ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Τα βουντού και μια αληθινή ιστορία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Amazona
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2004, 16:06:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amazona  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τα βουντού ανήκουν στην μαύρη μαγεία, ως γνωστών και μη εξαιρετέων!
Είναι όμως παιχνιδάκι καθώς αυτή τη λέξη οι περισσότεροι την χρησιμοποιούν για αστείο ή κάτι πιο επίφοβο.;

Έχω μια προσωπική εμπειρία να παραθέσω στο φόρουμ την οποία έζησα, αλλά έχω ακούσει κάποιες που είναι αδύνατον να πιστέψω, γιατί γίνεται με ένα κέρινο κουκλάκι να προκληθεί ο θάνατος κάποιου, ο οποίος θα προέλθει ξαφνικά; Σε αυτές τις περιπτώσεις μάλιστα λένε ότι η μόνη σωτηρία είναι η πίστη και ο εξαγνισμός!

Η ιστορία που θέλω να παραθέσω είναι η εξής:

Ο ξάδελφός μου πριν 8 χρόνια σύναψε σχέση με μια κοπέλα από την πολυκατοικία απέναντι από το σπίτι του.Διατήρησαν σχέση 5 χρόνια και ήταν συνέχεια σχεδόν τσακωμένοι καθ΄όλη τη διάρκεια της σχέσης τους αν και αποφάσισαν να παντρευτούν με την πίεση της κοπέλας.Αυτή ήταν πολύ περίεργη(μίζερη) κι όποτε μάλωναν με έπαιρνε τηλ και έβριζε τον ξάδελφό μου σε εμένα καθώς και τη μητέρα του(τη θεία μου) επειδή τον συμβούλευε πως αν δεν είναι έτοιμος να παντρευτεί μαζί της,να μην το κάνει και αν είναι να μαλώνουνε τόσο πολύ,να χωρίσουνε.Αυτή η κοπέλα λοιπόν,κατηγορούσε τη θεία μου οτί προσπαθεί να τους χωρίσει[{:)]

Τέλος πάντων,το τελευταίο καλοκαίρι που ήταν μαζί κι ετοίμαζαν το γάμο τους,έτυχε να σκοτωθούν άγρια ένα πρωινό στο εξοχικό μας και η θεία μου έκανε το λάθος να επέμβει.Το ίδιο μεσημέρι που πήγαν για μπάνιο οι δυο τους, ο ξάδερφός μου πήγε για ψάρεμα με το ψαροντούφεκο,κι όταν γύρισαν σπίτι,εκείνος ήταν μες στα αίματα:τα ολοκαίνουργια λάστιχα του ψαροντούφεκου είχαν σπάσει κι είχαν εκτιναχθεί στο στόμα του και τα΄2 μπροστινά του δόντια είχαν σπάσει.Αυτή λοιπόν, ήρθε σε μένα και μου είπε: "Είδες τι έπαθε?Για να μάθει για τα λόγια που είπε!Καλά να πάθει το κάθαρμα" Η θεία μου δεν την άκουσε αλλά της είπε πως αν δεν ήταν μαλωμένοι δεν θα συνέβαινε όλο αυτό το σκηνικό.Για να μην μακρυγορώ,χωρίσανε μετά από έναν γερό καβγά για την κουμπαριά και από τότε βλεπόντουσαν μόνο από μακριά

Από τότε άρχισε η κατρακύλα:
Το σπίτι μου,ακριβώς από πάνω από του ξάδερφού μου,έπιασε φωτιά και κόντεψε να καεί ολόκληρο από 1 σπίρτο,το μαγαζί της οικογένειας ενώ πήγαινε άψογα μέχρι τότε,ήταν στο όριο της χρεοκωπίας,το εξοχικό μας πλημμύρισε και ο ξάδερφός μου γλίτωσε το θάνατο στο τσακ από ένα τρακάρισμα που είχε.όλα αυτά στη διάρκεια των 4 μηνών από την ημέρα που είχαν χωρίσει.Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά,η θεία μου άρχισε να παραπονιέται για τρομαχτικούς πονοκεφάλους και πόνους σε όλο το σώμα,να λέει στο πατέρα μου να της ετοιμάσει τη διαθήκη της κι οτί έχει έρθει η ώρα της πια και πως δεν αντέχει άλλο να ζήσει.Η θεία μου ποτέ δεν είχε πρόβλημα υγείας ή τέτοιες εμμονές και δεν ήταν μεγάλη σε ηλικία.,

Όλα τέλειωσαν όταν η αδελφή της θείας μου κάλεσε έναν παπά,που αυτός στο εξοχικό τιτλοφορείται ως άγιος και μένει σε ένα εκκλησάκι σε ένα λόφο.Μόλις πληροφορήθηκε την όλη κατάσταση,ζήτησε να του φέρουν μια γυάλα και νερό και αφού την κοίταξε είπε¨:Πηγαίντε στο σπίτι τώρα και σκάψτε την τρίτη γλάστρα μπροστά από την εξώπορτα"Δεν τον πίστεψα και πήγα εγώ η ίδια κι έσκαψα.Ε,λοιπόν βρήκα αρκετά βαθιά έναν ακανόνιστο σταυρό,καμμωμένο από μαλλί που μέσα μύριζε θυμίαμα από τα νεκροταφείο
κάτι σαν λεβάντα.Τα είχα παίξει!

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς πιστεύετε αυτή την ιστορία αλλά αν έχετε κάτι προσωπικό να παραθέσετε ή κάποια άποψη,θέλω να την ακούσω!!
(συγνώμη για τα ορθογραφικά λάθη και που μακρηγόρησα)


XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2004, 17:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δίχως να έχω ασχοληθεί επισταμένα με την ιστορία του Βουντού γνωρίζω ότι πρόκειται για την μαγεία των «Μαύρων» λαών η οποία μεταφέρθηκε στην Δύση την εποχή της ακμής του δουλεμπορίου των Αφρικανών στις φυτείες μπαμπακιού του «Νέου Κόσμου», κληρονομώντας μάλιστα από την επαφή αυτή και ορισμένα Δυτικά θρησκευτικά (Ρωμαιοκαθολικά) αλλά και απόκρυφα χαρακτηριστικά.

Μπορεί να ακούγεται περίεργο, απίθανο ή ακόμα και γελοίο για τους περισσότερους ανθρώπους πως ένα ομοίωμα που συμβολίζει κάποιο άτομο μπορεί να επιφέρει στο πρωτότυπο διάφορα δείνα ως και θάνατο, όμως στους συγκεκριμένους χώρους υπάρχει έντονη η πίστη στην αρχή της «συμπάθειας» που με απλά λόγια σημαίνει πως ένα «κουκλάκι» ή μια φωτογραφία ή ένα κομμάτι ύφασμα από κάποιο ρούχο ή λίγες τρίχες ή θάβοντας κάτι το δυσοίωνο στην αυλή του θύματος ή κάτι τέλος πάντων που συνδέεται άμεσα ή έμμεσα (έστω και αλληγορικά με το) πρωτότυπου με την κατάλληλη επεξεργασία (υποθέτω κάποιες επικλήσεις) μπορεί να συνδεθεί μαζί του και πάσχον αυτό να συμπαρασύρει (όπερ συμπάσχει ή «συμ-παθεί») το πρωτότυπο μαζί του (για παράδειγμα μπορείς να δεις φωτογραφίες με βελόνες στα πρόσωπα κάποιων ανθρώπων ως δείγμα απλής συμπαθητικής μαγείας κοκ.. δυστυχώς υπάρχουν πολύ τρόποι να κάνει ή να προσπαθήσει να κάνει το κακό).

Όταν τώρα μπλέξεις σε μια τέτοια περιπέτεια το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να είσαι τυχερή να βρεις ένα «άγιο» ιερέα έμπειρο σε τέτοιες υποθέσεις ώστε να μπορέσει να διακόψει την συμπάθια, τώρα βέβαια που θα βρεις αυτό το άτομο (διότι κυκλοφορούν αρκετοί απατεώνες) είναι μια άλλη ιστορία.

Πριν λίγα χρόνια είχα μια φίλη που είχε μπλέξει σε μια τέτοια ιστορία καθώς το σόι του αρραβωνιαστικού της δεν την ήθελε και από ότι κατάλαβα από κάποια περίεργα δώρα που τους κάνανε και επιδρούσαν καταλυτικά στο αγόρι, πρέπει να ασχολούνταν με τέτοια πράγματα με αποτέλεσμα ο αρρεβώνας να διαλυθεί μερικούς μήνες μετά δίχως ευτυχώς να συμβεί κάτι κακό στην κοπέλα (απλά το αγόρι άρχισε να «χάνει τα μυαλά του», γύρευε τι το «ταΐζανε» φαίνεται για να του αλλάξουν γνώμη).

Αναρωτιέμαι αν τα παιδία ζούσαν στην επαρχία, καθώς εκεί ακούς πολλά τέτοια πράγματα.

Ύστερα, διαπιστώνω πως ένα μεγάλο τμήμα του γυναικείου πληθυσμού ασχολείται πολύ με τέτοιου είδους αντικείμενα..

Αυτά από εμένα..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

korleone
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 13:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους korleone  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος korleone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα προβλήατα σας σταμάτησαν από τότε;
Αωτή η γυναίκα εμφανήστικε ξανα;

korleoneΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amazona
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 19:30:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amazona  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορώ να πω με κάποια αβεβαιότητα ναι, κι αυτό γιατί όλοι μας έχουμε κάποια προβλήματα,έτσι δεν είναι?Απλώς,αυτά όλα τα γεγονότα σε 4 μήνες ήταν μυστήρια.

Αυτή η γυναίκα συνεχίζει να μένει απέναντί μας μα δεν μιλιόμαστε και τη βλέπουμε σπάνια.Όπως καταλαβαίνεις,αγαπητέ korleone,φροντίσαμε να κόψουμε κάθε είδους επαφής με αυτήν.

"Ματαιότις,ματαιοτήτων,τα πάντα ματαιότης"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 02:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

μην παρασυρεσαι απο τους χριστιανους που κατω απο τον τιτλο μαυρη μαγεια ισσοπεδωνουν τα παντα

καμια σχεση δεν εχει το βουντου με την μαυρη μαγεια, ουτε και πιστευουν στον διαβολο οι μυστες του

προκειται για τελετες της λατρειας του θεου Τσακο, και συμπεριλαμβανει πολλες ακομα θεοτητες τους Λοα, οπως ο παπα Λεγκμπα κτλ


ειναι μια παγανιστικη πολυθεϊστικη θρησκεια της Καραϊβικης, αναλογη των Ινδουιστων, που μια απο τις τελετες της υποτιθεται οτι σκλαβωνει τους ανθρωπους με το να τους σκοτωσει και να τους μετατρεψει σε ζομπι χωρις βουληση


οι ερευνες που εγιναν απεδειξαν οτι το δραστικο συστατικο προερχεται απο ενα ψαρι, τον τετροδου, που φουσκωνει σαν μπαλονι με κοντα αγκαθια οταν τρομαξει

τα σπλαχνα του περιεχουν μια τοξινη την τετροδοντινη, που ειναι ισχυρο δηλητηριο ικανο να επιφερει τον θανατο

σε μικροτερες ελεγχομενες δοσεις ομως προκαλει νεκροφανεια, περιοριζοντας τους χτυπους της καρδιας σε ελαχιστους ανα λεπτο και φαινομενικα σταματα την αναπνοη


αυτο το φαινομενο εκμεταλευτηκαν οι μαγοι του βουντου για να προκαλουν μη αναγνωρισιμες νεκροφανειες σε ατομα τα οποια οταν επανερχονταν στη ζωη πιστευαν πως οντως ειχαν πεθανει (αφου ξυπναγαν μεσα σε φερετρα) και οτι ηταν πια υποχειρια των μαγων


τα τελετουργικα με τις κουκλες χρησιμοποιουνταν οντως για να βλαψουν καποιους, αλλα η πραγματικη λειτουργεια τους ηταν να συγκεντρωνει ο μαγος την αρνητικη του ενεργεια

κατα τα αλλα ειναι απλο τελετουργικο


το βασικο ενεργο συστατικο στη μαγεια καθε μορφης, οπως και σε καθε θρησκεια ειναι η ΠΙΣΤΗ οτι αυτο που κανεις θα εχει αποτελεσμα

η δε αρνητικη ενεργεια παραγεται αποκλειστικα απο το ατομο που συγκεντρωνεται στο να κανει κακο


να κλεισω διευκρινιζοντας οτι παγανισμος ειναι η θρησκεια που λατρευει φυσικες δυναμεις, και μεσω αυτων επικοινωνει με το Θειον, γι αυτο και υπαρχουν τοσες πολλες θεοτητες - καθε τι στη φυση αντιπροσωπευει και μια θεοτητα

παγανιστες ηταν και οι αρχαιοι Ελληνες, οπως και οι Ινδιανοι και ολοι οι λαοι πριν την ελευση του Χριστιανισμου και του Ισλαμισμου, που αποτελουν αιρεσεις του Εβραϊσμου


οι παγανιστες ονομαζονται και ανιμιστες (απο το ανιμα-ψυχη) αφου πιστευουν πως καθε τι στο συμπαν εχει ψυχη, πνευμα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 03:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

αυτο που συνεβει στον ξαδελφο σου πιθανον να οφειλεται στην αρνητικη ενεργεια της κοπελας που με καποιο τροπο συγκεντρωσε και διοχετευσε επανω του

δεν παιζει ρολο αν το εκανε μονη της ή αν την βοηθησε καποιος, ουτε παιζει ρολο το ποιο τελετουργικο ακολουθησε - βουντου ή μαυρη μαγεια


το βασικο ειναι πως τον ειχε αχτι και συγκεντρωσε την αρνητικη της ενεργεις πετυχημενα


καμια φορα και το να βαρυγκομισεις καποιον μπορει να του κανει κακο, κι ας μην ειχες τετοια προθεση συνειδητα

ποσο μαλλον να το κανεις συνειδητα


μεγαλο ρολο παιζει και η ψυχικη-ενεργειακη κατασταση του ξαδερφου σου εκεινη την περιοδο, οπως και το αν πιστευε στα μαγια

αν ηταν ευαλωτος τοτε τα αποτελεσματα θα ηταν πιο σοβαρα - κι απ ο,τι περιγραφεις πως εγινε, πρεπει να ηταν

το αντιδοτο σε τετοιες επιθεσεις ειναι η δικη μας θετικη ενεργεια

βοηθαει επισης το να ζητησεις βοηθεια απο καποιον εκπροσωπο της θρησκειας που πιστευεις, ακριβως επειδη πιστευεις


πισω απ ολα κρυβεται η πιστη, στο καλο ή στο κακο

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 14:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕ ΠΡΟΛΑΒΑΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΟΥΝΤΟΥ. ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΑΓΕΙΑ, ΑΛΛΑ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ ΚΑΙΡΟΥ, ΚΟΙΝΩΣ ΜΑΓΓΑΝΕΙΕΣ ! ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΜΑΤΖΟΥΝΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ.
ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΕΝΝΟΩ. Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ-ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ- , ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΥΜΠΑΘΗΣΕ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ-ΝΥΦΗ ΤΗΣ-. ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΣΕ ΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΣΤΟ ΠΛΑΤΥΣΚΑΛΟ ΝΑ ΜΑΡΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΓΙΑΤΙ. ΟΤΑΝ ΕΨΑΞΕ ΤΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ ΕΙΔΕ ΣΕ ΜΙΑ 10 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΧΩΜΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ 2 ΣΤΡΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ ΓΑΤΑΣ ΚΑΙ ΣΚΥΛΟΥ, ΚΑΙ ΙΧΝΗ ΑΠΟ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΕΓΡΑΦΕ, ΜΑ ΕΙΧΕ ΛΙΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΤΙΣΜΑ ΚΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕΙ. ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΒΡΗΚΕ ΕΝΑ ΜΙΣΟΚΑΜΜΕΝΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΥΦΑΣΜΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΤΡΩΜΑ ΠΑΛΙΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΑ ΚΑΡΦΙΑ. Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ. ΑΠΛΑ ΕΙΠΕ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΤΗΣ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΠΑΤΕΡ ΗΜΩΝ, ΡΑΝΤΗΣΕ ΤΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΜΕ ΑΓΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΤΑΞΕ, ΡΑΝΤΗΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΚΙ ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΤΗΝ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΛΙΒΑΝΙΖΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ.(ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΖΟΡΙΑ ΤΗΣ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΔΙΟΤΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΙΝΕΙ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ Η ΜΥΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΛΙΒΑΝΙΟΥ). ΟΤΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΕΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΑΝΤΡΕΑ ΠΟΥ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ, ΚΑΝΑΜΕ ΤΡΑΠΕΖΙ ΣΕ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ. ΟΤΑΝ ΜΕΤΑ ΣΥΜΜΑΖΕΥΕ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΒΡΗΚΕ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΡΤΑΡΙ ΤΗΣ ΚΟΥΖΙΝΑΣ 2 ΜΕΓΑΛΑ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΣΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝΕ ΚΑΤΑ ΤΟ '40 ΜΕ '50. Η ΜΗΤΕΡΑ ΝΟΥ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΠΤΟΗΘΗΚΕ, ΑΠΛΑ ΕΙΠΕ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ, ΡΑΝΤΗΣΕ ΜΕ ΑΓΙΑΣΜΟ ΚΤΛ. ΠΡΙΝ 4-5 ΧΡΟΝΙΑ ΕΦΕΡΕ ΑΝΥΠΟΨΙΑΣΤΟΣ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ ΜΕ "ΑΓΙΑΣΜΟ" ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΝΟΜΙΖΩ, ΠΟΥ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΑΓΙΑΣΜΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ.(ΝΟΜΙΖΩ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ, ΕΓΩ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ, ΕΧΩ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ...) . ΤΟΤΕ Η ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ "ΤΕΛΕΙΩΣΕ, ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ?" , ΠΕΤΑΞΕ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ, ΚΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΤΥΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ, ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΙΣΤΗΣ, ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ. ΑΝ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΛΟΤΑΝ ΜΕΤΑ ΤΑ ΕΥΡΥΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ, ΜΠΟΡΕΙ ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΤΗΣ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ. ΑΛΛΑ ΕΔΕΙΞΕ ΨΥΧΙΚΟ ΣΘΕΝΟΣ, ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΣΥΝΕΒΕΙ. ΕΠΙΣΗΣ, ΑΠΛΑ ΑΔΙΑΦΟΡΗΣΕ ΣΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΚΙ ΑΥΤΗ ΜΕ ΚΑΚΙΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΓΥΠΑΣ
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2016, 13:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΑΖΟΝΑ Ο ΠΑΠΑΣ ??ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ???ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕςΡΕΙ!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

ΑΧΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2016, 15:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα βουντού ανήκουν στην μαύρη μαγεία, ως γνωστών και μη εξαιρετέων!

Αυτή η σιγουριά στα γραφόμενα μερικών (που είναι γνωστά και μη εξαιρετέα κιόλας) χωρίς καν να την ψάχνουν έστω και λίγο την δουλειά πρώτα, ποτέ μου δεν θα μπορέσω να την καταλάβω.

quote:

ειναι μια παγανιστικη πολυθεϊστικη θρησκεια της Καραϊβικης


Δίκιο έχεις ότι δεν πρόκειται για μαύρη μαγεία και αυτό είναι ένα ρατσιστικό μύθευμα των λευκών (και μάλιστα όχι των επιστημονικών κύκλων) αλλά το παραπάνω που έγραψες σίγουρα δεν είναι ορθό (απόλυτα τουλάχιστον) καθώς όχι απλά ξεκίνησε απ την Αφρική αλλά εκεί σε χώρες όπως το Benin (με εταιρίες απ το οποίο όπως και με άλλες χώρες σε Αφρική, Ασία κτλ συνεργάστηκα λόγω της εργασίας μου) το έχουν σαν επίσημη και βασική θρησκεία (καλό είναι να μην στηριζόμαστε πάντα στο internet και στα wikis δεν είναι πανάκεια). Στην Καραιβική πήγε και υπάρχει σε μικρό βαθμό και δεν είναι ΤΗΣ Καραϊβικής.

Στο θέμα, με δεδομένο λοιπόν ότι όλα τα περί μαύρης μαγείας είναι μύθευμα, το όλο αρχικό post που ξεκινάει με αυτή την παραδοχή ώστε να χτίσει όλα τα υπόλοιπα είναι άκυρο εξ αρχής και πάνω απ όλα ακριβώς το γεγονός ότι αυτό δεν ισχύει και ακολουθούν τα υπόλοιπα "γεγονότα" δείχνει τι κακό κάνει το ανθρώπινο μυαλό μας όσον αφορά την ερμηνεία γεγονότων, πράγμα το οποίο θα σπεύσουν όλοι να εκμεταλευτούν, απ αυτή που θέλει να σε φοβερίσει ψυχολογικά μέχρι τον παπά που θα θέλει να αγιοποιηθεί (βρίσκοντας φυσικά και άλλα εύκολα "θύματα" σαν τον Γύπα πχ). Φυσικά και δεν φταίει καμιά "αρνητική ενέργεια" της κοπελιάς (αυτό είναι πιο "ανόητη" ερμηνεία και απ το να λέμε ότι έκανε βουντού) αλλά το ότι προκαλούμε στους εαυτούς μας και τραβάμε αυτά που πάντα φοβόμαστε και μετά τα ερμηνεύουμε κατά το δοκούν ανάλογα το θρήσκευμά μας, το περιβάλλον μας και την κριτική μας ικανότητα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2016, 09:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα προσπαθήσω να θέσω το θέμα αυτό στη σωστή του βάση, η οποία θα πω εξ' αρχής ότι είναι η "ενός ατόπου δοθέντος μύρια έπονται", Σοφοκλής (;)

Το δημοσίευμα ξεκινάει με μια πρόταση που έχει όλη τη βλακεία που κυκλοφορεί στο χώρο του τσαρλατανισμού, συγκεντρωμένη:

"Τα βουντού ανήκουν στην μαύρη μαγεία, ως γνωστών και μη εξαιρετέων!"

Δεν υπάρχει "τα βουντού", είναι το βουντού και με κανένα τρόπο δεν προκύπτει από τα γραφόμενα, ότι υπήρχε στην ιστορία κάποιος ο οποίος εξασκούσε βουντού. Το "γνωστών και μη εξαιρετέων" το αφήνω σχεδόν ασχολίαστο, πλην του ότι δείχνει το μορφωτικό επίπεδο του συγγραφέα.

Φυσικά, αμέσως μετά ακολούθησε το "ξεκατίνιασμα της Τατιάνας", που υποψιάζομαι ότι αυτός ήταν κι ο αρχικός στόχος, να γραφτεί μια μπούρδα και μισή για να τραβήξει την προσοχή ομοίων, με σκοπό να χαζολογήσουν παρέα. Τώρα έρχεται ο χρήστης "ΓΥΠΑΣ", 12 χρόνια μετά και συνεχίζει την κουβέντα με την Τατιάνα... ε σορι... την Αμαζόνα ήθελα να πω, σαν να θεωρεί ότι ο/η συγκεκριμένος κυκλοφορεί ακόμα εδώ. ΟΚ παιδιά, τι άλλο να πω, μερικά σχόλια προς ναυτιλλόμενους μόνο, μιας και ο Craven βλέπω να έκανε το ίδιο.


«Όλα τέλειωσαν όταν η αδελφή της θείας μου κάλεσε έναν παπά,που αυτός στο εξοχικό τιτλοφορείται ως άγιος και μένει σε ένα εκκλησάκι σε ένα λόφο.Μόλις πληροφορήθηκε την όλη κατάσταση, ζήτησε να του φέρουν μια γυάλα και νερό και αφού την κοίταξε είπε¨:Πηγαίντε στο σπίτι τώρα και σκάψτε την τρίτη γλάστρα μπροστά από την εξώπορτα"Δεν τον πίστεψα και πήγα εγώ η ίδια κι έσκαψα. Ε,λοιπόν βρήκα αρκετά βαθιά έναν ακανόνιστο σταυρό,καμμωμένο από μαλλί που μέσα μύριζε θυμίαμα από τα νεκροταφείο κάτι σαν λεβάντα.»

Φαντάζομαι πως αν μάθει κάποιος που βρίσκεται το εν λόγω "εξοχικό", μπορεί να πάει να διαβάζει τον "τίτλο" που αναφέρεται, αν έχει παραμείνει ακόμα εκεί φυσικά. Φαντάζομαι πως θα υπάρχει κάποιο αυτοκόλλητο, του τύπου κλειδαρά ή βοθρατζή σε κάποιον τοίχο ή γραμματοκιβώτιο, στο οποίο ο παπάς θα έχει γράψει επίσης διεύθυνση, τηλέφωνο και όλα τα σχετικά στη λεζάντα. Συν κάποιο τίτλο "παπα-Κώστας ο άγιος" ας πούμε, μαζί με το "βούντου-χούντου αντίμετρα" . Αν συνδυάσεις επίσης το «παπάς» και το «βουντού», θα καταλάβεις ότι μάλλον δεν πρόκειται για παπά της ορθόδοξης εκκλησίας, αλλά πιθανόν για κάποιον papa doc, θαυμαστή του Duvalier, πρώην δικτάτορα της Αιτής.

Κατά τα άλλα, «Σε αυτές τις περιπτώσεις μάλιστα λένε ότι η μόνη σωτηρία είναι η πίστη και ο εξαγνισμός!» για να μην ξεχνάμε ότι είμαστε χριστιανοί ορθόδοξοι, αφού παίζουμε το σχετικό σταυρουδάκι-μπαγλαμαδάκι, όποτε περνάμε εμπρός από κάποιον ιερό ναό, στον οποίο πάμε τουλάχιστον κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα για κουτσομπολιό, και φροντίζουμε να χυμάμε σαν λυσσασμένοι σε αυτούς που λένε κακά πράγματα για την θρησκεία μας.

--Αν αναστηθεί κάποια «Αμαζόνα» και ακολουθήσουν σχόλια του στιλ «Αχ ρε παιδιά, κι εγώ δεν ξέρω πως κρατιέμαι ακόμα», ή «έτσι και είχα αυτόν τον heretic μπροστά μου θα του ‘λεγα εγώ » κτλ, στείλτε τα μου σε π.μ και μην γεμίζετε τις σελίδες του φόρουμ άδικα.
Ευχαριστώ.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2016, 09:22:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΜΑΖΟΝΑ Ο ΠΑΠΑΣ ??ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ???ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕςΡΕΙ!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!
ΑΧ

για όποιον ενδιαφέρεται για τον παπά (τι παπά, κοτζάμ Αρχιμανδρίτη!)
που κάνει γιατρειές, γιατροσόφια, και λύνει όλων των ειδών τα μάγια:

http://www.espressonews.gr/cover-story/2016/06/149387/kolasi-me-maimoy-despoti


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2016, 02:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τώρα έρχεται ο χρήστης "ΓΥΠΑΣ", 12 χρόνια μετά και συνεχίζει την κουβέντα

Αυτό είναι το κακό όταν ξεθάβει κάποιος post... τώρα που το έγραψες πρόσεξα και εγώ ότι είναι θέμα του 2004 το οποίο κάποιο trol το ξέθαψε, αλλιώς ούτε στον Γύπα δεν θα απαντούσα καν.
15/7/2004... τότε το πιθανότερο ήταν να πανηγύριζα ακόμα για το euro 2004 Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2016, 09:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τώρα που το έγραψες πρόσεξα και εγώ ότι είναι θέμα του 2004 το οποίο κάποιο trol το ξέθαψε, αλλιώς ούτε στον Γύπα δεν θα απαντούσα καν.

o Γύπας το ξέθαψε το θέμα....

Υποννοείς ότι μπορεί να είναι τρόλ???

(θα πέσουμε απ'τα σύννεφα πάλι....)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2016, 11:05:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Τώρα έρχεται ο χρήστης "ΓΥΠΑΣ", 12 χρόνια μετά και συνεχίζει την κουβέντα

Αυτό είναι το κακό όταν ξεθάβει κάποιος post... τώρα που το έγραψες πρόσεξα και εγώ ότι είναι θέμα του 2004 το οποίο κάποιο trol το ξέθαψε, αλλιώς ούτε στον Γύπα δεν θα απαντούσα καν.
15/7/2004... τότε το πιθανότερο ήταν να πανηγύριζα ακόμα για το euro 2004


Μα καταλαβαίνεις τι γίνεται εδώ πέρα; Ο τύπος συνεχίζει τη συζήτηση 14 χρόνια μετά σαν να ήταν χθες. Έχουμε παγιδευτεί σε κάποιο twilight zone, δεν υπάρχει αμφιβολία!

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2016, 07:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα καταλαβαίνεις τι γίνεται εδώ πέρα; Ο τύπος συνεχίζει τη συζήτηση 14 χρόνια μετά σαν να ήταν χθες. Έχουμε παγιδευτεί σε κάποιο twilight zone, δεν υπάρχει αμφιβολία!

Απόδειξη ότι τα ταξίδια στο χρόνο είναι εφικτά!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2016, 13:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης πέρα απ το Euro... τώρα που το σκέφτομαι, δεν είχα παντρευτεί ακόμα τότε. Τι ωραίες εποχές :PΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KnightOfTheRoundTable
troll


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2016, 08:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KnightOfTheRoundTable  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
_______________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ.
15/08/2016
_______________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2016, 23:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΟΥΣΤ

ΚΑΘΑΡΙΣΤΕ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ
ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΕΣ 2016


Ας ξεκινήσουμε απ'το φόρουμ πρώτα,
και μετά βλέπουμε και για την...Ευρώπη...

Αντε πάρε δρόμο λοιπόν 'ιππότη' της ...Τρολικής τραπέζης....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy