ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 ΑΝΑΔΡΟΜΟΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ- ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 22:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρά... Πάλι εδώ ζητώντας την βοήθειά σας...

1)Όταν λέμε πως ενας πλανήτης είναι ανάδρομος για την αστρολογία, εννοούμε την φαινομενική κίνηση που κάνει ο πλανήτης προς τα πίσω!!!
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος...

Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορούμε να καταλάβουμε έναν ανάδρομο πλανήτη και τί σημαίνει αυτό?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Edited by - simori on 25/07/2004 08:24:03

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 22:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2)Επίσης, να ρωτήσω τί σημαίνουν κάποια σύμβολα,δυστυχώς δεν έχω τρόπο να σας τα δείξω γι'αυτό θα σας πω με τι μοιάζουν..ελπίζω να γίνω κατανοητή!!!

όπως:

α:Μοιάζει με το λατινικό γράμμα С,γυρνόντας το 30 μοίρες δεξιά, ενώ η κάθε άκρη του καταλήγει σε ένα ο.... Μοιάζει με το σύμβολο του Λέοντα.. Ονομασία του North Node

β:Είναι το γράμμα β και ονομάζεται Basis

γ:Ένα Ο και μία προεξέχουσα γραμμή στην μέση..Ονομασία του:Spirit

δ:Ένα Ο με ένα Χ στην μέση..Ονομασία του:Fortune

ε:Μοιάζει με μεγάλο ε..Ονομασία του Exalt.

στ:MC: Midheaven

Ευχαριστώ προκαταβολικά...


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......


Edited by - simori on 25/07/2004 08:32:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 08:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
α:Μοιάζει με το λατινικό γράμμα С,γυρνόντας το 30 μοίρες δεξιά, ενώ η κάθε άκρη του καταλήγει σε ένα ο.... Μοιάζει με το σύμβολο του Λέοντα.. Ονομασία του North Node



Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......


Edited by - simori on 25/07/2004 08:31:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 08:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς δεν εμφανίστηκε όπως πραγματικά είναι γι' αυτό σας παραπέμπω στο λίνκ

http://www.boreiosdesmos.gr


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Edited by - simori on 25/07/2004 08:14:12

Edited by - simori on 25/07/2004 08:22:51


Edited by - simori on 25/07/2004 08:27:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 08:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αναφέρετε σχετικά με τον βόρειο δεσμό στο ίδιο λινκ..εάν κλικάρετε επάνω του...



Ο Βόρειος δεσμός είναι ένα σύμβολο από το μέλλον. Μυθικά ο βόρειος δεσμός συμβολίζει το κεφάλι του Δράκου.

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......


Edited by - simori on 25/07/2004 08:29:37

Edited by - simori on 25/07/2004 08:33:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 22:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή simori,

σωστός ο ορισμός σου για τον ανάδρομο πλανήτη.

Εκτός από τους αστρολογικούς χάρτες δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να δούμε αν κάποιος πλανήτης βρίσκεται σε ανάδρομη πορεία.

Γενικά, σε περιόδους όπου κάποιος πλανήτης είναι ανάδρομος τα φαινόμενα τα οποία επηρεάζονται βρίσκονται σε κατάσταση επώασης.

Σε γενέθλιο χάρτη ή προοδευτικό, έχει ιδιαίτερη σημασία εάν ο ανάδρομος πλανήτης βρίσκεται στην ακμή κάποιου οίκου και προκύπτουν πολλά βάσει αυτού...

Στην καρμική αστρολογία ένας ανάδρομος πλανήτης δείχνει ιδιότητες-γνώσεις του ατόμου τις οποίες οικειοποιήθηκε σε προηγούμενες ζωές και τις οποίες ή δεν γνωρίζει στην τωρινή ζωή του ότι τις κατέχει και καλείται να τις ανακαλύψει ή τις είχε χρησιμοποιήσει λανθασμένα.

Σχετικά με τα σύμβολα, τα οποία αναφέρεις, δεν έχω καταλάβει καλά τί ακριβώς ρωτάς.

Τί σημαίνουν για την αστρολογία ή γενικότερα ως σύμβολα;


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 04:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αναφέρετε σχετικά με τον βόρειο δεσμό στο ίδιο λινκ..εάν κλικάρετε επάνω του...



Ο Βόρειος δεσμός είναι ένα σύμβολο από το μέλλον. Μυθικά ο βόρειος δεσμός συμβολίζει το κεφάλι του Δράκου.


χαιρε Simoril,
ωραια:) ηρθε και η Ζαντοκ..:)
να σου δωσω το σχετικο τοπικ για τους καρμικους δεσμους της σεληνης που τεθηκε απο τη φιλη Myrrh..
νοτιος δεσμος

..θα επανελθω ....οταν εχω χρονο..;)

Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 05:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη ΖΑΝΤΟΚ ευχαριστώ για τις πληροφορίες.. εάν το πρόγραμμα που ακολούθησα ήταν οκ.. τότε έχω αρκετούς ανάδρομους...(Να κλάψω ή να χαρώ? έχω μπερδευτεί....)

Να πω ακόμα δυο λόγια.. σχετικά με τους ανάδρομους πλανήτες.. να γίνω πιο κατανοητή και έτσι να μπορέσω να διατυπώσω το ερώτημά μου σαφέστερα...

Εάν κοιτάξουμε σε κάποιον "αστολογικό".. πίνακα.. που έχει τις
ημερομηνίες που περνάνε οι πλανήτες επάνω από τα ζώδια.. θα δούμε.. πως οι πλανήτες.. ανάλογα με το χρονικό διάστημα που χρειάζειται ο κάθενας για να ολοκληρώσει το ταξίδι του στην ελειπτική τροχιά του.. που μεν δεν είναι απόλυτα συγκεκριμένο για κάθε φορά..αλλά κατά προσέγγιση
Θα δούμε πως ανάλογα το βάρος του, το μέγεθος.. και την απόστασή του από τον ήλιο..ο καθένας χρειάζεται διαφορετικό χρόνο..

Αλλά εάν παρατηρήσουμε, στο ενδιάμεσο αυτού του ταξιδιού.. θα δούμε να παρεμβάλεται ανάμεσα στις ημερομηνίες(όχι πάντα) ένα άλλο ζώδιο... από όσο ξέρω.. το αμέσως επόμενο η το αμέσως προηγούμενο.. και μετά σε μία επόμενη ημερομηνία.. εμφανίζεται ξανά στο ζώδιο που ήταν..

Για παράδειγμα να αναφέρω..
:Το 1974 στις 21/11 ο Ουρανός πήγε στον Σκορπιό.. βρισκόταν εκεί μέχρι και στις 15/11/81.. Διήρκησε 7 χρόνια. Μετά μπήκε στον τοξότη

Ενδιάμεσα σε αυτές τις Ημερομηνίες.. υπήρχαν οι εξής αλλαγές: 1ον: με τον Ζυγό από τις 2/5/75 εώς και τις 7/9/75

και 2ον:και με τον τοξότη από τις 17/2/81 εώς και τις 20/3/81


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Edited by - simori on 26/07/2004 05:54:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 05:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να μου πείτε.. σε σχέση με τα τελευταία που αναφέρω αλλά και με το παραδειγμά μου με τον Σκορπιο.. να μου πει κάποιος εάν υπάρχει κάπου ανάδρομη κίνηση και που?
Αν και υποψιάζομαι κάποια πράγματα.. όμως δεν είμαι απόλυτα σίγουρη.. εάν γνωρίζει κάποιος ας μου δώσει πληροφορίες..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 05:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη ΖΑΝΤΟΚ.. ξανα γυρνάω σε εσένα..
ΤΑ σύμβολα αυτά τα βρήκα επάνω στον γεννέθλιο χάρτη μου.. το οποίο έφτιαξε ένας φίλος μέσο ενός προγράμματος (δυστυχώς δεν θυμάμε ποιό? εάν μάθω, θα επανέρθω για την πληροφορία)

Τώρα για το πρώτο από τα σύμβολα που αναφέρω.. υπάρχουν κάποιες πληροφορίες στον λινκ που παραθέτω....

Το παραθέτω πάλι.. αν θες ρίξε μία ματιά... Είναι ο λεγόμενος βόρειος δεσμός..

http://www.boreiosdesmos.gr

Γενικά όλα τα σύμβολα τα βρήκα μέσα στον κλασικό γεννέθλιο χάρτη..

Αν θες και έχεις τρόπο.. προσπάθησέ το.. ίσως τα συναντήσεις και εσύ κάπου και έτσι ίσως σου είναι πιο εύκολο να κατανοήσεις τί εννοώ...

Με ενδιαφέρουν γενικώς πληροφορίες για τα συγκεκριμένα..

Ευχαριστώ..


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 06:05:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άτμα σε χαιρετώ και εγώ.. με την σειρά μου... ναι είχα διαβάσει παλαιότερα το συγκεκριμένο τόπικ.. πολύ ενδιαφέρον μάλιστα..

Θα ήθελα να παραθέσω ένα κομμάτι του δίπλα τόπικ που ανακεφαλαιώνει τις σχετικές πληροφορίες για τους καρμικούς δεσμούς...
Θα ήταν δυνατόν? Η θα θεωρηθεί κλεψιά και θα με γιουχάρουν όλοι?

Αλήθεια Άτμα.. τυχαίνει να γνωρίζεις ποιό είναι το σύμβολο για τον Νότιο Δεσμό?Για τον Βόρειο υπάρχει μέσα στον λινκ που έχω παραθέσει..

Φιλιά... και στις δυό...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 18:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα ήθελα να παραθέσω ένα κομμάτι του δίπλα τόπικ που ανακεφαλαιώνει τις σχετικές πληροφορίες για τους καρμικούς δεσμούς...
Θα ήταν δυνατόν? Η θα θεωρηθεί κλεψιά και θα με γιουχάρουν όλοι?

προεσεξες οτι κατα περιεργο τροπο το εκαναν σε μενα...αναρρωτησου τωρα που εισαι στην αρχη γιατι δεν το εκαναν..-ακομη/ειναι η απαντηση..-


εκει που εισαι ημουν/κι εδω που ειμαι θα'ρθεις.
εξαρταται απο τον τροπο(αυτη ειναι η απαντηση)

+ μια τριτη απαντηση για τα συμβολα των δεσμων της σεληνης.

ειναι ομοια απλα το ενα ειναι σαν την σεληνη που δινει + το αλλο σαν την σεληνη που απορροφαει..:))
θες εικονιτσα;
-...μισο...-

To τοπικ του νοτιου δεσμου το εδωσα ηδη πριν!
( στο ερωτημα σου περι..y-h...
η λυση:παραπομπη dear!
... already done it for 2// see my last post:]


shakti...
[Was fur ein Sternzeichen bist du?]

Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 19:31:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα παραθέσω άλλη ένα λινκ για τους καρμικούς που βρίσκεται στο ίδιο σάιτ που είχα παραθέσει στο τόπικ που αναφέρεσε..

http://www.anelixis.com.gr/articles.asp?ar_id=8

quote:
ειναι ομοια απλα το ενα ειναι σαν την σεληνη που δινει + το αλλο σαν την σεληνη που απορροφαει..:))
θες εικονιτσα;
-...μισο...-


To τοπικ του νοτιου δεσμου το εδωσα ηδη πριν!
( στο ερωτημα σου περι..y-h...
η λυση:παραπομπη dear!
... already done it for 2// see my last post:]


Εικονίτσα όμως δεν είδα..:(

Θα επανέλθω.. φιλιά προς το παρόν

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 01:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.astro.com

Πως μπορείς να ξέρεις ποιός πλανήτης κινείτε φαινομενικά ανάδρομα.Πηγαίνεις στην παραπάνω ιστοσελίδα,και κοιτάς στο πινακάκι 'Current Planets' χαμηλά αριστερά.Αυτό δίνει τις τωρινές θέσεις των πλανητών ανα πάσα στιγμή.
Πρόσεξε εκεί που λέει
Pluto 1951' 4"r

Αυτό το r στο τέλος είναι το αρχικό του retrograde=οπισθοδρομικός,ανάδρομος.Αυτό που λέει εδώ είναι ότι ο Πλούτωνας κινείτε ανάδρομα στις 19 μοίρες 54 λεπτά και 4 δεύτερα του Τοξότη.Το ίδιο μπορείς να εφαρμόσεις και στους υπόλοιπους πλανήτες.

Αν θες να έχεις την συνολική εικόνα των πλανητικων κινήσεων,θέσεων,ηλιοσεληνιακών φαινομένων κλπ τότε αυτό το βιβλίο σου είναι απαραίτητο.

Μπορείς να το βρείς σε πολλά βιβλιοπωλεία.Εγώ το είχα βρεί στον "Πύρινο Κόσμο", χαμηλά στην Ιπποκράτους αν θυμάμαι καλά.Υπάρχει και ένα αντίστοιχο για τις πλανητικές θέσεις και κινήσεις κατα τον 20ο αιώνα.

Για τα υπόλοιπα
α/ έχεις το σύμβολο του Νοτίου Δεσμού αν αναστρέψεις αυτό του Βορείου (που ήδη ξέρεις) κατα 180 μοίρες

β/ basis ? Θα μου έκανε μεγάλη έκπληξη αν υπήρχε αυτός ο όρος στην αστρολογία.Ως γνωστόν είναι τελείως αβάσιμη :))))
Ειλικρινά τώρα δεν τον έχω ξανακούσει αυτόν τον όρο.

γ/δ Κλήρος του πνεύματος και της τύχης.Τα λεγόμενα αραβικά μέρη οι κλήροι.Εδώ μπορείς να βρείς κάποιες πληροφορίες και τον τρόπο υπολογισμού τους.Υπάρχουν πολλά περισσότερα απο δύο όπως μπορείς να δεις.
http://www.noendpress.com/pvachier/arabicparts/index.php

δ/ exaltation=έξαρση.Αυτός είναι τεχνικός όρος.Υποτίθεται ότι κάποιοι πλανήτες σε ορισμένες ζωδιακές θέσεις εκδηλώνουν τα χαρακτηριστικά τους σε με μεγαλύτερη άνεση και αρμονία σε σχέση με κάποιες άλλες τοποθετήσεις,γιατί κατά κάποιο τρόπο το "περιβάλλον" εκεί έχει κάτι το συγγενές και ταιριαστό προς στη φυση τους.Υπάρχουν όμως και άλλοι πολλοί σχετικοί όροι,πχ fall=πτώση το αντίθετο της έξαρσης.

ε/ΜC =Μεσουράνημα,το όποίο στα περισσότερα συστήματα διαίρεσης οίκων αντιστοιχεί με την ακμή του 10ου οίκου.Μαζί με το ASC=Ωροσκόπος τα πιο "ευαίσθητα" σημεία μέσα σε ένα αστρολογικό χάρτη.

Αυτά σε πολύ γενικές γραμμές.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 16:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως μπορείς να ξέρεις ποιός πλανήτης κινείτε φαινομενικά ανάδρομα.Πηγαίνεις στην παραπάνω ιστοσελίδα,και κοιτάς στο πινακάκι 'Current Planets' χαμηλά αριστερά.Αυτό δίνει τις τωρινές θέσεις των πλανητών ανα πάσα στιγμή.
Πρόσεξε εκεί που λέει
Pluto 1951' 4"r

Αυτό το r στο τέλος είναι το αρχικό του retrograde=οπισθοδρομικός,ανάδρομος.Αυτό που λέει εδώ είναι ότι ο Πλούτωνας κινείτε ανάδρομα στις 19 μοίρες 54 λεπτά και 4 δεύτερα του Τοξότη.Το ίδιο μπορείς να εφαρμόσεις και στους υπόλοιπους πλανήτες.

Αν θες να έχεις την συνολική εικόνα των πλανητικων κινήσεων,θέσεων,ηλιοσεληνιακών φαινομένων κλπ τότε αυτό το βιβλίο σου είναι απαραίτητο.


Σε ευχαριστώ φίλε Mercury για τις πληροφορίες.. αν και ήξερα τί είναι το r ομως αναφερόμουν πολύ συγκεκριμένα στο κείμενο που έχω παραθέσει πιο επάνω με το παράδειγμα του σκορπιού...(μήπως ξέρεις κάτι να μου πεις?) πάντως το λινκ με το πινακα είναι πολυ χρήσιμο καθώς και οι πληροφορίες για τις μοίρες..

quote:
Για τα υπόλοιπα
α/ έχεις το σύμβολο του Νοτίου Δεσμού αν αναστρέψεις αυτό του Βορείου (που ήδη ξέρεις) κατα 180 μοίρες



Ευχαριστώ και πάλι για την διευκρίνηση αυτή..

quote:
β/ basis ? Θα μου έκανε μεγάλη έκπληξη αν υπήρχε αυτός ο όρος στην αστρολογία.Ως γνωστόν είναι τελείως αβάσιμη :))))
Ειλικρινά τώρα δεν τον έχω ξανακούσει αυτόν τον όρο.



Πάντως εγώ είπα που το βρήκα...

quote:
γ/δ Κλήρος του πνεύματος και της τύχης.Τα λεγόμενα αραβικά μέρη οι κλήροι.Εδώ μπορείς να βρείς κάποιες πληροφορίες και τον τρόπο υπολογισμού τους.Υπάρχουν πολλά περισσότερα απο δύο όπως μπορείς να δεις.
http://www.noendpress.com/pvachier/arabicparts/index.php



Το σάιτ φαίνεται πολύ καλό αλλά θα μου πάρει κάποιο χρόνο μέχρι να το καταλάβω τελείως...
Το συγκεκριμένο σάιτ αναφέρεται στη γ και στη δ εννοώ spirit και fortune?

quote:
δ/ exaltation=έξαρση.Αυτός είναι τεχνικός όρος.Υποτίθεται ότι κάποιοι πλανήτες σε ορισμένες ζωδιακές θέσεις εκδηλώνουν τα χαρακτηριστικά τους σε με μεγαλύτερη άνεση και αρμονία σε σχέση με κάποιες άλλες τοποθετήσεις,γιατί κατά κάποιο τρόπο το "περιβάλλον" εκεί έχει κάτι το συγγενές και ταιριαστό προς στη φυση τους.Υπάρχουν όμως και άλλοι πολλοί σχετικοί όροι,πχ fall=πτώση το αντίθετο της έξαρσης.

ε/ΜC =Μεσουράνημα,το όποίο στα περισσότερα συστήματα διαίρεσης οίκων αντιστοιχεί με την ακμή του 10ου οίκου.Μαζί με το ASC=Ωροσκόπος τα πιο "ευαίσθητα" σημεία μέσα σε ένα αστρολογικό χάρτη.


Χμ.. ναι ξέρω για την έξαρση... αλλά για το μεσουράνημα χρειάζομαι αρκετά βήματα ακόμα...

Εάν υπάρχουν και άλλες πληροφορίες περιμένω απαντήσεις..

Φιλικά....


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 16:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Ζαντοκ ελπίζω να έλυσες και εσύ τις απορίες σου για το θέμα..

Φιλικά.....

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 19:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα, καλή μου!

Είχα ξεχαστεί και δεν είχα προσέξει ότι μαζευτήκαμε όλοι εδώ...

Στο παράδειγμα που έθεσες υπάρχουν τουλάχιστον δύο διαφορετικές ανάδρομες φάσεις.
Μία κατά την περίοδο όπου ο πλανήτης είχε ήδη μπει στον Σκορπιό, οπότε γύρισε πίσω φαινομενικά τόσο ώστε να μπει πάλι στο Ζυγό και να επιστρέφοντας να ξαναδιανύσει αυτό το κομμάτι και μία κατά την περίοδο που ο πλανήτης είχε μπει στον Τοξότη, οπότε και γύρισε πίσω έχρι τον Σκορπιό. Θα κοιτάξω την "εφημερίδα" μου (το βιβλίο που παρέθεσε ο Mercury) όμως, για να σου δώσω λεπτομέρειες...
Η ανάδρομη πορεία πάντως δεν κρατάει για πολύ (σε σχέση πάντα με την κανονική περιοδική κίνηση του πλανήτη), οπότε το πολύ να γυρίσει μέχρι το προηγούμενο ζώδιο.
Στην προκειμένη περίπτωση π.χ. θα μπορούσε δυνητικά να υπάρχει και τρίτη ανάδρομη φάση μέσα στο ζώδιο του Σκορπιού, οπότε τότε, αν δεν έχεις την "εφημερίδα", η οποία επισημαίνει ακριβώς τις φάσεις, δε θα καταλάβαινες διαφορά...

Έχω την εντύπωση, ότι από τον τρόπο που διατυπώνεις το ερώτημα, μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά περί της ανάδρομης πορείας. Εύχομαι να είναι λάθος η εντύπωσή μου ή τέλως πάντων να βοήθησα να ξεδιαλύνουμε ότι χρειάζεται εδώ.

Αλήθεια, αυτό που σου κέντρισε το ενδιαφέρον έχει να κάνει με το προσωπικό σου ωροσκόπιο ή γενικά; Σε ρωτώ, γιατί ο χάρτης σου πρέπει να δίνει επαρκή στοιχεία, εάν είναι σωστός.

Αν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο, στείλε μου μέιλ...

Τώρα, σχετικά με τα σύμβολα τα βασικά τα έγραψε ο φίλος Mercury.
Μπορούν να λεχθούν πάάάρα πολλά επ' αυτών...
Εγώ δεν είχα καταλάβει ακριβώς το ερώτημα. Είμαι γενικώς στη διάθεσή σου πάντως...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 21:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο παράδειγμα που έθεσες υπάρχουν τουλάχιστον δύο διαφορετικές ανάδρομες φάσεις.
Μία κατά την περίοδο όπου ο πλανήτης είχε ήδη μπει στον Σκορπιό, οπότε γύρισε πίσω φαινομενικά τόσο ώστε να μπει πάλι στο Ζυγό και να επιστρέφοντας να ξαναδιανύσει αυτό το κομμάτι και μία κατά την περίοδο που ο πλανήτης είχε μπει στον Τοξότη, οπότε και γύρισε πίσω έχρι τον Σκορπιό. Θα κοιτάξω την "εφημερίδα" μου (το βιβλίο που παρέθεσε ο Mercury) όμως, για να σου δώσω λεπτομέρειες...


Φίλη Ζαντοκ.. ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις αυτές.. νομίζω πως τώρα κατάλαβα καλύτερα το θέμα της ανάδρομης κίνησης..
Αναμένω για τις λεπτομέρειες...


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 01:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή simori.

*Το φαινόμενο που που περιέγραψε η φίλη Zadok και που μπορεί να αποδοθεί ως εξής

διέλευση πλανήτη σε συγκεκριμένο ζώδιο-->είδοδος στο αμέσως επόμενο-->μετατροπή της ορθόδρομης κίνησης του πλανήτη σε οπισθόδρομη-->επαναφορά του πλανήτη στην προγενέστερη ζωδιακή τοποθέτηση-->επανάκτηση ορθόδρομης κίνησης-->επανείσοδος

είναι κάτι που παρουσιάζεται πολύ συχνά στην κίνηση των πλανητών.Δεν σημειοδοτεί τίποτα ασυνήθιστο τουλάχιστον σε επίπεδο γενέθλιας αστρολογίας.Υπάρχουν εκαντοντάδες άλλα παραδείγματα αντίστοιχα με αυτό που ανέφερες για την κίνηση του Ουρανού την περίοδο 1974/81.Τα μεγάλα χρονικά διαστήματα που χρειάστηκαν για να ολοκληρώσεί αυτή του την κίνηση οφείλονται αποκλειστικά και μόνο στην βραδύτητα της κίνησης του.

*Για το basis.Χωρίς να υπερβάλω θα σου πω οτι υπάρχουν χιλιάδες όροι σε χρήση στην αστρολογία.Παρόλα αυτά θα περίμενα ότι μετά από 15 χρόνια τριβής με το αντικείμενο,κάπου θα είχα ακούσει αυτό το περίφημο basis.Δεν μου θυμίζει τίποτα,τι άλλο να σου πω?Αλλά επειδή έχω αρχίσει να γερνάω,βοήθα και εσύ λίγο την κατάσταση.Βλεπεις σε ένα χάρτη.Πού είναι τοποθετημένο αυτό το basis? Μέσα στον ζωδιακό κύκλο? Στην περιφέρεια του? Έχει κάποια αρίθμηση? Είναι σε κάποιο πινακάκι κάτω απο τον κύκλο?

*Αραβικοί κλήροι.Είπα ότι υπάρχουν πάρα πολλοί.Τώρα αν ενδιαφέρεσαι κυρίως για αυτούς του πνεύματος και της τύχης δες και αυτή τη σελίδα.

http://www.astrologycom.com/parts.html

Τώρα σε περίπτωση που θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά με το αντικείμενο,και επειδή από το λογότυπο σου συμπεραίνω ότι εκτιμάς την έννοια της πείρας,έχω να σου δώσω μια συμβουλή.Ξέχνα τις ανάδρομες κινήσεις,τους δεσμούς,τα αραβικά σημεία,τις εξάρσεις,και το μεσουράνημα,και ασχολήσου με τα ουσιώδη.Συμβολική πλανητών και ζωδιακών θέσεων, γωνίες πλανητών (όψεις),και οικοθεσία.Αυτά είναι το 90% της αστρολογίας.Γιατί ακόμα και αν αποκτήσεις τέλεια γνώση για την ανάδρομη κίνηση των πλανητών,θα είναι μια γνώση ξεκάρφωτη,που θα πάει σίγουρα χαμένη, μη όντας ενταγμένη σε ένα βασικό πλαίσιο γνώσεων.


Αυτό το βιβλίο είναι ότι καλύτερο υπαρχει για την αστρολογία στην Ελληνική αγορά αυτή τη στιγμή.Υπάρχει και μεταφρασμένο στα Ελληνικά απο τις εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος"

Καλή συνέχεια...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 04:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα σε περίπτωση που θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά με το αντικείμενο,και επειδή από το λογότυπο σου συμπεραίνω ότι εκτιμάς την έννοια της πείρας,έχω να σου δώσω μια συμβουλή.Ξέχνα τις ανάδρομες κινήσεις,τους δεσμούς,τα αραβικά σημεία,τις εξάρσεις,και το μεσουράνημα,και ασχολήσου με τα ουσιώδη.Συμβολική πλανητών και ζωδιακών θέσεων, γωνίες πλανητών (όψεις),και οικοθεσία.Αυτά είναι το 90% της αστρολογίας.Γιατί ακόμα και αν αποκτήσεις τέλεια γνώση για την ανάδρομη κίνηση των πλανητών,θα είναι μια γνώση ξεκάρφωτη,που θα πάει σίγουρα χαμένη, μη όντας ενταγμένη σε ένα βασικό πλαίσιο γνώσεων.



Αυτό το κάνω ήδη φίλε Mercury και νομίζω πως είμαι σε καλό δρόμο.. ευχαριστώ πάντως για την συμβουλή σου... και γενικά για όλες τις πληροφορίες που έχεις παραθέσει, και για το βιβλίο..πιστεύω πως θα μου χρειαστεί γιατί αυτό που έχω είναι μεν πολύ καλό.. αλλά δεν αναφέρεται καθόλου στις όψεις και στους οίκους..
Για το basis δεν μπορώ να μπω σε λεπτομέρειες αυτή την στιγμή μιας και δεν έχω στην κατοχή τον χάρτη.. Θα προβώ σε λεπτομερειες μόλις τον έχω..

Φιλικά...


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
astroman
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 11:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astroman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θέλω να πω ότι με τα βιβλία μαθαίνεις τελικά λίγα πράγματα. Ουσιαστικά πιστέυω μαθαίνεις καλύτερα άμα πας σε μια σχολή, άμα ψάξεις στο internet ή κάνεις διάφορα ωροσκόπια μόνος σου και δεις τι γίνεται. Απαραίτητο επίσης είναι ένα πρόγραμμα αστρολογίας. Όσο αφορά τις ερωτήσεις ο βόρειος δεσμός της σελήνης που μοιάζει με το σύμβολο του Λέοντα είναι το σημείο που τέμνει η τροχιά της σελήνης της εκλειπτική του ήλιου, και βέβαια την κόβει και στο αντιδιαμετρικό σημείο που είναι ο νότιος δεσμός και συμβολίζεται με το ανάποδο σημείο του βόρειου. Αστρολογικά ο βόρειος δεσμός δείχνει το σκοπό που έχεις στην ζωή σου, τι πρέπει να κάνεις και ο νότιος τα κατάλοιπα από προηγούμενες ζωές. Αυτό βέβαια δεν το δέχονται όλοι οι αστρολόγοι. Από τους ανάδρομους πλανήτες μεγαλύτερη σημασία έχει ο Ερμής και κυρίως σαν transit όπου αυτή η περίοδος πρέπει να αποφεύγεται για συμφωνίες, αγορές συσκευών, επισκευές, γνωριμίες κλπ. Απλά παρατηρείστε τι συμβαίνει αυτή την περίοδο. Έχω άπειρα προσωπικά παραδείγματα. Ο Άρης και η Αφροδίτη πάλι ανάδρομοι έχουν σημαντικό ρόλο αλλά χρειάζεται να επεκταθώ πολύ. Οι διάφοροι κλήροι πάλι έχουν παραδοσιακή σημασία και βγαίνουν από προσθαφαιρέσεις πλανητών ή και ωροσκόπου με σημαντικότερους της τύχης (fortune) και της απώλειας ή δίνης (vortex). Ένα πολύ καλό και freeware πρόγραμμα αστρολογίας που κάνει τα πάντα είναι το astrolog 5.41G. Προτείνω να το κατεβάσετε και να ασχοληθείτε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1210938
Maintained by Digital Alchemy