ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η εύθραυστη ισορροπία μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 09:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, παίρνω αφορμή να μοιραστώ μαζί σας τις σκέψεις μου μετά απο ένα εξαιρετικά δυσάρεστο γεγονός που μου συνέβει χθές και με έκανε να συνειδητοποιήσω πόσο λεπτή είναι η ισορροπία μεταξύ της ευτυχίας και τις δυστυχίας.

Απόγευμα Παρασκευής γύρω στις 18:00, γυρνούσα απο την δουλειά μου μέσα σε μια απίστευτη ευεξία.
Μια μεγάλη επαγγελματική επιτυχία που είχε προηγηθεί...
Μια απρόσμενη συνάντηση με δύο παλιούς φίλους και οι αναμνήσεις απο το παρελθόν...
Η γυναίκα μου που με περίμενε να επιστρέψω σπίτι για να πάμε στο αγαπημένο ταβερνάκι στην δεξαμενή στο Κολωνάκι...
Οι επερχόμενες διακοπές...

Όλα αυτά με έκαναν και πίστευα ακράδαντα οτι αυτή η μέρα μου ανοίκε...

Και τότε ξαφνικά ήρθε το απόλυτο σκοτάδι...

Μια κοπελα αποφάσισε να διασχίσει εναν πολυσύχναστο δρόμο και ενώ ο σηματοδότης ήταν πράσινος για τα αυτοκίνητα και κόκκινος για τους πεζούς...
Η άθλια κατάσταση του οδοστρώματος που είχε σαν αποτέλσμα το αυτοκίνητο να κινηθεί με μπλοκαρισμένους τροχούς, ακυβέρνητο για περίπου 5-6 μέτρα μετά το απότομο φρενάρισμα.
Η κοπέλα να χτυπήσει με δύναμη στο αυτοκίνητο και το τελευταίο να καρθωθεί σε έναν στύλο και να γίνει κομμάτια
Και εγώ δυστυχώς στην θέση του οδηγού ......

Αγαπητοί φίλοι μου, εύχομαι μέσα απο την καρδία μου κανένας απο εσάς να μην βρεθεί σε παρόμοια θέση και να μην νοίωσει τα συναισθήματα που ένιωσα εγώ.

Το αίσθημα του δολοφόνου, μέχρι να συνειδητοποίσω οτι η κοπέλα ζεί...
Το αίσθημα του άδικου, γιατί να συμβεί αυτό σε μένα ? και η απορία γιατί η κοπέλα φέρθηκε τόσο επιπόλαια ?
Το αίσθημα της οργής για την ανευθυνότητα αυτών που συντηρούν τους δρόμους.
Το αίσθημα της ανευθυνότητας, γιατί θα έπρεπε να προσπαθήσω περισσότερο έτσι ώστε να αποφύγω το ατύχημα, έστω με υπερπροσπάθεια.

Σας ευχαριστώ αγαπητοί μου φίλοι που μπήκατε στον κόπο να διαβάσετε τις σκέψεις μου και με τον τρόπο αυτό με βοηθάτε να αντιμετωπίσω τον εκνευρισμό και την αμηχανία μέχρι να πάνε όλα καλά.
Να βεβαιωθώ οτι η κοπέλα μετά την χθεσινή νύχτα είναι καλά και δεν έχει τίποτα απολύτως.
Και να αντιμετωπίσω τις γραφειοκρατικές διαδικασίες που ακολουθούν τέτοια συμβάντα.

Edited by - Stavros_Η on 17/07/2004 09:18:40

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 22:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Stavros_Η,

μόλις διάβασα την ιστορία και για να είμαι ειλικρινής από τον τίτλο δεν περίμενα να διαβάσω κάτι τέτοιο, οπότε λυπάμαι που δεν το είχα διαβάσει νωρίτερα.

Κατ' αρχήν ελπίζω πραγματικά τόσο εσύ, όσο και η κοπέλλα να είστε καλά στην υγεία σας, γιατί αυτό είναι το πιο σημαντικό.

Δυστυχώς, το πόσο εύκολα μπορεί ένας οδηγός να γίνει "φονιάς" από τη μία στιγμή στην άλλη, το είχα διαπιστώσει πριν μερικά χρόνια. Χρειάστηκε να ξεκινήσω πριν ξημερώσει από το σπίτι μου για να προλάβω μία πρωινή πτήση στο αεροδρόμιο και λίγα μέτρα πιο κάτω (ευτυχώς είχα αναπτύξει ακόμη μικρή ταχύτητα) και σ' ένα σημείο όπου από τον κανονικό φωτισμό του δρόμου βρισκόσουν στο πλήρες σκοτάδι (τα φώτα του Δήμου εκεί ή δεν υπήρχαν ή δε λειτουργούσαν) πετάχτηκε μπροστά μου ένας μεθυσμένος.

Επειδή πετάχτηκε ακριβώς την ώρα που εγώ πέρναγα από το φωτεινό τμήμα του δρόμου στο σκοτεινό, οπότε δεν έβλεπα τίποτε μπροστά μου (οι έμπειροι οδηγοί καταλαβαίνουν ότι σε τέτοιες περιπτώσεις τα φώτα του αυτοκινήτου και μέχρι να μπεις στο τελείως σκοτεινό τμήμα του δρόμου δεν επαρκούν), φυσικά δεν τον αντιλήφθηκα παρά μόνο όταν έφτασα αρκετά κοντά του.
Ευτυχώς, δεν είχα μεγάλη ταχύτητα και πρόλαβα να φρενάρω, αλλιώς δεν ξέρω τί θα γινόταν.

Είναι απίστευτο το τί μπορεί να συμβεί από τη μία στιγμή στην άλλη.
Και είναι απίστευτο το πόσες λεπτομέρειες, κακοτεχνίες κλπ. μπορεί να παίξουν ρόλο...

Ίσως, πέρα από την ταλαιπωρία (ψυχική & υλική) που καλείσαι να υποστείς, το σημαντικότερο είναι ότι πρέπει να αντιληφθούμε τί ελλείψεις υπάρχουν και να αναλογιστούμε τις ευθύνες του συστήματος που αφορούν στην κυκλοφοριακή αγωγή, την οδοποιία, τη σήμανση-φωτισμό κλπ.

Κατά τα άλλα... καλό κουράγιο!


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 25/07/2004 22:29:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 13:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stavros_Η ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ.

ΚΑΛΗ ΑΝΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ.

ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕΣ "ΦΟΝΙΑΣ" ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΒΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΙΣΟΡΟΠΗΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ Ή ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΩΣ ΣΟΥ ΟΤΙ Η ΗΜΕΡΑ ΣΟΥ ΑΝΗΚΕ.

Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΥΤΥΧΩΣ ΛΗΓΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ ΤΡΟΠΟ!

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy