωμά σου να βγεις από το σώμα σου αλλά καλό θα είναι να προσπαθείς να τα βγάλεις πέρα με την ζωή, όχι να φεύγεις προς κάποιο άγνωστο μοναχικό μέρος...
Τέλος, καλύτερα να κοιτάμε τον Πλάτωνα και όχι τον Πλωτίνο. Που θα πει: την καθαρή αυθεντική θεωρία, όχι την ακραία άποψη.
Φιλικά
Ευγένιος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy