ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 "ΙΕΡΗ" ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ... ΤΟ 2004 !!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 20:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ορμώμενος από τις απόψεις εκκλησίας και δημοτικής αρχής του νομού Σερρών περί ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ έργου του Αριστοφάνη σε προαύλιο χώρο που γειτνιάζει με βυζαντινή εκκλησία (πλην όμως σε δημόσιο χώρο!), ανοίγω το παρόν topic θέλοντας να ακουστούνε τα επιχειρήματα και των δυο πλευρών.

Το θέμα «παίχτηκε» στα σημερινά δελτία ειδήσεων όπου είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε την πλήρη ταύτιση της φανερά επηρεασμένης δημοτικής αρχής με τις μεσαιωνικές απόψεις περί θεάτρου των δημόσιων υπαλλήλων που ασκούνε το επάγγελμα του ιερωμένου, καθώς και των επικίνδυνα διχαστικών μηνυμάτων που υποδαυλίζει η ιουδαϊζουσα χριστιανική εκκλησία στον κοινωνικό ιστό της Ελλάδας.

Η άποψη του Μητροπολίτη ήταν ότι «προσβάλει την εκκλησία μας η προβολή ενός τέτοιου έργου σε ετούτο τον χώρο…»

ΠΟΥ ζούμε λοιπόν? Στο θεοκρατικό βυζάντιο του Θεοδόσιου ή στην Ελλάδα του Αριστοφάνη και των λοιπών φιλοσόφων και ανθρώπων της τέχνης?


VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 21:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φιλε schwabe.Φιλε μου υπαρχει και η αλλη οψη του νομισματος.

Προσωπικη μου αποψη για το θεμα ειναι οτι ο συμπαθεστατος κυριος Λαζοπουλος τα εκανε ολο αυτα για διαφημηση.Τοσος χωρος υπηρχε,ηταν αναγκη να κανει την παρασταση εκει.Ηξερε οτι με το να γινει η παρασταση εκει θα προκαλεσει αντιδρασεις,θα τον δειξουν τα καναλια και ετσι θα διαφημιστει αυτος και η παρασταση.Αρα ο κυριος Λαζοπουλος μη μας το παιζει και θυμα.


Φυσικα αυτο δεν δικαιολογει οποιαδηποτε ακραια συμπεριφορα απο την Εκκλησια.Αν ειναι δυνατον καποιοι να θεωρουν προσβολη μια τετοια θεατρικη παρασταση του Αριστοφανη.


"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 21:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανοησίες, ανοησίες, ανοησίες.

Έχουμε τόσα δυσεπίλυτα και ακανθώδη προβλήματα να αντιμετωπίσουμε, θέμτα οικονομικά, θέματα διαβίωσης, θέματα ανθρωπιάς, θέματα ανάπτυξης και καθόμαστε και ασχολούμαστε με τα σκουπίδια, τις δήθεν διενέξεις, τους δήθεν καλλιτέχνες (εκκατομυριούχους) και τα παιχνίδια τους.

Και βέβαια πρέπει να φορά κανείς παρωπίδες, να τον τυφλώνει το πάθος για να μη βλέπει το δίκαιο και σωστό. Όπως και στο θέμα των ταυτοτήτων, έτσι και σε όλα τα ανάλογα θέματα, κάποιοι εκπρόσωποι της εκκλησίας κάνουν μεγάλα λάθη.

Το κράτος πρέπει να σέβεται και να τιμά την εκκλησία, αλλά ο ρόλος της εκκλησιας δεν είναι να στέκεται εμπόδιο, ούτε στον πολιτισμό που δεν την θίγει, ούτε στον νομικό μας πολιτισμό, ούτε στην επιστημονική εξέλιξη.

Κατά τ' άλλα επειδή αποφεύγω να παρακολουθώ τα σκουπίδια της τηλεόρασης φαντάζομαι ότι το θέμα κάπως θα πήρε την γνωστή έκταση με βαρύγδουπες φράσεις, ήχους και παράθυρα..τρίχες.

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 22:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


ΠΟΥ ζούμε λοιπόν? Στο θεοκρατικό βυζάντιο του Θεοδόσιου ή στην Ελλάδα του Αριστοφάνη και των λοιπών φιλοσόφων και ανθρώπων της τέχνης?



Ούτε στην Αρχαία Ελλάδα ζούμε,ούτε στο Βυζάντιο ζούμε.Ζούμε στην Ελλάδα του 2004 μ.Χ, ότι και αν αυτό σημαίνει,ότι και αν αυτό συνεπάγεται.Ο καθένας γράφει την δική του μικρή ιστορία,και όλοι μαζί γράφουμε μια μεγαλύτερη. Για την τελευταία θα αποφανθεί ο ιστορικός του μέλλοντος.Αυτός θα πει στις επόμενες γενιές τι είδους ιστορία γράφουμε εμείς τώρα.Ας αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του λοιπόν,και ας γράψει τις γραμμές που του αναλογούν με ευθύνη και γεναιότητα.Για τα παιδιά του αύριο...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 00:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Έχουμε τόσα δυσεπίλυτα και ακανθώδη προβλήματα να αντιμετωπίσουμε, θέμτα οικονομικά, θέματα διαβίωσης, θέματα ανθρωπιάς, θέματα ανάπτυξης και καθόμαστε και ασχολούμαστε με τα σκουπίδια, τις δήθεν διενέξεις, τους δήθεν καλλιτέχνες (εκκατομυριούχους) και τα παιχνίδια τους.

Κατά τ' άλλα επειδή αποφεύγω να παρακολουθώ τα σκουπίδια της τηλεόρασης φαντάζομαι ότι το θέμα κάπως θα πήρε την γνωστή έκταση με βαρύγδουπες φράσεις, ήχους και παράθυρα..τρίχες.

ath.



Σωστος φιλε athakandr.Τα σκουπιδοκαναλα μονιμως βρισκουν γελοια θεματα για να αποπροσανατολιζουν τον κοσμο.Καλα τι να πεις για τις ειδησεις του star και του alter(οχι οτι των αλλων καναλιων ειναι καλυτερες αλλα αυτων των δυο παραειναι).Ειδικα για το δελτιο ειδησεων στο alter,ειναι για να γελας.Ειδικα οταν τυχαινει και βαζω στις 8.00 ωρα που υποτιθεται οτι αρχιζει "Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ"(εκει να δεις γελιο) και περιμενεις να ακουσεις για καποιο σοβαρο θεμα,ολο βλεπω ασχετα πραγματα οπως για το τι εφαγε σε καμια ταβερνα ο Χαρισον Φορντ ή τι εκανε ο Παπακαλιατης και διαφορα τετοια γελοια πραγματα.Και που να δεις οταν το δελτιο παρουσιαζει ο Εισαγγελατος,εε συγνωμη ηθελα να πω ο Βαγγελατος.

Και τωρα τελευταια ολο και καποιος χαζο Καλλιτεχνης κανει κατι προκλητικο για να διαφημιστει ή για να πουλησει καποιο δισκο ή για να παει στην παρασταση του κοσμος.


"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"

Edited by - VIKING on 29/07/2004 00:24:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 00:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VIKING:
«Προσωπικη μου αποψη για το θεμα ειναι οτι ο συμπαθεστατος κυριος Λαζοπουλος τα εκανε ολο αυτα για διαφημηση.Τοσος χωρος υπηρχε,ηταν αναγκη να κανει την παρασταση εκει…»

Ομολογώ φίλε μου πως αυτή η σκέψη πέρασε και μένα από το μυαλό μου. Για αυτό ακριβώς θέλησα να ακουστούνε και οι δυο πλευρές και να δούμε και ενδεχόμενες κρυφές πτυχές.

Έκανα όμως και δυο-τρία τηλεφωνήματα σε φίλους που έχω στην πόλη των Σερρών (η μητέρα μου κατάγεται από εκεί..), ένας εκ των οποίων ασχολείται εδώ και πολλά χρόνια με τα κοινά. Τα όσα μου εξήγησε δεν ενίσχυσαν όμως απαραίτητα την αρχική μου υποψία. Δυστυχώς για μια ακόμη φορά.

Για την ιστορία να αναφέρουμε πως η παράσταση η οποία ακυρώθηκε, το έργο «Πλούτος» του Αριστοφάνη, είναι ένα διεθνώς αναγνωρισμένο έργο που παίζεται σε πολλά θέατρα του κόσμου.
Με το έργο αυτό εγκαινιάστηκε ιστορικά ένα νέο είδος θεάτρου, η Μέση Αστική Κωμωδία, με αλληγορική θεματολογία.

Η υπόθεση του έργου είναι διαχρονική, αφού σατιρίζει και κριτικάρει τον τρόπο με τον οποίο διανέμεται ο πλούτος, κάνοντας τους πλούσιους πλουσιότερους και τους φτωχούς φτωχότερους.

Για αυτή την αδικία ο Χρεμύλος και ο δούλος του Καρίων, ύστερα από εντολή του θεού Απόλλωνα, είναι αποφασισμένοι να γιατρέψουν τον τυφλό Πλούτο για να δει τις αδικίες και να μοιράσει δίκαια τα αγαθά του. Στο μεταξύ, όμως, εμφανίζεται και η Πενία που αντιδρά στον πλουτισμό και επιμένει ότι η φτώχια είναι έντιμη, γι΄ αυτό οι άνθρωποι πρέπει να μείνουν κοντά της.

Η κωμωδία τελειώνει με την εγκατάσταση του Πλούτου στον Παρθενώνα, σημάδι πως η οικονομική ευτυχία είναι θέμα της κοινότητας και όχι ενός ατόμου.

Παρέθεσα λίγες πληροφορίες σχετικά με το περιεχόμενο της παράστασης μιας και δεν εναντιώθηκε τυχαία από ότι φαίνεται, αλλά και ακούγεται στην πόλη των Σερρών, ο Μητροπολίτης……….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 00:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
athakandr:
«Το κράτος πρέπει να σέβεται και να τιμά την εκκλησία, αλλά ο ρόλος της εκκλησιας δεν είναι να στέκεται εμπόδιο, ούτε στον πολιτισμό που δεν την θίγει, ούτε στον νομικό μας πολιτισμό, ούτε στην επιστημονική εξέλιξη.»


Ένα από τα λίγα σημεία που θα συμφωνήσω με το μέλος athakandr. Μακάρι λοιπόν να ασπαστούνε και άλλοι πιστοί χριστιανοί σαν τον φίλτατο athakandr αυτές τις απόψεις.

Να που όμως κάθε λίγο και λιγάκι προκύπτουνε και νέες επιβεβαιώσεις περί του αντιθέτου.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 01:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εμένα με εκφράζει απόλυτα η φράση του αλθακαντχρ

Το κράτος πρέπει να σέβεται και να τιμά την εκκλησία, αλλά ο ρόλος της εκκλησιας δεν είναι να στέκεται εμπόδιο, ούτε στον πολιτισμό που δεν την θίγει, ούτε στον νομικό μας πολιτισμό, ούτε στην επιστημονική εξέλιξη.»

Αυτό έίναι σωστό και εκφράζει όλες αυτές τις περιπτώσεις

Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 01:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την παράσταση την είδα στην Ρόδο , δεν έχω διαβάσει το πρωτότυπο του Αριστοφάνη και αυτό που παίχτηκε δεν ήταν σίγουρα το πρωτότυπο παρά μια διασκευή του. Το καταλάβαινες από τις αλά Λαζόπουλος ατάκες αλλά και τα κιτς σύγχρονα κουστούμια.

Το έργο ήταν καλό αλλά πιστεύω καλύτερο θα ήταν στο πρωτότυπο.

Ένα πράγμα με ενόχλησε , τα πολλά βρισίδια και όχι γιατί με ενοχλούσαν εμένα , εγώ γελούσα , αλλά γιατί έβλεπα παιδάκια μικρά έως και 5 χρόνων να ακούνε. Δεν ξέρω αλλά θα έπρεπε να υπήρχε μια προειδοποίηση όπως βάζουν στην τηλεόραση ώστε να ξέρει ο γονιός.

Όσο αναφορά αυτό που έγινε στις Σέρρες κατά την γνώμη μου έπρεπε να αυτά να είχαν προβλεφθεί. Δεν μπορεί να σχεδιάζεις περιοδεία σε όλη την Ελλάδα και να εμφανίζονται αυτά την τελευταία στιγμή , θεωρώ λοιπόν ότι είτε απροετοίμαστοι πήγαν είτε το ήξεραν τι θα γίνει οπότε πήγαιναν με τον ‘σταυρό’ στο χέρι ελπίζοντας ,στην χειρότερη θα έκαναν διαφήμιση.

Είμαι της άποψης ότι όλα αυτά θα είχαν αποφευχθεί με συζήτηση και κάποιο συμβιβασμό.

ΕΛ


ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 02:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως αν την τελική απόφαση για το αν θα δωθεί η παράσταση στον συγκεκριμένο χώρο την πήρε η δημοτική αρχή, τότε πρέπει να δεχτούμε αυτή την απόφαση. Είναι μια δημοκρατικά εκλεγμένη από τον λαό αρχή, με ξεκάθαρα καθήκοντα και ευθύνες. Τώρα αν διαφωνούμε με την απόφαση αυτή είναι άλλο θέμα.
Η δημοκρατία πρέπει να λειτουργεί πάντα χωρίς περιορισμούς, και η βούληση του πολίτη πρέπει να διαμορφώνει την απόφαση του όταν έρχεται ο καιρός να ψηφίσει.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 13:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Επιβιώνουν ακόμη σάπια μυαλά»


Σταμάτης Κραουνάκης, συνθέτης: «Στα 2004 των Ολυμπιακών Αγώνων που υπάρχει τουλάχιστον μια πιθανότητα να καταλάβει η υφήλιος πού βρίσκεται αυτή η χώρα που έχει προσφέρει τα φώτα του πολιτισμού, υπάρχουν και επιβιώνουν ακόμη σάπια μυαλά... Τελικά, μάλλον σωστά ενοχλούνται από τον Αριστοφάνη γιατί κάτι τέτοιους τους είχε στο στόχαστρό του».


Τάκης Θεοδωρόπουλος, συγγραφέας: «H Εκκλησία θα πρέπει να καταλάβει ότι ο τόπος δεν είναι ιδιοκτησία της. Είναι δημόσιοι υπάλληλοι, όσο δεν διαχωρίζεται η Εκκλησία από το Κράτος, και από τη στιγμή που μισθοδοτούνται θα πρέπει να υπηρετούν το δημόσιο συμφέρον. Μέρος του δημοσίου συμφέροντος είναι και η κλασική παιδεία στην οποία ανήκουν ο Αριστοφάνης και ο Σοφοκλής οι οποίοι, στο κάτω κάτω, είναι αγαθά του πολιτισμού αρχαιότερα από την Εκκλησία».


Βασίλης Τζανακάρης, συγγραφέας και εκδότης του περιοδικού «Γιατί»: «Είναι ακριβοθώρητος ο πολιτισμός και τυπικά και ουσιαστικά κι εχει τόσο μεγαλείο μέσα του ώστε δεν θα πρέπει να αφήνεται βορρά στα χέρια του οποιουδήποτε δεσπότη ή δημάρχου».


Μάριος Μπέγζος, καθηγητής Φιλοσοφίας των Θρησκειών στο Πανεπιστήμιο Αθηνών: «Το γεγονός ότι δίπλα από μία εκκλησία φιλοξενείται ένα θέατρο είναι για την εκκλησία τιμητικό. H ίδια η χριστιανική λειτουργία ως δομή (είσοδος, χορός, τραγικό στοιχείο) αποτελεί συνέχεια της αρχαίας τραγωδίας. Πολλώ μάλλον που εδώ πρόκειται για κλασικό ρεπερτόριο. Το να ζητηθεί η ακύρωση των εκδηλώσεων είναι στενόμυαλο και στενόκαρδο. Είναι δε και απάνθρωπο, μεσούσης της περιόδου να λαμβάνονται τόσο ριζικού χαρακτήρα αποφάσεις, τη στιγμή που θα μπορούσαν να υπάρξουν λύσεις (σε σχέση, για παράδειγμα, με τον χρόνο έναρξης των παραστάσεων ή την ένταση του ήχου) που να οικονομούν το θέμα. Για έναν νέο άνθρωπο και νέο Επίσκοπο η συγκεκριμένη στάση αποτελεί κακή αρχή διακονίας».


Αγγελος Παπαδημητρίου, εικαστικός: «Ξέρετε πόσοι άνθρωποι έχουν γίνει νευρασθενικοί από τις καμπάνες των εκκλησιών, που τις πιο ακατάλληλες ώρες χτυπούν δαιμονισμένα; Πόσα σπίτια έχουν χάσει την πραγματική αξία τους επειδή βρίσκονται κοντά σε εκκλησίες που δεν διστάζουν με ηχεία, αντάξια ροκ συγκροτημάτων, να κάνουν τη λειτουργία και το κήρυγμα υποχρεωτικά σε ακτίνα χιλιομέτρων; Πάντα μία από τις απορίες μου ήταν πώς δεν βρίσκεται ένας παθών χριστιανός να διαμαρτυρηθεί έντονα και έμπρακτα. Και αντί να συμβεί αυτό, συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο: εκκλησία ενοχλημένη από γειτονικό καλοκαιρινό θέατρο, με δυναμική επέμβαση, ακυρώνει τις παραστάσεις του. Έτσι δεν θα την παρενοχλεί ο λόγος του Αριστοφάνη, του Σοφοκλή, του Ευριπίδη. Όχι παίζουμε!»


Θάνος Μικρούτσικος, συνθέτης: «Ποιος ορίζει τα όρια του επιτρεπτού και του ανεπίτρεπτου; Οι Σέρρες, έχουν καταγραφεί στη συνείδηση και την καρδιά των καλλιτεχνών σαν μια πόλη με εξαιρετικό κοινό. Είναι κρίμα σήμερα να ανακοπεί αυτή η δημιουργική πορεία της».

----------------------------------------------------------------------

Ιστορία εκκλησιαστικού «σκοταδισμού»

1925: Εκκλησία και χριστιανικά σωματεία καταγγέλλουν στο υπουργείο Παιδείας τους καθηγητές της Μαρασλείου Παιδαγωγικής Ακαδημίας ως «διαστροφείς της ελληνικής γλώσσας». H Σύνοδος απαιτεί και το υπουργείο Παιδείας απομακρύνει από τις θέσεις τους τούς Δημήτρη Γληνό, Αλέξανδρο Δελμούζο, Ρόζα Ιμβριώτη, Μιχάλη Παπαμαύρο και Κώστα Βάρναλη με την κατηγορία ότι «ακολουθούν αντεθνικές και υλιστικές μεθόδους».

Καλοκαίρι 1954: H Εκκλησία επιβάλλει στην κυβέρνηση να πάρει θέση για τα βιβλία του Νίκου Καζαντζάκη «Τελευταίος πειρασμός» και «Καπετάν Μιχάλης». H Σύνοδος ζητεί τον αφορισμό των έργων του συγγραφέα, αλλά και την παρέμβαση του εισαγγελέα. H κυβέρνηση υπό το βάρος της πίεσης της Εκκλησίας τιμωρεί τα συμβούλια που στήριξαν τον Καζαντζάκη.

Νοέμβριος 1991: Καθοδηγούμενες από τον τότε Μητροπολίτη Φλωρίνης Αυγουστίνο Καντιώτη αντιδράσεις του «λαού» της Φλώρινας εναντίον του Θόδωρου Αγγελόπουλου σταματούν τα γυρίσματα της ταινίας του «Το μετέωρο βήμα του πελαργού», γιατί «πλήττει τα χρηστά μας ήθη».

Οκτώβριος 1995: Καθοδηγούμενοι από κύκλους της Μητρόπολης Θεσσαλονίκης «πιστοί» εισέρχονται στη Ροτόντα όπου πραγματοποιούνταν ρεσιτάλ και βιαιοπραγούν εναντίον των διοργανωτών, διεκδικώντας τη χρήση του χώρου ως ιερού ναού.

Μάρτιος 2000: Με μήνυση εκπροσώπου «χριστιανικού σωματείου», το Μονομελές Πλημμελειοδικείο Θεσσαλονίκης κρίνει ως «προϊόν κακόβουλης βλασφημίας» το περιεχόμενο του βιβλίου «M εις την ν» του Μίμη Ανδρουλάκη και απαγορεύει προσωρινά τη διάθεσή του.

Φεβρουάριος 2003: Αστυνομικοί, με εισαγγελική παραγγελία, εισέβαλαν σε κεντρικά βιβλιοπωλεία της Αθήνας και αφαίρεσαν ως «βλάσφημο» από τις προθήκες τους τη «Ζωή του Ιησού», του επί 20 χρόνια πολιτικού γελοιογράφου και καρτουνίστα του γερμανικού περιοδικού «Stern», Αυστριακού Γκέρχαρντ Χάντερερ.

Νοέμβριος 2003: Ένα από τα έργα του Βέλγου ζωγράφου Τιερί ντε Κορντιέ υπό τον τίτλο «Πότισέ με» αποκαθηλώνεται από τη διεθνή εικαστική έκθεση «Outlook», καθώς θεωρήθηκε πως «προσέβαλλε το σύμβολο του Σταυρού και τα χρηστά ήθη». Χαρακτηρίστηκε δε από τον εκπρόσωπο της Διαρκούς Ιεράς Συνόδου Μητροπολίτης Θεσσαλιώτιδος Θεόκλητο «υβριστικό για το πρόσωπο του Χριστού, τον Σταυρό και την Εκκλησία».

Αποσπάσματα απο το αρθρο της εφημερίδας "ΤΑ ΝΕΑ" : Οι... Eκκλησιάζουσες «έκοψαν» τον Πλούτο στις Σέρρες
ΤΑ ΝΕΑ , 29-07-2004 , Σελ.: P22
Κωδικός άρθρου: A17998P222
ID:425641



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 17:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1900:
«Μάριος Μπέγζος, καθηγητής Φιλοσοφίας των Θρησκειών στο Πανεπιστήμιο Αθηνών: «Το γεγονός ότι δίπλα από μία εκκλησία φιλοξενείται ένα θέατρο είναι για την εκκλησία τιμητικό. H ίδια η χριστιανική λειτουργία ως δομή (είσοδος, χορός, τραγικό στοιχείο) αποτελεί συνέχεια της αρχαίας τραγωδίας. Πολλώ μάλλον που εδώ πρόκειται για κλασικό ρεπερτόριο. Το να ζητηθεί η ακύρωση των εκδηλώσεων είναι στενόμυαλο και στενόκαρδο. Είναι δε και απάνθρωπο, μεσούσης της περιόδου να λαμβάνονται τόσο ριζικού χαρακτήρα αποφάσεις, τη στιγμή που θα μπορούσαν να υπάρξουν λύσεις (σε σχέση, για παράδειγμα, με τον χρόνο έναρξης των παραστάσεων ή την ένταση του ήχου) που να οικονομούν το θέμα. Για έναν νέο άνθρωπο και νέο Επίσκοπο η συγκεκριμένη στάση αποτελεί κακή αρχή διακονίας».


Να ευχαριστήσω το μέλος 1900 για τις παρατηρήσεις επιφανών ανθρώπων του πνεύματος που μας παρέθεσε, καθότι η αντίδραση τους υπήρξε άμεση και καταλυτική για την τελική διαμόρφωση της κοινής γνώμης.

Επίσης αξίζει να σημειωθεί ότι η σκοταδιστική αυτή προτροπή του Μητροπολίτη προς τις δημοτικές αρχές του νομού έτυχε ήδη και της κατακραυγής του πολιτικού κόσμου.

Εγώ θα θέσω μια άλλη παράμετρο: γιατί ένιωσε ο Μητροπολίτης να θίγεται η ιεροσύνη του χώρου? Γιατί αισθάνθηκε την ανάγκη να «προφυλάξει» το βυζαντινό κτίσμα?

Είναι λοιπόν απλά και μόνο τα τεκμήρια μιας παρηκμασμένης εποχής ή συντηρείται σκόπιμα η πόλωση μεταξύ "ελλήνων χριστιανών" και "ελλήνων τυπολατρών"?

Διότι, ας μην γελιόμαστε και ας μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας, ο καλλιτεχνικός χώρος αυτής της βαθμίδας δέν χαρακτηρίζεται δα και απο αυτό που κάποιοι θα λέγανε "εν Χριστώ ασκηταί".......


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 19:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ θα θέσω μια άλλη παράμετρο: γιατί ένιωσε ο Μητροπολίτης να θίγεται η ιεροσύνη του χώρου?

H παράσταση ως γνωστόν θα διεξάγονταν σε χώρο πολύ κοντά στην εκκλησία.Αν για σένα φίλε Schwabe o χώρος αυτός δεν σου λέει κάτι, τότε επέτρεψε σε κάποιους που σέβονται αυτό το "βυζαντινό κτίσμα" να προσβάλονται.Το Αριστοφάνη τον εκτιμό βαθύτατα και έχω διαβάσει αρκετά έργα του.Δεν είναι όμως σωστό βωμολοχίες-γιατί υπάρχουν και σε μεγάλο βαθμό στα έργα του Αριστοφάνη- να ακούγονται σε ένα χώρο που για κάποιους είναι ιερός.Δηλαδή ο Λαζόπουλος δεν μπορούσε να βρεί άλλο χώρο για την παράσταση;

quote:
Είμαι της άποψης ότι όλα αυτά θα είχαν αποφευχθεί με συζήτηση και κάποιο συμβιβασμό.



Θα συμφωνήσω με τον/την ΕΛ.Αν η παράσταση είχε προγραματιστεί να γίνει σε κάποιο άλλο μέρος δεν νομίζω ότι οι κληρικοί θα αντιδρούσαν.Δεν θα είχαν λόγο εξάλλου αφού ο Αριστοφάνης δεν προσβάλλει τον Χριστιανισμό.

Φιλικά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 00:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι Ο ΕΛ φίλε Zephyr

Και προσθέτω στα προηγούμενα που είπα γιατί είδα το θεατράκι στην τηλεόραση. Αυτό λοιπόν το θέατρο είναι στον προαύλιο χώρο της εκκλησίας. Για την ακρίβεια είναι ο προαύλιο χώρος.

Είτε λοιπόν είναι χριστιανικός ναός είτε μουσουλμανικός είτε βουδιστικός εάν ο αντίστοιχος ιερέας πιστεύει ότι προσβάλλεται η ιερότητα του χώρου (εκκλησία και θέατρο είναι ‘αγκαλιά’) τότε κανείς δεν έχει το δικαίωμα να του αφαίρεση το δικαίωμα να μην θέλει να γίνει η εκδήλωση εκεί.

Ο Δήμαρχος ως όφειλε το σεβάσθηκε αυτό και μπράβο του. Από εκεί και πέρα μπορούσαν να πάνε αλλού. Έλεος πια , μην πέφτετε στην μαύρη διαφήμιση.

Το έργο το συγκεκριμένο (που το έχω δει) έχει πολύ μπινελίκι , όπως είχα πει εμένα δεν με ενόχλησε , με ενόχλησε που το άκουγαν μικρά παιδάκια έως και 5 ετών.

Αν τώρα άκουγα και τα βρισίδια με θέα την εκκλησιά δεν ξέρω αλλά σίγουρα κάτι δεν θα μου πήγαινε καλά.
Αλλά εδώ στην Ρόδο με ενοχλεί και ένα club με το όνομα ‘Τάζ Μαχάλ’ που έχει και ένα τεράστιο βούδα για κορνιζά , αν και δεν είμαι ούτε μουσουλμάνος ούτε βουδιστής το θεωρό ύβρη για τις θρησκείες αυτές. Πόσο μάλλον λοιπόν.


ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 12:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΕΛ,
σ'αυτό ακριβώς ήθελα να καταλήξω.Οποιαδήποτε θρησκεία εφόσον νιώθει ότι προσβάλεται έχει το δικαίωμα διαμαρτυρίας.Ας πήγαινε να παίξει την παράσταση έξω από κανά τζαμί στην Τουρκία λ.χ.,και θα έβγαιναν οι μουσουλμάνοι με τα κλάσνικοφ να τον κυνηγήσουν.Και καλά θα έκαναν!Δηλαδή σεβασμός μηδέν;Ολόκληρες Σέρρες στο συγκεκριμένο χώρο μόνο μπορεί να παιχτεί παράσταση;Ας μην τρελαθούμε φίλοι μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 17:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή όπως από τα όσα έχουνε σχετικά ειπωθεί προκύπτουνε ορισμένες διαπιστώσεις, τόσο για την μια όσο και για την άλλη την πλευρά, επισυνάπτω ένα link που μου επισημάνθηκε το οποίο αν μη τι άλλο ΑΝΑΔΕΙΚΝΥΕΙ τις βαθύτερες ΕΠΙΔΙΩΞΕΙΣ και ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ της ορθοδόξου εκκλησίας της Ελλάδος.

http://www.greatlie.com/gr/news.cfm?id=64&action=detail

Βέβαια, το σχετικό κείμενο μας "υπενθυμίζει" την ετσιθελική ερμηνεία που δίνει η ορθόδοξη εκκλησία στο θέμα του προσηλυτισμού, και τι πραγματικά σημαίνει η θέσπιση ενός τέτοιου νόμου τελικά για τον έλληνα πολίτη, αλλά δέν παύει να στιγματίζει τις βαθύτερες προθέσεις της.

Αυτές οι βαθύτερες προθέσεις, κατα την γνώμη μου, είναι και ο λόγος για το οποίο η Μητρόπολη Σερρών "απάντησε" με προθέσεις τέλεσης εσπερινών και ολονύκτιων (!)στις επικείμενες θεατρικές παραστάσεις.

Τελικά τίποτα δέν είναι τυχαίο........


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φώτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


85 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 20:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φώτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe,
πολύ ενδιαφέρον το λίνκ. Συμφωνώ σε όλα σχετικά με το ξεκάθαρο διαχωρισμό του ανίερου συνδυασμού κράτους-εκκλησίας, αλλά και την κατάργηση ή τροποποίηση του νόμου περί προσυλητισμού.

Από τη στιγμη που πληρώνονται από το κράτος για να κάνουν το επάγγελμά τους θα πρέπει να δείξουν ότι υπάρχει ζωή μετά θάνατο, αλλιώς πρόκειται για απάτη και οικονομική εκμετάλλευση του κόσμου.
Ειδικά τη στιγμη που τα έσοδα δε χρησιμοποιούνται βασικά για τη διατήρηση ιερέων οι οποίοι ασχολούνται πραγματικά με τη φροντίδα των πιστών, αλλά χρησιμοποιούνται για έναν χωρίς προηγούμενο πλουτισμό της εκκλησίας.

Αυτή είναι η κρίση, ότι ήρθε το φως στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι περισσότερο παρά το φώς, επειδή τα έργα τους ήταν πονηράΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

The_Judas
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 02:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους The_Judas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εχει πάντως κάποια σωστά επιχειρήματα η εκκλησία για το ζήτημα αυτό , εφόσον το θέατρο βρίσκεται στο προαύλιο της εκκλησίας.

Κάθε ιερός χώρος καλό είναι να είναι σεβαστός ... με αυτή όμως τη λογική και στον περιβάλοντα χώρο του Παρθενώνα θα έπρεπε να απαγορεύονται οι χριστιανικές-εκκλησιαστικές μορφές της τέχνης , όπως και θα έπρεπε να απαγορεύεται η είσοδος στους μη πιστούς!

Το προαύλιο αυτό είναι ιδιοκτησία της εκκλησίας για να έχει λόγο στη χρήση του? Πολύ αμφιβάλλω...

Αν και συμφωνώ με αυτό που λέει ο Βικινγκ για το Λαζόπουλο , το πιο πιθανό είναι να επιζητάει δημοσιότητα , όπως επανηλημένα έχει κάνει στο παρελθόν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 23:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κάθε ιερός χώρος καλό είναι να είναι σεβαστός ... με αυτή όμως τη λογική και στον περιβάλοντα χώρο του Παρθενώνα θα έπρεπε να απαγορεύονται οι χριστιανικές-εκκλησιαστικές μορφές της τέχνης


Αν κρίνουν οι συγκάτοικοι ότι τους ενοχλεί κάτι τότε οφείλουμε να τους σεβαστούμε.

Όσο αναφορά τον Παρθενώνα
1ον δεν είναι ενεργός ναός

2ον δεν υπάρχει τουλάχιστον επίσημα η θρησκεία που τον διεκδικεί

3ον δεν έχει προαύλιο χώρο που γίνονται παραστάσεις

4ον δεν γνωρίζεις ότι ακόμα και αν υπήρχαν τα 3 παραπάνω ότι οι υπεύθυνοι του ναού θα θίγονταν από ‘χριστιανικές-εκκλησιαστικές μορφές της τέχνης’ όπως λες , εκτός εάν και νομίζεις ότι θα ενεργήσουν με το οφθαλμός αντί οφθαλμού .
Ατυχές το παράδειγμα του Παρθενώνα λοιπόν.


quote:

, όπως και θα έπρεπε να απαγορεύεται η είσοδος στους μη πιστούς!

Η υπερβολή φανερώνει έλλειψη επιχειρημάτων φίλε μου.

quote:

Το προαύλιο αυτό είναι ιδιοκτησία της εκκλησίας για να έχει λόγο στη χρήση του? Πολύ αμφιβάλλω...


Συγκάτοικοι θα το έλεγα εγώ

quote:

Αν και συμφωνώ με αυτό που λέει ο Βικινγκ για το Λαζόπουλο , το πιο πιθανό είναι να επιζητάει δημοσιότητα , όπως επανηλημένα έχει κάνει στο παρελθόν.


Αυτό είναι το μόνο σίγουρο από όσα έχουμε πει μέχρι τώρα

ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2004, 00:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

Καλό μήνα των
ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ
ΑΓΩΝΩΝ ΑΘΗΝΑ 2004

Ευχόμεθα την ομαλή και άριστη διεξαγωγή των αγώνων.

Ελπίζομε η 28η ΟΛΥΜΠΙΑΣ να αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις.

Και τέλος προσδοκούμε στην φωτισμένη έμπνευση,
των συζητήσεών μας.

ΕΚΕΧΕΙΡΙΑ, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία.......



Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2004, 13:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατοι,
διάβασα με προσοχή τις παρατηρήσεις και τα σχόλιά σας.
Μια λογική απορία.

Μιλούν για σεβασμό σε ιερούς χώρους ποιοί? Αυτοί που κατάστεψαν τα πάντα για να χτίσουν τους δικούς τους?

Λυπάμαι, αλλά η ιστορία δεν είναι μαζί τους.
Οι πράξεις τους λένε άλλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2004, 15:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Pete,

φίλε μου μην ξεχνάς πως, σε τελική ανάλυση, σεβόμαστε την θρησκευτική πλάνη του πλήθους.

Και είναι κοινό μυστικό ότι, σύμφωνα με τον Ρωμαϊκό Κώδικα, "η κοινή πλάνη δημιουργεί Δίκαιον"!!

Ίσως, εκτός του γεγονότος ότι κάθε εκκλησία της ιουδαιοχριστιανικής πίστης θεμελιώνεται πάνω σε κάποια οστά αγίου, ενδεχομένως να θεμελιώνεται και επάνω απο τις καλλιτεχνικές αξίες των Ελλήνων.........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

The_Judas
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2004, 17:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους The_Judas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Κάθε ιερός χώρος καλό είναι να είναι σεβαστός ... με αυτή όμως τη λογική και στον περιβάλοντα χώρο του Παρθενώνα θα έπρεπε να απαγορεύονται οι χριστιανικές-εκκλησιαστικές μορφές της τέχνης


Αν κρίνουν οι συγκάτοικοι ότι τους ενοχλεί κάτι τότε οφείλουμε να τους σεβαστούμε.

Όσο αναφορά τον Παρθενώνα
1ον δεν είναι ενεργός ναός

2ον δεν υπάρχει τουλάχιστον επίσημα η θρησκεία που τον διεκδικεί

3ον δεν έχει προαύλιο χώρο που γίνονται παραστάσεις

4ον δεν γνωρίζεις ότι ακόμα και αν υπήρχαν τα 3 παραπάνω ότι οι υπεύθυνοι του ναού θα θίγονταν από ‘χριστιανικές-εκκλησιαστικές μορφές της τέχνης’ όπως λες , εκτός εάν και νομίζεις ότι θα ενεργήσουν με το οφθαλμός αντί οφθαλμού .
Ατυχές το παράδειγμα του Παρθενώνα λοιπόν.


quote:

, όπως και θα έπρεπε να απαγορεύεται η είσοδος στους μη πιστούς!

Η υπερβολή φανερώνει έλλειψη επιχειρημάτων φίλε μου.

quote:

Το προαύλιο αυτό είναι ιδιοκτησία της εκκλησίας για να έχει λόγο στη χρήση του? Πολύ αμφιβάλλω...


Συγκάτοικοι θα το έλεγα εγώ

quote:

Αν και συμφωνώ με αυτό που λέει ο Βικινγκ για το Λαζόπουλο , το πιο πιθανό είναι να επιζητάει δημοσιότητα , όπως επανηλημένα έχει κάνει στο παρελθόν.


Αυτό είναι το μόνο σίγουρο από όσα έχουμε πει μέχρι τώρα

ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"



Θα προσπεράσω αρχικά την ειρωνεία εις βάρος μου για να απαντήσω , αν και δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς σε κάποια σημεία.

Ολη η Ελλάδα είναι γεμάτη με ναούς , θα έπρεπε δηλαδή να σταματήσουμε κάθε μορφή τέχνης γιατί κάποιοι ενοχλούνται ?
Υπάρχει κάτι που να μην ενοχλεί την εκκλησία ?
Τους ενοχλούν διάφορα είδη μουσικής(ροκ,τράνς κλπ.)
Τους ενοχλεί το θέατρο και κάθε άλλη μορφή έκφρασης , μήπως πρέπει να τα καταργήσουμε όλα αυτά ?

Σεβάσμός πρέπει να υπάρχει για όλους όχι μόνο για την πλειοψηφία.

Edited by - The_Judas on 01/08/2004 18:00:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2004, 03:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα προσπεράσω αρχικά την ειρωνεία εις βάρος μου για να απαντήσω , αν και δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς σε κάποια σημεία.

Δεν σε ειρωνεύτηκα σε κανένα σημείο του παραπάνω κειμένου.

Θα μπορούσες να μου πεις πια σημεία είναι αυτά ώστε να τα αποδώσω με πιο κατανοητή μορφή

quote:

Ολη η Ελλάδα είναι γεμάτη με ναούς , θα έπρεπε δηλαδή να σταματήσουμε κάθε μορφή τέχνης γιατί κάποιοι ενοχλούνται ?
Υπάρχει κάτι που να μην ενοχλεί την εκκλησία ?
Τους ενοχλούν διάφορα είδη μουσικής(ροκ,τράνς κλπ.)

Θέτεις με πιο απλά λογία το θέμα του δεδικασμένου.

Νομίζω ότι κανείς λάθος , κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Όπως κάθε άνθρωπος και κάθε κοινωνία είναι ξεχωριστή. Αν στην Σαουδική Αραβία αρχίζεις και κανείς τον σταυρό σου μέσα στην μέση του δρόμου υπάρχει σοβαρή πιθανότητα κάποιος περαστικός να προσβληθεί από την πράξη σου, αν κανείς το ίδιο την Τυνησία το πιο πιθανό είναι να σε αγνοήσουν. Αν ακούσεις στο διπλανό διαμέρισμα τον γείτονα να βρίζει την γυναίκα του ακόμα και να την δέρνει μπορεί να επέμβεις μπορεί και όχι.

Έτσι και στην προκείμενη περίπτωση κάποιοι συγκάτοικοι εξέφρασαν την αντίρρηση τους με επιχειρήματα απόλυτος λογικά. Το να θεωρούν ότι βωμολοχίες προσβάλουν έναν ιερό χώρο είναι απόλυτος λογικό, έχουν δικαίωμα να εκφράζουν αντίθετη άποψη , εκτός και εάν απαγορεύεται να την εκφράσουν. Ο αρμόδιος δήμαρχος σεβάσθηκε αυτήν την άποψη και αποφάσισε να μην πραγματοποιηθεί σε εκείνο το μέρος η παράσταση.

ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ! ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΑΝ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΑΝ ΕΙΧΑΝ ΣΤΑΓΟΝΑ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΤΡΑΒΑΓΑΝ ΣΤΑ ΑΚΡΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ, ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΟΛΩΝΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.

ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ , ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΜΙΛΟΥΝ , ΚΑΘΟΤΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΦΩΝΑΣΚΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΑΔΙΚΗΣΑΝ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΞΥΡΙΣΤΟΙ ΤΡΑΓΟΠΑΠΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΕΙΤΣΕΣ ΝΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ.


ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ , Η ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ , ΕΠΑΙΞΑΝ ΤΟΥΣ ΑΔΥΝΑΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΔΙΚΗΜΕΝΟΥΣ.

Γιατί ? ΠΛΟΥΤΟΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ , ΠΛΟΥΤΟΣ ! Αχ και να γνώριζε ο Αριστοφάνης για την μαύρη διαφήμιση θα έβγαζε μεγαλύτερο έργο.

quote:

Τους ενοχλεί το θέατρο και κάθε άλλη μορφή έκφρασης , μήπως πρέπει να τα καταργήσουμε όλα αυτά ?

Σεβάσμός πρέπει να υπάρχει για όλους όχι μόνο για την πλειοψηφία.


Ξανά υπερβάλεις γενικεύοντας αφού η περίπτωση που εξετάζουμε είναι συγκεκριμένη και έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά , και χάνεις οποιοδήποτε δίκιο και εάν έχεις.

Εάν έβγαινε ο Σερρών και έλεγε σε μήνυμα προς τον κόσμο ότι ο Αριστοφάνης είναι του διαβόλου και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο , εγώ πρώτος θα ήμουν κατά του.
Προστασία του ιερού χώρου από βωμολοχίες είτε αυτές είναι από έναν τσατισμένο περαστικό είτε από θίασο σε έργο, οποιοδήποτε έργο είναι καθήκον και δικαίωμα του να φέρει ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ !!!!!
Να σταματήσει ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ και το ΜΙΣΟΣ ! ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.


Υ.Γ Δεν γνωρίζω εάν το ψευδώνυμο σου αναφέρεται στον γνωστό Ιούδα και εάν σε εκφράζει , αλλά να ξέρεις ότι όταν προβάλεις επιχειρήματα με μίσος για την άλλη πλευρά δεν έχεις πολλές ελπίδες.

ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"

Edited by - ΕΛ on 02/08/2004 03:09:00

Edited by - ΕΛ on 02/08/2004 03:10:13

Edited by - ΕΛ on 02/08/2004 03:12:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1721191
Maintained by Digital Alchemy