ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΓΩΝΙΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 06:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γνωριζετε κατι για το παναρχαιο συστημα "πνευματικης" ζωης με την ονομασια: Η ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΓΩΝΙΟΥ;
αρκετες φορες υπαρχουν αναφορες σε διαφορα βιβλια μα δεν μπορω να βρω μια ακρη
παρακαλω καποια ,η, καποιων που γνωριζει ας ανταλλαξουμε αποψεις.

ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑ

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 09:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Χαίρε ΑΦΜΑ.
Μαλιστα... νομίζω καλό μου μέλος πως μας βάζεις γρήγορα στα βαθιά του μυστηρίου!
Για <<την φωλιά του παγωνιού>> έχουν γραφτεί και ειπωθεί αρκετά. Πιστεύτε ότι είναι το παλαιότερο εσωτερικό/πνευματικό σύστημα -απ'την αρχή της συνείδησης του ανθρώπου- και βρίσκετε πάντα στα θεμέλια κάθε φιλοσοφικής αρχής!
Καλό μου μέλος ΑΦΜΑ σε χαιρετώ.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


142 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 11:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για δωστε βιβλιογραφια βρε παιδια - διακοπες και εχουμε χρονο για διαβασμα!!

Για πεστε τιτλους βιβλιων και καμμια πληροφορια παραπανω.

Ολα πια για τον εαυτο σας τα κρατατε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 08:31:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ασε να γραψουν μερικοι ακομα και θα σας δωσω μερικα βιβλια για το θεμα.
οχι εκεινα τα μυθηστοριματα που συναντω αναφορες τακτικα εδω μεσα αλλα καποια επιστημονικα μια και οτι διαβαζουμε θα πρεπει να εχει ερευνηθει και απο επιστημονες ιστορικους αρχαιολογους κ.λ.π.
τι στο καλο για την πνευματικη μας οντοτητα λεμε και κανουμε να τα αφηνουμε στους παραμηθαδες δες Συρε, Σαξ, Μπραουν και λοιπους φτιαγμενους απο τα διαφορα συστηματα


ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 02:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους...

Παράξενο θέμα...
Ακόμα όμως πιό παράξενη είναι η απάντηση της αγαπητής Ζεζμπεργκ που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ και τόσο ΞΕΚΑΘΑΡΗ όσο ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ κατα τη ταπεινή μου γνώμη...

Και σπεύδω να εξηγηθώ, γιατί ΣΙΓΟΥΡΑ θα παρεξηγηθώ...

Για τη Φωλιά του Παγωνιού, ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ...
Η μόνη φωλιά που "γνωρίζω" είναι η ταινία "Η Φωλία του Κούκου"...

ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, τι είναι στη ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ και στον ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟ το σύμβολο του ΠΑΓΩΝΙΟΥ...

Taus (Ταώς ή Ταούς): Στην Ζενδική διάλεκτο (αυτή που είναι γραμμένες οι Ζεντ Αβέστα, τα ιερά κείμενα των Ζωροαστριστών ή Μασδαϊστών, μιας εκ των ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΩΝ θρησκειών στο κόσμο) σημαίνει "παγώνι"
Σε αυτό λοιπόν το ΠΑΝΑΡΧΑΙΟ θρησκευτικοφιλοσοφικό σύστημα, ένα σύστημα ΔΥΙΣΤΙΚΟ (δέχεται δηλαδή ΔΥΟ ΑΡΧΕΣ στο κόσμο, το "καλό" που είναι ο Αχούρα Μάζδα και το "κακό" που είναι ο Αχριμάν) υπάρχει ένα "Αγγελος"...
Ονομάζεται "Αγγελος Ταώς" ή Μelek Taus και είναι ένα δημιούργημα του Ανγκαρα Μαϊνιού που αρχικώς ήταν "μία όψη" του Αχούρα Μάζδα που μετέπειτα ΟΜΩΣ κατέστει η Σκοτεινή Δύναμη που αντιτίθεται στο Κύριο Του Φωτός (Αχούρα Μάζδα)...

Για να ΜΗΝ πολυλογώ, ΓΕΝΙΚΑ το παγώνι στη Μεταφυσική και τον Αποκρυφισμό, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ απο εκείνα τα σύμβολα που θα τα κατατάσαμε στη Δεξιά Ατραπό, αλλά στην ΑΡΙΣΤΕΡΗ...

Τώρα η "Φωλιά του παγωνιού", ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΗΤΑΝ το μέρος όπου λατρεύεται η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΑΤΡΑΠΟΣ, η Σκοτεινή, η Μαύρη...
Εκείνη η Ατραπός που οδηγεί στην ΑΠΩΛΕΙΑ κάθε θεϊκότητας απο ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

Και επειδή η αγαπητή Ζέζμπεργκ, ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ για την ΟΥΣΙΑ, παρά ΜΟΝΟ ότι:

quote:
"...Πιστεύτε ότι είναι το παλαιότερο εσωτερικό/πνευματικό σύστημα -απ'την αρχή της συνείδησης του ανθρώπου- και βρίσκετε πάντα στα θεμέλια κάθε φιλοσοφικής αρχής!..."


σπεύδω να προσθέσω ότι ΣΗΜΕΡΑ, ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ, την εποχή της "προόδου και της εξέλιξης" όλο και διαρκώς ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ οι πιστοί του Ανγκαρα Μαϊνού και του αρχαγγέλου του του Μελέκ Ταώς.
Αυτό γίνεται ΓΙΑΤΙ το σκοτάδι της άγνοιας, είναι πολύ πιό εύκολο να ΔΙΑΤΗΡΗΘΕΙ, απο το να αποκτήσει κανείς το Φώς το Αφυπνίζων τις ανθρωπίνους διανοίας, το Φώς του Αχούρα Μάζδα.

Ολοι αυτοί οι δήθεν "φωτισμένοι" που στην ΟΥΣΙΑ δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ παρά σας το ΠΑΓΩΝΙ που κορδόνεται με τα πολύχρωμα φτερά του και που τα πόδια του (ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ στην εσωτερική αφύπνιση και πορεία, είναι όχι απλά ΚΑΚΑΣΧΗΜΑ & ΑΣΤΑΘΗ, αλλά και ο ήχος της φωνής του είναι "κράξιμο" στην ΟΥΣΙΑ), όλοι αυτοί λέω όσο πίο "φωτισμένοι" είναι, τόσο πιό εύκολα υποτάσσονται στον άρχοντα Μελέκ Ταώς...

Οποιος έχει κάτι διαφορετικό να προσθέσει, με χαρά θα τον διαβάσω και θα παρακαλούσα λόγο της σοβαρότητος του θέματος, να ΜΗΝ παρατεθούν απλά απόψεις, αλλά ΣΤΟΙΧΕΙΑ για να έχουμε μια ΠΛΗΡΗ (όσο το δυνατόν γίνεται) ΕΙΚΟΝΑ...
Επίσης και απο το μέλος ΑFMA θα ήθελα να μας παραθέση τα όσα γνωρίζει...


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 03:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αξιότιμε συνοδοιπόρε, επέτρεψέ μου να συμπληρώσω μόνον το εξής, το οποίο πολύ φοβούμαι όμως, ότι δεν αφορά στο άσχετο αυτό θέμα, αλλά το θυμίζει μόνον λεκτικά:

Το ιώδες ισοδυναμεί προς εκείνο το οποίο οι αλχημιστές αποκαλούν ουρά του ταώ (παγωνιού).
Είναι συνδυασμός του κυανού της πρώτης φάσεως και του ερυθρού της τρίτης, θεωρητικά σηματοδοτεί τη δεύτερη και είναι σύνθετο της σειράς των αποχρώσεων της ύλης, διερχομένης από του λευκού προς το ζωηρό ερυθρό.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 12:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας!
Μόλις ανακάλυψα αυτό το πολύ ενδιαφέρον πραγματικά όπως είπε και ο φίλος Κέλσος θέμα και θεωρώ ότι θα πρέπει να το αντιμετωπίσουμε με περισσή προσοχή και χωρίς παρωπίδες αν θέλουμε κάποιοι από μας να λέγονται εσωτεριστές ή πραγματικοί αναζητητές.

Οπως πολύ σωστά μας ανέφερε ο αγαπητός Κέλσος το παγώνι ήταν το σύμβολο του Αχριμάν όπως μας πληροφορεί η Μπλαβάτσκυ στο δεύτερο τόμο της Μυστικής Δοξασίας. Από την άλλη όμως δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να θεωρούμε πάντα σωστό ή ΜΟΝΑΔΙΚΗ εκδοχή αυτή της Μπλαβάτσκυ.

Το παγώνι έπαιξε εξίσου σπουδαίο ρόλο τόσο στην Αρχαία Ελλάδα ως σύμβολο της Ηρας που της αποδόθηκε σαν συμβολο του έναστρου ουρανού και κατ'επέκταση της Αθανασίας και της Αιωνιότητας όσο και στον Ινδουϊσμό και στον Βουδισμό... (μην ξεχνάμε ότι ο Βούδας σε παλαιότερη ενσάρκωσή του ήρθε με μορφή παγωνιού). Βλέπουμε λοιπόν ότι υπάρχουν πολλές εκδοχές που θα πρέπει να μελετήσουμε και να σχολιάσουμε και όχι μόνο μια και σίγουρα το τελευταίο που χρειάζεται είναι να βγάλουμε βιαστικά συμπεράσματα.

Σκεφθείτε μόνο πόσο πολύ μας έχει προβληματίσει η λέξη και έννοια "Εωσφόρος" στον εσωτερισμό... Αλλοι θεωρούν ότι είναι ο Σατανάς και άλλοι ότι είναι ο Προμηθέας που έφερε το ΦΩΣ στους ανθρώπους. Με προσοχή λοιπόν και σιγά σιγα ας ξετυλίξουμε το κουβάρι των γνώσεών μας και ΙΣΩΣ καταλήξουμε κάπου...

ΑFMA έχεις να προτείνεις κάποια βιβλιογραφία?



"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 16:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλημέρα σας!
Μόλις ανακάλυψα αυτό το πολύ ενδιαφέρον πραγματικά όπως είπε και ο φίλος Κέλσος θέμα και θεωρώ ότι θα πρέπει να το αντιμετωπίσουμε με περισσή προσοχή και χωρίς παρωπίδες αν θέλουμε κάποιοι από μας να λέγονται εσωτεριστές ή πραγματικοί αναζητητές.

Κατ’ αρχάς καλησπέρα.

Κατά δεύτερον αν έχουμε στοιχεία τα οποία δείχνουν πως ένα μέλος δεν ανήκει στους αναζητητές αλλά στους μπουρδολόγους τότε τον κατονομάζουμε και καταδεικνύουμε τις πράξεις αυτές που τον κατατάσσουν σε αυτή την κατηγορία.
Αν δεν έχουμε κάτι απ’ όλα αυτά τότε δεν προσπαθούμε να δημιουργήσουμε εντυπώσεις, διότι είναι εύκολο να παρασύρουμε και τον εαυτό μας και τον άλλο σε ένα παιχνίδι διαμάχης.

Έτσι λοιπόν εγώ ρωτάω ευθέως την αγαπητή μου Avallon

1. Θεωρείς πως είσαι εσωτερίστρια ;
2. Γιατί χρησιμοποιείς στην αρχή τη λέξη «θέλουμε» και μετά την λέξη «λέγονται» και όχι εφ’ όσον χρησιμοποίησες την πρώτη δεν έβαλες μετά τη λέξη λεγόμαστε ;
3. Εξαιρείς δηλαδή τον εαυτό σου και τονίζεις πως εσύ είσαι εσωτερίστρια και οι άλλοι θέλουν να λέγονται εσωτεριστές αλλά δεν είναι ;

Στα Ελληνικά τα οποία και δεν επιδέχονται και αμφισβήτησης, μιας και δε μιλάμε για τη θεωρεία κάποιου αλλά για την εννοιολογική σημασία μιας λέξης, το ΕΩΣΦΟΡΟΣ σημαίνει Ο ΦΕΡΩΝ ΤΟ ΦΩΣ.
Όπως αγαπητή και το ΔΑΗΜΩΝ σημαίνει ο ΣΟΦΟΣ, ο γεννημένος από θνητό και «Θείο».
Κάποιοι ( δεν αναφέρω ποιοι για ευνόητους λόγους ) θέλησαν να αλλάξουν τις έννοιες διότι έτσι βόλευε στην διάδοση του δόγματος τους.
Έτσι ο ΕΩΣΦΟΡΟΣ και ο ΔΑΙΜΩΝ έγιναν συνώνυμα του ΔΙΑΒΟΛΟΥ δηλαδή της διττής κατάστασης.

Ας μην μπλέκουμε λοιπόν τα πράγματα κατά το δοκούν και χάριν εντυπώσεων.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 17:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα σας!
Μόλις ανακάλυψα αυτό το πολύ ενδιαφέρον πραγματικά όπως είπε και ο φίλος Κέλσος θέμα και θεωρώ ότι θα πρέπει να το αντιμετωπίσουμε με περισσή προσοχή και χωρίς παρωπίδες αν θέλουμε κάποιοι από μας να λέγονται εσωτεριστές ή πραγματικοί αναζητητές.

Οπως πολύ σωστά μας ανέφερε ο αγαπητός Κέλσος το παγώνι ήταν το σύμβολο του Αχριμάν όπως μας πληροφορεί η Μπλαβάτσκυ στο δεύτερο τόμο της Μυστικής Δοξασίας. Από την άλλη όμως δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να θεωρούμε πάντα σωστό ή ΜΟΝΑΔΙΚΗ εκδοχή αυτή της Μπλαβάτσκυ.

Το παγώνι έπαιξε εξίσου σπουδαίο ρόλο τόσο στην Αρχαία Ελλάδα ως σύμβολο της Ηρας που της αποδόθηκε σαν συμβολο του έναστρου ουρανού και κατ'επέκταση της Αθανασίας και της Αιωνιότητας όσο και στον Ινδουϊσμό και στον Βουδισμό... (μην ξεχνάμε ότι ο Βούδας σε παλαιότερη ενσάρκωσή του ήρθε με μορφή παγωνιού). Βλέπουμε λοιπόν ότι υπάρχουν πολλές εκδοχές που θα πρέπει να μελετήσουμε και να σχολιάσουμε και όχι μόνο μια και σίγουρα το τελευταίο που χρειάζεται είναι να βγάλουμε βιαστικά συμπεράσματα.

Σκεφθείτε μόνο πόσο πολύ μας έχει προβληματίσει η λέξη και έννοια "Εωσφόρος" στον εσωτερισμό... Αλλοι θεωρούν ότι είναι ο Σατανάς και άλλοι ότι είναι ο Προμηθέας που έφερε το ΦΩΣ στους ανθρώπους. Με προσοχή λοιπόν και σιγά σιγα ας ξετυλίξουμε το κουβάρι των γνώσεών μας και ΙΣΩΣ καταλήξουμε κάπου...

ΑFMA έχεις να προτείνεις κάποια βιβλιογραφία?



---επιτελους! επειτα απο 2500 μηνυματα ---
TO ΠΡΩΤΟ ΟΥΣΙΩΔΕΣ ΜΗΝΥΜΑ
(ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΠΑΡΑ ΟΝΟΜΑΤΑ + ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΩΝ ΕΠΙΓΡΑΜMΑΤΙΚΩΝ ΑΝΑΦΟΡΩΝ...ΑΛΛΑ...AΡΓΟΤΕΡΑ)---
"ΜΕ ΧΑΡΟΠΟΙΕΙΣ" ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΤΕ ..ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΕΝΑΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΦΙΛΟΣ.

SO CONTINUE..;))

ΥΓ.
Η ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΕΙΝΑΙ Η "ΑΤΡΑΠΟΣ" ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ "ΕΞΩ ΑΠΟ ΣΕΝΑ":)//ΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ /ΝΑΙ! ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ,ΕΤΣΙ ΘΑ ΚΑΡΜΠΟΝΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΟΥ Σ'ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΕ...ΜΑ....ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ...://ΑΝ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΣΟΥ ΜΟΝΑΧΟΣ ΣΟΥ (HERM-IT REMEMBER..)TOTE MAΛΛΟΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ "ΘΑ 'ΡΘΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΒΡΟΥΝ" ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΖΗΣΙΜΟ ...ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ(ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ...ΤΟΣΟ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΟΣΟ ΙΣΩΣ ΘΑ ΙΣΧΥΡΙΖΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΑΚΟΜΗ ΥΠΟ ΤΗΝ ΜΠΛΕ ΕΚΕΙΝΗ ΓΑΛΑΚΤΩΔΗ ΜΕΜΒΡΑΝΗ ΣΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ..:)

parmamatma...

Edited by - ΑΤΜΑ on 21/07/2004 18:12:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 18:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1.Θεωρείς πως είσαι εσωτερίστρια ;
2.Γιατί χρησιμοποιείς στην αρχή τη λέξη «θέλουμε» και μετά την λέξη «λέγονται» και όχι εφ’ όσον χρησιμοποίησες την πρώτη δεν έβαλες μετά τη λέξη λεγόμαστε ;
3.Εξαιρείς δηλαδή τον εαυτό σου και τονίζεις πως εσύ είσαι εσωτερίστρια και οι άλλοι θέλουν να λέγονται εσωτεριστές αλλά δεν είναι ;

O τρίτος πληθυντικός αγαπητέ Ράμογλου είθισται να χρησιμοποιείται για γενικεύσεις...
Τώρα δεν καταλαβαίνω σε τι βοηθάει τους αναγνώστες του τόπικ αυτού το κουϊζ που μου παραθέτεις... έτσι θα προσπεράσω χωρίς να απαντήσω όπως κάποτε μου είπε ένας φίλος να κάνω με πράγματα που δεν έχουν αξία


quote:
Ας μην μπλέκουμε λοιπόν τα πράγματα κατά το δοκούν και χάριν εντυπώσεων.
Ποιό είναι το δοκούν και ποιές οι εντυπώσεις?


quote:
επιτελους! επειτα απο 2500 μηνυματα το ΠΡΩΤΟ ΟΥΣΙΩΔΕΣ ΜΗΝΥΜΑ.(ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΠΑΡΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΩΝ ΕΠΙΓΡΑΜΑΤΙΚΩΝ ΑΝΑΦΟΡΩΝ...ΑΛΛΑ...)---
ΜΕ ΧΑΡΟΠΟΙΕΙΣ ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΤΕ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΕΝΑΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΦΙΛΟΣ.CONTINUE..;))

2500 μηνύματα που ενωπίων όλων έχεις πει ότι τα προσπερνάς και ότι δε διαβάζεις....
Εσύ είπες ότι δεν διαβάζεις ΠΟΤΕ τα θέματα που ανοίγω. Το ξέχασες?
Πως μπορείς λοιπόν λες ότι είναι το πρώτο ουσιώδες μήνυμα?
Ας είναι...
Πάντα βέβαια υπάρχει η πρώτη φορά...
Πάντα υπάρχει ελπίδα αν δεν υπάρχει προκατάληψη...
Θα τα πούμε αύριο πάλι ....
Stay tuned...


"Τάδε έφη Avallon"

Edited by - Avallon on 21/07/2004 18:15:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 18:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αντε να σου απαντησω (αφου ειμαι εδω κοντα ακομη..)

προκαταληψη δεν εχω απλα επιβεβαιωνεις συνεχως το αυτο.
οποτε ακολουθω τις πιθανοτητες.
απλο ειναι.

εκανες λοιπον μιαν αρχη μετα απο 2500 μηνυματα/καλη αρχη.
αν σε διαβαζω η οχι δεν θα επρεπε να σε αφορα εκτος κιαν εκανες τα παντα για να σε διαβασω/και ω!τι τυχη να χρειαζεται να με ενοχλησεις επι προσωπικου για να σε διαβασω.

αν συνεχισεις παντως σε αυτο το νεο τεμπο..
δηλαδη διαβαζω ολη μερα αντι να θιγω ολους οσους δενκαταλαβαινω(για να περνα η ωρα..)
τοτε θα συνενοηθουμε/και θα σε διαβαζω.
το ζητουμενο δεν ειναι να μου απαντας καθε φοραλεγοντας ακομη και ενα τιποτα/το ζητουμενο ειναι να υπεραναλυεις τη δονηση που εστειλες και χωρις να μετασχηματισω σου στελνω παλι πισω.

χμ..και κατι ακομη... διορθωση μαλλον:)


To "παγωνι"ειναι" το οχημα του Karthikeya"..(μια απο τις φανερωσεις=εκφανσεις του θεου Shiva..//ενας απο τους υιους του o Subramanian..)

σημειωση :Krshna(8η) καθως + Βuddha(9η):ενσαρκωσεις του συντηρητη Vishnu..

--αν θυμασαι ο Krshna εχει παντα ενα φτερο παγωνιου...( "ο πολυχρωμος θεος του μελλοντος" οπως ειπε χαρακτηριστικα ο Οσσο)

("οποιεσδηποτε" επιθεσεις σου παρακαλω να συγκεντωθουν σε ενα μοναχα τοπικ//πρωτον επειδη δεν βοηθας το εργο του χωρου και δευτερον επειδη εναι εκνευριστικο να κανουμε προσπαθεια να κουβεντιασουμε κιεσυ παλι...τον ιδιο χαβα(le).

(ΑΝ ενδιαφερεσαι εστω και λιγογια το φορουμ>> περιορισου στο εκαστοτε θεμα//και οχι σε ανοστες επιεθεσεις που εγιναν και προβλεψιμες αλλα και κουραστικες).-
(δωσε βαση στο: ".-")


aum...


Edited by - ΑΤΜΑ on 23/07/2004 05:16:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 21:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού λοιπόν κατάλαβες τη διαφορά του «εμείς θέλουμε και του αυτοί λέγονται» θα προσπεράσω και με την σειρά μου το ατόπημα σου ως μη σκοπίμως γενόμενο και θα συνεχίσω.

Ελπίζω να σε βοήθησα και στην κατανόηση λέξεων, μιας και δεν αναφέρθηκες σ’ αυτό, και για να σου κάνω και ένα δωράκι σου αφιερώνω το κάτωθι, για να δεις την ομορφιά της Ελληνικής γλώσσας που κάποτε, έστω και αργά, θα πρέπει να την μάθουμε.

"Ω συ λαδόλαμπη και ιοστέφανη
ξακουστή Αθήνα, χιλιοτραγουδισμένο
της Ελλάδος στήριγμα, δαιμόνια πόλη!".

Πίνδαρος


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 01:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οποτε ακολουθω τις πιθανοτητες

Eπειδή και γω τις ακολουθώ...(κοίτα να δεις που έχουμε και κάτι κοινό...) για απαντησέ μου σε παρακαλώ πως περιμένεις να δεις αν ένα μήνυμά μου είναι ουσιώδες αν δεν με διαβάζεις... τι πιθανότητες έχεις να ανακαλύψεις ένα "αξιόλογο" μήνυμά μου όταν όπως λες προσπερνάς... αυτό θα γίνει δια της επιφοιτήσεως?

Στο θέμα μας τώρα...

Για το θεό Karthikeya δεν έχω ξανακούσει αυτό όμως που ξέρω είναι ότι το παγώνι ήταν το όχημα του κόκκινου Θεού Skanda του θεού του πολέμου (υπάρχει περίπτωση τα 2 ονόματα αυτά να ταυτίζονται?)
καθώς και της Saraswati...


"Τάδε έφη Avallon"

Edited by - Avallon on 22/07/2004 10:57:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 06:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου κελσο
που για την φωλια του παγωνιου δεν γνωριζεις τιποτα
αλλα μας λες τις γνωσεις σου με τροπο τετοιον, ωστε να μας πεισει για οσα λες και για οσα αρνητικα θελεις
quote:


Για τη Φωλιά του Παγωνιού, ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ.



για το παγωνι ξερεις πολλα χαρα μου και με τα γραφεις

quote:

Για να ΜΗΝ πολυλογώ, ΓΕΝΙΚΑ το παγώνι στη Μεταφυσική και τον Αποκρυφισμό, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ απο εκείνα τα σύμβολα που θα τα κατατάσαμε στη Δεξιά Ατραπό, αλλά στην ΑΡΙΣΤΕΡΗ...



πως εισαι τοσος συγουρος κελσο πως λατρευετε η αριστερη ατραπος;
λεω για φωλια του παγωνιου και οχι για παγωνι ΜΟΝΟ. εκει που εκολαπτετε "το καλο και το κακο" (το ταβους μελεκ) ο αγγελος που διαμορφωνετε για να μεταφερει μια απο τις δυο ενεργειες

quote:

Τώρα η "Φωλιά του παγωνιού", ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΗΤΑΝ το μέρος όπου λατρεύεται η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΑΤΡΑΠΟΣ, η Σκοτεινή, η Μαύρη...
Εκείνη η Ατραπός που οδηγεί στην ΑΠΩΛΕΙΑ κάθε θεϊκότητας απο ΜΕΣΑ ΜΑΣ...


Κέλσος ο Φιλαλήθης




ξερεις για τιν τριαδα των γεζιτ;

α΄
ταβους μελεκ

β΄
γεζιτ, γιος του ταβους μελεκ

γ΄
σεϊχης χαδης
.............

μηπως ακομα ξερεις για τα φιλλα του γκι, τις μελισσες και το παγωνι;

νομιζω πως δεν ξερεις.

διοτι με αναλλιεις οτι και το συστιμα το "γνωστο".


ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΨΕΜΑ ΕΠΙΣΥΡΕΙ, ΕΠΙ ΤΟΝ ΚΕΦΑΛΩΝ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΓΟΥΝ ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΤΟΥ ΤΑΒΟΥΣ;

η φωλια του ταβους παγωνιου βρισκετε ακομα με τα αυγα


ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 06:29:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα παρακαλεσω τα μελη να μην δινουμε αφορμες για να ξεφευγουμε απο το θεμα μας που ειναι : η φωλια του παγωνιου και οχι ΤΟ ΠΑΓΩΝΙ ,η, το ταβους μελεκ

ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 10:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μαλιστα... νομίζω καλό μου μέλος πως μας βάζεις γρήγορα στα βαθιά του μυστηρίου!
Για <<την φωλιά του παγωνιού>> έχουν γραφτεί και ειπωθεί αρκετά. Πιστεύτε ότι είναι το παλαιότερο εσωτερικό/πνευματικό σύστημα -απ'την αρχή της συνείδησης του ανθρώπου- και βρίσκετε πάντα στα θεμέλια κάθε φιλοσοφικής αρχής!

quote:
ασε να γραψουν μερικοι ακομα και θα σας δωσω μερικα βιβλια για το θεμα.
οχι εκεινα τα μυθηστοριματα που συναντω αναφορες τακτικα εδω μεσα αλλα καποια επιστημονικα μια και οτι διαβαζουμε θα πρεπει να εχει ερευνηθει και απο επιστημονες ιστορικους αρχαιολογους κ.λ.π.
τι στο καλο για την πνευματικη μας οντοτητα λεμε και κανουμε να τα αφηνουμε στους παραμηθαδες δες Συρε, Σαξ, Μπραουν και λοιπους φτιαγμενους απο τα διαφορα συστηματα

quote:
θα παρακαλεσω τα μελη να μην δινουμε αφορμες για να ξεφευγουμε απο το θεμα μας που ειναι : η φωλια του παγωνιου και οχι ΤΟ ΠΑΓΩΝΙ ,η, το ταβους μελεκ

Όταν κάποιος ανοίγει ένα θέμα γράφει την άποψη που έχει και τοποθετείται έτσι ώστε οι συνομιλητές του να έχουν την διαμορφωμένη πλατφόρμα συζήτησης την οποία ο δημιουργός του θέματος επιθυμεί.

Σε αυτό το Topic λοιπόν δεν έχω δει να τοποθετείται η δημιουργός του αλλά να επικρίνει διαφόρους συγγραφείς ή μέλη, γιατί δεν ταιριάζουν τα γραφόμενα τους με τα πιστεύω της.

Με τη σειρά μου λοιπόν παρακαλώ την δημιουργό του Topic να μας πει τι ξέρει αυτή για την φωλιά του παγωνιού, από πού άντλησε τις πληροφορίες της, σε τι ακριβώς θέλει να της απαντήσουμε.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 11:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eίναι τελικά Η ΑFMA?
Πως είσαι τόσο σίγουρος Ράμογλου για το φύλο?
Ας είναι...

Ελπίζω να μη θέσετε και μένα κυρία ΑFMA εκτός θέματος...

Τα παρακάτω στοιχεία είναι από το βιβλίο του ΓΙΩΡΓΟΥ ΜΠΑΛΑΝΟΥ "ΑΙΝΙΓΜΑΤΑ ΣΕ ΓΚΡΙΖΟ ΦΟΝΤΟ" O καθένας κρίνει την αξιοπιστία του εν λόγω συγγραφέα κατά το δοκούν:

Όπως είπαμε, τα ουσιαστικά γεγονότα για μας ξεκινούν από την ύπαρξη της Αδελφότητας της Φωλιάς του Παγωνιού. Η πλήρης ονομασία "Φωλιά του Παγωνιού" προέρχεται από τα κλασικά πρότυπα της κοινής ανθρώπινης μυθολογίας και το όνομα δεν αποτελεί κανένα φοβερό μυστικό. Απλώς η λέξη "Παγώνι" είναι - ή - ήταν κάτι που γενικά αποφεύγεται να αναφερθεί, προτιμώντας αντ' αυτής απλώς τη συντομογραφία "Φ" ή έστω τη λέξη "Φωλιά"...

...Γεγονός είναι ότι η Αδελφότητα της Φωλιάς υπήρχε σε όλη τη διάρκεια της ανθρώπινης ιστορίας, και αυτό είναι κάτι πού εύκολα μπορεί να διαπιστώσει ο καθένας, αρκεί να ερευνήσει λίγο. Προσωπικά βρήκα σαφείς ιστορικές αναφορές που ανάγονται στους πρώτους αιώνες μ.Χ. καθώς και έμμεσα στοιχεία ή ενδείξεις που χάνονται στην προϊστορία.
Τώρα, για λόγους στρατηγικής και τακτικής, η Αδελφότητα της Φωλιάς έπρεπε να διαθέτει μεταξύ άλλων και μια εξωτερική βιτρίνα, ένα βολικό προσωπείο για τις επαφές της με τους άλλους ανθρώπους. Στην πραγματικότητα χρησιμοποίησε όχι ένα προσωπείο, αλλά πολλά...

...Ανεξάρτητα από τα εξωτερικά ονόματα ή τις μορφές που χρησιμοποιεί η Φωλιά, πάντα υπάρχουν κάποια σταθερά βασικά γνωρίσματα και σύμβολα, κοινά σε όλες τις περιπτώσεις...

...Ποτέ η Φωλιά δεν σχεδιάστηκε με στόχο έναν κατά μέτωπο πόλεμο, αλλά μονάχα για "επιχειρήσεις κομάντος" στα μετόπισθεν του παγωμένου εχθρού. Όπως είναι φυσικό, αυτό σημαίνει ότι εκ των πραγμάτων πρέπει να δρα εντελώς μυστικά και κάτω από πολλές αμφιέσεις και ονόματα. Και όταν ο αντίπαλος εντοπίσει κάποιον πυρήνα της και τον καταστρέψει, τότε ο πυρήνας αυτός "παγώνει" και αποκόπτεται αυτόματα από το υπόλοιπο σώμα...

...Ήδη στον ισλαμικό σιιτικό χώρο, και ιδίως από τον πυρήνα του Αλ Χακίμ, είχαν εξαπλωθεί τα παρακλάδια των Γεζίντι, των Δρούζων, των Ισμαηλιτών κ.α. Από τους τελευταίους είχαν προκύψει και οι περιβόητοι Ασασίνοι του Senex de Monte, του Γέρου του Βουνού. "Ασασίν" σημαίνει "Φρουρός των Μυστικών", και αυτοί αποτελούσαν αρχικά την εξωτερική Δύναμη Κρούσης της τοπικής Φωλιάς, ενώ οι "θεωρητικοί" του όλου συστήματος ήταν κυρίως οι Σούφι, οι μυστικιστές του σιϊτικού Ισλάμ.

...Φυσικά, όταν αυτοί οι φανατικοί κυριαρχήσουν, η συγκεκριμένη Φωλιά εγκαταλείπεται από τα αληθινά της στελέχη και παγώνει.
Στη χριστιανική Ευρώπη, μετά την επίσημη διάλυση των Ναϊτών, δραστήριοι πυρήνες της Φωλιάς απλώθηκαν σε όλες τις χώρες και κρύφτηκαν σε νέες αδελφότητες, σαν το Τάγμα της Περικνημίδας, τους Ιησουίτες, τις Λέσχες του Πυρός της Κόλασης, τις Φιλικές Εταιρίες, τις Τεκτονικές Στοές, τους Ροδόσταυρους, τους Ιλλουμινάτους κτλ...

...Η Φωλιά αποτελείται από ποικίλες μυστικές αδελφότητες, αλλά γενικά οι πυρήνες της είναι πολύ ολιγομελείς...


Ελπίζω να βοήθησα κάπως...



"Τάδε έφη Avallon"

Edited by - Avallon on 22/07/2004 11:08:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 11:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους του συν-συζητητές…

Αγαπητή Αβαλλον, λες τα εξής:

quote:
Οπως πολύ σωστά μας ανέφερε ο αγαπητός Κέλσος το παγώνι ήταν το σύμβολο του Αχριμάν όπως μας πληροφορεί η Μπλαβάτσκυ στο δεύτερο τόμο της Μυστικής Δοξασίας. Από την άλλη όμως δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να θεωρούμε πάντα σωστό ή ΜΟΝΑΔΙΚΗ εκδοχή αυτή της Μπλαβάτσκυ.

ΠΟΥΘΕΝΑ αγαπητή μου ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ την Μπλαβάτσκυ…

Το ΜΟΝΟ που αναφέρω είναι οι Ζέντ Αβέστα, δηλαδή τα ΙΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ των Δυιστών Ζωροαστριστών…

Να σε προσθέσω ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ στη «λίστα» εκείνων που ενοχλούνται από την Μπλαβάτσκυ;;;

Στο λέω γιατί λες κάτι ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ και φυσικά απλά δημιουργείς ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ…

Το ΑΝ ή ΟΧΙ οι θέσεις – απόψεις της Μπλαβάτσκυ είναι ΟΡΘΕΣ, είναι ένα θέμα που το έχουμε ΕΞΑΝΤΛΗΣΕΙ στο παρελθόν ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΤΗ ΒΓΑΛΕΙ ΛΑΘΟΣ, τόσο εκείνη, τη Μεγάλη Δασκάλα της Ανθρωπότητας όσο ΚΑΙ τις θέσεις απόψεις της…

Συνεχίζεις ΟΜΩΣ να δείχνεις την ΑΓΝΟΙΑ ΣΟΥ επί των Εσωτερικών θεμάτων κάνοντας την ΑΤΥΧΗ αναφορά σου στην ΗΡΑ…

Μα καλά, ΑΚΟΜΑ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ότι τα ΔΥΙΣΤΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ έχουν ΔΥΟ ΠΟΛΟΥΣ – ΑΚΡΑ για τα πιστεύω τους;;;
Πώς για να ΚΑΤΑΣΤΕΙ ΕΜΦΑΝΗΣ η διαφορετικότητα των ΔΥΟ ΑΡΧΩΝ, θα πρέπει να υπάρχουν και ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΛΙΚΕΣ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΕΙΣ…

Ναι αγαπητή μου καλά το σκέφτηκες…
Η ΗΡΑ αν και σύζυγος, ήταν ΑΝΤΙΘΕΤΗ του ΔΙΟΣ…
Και κοίτα να δεις πως ο ΜΥΘΟΣ συνηγορεί υπέρ της άποψης αυτής…
ΣΕ ΚΑΘΕ ΗΛΙΑΚΟ ΗΡΩΑ, γέννημα του Διός, εκείνη που τον κυνηγάει είναι η ΗΡΑ!!!

Συμπορεύομαι σε αυτό που λες αγαπητή μου:

quote:
Βλέπουμε λοιπόν ότι υπάρχουν πολλές εκδοχές που θα πρέπει να μελετήσουμε και να σχολιάσουμε και όχι μόνο μια και σίγουρα το τελευταίο που χρειάζεται είναι να βγάλουμε βιαστικά συμπεράσματα.

Τήρησε αυτή την αναλογία και ΙΣΩΣ να βγεις κερδισμένη ΟΧΙ ΣΤΗ ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΕΝΤΥΠΩΣΕΩΝ, αλλά στη μάχη για την Εσωτερική σου Ανάπτυξη.

Κάνεις όμως ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΘΟΣ…
Μένεις εγκλωβισμένη σε ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟΨΗ και αναφέρομαι στη προσπάθειά σου να ΜΠΕΡΔΕΨΕΙΣ τον Εωσφόρο στη κουβέντα μας…

Προκάλεσες ΗΔΗ την ορθή παρέμβαση του Φίλου Ράμογλου σχετικά με την Ελληνική γλώσσα…
Αποκάλυψέ μας λοιπόν τις απόψεις για την «σύνδεση» που προσπαθείς να κάνεις …


Και τώρα ο λόγος σε σένα AFMA…

Πολλά προσπάθησες να μας πεις, ΜΙΜΟΥΜΕΝΗ την προφορά των φίλων από τη Βόρεια Ελλάδα, κάτι που μειώνει ΚΑΙ τους φίλους, αλλά προπαντός εσένα…

Για όσα με ρωτάς ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΩ, σου απαντώ ΝΑΙ…

Δεν είναι όμως το θέμα μας το ΤΙ Η ΑΝΑΞΙΟΤΗΣ ΜΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ, αλλά τι θέλεις εσύ να μας πεις με το εν λόγο θέμα σου…

Για να ΜΗΝ πολυλογώ, σου παραθέτω και σου αφιερώνω αυτό που ΗΔΗ ανέφερα…

quote:
«…σπεύδω να προσθέσω ότι ΣΗΜΕΡΑ, ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ, την εποχή της "προόδου και της εξέλιξης" όλο και διαρκώς ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ οι πιστοί του Ανγκαρα Μαϊνού και του αρχαγγέλου του του Μελέκ Ταώς.
Αυτό γίνεται ΓΙΑΤΙ το σκοτάδι της άγνοιας, είναι πολύ πιο εύκολο να ΔΙΑΤΗΡΗΘΕΙ, από το να αποκτήσει κανείς το Φώς το Αφυπνίζων τις ανθρωπίνους διανοίας, το Φως του Αχούρα Μάζδα.

Ολοι αυτοί οι δήθεν "φωτισμένοι" που στην ΟΥΣΙΑ δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ παρά σας το ΠΑΓΩΝΙ που κορδώνεται με τα πολύχρωμα φτερά του και που τα πόδια του (ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ στην εσωτερική αφύπνιση και πορεία, είναι όχι απλά ΚΑΚΑΣΧΗΜΑ & ΑΣΤΑΘΗ, αλλά και ο ήχος της φωνής του είναι "κράξιμο" στην ΟΥΣΙΑ), όλοι αυτοί λέω όσο πιο "φωτισμένοι" είναι, τόσο πιο εύκολα υποτάσσονται στον άρχοντα Μελέκ Ταώς...


Ελπίζω να σε καλύπτω με αυτήν μου την απάντηση…

Στις αστείες απειλές σου απαντώ…

Στη φωλιά του ΠΑΓΩΝΙΟΥ, πρώτος θα ποδοπατήσω και θα καταστρέψω τα εκκολαπτόμενα αυγά του…

Και ξέρεις γιατί;;;

Γιατί γνωρίζω την ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ…

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 11:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαν παρατηρητής του θέματος, περιμένω να δω και την θέση ή τα όσα γνωρίζει και ο συγγραφέας του θέματος, πέρα από την κριτική που ασκεί στο πως και το τι γράφει το κάθε μέλος.

Αγαπημένε μου Κelso καλώς μας ξανάρθες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 11:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eίναι τελικά Η ΑFMA?
Πως είσαι τόσο σίγουρος Ράμογλου για το φύλο?
Ας είναι...

Αγαπητή μου Avallon σου παραθέτω τα στοιχεία που ζητάς

1. Από το profile του μέλους

quote:

Βασικά
Όνομα Μέλους: AFMA
Πραγματικό Όνομα: ΒΑΣΣΙΛΙΣΑ-ΘΕΑ-ΨΥΧΗ-ΑΡΧΗ QUIZ
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


ΒΑΣΣΙΛΙΣΑ και άντρας ; ( είναι και ανορθόγραφη )
Εκτός και αν είναι …………….

Και 2.
Από μεταξύ εμού και του συγκεκριμένου μέλους κουβέντα

quote:
απο την πρωτη στιγμη (πριν 23 χρονια που γεννηθηκα στην σουηδια) με λενε Ελενη Γκοσδιδη -καταλαβε απο τα γραμματα τα ελληνικα που ειναι λαθος πολλες φορες- και εαν ακομα επιμενεις πηγενεμε σε οποιο γυναικολογο σου αρεσει!

Δήλωση της περί του φύλου της και υπαινιγμός σεξουαλικής παρενόχλησης προς το πρόσωπο μου τον οποίο και αντιπαρήλθα

Αν λοιπόν εσύ καλή μου Avallon γνωρίζεις πως το εν λόγο μέλος δεν είναι αυτό το οποίο λέει πως είναι και είναι κάτι ή κάποιο άλλο και θέλεις να μας το πεις με χαρά να σε ακούσουμε.
Αν όμως ή δεν γνωρίζεις ή δεν θέλεις να αποκαλύψεις τότε καλύτερα πριν γράψεις ένα post να ελέγχεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ το profile του μέλους.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να ήμουν και σαφέστατος.

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 12:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, τι είναι στη ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ και στον ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟ το σύμβολο του ΠΑΓΩΝΙΟΥ...
Taus (Ταώς ή Ταούς): Στην Ζενδική διάλεκτο (αυτή που είναι γραμμένες οι Ζεντ Αβέστα, τα ιερά κείμενα των Ζωροαστριστών ή Μασδαϊστών, μιας εκ των ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΩΝ θρησκειών στο κόσμο) σημαίνει "παγώνι"
Σε αυτό λοιπόν το ΠΑΝΑΡΧΑΙΟ θρησκευτικοφιλοσοφικό σύστημα, ένα σύστημα ΔΥΙΣΤΙΚΟ (δέχεται δηλαδή ΔΥΟ ΑΡΧΕΣ στο κόσμο, το "καλό" που είναι ο Αχούρα Μάζδα και το "κακό" που είναι ο Αχριμάν) υπάρχει ένα "Αγγελος"...
Ονομάζεται "Αγγελος Ταώς" ή Μelek Taus και είναι ένα δημιούργημα του Ανγκαρα Μαϊνιού που αρχικώς ήταν "μία όψη" του Αχούρα Μάζδα που μετέπειτα ΟΜΩΣ κατέστει η Σκοτεινή Δύναμη που αντιτίθεται στο Κύριο Του Φωτός (Αχούρα Μάζδα)...
Για να ΜΗΝ πολυλογώ, ΓΕΝΙΚΑ το παγώνι στη Μεταφυσική και τον Αποκρυφισμό, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ απο εκείνα τα σύμβολα που θα τα κατατάσαμε στη Δεξιά Ατραπό, αλλά στην ΑΡΙΣΤΕΡΗ...

……Ολοι αυτοί οι δήθεν "φωτισμένοι" που στην ΟΥΣΙΑ δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ παρά σας το ΠΑΓΩΝΙ που κορδόνεται με τα πολύχρωμα φτερά του και που τα πόδια του (ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ στην εσωτερική αφύπνιση και πορεία, είναι όχι απλά ΚΑΚΑΣΧΗΜΑ & ΑΣΤΑΘΗ, αλλά και ο ήχος της φωνής του είναι "κράξιμο" στην ΟΥΣΙΑ), όλοι αυτοί λέω όσο πίο "φωτισμένοι" είναι, τόσο πιό εύκολα υποτάσσονται στον άρχοντα Μελέκ Ταώς...



Είχε πεί ο kelsos

quote:
...Γεγονός είναι ότι η Αδελφότητα της Φωλιάς υπήρχε σε όλη τη διάρκεια της ανθρώπινης ιστορίας, και αυτό είναι κάτι πού εύκολα μπορεί να διαπιστώσει ο καθένας, αρκεί να ερευνήσει λίγο. Προσωπικά βρήκα σαφείς ιστορικές αναφορές που ανάγονται στους πρώτους αιώνες μ.Χ. καθώς και έμμεσα στοιχεία ή ενδείξεις που χάνονται στην προϊστορία.

Άρα εδώ ο συγγραφέας λέει ξεκάθαρα πως για το Προ Χριστού κάτι άμεσο δεν έχει βρει, απλά εικάζει και κάνει τις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ του εκτιμήσεις.
Έτσι χάνετε και η αξιοπιστία της φράσης «υπήρχε σε όλη τη διάρκεια της ανθρώπινης ιστορίας»

quote:
....Τώρα, για λόγους στρατηγικής και τακτικής, η Αδελφότητα της Φωλιάς έπρεπε να διαθέτει μεταξύ άλλων και μια εξωτερική βιτρίνα, ένα βολικό προσωπείο για τις επαφές της με τους άλλους ανθρώπους. Στην πραγματικότητα χρησιμοποίησε όχι ένα προσωπείο, αλλά πολλά...

...Ανεξάρτητα από τα εξωτερικά ονόματα ή τις μορφές που χρησιμοποιεί η Φωλιά, πάντα υπάρχουν κάποια σταθερά βασικά γνωρίσματα και σύμβολα, κοινά σε όλες τις περιπτώσεις...

...Ποτέ η Φωλιά δεν σχεδιάστηκε με στόχο έναν κατά μέτωπο πόλεμο, αλλά μονάχα για "επιχειρήσεις κομάντος" στα μετόπισθεν του παγωμένου εχθρού. Όπως είναι φυσικό, αυτό σημαίνει ότι εκ των πραγμάτων πρέπει να δρα εντελώς μυστικά και κάτω από πολλές αμφιέσεις και ονόματα. Και όταν ο αντίπαλος εντοπίσει κάποιον πυρήνα της και τον καταστρέψει, τότε ο πυρήνας αυτός "παγώνει" και αποκόπτεται αυτόματα από το υπόλοιπο σώμα...


Γιατί λοιπόν μια «οργάνωση» δημιουργεί βιτρίνες και όχι ένα ιερατείο - αρχηγείο ;
Γιατί μέσα από την «οργάνωση» ξεπηδούν παρακλάδια τα οποία ακολουθούν την αριστερή ατραπό ;
Γιατί αφήνουμε να υπονοηθεί ότι η «οργάνωση» εισχωρεί παντού, ακόμα και σε μυστικιστικές οργανώσεις της Δύσης, ενώ δεν έχουμε σαφή στοιχεία ;

Είχα πει …..

quote:
Ας μην μπλέκουμε λοιπόν τα πράγματα κατά το δοκούν και χάριν εντυπώσεων.

Ε μάλλον πάλι δικαιώθηκα !

Εκτός και αν πάλι πρέπει να δικαιολογήσω τα παραπάνω ως λεγόμενα εξ’ αφελείας και ημιμάθειας.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 14:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ramoglou,

κακόπιστο σε βρίσκω...

Εδώ ολόκληρος ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΛΑΝΟΣ έγραψε "ΑΙΝΙΓΜΑΤΑ ΣΕ ΓΚΡΙΖΟ ΦΟΝΤΟ" αποκαλύπτοντάς μας την αληθινή αποκρυφιστική ιστορία και δεν υποκλινόμεθα;

Για να δούμε, υπάρχουν άλλες σχετικές αναφορές; Ή πάλι ασχολούμεθα με μυθεύματα αρρωστημένων νόων; Όχι τίποτ' άλλο, αλλά αυτούς τους δύσμοιρους τους Ναΐτες τους έχουμε συνδέσει με εξωγήινους, με σαύρες, με συνωμοσίες, με το Σατανά, με το τραπεζικό σύστημα της Ελβετίας και άλλα πολλά, οπότε δε θα τους πειράξει ένα ακόμα σενάριο επιστημονικής φαντασίας...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 16:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zadok c’est moi κακόπιστος ;;;;;

Από πού κι ως πού καλέ ;
Κριτικός ναι, γιατί έχω κριτική σκέψη και όχι αφομοιωτική, αλλά ουδέποτε αντιμετωπίζω κακόπιστα κάποιον, ακόμα και αν …. Είναι U.F.O.

Ενισχύοντας και τα υπόλοιπα περί Ναϊτών θα συμπληρώσω πως στην ταινία «Revelation» αποκαλύπτετε ξεκάθαρα πως η κρυφή συνέχεια του Τάγματος δημιουργεί τον Αντίχριστο με την μέθοδο της κλωνοποίησης, δε διαφαίνεται όμως η σχέση των εναπομεινάντων μελών και του κρυφού διοικητηρίου με την «Φωλιά του Παγωνιού» και τους κρυφούς πυρήνες οι οποίοι άμα τη αποκαλύψη τους εξαϋλώνονται.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 17:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΟΥΘΕΝΑ αγαπητή μου ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ την Μπλαβάτσκυ…
Το ΜΟΝΟ που αναφέρω είναι οι Ζέντ Αβέστα, δηλαδή τα ΙΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ των Δυιστών Ζωροαστριστών…

To πρόβλημά σου ακόμη δεν κατάλαβα ποιό είναι...
Οτι θεώρησα (επειδή ξέρω πως έχεις μελετήσει πολύ καλά τη Μπλαβάτσκυ) ότι αυτή είναι και η πηγή σου?
Οτι είπα κάτι που δεν ισχύει? Γιατί απ'όσο ξέρω αυτά τα αναφέρει ΚΑΙ η Μπλαβάτσκυ στη Μυστική Δοξασία κοινώς ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ!
Βοήθησέ με να καταλάβω τι είναι αυτό που σε πείραξε τόσο πολύ...

quote:
Να σε προσθέσω ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ στη «λίστα» εκείνων που ενοχλούνται από την Μπλαβάτσκυ;;;

Aν θέλεις να μου κρεμάσεις μια ταμπελίτσα όπως συνηθίζεται να κάνουν τον τελευταίο καιρό οι εσωτεριστές εδώ μέσα κάντο...
Προσωπικά μου είναι εντελώς ΑΔΙΑΦΟΡΟ... δεν είναι πρώτη φορά που μπαίνω σε black list και έχω αρχίσει και παθαίνω ΑΝΟΣΙΑ σε τούτες τις τακτικές...

quote:
Στο λέω γιατί λες κάτι ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ και φυσικά απλά δημιουργείς ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Πολύ θα ήθελα να ακούσω για τις εντυπώσεις που δημιουργώ...

quote:
Συνεχίζεις ΟΜΩΣ να δείχνεις την ΑΓΝΟΙΑ ΣΟΥ επί των Εσωτερικών θεμάτων κάνοντας την ΑΤΥΧΗ αναφορά σου στην ΗΡΑ…
Eσύ αφού τα ξέρεις ΟΛΑ και έχεις ΌΛΕΣ τις απαντήσεις τι γυρεύεις εδώ???

quote:
Μα καλά, ΑΚΟΜΑ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ότι τα ΔΥΙΣΤΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ έχουν ΔΥΟ ΠΟΛΟΥΣ – ΑΚΡΑ για τα πιστεύω τους;;;
Πώς για να ΚΑΤΑΣΤΕΙ ΕΜΦΑΝΗΣ η διαφορετικότητα των ΔΥΟ ΑΡΧΩΝ, θα πρέπει να υπάρχουν και ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΛΙΚΕΣ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΕΙΣ…

ΑΚΟΜΑ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ?
Δε νομίζω να καθίσαμε στο ίδιο θρανίο...

quote:
Αποκάλυψέ μας λοιπόν τις απόψεις για την «σύνδεση» που προσπαθείς να κάνεις

Περιμένεις ακόμα να ακούσεις την άποψη της αδαούς Avallon που δεν ξέρει καλά καλά τα δυϊστικά συστήματα?
Για να τη χλευάσεις όπως έκανες και νωρίτερα σε ότι είπα?
Κέλσο, Ράμογλου, Zadok... WELL DONE!!
Nα περιμένω τη χαριστική από την Ατμα?


quote:
Αγαπητή μου Avallon σου παραθέτω τα στοιχεία που ζητάς
1. Από το profile του μέλους

Tώρα εδώ να γελάσω ή να κλάψω?
Από πότε αποτελεί τεκμήριο το προφίλ?
Από πότε αποτελεί τεκμήριο η οποιαδήποτε επικοινωνία μέσω δικτύου...

Καταρχήν να ΞΑΝΑΠΩ για ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ πως έχω ένα κακό-καλό "ελλάτωμα"... Δε διαβάζω ποτέ τα προφίλ...

Κατά συνέπεια δε πιστεύω nula από αυτά που λέει ο καθένας για τον εαυτό του αν δεν τον έχω δει από κοντά...

Και αυτό γιατί:
1oν) Ενας φίλος (βλ.Κέλσος) μου είπε να είμαι ιδιαίτερα καχύποπτη με όσα γράφονται στα προφίλ αφού ως παλαιότερο μέλος έχουν δει πολλά τα ματάκια του. Χαρακτηριστικά μου είπε ότι είχε ανακαλύψει ακόμη και μέλη που έλεγαν ψέμμα στο φύλο...
2ον) Στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι... αυτό το αξίωμα είναι αρκετό για να κάνει κατανοητή τη στάση μου αυτή...

Με λύπη όμως βλέπω ότι τηρείτε 2 μέτρα και 2 σταθμά...και αυτό με προβληματίζει τα μάλα θα έλεγα...

Ενώ δέχεστε την αξιοπιστία του προφίλ και της οποιασδήποτε διαδικυακής επικοινωνίας θεωρείται τον ΜΠΑΛΑΝΟ αναξιόπιστο σαν συγγραφέα... Περίεργο... όταν ήταν εδώ ο παλιός Συντονιστής Old Tiger που πολύ συχνά αναφερόταν με τα καλύτερα λόγια σε αυτόν ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΗΛΩΣΑΤΕ ΑΝΟΙΧΤΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ...
Είναι να μην αναρωτιέμαι?

Η αλήθεια είναι ότι η elpida έχει απόλυτο δίκιο... Θα πρέπει να έρθει ο συγγραφέας του θέματος που δείχνει να έχει εξαφανιστεί και να δώσει λίγες παραπάνω πληροφορίες και βιβλιογραφία...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 17:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε κοπελια γιατι δε παραδεχεσε οτι κινδυνευεις να γινεις πιο γραφικη κι απο αυτη που μπαινοβγαινει με καμια δεκαρια νικνειμς. Ξεκολα επιτελους. Αφου η κοπελια (η αλλη δι ολντ ουαν) τακαψε τα εγκεφαλικα και δεν εχει και φαλικα (κερδη). ΞΕ-ΚΟ-ΛΑ. *

telo na mato gkia ta pagonia.

(ΠΑΓΩΝΗΣ ΒΑΚΑΛΟΠΟΥΛΟΣ Παλιος παικτης του Ηρακλη. Σιγουρα ειχε καποια σχεση με τα παγωνια). *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 18:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ramoglou βλέπεις; Γίναμε και τριπλέτα...

Τριπλέτα-γονίδιο-DNA... Το πιάνεις το υπονοούμενο, ε;


Βέβαια, η κοπελιά δε διαβάζει το προφίλ των μελών, ακολουθεί πιο δραστικές μεθόδους...
Περνά κατ' ευθείαν στα προσωπικά δεδομένα...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 18:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κέλσο, Ράμογλου, Zadok... WELL DONE!!
Nα περιμένω τη χαριστική από την Ατμα?

Κοπελία ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΘΕΙ ΕΡΩΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΤΜΑ !

Άλλα λέει η γιαγιά μου άλλα ακούν τ’ αυτιά μου !!!

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 18:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις πάτησα το κουμπάκι για αποστολή του μηνύματος μου είδα και το μήνυμα της Zadok. Η προσφώνηση «κοπελιά» ήταν εντελώς τυχαία και ανάγετε στην διαισθητικότητα που έχουμε !

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 19:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αγαπητή μου Avallon σου παραθέτω τα στοιχεία που ζητάς
1. Από το profile του μέλους
--------------------------------------------------------------------------------


Tώρα εδώ να γελάσω ή να κλάψω?
Από πότε αποτελεί τεκμήριο το προφίλ?
Από πότε αποτελεί τεκμήριο η οποιαδήποτε επικοινωνία μέσω δικτύου...

Καταρχήν να ΞΑΝΑΠΩ για ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ πως έχω ένα κακό-καλό "ελλάτωμα"... Δε διαβάζω ποτέ τα προφίλ...

Κατά συνέπεια δε πιστεύω nula από αυτά που λέει ο καθένας για τον εαυτό του αν δεν τον έχω δει από κοντά...


Έχεις χάσει κάθε έννοια λογικού συνειρμού.

Με ρωτάς πως ξέρω ότι είναι θηλυκού γένους το εν λόγο μέλος, σου απαντώ και σου παραθέτω και τα στοιχεία και εσύ μου κάνεις μια ανάλυση περί καχυποψίας κλπ κλπ.

Αν κορίτσι μου εσύ είσαι καχύποπτη ή αν είσαι κολλημένη σε σενάρια συνομοσιολογίας συγνώμη αλλά δεν φταίω εγώ.

Αν εσύ λοιπόν έχεις κάποια άλλη άποψη για το εν λόγο μέλος ή αν έχεις κάποια άλλα στοιχεία που να αποδεικνύουν κάτι άλλο τότε όπως είπα με χαρά θα κάτσω να τα διαβάσω, αν όμως δεν έχεις και θεωρείς ότι το μέλος αυτό δεν ανήκει ούτε στο θηλυκό αλλά ούτε και στο αντρικό φύλο τότε μπορείς ΕΣΥ να το προσφωνείς όπως σου αρέσει.

Από την άλλη βγάλε την καραμέλα του υπέρ άνω και καλά που προσπαθείς να παρουσιάσεις και υποστήριξε ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ.
Μάθε να δέχεσαι και την διδαχή και μην προσβάλεις γιατί θα σε προσβάλουν και αυτό δε θα σ’ αρέσει.

Όσο για τον Κο Μπαλάνο και τον Old Tiger, θα έπρεπε να γνωρίζεις πως ΕΓΩ δεν τάχθηκα ΠΟΤΕ ούτε υπέρ ούτε κατά.
Και μην μου πεις «πώς να το γνώριζα ;» γιατί από την στιγμή που αναφέρεις τα όσα ανέφερες, και από τη στιγμή που ξέρεις τι σχέση μου με τον Old Tiger, θα έπρεπε να γνωρίζεις και τη θέση – στάση μου απέναντι σ’ αυτό το θέμα.
Είναι δικαίωμα του καθένα να πιστεύει κάποιες στιγμές σε κάποιους, στην πορεία όμως είτε τους κρίνει, είτε τους ξεπερνάει, είτε τους επιβεβαιώνει.

Δεν έθιξα λοιπόν κανένα Μπαλάνο αλλά απλά παρέθεσα την κρίση μου στα όσα είπες πως εκείνος έγραψε και νομίζω πως αυτό είναι αναφαίρετο δικαίωμα μου.

quote:
Tώρα εδώ να γελάσω ή να κλάψω?

Θα κλάψεις αν κοιτάξεις τον καθρέφτη σίγουρα.

Ο κακός λύκος


Edited by - Ramoglou on 22/07/2004 19:50:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 21:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου ραμογλου και οι φιλοι αυτου.
ευχαριστω που ηρθατε και σε αυτο το θεμα μια και θα πρεπει ο ραμογλου να μου ζητησει και μια επιπλεον συγνωμη.

Περιοδικο ΜΥΣΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ τευχος 1ον
σελιδα 6
ΕΛΛΑΔΟΣΚΟΠΙΟ

ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ
αρθρογραφει ο εκδοτης του περιοδικου ο αντωνης αντωνιαδης

γραφει λοιπον:
Αστρολογικα ο ιουνιος ταυτιζεται με τον καρκινο. Σε πολλα αρχαια αστρολογικα και αλχημιστικα κειμενα ο αστερισμος του καρκινου αναφερεται και σαν <<πυλη θανατου>> πυλη απο οπου οι ψυχες πηγαινουν στον κατω κοσμο.


τα υπολοιπα στο φορα ΑΣΤΡΑ και στο θεμα μου ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ που οπως ξερεις με εδειξατε ολα τα ομορφα που πρεσβευετε σαν εσωτεριστες καθως και σε αυτο το θεμα πραξατε.
ΧΡΙΣΤΟΤΗΤΑ, ΑΓΑΠΗ, ΗΘΙΚΗ, ΤΙΜΙΟΤΗΣ, ΦΙΛΑΛΗΘΕΙΑ, ΕΡΓΑΤΗΚΟΤΗΣ ολα αυτα βρε εσεις.
ναι ειμαι "περιφανη" που σας γνωρισα αφου οποιος ειναι απο θεσσαλονικη ,η, χαλκιδηκι κερναω καφεδακι για να με γνωρισει εμενα και την οικογενεια μου
τον αντρα μου και τα διδιμακια μας, τον παπου αλλα και την μαμα μου.
ετσι χαρα μου για να εχετε να λετε

α βρε η αννα η καψαλω μια και ειπε για τους αποτιχιμενους τραβεστι μπας και ξερει τιποτα για τους αποτυχιμενους ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΑΣ!
σαν μελοντολογος που ειναι
θα συμπλιροσω ακομα μερικα απο το αρθρο του περιθοδικου στο φορα ΑΣΤΡΑ

ναι βρε ειμαι "περιφανη" για οσα καλα ειχατε για μενα, αλλα στο τριπακι σου δεν θα μπω ΕΓΩ περιθοριο δεν θα γινω οσο και να το θελετε σεβομαι πρωτα-πρωτα τον εαυτο μου και την οικογενεια μου!!!!!!!!!!!!!!

ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 21:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

γνωριζετε κατι για το παναρχαιο συστημα "πνευματικης" ζωης με την ονομασια: Η ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΓΩΝΙΟΥ;
αρκετες φορες υπαρχουν αναφορες σε διαφορα βιβλια μα δεν μπορω να βρω μια ακρη
παρακαλω καποια ,η, καποιων που γνωριζει ας ανταλλαξουμε αποψεις.

ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy