ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Περίεργες συμπτώσεις...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 20:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι...
Πάντα μου άρεσε να παρακολουθώ ταινίες επιστημονικής φαντασίας. Κάποια στιγμή διαπίστωσα ότι πολλές φορές μέσα απο αυτού του είδους τις ταινίες περνούν μηνύματα για πράγματα που θα γίνουν πολύ πριν αυτά πραγματοποιηθούν. Θα σας αναφέρω λοιπόν κάτι που θυμήθηκα τις τελευταίες μέρες. Στις αρχές της δεκαετίας του '80 στην Αμερική είχε γυριστεί μια μίνι τηλεοπτική σειρά με το όνομα VICTORY. Η σειρά αυτή ουδέποτε παίχτηκε στην Ελλάδα όμως κυκλοφόρησε σε DVD και όλως περιέργως υπάρχει σε κάποια ενημερωμένα video clubs. Ένας καλός φίλος ο οποίος τότε που παιζόταν στην Αμερική η σειρά, ήταν ναυτικός και είχε τύχει να την δει, μόλις έμαθε πως η σειρά κυκλοφόρησε στην Ελλάδα, πήγε και την πήρε τον χειμώνα που μας πέρασε και αφού την ξαναείδε μου την έδωσε να την δω. Συνολικα η σειρά ειναι γύρω στις οκτώ ώρες. (5 DVD). Ποιό είναι το θέμα της; Μας δείχνει ότι κάποια ωραία πρωία πάνω απο όλες τις μεγάλες πόλεις του κόσμου εγκαταστάθηκαν τεράστια διαστημόπλοια τα οποία είχαν ακινητοποιηθεί πάνω απο τις πόλεις και απο εκεί με το πρόσχημα ότι ήθελαν να βοηθήσουν την ανθρωπότητα επέβαλαν μια στυγνή δικτατορία και άρχισαν να ελέγχουν τα πάντα. Πϊσω δε απο τις υποτιθέμενες ανθρώπινες μορφές τις οποίες είχαν ενδυθεί οι εξωγήινοι, υπήρχε μια ερπετοειδής φυλή.
Δεν νομίζετε ότι είναι πολύ ενδιαφέρον σενάριο; Πριν λίγες εβδομάδες διάβαζα στις εφημερίδες ότι υπάρχει σκέψη απο τους θαυμάσιους υπερασπιστές της δημοκρατίας και υπέροχους αμερικανούς, να εγκαταστήσουν πάνω απο τις μεγάλες πόλεις τεράστια αερόπλοια για να ελέγχουν την κατάσταση απο κάτω και να προλαβαίνουν τους "κακούς" που θέλουν να μας βλάψουν. Και βέβαια πριν λίγες μέρες πληροφορηθήκαμε έκπληκτοι ότι ένα τεράστιο Ζέπελιν θα ίπταται στον Αττικό ουρανό κατά την διάρκεια της Ολυμπιάδας για να ελέγχει.. αλήθεια... τι ακριβώς θα ελέγχει; Όλα παρουσιάζονται τόσο αθώα και τόσο υπέροχα για την σωματική και ψυχική μας ακεραιότητα. Θέλουν να μας φυλαξουν απο τους μπαμπούλες που κάθε φορά παίρνουν διαφορετική μορφή. ’λλωστε τι θα απογίνουμε χωρίς βαρβάρους που έλεγε και ο Καβάφης...
Αναρωτιέμαι λοιπόν... Πως γίνεται πάρα πολλές φορές πράγματα που βλέπουμε σε ταινίες να συμβαίνουν μετά απο κάποια χρόνια στην πραγματικότητα; Λέτε τελικά να ανακαλύψουμε ότι μέσα στα Ζέπελιν υπάρχουν τίποτα δρακονιανοί που λέει και ο Ντέιβιντ ’ϊκ;
Μπα δεν νομίζω...
Εγω θα έλεγα ότι όλα αυτά δεν τίποτε άλλο παρά διαολεμένες συμπτώσεις...
Φιλικά Απέριττος...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...

Mistirios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 03:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mistirios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΙΠΟΤΕ ΤΑΙΝΙΑ ΕΠΙΣΤΙΜΟΝΙΚΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΕΣ. ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΙ ΕΝΝΟΩ? ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΙΟΥΝ ΟΙ ΗΘΟΠΟΙΟΙ ΣΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΒΓΕΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ. ΔΛΔ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 10:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lypamai gia ta latinika.

Aperite, to senario einai klemeno apo to biblio
toy Arthur Clark "The end of childhood".

Exei metafrastei sta Ellhnika me titlo "Oi Epikyriarxoi" (ekdoseis Kaktos).

An h seira soy arese, to biblio 8a se en8oysiasei.

Angelos.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 17:17:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε...
σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Η αλήθεια είναι πως ούτε κι εγω γνώριζα για το βιβλίο που αναφέρεις. Αν και έχω διαβάσει άλλα του Κλαρκ αυτό δεν το γνώριζα... Πάντως δεν θα έλεγα ότι η σειρά είναι καλογυρισμένη. Μου άρεσε όμως το θέμα και πάντα σε πράγματα που συμβαίνουν στην καθημερινότητά μας κάνω αναγωγές σε ταινίες που έχω δει στο παρελθόν.
Οι συμπτώσεις πάντα με εντυπωσιάζουν και ξέρω πολύ καλά ότι στην ζωή τίποτε δεν είναι τυχαίο.... άρα...


Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy