ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΨΥΧΕΣ ΖΩΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
LARRY
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 00:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LARRY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους.Με λενε Πανο,ειμαι 24 χρονων.Σημερα το πρωι,πε8ανε ενας γατος που ειχα,ο Larry,3 μερες μετα τα γενεθλια το,μολις 4 ετων.Ενας ασπρος γατακος,με πρασινα ματακια,ο πιο ευγενικος γατος του κοσμου..Ο πονος για μενα και την οικογενεια μου,ειναι πολυ μεγαλος,αβασταχτος.Πρωτη φορα γραφω στο φορουμ σας.Θελω να σας ρωτησω αν ξερει κανεις τι γινονται οι ψυχες των ζωων μετα το θανατο τους.Γυρνανε για 40 ημερες οπως των ανθρωπων?Τα ζωα οταν πεθαινουν ,πανε στο παραδεισο?Οπως εχουμε ακουσει να υπαρχει επικοινωνια με νεκρους ανθρωπους,εχετε ακουσει τιποτα αναλογο για τα ζωα?Σας ευχαριστω εκ των προτερων,με πονο ψυχης....

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 18:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Larry μάλλον άγγιξες μία ευαίσθητη χορδή μου... τα ζώα και ιδιαίτερα οι γάτες μιας και έχω προσωπικές σχέσεις με αυτά τα ζώα...
Δεν ξέρω εάν θα ακουστεί αστείο για κάποιους αυτό που θα πω μα νομίζω πως τα ζώα δεν πρέπει να αξερούνται από όλους αυτούς τους κώδικες συμπεριφοράς όσων αφορά ειδικά όταν αφορούν τέτοιες καταστάσεις όπως η γέννηση η αρρώστεια και ο θάνατος... Γι αυτό θα ήθελα να εκφράσω τα συλληπητήριά μου αν και ακούγεται αρκετά ψυχρό μιας και δυστυχώς έχει καταντήσει μία τυπική λέξη.. τυπική διαδικασία..

Τώρα όσο για τις ψυχές των ζώων θα έλεγα πως παντού έχω αντιμετωπίσει τον ρατσισμό και τον διαχωρισμό μας από εκείνα... Στην καλύτερη των περιπτώσεων κάποιος μου είχε πει πως αντιμετοπίζονται ως συλλογική ψυχή... και όχι όπως δίνουμε τον διαχωρισμό στον άνθρωπο από άνθρωπο..
Βέβαια ίσως σκεφτεί κάποιος πως είναι μάλλον φυσικό να γίνεται ο διαχωρισμός εξαιτίας της αθωότητάς τους... Πως θα μπορούσε ένα ζώο ή μάλλον η ψυχή ενός ζώου να περάσει από την ζωή στην γνωστή από τους Χριστιανούς κόλαση όταν απλά έχει συμπεριφερθεί όπως του προστάζει το ένστικτό του? Όμως εάν είναι έτσι τότε πια η σημασία της ύπαρξής τους? Ποιά η ανελιξή τους? μέσα στον κόσμο αυτόν? Εάν υποθέσουμε πως όντως ο λόγος ύπαρξης είναι αυτός...
Δεν ξέρω... πολλά τα ερωτηματικά? τέτοια που θα έπρεπε να επαναπροσδιορίσουμε πολλά πράγματα μέσα μας και να ψάχνουμε για καλύτερα ερωτήματα από αυτά που κάνουμε...
Ίσως υπάρχουν κάποιοι άλλοι που να μπορούν να απαντήσουν καλύτερα στο θέμα... όμως όποια και άν είναι η αντιμετόπιση του ίδου του "Θείου" ή της φύσης(μετά θάνατον) εγώ προσπαθώ να μην τα βλέπω με αυτόν τον ρατσισμό που βλέπω γύρω μου... Ένας ρατσισμός που μαστίζει και τον άνρθωπο...(αυτό είναι το μόνο σίγουρο)!!

Αυτά για την ώρα... φίλε Λάρρυ.. πολύ ωραίο το θέμα που άνοιξες και αρκετά πολύπλοκο εφόσον η εκκλησία δεν έχει δώσει τις απαντήσεις σε αυτό το θέμα.. Εφόσον αντιλαμβάνεται τον άνθρωπο ως το υπέρτατο έμβιο ον...
Να σαι καλά... Ελπίζω να βρεθούν κάποιοι να αναρωτηθούν και γι αυτό και να πάρει το θέμα την αξία που του πρέπει...
Χαιρετώ.....

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy