ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Αριθμολογία-Αριθμοσοφία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2002, 13:20:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας, παιδιά.

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια καλά βιβλία για την αριθμολογία, την αριθμοσοφία καθώς και εκλαικευμένα επιστημονικά βιβλία γύρω από τα μυστήρια των αριθμών και των μαθηματικών.

Κάποιο ή κάποια βιβλία που σας άρεσαν.

Ευχαριστώ.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2002, 14:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε Thoth!
Βιβλία γύρω από το αντικείμενο που ψάχνεις,δεν ξέρω αν υπάρχουν πολλά.ΌΜΩΣ ρίξε τη ματιά σου στα βιβλία του έλληνα μαθηματικού Λευτέρη Αργυρόπουλου.Περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν σε άρθρα που έχουν <<ανέβει>> στη σελίδα και στο θέμα <<μαγικός αριθμός 7>>.
http://www.esoterica.gr/forumS/topic.asp?TOPIC_ID=201&whichpage=2&ARCHIVE=

Ελπίζω να βρείς αυτό που ψάχνεις!!Σε χαιρετώ,ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Binational
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2002, 15:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Binational  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλτατε toth …

«Η Ελληνική Καμπάλα» … δεν θυμάμαι ούτε συγγραφέα (ξένος είναι) ούτε έκδοτη (το έχω δανείσει και χάσει … ) είναι αρκετά καλό και εκλαϊκευμένο.

«Οι μεγάλη μύστες» του Ed. Schure έχουν αρκετές πληροφορίες.

Ο Μουράβιεφ (ορθογραφία???) στην τρίτομη «Γνώση» επίσης δίνει πολλές πληροφορίες.


Πίστευε και μη, … ερεύνα !

Edited by - Binational on 18/09/2002 15:08:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Binational
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2002, 17:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Binational  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε toth

Αυτό είναι ένα παράδειγμα της «γοητείας» του Ελληνικού Αλφάβητου … το οποίο είναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ και φυσικά δεν ανήκει αποκλειστικά σε εμάς τους ελλαδήτες …

Ερώτηση:
3729 = ΠΟΙΑ Η ΔΥΝΑΜΙΣ - ΘΕΙΟΝ ΠΝΕΥΜΑ - Η ΕΝΩΣΑΣΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟΝ ?

Απαντήσεις:
3729 = ΝΟΥΣ - Η ΗΛΕΚΤΡΟΧΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ

3729 = 24 ΦΟΡΤΙΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΗΣ

3729 = 17 ΣΥΜΦΩΝΑ – 7 ΦΩΝΗΕΝΤΑ

(Δίδεται απάντηση και στο ποσά γράμματα τελικά έχει / είχε το «ιερό» αλφάβητο … )

3729 = ΓΝΩΣΙΣ – ΔΥΝΑΜΙΣ – ΘΕΛΗΣΙΣ – ΕΝΕΡΓΕΙΑ – Η ΘΕΙΑ ΣΥΝΕΙΔΗΣΙΣ


Παρεμπίπτοντος …

720 = ΘΕΙΟΝ ΠΝΕΥΜΑ = ΝΟΥΣ


Λένε πως τα μάτια είναι οι καθρέπτες της ψυχής … ο λόγος όμως είναι η ρίζα της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2002, 20:18:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΗΟΤΗ κοίταξε το ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΚΟ του Πλάτωνα. ΙΩΑΝΝΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2002, 09:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILE thoth.

YPARXOUN POLLA BIBLIA GYRO APO THN ARITHMOLOGIA KAI KAT' EPEKTASEI GIA TOUS ARITHMOUS.

BEBAIA <<μαγικός αριθμός 7>> THS Darkangel_78 KAI το ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΚΟ POU ANAFERH H IWANNA NOMIZW PWS EINAI MIA KALH ARXH.

BEBAIA MESW THS KABBALA BOREIS NA BREIS POLLA STOIXEIA ME TO BIBLIO GEMATRIA.

ALLA YPARXEI ENAS KINDYNOS NA PAREIS POLLA BIBLIA POU PROSPATHOUN
NA VGALOUN SXESEI LEXEWN KAI ARITHMWN KAI OPOU DEN TOUS BAGAINEI BAZOUN PROTASH.

BEBAIA AYTO TO LEW NA EISAI POLY PROSEKTIKOS STA BIBLIA.

**ASFALWS KAI YPARXEI SXESEI LEXEWN KAI ARITHMWN**

DIAFORETIKH ARITMISH DINOUN STA ELLHNIKA GRAMMATA DIAFORETIKH STA AGGLIKA KAI DIAFORETIKH STA EBRAIKA.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2002, 14:03:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βιβλιο 'ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΑ' του W.WESTCKOTT,απο τον Πυρινο Κοσμο,'Τα Θεολογουμενα της Αριθμητικης' του ΙΑΜΒΛΙΧΟΥ,απο το ΙΔΕΟΘΕΑΤΡΟ,το '777' του Α.ΚΡΟΟΥΛΥ,απο τον S.WISER...

serpentpanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2002, 13:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς Binational:
να ένα ακόμη παράδειγμα αυτής της "γοητείας"

(αντιγράφω απόσπασμα του Υπερίωνα από άλλο φόρουμ)

....

Με βάση τα παραπάνω για να δούμε τι σημαίνει 666 :

ΙΗΣΟΥΣ : 888 = 6
ΣΑΤΑΝΑΣ : 753 = 6
ΕΚΚΛΗΣΙΑ: 294 = 6

Δηλαδή τελικά ο ΙΗΣΟΥΣ είναι ο ΣΑΤΑΝΑΣ, ο οποίος δρα μέσω της ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ;;;;;;;

Ποιο είναι το πραγματικό όνομα του Σατανά;

ΙΗΣΟΥΣ + ΣΑΤΑΝΑΣ + ΕΚΚΛΗΣΙΑ = 6 + 6 + 6 = 18 = 1 + 8 = 9
ΓΙΑΧΒΕ : 621 = 9
ΔΙΑΒΟΛΟΣ: 387 = 9

Έτσι, ο ΓΙΑΧΒΕ (9) ή ΔΙΑΒΟΛΟΣ (9), δηλ. αυτός που διαβάλλει, με προσωπείο τον ΙΗΣΟΥ και τον
ΣΑΤΑΝΑ επιβλήθηκε στον Κόσμο μέσω της ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ (λογικό ε ;;;;;)

Και πως επιβλήθηκε ο ΓΙΑΧΒΕ ή ΔΙΑΒΟΛΟΣ στον Κόσμο;

ΔΥΙΣΜΟΣ : 924 = 6
ΣΚΕΨΗ : 933 = 6

Έτσι, ο ΓΙΑΧΒΕ (9) ή ΔΙΑΒΟΛΟΣ (9) με προσωπείο τον ΙΗΣΟΥ (6) και τον ΣΑΤΑΝΑ (6) επιβλήθηκε στον Κόσμο μέσω της ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ (6) επιβάλλοντας τον ΔΥΪΣΜΟ (6) στην ανθρώπινη ΣΚΕΨΗ (6).

Με ποιον τρόπο ο ΓΙΑΧΒΕ ή ΔΙΑΒΟΛΟΣ επέβαλλε τον Δυϊσμό στην ανθρώπινη σκέψη;

ΠΑΥΛΟΣ: 781=7
ΙΣΑΠΟΣΤΟΛΟΣ: 1231=7
ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ: 3085=7
ΜΙΣΟΣ: 520=7
ΑΝΤΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ: 2509 = 7
ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΨΕΜΑ: 2788 = 7

Ο ΠΑΥΛΟΣ (7), ο ΙΣΑΠΟΣΤΟΛΟΣ (7), ο ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ (7) έσπειρε το ΜΙΣΟΣ (7) μεταξύ των ανθρώπων ΑΝΤΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ (7) και ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΨΕΜΑ (7).

Σε τι συνίστατο αυτό το ψέμα του Παύλου;

ΨΕΜΑ: 746 = 8
ΜΟΝΟΘΕΙΣΜΟΣ: 764=8
ΘΗΡΙΟ: 197 = 8

Το ΨΕΜΑ (8) του Παύλου είναι ο ΜΟΝΟΘΕΪΣΜΟΣ (8) και το ΘΗΡΙΟ (8) της Αποκάλυψης.

Είναι αλήθεια τα παραπάνω; Ας επιχειρήσουμε να τα επαληθεύσουμε ή να τα απορρίψουμε:

ΕΒΡΑΙΟΣ: 388=1
ΑΒΡΑΑΜ: 145=1
ΜΩΥΣΗΣ: 1648=1
ΑΔΑΜ: 46=1
ΕΥΑ: 406=1
ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ: 2368=1

Δηλαδή: ΕΒΡΑΙΟΣ = ΑΒΡΑΑΜ = ΜΩΥΣΗΣ = ΑΔΑΜ = ΕΥΑ = ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ

Ήταν ο Αβραάμ και ο Μωϋσής Εβραίοι; Σαφώς και ήταν.
Ήταν ο Ιησούς Χριστός Εβραίος; Σαφώς και ήταν.
Ήταν ο Αδάμ και η Εύα Εβραίοι: Σαφώς και ήταν.

Άρα η μέθοδος ερμηνείας μας αποδεικνύεται. Για να δούμε τώρα μ’ αυτήν τη μέθοδο, την ορθότητα της οποίας επαληθεύσαμε αμέσως παραπάνω, ποιος άλλος είναι Εβραίος:

ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ: 1243=1
ΠΑΤΡΙΣ – ΘΡΗΣΚΕΙΑ – ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ: 1288 = 1

Έτσι, ο ΕΒΡΑΙΟΣ (1) ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ (1) επιδιώκει να προωθήσει στην Ελλάδα τα εβραϊκά, δηλ. διαβολικά, σατανικά, δηλ. χριστιανικά συμφέροντα σύμφωνα με το ΠΑΤΡΙΣ – ΘΡΗΣΚΕΙΑ – ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ (1).

Ποια είναι η λύση:

ΘΕΟΣ: 284 = 5
ΔΩΔΕΚΑΘΕΟΝ: 968 = 5
ΠΑΝ : 131 = 5
ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ: 1841 = 5
ΕΛΛΑΣ: 266 = 5
ΑΓΑΠΗΣ: 293 = 5

Η λύση είναι ο πραγματικός ΘΕΟΣ (5), που ταυτίζεται με την έννοια της ΑΓΑΠΗΣ (5), δηλ. το ΔΩΔΕΚΑΘΕΟΝ (5), ο ΠΑΝ (5), ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ (5) για τους πιστούς του Χριστού – Σατανά, με μια λέξη η ΕΛΛΑΣ (5).

Χριστιανοί, πιστοί του Διαβόλου - Γιαχβέ, του Εβραίου Σατανά – Χριστού, απόγονοι των Εβραίων Αδάμ, Εύας, Αβραάμ και Μωϋσή, που σπείρατε το Μίσος στην ανθρωπότητα μέσω του Παύλου, αντιστρέφοντας την αλήθεια και δημιουργώντας ένα ψέμα, τον Μονοθεϊσμό, όσο κι αν προσπαθείτε μέσω του Εβραίου Καρατζαφέρη να επαναφέρετε την σατανική ιδεολογία της Πατρίδας – Θρησκείας – Οικογένειας, δεν θα τα καταφέρετε. Η Ελλάς, η Αγάπη, ο πραγματικός Θεός, ο Πάνας,
το Δωδεκάθεον είναι εδώ.

Ένας εξίσου "παράλογος", όπως η παράλογη θρησκεία σας._

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2002, 13:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI GEIA SAS

FILE dix THA EITHELA TON ARITHMOLOGIKO PINAKA POU EKANES TIS ANAFORES SOU KAI EBGALES TA ATHRISMATA.

EAN EINAI AYTO DYNATON.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2002, 13:32:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Ο ΣΟΦΟΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΟΗΤΟΣ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2002, 14:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU KALHSPERA SAS KAI PALI.

AGAPHTE FILE PLWTINO.

MALLON H APANDISH GIA EMENA EINAI POU EDWSES.

quote:
Ο ΣΟΦΟΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΟΗΤΟΣ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ

NOMIZW PWS LIGH EYGENIA KAI SEBASMOS STOU OMILHTES DEN EINAI KAKO.

KAI FILE PLOTINO THA EITHELA NA SYBLHROSW PWS KANEIS DEN EXEI PAREI
THN SOFIA GIA APOKLISTIKOTHTA.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2002, 14:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AvatarGr κατ'αρχάς δεν είναι δικό μου το κείμενο, όπως έγραψα είναι αντιγραφή από άλλο φόρουμ (ο Υπερίων το έγραψε)

Α = 1
Β = 2
Γ = 3
Δ = 4
Ε = 5
F = 6 (δίγαμμα)
ς΄= 6 (στίγμα)
Ζ = 7
Η = 8
Θ = 9
Ι = 10
Κ = 20
Λ = 30
Μ = 40
Ν = 50
Ξ = 60
Ο = 70
Π = 80
Q = 90 (κόππα)
Ρ = 100
Σ = 200
Τ = 300
Υ = 400
Φ = 500
Χ = 600
Ψ = 700
Ω = 800
π = 900 (σαμπί, το π ανεστραμμένο κατά 45 μοίρες).

Δίγαμμα (F), Κόππα (Q) και Σαμπί δεν χρησιμοποιούνται πια. Ενώ το Στίγμα (S΄) έχει αντικατασταθεί από το ΣΤ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2002, 14:40:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EΠίσης υπάρχει κι ένα σχετικό άρθρο σε σελίδα Ελλήνων Εθνικών με τίτλο
"Η Απατεωνιά της «Αριθμολογίας» των Μονοθεϊστών"
http://www.ysee.gr/html/zt_arithm.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2002, 15:58:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά.

Ο "Πλωτίνος" έκανε ένα σύντομο αλλά καλό σχόλιο. Για να τον συμπληρώσω θα έλεγα ένα ακόμη ρητό "Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την άγνοια".

Φίλε μου Dix. Μέσα στην προσπάθεια σου να αντιμετωπίσεις ιδεολογικά τον Χριστιανισμό, νομίζω ότι έκανες κακό στην Ελληνική Μεταφυσική και στη Πυθαγορική Σκέψη.

Οι αριθμολογικές εξισώσεις που παρέθεσες, νομίζεις ότι γελοιοποιούν την αρχαία ελλληνική επιστήμη της Αριθμοσοφίας; Αντίθετα την κάνουν πιο δύνατή γιατί αποδεικνύουν πόσο σημαντική και βαθιά ήταν. Η κακή και διαστεβλωμένη χρήση της που φαίνεται από τις εξισώσεις που παραθέτεις δεν μειώνουν την σοφία της αλλά μας βοηθούν να καταλάβουμε ότι η σοφία ποτέ δεν ήταν επιφανειακή.

Μία σειρά από αρχαίες πηγές μας πληροφορούν ότι οι Πυθαγόρειοι αλλά και οι Πλατωνικοί είχαν ως ένα από τα ανώτερά τους μαθήματα την σχέση λέξεων και αριθμών και την θεωρούσαν μία απόκρυφη επιστήμη. Όταν οι Πυθαγόρειοι ορκίζονταν στην Ψυχή τους που είναι μία Τετρακτύς νομίζεις ότι ήταν απατεώνες ή ηλίθιοι;

Η αριθμοσοφία δεν ήταν βέβαια αυτή η "κατινίστικη" μέθοδος που ίσως και δίκαια, την θεωρείς ως πραγματική αλλά μία μέθοδος που μόνο ψίχουλά της έχουμε σήμερα.

Ας μην παίζουμε με αυτές τις ιδέες και με αυτήν την αρχαία μυστηριακή παράδοση. Αν κάποιοι άλλοι το κάνουν ας τους αφήσουμε να "κοκορεύονται" μέσα στην απλοϊκότητά τους και ας μην τους αναγορεύουμε ως εκπροσώπους ή συνεχιστές αυτής της αρχαίας Πύλης της οποίας χάσαμε τα κλειδιά της. Σαν τον Χότζα στην Σουφική παραβολή, δυστυχώς, ψάχνουμε να βρούμε το χαμένο μας κλειδί όχι εκεί που το χάσαμε γιατί εκεί έχει σκοτάδι αλλά κάτω από το σίγουρο φως των δαυλών.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2002, 16:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλς ΑΒΑΤΑΡ, δεν κατάλαβες καλά. Ο καλός όμως φίλος Thoth κατάλαβε... Συμφωνώ απολύτα με αυτά που σχολίασε, στην μικρή παρέμβαση μου. Όσο για το εάν σέβομαι τους συνομιλητές μου, ελπιζω να κρίνομαι για την μέχρι σήμερα παρουσία μου στα forum... Είμαι ο τελευταίος που θα διεκδικούσα γνώση και σοφία, απλά είναι κρίμα να υποδεικνείεται λάθος δρόμος σε κάποιον που "διψά" για γνωση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Binational
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2002, 16:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Binational  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι της σοφίας,

Toth … με πρόλαβες!!! Μέχρι να συντάξω, γράψω και διορθώσω την απάντηση μου στο Word … εσύ τα είπες ΟΛΑ. …Εύγε! Μένει μόνο μια μικρή λεπτομέρεια …

Dix, επέτρεψε μου να διαφωνήσω με τον πίνακα αντιστοίχισης του Ελληνικού Αλφάβητου με τους Αριθμούς που ανάρτησες.

Εάν ψάξεις λίγο μόνος σου και βγάλεις έστω και για λίγο τις παρωπίδες του «Νέο-Εθνικού» (χωρίς παρεξήγηση) θα διαπιστώσεις πως ο Πυθαγόρας και οι αρχαίοι φιλόσοφοι στην συντριπτική πλειοψηφία τους ΔΕΝ χρησιμοποιούσαν κανένα από τα παρακάτω γράμματα.

F = 6 (δίγαμμα)
ς΄= 6 (στίγμα)
Q = 90 (κόππα)
π = 900 (σαμπί, το π ανεστραμμένο κατά 45 μοίρες).

Μήπως από αυτό μπορούμε να συμπεράνουμε ότι δεν ήξεραν τους «αριθμούς» 6, 90 & 900?
Η μήπως υπάρχει κάποιος άλλος λόγος?
Μήπως ΔΕΝ σκεφτόντουσαν με τον «ρασιοναλιστικό» τρόπο που σκεφτόμαστε εμείς?

Έχω την εντύπωση ότι εάν δεν σταματήσουμε να «τεμαχίζουμε» και να απομονώνουμε της πληροφορίες … δεν θα μπορέσουμε ΠΟΤΕ έστω και να οσμιστούμε την γνώση τον Αρχαίων!

Λένε πως τα μάτια είναι οι καθρέπτες της ψυχής … ο λόγος όμως είναι η ρίζα της.

Edited by - Binational on 31/10/2002 16:34:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2002, 16:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο διάλογος πρέπει να είναι γενναίος, καθαρός, δυνατός, ευγενικός.

Αν καμιά φορά νομίζουμε ότι θιγόμαστε, στο όνομα του διαλόγου, θα πρέπει να τείνουμε να το... παραβλέπουμε ή τουλάχιστον να θυμόμαστε ότι η αλήθεια δεν είναι ένα φυτό που έχει ρίζες σε αυτόν τον κόσμο...

Ούτε ο Πλωτίνος, νομίζω, ούτε εγώ θέλαμε να θίξουμε κάποιον, ειδικά τους δύο πάρα πολύ καλούς και αναντικατάστατους φίλους μας, τον Dix και τον Avatargr

Και αν καμία φορά ψιλοτσουγκρίζουμε ας είναι το τσούγκρισμά μας, σαν των πασχαλινών (Dix μην με αποπάρεις) αυγών... χαρμόσυνο και αναστάσιμο

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2002, 17:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά η ρήση "όταν ανακατεύεσαι με τα πίτουρα σε τρώνε οι κότες" είναι ορθότατη

Παίδες το απόσπασμα δεν είναι δικό μου και σκοπός του δεν είναι να γελοιοποιήσει ούτε κατά διάνοια την Πυθαγόρια παράδοση (που όπως αναφέρεις ορθώς φίλε Θωθ έχουμε χάσει τα κλειδιά της) αλλά την χριστιανική παραλλαγή της σάν δήθεν αριθμοσοφία ή αριθμολογία .. αυτή εγώ θεωρώ σαν κατινίστικη και έως του γελοίου απλή στη σύλληψή της !

Επαναλαμβάνω ότι η αριθμολογία για την οποία μιλάμε ουδεμία σχέση έχει με την Πυθαγόρια επιστήμη των αριθμών.

Νομίζω ότι το παράδειγμα του φίλου Υπερίωνα είναι χαρακτηριστικό για το πως μπορούμε να φέρουμε τα αποτελέσματα που θέλουμε, σύμφωνα με αυτή την απλοική συσχέτιση αλφαρίθμων, με την χρησιμοποίηση των "κατάλληλων" λέξεων ...

Υ.Γ. ιστορικώς η πρώτη νύξη τέτοιας συσχετίσως αριθμών και γραμμάτων έγινε στους μεταελληνιστικούς χρόνους στην Αίγυπτο. Ουδέποτε όμως αναφέρεται από κανέναν και πουθενά στην Ελληνική γραμματεία τέτοια σχέση. Επίσης είναι παράλογος συλλογισμός διότι το Ελληνικό αλφάβητο διέφερε από περιοχή σε περιοχή (ελάχιστα αλλά ικανά για να μην ισχύει αυτό το απλοικό σύστημα) και το ίδιο το αλφάβητο εξελισόταν με τον καιρό (άρχισε από το προ-αιγειακό/πελασγικό μέχρι το αττικό).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2002, 17:07:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Binational, αντί να μου λες τι χρησιμοποιούσαν και τι όχι οι Πυθαγόρειοι θα προτιμούσα να μου αναλύσεις το σκεπτικό σου ή την πεποίθησή σου πάνω σε αυτό το θέμα παραθέτοντας βέβαια και τις πηγές των στοιχείων σου για να ξέρω τι ρωτάς για να σου απαντήσω.

Στα περί "τεμαχισμού" συμφωνώ απόλυτα η εθνική Παράδοση είναι ένα σύνολο γνώσης, σοφίας, αξιών, ηθών, Κοσμοθεώρησης και πολιτισμού και ως σύνολο προσφέρει το άπλετο Φως του !!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2002, 13:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHMERA FILOI MOU.

FILE DIX EYXARISTW GIA TON PINAKA POU MOU ESTEILES.

FILE THOTH OPWS PANDA POLY EXEIS ENA KALO PNEYMA ME AYTO POU EXEIS STHN APANDHSH SOU.

quote:
Και αν καμία φορά ψιλοτσουγκρίζουμε ας είναι το τσούγκρισμά μας, σαν των πασχαλινών (Dix μην με αποπάρεις) αυγών... χαρμόσυνο και αναστάσιμο


ISWS FILE PLWTINO NA KATALABA LATHOS.
EYXARISTW FILOI MOU .....
PANDA DIDASKOMAI.....

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Artemis34
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2002, 17:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Artemis34  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Yparxei kai ena tritomo polu endiaferon to "Ydroxoos" toy Panagiwth Traianoy poy anaferetai ari8mosofika kai analuei me ton idio tropo Kaini Dia8iki kai Omirika Epi. Einai pragmatika endiaferon to ti mporeis na breis ekei mesa. Ari8mologika pigainei

1 2 3 4 5 6 7 8 9
a b g d e z h 8 i
k l m n j o p r s
t y f x c w s

opou j einai to ks opoy c to ps to teleytaio s einai to teliko.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2002, 19:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσορίζω την Artemis34 και την ευχαριστώ που το πρώτο μήνυμά της το αφιέρωσε στο να μου απαντήσει στην ερώτησή μου.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα προσπαθήσω να βρω το βιβλίο για να το μελετήσω. Μέχρι τότε μπορείς να μας δώσεις και κάποιες άλλες πληροφορίες για το τι ιδιαίτερο και ξεχωριστό περιέχει αυτό το βιβλίο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2002, 00:49:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΘΕΟΣ: 284 = 5
ΔΩΔΕΚΑΘΕΟΝ: 968 = 5
ΠΑΝ : 131 = 5
ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ: 1841 = 5
ΕΛΛΑΣ: 266 = 5
ΑΓΑΠΗΣ: 293 = 5
........

Αγαπητοί φίλοι,

Έχω συναντήσει συχνά τέτοια παραδείγματα (επέλεξα το απόσπασμα στην τύχη). Αν κατάλαβα καλά, με αυτό τον τρόπο ανάγονται όλες οι λέξεις και φράσεις και συνδυασμοί λέξεων σε 9!!!! κατηγορίες. Δεδομένου του πλούτου και της πολυπλοκότητας της ελληνικής γλώσσας έχουμε έτσι δημιουργήσει εννέα πίνακες εκατομμυρίων επιλογών για να μη πω απείρων ψευδοσυσχετισμών από τους οποίους μπορούμε με την άνεσή μας να ισχυριστούμε ότι μας βολεύει.

Όπως η απόλυτη ακρίβεια της επιστήμης των αριθμών επιβάλει, σκέπτομαι, ότι πριν συσχετίσουμε αριθμούς με γράμματα και πολύ περισσότερο με λέξεις και έννοιες θα πρέπει να έχουμε στα χέρια μας το λεξικό του ΣΧΕΔΙΑΣΤΗ της ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΗΣ ρίζας-γλώσσας και τους αλγόριθμους ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ. Ας μην ξεχνάμε επίσης το θέμα του ΗΧΟΥ και της ΔΟΝΗΣΗΣ που μεταφέρουν οι λέξεις το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι υψηλότερης σημασίας από τους χαρακτήρες γραφής. Υπάρχει κάποιο σφάλμα στη συλλογιστική μου που δεν αντιλαμβάνομαι; Γιατί βλέπω αρκετούς (και δεν μιλάω για το φόρουμ) που ασχολούνται συνέχεια με τέτοιας μορφής αποκωδικοποιήσεις και ερμηνείες και είτε εγώ έχω αρχίσει να χάνω τη νοημοσύνη μου και δεν βλέπω το προφανές είτε χτύπησα σε κάποιο ντουλάπι=941=5 (ερμάριο=326=2, ωχ τι έπαθα...)και το έχω ξεχάσει...

(Δεν υπάρχει κανένα ανθρωπάκι με επιδέσμους για τις πρώτες βοήθειες; )

Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Artemis34
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2002, 19:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Artemis34  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε thoth, συγνώμη που άργησα να απαντήσω. Προσπάθησα και πριν λίγες μέρες αλλά λόγω λάθος password εν τέλει σβήστηκε το μήνυμα που με τόσο κόπο έγραψα κι όπως καταλαβαίνεις συγχύστηκα. Δεύτερη και τελευταία προσπάθεια αφού φρόντισα να το γράψω στο word. Δεν την ξαναπατάω!
Λοιπόν, πρόκειται για 3 τόμους. Ο 1ος αναφέρεται α)θεωρία των αριθμών, β)λέξεις και αριθμοί, γ) Καινή Διαθήκη. Ο 2ος α)Μυστικό Σχέδιο, β)Πυραμίδες και ο 3ος α)Ιωάννου Αποκάλυψις, β)Ομηρικά Έπη.
Για να κάνω μια διαφοροποίηση που θεωρώ απαραίτητη για όσους δεν το ξέρουν η αριθμολογία και η αριθμοσοφία είναι δυο διαφορετικές αλλά αλληλένδετες έννοιες.
Η αριθμολογία είναι η αρθμολόγιση των λέξεων σύμφωνα με τον παραπάνω πίνακα που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα. Η αριθμοσοφία είναι όταν μετά την αριθμολόγιση των λέξεων αυτές συνθέτουν πρόταση που βγάζει νόημα. Αριθμολογικά υποστηρίζονται όλες οι γλώσσες. Αριθμοσοφικά μόνο η ελληνική κι αυτός είναι ένας λόγος που οι καινούργιοι υπολογιστές θα έχουν βάση τα αρχαία ελληνικά. Οι έννοιες αυτές είναι αποδεδειγμένες. Δεν μιλάμε για κάτι άσχετο, φανταστικό αλλά για κάτι απτό και πραγματικό. Ο τρόπος αυτός χρησιμοποιείται όσο κι αν ορισμένοι θέλουν να μειώσουν την σημαντικότητά του.
Η σημασία των αριθμών έχει αρχαίες ρίζες και μ αυτήν ασχολήθηκαν πολλοί φιλόσοφοι μεταξύ αυτών και ο Πυθαγόρας, που πίστευαν ότι μέσα στους αριθμούς και την σχέση που έχουν μεταξύ τους κρύβεται η ουσία των όντων και η δομή του κόσμου. Κατά τον Πυθαγόρα και τους μαθητές του ο αριθμός 7 ήταν ο αειπάρθενος αριθμός κι αυτό, γιατί περιλαμβάνει τους δυο τέλειους αριθμούς 3 και 4 και μέσα στα πλαίσια της δεκάδας ούτε διαιρείται ούτε πολλαπλασιάζεται. Ο ίδιος αριθμός είναι και ο κύριος στην Αποκάλυψη.
Ποιο συγκεκριμένα για να σου δώσω περίπου να καταλάβεις τι περίπου περιέχει το βιβλίο λέει σε κάποιο σημείο.
«Στο νόμο των Ιουδαίων είναι γραμμένο:’Εγώ είπα, είσθε Θεοί’. Αυτό σημαίνει ότι ο Θεός βοηθά τους ανθρώπους να γίνουν Θεοί. Όμως πριν την γενική Θέωση όλων των ανθρώπων, λόγω του θεϊκού ενδιαφέροντος για όλους, κάποιοι έχουν θεωθεί. Αυτοί είναι εκείνοι που στέκονταν πάνω στο Όρος Σιών=28, δηλαδή Άνωθεν=28. Το χαρακτηριστικό τους είναι ότι είναι Άμωμοι=28 δηλαδή Θεοί=28. Αυτοί βοηθούν το Αρνίον, το ακολουθούν και είναι Εργάται=28. Ο Χριστός πολύ συχνά κατακρίνει τους Ιουδαίους, για αυτά που διδάσκουν και λένε. Όλα αυτά τα χαρακτηρίζει προϊόντα της καρδιάς. Η καρδιά όμως είναι γεμάτη με Αίμα=14. Αυτό το 14 έχει σχέση με την καταγωγή των Ιουδαίων μέχρι και την έλευση του Χριστού. Είναι 3 ομάδες γενιών από 14 γενιές η κάθε μια. 3*14= 42 =Ιησούς.»
Στο μέρος που αναφέρεται Λέξεις και αριθμοί έχει περασμένες όλες τις λέξεις της Αποκάλυψης και των Ομηρικών Επών στους αριθμούς που αναλογούν.
Στον αριθμό 1 που συγκαταλέγει και τους αριθμούς 10,19,28,37,47,55,64,73,82,και 91 καθώς το άθροισμα αυτών βγάζει 1 περιέχει λέξεις όπως
10= Αλλάχ, Γη, Γλαύκα, Ήττα
19=Αγάπη, Βαβυλών, Βάτος, Βούς, Γράμμα, Δάφνη, Ελλάς, Ζωή, Θήλυ, Νύμφη, Φύλακας…….
28= Αγαθός, Αιγέας, Ακόντιο, Άλκηστη, Αμπελών…..Κολχοί…Δήλος, Μναι δέκα,
Μύθος…….
Και πάει λέγοντας, δεν μπορώ να τα γράψω όλα. Το ίδιο κάνει και με τους υπόλοιπους αριθμούς. ¨΄Όταν τελειώνει μ αυτήν την έρευνα αρχίζει και αριθμοσοφεί δηλαδή συγχέει τις έννοιες μεταξύ τους βγάζοντας ένα νόημα που ειλικρινά δημιουργεί κατάπληξη.
Γενικώς πρόκειται για ερευνητικά βιβλία πάνω στο θέμα που αναφέρεσαι, για μια εξαιρετική δουλειά που είτε είναι αληθινή είτε όχι είναι μοναδική στο είδος.
Ο 1ος τόμος είναι 542 σελίδες ο 2ος 333 και ο 3ος 544. Όπως καταλαβαίνεις είναι τεράστιο έργο και θα πρέπει να έχεις όρεξη για μελέτη γιατί περί αυτού πρόκειται. Αλλά αν την έχεις δεν θα καταλάβεις πότε θα κλείνεις τον ένα τόμο και θα ανοίγεις τον άλλο. Έμενα προσωπικά με βοήθησαν πάρα πολύ και με κάνουν να βλέπω τον κόσμο με διαφορετικά μάτια. Σου προτείνω να το διυλίσεις και να το κρίνεις σύμφωνα με τα δικά σου δεδομένα.
Τέλος θέλω να αναφερθώ στο ότι, κάτι το όποίο δεν το καταλαβαίνουμε ή δεν το χωράει το μυαλό μας δεν είναι απαραίτητα λάθος ή ανύπαρκτο. Έχουμε απλά άγνοια για το θέμα. Όπως κορόιδευαν τότε πως η γη είναι στρόγγυλη έτσι κοροϊδεύουμε σήμερα ό,τι δεν καταλαβαίνουμε. Αν κάποιος διαβάσει και έχει γνώση του θέματος εκφράσει αρνητική γνώμη για το θέμα, αυτή είναι αποδεκτή και συζητήσιμη. Αλλά κάποιος που έχει άγνοια πρέπει να γνωρίζει πως και η αρνητική γνώμη χρειάζεται επιχειρήματα για να στηριχθεί. Απτά επιχειρήματα κι όχι «δεν είναι στρόγγυλη επειδή το λέω εγώ». Αυτά με σεβασμό στην αλήθεια.
Με εκτίμηση ευχές για καλό «ταξίδι»
Άρτεμις.
* το τελικό ς είναι στην θέση 9 του προηγούμενου μηνύματος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2002, 20:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ Artemis, για την ανταπόκριση

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2002, 00:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σε κάποιο πανεπιστήμιο έγινε το εξής πείραμα: Πρόβαλαν σε τυχαίο δείγμα αρκετών εθελοντών σε κάποια οθόνη υπολογιστή διαδοχικά και συνεχόμενα αριθμούς που συνεδέοντο μεταξύ τους με πολύπλοκες μαθηματικές σχέσεις, αδύνατο να εντοπισθούν χωρίς σοβαρή ανάλυση και τις ανάλογες μαθηματικές γνώσεις. Ταυτόχρονα παρακολουθούσαν την εγκεφαλική τους λειτουργία. Σε όλους ανεξαιρέτως η εγκεφαλική λειτουργία ήταν κανονική κατά την προβολή. Όταν όμως παρενεβλήθησαν μεταξύ των αριθμών ορισμένοι ηθελημένα άσχετοι αριθμοί σε τυχαίες χρονικές στιγμές, παρατήρησαν ότι σε όλους ανεξαιρέτως η εγκεφαλική λειτουργία εντεινόταν. Κανείς από τους συμμετέχοντες δεν κατάλαβε ούτε την ακολουθία αριθμών, ούτε τη σχέση τους, ούτε την οποιαδήποτε εσκεμμένη αλλαγή. Όλων όμως ανεξαιρέτως, ο εγκέφαλος την αντιλήφθηκε και άρχισε αυτόματα να ψάχνει εντατικά την σχέση, ανεξαρτήτως μορφωτικού επιπέδου, δείκτη ευφυίας και γνώσεων.

Θα είναι γνωστό ίσως επίσης σε πολλούς ότι ο εγκέφαλος μπορεί να δεχθεί υποσυνείδητα μηνύματα που είναι γραμμένα αντίστροφα μέσα σε μουσική από τη δημοσιότητα που είχε δοθεί πριν αρκετά χρόνια. Σε μερικές χώρες μάλιστα ψηφίστηκε νομοθεσία που το ποινικοποιούσε.

Κάτι λιγότερο γνωστό ακόμα για τον πάνω όροφο του σώματός μας είναι ότι σύμφωνα με άλλες μελέτες ο εγκέφαλός μας, εν αγνοία μας, κωδικοποιεί και μεταδίδει αντίστροφα μηνύματα από μόνος του μέσα στην καθημερινή "κουβεντούλα" που κάνουμε.

Η Ιλιάδα του Ομήρου είναι το πιο αγαπημένο μου βιβλίο. Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί, μ' αρέσει να την διαβάζω ακόμα και όταν δεν την καταλαβαίνω, στην αρχαία απόδοση. Δεν γνωρίζω γιατί. Όμως υποψιάζομαι.

Βλέπετε, δεν χρειάζεται να αναλύσουμε πάρα πολύ τα πράγματα, πιστεύω ότι τα γνωρίζουμε ήδη. Ότι έχει μέτρο και αρμονία δεν μπορεί να το έχει χωρίς τους αριθμούς. Είμαι όμως και θα παραμείνω σκεπτικός απέναντι στην απλοϊκή πρόσθεση και αναγωγή αριθμών σε κατηγορίες. Όχι γιατί η σχέση είναι ανύπαρκτη, αλλά, απλά γιατί πιστεύω ότι η σχέση που υπάρχει είναι βαθύτερη.

Θα ευχόμουν οι μαθηματικές μου γνώσεις να μου επέτρεπαν να κάνω πιο σαφή τοποθέτηση. Με απλό αναγραμματισμό τον δεκάδων "εξυψωμένων" λέξεων που βρίσκουμε σε ένα κείμενο θα προκύψουν δεκάδες ακόμα "άσχετες", "ενοχλητικές" ακόμα και "χυδαίες" με τα ίδια μαθηματικά αθροίσματα.

Για μένα είναι βέβαιο ότι υπάρχει "κάτι" ακόμα που θα τις διαφοροποιεί, δονητικά, μαθηματικά και νοηματικά. Γι' αυτό ψάχνουν και ψάχνουν να αποκωδικοποιήσουν τα ελληνικά με υπερυπολογιστές, "κάτι" τους λείπει και προσπαθούν με reverse engineering να το ανακαλύψουν.

Έχω την πεποίθηση ότι ανάλογα φαινόμενα και κωδικοποιήσεις υπάρχουν όχι μόνο στην Ελληνική Γλώσσα αλλά και σε άλλες που παρά το ότι δεν την φθάνουν σε πλούτο και δεν είναι πρωτογενείς, είναι έργα τέχνης. Υπάρχει όμως κάτι σημαντικό, κοιτάμε τα τούβλα και όχι το μεγαλείο του οικοδομήματος ως ΟΛΟΝ. Τα έπη για παράδειγμα εκτός από νοήματα μεταφέρουν εικόνες και σύμβολα που επιδρούν επίσης επάνω μας με θαυμαστό τρόπο, ώς ΣΥΝΟΛΟ, ακόμα και αν δεν γνωρίζουμε ούτε γραφή, ούτε ανάγνωση, ούτε αριθμητική.

Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΑΚΕΔΟΝ
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2002, 01:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΑΚΕΔΟΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΡΕ DIX ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΜΕ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΜΟΥ ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ ΚΑΙ Ο ΣΗΜΙΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΜΗΝ ΤΟ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ... ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ
ΚΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΘΕΣ ΕΔΩ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΧΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕΤΑΞΥ ΕΘΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΑΦΟΥ Η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΕΝΩΝΕΙ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΥΣ ΛΑΪΚΟΥΣ ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΠΥΛΩΝΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ ΕΣΤΩ ΜΕ ΤΑ ΧΙΑΙΑ ΜΥΡΙΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΗΣ "ΑΛΗΘΕΙΑΣ" ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΑΣΣΟ
ΔΗΛΑΔΗ Ο ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ, Ο ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ, Η ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ ΠΟΥ ΠΟΛΕΜΗΣΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΝΟΣ ΗΤΑΝ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ;
ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΑΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΡΩΤΑ Η ΜΠΟΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΤΟ ΓΕΝΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΠΟΡΑ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2002, 10:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ τους φίλους μου, παλιούς και νέους....
Το θέμα είναι ενδιαφέρον, ειδικά για εμένα προσωπικά που το έχω ως ένα απο τα πλέον αντικείμενα έρευνας και μελέτης.
Σε προηγούμενα τόπικς έχουμε ΞΑΝΑαναφερθεί στο θέμα αυτό, αλλά από τι βλέπω είναι αρκετά ενδιαφέρον και για τους υπόλοιπους συνομιλητές μας, πράγμα που με χαροποιεί ιδιαίτερα...

Λοιπόν, ακριβώς επειδή είμαι ΣΩΚΡΑΤΙΚΟΣ στη σκέψη και ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟΣ στην ανάλυση, θα ήθελα να ΟΡΙΟΘΕΤΗΣΟΥΜΕ μέσο ενός ορισμού, για το τι είναι η ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΑ και το τι είναι η ΑΡΙΘΜΟΛΟΓΙΑ.
Η φίλη μας η Αρτεμις 34, έδωσε έναν ορισμό και για τις δύο ένοιες, οι οποίοι ορισμοί με βρίσκουν σύμφωνο ΜΟΝΟ στην έννοια της ΑΡΙΘΜΟΛΟΓΙΑΣ.
'Οντας, κατ'εμέ η ΑΡΙΘΜΟΛΟΓΙΑ είναι η ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙΑ των γραμμάτων με αριθμούς. Αυτό μπορεί να γίνει ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΛΩΣΣΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, μιάς και ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΛΩΣΣΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ αποτελούντε απο γράμματα και τα γράμματα ΑΝΤΙΚΑΤΡΟΠΤΙΖΟΥΝ αριθμούς και οι αριθμοί όπως είπε ο Πυθαγόρας

"ΤΟ ΣΟΦΟΤΕΡΟ ΤΩΝ ΟΝΤΩΝ, Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΣΤΙ"

άρα ΠΑΝΤΟΥ σε ΟΛΕΣ τις γλώσσες του κόσμου μπορεί να εφαρμοστεί η ΑΡΙΘΜΟΛΟΓΙΑ.

Κατ'επέκταση τώρα ΠΑΝΤΟΥ και σε ΟΛΕΣ τις γλώσσες του κόσμου μπορεί να εφαρμοστεί ΚΑΙ η ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΑ.
Με την φίλη 'Αρτεμις 34 "διαφωνώ" στον ορισμό που μας έδωσε:
"Η αριθμοσοφία είναι όταν μετά την αριθμολόγιση των λέξεων αυτές συνθέτουν πρόταση που βγάζει νόημα"
Κατα τη δική μου (υποκειμενική και ΟΧΙ αλάθητη άποψη), η ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΑ είναι η έρευνα απο τον "ΜΥΣΤΗ", απο τον "ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ" ή αν σας ενοχλούν οι λέξεις αυτές, απο τον ΕΙΛΗΚΡΙΝΗ ΕΡΕΥΝΗΤΗ, που σκοπό έχει να ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ την ΣΟΦΙΑ που ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΜΕΣΑ σε αυτό το σύνολο των γραμμάτων, των λέξεων, των προτάσεων κλπ κλπ που ερευνά.

Υπενθυμίζω ότι ο αριθμός κατα τον ΜΥΣΤΗ, ΘΕΟΥΡΓΟ και ΜΕΓΑ ΙΕΡΟΦΑΝΤΗ ΤΩΝ ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΩΝ ΙΕΡΟΜΥΣΤΗΡΙΩΝ (αυτών των μυστηρίων που ΠΡΩΤΟΔΙΔΑΞΑΝ τον ΜΟΝΟΘΕΪΣΜΟ, μέσο του ΑΚΕΝΑΤΟΝ, στην ανθρωπότητα) ΠΥΘΑΓΟΡΑ, είναι το ΣΟΦΟΤΕΡΟ ΤΩΝ ΟΝΤΩΝ και αν το σοφότερο των όντων είναι ο ΑΡΙΘΜΟΣ, και αν αποκαλούμε την θεότητα (την όποια θεότητα, παλαιά ή καινούργια) ΠΑΝΣΟΦΗ, τότε ο ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΚΟΣ ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ μέσο της ΑΙΘΜΟΣΟΦΙΑΣ προσπαθεί να ανακαλύψει.... τον ΘΕΟ....
ΠΑΝΤΟΥ, ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ, ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ, ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ...

Αυτά, έτσι απλά για αρχή...
Τώρα σε ότι ΜΕΤΕΦΕΡΕ σε εμάς ο φίλος Ντίξ απο τα γραφώμενα του Υπερίονα, ας μη τα σχολιάσω ΚΑΘΟΛΟΥ μιάς και είναι ΑΝΑΞΙΑ για κάθε ανάλυση, μιάς και ανάλυση μπορεί και γίνεται εκεί που υπάρχει ΔΟΜΗΜΕΝΗ ΣΚΕΨΗ και όχι ΑΝΑΡΧΗ και ΑΥΘΕΡΕΤΗ φλυαρία, (συγχωρέστε μου τις λέξεις, αλλά υποκειμενικά αυτό κατανοώ).
Αναφέρει όμως ο Ντίξ, ότι υπάρχει "χριστιανική παραλλαγή" (!!!!!) στην αριθμοσοφία και θα ήθελα να μου εξηγήσει το τι ακριβώς θέλει να πεί.

Η φίλη Bionational ανάφερε κάτι για κάποια γράμματα που δεν υπάρχουν. Και απο εκείνη θα ήθελα να μου το αναλύσει λίγο περισότερο, αν γίνεται, μιάς και ανφέρει υπο μορφή ερωτήσεως για κάποιον "άλλο λόγο". Ποιός θα μπορούσε να είναι αυτός ο "άλλος λόγος";;;

Τέλος ο φίλος Αenanongr, έκανε μια ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ ΝΥΞΗ στο θέμα μας. Ανέφερε τις λέξεις ΗΧΟΣ και ΔΟΝΗΣΗ. Εύγε φίλε μου, κρατάς ένα "κλειδί" στο χέρι σου (ένα απο τα χαμένα;;;) που αν το δουλέψεις θα ανακαλύψεις ΠΟΛΛΑ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ πράγματα σε ότι έχει να κάνει με το θέμα...

Περιμένω λοιπόν τη συνέχεια για το θέμα, αυτό το ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ θέμα.

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Artemis34
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2002, 18:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Artemis34  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με την άποψη ότι μέρος της δύναμης της γλώσσας είναι και ο ήχος και η δόνηση. Φίλε Κέλσος συμφωνώ και μαζί σου περι αριθμοσοφίας αφού το ίδιο πιστεύω και εγώ απλά δεν το εξέφρασα με τον σωστό τρόπο. Με κάλυψες αφού αυτά που είπες είναι και η άποψή μου πολύ καλύτερα διατυπωμένη. :-)
Αλλά θα συμφωνήσω και με την αναφορά που δεν είναι αποδεκτή απ όλους, είναι ότι μερικές φορές αναγνωρίζεις την αλήθεια μέσα σου, απλά ξέρεις ότι είναι έτσι. Βέβαια καλό είναι να ενδιαφέρεσαι αρκετά ώστε να μπορείς να αποδείξεις ή έστω να επιχειρηματλογήσεις σ αυτό το συναίσθημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2002, 19:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILOI MOU KALHSPERA.

Nomizw pws siga siga erxizei na morfopoieitai ayto pou exoume sto mialo mas.

Nomizw pws pera apo ta grammata kai tous arithmous kai tis adistixies pou exoun diafenetai na einai kai kati allo.
AYTO POU LEEI H FILH ARTEMIS34.

GRAMMATA-ARTHMOI-DONISEIS

OLA AYTA EINAI SYNDEDEMENA METAXY TOUS APOLYTA TOLMW NA PW.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2002, 07:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους τους φίλους και φίλες.
Αρτεμις 34, μα δε νομίζω πώς κάποιος διαφώνησε σε αυτό που λές.
Πώς θα μπορούσε άλλωστε, όταν και για να ασχοληθής με κάτι, ΠΡΩΤΑ το ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙΣ μέσα σου, στο Είναι σου και ΜΕΤΑ αρχίζεις να το επεξεργάζεσαι και εγκεφαλικά.
Πάντα όμως σαν οδηγό σου, έχεις το ΠΡΩΤΟ εκείνο συναίσθημα που σε οδήγησε στην αρχή...

Για να συνεχίσω το συλλογισμό μου σε σχέση με τις ΔΟΝΗΣΕΙΣ....

Αναλύστε τα γράμματα και θα δείτε ότι μας φανερώνουν έναν ΗΧΟ μέσω του οποίου ΗΧΟΥ μπορούμε και ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΜΕ
Κάντε και έναν συσχετισμό τώρα σχετικά με τον ΗΧΟ (και την ΔΟΝΗΣΗ κατ'επέκταση), σε σχέση με τον ΑΡΙΘΜΟ που αντιστοιχεί στο γράμμα και στη συνέχεια κάντε τον συσχετισμό μεταξύ ΑΡΙΘΜΟΥ και της ΔΟΝΗΣΗΣ.

Υποψιάζομαι ότι εδώ κρύβεται και κάποιο ΜΥΣΤΙΚΟ απο την ΑΛΧΗΜΕΙΑ....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy